DE LOTING VOOR DEN DIENSTPLICHT. ■t K j 1 .- 3 'V- -- ~:X. ,-• MAANDAG 27 MEI 1929 EERSTE BLADPAGINA 2 AGENDA KUNST-AGENPA HOE HET NIEUWE STELSEL WERKT t v i PRACTJSCHE REDENEN LEIDDEN TOT HET SYSTEEM, DAT VERSTREKKENDE GEVOLGEN HEEFT t m m m .s.- m «c fa maatschappij, dia door yele rampen werd izodht ei kan yele ziekten leed. Maar Europa »t toch dat op den stoel ran Petrus da Ge- teesheer der Ziele gezeten ytaa Doch nu werd Eèt godsl as terende woord ran Voltaire overge nomen: „Ecrazez 1'infame" en daarmede 'werd 'de heilzame werking der Kerk in de wereld van den nieuwen tijd gestuit. Tegen deze godslas tering van het Pontificaat van Leo XIII ge richt. Toen de zachtmoedige Pius IX. die door de omstandigheden gedwongen een man van strijd is geweest, stierf, was de invloed van het Pausschap op de getrouwe kinderen der Katholieke Kerk groot als zelden in de wereld geschiedenis. Maar dit juist was voor de vij anden der Kerk een voorwerp van haat. Pius, die tijdens zijn leven gekend heeft de eenzaam- heid en verlatenheid, welke het deel is van hem die in een moeilijken tijd en op een Imo gen post tegenover de machthebbers zijn har den plicht heeft te doen, heeft omver te halen, stierf verlaten door alle grootmachten der we reld. In Zijn Syllabus had hij gestreden tegen het veelkoppige liberalisme, tegen de emanci patie uit alle goddelijk en mensehelijk gezag. Tegen Bismarck in Duitschland en de loge in Frankrijk had hij de rechten van Kerk en Paus schap verdedigd. Dat vergaf men hem niet. Daarom werd hij na zijn dood nog gehoond als een Paus, die het Pausschap had begraven. Toen Leo kwam kon hij voortbouwen op bet werk van Plus. Na de veroordeeling der dwaling kon Leo pogen de dwalenden met de Kerk te verzoenen. De eenheid van allen •Ut omnes unum sint. De eenheid van allen, menschen, klassen, volken, dn de eenheid vau Christus Stond Leo klaar voor óogen als het ideaal, dat Hij te dienen had. Hij wilde peilen in 's menschen hart en in de strevin gen van, zijn tijd, wat daarin goed en van nature christelijk was en als vredebrenger wilde bij voor de naar omhoog strevende menschen uitstippelen de vele wegen, dia naar Rome leiden. In deze verzoenende en vredebrengende politiek betrok Leo niet alleen de verhoudin gen der Kerk met de hoofden van staat. Ook hun stak hij de verzoenende hand toe, doch hun niet alleen. De Staat is de maat schappij niet. Leo wilde direct inwerken op de volken en de leiders der volksklassen en aldus hernieuwen geheel de samenleving, het welk noodzakelijk zijn terugslag zal geven aan de inrichting van den staat. Als de leidende klassen weer inzien de heilzame wer king der Kerk voor vooruitgang en bescha ving en de volksmassa haar bonte en rijke leven weer innig verbindt aan bet leven der Kerk, dan kan het niet uitblijven, of Europa xicbt zich tot God, ordent zich opnieuw en gaat een nieuwen tijd tegemoet. Hadden de grootmachten onder Pins zich van Rome afgekeerd, Leo hoopte, dat het hem gegeven mocht zijn dezen den weg naar Home opnieuw te loeren kennen. Beter dan het gros van zijn tijdgenooten begreep Leo, dat ;r in de lfte eeuw een nieuwe grootmacht was op gestaan, een macht, die kon zijn tot op standing of tot val van heel de samenleving. Leo onderschatte de ontzettende kracht der arbeiderswereld niet. Van het internationale leger van industrie-arbeid ere zou voor een voornaam deel de toekomst der Kerk in Europa afbangen. Dit legeT echter dreigde weg ce zinken in bet brutale atheïstische