ALGEMEEN OVERZICHT. WOENSDAG ,29 MEI 1929 DE DUITSCHE SOCIALISTEN VERGADEREN; FRANKRIJK EN DE H. STOEL; HERSTELBESPREKINGEN DE VERZOENING TüSSCHEN KERK EN STAAT IN ITALIë DE VERKIEZINGEN IN BELGIë UITSLUITING IN DE SILEZISCHE TEXTIEL-INDUSTRIE POGING TOT OPLICHTING MET EEN MUIS AUTO OP KINDEREN INGEREDEN. DE ENGELSCHE VERKIEZINGEN GROOTE BRAND TE LONDEN JOODSCHE GEVANGENEN ZIJN ONRUSTIG tragisch ongeval DE VEILIGHEID TER ZEE DE ITALIAANSCHE LUCHTVLOOT OP REIS NOODWEER IN DUITSCHLAND DIENSTWEIGERING IN AMERIKA ONTPLOFFING IN AMERÏKAANSCHE MIJN DE OVERSTROOMINGEN IN MESOPOTANIE DEN OCEAAN OVER MET EEN 26 MIJLSVAART DE BURGEROORLOG IN CHINA r- r- ft In Maagdenburg vergaderen de Duitsche so- pfaal-democraten, die momenteel dte regeering fan Duitschland mede dragen. Wij moeten niet gen wat gedaan zou moeten Wonden, maar at kan gedaan worden, zei voorzitter Wei» antwoord op al degenen, die bitter teleur* Bteid zijn door de dadien der regeeren.de so- ^feiahsten. Deze zitten met de verboden 1 Mei 'Viering te Berlijn en daarop gevolgde straat- 'gevechten, met een verandering van de werk* 'Jpozenverzekerlng en dan vooral met den pant- ^Jenkruiser, waarvoor binnenkort wieer wat geld sohii/kbaar moet worden gesteld en waar da dlem. ministers dapper aan mee helpen, en blzondere commissie uit de partij heeft iwens ook uitgemaakt, dat Duitsdhland nog 'pen leger noodlg heeft. De jarenlange agitatie, politiek doet echter thans haar werk en de i Vraag Is of de partij op dit punt tot eenstem- ïaigheid zal raken. Over den pantserkruiser Hwordt maar vast niet meer gepraat. Friedrich Stampfer, de hoofdredacteur van i -het aoc. dom. orgaan de „Vorwarts", drong aan 'op principieel duidelijke beslissing. Hij zeide öo.a.„De algemeen® en volkomen ontwapening èlijft het socialistisch dool'. Dat dit doel door oen eenzijdige, vo(lst|rekte ontwapening niet uSeraikt ikaa worden, spreekt eigenlijk vanzelf. ïlZooaJs de feitelijke toestand thans helaas nog ts> heeft de republiek, wieike ons niet onv-er- is, en hóeft het volk, dat niet zon- Üfer verzet gebruikt wil worden voor een op- jnarsch- en recruteeningsgebled, een leger noo- ;dig. Niet de opheffing van dat leger zon der rekening te houden met de verhoudingen rondom, maar zijn beperking tot hetgeen noo. dig is en zijn plaatsing in het kader van de democratische republiek is de taak der soc. democratie." Dit is andere taal dan gebruikt wiordt door socialisten die niet regeeren. Maar als een par tij 1949.306 lieden telt (het is niet veel, maar de S. D. A. P. heeft altijd veel klaploopers-aan- hang) kan zij zich niet blijvend aan regeo- Vings-verantwooixlelijkheid. onttrekken. Wordt deze aanvaardt, dan houdt men rekening met dte werkelijkheid en de schoone socialistische leuzen bergt men op. Vandaar sterke tegen- Stand bij velen tegen socialistische deelneming aan de regeering, maar de huidige koers zal ,wel gevolgd blijven. Hij kan ook moeilijk ver. anderd worden. Frankrijk heeft pas het 5e eeuwfeest van St. Jeanne d'Arc gevierd en het heelt groot op- Men gebaard, dat president Doumergue en de pauselijke gezant, Kardinaal Lepicieir, elkaar zoo intiem ontmoet hebben. De antikerkelijke elleimen/teitt vreezen dat er wel eens spoedig een nieuwe overeenkomst zou kunnen, wor den gesloten tussclhen Frankrijk en dien H. Stoel. Wij hebben er reeds op gewezen, dat de radicale heer Herrliot zijn angst niet verbor gen heeft en dat Kardinaal Dubois prompt er op geantwoord heeft, dat hij hoopte, voor Frankrijk's vrede, op die totstandkoming van een concordaat. De staatslieden te Parijs schij nen te begrijpen, dat het gofed is den weg van Italië te volgen en de Jeanne d'Arc-feesten schijnen een gjoedie