DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. PRACHTIGE PROPAGANDA-MIDDAG SN DEN D0ELE-TUIN TE R'DAM 52ste Jaargan® Maandag 27 Mei 1929 No. 15424 dit nummer bestaat uit drie bladen EEN DEELNAME VAN RUiM TWEE DUIZEND PERSONEN PASTOOR MöLLERS REDE NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT BUREAU! KOEMARKT 4, SCHIEDAM- TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. 68085 ABONNEMENTEN: per 3 maanden 3.25, per maand 1.10, per week 25 cent. Franco per post t 3.75 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 cL Postchêque en girodienst 81440 aUV EKTENTIEN; 15 regels 1.55. Elke regel meer 30 ct. Reclames tussehen den tekst 60 ct. per regel Kleine adverte ntles: 30 woorden 25 ct., elk woord meer 5 ct tot 'n max. van 50 woorden Kabouter-advertenties 5 regels 050, 10 regels 0.75,15 regels 1, Incassokosten worden berekend gratis-Ongevallenverzekering 500 bij overlijden door een ongeval; 500 bij verlies^ van beide handen, voo e„ 0f oogen: f 250 bij verlies van één hand, één voet of één oog; 150 bij verlies van een duim; 75 bij ver» es yan een wijsvinger; ƒ50 twee voorste ledematen alle vingers van een hand; ƒ25 bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt ENCYCLIEK HERDENKING DOOR DEN VOLKSBOND spreker het soldatenleven" aan het front in zijn ontstellende bruutheid. De menseh zinkt er terug in een toestand van halve barbaarsch- heid. Alle kultuurvernis valt van hem af. Hij denkt aan geen ideaal, aan geen toekomst aan geen waarom; hij martelt zich niet met problemen. Hij leeft in het oogenblik met een albeheerschend instinct van zelfbehoud; hij werpt zich in het gevaar met de wilde onbe dachte drift van het dier, als onder den zweep slag van een onverbiddelijk noodlot. Daarmede tracht hij. zich staande te houden; hij wil niet kennen de spanning van het fijnere geestesle ven van normale verhoudingen. De jaren die komen zullen hem niets meer afnemen, want zij kunnen niets meer afnemen. Hij voelt zich alleen en heeft alle verwach ting opgegeven. De strijd heeft alle idéaal to taal stukgeslagen. Een generatie van jonge menschen is door den corlog vernield, ook als ze aan zijn granaten wist te ontkomen. Dit pessimistische boek van'onbarmhartige en sombere werkelijkheid dat geen aanklacht wil zijn en geen beschuldiging en geworden is een tot kunst gestyleerde weergave van het eenmaal beleefde, tilt de lichtzijde der menschenziel niet omhoog. Ook zonder oorlog en huiten oorlog van vol keren leven, er duizenden in de onchristelijke samenleving der 19de en 20ste eeuw zonder idealen, omdat zij in de geestelijke verwarring en in tien jammer van onverdiend menschen- leed de lichtzijde van leven en menschenziel niet vermogen te zien. Noch in dien strijd der volken, noch in den strijd der klassen gedeit het fijnere geestes leven. Op den vrede heeft God onze ziel ge stemd. De rust der orde, dat Is de vrede. En waar deze is verstoord, daar Minken ons in alle landen vooral in de literatuur en in de kunst, tegemoet ontstellende kreten, die roe pen om opstanding en herstel. Generaties van jonge menschen zijn door den klassenstrijd ver nield. In Zijn Vaderlijke Voorzienigheid beeft God aan het menschdom van dezen geestelijk-ver warden en zedelijk-ontaarden tijd Pausen ge geven, die als kerkvaders gravende in de schat ten van katholieke wijsbegeerte en theologie den uitweg wijzen uit de ontreddering naar een nieuwe toekomst. Maar zelfs onder ons, kinderen der Katho lieke Kerk wordt het ideaal, dat zij ons voor houden: den vrede van Christus in het rijk van Christus te weinig gekend en te weinig beleefd. Onder deze wegwijzers moet door geheel de arbeidend* wereld met eerbied worden genoemd de naam van Leo XIII Vijf jaren nadat Hij den stoel van Petrus had beklommen, getuigde Windhorst in den Prui- sischen Landdag van hem: de zedelijke autori teit van het Pausschap is in geen periode der wereldgeschiedenis grooter geweest". En Roomsoh en onroomsch moest hij zijn dood na een 25-jarig Pontificaat getuigen, dat hij het zedelijk gezag der Kerk had doen erken nen door velen, die buiten de Kerk staan. Wat