materialisme, gelijk een halve eeuw vroeger de door de Revolutie opgekomen en rijk- geworden burgerij de liberale bourgeoisie in abheteme en materialisme weggezonken was. Het liberalisme immers had den menscli to: toel verklaard en het individu toegestaan los van eiken band zij 11 eigenbelang te dienen. Het socialisme wilde de knellende boeien van bet liberalisme verbreken, maar ook dit zocht in de stof die bestemming van den mensch, en maakte het individu tot eeu slachtoffer van de gemeenschap. Waar bleef zoowel bij de eene als bij de andere theorie de ziel des menschen, ge schapen voor God, waar bleef het geestelijke leven, dat zich boven de stof verheft, waar bleef de broederschap der menschen, kinde ren van éón Vader en verlosten van ëén Middelaar? Waar bleef de erkenning vatl natuurlijke en goddelijke rechten tegenover de over. macht van rijkdommen, of de overmacht van het getal? •Waar bleef de itandhaving van de menscbe- lijke waardigheid, zooals het christendom deze altijd had verstaan? Gelijk in het begin der 19e eeuw de wijs begeerte van Rousseau de geesten der libe rale bourgeoisie vergiftigde, zoo werden de zielen der arbeiders in het midden dier eeuw misleid door de atheïstische en materialisti sche wijsbegeerte van Karl Marx. Het libera lisme verbande de zedelijke krachten uit do samenleving en wilde de gemeenschap van menschen persen in bet keurslijf van oecono mische wetten. Het vereenzelvigde opeen stapeling van rijkdommen met vooruitgang, beschaving, nienschemgelnk. De naties, waar heen het goud vloeide werden de gelukkige ten beschaafde genoemd, zij heetten de wel varende landen; de volleen, die van oeconomi. sche voordeelen minder wisten te profiteerem Werden als achterlijk gescholden en natuurlijk waren deze Katholiek Het socialisme blaar Marx, die wel op do rijkdommen Wist af te geven, maakte het niet beter. Ook hij zag in de materieele rijkdommen het eenig begeeremswaardige goed. En met voor- bijzien, ja met miskenning van al wat boven- aardsch is in den mensch, hield hij aan de volksmassa, de onterfden, de materieele rijk dommen als het eenig begeerenswaardige ter .verovering voor. Mocht er In het Franscha feoclal i me nog ietwat idealisme zijn, sprak het Fransche socialisme aanvankelijk noe van rechtvaardigheid en liefde, het plat materialistische socialisme van den Duitschor won het in alle landen. En Marx zag het eenig hegeerenswaardig goed in de stof, de mutygheidswaarde der dingen, welke men den arbeider ontstal. En welk perspectief .lopende hij? Hij opende geen ander perspectief dan een rustelooze strijd op leven en dood tus- Belien de klasse der' bezitters en de klasse der onterfden. En als de bezitters zijn onterfd ten de onterfden bezitters zijn geworden, Wat is er dan aan menschengeluk bereikt? De mensch Immens leeft niet van hrood alleen en wat baat het hem al wint hij igansch de wereld, als hij zijn ziel verliest pn zijn leven niet richt op God? Nq dertien jaren van. studie en na ziclï yeelvuldig met detailkwesties te hebben bezig gehouden, besloot Leo openlijk tot de wereld te spreken over het vraagstuk, dat geesten én harten verdeelde en helaas maar al te veel tegen de Kerk werd uitgespeeld. .Waarom zoo'a lange voorbereiding? Ach, hoeveel misverstand beerschte er toen! Toen de groote Kardinaal Manning zich duchtig had gemoeid In de staking der dokwerkers, zeide een welmeenende raadgever tot hem:" Eminentie, wat gij daar hebt gedaan is socialisme. En Manning