voorbereiding voor ver dere onderhandelingen ite zulten zijn. Het kan niet anders dan een zegen zijn voor het Fran sche volk. De Engelache bladen bevatten in hun berichten over de economische onderhan delingen te Parijs niets, dat op ©en vooruit gang wijst. Het kan niet betwijfeld worden of aan Duit- sctoe zijde bestaat de wiemsch tot een overeen komst te geraken, anderen meenen, dat de Duitsohers wachten op den afloop der Engel- Bche verkiezingen in de hoop, dat de huidige Engelsche regeering door een arbeidersregee- rtLng vervangen wordt. Feit is, dat Snowden, de Engelscibe minister van financiën in het vo- nig arbedderskabinet zoo pas verklaarde, dat Frankrijk zijn belastingen met 1200 millioen franc verminderde en „het geld, dat het En geland hlad moeten betalen, gebruikte voor lee- uingen ten bdhoeve van Polen en andere sta ten voor doeleinden van militaire toerusting. Frankrijk, aldus Snowden, schept de grootste luchtvloot ter wereld, die, alleen een bedreiging kan zijn telgen Engeland en bezigde zijn geld ook om de geduchtate concurrent van Groot- Britlanmië op de wereldlmiarkit te wordein Zulk een toon kan den Duitscliers inderdaad hoop geven. Een Parijseh blad schrijft, dat de Amerl- kaansch© voorzitter der commissie niet neu traal is: hij heeft liever dat Duitschland eerst Fnansche deskundigen schijnt de meening te zijn leaningen aan Aimerlika betaalt, dan oor- Xogss-öhuld afdoet. Maar, in die kringen der overheerscheli, dat de Fransche belangen niet gediend Warden door het afbreken der onder handelingen. Men rekent erop, dat de confe rentie op 4 Juni beëindigd zal zijn. De Belgen moeten beslist afwijzend staan tegen een afzonderlijke behandeling van het vraag stuk der Vergoeding van de 6 milliard mark, door de Duiiteohe bezetting in 1918 in België achtergelaten en spoediig waardeloos gewor den door Duitschland's bankroet. Nog deze maand wederzijdsche onderteekening der verdragen Mén seint ons uit Rome, d.d. 27 Mei: Vanmiddag is Mussolini door den koning, die met zijn familie van zijn reis naar de Do- decanesos is teruggekeerd, in audiëntie ont vangen voor de onderteekening van wetten en besluiten. Vandaag beeft de monarch door zijn onder teekening zijn goedkeuring gehecht aan de wet, waarmede het verdrag van LateTanen en het concordaat van kracht worden, evenals de beide toegevoegde wetten nopens de huwe- lijksbëpalingen en op de kerkelijke goederen. Uiterlijk 29 Mei worden de wetten ln de „Gazzetta Ufficiale" gepubliceerd, waarop de wederzijdscbe ratificatie plaats vindt. Bij deze plechtigheid zal Italië weer door Mussolini en de H. Stoel door den kardinaal staatssecretaris Gasparri worden vertegen woordigd. De Paus buiten het Vaticaan Men schrijft ons uit Rome: De Sacramentsprocessie, waarbij de H. Va der voor het eerst het Vaticaan zal verlaten, zal, naar vele bladen aannemen, plaats vin den bij de feesten ter gelegenheid van de zalig verklaring van Don Bosco, waarvoor alleen uit italië 40.000 pelgrims worden verwacht. Het staat reeds vast dat Pius XI, niet te joet, doch zittend op het z.g. podium aan de processie zal deelnemen. Marconi leidt den bouw van het radiostation van het Vaticaan Men schrijft ons uit Rome; Dezer dagen zal senator G. Marconi alhier ftankomen om zelf de leiding van den bouw der installatie voor de draadlooze telegrafie ln het Vaticaan te nemen. Het telegraafkantoor is teeds gereed. Een „Verzoeningstraat" in Rome Men schuijtt ons uit Rome: Ba Romeinsche commissie voor liet geven i v^an straatnamen heeft o.a. besloten om, ter vereeuwiging van de verzoening itusscben. Jterk en Staat in Italië een hoofdstraat van Tpome den naam „Via della Conciliazione" te 'geven. V