STADSNIEUWS MAANDAG 27-MEI 1929 EERSTE BLAD Hei vragearecht PAGINA 3 PATRONAATS TENTOONSTELLINGEN UIT KETHEL St. theresia-vereering. Hoe ze in Amerika Mars gaan onderzoeken. JS&itiL J Bij of krachtens wetten of verordeningen doorgeschreven en andere officiëele af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur f HINDERWET Burgemeester en "Wethouders van Schie dam hebben bij hun besluit van den 23. Mei 1929 het verzoek van: 1. D. Geld er bloem om vergunning toit op richting van een werkplaats voor carosserie- en wagen bouw in het pand Kethelstraat 27, kadaster Sectie A. No. 1416, met een elec tromotor van 3 P.K., drijvende een lintzaag, een vlakbank en een amaril- en zaagvijl- stelling; en 2. J. D. Huismann, om vergunning tot op richting van een rijwielfabriek in het pand Buitenhavenweg 54, kadaster Sectie L No. 2743, met 12 electromotoren van totaal 20.3 P.K. ('t.w. 5 x 3, 1 x 1-8, 1 x 1.5, 2 x 0.5 en 3 x 1/3 P.K.), drijvende diverse slijp-, zaag- en boormachines, draaibanken een moffel, een takel, exhouisters, pompjes en ventilatoren. Verdaagd, aangezien bet desbetreffend onderzoek nog miet is geëindigd. Schiedam, 27 Mei 1929. KENNISGEVING Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter openbare kennis, dat de gemeen teraad in zijn vergadering van den 24 Mei J.l. heeft besloten overeenkomstig artikel 72 e.v. der Lager Onderwijswet 1920 de benobdig- de gelden ter beschikking van de Sint Willi- ibrordusstichting te stellen voor den verbouw van hare lagere school aan de Westmolen straat bestaande in bet bijbouwen van recht streeks vanuit den gaofe bereikbare privaten. Ingevolge het bepaalde hij het 2e lid van artikel 76 van voornoemde wet kan ieder ingezetene binnen 30 vrije dagen na heden van genoemd besluit hij Gedeputeerde Staten in beroep komen. Schiedam, 27 Mei 1929. VERKIEZING VOOR DE TWEEDE KAMER DER STATENGENERAAL. Stemmen in een andere gemeente. De Burgemeester van Schiedam maakt be kend dat bij do verkiezingen voor de Tweede Kamer d'er Staten-Generaal cup 3 Juli a.s. de kiezer, in plaats van in de gemeente op wel ker- kiezerslijst hij voorkomt, in een andere gemeente aan de stemming kan deelnemen. De kiezer, die van dteze bevoegdheid gebruik •wil maken, detelit uiterlijk 19 Juni a,s. in per soon ter Secretarie van een gemeente (voor deze gemeente afd. Verkiezingen, Nieuwstraat 26) mede, in welke gemeente hij aan de stem ming wil deelnemen. Hij geeft daarbij op zijn naam en voornamen, dagteekening en plaats zijner geboomte, de ge meente in welke hij voor deze verkiezing op de kiezerslijst voorkomt en een adres in de gemeente in welke hij aan de stemming wil deelnemen. De kiezer kan in die andere gemeente niet bij volmacht stemmen. De kiezer noch zijn gemachtigde zijn be voegd deel te nemen aan de stemming in de gemeente, op welker kiezerslijst hij voorkomt. SCHIEDAM, 23 Mei 1929. De Burgemeester voornoemd, H. STULEMEIJER. f DIRECTEURSDIPLOMA OPENBARE LEESZALEN Voor het directeursdiiploma, uitgereikt door de opleidingscursus der centrale vereeniging van openbare leeszalen en bibliotheken slaagde mej. P. v. d. Drift, alhier. ZILVEREN JUBILé Den 15 Juni a.s. zal het 25 jaar geleden zij dat de heer A. P. van Haasteren als smid bij die Gemeentelijke Smederij in Gemeente dienst trad. Bij de oprichting van het gemaal aan da Stadhouderslaan werd eenige jaren terug van Haasteren aldaar geplaatst als machinist TENNIS Delft 1—Game 1 4—3 Heerensingles: J. Opwyrda—J. v. Gent 6—1, 6—1; J. Thomee—G. Vos 6—1, 6—1. Damessingle: mevr. Duurentijdt—mej. L. Melchers 16, 6S z Heerendubbel: J. Thomee, H. Duurentijdt G. Vos, J. v. Geut 6- 4, 3—6, 6—2. Damesdubbel: rr r. Duurentijdt, mevr. v. d. Beltmej. L. Mehhers, mej. A. Keukers 46, 2—6. Gemengd dubbelspel: J. Opwyrda, mevr. v. d. BeltJ. v. Gent, mej. A. Beukers 64, 16, 7—5; mevr. Duurentijdt, Duurentijdtmej. L. Melchers, G. Vos 46, 36. S. A. C. De vraag welke plaats op de agenda van den Raad zou worden toegekend aan de vra gen van den heer Collé leidde In de raads vergadering van gisteren tot een interessante discussie. De voorzitter wilde die vragen doen ver huizen naar het einde der vergadering. Hij heeft daair'toe het forïneeïe recht, want de leiding der vergadering berust bij hem. Maar hij had ook een overweging van practischen aard. Immers, wanneer een raadslid vragen wienscht te stellen, moet hij schriftelijk daar- toe het verzoek doen. Dat verzoek komt bij de ingekomen stukken, wordt dus nog, voor. dat de eigenlijke agenda ter sprake komt, in behandeling genomen, zoodat een raadslid met het stellen van vragen het in zijn macht zou hebben, een aanmerkelijk deel van den beschikbaren tijd, buiten de gewone agenda om, huiten de oride van den dag voor zdcili op ite eischen. De raad stond een beetje vreemd tegen,- over deze nieuwigheid. Het was altijd goed gegaan, werd geredeneerd en het zou ook in de toekomst wel goed blijven gaan. Toch gelooven wij, dat de opvatting van den voorzitter van meer deferentie voor den Raad in zijn goh eel getuigt dan deze scheen te voelen. De agamda bevat de voorstellen die behoorlijk zijn voorbereid, die rijp zijn voor behandeling, die in het belang der gemeente op behandeling wachtten. Voor die voorstel len wordt de aandacht van den geheelen Raad gevraagd. Ze hebben de aandacht van de Raadsleden reeds tevoren gehad. Het feit d«aft ze op de agenda zijn geplaatst geeft dien lelden een vrij groote zekerheid, dat ze in behandedinig zullen worden gebirachlt in de eerste vergadering, waarin ze op de agenda voortkomen. Dootr Iket tna3chenischuiven op de agenda van vragen van een raadslid kan de gebeele Raad wonden gedupeeM, kunnen voorstellen, welker afdoening gewenscht is, op welker bespreking men zlah had voorbereid, moeten worden aangehouden. Het is waar, voor het stellen van vragen heeft een lid verlof van den Raad noodig, maar do welwillendheid van den Raad voor een medelid gaat wiel zoover, dat dit verlof niet of slechts als hoogste zeldzaamheid zal worden geweigerd. Als de raad eerst aan het eind van de vergadering voor de beslissing wordt gestald, of bij dat verlof varleenen zal, wordt hij uit' eon impasse gered, en een regeflnmtigie behandeling der agenda |in de hand gewerkt. Daarmee wordt niat te kort gedaan aan hetvoorschrift van het reglement van orde, dat inlichtingen van feitelijken aard, voor zoover mogelijk, dadelijk worden verstrekt. Dit kan, nadat aan het eind dar vergadering het betrokken raadslid verlof tot het stellen zijner vragen heeft gekregen, ook dadelijk gebeuren. EEN UITSTEKEND GESLAAGDE MEETING Vanwege den R.K. Volksbond schrijft men ons: Het Gewest Rotterdam, waartoe belmoren de afideelingien Delft, Dordrecht, Fijenoord, Maassluis, Oud-Beierland Overschie, Rotter dam, Schiedam en Vlaardingen, kan met vol doening op deze Encycliekviering terugzien. Wij Schiedammers waren den dag begonnen met de Hoogmis in de H. Hartkerk en