wilde Leo XIII? Hij wilde geen nieuwe ideeën en derhalve niet de vrucht van nieuwe ideeën maaien. Maar hij wilde de leiders van volkeren en klassen dwingen te luisteren naar de oude Ideeën van het christendom, die hij met apos tolische moed en wijsheid aan de wereld voor hield en toetste op het moderne leven. Hij wilde het Kuituurprimaat der H. Kerk herstellen, omdat Zij ls de waarachtige en werkdadige bevorderaarster van de ware be schaving en den waren vooruitgang. De ICerk bestTijdt de ontwikkeling der menschheid niet. Integendeel zij stuwt deze. Zij bestrijdt niet anders dan wanorde en ondeugd, die, onder groote en schijnsohoone woorden bedekt, door ketterij en ongeloof worden gepropageerd. Hoe heilzaam zou het voor geheel de menschheid zijn, als volkeren en volk de ware beteekenis van Kerk en Pausschap opnieuw erkenden en begrepen, dat de zending door Christus aan Zijn Kerk toevertrouwd is tot heil van geheel de maatschappij, ook tot heil van het burgerlijk leven, omdat Zij heeft de belofte van dit en van het toekomende leven. De opkomst der autonomie Tot zijn eersten staatssecretaris zijn vertrou weling en vriend zeide Leo op den dag na Zijn keuze; ik wil voeren een groote politiek. Wat Hij hiermede bedoelde was niet duister voor hen, die zijn bisschoppelijke brieven kenden. De Paus, die geheel het Europeesche leven kende, wist, dat opgeld deed hij de regeeringen en volksleiders, in de universiteiten en bij de massa deze godslasterende beschuldiging, die in alle toonaarden wordt gezongen: de bescha ving kan geen vruchten dragen ln een maat schappij, die leeft van den geest van Jesus Christus. Alles roept om vooruitgang. Alles roept om den nieuwen tijd. De menschen zeggen, dat zij de kinderschoenen hebben uitgedaan en als volwassenen willen staan in bet volle en nieu we leven. De ontdekkingen der techniek zijn de menschen in het hoofd geslagen. In de handen ven betrekkelijk weinigen zijn de rijkdommen gelegd. Een nieuwe klasse van leidende bur gers, maar helaas weinig wijsgeerig geschoold, is ontstaan. En deze zweren hij de vrijheid als het hoogste goed. Maar hun vrijheid is emanci patie uit elk gezag, dat buiten en hoven hen staat, is autonomie. Alles roept om vooruit gang en hernieuwing. De kapitale vraag, waarmede ledereen zich bemoeit en welke de houding van een ieder ten opzichte der Kerk bepaalt, is deze; kan er vooruitgang zijn in een maatschappij, die van den geest van Christus leeft, of moet men, om in 't land der belofte te komen eerst de Katho lieke Kerk den rug toekeer en? Met ontsteltenis vroeg Leo zich af: „als Europa deze vraag ten nadeele der Kerk beantwoordt, als professoren en staatslieden en schrijvers en kunstenaars en volksleiders en volk gaan meenen, dat men met Christus en de Kerk eerst heeft te breken, om te komen in den nieuwen tijd, hoe kon dan de afval der massa worden gestuit?" Het was reeds erg, dat mede door de nala tigheden van Katholieken deze schrikwekkend® vraag aan de orde werd gesteld. Maar het zou aan Leo niet liggen, om op deze vraag het eenig afdoende antwoord te geven. Hij ziet de maatschappij lijdende aan groote rampen en nog grootere rampen staan voor de deur. Hij ziet de menschelijke samenleving ondergraven door talrijke ziekten en nog groo tere geestelijke epidemieën hingen Europa ho ven het hoofd. De bron van rampen en ziekten is de ver- zwakldng van het gezag van Paus en Kerk, de hoogmoedige verheffing van de menschelijke rede tot hoogste wetgever en eenige kenbrojl der waarheid. Hoe heeft men het kunnen hereiken de Kerk na de glorieuze daden, die Zij aan alle volken van Europa heeft verricht, de Kerk en het Pausdom te verzwakken. Schandelijke laste ringen hebben de Kerk voorgesteld als vijandin van beschaving en vooruitgang. Ook in vroegere eeuwen leefde de Kerk in Na deze met een krachtig applaus begroete openingsrede, deelde de voorzitter o.a. mede, dat er van een van de bestuursleden van de katholieke werkgeversvereniging bericht van verhindering was ingfokomen met de boste wenschen voor het slagen van deze meeting. Spreker wekte voorts allen op het bloempje