Internationale pelgrimstocht van seminaristen Men schrijft ons uit Rome Voor de groote internationale pelgrimstocht (Van seminaristen, welke begin Juli de eeuwige j.Btad zal bezoeken, hebben zich reeds 500 jSpaansche, 300 Fransche en 200 Belgische jSemlnarlsten en ook eenigen uit Noord- en [Zuld-Amerika aangemeld. Er is een comité ge- I rormd, bestaande uit de rectoren der verschil- j, ©nde seminaries en colleges, om alles voor O bereiden wat voor de huisvesting en den bijstand dezer pelgrims noodig is. De klap voor de socialisten Onze Brusselsche correspondent seint: Dinsdagavond gaf de stemmenoptelling offi cieus de volgende resultaten van de Kamer verkiezing. 76 Katholieken en 2 dissidente Ka tholieken (tegen 78 zittende), 28 liberalen (te gen 23), 70 socialisten (tegen 78), 10 fronters (tegen 6), 1 communist (tegen 2). Te Luik hebben de socialisten een 54-jarige vrouw naar de Kamer gezonden, die vroeger in een steenkoolmijn werkte. Deze cijfers kunnen door apparenteering nog gewijzigd worden. De officieus© uitslag van de eenaatverkiezin- gen Is nog niet bekend. Vast staat, dat de fron ters daar voor de eerste maal zullen vertegen woordlgd zijn. DOOR DEN BLIKSEM GEDOOD. Terwijl een afdeeling van het te Nancy lig gende 26 ste tnfanterie-regiment in de buurt i'ypn Malzevill© .oefeningen hield, brak plotse ling een hevig onweder los. Twee onderoffi cieren, die onder boomen voor den regen schuil den, werden door den bliksem getroffen en ge- 50.000 arbeiders werkloos BRESLAU, 28 Mei. (V.D.) De uitsluiting in de Silezische textiel-lndustrie is heden werke lijkheid geworden. Alle bedrijven zijn stil gelegd en 50.000 arbeiders zijn zonder werk gekomen. Tot Incidenten Is het nergens geko men. Er zijn nog geen onderhandelingen be gonnen tot bijlegging van het conflict. De „medeplichtige" overleed WUERZBURG, 28 Mei. (W.B.) Tegen den 63-jarigen schrijver K. A. baron von Gleichen begint vandaag voor de groote schepenrecht bank een proces wegens poging tot oplichting. Vier deskundigen zijn voor de behandeling uit- genoodigd. Beklaagde wordt ten laste gelegd, dat hij op 17 October 1925 van zijn landgoed in Beneden- Franken aan een juweliersfirma te München een met een aangegeven waarde van 1300 mark aangeteekenden brief, waaTin zich een voor 65.000 mark verzekerd parelcollier zou bevin den, zond. Bij aankomst te München werd daar in evenwel een doode muls gevonden. Beklaagde zou een levende miiis in plaats van het parelcolller in den brief hebben geslo ten, in de verwachting, dat de muis tijdens het vervoer zich er door heen zou knagen en aldus een beschadiging der zending door ver lies van den Inhoud zon worden voorgewend. Verschillende slachtoffers In de gemeente Klnziggal bij Offenburg is gisterenmiddag een auto in een optocht van kinderen gereden, van wie er ze3 overreden werden. Een kind werd op slag gedood, terwijl een tweede later aan de vèrwondingen overleden is. De overige vier hebben alle ernstige ver wondingen op geloopen. Men had den chauffeur er te voren opmerk zaam opgemaakt, dat de optocht werd gehou den, doch hij heeft waarschijnlijk op het ver keerde pedaal getrapt en in plaats van geremd gas gegeven. De chauffeur moet lichtelijk be schonken zijn geweest. Katholieke candidaien Onze Londensche correspondent schrijft ons:' Op een totaal van ruim 1600 candidaten voor 't lagerhuis zijn er niet meer dan 20 Katholiek, volgens een voorloopige opgave in die „Uni verse". Hieruit blijkt, dat de Engelsche Katho lieken in 't parlementaire leven mindeT actief belangstellen dan andersdenkenden. Zij maken immers 't twintigste deel van de bevolking uit, terwijl zij slechts één op de 80 candidaten leveren. Zij zijn