daar toe bepaalde zich onze plaatselijke actie. Al onze vaandels werden naar den grooten, belommerden Doelentuiin getransporteerd, wijl het medienemeu in tram of bus op bezwaren stuit. Onze deelname had gTQpter kunnen zijn, want een paar honderd is niat genoeg. Waar is het diat er héél wat meer hunne belangstel ling toondien, door na afloop dier meeting een goed plaatsje op het trottoir in te nemen, ten einde den fleurigen stoet te zien voorbijtrek ken, dodh dat1 is de ware belangstelling niet, De bijeenkomst werd opgeluisterd door het R.K. Mannenkoor der Vereenigde Kerkzangers onder leiding van den heer v. Leeuwen uit Tilburg. Er werd prachtig gezongen. En de feestredenaar. Pastoor Möller? Zijne magistrale rede werd in doodsche stilte aangeboord; ofschoon enkele oogenblik- ken het applaus zich niet kon inhouden. Het krachtige geluid van den redenaar werd door de luidsprekers tot ver over de scheidingsmuren geworpen, zoodat zelfs de buitenstaanders de rede konden voligon. Het verslag dezer meeting tis elders in on3 blad afgedrukt. BEUYALE OVERVAL 27 Mei wedrbrijid „Steeds VooruitStan- diaert" terrein ven S. F. C.; 28 Mei: wedstrijd „V.V.R.de Komeet", terrein Pro Paitrla. Beide wedstrijden vangen aan om half acht. I OVERTREDING VAN DE DRANKWET Heden werd schriftelijk vonnis gewezen In de zaak tegen den distillateur B. A. J. W. wegens het vervoer van een hoeveel gedistil leerd, beneden 10 liter. Het vonnis luidde: 2 ïnaal 5 boete met teruggave van den inbe- Mag genomen drank. CONTROLEUR GEMEENTELIJKE INLICHTINGENDIENST. Voor de betrekking van len controleur bij den Gemeentelijken Inlichtingendienst hebben 0loh aangemeld 117 sollicitanten. Door kranig optreden verijdeld Hedennacht te ongeveer half een stond een chauffeur der E. V. A. G. aan het Sterrebosch bij café Metropols aan den Vlaardingerdijk, nabij Wilton op eenige zijner collega's te wachten, toen liij werd lastig gevallen door een drietal zeelieden, die hem z'n rijwiel af handig wilden maken. Toen de chauffeur zich wilde verzetten, ontving hij van een der zee lui een vuistslag in het gelaat, en werd hem z'n portemonnaie ontrold. Tijdens de woordenwisiseling passeerde een stoker van Wilton, wien de chauffeur assis tentie verzocht. De stoker ijilde naar den por tier van Wilton en gezamenlijk begaven ze zich ijlings naar het terrein van den strijd. Daar aangekomen zagen ze eenige persoenn in de richting van de tol op den Vlaardinger dijk wegvluchten. Met nog een heer, die zich bij hen voegde, achtervolgden ze de vluchte lingen, en zij smaakten bet genoegen een hunner te arresteeren; deze werd in het portiierslo- kaal opgesloten. Inmiddels was door een an deren chauffeur ook een tweede aanrander opgepikt en in bewaring genomen. Beiden wer den aan de intussdhen gewaarschuwde Scliie- damsche politie overgegeven. De derde aan rander is nog niet gevonden. De chauffeur van de E. V. A. G. vermist eenig geld, terwijl bij een paar wonden aan het gelaat heeft opgeiloopen. FEESTAVOND ST. LIDUINA-PATBONAAT Liduma-patronaat en St. Dominicus- en St, Catharinapatronaat SUCCESVOLLE ARBEID ONDER TOEGEWIJDE LEIDING In het Sint Vineentiusgebouw aan de Lange Haven heeft het Sint Liduma-patronaat en in het patronaatsgebouw aan de Emmastraat heb ben bet Sint Dominicus- en bet St. Catharina patronaat gistermiddag een tentoonstelling ge houden van het werk door de beschermelingen in het afgeloopen jaar vervaardigd. Bij het werk der