te koopen waarvan de opbrengst bestemd is tot vorming "van een fonds voor uitzending van het zwakke kind, welke fonds bij het ju bileum van de afdeeüng aan haar zal worden aangeboden. Een overzichtsfoto van de vele in de n Doeletuin vergaderde meetinghouders. Het strijdlied Na een voorspel door de Harmonie „St. Fran ciscus" van de af deeding Delft werd door al len het strijdlied van den hond gezongen. Vervolgens kwamen de Vereenigde Kerkzan gers met hun dirigent, den heer Jan v, f .eeu wen uit Tilburg op het podium om op waar lijk uitstekende wijze het prachtige „Tu es Petrus" xen gelioore te brengen, met bege leiding door den organist, den heer J. Verhoe ven, van de St. Ellisabethkerk alhier. Hierna kwam het woord aan den ZeerEerw. spreker pastoor J. B. W. M. Maller, dia een geestdriftige Apostolische rede hield. In zijn bekend boek „lm "Westen nichtfl Neues schildert Remarque, aldus de Eerw. Met vanen en banieren trok men na afloop in stoet naai- de Westzeedijkkerk dezen voor onze beweging zoo van onscliat bare beteekenis Pauselijken Zendbrief? Hebben al onze leden diit boekje als hun ca- teehismus voor den socialen arbeid bestu deerd Wij vinden dikwijls gelegenheid om te con- stateeren, dat, al is het dan gelezen, het bij velen niet geheel is doordrongen. En als in deze dagen van herdenking van het verschijnen der „Rerum jfovarum", d,e jubel in ons op-stijgt, dian wordt de vreugde dikwijls getemperd door <le -wetenschap, dat aan velen de oproep der encycliek, na 38 jaar, nog is voorbijgegaan. Die nog niet hebben begrepen, dat dit ka tholieke feest van den arbeid ook hen geldt. Die nog niet hebben ingezien, dat het voor de verwezenlijking van de gedachten in de encycliek neergelegd, noodzakelijk is, dat al len zonder onderscheid medewerken, reden naar eigen kunnen en gave. O zeker, er is door 't werk onzer arbeiders beweging veel veranderd, er is machtig veel verbeterd. De stoffelijke positie der arbeiders is bij 38 jaren geleden, enerm vooruitgegaan. Hun invloed in de samenleving is ontzettend gestegen en toch durven we de volgende vragen stellen; Is er in den geest, die net economisch le ven beheerscht, veel veranderd? Is het materialisme verminderd? Is het kapitalisme in zijn plutocratische uitingen getemperd? Is de winst-economie minder de drijfveer gewerden in het productieproces? Zoo zouden we kunnen doorgaan met het stellen van vragen, die we niet gaarne be vestigend zouden willen beantwoorden, maar die toch op den duur hun bevestiging moe ten vinden, willen ze tenminste voldoen aan de -taak ons door den grooten en oruste-rfelijken Paus Leo XIII opgelegd. Het is dan ook goed, dat we ons telken jare op het katholieke feest van den arbeid herin neren, welk een machtige maar ook heerlijke taak we te vervullen hebben. Machtig is onze taak, want wij moeten het ten troon verheven materialisme van zijn voet stuk stooten. In onzen tijd immers is het bezit van materieele dingen veelal de graadmeter geworden, waarnaar Iemands eer, aanzien, kennis en beteekenis worden afgemeten. Ter wijl lichaamskracht, behendigheid en lenig heid als een andere uiting ran stofvergoding in onzen tijd sterk op den voorgrond dringen. Dit is alles te veranderen en weder terug te brengen tot hun werkelijke waarde met be trekking tot des menschen eindbestemming in de machtige taak, die we als katholieke be weging hebben te vervullen. Heerlijk is onze taak, omdat wie door ons werk medewerken aan de roeping der Kerk, n.l. alles in dit leven geschikt te maken om mede te werken aan de verwezenlijking van de idealen van het katholicisme, dat is Chris tus in te dragen in de samenleving en Hem te erkennen als Koning van alles wat leeft en aanzien heeft en bestemd is, den mensch te brengen tot God als zijn eeuwiig einddoel. „Omnia restaurare in Christo" „Alles herstellen in Christus". Dat is het feest van den arbeid voor ons katholieken en daarvoor is „Rerum Novarum" ons geschonken. De groote Encycliek-herdenking, welke op initiatief van het gewest Rotterdam van den Kederlandschen R. K. Volkshond Zondagmiddag den Doeletuin en in de St. Ignatiuskerk