over de verschillende' partijen als volgt verdeeld: Conservatieven 13, labour 12, liberalen 2, (Iersche) nationalisten 3. Van de 13 conservatieve Katholieke candida ten hadden er 10, van de 12 labourcandidaten hadden er 5 zitting in het vorige parlement. Varder is de bij enkele candidaatsbelling ge kozen nationalist T. PI O'Connor niet alleen lid van Jiet vorige parlement geweest, doch van alle parlementen sinds 1880. Sinds 1910 heeft het Scotland-district van Liverpool hem steeds bij enkele candidaatstelling afgevaardigd. Ditmaal was er een communistische tiegencandidaat ko men opdagen, d-ech deze kon niet de 150 bij eenkrijgen, welk een lagerhuiscandidaait storten moet om op de lijst te worden Ingeschreven, Dit deposito verbeurt de candidaat, die minder dan 't vierde dteel van 't aantal uitgebrachte stemmen op zich vereenigt, en dit is een der oor zaken, waardoor er in Engeland wel nooit dertig politieke partijen zullen ontstaan. De partijen en de schoolkwestie Zondag zijn in de Katholieke kerken de ant woorden voorgelezen, welke de candidaten ln het kiesdistrict, waartoe de kerk behoort, gege ven hebben op dia bekeadie vragenlijsten der bisschoppen in verband met de positie van de confessioneele scholen. Alleen van de conser vatieve partij kan gezegd worden, dat deze offi cieel en zonder voorbehoud het standpunt der Katholieken aanvaardt. Een zeer groot aantal labour-candidatien hebben te kennen gegeven, dat zij persooniyk de Katholieke eisehen ais volkomen gerechtvaardigd beschouwen, doch dat zij hun partij niet kunnen binden. Ds labourparty heeft, volgens de „Universe", haar candidaten doen weten, dat zy „geen specifieke belofte mogen afleggen", doclh mr, Mac Donald heeft verklaard de heele zaak gaarne te willen onderzoeken, indien de omstandl^ieden zoo danig veranderd zijn, dat de schikking van 1902 haar nut verloren heeft. Nog minder zekerheid biedt de liberale party, ofschoon mr. Lloyd George verklaard heeft, dat de kwestie „in overweging" is. Verscheidene bisschoppen hebben doen uitko men, dat het scthooivraagstuk thans van zoo groot gewicht is, dat de Katholieke kiezers het onder de ocgen moeten zien zonder zich te sto ren aan de leuzen dier partijen, tv aarbij zij aan gesloten zyn. Natuurlijk blijven ook de bisschoppen, die dit commentaar aan hun mededeelingen toege voegd hebben, volkomen neutraal staan tegen over de partyen. zy laten het den kiezers over zelf hun conclusies te trekken uit de op de vrageniy'sten ingekomen antwoorden. Deze ant woorden zyn door de parochiegeesteiyken voor gelezen zonder eenig commentaar. Kardinaal Bourne, die geen officieele vra genlijst verzonden - heeft, evenmin als de bis schop van Clifton, heeft Zaterdagavond op een groote Katholieke meeting in de Albert Hall den toestand gekenschetst met de woorden: „Eén party in den staat heeft practisch al onze beginselen aanvaard. Geen van de andere partyen heeft den wensch of den moed ze te bestrijden." Maar dat een van de andere partyen, wanneer zü aan 't bewind mocht komen, dien wensch of den moed zou hebben die beginselen uit te voe ren, is nog steeds niet gebleken. Veilig sclujnen voor 't.oogenblik de Katho lieke schoolbelangen alleen te zyn by die con servatieven, en zoo wy ons niet bedriegen Is van de liberalen tn dit opzicht 't minst te ver wachten. LONDEN, 28 Mei (H.N.) Vannacht is brand uitgebroken in een opslagplaat'3 van graan aan de Theems,- een gebouw van zes verdiepin gen. De geheels brandweer van Londen rukte uit om de Vuurmassa te bestryden, 'daar de brand een zeer dreigend aanzien had. Groote voorraden graan zü'n verloren gegaan. Duizenden bewoners van huizen In de buurt moesten hun woningen ontruimen. Eisehen omgang met Christenen 10 dooden, 33 vermisten WARSCHAU. 