meisjes van het St. Li duina-patronaat misten we ditmaal de mangel en strijkafdeeliing, waarvoor op het oogeublik een leidster ontbreekt. Dat neemt niet weg, dat de expositie alleszins een bezoek waard was; de overige afdeelingen vergoeden ruim schoots de afwezigheid voor deze rubrieken. We willen intusschen hopen, dat ze niet blij vend zullen ontbreken. Er valt ook op dat ge bied voor onze meisjes, toekomstige huismoe ders, wel het een en ander te leeren. Als nieuw werk vinden we doorstoppen van gordijnen, en een gehaakte sprei, een arbeid die veel geduld vraagt, maar waarvan bet resulaat de moeite dan ook volop loont. De afdeelingen borduren en costuumnaaien zijn weer schitterend vertegenwoordigd; in de eerste viel ons 'n fraai met kruissteek bewerkt ontbijtkleed op, terwijl een ter opluistering ingezonden keurig St. Liduinavaandel van de hand van mej. A. Westerholt, die eenigen tijd geleden het diploma costuumnaaien van de Vereeniging van Modevakscholen in Neder land verwierf het diploma lag ter tafel, deugdelijk bewijs onder welke voortreffelijke leiding de meisjes haar onderricht genieten de bewonderende aandacht van alle bezoek sters en bezoekers had. Mooie jongenspakjes en beeldige jongedamescostuumpjes leverden mede het bewijs, dat met toewijding is ge werkt en het onderricht met veel vrucht is doorloopeii. De tentoonstelling van de beide patronaten der Singelparochie maakte op den binnentre. dende a.1 dadelijk een verrassenden Indruk, doordat het figuurzaagwerk der jongens een aardige onderbreking vormde tusschen de hemdjes en kleertjes en jurkjes en wat al aan de nijvere handen van de meisjes is ont sproten. Interessant, dat zaagwerk: we merk ten onder meer op kruisbeelden, hanglampen, krantenhangers, brieventasscheu, een vaas, een etagère, een pijpenrek, dit laatste door een jury met den eensten prijs bekroond, alle3 afgewerkt op een wijze welke den kenner van dit werk doet besluiten, dat de uiterste zorg is besteed aan de afwerking. Ieder die wel eens een figuurzaag in de hand heeft gehad, weet hoeveel moeite het kost om ribbels te ver snijden en om de zaag recht te houden, zoodat de lijnen niet afloopen. Tot de ingewikkeldste figuren schrikten de jeugdige hulsvlijtbeoefenaars niet af en bun prestaties zijn er borg voor, dat zij onder de blijkbaar uitstekende leiding waarvan ze profi- te-eren. in dit dankbare liefkebberijwerk een perfectie zullen bereiken, cm niet te zeggen vaak reeds bereikt hebben, dat menig kunstig "werkstuk eens hun woning sieren zal. Ook bet werk der meisjes mag gezien wor den. Evenals op bet St. Liduinapatronaat houdt men zich ook op het St. Catharina-pa tronaat met vrijwel alle nuttige en fraaie hand werken bezig, welke de toekomstige huisvrouw zoozeer van pas zullen komen. Een fraai geëtaleerde stand op heide tentoonstellingen was aan de étalages veej zosg besteed bet ons verrassend mooi brei werk zien, jurkjes, vervaardigd door kinde ren van 'acht tot tien jaar! Van den ernst waarmee gewerkt wordt geeft ook de afdeeling knippen getuigenis. Een heele collectie papie ren jurkjes, schortjes enz. trekt er de aan dacht, naast de afwerking in alle soort en vorm. Een prachtkleed laat zien hoever men liet in het borduren reeds heeft gebracht. Op het oogenblik dat wij aan de tentoonstel lingen een bezoek brachten, bleek voor beide flinke belangstelling. Gelukkig. Er kan voor het patronaatswierk, een. buitengewoon be langrijk onderdeel van het