FEUILLETON DE IDEALIST Transpireerende Voeten DINSDAG 28 MEI 1929 TWEEDE BLAD PAGINA 2 li i s. j. e. SPORT EN SPEL LUCHTVAART, RADIONIEUWS kaïn5 DIOC. R. K. VROUWENBOND EN HET BISDOM HAARLEM j Herdenking van het derde lustrum Een dezer dagen hield de Dioe. Vrouwen bond onder presidium van mej. Post in het; gebouw ,,St. Bavo" te Haarlem haar voorjaars vergadering, teven3 herdenking van het derde lustrum. Vooraf werd eeiy stille- H. Mis ter intentie van den Bond bijgewoond in de St. Joseph Kerk (Jansstraat) Het jaarverslag der penningmeesteres en secretaresse werd goedgtkeurd. Naar aanleiding van het feit dat de belang stelling der R.K. vrouwen voor de- politiek nog zeer zwak en slap Is, sprak mej. Post een op wekkend woord: Hierna had dè bestuursverkiezing plaats. Mej. Peeters, mevr. Koenen en mej. Héeren werden hij enkele candidaatstelling herkozen verklaard. Het voorstel van de commissie „Zorg voor Moeder en Kind" werd wat punt 1 betreft 100 subsidie jaarlijks dbor 't Diocees te geven aan de Bakeropleiding van de afd. Amster dam' zonder hoofdelijke stemming aangeno men. Punt twee lokte discussie uit. De afdeeling; Rotterdam meende, dat het heter zou zijn de subsidie 35) voor Bakeropleiding aan de afdeelingen te geven, ook aan andere vereent gingen, die zich die opleiding ten doel steilten, beschikbaar te stellen. Met groote meerderheid sprak de vergade ring zich uit (62' tegen 11 stemmen) om de subsidie slechts in den Vrouwenhemd te ver- Ieenen. Htet voorstel van 35 werd hierbij aange nomen Na de rondvraag werd de vergadering ge sloten. Hierna werd gemeenschappelijk de lunch ge brnikt. Daarna kwam men bijeen: tot' feesete- lijke herdenking van het derde lustrum. Onder het. zingen van het lied Roomsehe Blijdschap schreed ZJ>H. mgr. J. D. J. Aenge nent Bisschop van. Haarlem binnen begeleid doen een. zijner secretarissen, Pater v. d. Tem pel O-P. en de Presidenten van den Dioe. Bond en de afd. Haarlem, Na eindiging van het lied begroette mej. Peeters' den Doorlueh- tigen Kerkvorst en de aanwezigen namens de afd. Haarlem. Daarna verwelkomde mej; Post monseigneur in de dioe. vergadering Dankbaar memoreerde zij hetgeen mgr. tijdens het be staan, voor den Bdtad geweest was, steeds vol belangstelling en een raadsman voor de leid sters. Daarna nam Monseigneur Aengenent het woord; mgr. herinnerde er aan dat Z. D. H, ook tegenwoordig geweest was hij de viering van het eerste lustrum, sa wel als spreker, ver volgens bij het tweede als belangstellend vriend en thans hij het derde lustrum als gees telijk vader. M-Aelgneur dankte den Bond voor het vele en nuttige werk in de afgeloopen 15 jaren voor zijn dlooesanen verricht, arbeid die niet altijd door de massa gezien wordt, maar daarom toch niet minder vruchten voortbrengt. Monseigneur eindigde met den wensch, dat de Bond onder Gods zegen in bloei mocht toenemen, in het vooruit-zicht stellend, dat ook 't volgdte lustra. Z. D. H. tegenwoordig zouden zien. Telegrammen kwamen in van Mej. D. Coe- bergh, ond-secTetaresse van den Dioe. Vrouwen bond en, van Mej. Kokshoorn, Presidente van dan. Maria-Bond in het Bisdom Haarlem. Mej. Peeters en: Mej. Post dankten beiden Monseigneur Aengenent voor de eer van zijn tegenwoordigheid!. Met den Bisscheppelijken zegen werd. de ver gadering gesloten. Hierna vereenigden vele afgevaardigden zich aan een gemeenschappelijken maaltijd, waarhij nog menige wensch voor den bloei van den Bond werd uitgesproken. DE VACTURE-JHR. VERHEIJEN J. H. VAN DER HARST, f Te Middelburg is op bijna 76 jarigen leef tijd overleden de heer J, H. van der Haist, die gedurende bijna 45 jaar ontvanger was van den. polder "Walcheren. GILHUUS NAAR ANTWERPEN.. De Nederlandsche