anwtoordde: ik weet niet, of dit socialisme is voor u, maar mij is het christendom. De groote leermeester van Leo, Mgr. von Kottier, Bisschop van Mainz, verging het niet beter. Wij moeten ons daarover niet verwonderen. De sociale kwestie is uiterst moeilijk en gecompliceerd. Er zijn helaas priesters geweest, die goed zijn begonnen, maar over deze kwestie zijn gestruikeld. Hoe betreurenswaardig ook, dat goedbedoelde pogingen van idealistische naturen in opstand en ongehoorzaamheid zijn geëindigd, het groote gevaar school toen en schuilt ook nu toch ergens anders. Onrechtvaardige verwijten Het groote gevaar zit hierin, dat men niet ophoudt de sociale kwestie, waarvoor de massa zich en terecht wapm maakt en heet loopt, aangrijpt om naar de Kerk te slaan. Helaas, hier ligt de weg vatn den afval voor duizenden. Men is er in geslaagd de Kerk, de Moeder der beschaving van alle Euro- peesche landen voor te stellen als de vijandin van beschaving en vooruitgang. Hiermede worden onze jonge arbeiders in alle mogelijke toonaarden op de fabrieken bewerkt. Dit oude en afgezaagde liedje zingt eindeloos de anti-godsdienstige pers. En elke klasse zingt dit liedje op haar éigen wijze. Anders wordt het gezongen in de gehoorzalen der universi teiten en anders achter de schaafbank en achter het weefgetouw. Achter de machine heet het dat de Kerk ls de verdedigster van de kapitalistische maatschappij, of nog platter van de brand kast. De liberalistische staatsregeeringen van misschien alle landen van Europa, waaraan de Kerk part noch deel heeft, ja waaraan de Kerk ontzettend veel te lijden heeft, waar. voor Zij geen enkele verantwoordelijkheid aanvaardt, die met Haar wezen geheel en al In strijd zijn en waartegen zij nu reeds een eeuw haar stem heeft verheven, worden voorgesteld als de wrange vruchten van het christendom. De fouten en zonde® en mis daden van een onchristelijke maatschappij, die met de Kerk heeft gebroken en zich stelsel matig tegen den invloed der Kerk verzet, worden aan de H. Kerk verweten. Öf om het duidelijker te zeggen: waarom heeft de Paus den oorlog niet voorkomen? Met zulke verwijten wordt er naar de Kerk geslagen. Waarom is er zooveel ellende in het christe lijk Europa? Met deze aanklacht tracht men de Kerk bij de massa in discrediet te brengeu. En ik vraag u, waar is ln Europa een christe lijk, 'n katholiek ingerichte Staat? Heel de 19e eeuw is het liberalisme oppermachtig geweest en het heeft niet gerust vooraleer het de Kerk had uitgebannen uit het openbars leven. I3 de Kerk wier invloed men angstvallig heeft geweerd nu goed genoeg om de klappen te krijgen voor alles, wat er misgaat, in Erna. Als een katholiek onkatholieke daden stolt of onkatholieke stellingen verdedigt, dadelijk staat de vijand klaar om dit uit te spelen le gen de Kerk, om den invloed der Kerk op de volksmassa te breken. Kardinaal Rampolla, de vertrouweling van Leo XIII tot het staatssecretariaat geroepen koos tot richtsnoer van zijn daden deze stel ling: „ik zal niet toelaten, dat politieke wer kelijkheden, die nu eenmaal een feit zijn en wel eens lang kunnen duren, aan de massa worden voorgesteld als de noodzakelijke in- ca|rnatie van anti-chiristelijke ideeën, als vruchten van anti-ehristelijke wijsbegeerte Hoeveel kwaad heeft het aan de Kerk ge daan, dat de republiek in Frankrijk aan de massa werd werd voorgesteld als een zaak der vrijmetselarij. En waarom hebben de katholie ken daar niet geluisterd naar Leo, die lien smeekte de