jeugdwerk, geen belangstelling genoeg bestaan. De steun welke aan dit werk wordt gegeven, het blijkt op dergelijke exposities weer eens duidelijk, is uitnemend besteed. We gaan nu geen pleidooi leveren voor ons patronaatswezen, willen al leen dit er van zeggen, dat wie de vruchten er van op deze tentoonstellingen heeft gezien én dan .keert bij van die vruchten nog slechts een kleiin gedeelte zjjn bewonde ring voor de toewijding die er uit spreekt en voor de resultaten welke worden bereikt, hopenlijk tot uiting brengen zal op een wijze welke dat patronaatswezen zijn vleugels nog breeder zal doen uitslaan. De Theresia-vereeniiging, welke, zooals men weet, zich verdienstelijk maakt door het ver vaardigen van Weeding vooir arme kinderen, verzoekt ons, nu de schoonmaaktijd voorhij is en er dus allicht weer eens een vrij uurtje overschiet om te naaien, op haar werk nog eens even de aandacht te vestigen. Reeds nu is de vobixaad geknipt goed zoo groot, dat de dames-leden er niet doorheen kunnen komen. lederen Wonsdagavond van half acht tot half tin bestaat aan den R.K. Volksbond ge legenheid het geknipte goed af te halen. BURGERLIJKE STAND Geboren 24 Mei; Johanna Geertruida, doch ter van J. Verver en J. J. Willemse, Pr. Fr, Hendrikstraat 19; 25 Mied; Jan, zoon van J. Bengijk en J. B-ezemer, Gordonstraat 25; 24 Mel: Johan Lodewijtk, zoon vun A. van Dijk en G. Rdtman, Villastraat 112. Overleden 24 Mei: C. A. Houtman, oud 85 j., weduwe van M. Tuijl, Eerste TuimsingelG. A. Visser, oud 49 j. eehtgenoote van J. Meder, Nassaulaan. SCHEEPVAART Schiedam, 25 Miei vertrokken:' s.s. Nippon, met stukgoederen naar Antwer- werpen s.s. Ronoki, ledig naar Rotterdam. Schiedam, 27 Mei aangekomen: s.s. Brazil, van Antwerpen om te dokken in de Wdltonhaven. GEVONDEN VOORWERPEN. B(j de politie aangegeven in het tijdvak van 17 tot en met 24 Mei 1929. Te bevragen aan het Hoofdbureau van Po litie op alle werkdagen van 1 tot 2 uur 's mid dags; duimstok, ,hond, linnen dekzeil, ring met sleutels, vulpotlood, portemonnaie met in houd, witte muts, d^mestaschje, ceintuur, rij- wieltaschje, handtaschje, sigarettenpijpje, kloksleutell, lederen riem, zilvergeld, horloge, boodschappentasch, benzinedop, haarkam, ring met 6 sleutels, koperen kraansleutel, gym- nastiekscboentje. Bij vinders; koperen ring, II. G. van Keu len, Vondellaan 51a; wit kinderkousje en •sokje, J. de Gelder, Rijnstraat 10b; leerboek je, C. v. d. Klink, Politiepost Nassaulaan; ro. zenkrans, Klein, Bakkershaven 23; kinder manteltje, W. Oetker, Stationstraat 50; porte monnaie met inhoud, W. v. d. Kamp, Maria- straat 41a; koperen autowieldop, J. Schafthui zen, Lourens Koaterstraat 22b; bril, W. Jeup Zwartewaalschestraa 29; vernikkeld horloge, An Van Veen Eendrachtstvaat 42a; broche, P. Winkelman, Louirenstraat 17; dameshorloge, J. van Hooft, Goudsche Rijweg 42, Rotterdam; dameshandschoen, W. Hermans, Strjjensche- straat 44; rij wlielbelastlngpl aatje, J. Breeman, Overschiesches-traat 47a; damestaschje met in houd, C. Jongbloed, Lourens Costersfraat 8b; vernikkeld dameehorloges, P. M. Gunnewegh, Mariastraat 46; dames por temer u ai e met in houd, S. Gordijn, Ddwasstraat 60/1; rijwiel- bellastingplaatje, J. Braak, Kortlandistraat 11; dekkleed, D. Krommenhoek, Beijerlandschestr. 