tOoneelspeler Gilhuijs, dik onder de directie van wijlen-dr. O; de Gruijter als regisseur aan den Kon. Nederlandschem Schouwburg was. verbonden, heeft met den nieuwen directeur, den. beer Willem Benoij, gecontracteerd om- in dezelfde functie naar Antwerpen te komen. DE KWESTIE-MERTENS TE 'S-HAGE Hooger beroep niet ontvankelijk Het Haagsche Gerechtshof heeft arrest ge? wezen in -de zaak tusschen den tandarts Martens en de gemeente 's-Gravenhage. Zooals men weet, had de heer Mertens een actie tot schadevergoeding ingesteld, tegen de gemeente, op grond van uitlatingen van den burgemeester, lubden gemeenteraad over zijn persoon, ten gevolge waarvan, de heer Mertens schade zou hebben, geleden. De Haagsche rechtbank verklaarde hem echt ter niet-ontivankelijk in. zijn ingestelde vorde ring, terwijl gisteren het Hof dein heer Mertens niet. ontvankelijk verklaarde in. zijn hooger •beroep. en andere transpireerende lichaamsdeelen moei men behandelen met Purol-Huidpoeder, als zijnde het meest afdoende middel daarvoor: Verkrijgbaar in Bussen- van 60 cent en 1 guldeni Bij Apothekers en Drogisten. Reel. 26905 VM 8 ges. gew. gel. vril. p. V.1. 1 1 0» 0 2 3—0 Excelsior 2, 1 0; 1 2 8—4 D. E. M li 0' 0 h 0 1—8 De voorzitter van. het Centraal Stembureau voor de verkiezing van. leden, der Eerste Kamer maakt hekend dat hij een telegrafische mede- deeling heeft ontvangen, van den heer Ch. A. J. Fencken, dat hij zijn benoeming tot lid der Eerste Kamer niet wenscht te aanvaarden. R- K. F, Promotie en degradatie 9vergang C Excelsior 1-D. E. M. 1 81 Excelsior telt invallers voor Noestheden en Peters. B: E. M. mist Pels en Hoogehonm-. Excelsior is direct in den aanval. Al spoedig krijgt de rechtsbinnen der zwairt-witten een opgelegde kans, de goede voorzet van R. v, Lmgen schiet hij echter hoog over. Bij Excel, gior is de linkerwing steeds actief. Wanneer R. v. Dingen voor doel plaatst, schiet de rechtsbinnen onder den vallenden Hoogeboom door in 't net (10). Bij een volgenden aanval oer linkerwing laat L. Scheffers de bal pas- seeren en wederom is het de rechtsbinnen die den voorsprong vergroot (20). Nu komt D. E. M. even opzetten, de Excedsio|r-verdedir ging blijft eohter meester van het terrein, een maal grijpt Kteinekoort den hal' voor de voeten van den toesnellenden de Vïeeze weg. Scheids rechter Vollebroek geeft de zonderlingste be slissingen.. Eenmaal fluit hij voor buitenspel, wanneer, een der Exeelsior-baoks naast den kee per staat- E. E. M. speelt door en doelpunt. Scheidsrechter geeft echter adhterbal. Bij een volgenden aanval der bezoekers grooit Kielne- k-oort een kanteenden bal in eigen doei (21)1. Kort hierop is het rusten. Bij de hervatting is R. v. Dingen vervangen door Kleiss. D. E. M. trapt af; D. v. Dingen neemt den bal over gaat door alles heen en jaagt no. 3 in het net. De eentea-lialf der gasten verlaat nu. het veld. Tot het einde toe dominee- ren de Schiedammers. Wanneer D. Scheffers bij een snel opbrengen de bal voor L. v. Din gen vrij maakt, doelpunt deze onhoudbaar. Ds rechtsbinnen der gastheeren benut hierna een goed doorgegeven bad van links (5-1)'n En kele maa-1 moest de Bxcelsior-verdeddging nog handelend' optreden.. Het bankstel en de half li. nie retourneert alles en in laatste instantie is Kleinekoort op zijn post. De rechtsbuiten maakt er dan in z'n eentje via de paal 61 van. Bij een- volgenden aanval der rechterwlng zet de rechtsbinnen goed' voor en E. v. Dingen kopt keurig in. Tenslotte brengt de rechtsbin nen na een duel met den keeper den stand1 op 81 waarmede het einde van den vooral na de rust zeer eenzijdögen wedstrijd. Scheids rechter Vollebroek leidde uiterst zwak. D.O.N.K.Duiven 11 De