republiek te willen erkennen? Hoe gaarne werd het voorgesteld, alsof de saani- hoorigheid der Duitsche landen bedreigd werd door den onfeilbaren Paus? Al wat het volk lief geworden is, tracht men voor te stellen ails vruchten van een aan de Kerk vijandigen geest, vruchten van een nieuwe, anti-kerkelijke beschaving. Dat mogen wij niet toelaten, zegt Rampolla. In dezelfde lijn ligt het, wat Leo deed, toen hij het opnam voor de verdrukte arbeidende klasse. Hun zaak werd voorgesteld als een inbreuk op de gezagsleer der Kerk. Hun rechtmatige streving naar verheffing werd uitgekreten als revolutie en opstand. Neen, dat kon Leo niet toelaten. En publiek nam Hij het voor de ar beiders op tegen de afgoden van zijn tijd, li. beraiisme en socialisme. Den heilzamen in. Vloed der Kerk niet alleen op het zieleleven, maar op geheel de maatschappij, stelt Leo dui delijk in het licht. Vrede van klassen en volken zal ex zijn, als de gemeenschap der menschen weer terugkeert tot het Rijk Gods op aarde. Noch de Kerk alleen, noch de Staat alleen zal de sociale kwestie oplossen. Deze taak ls wegge- gelegdaan de maatschappij onder leiding van het gezag van Kerk en Staat. Naast de Kerk en naast den Staat hebben arbeiders en patroons hun taak, die de Kerk hun wil leeren, terwijl Zij tevens de zielen der menschen naar elkaar zal heenneigen en in de werken der liefde zal laten zien aan geheel de wereld, dat het evangelie der liefde door Haar gepredikt wordt "VVij moeten op verovering uit. Tot nu toe is al te veel door socialisten tot kat.li. arbei ders gezegd: „komt bij ons". Laten de katholieke arbeiders nu tot de socialisten zeggen: komt gij tot de Kerk". Leert de Kerk kennen zooals Zij is en verheft u boven de lasteringen, waarmede Zij wordt bestreden. Een nieuwe en betere samenleving moet er komen. Maar de menscli leeft niet van brood alleen. Gij allen hebt in uw ziel de drang naar het eeuwige en volmaakte ge luk, het verlangen naar den oneindige en Eeuwige met heimwee naar God. De ICerk waarin de Christus leeft, wijst den weg naar een vernieuwde samenleving en Zij stilt den honger naar God, in zoover het ons gegeven is op aarde dezen honger te stillen. En gij katholieke arbeiders, heiligt u zelf en weest apostelen. Gaat tot de hongerigen en dorstigen. Brengt hen, die geestelijk arm zijn, tot Chris tus opdat Zij van Hem om niiet ontvangen, het den R. K. Volksbond ten einde. zuivere goud der Godsliefde, het Witte kleed detr gerechtigheid en zalf voor zijn blinde oogen. Want alleen hij die het hemelsche ziet en de aarde in den spiegel der eeuwigheid be kijkt, kan de dingen dei- aarde verstaan en oplossen de geheimnissen des levens. Deze prachtige rede was met groote aan. dacht gevolgd. Een langdurig geestdriftig applaus volgde. Weer lieten de Vexeenigde Kerkzangers hun geschoolde stemmen hoeren. Dankwoord De voorzitter bracht pastoor Möller vervol gens een woord van warmen dank voor zijn apostolische rede, waardoor hij opnieuw heeft willen leeren, welk 'n machtige taak wij heb ben op sociaal terrein en ons geleerd heeft dat y.ij als het ware brutaler moeiten worden in enze propaganda opdat allen zullen weten welk een machtige kracht van het katholicisme uit gaat. De optocht Op ordelijke wijze werd dan de groote optocht samengesteld, wedk.e met circa 35 vaandels, vier muziekcorpsen en vele pr op agand a-d 0 e ken een imposanten en zeier goeden Indruk maakte. Politie te paard, motoragenten en agenten zorg den ervoor dat de ongeveer