65; geldstuk, L. J. v. d. Ree, Beijerlandscho- etraat 31; portemonnaie met ink. N. Vos, Rot- terdamsche Dijk 31/8; sleutel van melkbus, F. Bergkotte van Smalevelstraat 25; broche, II. Hoekstra, Rotterdamsche dijk 164; sleutel B. v. d. Steen, Mlddelharnisschestraat 2; muts en horloge, J. Kloppers, Marlastraat 16b; touw, J. van Eenige, le Tuinsingel 10; dames- portemonnale met inhoud, C. Schenkel, Bom- melschestraat 29; sleutel, Hester van de Stel, Klein Groenendal 23-10; poppenwagen, A. Brockx, Broersvestgrijze sportkous, C. Vou- lan, Brielschestraat 23; damesportemonnaie met inhoud, A. v. d. Meer, Van Lennepstraat 30, Spangen; rozenkrans, W. Gosselaar, Mariastr. 60; pak bak- en braadvet, mej. Heijbeek, Vlaardingerstraat 2; paar kinderklompjes, A. Knotte, Willielmiinaplein 8. Familiejuweelen Voor de ouders der patronaatsmeisjes, dona trices en donateurs en voor de meisjes zelf had het bestuur van het St. Liduinapatronaat een feestavond gjeolrganiseerd» welke gisteravond in de groote zaal van den R. K. Volksbond werd gehouden De zaal was bijna gebeel gevuld, toen kape laan L. Beune, directeur van bet patronaat, den feestavond opende en de bedoeling er van In enkele woorden uiteenzette. Het Sint Liduina patronaat heeft, toen bet bestuur op die paro chianen van Franlceland een beroep deed, prach- tigen finaneieelen steun gekregen. En nu beeft het bestuur aan die velen, van wie het de zoo dankbaar aanvaarde hulp heeft ontvangen, eens willen laten zien wat het patronaat doet. Daar van was op de eerste plaats de tentoonstelling, welke voor zich zelve spreekt. Daarvoor is ook deze avond waarop de tooneelclub zal laten zien, dat op het patronaat ook wordt gewerkt aan verhooging der beschaving en veredeling van het karakter. In het spel zelf, een karakt&rspel, wordt ge tracht, den invloed van den godsdienst op de vorming van het karakter aan te toonen. De eerw. spreker heette dan de aanwezigen, de ouders der patronaatsleden, donatricen en donateurs en de patronaatsmeisjes zelf namens den Excelsiorbond, die weer onmiddellijk be reid was den avond op te luisteren en hij gaf uiting aan den wensch, dat de avond zou lei den tot nog hooger sympathie voor het St. Li- duiina-patronaat. In den loop van deu avond maakte kapelaan Beune ook nog hekend wie der meisjes met gunstig gevolg het examen in de godsdienstleer kerkelijke geschiedenis hadden afgelegd, Voor de tien hesten hunner is een prijs beschik baar De opvoering van het tooneelstuk „Familie juweelen" is een groot succes geworden voor de leidsters der club, de dames Melchers en van den Burg, en voor de tooneslisten, allen leden van het patronaat. In enkele trekken komt de inhoud van het stuk hierop neer: Een weduwe heeft twee dochterseen harer Dora, gaat den verkeerden weg' op. Een ouder loos nichtje, Hermine, dia in Indlië is opgevoed, komt in huis. Zij heeft haar tante nooit ge zien, maakt zich eerst niet bekend, doch ver huurt zich als tweede meisje, om het terrein eens te verkennen en besluit dan zich bekend te maken, zoolang Dora niet onder het ouderlijk dak is teruggekeerd, om door haar vrijwillig offer de bekeeriug van haar michtje te ver krijgen. Dat besluit wordt tot een geweldig offer, aLs op een avond Dora de familiejuweelen van baar moeder steelt, en Hermine, die een zelfde stel bezit, een kruisje en een armband, van den diefstal wordt beschuldigd. Ze moet dan ook het huis harer tante verlaten. Ze weet het zoo aan te leggen, dat ze met Dora in de groote stad op een kamer komt te wonen, en bereidt daar door haar toewijding, waarop de zegen van haar offer rust, dezen bekeering voor, welke