ontmoeting tusschen Donk eü Duivem behoort altijd nog tot de meest belangrijke wedstrijden en heeft de meeste 'belangstelling Het is aan de Duiven nog nimmer gelukt met een overwinning op het Donk-elftal huis waarts te keeren. Ook nu moesten zij zich meti een gelijk spel tevreden stellen. Even twee uur Suit scheidsrechter Smaling, dié goed heeft geleid, de elftallen binnen do lijnen, bij Donk ontbreken de gebr. Hóudijk, van Soest en Kasbergen, roodat Bonk zich op stelt met invallers der lagere elftallen: De eer ste minuten naden aftrap zijn de- Duiven in de meerderheid, waarbij zij ai spoedig de leiding nemen, door den bal! via den geel-witten keepen in het net te plaatsen (0—1). Donk krijgt een vrijen trap te nemen, echter zonder succes: Een corner op het Duiven-doel gaat over. Ween een vrijen trap op hetzelfde doel, wegens ruw spel, gaat over. NU- volgt een- offensief op het Rotterdamse!!e doel, doch de geeil-witten weten het net nog niet te vinden. Enkele corners vol gen, ook deze brengen nog geen verandering. Met den stand 0:1 wordt gedraaid. Na de noo dige verv.erschingen, is Donk het meest aanval lénd; de Duiven leggen zich in hoofdzaak op verdedigen toe. Ei wordt geregeld op het ge. deelte der gasten gespeeld, maar steeds weten de Duifjes hun heiligdom schoon te houdten. Andermaal volgen enkele corners op het doel der gasten, weltke echter geen succes op-leveren; Menige goede voorzet van r-echts wordt on benut gelaten, steeds is men een seconde te laat. Eindelijk heeft Verheul succes, als hij een aangegeven bal in de touwen jaagt (11); Nog een kwartier is er te spelen, beide partijen doen hun best om het winnende punt, de Dui ven zijn eenige. oogenblikken ingesloten, maar de keeper is op zÜ.n p-os.t. Kort hierop blaast de scheidsrechter inrukken. COMPETITIE Z.-HOLLANDSCHE BOND VAN HANDBOOGSCHUTTERIJEN. Het eerste lustrum van den Bond. Te Delft werd op de banen van Ons Huis Zondag de eerste competitiewedstrijd gehouden van den Z. H- Bond van Handboogschutterijen, tevens ter viering van het 5-jarig bestaan van dien Bond. De uitslagen luiden: Korpswedstrijden- (1ste zestallen)-: 1. Reineveld Delft, 272 p., 12 rozen; 2. Frederik Hendrik, Delft 268 p., 12: rozenT">3. Willem Teil,, Delft, 261 p. 8 rozen; 4. De Batavieren, Rotterdam, 227 p., 7 rozen;, 5. De Romeinen, Rotterdam, 221 p., 7 rozen- Hoogste korpsschutters: 3. A. de Bruin, Delft (bondskonihg) met 58 p.; 2. Etienne: Delft, 56 p.; 2; J-, Mastenbroek, Delft; 5.5 p.4. J', Lans, Rot- terdam, 55 p.rozenprys Gordon, Delft, 3 rozen: Korpswedstrijden (2e zestallen1. De Ro meinen, "14. p., 7 rozen; 2: Reineveld, Delft, 199 p., 4 rozen; 3. Frederik Hendrik, 172 p. 10 rozen; 4. De Batavieren, 160 p., 4 rozen:. E. Willem Teil, 150 p. 4 rozen. Hoogste korpsschutters: 1. A. J. De Bruin; Delft, 48, p.;, 2. A. Thoen, Delft,. 45 p.; 3. Hi Martens, Rotterdam, 43 p. Rozenprhs: L. J; Vial, Rotterdam, 3 rozen. NEDERL. KEGELBOND Jaarvergadering te Amsterdam IR. SPAAN, TOT VOORZITTER GEKOZEN In American-hotel te' Amsterdam hield- de Nederlandsche- Kegelbond Zondag zijn jaarlük- sche algenieenn.- vergadering onder voorzitter schap van den heer C. L. Zeilinga, aangezien de bondsvoorzitter de heer B. Groenewegen, wegens ziekte niet aanwezig kon zijn. De jaarverslagen- van den secretaris-penning meester, den heer X. Laarman, werden goedge keurd. Het financieel- verslag" sloot met een voor- deelig saldo van f 6,63.17. De begrooting voor 1929 tot een totaal be drag van. f. 1500 wérd aangenomen, waarna Am sterdam, Apeldoorn en Arnhem werden aangek- wezen tot commissie tot" het nazien der reke ning: en, verantwoording voor he-t Jaar 1929. Alvorens over te gaan tot verkiezing van