een kilometer lange stoet vlot door kon loopen. Van het Haagsche Veer ging het langs den Coolsiingel naar den Binnenweg. Het begin van de stoet was reeds voorbij het Caland- monument, toen het einde nog bij de Deut sche Poort liep. Er werden vele vroolijke mai- schen geblazen, de menschen langs den weg bleven geïnteresseerd staan kijken. Te ongeveer kwart voor vijven kwam de optocht bij de St. Ignatiuskerk aan den West zeedijk. De groote kerk kon allen ternauwernood bevatten. Rector G. J. H. Kerkvliet celebreerde het Lof terwijl allen de Latijnsche gezangen medezongen. In een korte toespraak wees de Eerw. advi seur erop, dat deze schitterend geslaagde bij eenkomst is geopend met het „Geloof zij Jezus Christus". De Eerw. spreker wilde beginnen met het „Eere zij den Vader, den Zoon en den H. Geest", omdat wij het H. Drievuldigheidsfeest vierden en met dit woord hulde, eer en aan bidding brengen aan de H. Drievuldigheid; een hulde welke wij ook omzetten in dankwoorden omdat zoowel de werknemers als de werkge vers hier samen om te bewijzen, dat zij de Volgens de nieuwe regeling wordt de loting voor den dienstplicht voortaan gehouden in de maand Juni. Nog een korte spanne tijds en het rad van avontuur gaat zijn gang, om uit te maken wie van de ingeschrevenen der lich ting 1930, dus die geboren zijn ln 1910, al dan niet dienstplichtig zijn. De keuringen hebben reeds plaats gehad. Het gaat er dus om, wie moet „dienen". Nu het stelsel der loting eene totale verandering heeft ondergaan, zullen ongetwijfeld velen, inzonderheid degenen, voor wie de loting ge schiedt, gaarne kennis nemen van de wijze van loting, zooals deze thans is geregeld. Aan de loting, zooals deze tot dusver plaats had en die feitelijk diende om de volgorde vast te stellen, waarin de ingeschrevenen met voorbijgaan der vrijgestelden en uitgestotenen, in aanmerking kwamen, om voor de samenstel ling van het contingent te worden aangewezen, namen deel alle ingeschrevenen. Ieder trok zelf zijn nummer, waarbij aan degenen, wien de hoogste nummers ten deel vielen, vrijstelling werd verleend. Deze waren z.g. „vrijgeloot". De houders van de laagste nummers werden in verhouding van het ge meentelijk aandeel in het contingent, tot dienst plichtigen bestemd en aangeduid als degenen, die „ingeloot" waren. Contingent wordt ge noemd het aantal tot gewoon dienstplichtige te bestemmen personen t.w. pl.m. 20.000 man per lichting. Een groot deel der Augustus-maand zag men dag aan dag groepen van 18 a 18-jarïge jon gelieden optrekken naar een ander officieel gebouw, om een paar uren later voorzien van het hun ten deel gevallen lot bevestigd op hoed of pet, naar huis te keeren. Zooals gezegd is met dit systeem gebroken. Overal is men tegenwoordig op vereenvou diging bedacht, doch een vereenvoudiging van grooter gewicht en beteekenis dan met be trekking tot de loting is verkregen, kan men zich kwalijk voorstellen. De loting wordt thans voor het geheele land verricht door eene daartoe door den Minister van Defensie te benoemen commissie, be staande uit 3 leden en zal vermoedelijk in den Haag gehouden worden. Deze commissie doet niets anders dan één nummer trekken uit een aantal nummers, over eenkomende met het getal ingeschrevenen eener lichting van de grootste gemeente, dus van Amsterdam. Na de trekking gaat men na, hoe de persoon, onder dit nummer te Amsterdam ingeschreven, heet en wanneer hij geboren is. In alle gemeente krijgt dan de ingeschrevene, die denzelfden