ten slotte een feit wordt Niet slechts om den boeienden inhoud, maar ook om de vlotte en alleszins lofwaardige wijze waarop het werk werd uitgebeeld, maakte het stuk op de aanwezigen een diepen indruk. De meisjes we hebben alle respect voor de grime, die frissche meisjeskopjes tot een be jaarde moeder en een kostelijke oude getrouwe wist om te tooveren hebben elk voor zich goed spel te zien gegeven, dat nauwelijks deed vermoeden, dat zij voor de eerste maal ia de grootste zaal van Schiedam op een ruim tooneel als de R. K. Volksbond biedt moeten optreden. In een hartelijk dankwoord vertolkte kapelaan Beune, die den wensch uitsprak, dat alle meisjes van bet St. Liduina-patronaat zich tot de kost baarste juweelen van hun familie zouden ont wikkelen, de gevoelens der aanwezigen. Voor het St. Liduina-patronaat een herden- kingswaardige avond. STEMMEN IN EEN ANDERE GEMEENTE De aandacht onzer lezers wordt gevestigd op de officieele bekendmaking in dit nummer, betreffende het stemmen, op 3 Juli aanstaan de, in een andere gemeente dan waarin men op de kiezerslijst voorkomt. EERSTE PLECHTIGE H. MIS ENORME BELANGSTELLING Na de dagen van rouw en droefheid over den ontslapen herder, droeg gisteren de Drievul- dlgheids-Zondag een bizonder karakter in de parochie van de H. Jacobus de Meerdere, door het blijde feit dat wederom een rarer priester zonen, de wel eerw. heer J. Lansbergen, die Zaterdag te Haarlem de H. Priesterwelding ont ving, voor de eerste maal op plechtige wijze het H. Misoffer in de parochiekerk mocht opdragen. Terwijl het St. Cecilia-zangkoor het 3 stemmig „Venu Creator", naar de toonzetting van W. F. Willemborg, deed hooren, betrad de Neomist het feestelijk in groen en bloemen prijkend hoogaltaar, waarna het H. Officie een aanvang nam. Assistentie verleende hierbij de weleerw. heer C. B. M. Wiemers, deservitor der parochie, als diaken, kap. C. J. Lansbergen, van Rotter dam en zoon van de parochie, als subdiaken, de Zeereerw. heer H. J. G. van Baaren, van ouddorp en oud pastoor van Kethel, als pres byter assistent en kap. L. J. A. Boomgaard, van Rotterdam, vroeger kapelaan der parochie, als ceremoniarius. Na bet Evengelie hield pastoor van Baaren, van Ouddorp, de feestpredicatie, waarvoor Z. Eerw. als tekst had gekozen; Gaudete in letitia- qui in tristitia fuistis „Verheugt u met blijd schap, gij allen, die in droefheid geweest zijt". Uitgaande van deze glorievollen dag, na de rouw van de parochie, schetste de gewijde redenaar de jongen priester als verkondiger der waarheid en uitdeeler der Goddelijke genade-schatten. Z, Eerw. richtte, na de waardigheid van het H. Priesterschap te hebben aangetoond, een per soonlijken gelukwensch tot oden jeudigen offi ciant ©n diens familie en besloot zijn diep ge voelde predikatie met de opwekking om veel te bidden voor den neomist, opdat zijn priester lijke arbeid vruchtdragend mocht zijn in den Wijngaard des Heeren. Het zangkoor onder leiding van den heer P. Th. J. Verspeek, zette aam de verdere voltrek king van deze eerste H. Mis luister bij door een verdienstelijke vertolking van de 4 stem mige Miissa in bons Friedêrlci. Tijdens de offerande werd het „Panis Angelicus" vac Cecar Frank, ten gehoore gebracht. Na de H, Mis werd een 4 stemmig „T&ntiitn Ergo" van Marinus gezongen, waarng de plechtigheid ein digde met de uitvoering van de „Priestercan tate" van J. Haagh C.s.s.R. In den namiddag had in de Vereenlgiugszaal een