28 Mei. (W. B.) In de ge vangenis nabij "Wilna zü'n eenige honderden communisten j.l. Zaterdag in hongerstaking gegaan. Deze honger-, of liever eetstalring, duurt thans nog voort. De gevangen communisten eisehen een lance ren recreatletyd in de open lucht, meer vryheid van beweging, alsmede opheffing der regeling, waarby verschillende afdeelingen voor Joden en Christenen -zyn Ingericht. -De eisch is afgewezen, wijl by in stryd is met he* gevangenisreglement. Twee broeders verdronken Een Wolff-telegram uit Hamm (Westfalen) meldt: Toen twee broeders duikoefeningen hielden, werd één van hen door kramip overvallen. In zyn angst omklemde hij zyn te hulp y,lenden broeder en trok hem mee naar de diepte. DIEFSTAL DOOR EEN BARONES. BERLIJN, 27 Mei. (H. N.) In een der luxe hotels in het Westen van BerHjn Is vanmiddag een 24-jarige baronesse ln hechtenis genomen, verdacht van een juweelendiefstal, welke ver leden jaar ten huize van -gravin von Helmera- dorf Is gepleegd. BERLIJN, 28 Mei. (W.B.) In het Grüne- wald is hedenmorgenvroeg het ijjk van den 43-jarigen ex-ritmeester Fritz v. Webel ge vonden. De ritmeester was verloofd met de gravin v. Monroy, die wegens juweelendiefstal (zie avondblad gisteren) is gearresteerd. De man had zich door een schot In het hart gedood Reddingsmiddelen aan boord van passagiersschepen Een commissie uit de -internationale confe rentie inzake de beveiliging van menschenle- vens ter zee, welke thans te Londen hijeen is, heeft zich beziggehouden met het onderwerp booten en andera middelen voor het redden van menschenlevens aan boord van passagierssche pen. Op een vorige internationale conferentie, in 1914 gehouden, welke na het verloren gaan van de „Titanic", concentreerde de openbare belang stelling zich zeer sterk op do kwestie der red dingsmiddelen. De reddingbooten van de „Titanic" waren vol doende vopr 1178 personen, doch slechts 652 menschen verlieten de „Titanic" in de booten op een totaal van 2201 personen aan boord. De openbare meening vroeg booten voor allen en de conferentie maakte -bepalingen om hieraan tegemoet te komen. De conventie van 1914 werd niet als zoodanig van kracht, maar ln de rege lingen der verschillende landen werden tal van bepalingen der conventie opgenomen en sedert eenige jaren is ten aanzien van -schier alle pas sagiersschepen, die de Oceanen bevaren, de elsch gesteld, dat zij wat betreft het aantal red dingsbooten aan de norm der conventie moeten voldoen. ■De ervaring sinds 1914 beeft echter de groote noodzakeiykheid aangetoond, dat de booten zoo meegevoerd worden, dat zij gemakkelijk ge streken kunnen worden en ook, dat waar aan dezen eisch niet wordt voldaan, een voorziening met een groot aantal reddingbooten een bron van levensgevaar kan opleveren. De commissie voor de reddingsmiddelen heeft daarom twee hoofdbeginselen voor oogen gehou- en: lo. dat alle reddingsmiddelen op een ecblp gemakkelijk beschikbaar moeten zyn en 2o. dat zjj voldoende zyn. Ten aanzien hiervan stelt de commissie voor: dat elke reddingsboot aan boord zoo meegevoerd wordt, dat zy in geval van nood dadeiyk be schikbaar is eq, dat geen enkele boot zoo wordt meegevoerd dat bet snelle hanteeren der be schikbare booten er door wordt belemmerd en dat deze gemakkeiyk beschikbare booten op oceaan-passagiersschepen voor alle personen aan boord plaats moeten bieden. Voorts stelt de commissie voor, dat er lichte toestellen aanwezig zullen zyn, die op zee dry ven en waaraan menschen zich kunnen vast klemmen als het door het snelle zinken van het schip onmogeiyk is hen met de booten te red den. Een dergeiyk toestel wordt als een besliste