twee leden van het'hoofdbestuur stelde de voorzitter eerst aan de orde een redactie-wijziging van arts 8 van het' reglement, nl.de voorzitter en de- se cretaris-penningmeester worden uit het voltal lig bestuur door de algemeene vergadering ge kozen; de overige functies worden door het be stuur onderling verdeeld. Nadat de heer Mozes (Arnhemsehe Kegelbond) het bestuursvoorstel had geamendeerd in dier voege dat bij aanneming dit artikel dadelijk toe gepast zou kunnen worden, werd het voorstel met 18 tegen 5 stemmen aangenomen. De bestuursverkiezing had het volgend resul taat: In de vacature ontstaan wegens perio diek aftreden van den heer B Groenewegen, die zich om gezondheidsredenen niet herkiesbaar had gesteld, werd de heer J. G. van Aken ('s-Her- togenbosch) gekozen. De periodiek aftredende heer J. A. Bekink (Amsterdam) werd bij enkele candidaatstelling herkozen. De heer ir. C. A. Spaan (Maastricht) werdl daarna als bandsbestuurder, tot bondsvoorzitter gekozen. Op voorstel van den heer Mozes (Arnhem) gesteund door het bondsbestuur, werd de afge treden bondsvoorzitter de heer B. Groenewegen; (Haarlem) bij acclamatie tot eere-voorzitter be noemd: Na- de pauze kwamen verschillende: vooi-stel— len.in behandeling, die de gemoederen verhitten. Het: eerst ging: het over de wijziging van het stemrecht. Het. voorstel tot uitbreiding van het stemrecht werd. in Januari 1926 voor. het eerst' door Amsterdam ter sprake gebracht, doch het kon toen geen meerderheid vinden. In de jaarvergadering van Mei 1926 werd liet' voorstel opnieuw ingediend en toen werd door. het hoofdbestuur verzocht, dè reden te motivee- ren waarom Amsterdam wederom met het voor stel kwam. Tot nu toe is volgens het bonTsbe- stuur, Amsterdam daarin, achterwege gebleven en heeft het hoofdbestuur geen aanleiding kunj nen vinden het voorstel ter tafel te brengeiff temeer waar de afgevaardigde van Amsterdam, op bedoelde vergadering ter kennis bracht; dat do A. K. B. in 1927 opnieuw met een voorstel zou. komen. Aangezien, thans zoowel van Amsterdam als den Haag voorstellen zijn ingediend betreffen de uitbreiding van stemrecht, stelde het hoofd bestuur, bij hetwelk omtrent deze aangelegen heid geen eenstemmigheid bestaat voor, alvo rens over te gaan tot. behandeling daarvan, in beginsel uit te maken, of uitbreiding van stem recht al dan niet gewenscht wordt geacht. De voorzitter constateerde tot zijn- genoegen uit de besprekingen te hebben, opgemerkt, dab de kleinere bonden niet afwijzend staan ten op zichte van de verlangens der. groatere bonden indien hun belangen niet geschaad warden Na eenige verdere besprekingen zegde het bestuur, toe, binnen vier maanden, met een voorstel tot een uitbreiding van het stemrecht' te zullen ko men. De afgevaardigden van Amsterdam en den Haag meenden hun voorstellen te moeten hand haven omdat hun bonden zulks wenschen. De lieer Spaan (bondsbestuur) stelde ten slotte voor eerst de voorstellen van Amsterdam en den" Haag in stemming te brengpn en daarna het compromis-voorstel van het bestuur. De af gevaardigden hebben dan hun zin en: hun Kan in hun afdeelingsvergaderingen geen. verwijt ge maakt worden. Met 17, tegen.5 en 16, tegen, 6 stem men werden de voorstellen onderscheidenlijk- van Amsterdam, en den Haag verworpen: en ten slotte het compromisvoorstel van het bestuur met 17 tegen 6 stemmen aangenomen; zoodat binnen 4 maanden een nadere definitieve rege ling van het stemrecht te verwachten is, In verband hiermede nam de Amsterdamscha Kegelbond zijn voorstel, omtrent wijziging, der bondscontributie^ terug, ter" behandeling gelijk tijdig met de niéuwer voorstellen van het hoofd bestuur Het voorste] van het hoofdbestuur om het „Kegelblad", officieel orgaan van den: Ned Ke gelbond op 1 November door den bond zelf in exploitatie, te doen nemen w»rd, omdat men niet geheel op de hoogte was van loopetrde contrac ten en omdat men omtrent' het redactioneel be heer van meening verschilde, door hert bonds bestuur teruggenomen,, om gebracht te worden als punt van behandeling in de binnen vier maanden te beleggen buitengewone- vergadering; De Amsterdamsche Kegelbond bad omtrent het officieel orgaan nog eenige grieven op da agenda doen plaatsen. In verschillende nummers van het Kegelblad zijn nl. artikelen verschenen, waardoor de Am sterdamsche Kegelbond zich in. zijn eer en goe den naam aangetast gevoeld.. De., redactie van het Kegelblad was niét bereid den A. K. B. ta rehabiliteeren. De voorzitter, de heer CL, L. Zeilinga, deelde mede, dat. iii een bespreking tus schen twee bondsbestuurders en het bestuur van den A. K B. deze kwestie tot klaarheid werd gebracht, waaruit bleek dat het nooit da bedoeling was geweest' den A. IC. B. te kwetsen; het deed spreker, genoegen te kunnen verklaren; dat de A. K. B. met deze uitspraak genoegen had genomen en het incident daarmede dus als ge sloten kon worden beschouwd. Zonder hoofdelijke stemming werd vervolgens het voorstel van Amsterdam aangenomen, dat uit een Bond slechts één persoon lid van het bestuur kan zijn en deze lid van een bond be hoort te ztjn, verduidelijkt door het voorstel den Haag, dat alleen leden, direct of indirect aan gesloten bij den N: IC. B., en bestuursfunctie kunnen vervullen. Eveneens werd een voorstel van den Haag- schen Kegelbond aangenomen geamendeerd door het hoofdbestuur, om het wedstrijdreglement aan te vullen met de bepaling dat by fraude, mits 24 uur vóór de prijsuitreiking, bekend, by den wedstrüd gevenden bond de gewonnen prijzen niet worden toegewezen, terwijl de volgende prijs- winners automatisch naar boven opschuiven. Op voorstel van den. Rotterdamschen Kegel bond zal zoowel het verslag van den secretaris als de rekening en verantwoording van den pen ningmeester ieder jaar gely'kty'dig met den op roepingsbrief aan de bonden worden toegezon den, zoomede gepubliceerd in het officieel or gaan. Tenslotte werd Rotterdam aangewezen, als plaats voor de volgende: jaarvergadering DAMKAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND Onder een vrywel ondraagiyke hitte in een temperatuur welke zich meer eigende voor open luchtspel dan het spelen in een afgebakende ruimte, werden- Zaterdag en Zondag te Amster dam eenige ronden gespeeld. Er rust op dezen wedstrüd een fatum: "Was het eerst I: de Jong die zich terug trok ge lukkig viel Vos in op het; laatste oogenblik spoedig was het. v. Dartelen die wegbleef, terwül ook ook nu Herm. de Jongh op medisch advies van verder spelen moest afzien. Acht spelers zün nu nog over. en naar de wedstrijdleider, de heer van Baaien ons mede deelde, zullen in verhand met dit geringe aantal zeer waarschijnlijk de vier eerst aankomende overspelen voor den titel. Evenals vorig jaar zullen de reeds behaalde punten dan worden meegeteld. Het lykt ons we] zeer waarschynlijk, dat de Zaansche kampioen, B. Ris, tot deze vier eersten zal gaan- behooren. Door zijn overwinning op Jacobs Zterdagavond, heeft hij met 6 punten uit 4 partyen de leiding genomen. Daarop volgt Damme die door zijn overwinning op Verburg, met 4 uit drie partyen de tweede plaats bezet. De overige spelers hebben zich nog geen vaste plaats kunnen veroveren, door hun vele remises, zoadat voor hen, de volgende ronden de beslissing zullen moeten brengen. De uitslagen waren: Zaterdag: RisJacobs 20, Damme—Verburg 2—0. Zondag: VosRustenburg 1'T, SpittulerJa cobs 02, JacobsVos 11, PolmanSpittuler De stand is nu: Ris 0 (4), Damme 4 (3), Jacobs 5 (5), Polman 4 (4), Vos 4 (4), Rustenburg 3: (4), Spittuler 3 (4), Ver.burg 3 (4). DE SPAANSCHE OCEAANVLIEGERS. HAVANA, 27 Mei. (H.O.) De Spaansche vlie gers Jimenez en Iglasiah, die per.