druk bezchte receptie plaats. Tijdens deze receptie vereenigde zich het feest-comité in de zaal, waar de voorzitter, den heer Ch. C. Ruys, de feestgave van de parochie heeft over- handogd. Spr. moest, met leedwezen in zijn toespraak opmerken, dat aan het voorgenomen plan van pastoor de Groot z.g. namelijk om voor het ingezamelde geld een kelk aan te schaffen, door het onverwacht overlijden van den pastoor het comté geen gevolg had kun nen geven. Spr. overhandigde de feestgave der parochianen onder couvert met de mededeeling dat het geschenk ook in anderen vorm naar eigen goeddunken mocht worden besteed. Nadat de necomist aan allen zijn priesterlijke zegen had geschonken, heeft hij het comité hartelijk dank gezegd voor de hem bereide feestgave. Hij dankte tevens alle parochianen die op eeni- gerlei wijze aan het feestgeschenk hadden bij gedragen. Vervolgens bood mej. C. Wever, pre sidente van de naaikrans „St. Agnes" een door de leden der vereeniging vervaardigde superpll aan. Op hartelijke wijze heeft den neomist ook zijn dank betuigd voor het fraaie geschenk. Gisteravond heeft de jeugdige priester een plechtig danklof gecelebreerd met assistentie va pastoor H. J. G. Baaren, als diaken, kap. C. J. Lansbergen als sub-diaken en kap. Boom gaard als ceremoniarius. I-Iet zangkoor heeft het feestlof devoot opge luisterd door een goed vertolking van verschei dene meerstemmige composities. De indrukwekkende plechtigheid werd beslo ten met het door alle geloovlgen meegezongen: Lied van Lof en Dank. De Amerikanen zijn van plan, nieuwe gehei men aan Mars te ontrukken en wel door mid del van een ©normen verrekijker, dien men in California of Arizona wil gaan oprichten. De lenzen van dezen wondertelescoop zullen zoo scherp worden, dat men daarmede het licht van een kaars op een afstand van 65.000 K.M. duidelijk kan waarnemen. Deze prestatie zal die van den grootsten verrekijker in het obser vatorium van den Mount Wilson verre overtref fen. De kosten voor den bouw van den reuze verrekijker zijn door den International Educa tion Board bijeen gebracht.- Deze zal de bouw som aan de Califomiscbe Technische Hooge- school doen toekomen. Men zoekt echter nog een schikten berg, om er den kijker op te stel len. De bouw van den kijker, waarvan de door snede van de lens meer dan 17 voet bedraagt, zal verscheidene jaren in beslag nemen. De spiegel van den telescoop wordt uit kwarts vervaardigd, welk materiaal men tot nu toe nog niet voor dergelijke doeleinden heeft ge bezigd. Ze zal voor temperatuurs-invloeden ongevoe lig zijn, iets, waarop die van den Mount Wil son sterk reageert. Met het oog op de transportmoeilijkheden zal men de werkplaatsen In de nabijheid van de eventueel© plaats van opstelling inrichten. Daar zal ook de kwartsspiegel gegoten worden. Voor het geheele werk wordt de raad van natuur-, schei- en werktuigkundigen en me teorologen van naam ingeroepen. Volgens een mededeeling van den directeur van het Mount Wilson observatorium zal men met den nieuwen kijker sterren van de vijf en twintigste grootte kunnen waarnemen, aldus de capaciteit van den Wllson-kijker met drie sterrenstelsels overtreffend. Men verwacht dan ook een gToot aantal nieuwe en verrassende ontdekkingen. TEGENSTELLINGEN. Gelezen in het verslag van de Morgen-liga: „Besproken werd de mogelijk- en wensche- lijkheid de „Motgen" reeds 's avonds te doen bezorgen."

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 3