aanvullende veiligheidsmaatregel beschouwd en moet in een bepaalde verhouding tot het aantal personen aan boord aanwezig zyn. Wat betreft het bezigen van reddingsvlotten heeft de ervaring geleerd, dat by sommige be paalde reizen reddingsvlotten, van groo-ter nut zijn dan booten. De commissie is van oor-deel, dat de regee ringen, als zy overtuigd zyn, dat vlotten nutti ger zijn dan booten, vlotten zouden kunnen toe laten in plaats van booten boven een zeker om schreven minimum aantal plaatsen in reddings booten, welk minimum voldoende moet zyn om te verzekeren, dat op de NooTd-Aitlantlsche pas- sa-giersroute en op de meeste andere routes er plaats voor allen is in de reddingsbooten. Met het oog op de toegenomen betrouwbaar heid van motorreddingebooten is de commissie van meening, dat als er meer dan een zeker aantal re-ddlngsbooten wordt meegevoerd, een of meer er van motorbooten met draadlooze In stallatie en zoeklichten moeten zü'n. ITALIAANSCH VLIEGTUIG VERONGELUKT Vijf dooden In den afgeloopen nacht is bij Corniglia In de buurt van Genua een Italiaansch bombar dementsvliegtuig neergestort. Het toestel was in een plotseling opgestoken storm geraakt, zoodat de bestuurder de heerscbappü' over het toestel verloor. De vpf inzittenden zü'n alle om het leven gekomen. FRANSCH VLIEGTUIG NEERGESTORT IN AFRIKA Volgens een Havas-bericht uit Casablanca, is een militair vliegtuig bü Budenib neerge stort. Het vliegtuig verbrandde. Bü'de Inzitten den, de piloot en de waarnemer, kwamen om het leven. Een eskader naar Rusland 30 Mei zullen 35 groote Italiaansche vlieg tuigen van Tarente uit een oefeningstocht over het Oosteipk deel van de Middellandsehe Zee en de Zwarte Zee te houden, welke zich tot Odessa uit zal strekken. Het eskader zal onder bevel staan van kolonel Pellegrini, chef van het kabinet van den minister van luchtvaart. (Mussolini), Groote schade in Silezië LEORSCHUETZ, 28 Mei. (WjB.) Het on weer, dat Zaterdag boven Opper-,Silezië woed de, heeft in de Leobschütz eveneens groote schade te weeg gébracht. Te Sauerwitz zwol de Troja tot een bruisenden stroom aan en deed twaalf huizen Instorten. Eeu oude tuin der werd door een vallenden balk doodeiyk getroffen- Da schade wordt op 800.000 mark geschat. SCHOEN"LANKE, 28 Mei. (W.B.) Een zeer zwaar onweer, dat gepaard ging met lang- durigen regenval en ernstigen hagelslag heeft gisteren ln verscheidene plaatsen van de kreis groote schade aangericht. Vooral het dorp ïven-busch Is zwaar bezocht; de oogst werd er totaal vernield. Het water van de greppels overstroomde een gedeelte van het land, terwyi het ook de stallen binnendrong. Het vee stond tot den buik in het water. Honderden morgen weide zyn overstroomd. Duiven en kippen werden door de hagelsteenen gedood. Op ver scheidene plaatsen sloeg de bliksem in. De schade is zeer groot. JUWEELENDIEFSTAL TE BERLIJN In een juwelierszaak te Berlijn werd Dins dagmiddag door een echtpaar een kostbare gesp met kostbare steenen, ter waarde van 30.000 Mark gestolen. Is ook aan vrouwen verboden WASHINGTON, 27 Mei. (N. T. A.) Het op perste gerechtshof heeft vandaag beslist, dat in het buitenland geboren vrouwen, die wei geren voor de verdediging der regeering war penen te dragen en die zich onder alle om standigheden tegen het gebruik van kracht van wapenen verzetten, het Amerïkaansche burger recht niet kunnen verkregen. Deze beslissing Is genomen in het geval van de bekende Hongaarsche pacifiste Robika Schwimmer, die op het oogenblik te Chicago woont en bp het naturalisatie-onderzoek had verklaard, dat zij In het gegeven geval niet naar de wapenen zou grijpen om de bonds- grondwet te verdedigen. Robika Schwimmer had aangevoerd, dat