- vliegtuig den Atlantisch en Oceaan zijn overgestoken, hebben ?ich aan boord van den kruiser Cervera inge scheept na^r Spanje. WOENSDAG, 29 Mfeb- Huizen. (.336.3 M., na 6 uur. 1852 M.) 11—i 11.30 Prot uitzending; 12.30L45 solisten;. 23 gramofoo-nmuziek; 35 solisten; 56 Prot. uit zending 66.30 gramofoonmuziek; 6.307 cau serie van de Amstetrdamsche Mü, v. Jongeman-* nen77.30 litteraire causerie. Boekbespreking|] 7.30—8 causerie over het Pachtvraagstuk 8.—* uitzendavond. Harmonie,zangvereenigingen" en solisten. Hardewijker kunstavond met mede-wer* king van solisten. Daarna, persberichten. Hilversum (1071. M.) 12:5—2 Avro-trio;' 23 kinder-matinée door HenrJ Nolles; 34 maak het zelf-cursus; 4r5 lezing door prof. dr. A. A. Nyland over „De bouw en de. afmetingen van het Heelal"; 5-5.30 gramofoonmuziek; 6.01 —7.45 Avro-octet. Boris. Lensky, (solist) 8.019 Vereeniging-suurtje met medew. van het Fanfare corps „Onderling Genoegen", Krommenie. Dii', G. Schaar en. het Klein-Mannenkoor „De Zaan- kanters", dir. F. J. Sicking; 9—11 Omroep-orkest Jl 10.persberichten. Daarna: Voortzetting van het concert; 11.gramofoonmuziek; 11.30 slui ting. Daventry (1562 M.) 11.05 huishoudpraatje;] 11.20 gramofoonmuziek; 12.20 Balladen, (alt,; tenor),; 12.50 gramofoonmuziek; L202.20 orkest; 2:50 voor de scholen; 3.15. muziek; 3.20 gedichten; 3.50 dieren-causerie; 4.05 licht klas siek concert. Enid- Bailey sextet; 5135 kinder* uurtpe; 6.20 muziek; 6.35 nieuwsberichten; 6.50 tuinpraatje; 7.muziek; 7.05 strükkwartetten van Haydn; 7.20 actueele causerie; 7.35 muziekj'. 7:45 causerie; 8.05 concert. Vintor Olof Sextet en T. Farreil; (humorist); 8.40 „Le Jongleur dè Notre dame", Massenet; 9.20 nieuwsberichten; 9.35 politieke causerie door S. Baldwin; 10.06 nieuwsberichten.; 10.1Q (vervolg) Le Jongleur da Notre dame; 11.2012.280 dansmuziek. Parüs (Radio-Paris 1744 M.) 12.502.10 gra- mofoonplaten; 4.05—5.05 solisten en orkest; 6.55 —7.20 gramofoonmuziek; 8.55—11.20 „Gyrano de Bergerac", E. Rostand. Daarna concert voor moderne, blas-instrumenten. Langen berg (462 M.) 10.35 gramofoonmu ziek; 12.15 muziek voor scholen; 1.25—2.50 orkest) 6.056.50 kamermuziek (fluit, piano); 3.20 „Ergens in West-Dutischland". Daarna Joseph Plaut-avond. Klein-orkest. Vervolgens tot 12.20 dansmuziek. Ze es en (1649 M.) 12.Z05,20 lezingen; 5.20 6.20 orkest; 6.20.8.0.5 lezingen en lessen. Hamburg (395 M.) 4.20 vocaal concert. Die* deren van Mahler; 5.20 kamermuziek door het Prins-kwartet; 6.20 orkest;- 7.45 „Undine", roffl* opera in 4 aoten van Lortzing; 11.20 actuc causerie; 11.2012.15 dansmuziek. Brussel. (5.12 M.) 5.20 trio; 6.50 gramofoon muziek 8.35 werken van. Ketelbey door orkestï] 9.35 Fransche chansons. Mme. Albert; 10.5 dans muziek. VRIJ NAAR HET ENGELSCH VAN E. P. ISPHILL De man tikte aan zijn hoed; Hij zou ook erg dom geweest zijn, ais hij den klank van beslist heid in den toon van zijn meesteres niet op de juiste waarde had geschat. Maar toen het rijtuig zich weer iin beweging zetuy maakte zij de rozen lo-s van haar japon, en wierf!'