naam draagt en op denzelfden dag geboren is, het lottngsnummerl; degeen die in het alphabetisch register op hem involgt, krijgt nr. 2 en zoo vervolgens. De A wordt in dit systeem, wat de beginletters van de namen betreft, geacht te volgen op de Z., zoodat in elke gemeente de eerstingeschrevene in het alphabetisch register, althans indien hem niet lotingsnummer I ten deel valt, het nummer krijgt, volgende op het lotingsnummer van den iaatst-ingeschrevene. Het spreekt vanzelf dat men slechts bij hooge uitzondering in de verschillende gemeenten een ingeschrevene zal aantreffen, die geheel den- sociale werkers zijn, die begrijpen dat van Christus alleen het heil in de toekomst is te verwachten. Gij allen hebt duidelijk genoeg begrepen, door de prachtige rede van pastoor Möller, aldus vervolgde de rector, wat de eucysliek behelst n.l. dat het sociale leven ingericht moet worden naar de eeuwige richtlijnen van het Evangelie, dat de wereld die den hoeksteen, 'Christus, probeert uit te breken,zalf te niet moet gaan. Dat de toekomst afhangt van Christus, die Zelf gezegd heeft: Ik ben de weg, de Waar heid en het Leven. Het deed spreker zulk een genoegen dat de werkgevers thans ook voor de eerste maal zijn gekomen bij de encycliek meeting omdat de encycliek ook voor de werk gevers is geschreven. SpTeker wees op 't voorbeeld van den groo- ten werkgever: Christus, Die altijd een goed woord heeft gehad voor degenen die onder Hem stonden. Spiegelt U aan diens heerlijk voorbeeld. Wat baat bet den mensch al draagt hij. mooie kleeren als hij niet 't stralend kleed van de Heiligmakende genade bezit? Wat baat het hem strijd te voeren voor een grooter loon als hij, het loon verliest van de eeuwige Zaligheid des Levens? Wat baat het den mensch of hij de heele weréld, wint en schade lijdt aan zijn ziel? Ons Katholicisme moet niet een klokketoren zijn, dat klinkt van mooie woorden, maar het ijzeren hamer Katholicisme van de daad. Wij moeten er eer in stellen het christelijk beginsel uit te dragen in de maatschappij, wij moeten fier uitkomen voor ons geloof, omdat we weten, dat het eenige heil in de maat schappij komt van Jesus Christus zelf. Hierna spoorde de eerw. spreker allen met groeten nadruk aan, den Christelijken geest te brengen in liet vereenigingsleven en daarover de zegen af te emeeken. Wij moeten God brengen in onze vergade ringen en moeten bidden voor onze vereenl- gingen. Tenslotte sprak de reetor een dankwoord tot allen, die dezen dag zoo uitstekend deden slagen, bet bestuur, de regelingscommissie, de muziekcorpsen en de vereenigde Kerkzangers en den rector der St. Ignatiuskerk, die deze tempel open stelde opdat deze dag geheiligd zou kunnen worden en ten volle kon slagen. Met een „Eere aan God, den Vader, den Zoon en den H. Geest, Die deze encycliek meeting zoo bijzonder deden slagen, eindigde de Eerw. spreker. Hierna werd het Lof voortgezet. Nadat de zegen met het Allerheiligste gegeven was zon gen allen een Credo-lied. Hiermede was deze succesvolle meeting van zelfden naam draagt en ook op denzelfden dag geboren is als de ingeschrevene uit Amsterdam, die ais nummer 1 uit de bus is gekomen. Doch dan geldt de voor de hand liggende bepaling, dat hij, die volgens naam of geboortedatum na hem het eerst aan de beurt is, de houder van nummer 1 aan de beurt is gekomen dan wordt lotingsnummer 1 toegekend aan den ingeschre vene, die in het alphabetisch register onmid dellijk zou hebben gevolgd op dengene, die onder de