is Behouden, mag a-ls een belangrijke, geslaagde Propaganda voor de levende waarheden van ons Katholiek geloof beschouwd worden. Begunstigd door het prachtigste lenteweer Vas de Doeletuin een ideale verzamelplaats v°or de drommen Volksbonders, die hier waren samengestroomd. Be meeste Rotterdamsche georganiseerden vau alle vakgroepen, ook die van de afdeeüng i'I'eijeinoord", de laatste met haar muziekkorps, v'aren opgekomen, terwijl de opkomst van de a'deelingen Schiedam, Overschie, Vlaardingen, Maassluis, Delft, Oud-Beijerland en Dordrecht Cvoneens belangrijk was te noemen. Ouder de genoodigden merkten wij o.a. op den heer H. W, D. Hellebrekers, namens het rjhuité „Katholiek Rotterdam", mevr. A. Meijer, Tweede Kamerlid, verscheidene R. K. Werk gevers, ledeu van het bestuur van de R. K. 1 uitten stan cis vereeniging den heer Jansen, Joorzitter van de sociale groep van „Katholiek Rotterdam" en natuurlijk den algemeenen a-a- Hsour van den Volksbond, Rector Kerkvliet. ,Er waren vier muziekkorpsen n.l. „St. Fran- cus" uit Delft, de Harmonie van Padua, het flildegardis-co-rps en St. Caecilia uit Dor drecht nu bijna aiie onderafdeeiingen was het vaan- doi meegebracht, zoodat. het geheel een kleu men aanblik opleverde. Beven het podium waren luidsprekers aan- So-'racht door de Bell-telephone uit Den Haag. Be muziek Jiet zich af en toe boor en, ieder '°cg een goede plaats, want de sprekers zou- Bi overal goed te verstaan zijn. Te ongeveer kwart over twee kwam de keer Spit, uit Den Haag, lid van het Centraal ^ostuur en voorzitter van het gewest Rotter ""i als eerste spreker naar voren en heette "dat de christelijke groet' was gebracht, allen e'kom, in het bijzonder den zeereerw. spreker au dezen middag, Pastoor Möller uit ohiedam. Bastoor Möiler's naam als spreker op sociaal e"'ein waarborgt, dat de kost aan de duizen- eri die hier verzameld zijn, inderdaad zal zijn at wij kunnen verlangen, aldus de voorzitter, e verder in het bijzonder de afgevaardigden „Katholiek Rotterdam" verwelkomde, die °r hunne aanwezigheid toonen te begrijpen Sroote beteekenis van deze herdenking van g u'tkomen der encycliek „Rerum Novarum", ^cciaai werd ook het Twued-e Kamerlid, wl.r MeBer' verwelkomd, alsmede de ver- ge-nwoordigers van de R. K. Middenstands- ''«eniging. Berna richtte spreker zich tot de leden ti-pi aWeelingen uit het gewest, die in be- 0tl( "tol ijk grooten getale waren opgekomen Katxal<lus sPrekPf, met ons te viereu het Vl feest van den arbeid. Spreker op dank aan de regeld ngsco-mm issie die uitstekende wijze gezorgd beefl. dat deze •'Ug !a den mooien Doele-tuin p-laats kon De feestredenaar pa-stoor Möller aan het woord hebben. Niet in het minst gaf hij uiting aan dankbaarheid jegens O. L. Heer, Die gezorgd heeft voor dit prachtige Meiweer. Deze meeting wordt thans in Rotterdam gehouden, hoewel dit jaar Dordrecht eigenlijk was aan gewezen, omdat de afdeeüng Rotterdam dit, jaar haar 40-jarig bestaan herdenkt. Een woord van we-lko-m aan de afdeeüng is dan ook wel op zijn plaats. Moge deze dag voor de werkersstad Rotterdam het begin zijn van een zich krachtig ontwikkelen,de Katholieke arbeidersbeweging. Want er is hier in Rotter dam nog veel te bereiken. De problemen van de grootstad dringen hier met onweerstaan bare kracht naar voren en bij de oplossing hebben ook de arbeiders groot belang. Maar om op deze oplossing invloed uit te oefenen moeten de Katholieke arbeiders georganiseerd optreden. Niet met een groote mond, maar met de Kath-o-lieke daad! Om dit feest, aldus vervolgde spreUer, zjn wij als gewest naar Rotterdam gekomen, om te vieren het Katholieke feest van den arbeid Thans herdenken we de wereldschokkende en het voor de arbeiders zoo belangrijke, in zijn beteekenis niet te omschrijven feit, dat vódr 38 jaren de machtige stem klonk van Paus Leo XIII z.g., die de wereld en vooral de katholieke wereld verrijkte met het scherpzin nige en logische betoog over het sociale pro bleem onzer dagen, den encycliek „Rerum No- vairum". Kent u thans na 38 jaar den inhoud van

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 1