<lie met een snelle beweging over de haag. VUT Macheson ontwaakte bij het aanbreken van den dag, stijf, ietwat vermoeid, en nog onder den indruk van verontrustende droomen. Hij sprong op, en rekte zich uit Dan begaf hij zich langzaam naa-r het hek en zag de rozen Enkele oogenblikken staarde hij er naar, niet kunnende gelooven. Dan gingen zijn gedachten terug. Hoe was hij aan die rozen gekomen? Een paar seconden waren voldoende. Neen, er moet iemand langs gekomen zijn, den vorigen dag; hoogstwaarschijnlijk een vrouw. Zijn wangen werden vuurrood bij die gedachte. Hij bukte en nam de rozen aarzelend ih zijn hand. Zij vertegenwoordigden voor hem een zijde van het leven, waarvan hij nog maar weinig wist. De reeds verwelkende bloemen waren zacht en geurig. Het kwam niet in hem op, om ze weg te gooien of te vertrappen. Dat zou hij bijna een heiligschennis gevonden hebben. Ze waren mooi, en hij hield van mooie dingen. Hij ging weer terug voorbij de hut, naar een plaats, waar de boomen plotseling vaneen gin gen, en een kleine, niet-gebruikte leigroeve deden zien, waarin het water frisch gehouden werd door tal van stroompjes. Hij wleseh zich in het koele, heldere water, kleedde zich aan in het leelijke,. zwarte costuum, en, gebruikte een sober ontbijt, terwijl hij water voor da koffie kookte hoven een spi,ritus-lamp je. En al dien. tijd. bleef! hij kijken naar de rozen, dia nu. weer frisch zagen van het water, dat hij- er zorgvuldig over gesprenkeld had. Zij schenen hem te fluisteren vam schoone dingen.. Zij richt, ten zijin gedachten zoo gemakkelijk naar die wereld van- poëzie en; gevoel,, waarin hij gewoon was te zwerven. En toch maakte hij zdch tel kens ongerust, schrok hij bijna, van de Betee- kenis, die hij klaarblijkelijk aan de komst van deze bloemen moest hechten. Iemand had dia rozen daar toch moeten brengen. Ze vielen niet maar zoo uit de lucht, en tuinen waren niet vlak in de buurt, Was het een van de meisjes uit het do-rp geweest, die hem den vori gen middag gezien hadden? Zijn wangen wer den vuurrood bij dde gedachte. Misschien deed hij er beter aan, als hij daar wegging. Als er praatjes kwamen, zou dat afbreuk doen aan zijn werk, en zuik een risico mocht hij niet loopen. Diep in zijn hart begroef hij die andere zoete gedachte, die thans toch niet verwezenlijkt kon wordten. Hij wilde er geen oogenblik bij stilstaan. Na het ontbijt maakte hij een wandeling ge durende een uur of zoo, over de heuvels, en keek toe, hos de ochtendnevel uit d-e dalen weg trok en het zonlicht' zich over het land ver spreidde. Het was een heerlijke, morgen. Ma- cheson nam tenslotte plaats op een rotsblok boven op de heuvelrij, die hij zoo juist bestegen had. Onder hem strekte het land zich uit ais een schitterend mozaïek „Thorpe", met zijn veis schoorsteenen en statige lanen, en het dorp; verscholen achter een groep olmen, was als een koele oase temidden van het landschap. Daar achter werden de heuvels rotsachtiger en woes ter en eindigden in een kale uitgestrektheid; Mlacheson keelt neer' op „Thorpe", en de rim? pels op zijn voorhoofd werden dieper, toen de opeenvolgende gedachten hem bij voortduring bestormden. Jóng als hij was,, gezegend met een voortref felijke gezondheid, vrij van alle stoffelijke zor gen, en met de wereld vóór hem, vond Mache- son het leven niettemin een ongewoon ernstig iets: Slechts enkele jaren geleden had hrj de universiteit verlaten niet een schitterenden graad, een prachtig record als athleet, en een menigte vrienden. Wat moest hij nu doen met zijn leven! Dat was het vraagstuk, dat hem dringend bezig hield. Hij was zich bewust van zekeren gaven, waar hij onvermijdelijk rekening mee moest houden, bij die keuze. Hij was bezield met een diep godsdienstig-en zin, een ontzag lijke sympathie voor den evenmensch, en een hartstochtelijke liefde voor al wat schoon is in het leven, zonder dat hij daarbij de practi- sche zijde uit het oog verloor. Hoe een loopbaan te vinden, die deze onder; scheidene eigenschappen kon bevredigen!. Een leven van genoegen lokte hem in het geheel niet aan. Persoonlijke