bedoelde namen enz. zou zijn inge schreven, indien er wel zulk een ingeschrevene zou zijn geweest. Aan de overige ingeschrevenen worden de lotingsnummers 2, 3 enz. toegekend in de volg orde, waarin zij in bet alphabetisch register' vermeld zijn, te beginnen bij den ingeschre vene, wiens naam onmiddellijk volgt op dien van hem, aan wien lotingsnummer éën werd toegekend. De persoon, aan wien in een gemeente lotings nummer één ten deel valt, komt het eerst in aanmerking om tot dienstplichtige te wor den bestemd. Ter verduidelijking Iaat ik hier een voorbeeld volgen. Voor zekere lichting wordt getrokken nr. 3042. Onder dit volgnummer staat in het tot grondslag dienend register der gemeente Am sterdam vermeld de naam Pen, Leendert. In een andere gemeente zijn 10 ingeschre venen, hieronder met name genoemd. De naam Pen komt bij deze ingeschrevenen niet voor, doch bij de bedoelde namen zou deze uaam geplaatst worden tusschen Peek en Poort. Derhalve krijgt Poort het laagste nummer (1), de twee volgenden krijgen nummer 2 en 3; verder doorgaande van het begin van het register af, krijgt de Boer nummer 4 en ten slotte krijgt Peek nummer 10. Aangenomen dat deze gemeente 4 gewone dienstplichtigen moet leveren, dat de houder van nummer 2 afgekeurd en de houder van nummer 5 vrijgesteld is ^afgekeurden en vrij gestelden, worden onderscheidenlijk bij de aan wijzing voor inlijving en bij de bestemming tot dienstplichtige overgeslagen) dan worden ach tereenvolgens tot gewoon dienstplichtige be stemd zijn dus ingeloot de houder van de nummers 1, 3, 4 en 6, gelijk hieronder nader is aangegeven: Lotinguummer: 4. de Boer Jan dienstpl. (ingeloot). 5. Douweng'a Cornells broed.d. (vrij). 6. Faber, G err it dienpl. (ingeloot). 7. Houbon, Petrus uitgeloot. 8. de Jong, Jacob uitgeloot 9. Noorman, Dirk uitgeloot. 10. Peek, Arnold uitgeloot. 1. Poort, Frederik dienstpl. (ingeloot). 2. Veerman, Johannes afgekeurd. 3. Zweers, Pieter, dienstpl. (ingeloot). Eenvoudiger en practiecher systeem ls moei lijk denkbaar. De Minister gaat evenwel nog verder en wil in het vervolg de loting veel vroeger doen plaats hebben dan tegenwoordig, zelfs al vóór de alge- meene inschrijving. De loting voor elke lichting wordt zooals gezegd, voortaan gehouden in of omstreeks Juni van het jaar, voorafgaande aan het jaar, waarin de algemeene inschrijving lederen Zondag Patronaat St. Dominicus Godsdienstonderricht en ontspanning ln he( patronaatsgebouw Emmastraat, van half acht tot negen uur.. 's Maandags repetitie Muziekgezelschap St. Ambrosius 8 uur, R. K. Volksbond. lederen Maandagavond clubavond R. K. Damclub l.D.O. Kath. Kring. Dinsdag bestuursvergadering R. K. Metaal* bewerkersbond „SL Eloy", Gebouw R. K. Volksbond. lederen Woensdag Repetitie Ronlnki. man* nenzangvereeniging „Orpheus", gebouw R. K, Volksbond. Aanvang halt negen. lederen Woensdagavond vergadering „Katho* Uek Streven". Gebouw Kath. Kring. lederen Woensdagavond van halt acht tot halt tien, gelegenheid tot het afhalen van naai* werk bij de Theresiavereeniging aan het ge. bouw van den R. K. Volksbond. lederen Woensdagavond van 1 - uur tot half negen zitting bestuur Spaarfonds R it, S. V. „Excelsior" Gebouw Kath. Kring. lederen Zaterdag Stedelijk Museum, geopend van 2 tot 5 uur. Maandag 27 Mei Ledenvergadering Sehiedamsche Vrijwilligs Brigade tot het redden van drenkelingen. Gebouw „Eendracht". Aanvang 8 uur. Dinsdag 28 Mei Nederlandsche vereeniging van Huisvrouwen. Ledenvergadering in „Musis Sacrum". Aanvang half 3. Jaarvergadering Retraitefonds St. Clemens. Gebouw R. K. Volksbond. Aanvang 8 uur. Vrijdag 31 Mei Ledenvergadering R. K. Bouwvakarbeiders- bond St. Joseph. Gebouw R. K. Volksbond. Aanvang 8 uuti. Opkomist dringend ge- wemscht. Woensdag 5 Juni Vergadering R. K. Meisjesvakcentrale. Boven zaal R. K. Volksbond. Aanvang 8 uur. BEURS VAN SCHIEDAM SCHIEDAM, 27 Mei. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn 1 Moutwijn 46 pet. 17.— per H.L. 11 J. JANSEN, Spiritus JVielas3e-spiritu3 32.per H.L. SCHIEDAM, 27 Mei. Men noteert voor Ruwe graanspiritus 6U pet f 17.— per H L Spoeling Noteering 1.50. 1 j TE ROTTERDAM 27 Mei: Groote Schouwburg, Boefje (Rott. Hofstad tooneel) 8.15 uur. 28 Mei: Diergaarde, avondconcert Harm, kapel Gist- en Spdr.fabr. en Calvé. 29 M e i. Groote Schouwburg, De tante van Charley (Rott. Hofstadtooneel) 8.15 uur (voor volwassenen). Dagelijks: Circus-Schouwburg, Zeemans vrouwen (Bouber-gezelschap), S uur (voor volwassenen). Bioscopen: goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 30 dezer in: Royal; Grand theatre (voor volwassenen;' Centraal (voor volwassenen)Luxor (voor volwasse nen) Thalia (voor volwassenen)Corse (voor volwassenen). plaats heeft, dus twee jaren vóór het jaar van de lichting. Zoo zal in Juni a.s. volgens het nieuwe 'systeem behalve voor de lichting 1930 tevens geloot worden, voor de lichting 1931, waartoe behooren degenen, die in 1911 geboren zijn en in Januari a.s. zich moeten aangeven. Men zal allicht afvragen: wat heeft de Mi nister er mede voor om de loting al zóó vroeg te doen plaats hebben? Prac'tische redenen hebben hierbij voorgezeten. De bedoeling is, om al vroegtijdig bekend te doen zijn, wie van de toekomstige dienstplich tigen vermoedelijk tot gewoon dienstplichtige bestemd zullen worden, opdat belanghebbenden daarmede rekening kunnen houden bij het vormen van verschillende plannen ten aanzien van hun opleiding, hun studie, hun zaken, hun vervanging enz. Eene technische verandering eveneens van groot belang. Zelfs de uitslag van de loting kan thans worden afgewacht, vooraleer men zicli tot vooroefening verbindt. Thans waren er vele deelnemers aan de voor oefeningen, die vrijgesteld werden en daardoor moesten ervaren, dat hun moeite tevergeefs i3 geweest. Nu is de. toestand aldus, dat bet gros vau degenen, die vooroefenen, allen bestemd zijn als gewoon dienstplichtige, omdat zij den uitslag der loting a priori wisten. Door hef vervroegen van de loting, kunnen zij, die alleen ter wille van de verkorting van de eerste oefe- •ning de vooroefeningen wensehen te volgen, met toetreding wachten tot na de loting. Uit een en ander blijkt, dat de gevolgen aan het nieuwe systeem van loten verbonden, zich niet uitsluitend bepalen tot de loting zelve en van zeer ingrijpenden en verstrekkenden aard zijn. Voor zoover men in aanmerking komt voor kaderopleiding en behoort tot de lichtin? 1931, dus geboren is in 1911, moet men zich voor dit jaar alsnog verbinden vóór 1 Juni a-9, LOUIS OBBENS Chef der afdeellng BevotkinS en Militaire Zaken Eindhoven -2 Mei, 1929. Moeder, laat Uw kleintje nle't over den grond kruipen Deze Ia vuil en stoffig en de kans, dat het vallen en zich bezeren zal, ls groot Een looprek, kinderbox, ls een geschikte verblijfplaats. Zet deze neer oP een zonnige plek tegen tocht beschermd e" leg op den grond een moltondeken, met een schoon lakes bedekt. GEZONDHEIDSRAAD-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 2