het bondscongres de vrouwen ultdrukkeiyk van ■den militairen dienst uitsluit en wel door de bepaling, dat de gewapende staatstroepen uit strü'dbare mannen moeten bestaan. Negen man gevangen YOLANDA, (Albana) 28 Mei. (R. O.) Ten gevolge van een müngasontploffing zyn negen mannen in een mijn gevangen. Negen opgeslotenen als dooden geborgen BIRMINGHAM (Alab.), 28 Mei. (N.T.A.) Uit de mü'n „Yolanda" zyn negen dooden te- voorschyn gehaald. .De oorzaak der ontploffing ligt in het ge bruik van een te groote lading dynamiet. LINDBERGH GETROUWD. ANGLEWOOD (New Yersey), 27 Mei. (R.O.) De vliegenier Lindbergh is heden met mej. Morrow, de dochter van. den Amerikaanschen gezant in Mexico, getrouwd. EEN ONGELUK MET EEN STOOMBRANDSPUIT 6 dooden en 4 doodelijk gewonden HAVANNA, 27 Mei. (R.O.) Een stoombrand- spuit, die op weg was naar een hrand te Mata- na3, is in botsing gekomen met een particu lieren auto en omgeslagen, waarby zee brand weerlieden zyn gedood en vier doodeiyk ge wond. De Inzittenden van den auto werden licht gewond. TYPHOON IN MANILLA 10 dooden, 33 vermisten. NEW YORK, 2-8 Mei. (R.O.) Een officieel bericht uit Manilla meldt, dat eT 10 personen gedood zpn en 33 vermist worden als gevolg van een typhoon, die Vrijdag het zuidelijk deel der provincie geteisterd heeft. Door voortdurende regens zijn de dorpen overstroomd en is veel schade aangericht aan da oogsten. De toestand blijft ernstig BAGDAD, 28 Mei. (R. O.) De overstroomiu- gen van den Euphraat blijven ernstig. Of schoon het peil van het water in Opper Ana- tolië en Syrië daalt, blüven de toestanden in Irak onveranderd, totdat de groote toevloed van water, welke zich honderd mijl langs de rivierbedding uitstrekt zal zü'n weggestroomd. Het water bUjft door de gaten in den spoor weg Bagdad-Bosra stroomen. Intusschen zal de rechtstreeksche dienst Bagdad-Bosra de eerste z-es weken niet her steld zü'n. - De snelheid der Italiaansche oorlogsschepen De italiaansche oorlogsvloot is met den aan vang van dit jaar verrükt met twee nieuwe kruisers van 10.000 ton, de „Trento" en de „Trlest^e". De nieuwe schepen hebben op hun proefvaarten snelheden van ongeveer 38 knoo- pen 70 K.M.) per uur behaald, een snelheid, die zelfs voortorpedobootjagers zeldzaam is» terwü'l de meeste kruisers van 10.000 ton van anderes landen het niet verder dan tot 31 33 knoopen brengen. De Trento vertrekt weldra naar Zuid-Ame* rika, de Trieste naar het Noordelük deel van den Atlantischen Oceaan. Beide schepen zullen den Oceaan oversteken met een gemiddelde snelheid van 26 mü'l per utir (47 K.M.), ten einde aldus een wereldrecord te vestigen. De ketels worden met olie gestookt. f Een prijs op het hoofd van Feng SHANGHAI, 27 Mei. (V.D.) De krügsraad. die zich met het verraad van generaal Feng bezig houdt, heeft Feng wegens verstandhouding m€t een vreemde mogendheid en hoogverraad tot de hoogste straf veroordeeld. Ook zü'n aan hangers zullen als landverraders worden behan deld. Op het hoofd van generaal Feng Is een prü® van 100.000 gulden gesteld. Dit vonnis wacht nog de elite op de bekrachtiging van maarschalk Tsjang Kal-Shek. PEKING, 28 Mei. (R. O.) Gemeld wordt, dat de Chlneesehe politie in het sovjetconsulaat te Charbln een huiszoeking heeft verricht en al het personeel met inbegrip van den consul" generaal heeft gearresteerd. De politie zocht bewijlen tegen Feng Siang, die thans rebel verklaard is. Huiszoeking te Charbin Da politie arresteerde alle aanwezigen, der wie 45 Russen. Ondeir de gevangenen vonden, zich Meriukoff, Russisch consnl-gen raai te Charbin; Rlznechof, consul-generaal Moekden eai drte Russische vrouwen. -

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 2