eerzucht had. hij niet. Een tijdlang had hiji gereisd, en hij was terggeko- men met slerfits een bepaald idee m zijn hoofd. Het toeval had: hem bij zijn terugkeer in aan raking gebracht met twee jongelui van ietwat overeenkomenden smaak, en een onderhoud tusschen hsn, op zekeren avond, had een zekere vastheid gegeven aan zijn plannen. Hij bracht zich dat onderhoud weer te binnen, terwijl hij zat te kijken naar de smalle blauwe streep rook, die uit de schoorsteen van „Tliorpe" opsteeg. Zijn leven bestedten voor anderen, had hij peinzend herhaald (liet was de geestdriftige van het kleine gezelschap, die gesproken had) ja maar hoe? Doot hen te leeren, om de leelijke dint gen van het leven als vuilnis te mijden. Door hen te helpen in hun: zoeken naar al wat schoon- -ia. En wat versta j.e onder „al wat schoon is?" had hij gevraagd. Is dat eigenlijk nlfet: voob iedereen wat anders? Holderness had zijn knappen kop opgericht, hij, dè jongen, met wien hij op school gespeeld had; en de vriend van zijn rijpere jaren. In wezen niet, had hij kalm geantwoord. Dat is een kwestie van inzicht, zelfs van artistiek standpunt beschouwd, ais ik mezelf tenminste een artist mag noemen. Macheson daalde af naar het dorp, met da herin neringen aan die woorden nog ih zijn hoofd. Op een gegeven oogenblik bevond hij; zich op den smallen weg temidden, van. een- troepje menschen, die eerbiedig langs den kant- stonden, met hun hoed in. hun hand. Hij keek; op, en begreep opeens de oorzaak. Een sierlijk; rijtuig kwam langzaam aangereden uit een der schitterende lanen, die naar hethuis leidden. Wilhelmina, in een eenvoudige witte mousse linen japon, en een zwarten hoed op, begaf zich. naar het dorp. Zij glimlachte vermoeid, maar niettemin vriendelijk tegen- de onderdanige dorpelingen. De vereering bijna die uit hun houding sprak, en die onwillekeurig <}eed den ken aan den tijd van d-e lijfeigenen, werkte- onweerstaanbaar op Macheson's gevoel voor humor. Ook hij nam zijn hoed af, maar zijn groet was anders. Haar oogen gleden langs hem heen, zonder iets te zien, op zijn beleefd „goe- denmorgen" werd geen acht geslagen. Zij raakte zelfs met haar vingers aan haar japon, als was zij bevreesd, dat die in het voorbijgaan- tegen hem aan zou komen. Ondanks zichzelf moest hij evenwel de volmaakte slankheid'. vaA haar figuur bewonderen, au dè fiere houding van haar kleine, doch mooi gevormde hoofd* Hiji was zenuwachtig, en slecht op zijn ge mak. Hij had een gevoel, alsof een of and er ramp hem boven het hoofd hing. Hij zochfl als het ware bescherming tegen een name* loos wee. Opnieuw richtte hij zich naar (Ia' vrije natuur, de heuvels omhoog, zoo ver weg» als hij maar kon. MTet kloppend hart, en. eerf scherpe pijn in zijn zijde, klom. hij voortdurend; hooger. Ook hij vluchtte voor het. onbekend®* Hij was vele mijlen verwijderd, toen. daaS beneden in het dal op „Thorpe" iemand ovtef hem sprak. Tusschen haakjes, merkte Gilbert Dey®9 op, terwijl hij over de koffietafel naar ztJ® gastvrouw keek, wanneer begint die athletinc'1 jonge „hervormer" van je zijn herschepping3* weirk? Wilhelmina. trok haar wenkbrauwen op. Morgenavond, geloof ik, antwoordde zij- gaat op de hoeken, van de wegen spreken. 1™ denk, dat zijn gehoor voornamelijk zal bestn*10 uit kinderen en kuikens. Ik kan me niet begrijpen, zei Austin, da' een vent, die zóó cricket kan- spelen (en sloeg er even op los!zoo'-m klungel kan Hij is erg jong, merkte Wilhelmina op, en ik denk, dat hij, ook een. beetje Ik hoop, dat Thorpe hem een les zal leeren. heeft, het noodig. Je veronderstelt dus niet. dat zijn hier moet succes bekroond zal worden? Deyes. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 6