DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. fiapese Mm uien 243 CAROLUS MAGNUS IN ROTTERDAM Garage Unique 52ste Jaargang Vrijdag 7 Juni 1929 No 15434 Dit nummer bestaat uit drie bladen STADSNIEUWS Ruime stalling h De Katholieke huishoud- en industrieschool VERDRONKEN TELEFOON 68817 AGENDA KUNST-AGENDA ONTVANGST OP DE MAASEODE, HET RAADHUIS J§| EN DOOR HET RADBOUD-COMITE UIT KETHEL EUWE SCHIEDAMSCHE COURAN BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM. TELEFOON INTERCOMMUNAAL NÓ. 68085 ABONNEMENTEN: por 3 maanden 3.25, pér maand 1.10, per week 25 cent Franco per post 3.75 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 ct Postcheque en girodienst 81440 A AUVEKTENTIEN: 15 regels 1.55. Elke regel meer 30 ct Reclames tusschen den tekst 60 ct per regel Kleine advertenties: 30 woorden 25 ct, elk woord meer 5 ct tot'n max. van 50 woorden Kabouter-advertenties 5 regels 050, 10 regels 0.75,15 regels 1.- Incassokosten worden berekend Uratis-Ongevallenverzekering 500 bij overlijden door een ongeval; f 500 bij verlies van beide handen, voe t -'-50 bij verlies van één hand, één voet of één oog; f 150 bij verlies van een duim; f 75 bij ver lies van een wijsvinger; 50 twee voorste ledematen allo vingers van een hand; 25 bij verlies van eiken andoren vinger De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt. De „Schiedamsche Courant" is blijkens een Artikeltje in haar nummer van gisteren van ncodzakciijkihieiid (der (stichting van een K. Huishoud- en Industrieschool niet over. tuiigjrl. We hebben dat te accepteeren en hopen onze gemoedsrust bij te bewaren. Breedheid ■Van opvatting is niet iedereen gegeven. Want dat het de „Sch. Crt." hier aan breedheid van °l-'Vatting mangelt, blijkt uit het betoog zelf daarmee zij de noodzakelijkheid van een ka tholieke inrichting op dit gebied afwijst. „De Huishoud, en Industrieschool in de Drins Mauritastraat" dus redeneert zij •.Voorziet in alle behoeften op dit gebied, geeft •t^g- en avondcursussen, laat leerlingen toe donder op gezindte te letten, het personeel be gaat uit krachten, die tot verschillende gods dienstige richtingen behooren ook tot de R. ®-- Kerk de school heeft een goeden naam en-zij kan leerlingen gebruiken". Wo zullen wel, zoolang we in staat zijn de ben te voeren, te strijden hebben tegen het in V«le kringen nog altijd niet overwonnen stand- bhnt, dat het onderwijs goed is, als de leer krachten maar goed zijn, we denken er niet - aan. ook maar iets ten nadeele van de Huis houd- en Industrieschool aan de Prins Maurits- Atvaat te zeggen. Maar wat zij niet heeft kan niet geven. Zij is en zü moet zijn godsdien stig neutraal, indifferent, onverschillig. Voor ons dat schijnt men maar biet te hunnen of niet te willen inzien is het on derwijs en moet het onderwijs zijn, zeker voor de kinderen wier karakter nog grootendeels Ce vorm d moet worden en wier werkkring htterhande gevaren meebrengt, opvoeding Ah opvoeding voor onze katholieke kinderen in katholieken geest. En waar een derde van de Schiedamseho bevolking katholiek is en de gedegenheid be- Etaat aan de kinderen voor een Huishoud- fin Industrieschool onderwijs, van den katho- 'itkeu geest doortrokken, te geven, daar zou den wij aan onzen plicht verzaken, wan- heer wij niet trachtten hun dat te verstrekken. Trouwens in vele gemeenten hetzij dan ^at men de beginselkwestie welke het voor ons 's> inziet, het zij dat men van practische over- Veg'ln„en uitgaat wordt het bijzonder Huis- koud- en Industrie-onderwijs van gemeente wege gesteund. V'e zien bijvoorbeeld nog in de bladen van CUsteravond, boe B. en W. van Den Haag aan den raad dier gemeente voorstellen waardig verklaren: le. de oprichting van een volks- hniüiioudscbool voor meisjes met daaraan ver bonden' avondnijverheiidsschooll voor meisjes Van de vereeniging tot oprichting en instand houding van Christelijke nijverheidsscholen van knigens en meisjes voor 's-Gravenhage en om- e,reken; 2e de oprichting van een tweede volk. huishoudschool door de vereeniging „Licht, hoefde, Leven"; 3e. de oprichting eener vblks- ho'shouclschool door de vereeniging „Maria- 1>atl'onaats-commissie" te 's-Gravenhage, be- s'emd voor ten hoogste 200 leerlingen; 4e de brei ding van de avondhuishoudschool der ArPeniging ^Maria-patronaats-eommissie". '-"Her is, dat de oprichting van een katho- h(;-e Huishoud- en Industrieschool ten onzent 'lw Huishoud- en Industrie-onderwijs aan vele h'1 deren zal brengen die van het neutrale rwijs geen gebruik maken. - 1 'o meenen overigens te weten dat men voor "eslaande neutrale school, die, hoe goed ze "v6iigens moge zijn aan het. Katholiek 'U|l niet geven kan wat wij voor onze kinde- 1,11 vragen, op uitbreiding zint. En wanneer ann het departement van onderwijs in ''a'1 Haag zich bereid heeft verklaard subsidie een katholieke inrichting in Schiedam, °'ks bevolking, voor een derde katholiek is. Vt''eenen, dan wil dat nog niet zeggen dat 'e "hm v r Cen erbooging van subsidie zal toestaan kir in een neutrale inrichting, nadat door het eontebestuur geweigerd zou zijn medewer- vcor de totstandkoming van een katholieke tel;, >iig te geven. DE KOUDE WINTER Wat ten onder ging Nu we al eenige dagen hebben gekend, dat we ons mochten koesteren in zomerwarmte is (het wel aardig weer eens terug te denken aan de koude periode, die nog zoo kort achter ons ligt. De sporen ervan zijn trouwens in de natuur nog goed zichtbaar. Plantsoenen cn tuinen baden nu weer in zomerweelde, maar de opmerkzame toeschouwer ziet zoo hier en daar slachtoffers, welke geheel of gedeeltelijk dor blijven en een sterk contrast vormen met. hun omgeving. Vooral de laurierkers „Prunus Laurocerasus" heeft het moeten ontgelden en dit viel te meer op, daar deze plant anders door de altijd glim- mend-groene bladeren, ook ln den winter, plantsoen en tuin sierde. Zeer sterk had ook die broodboom „Acuba japonic»" van de strenge koude te lijden, een heester, die eveneens des winters groen blijft Daar bovenstaande twee houtgewassen zeer veel worden aangeplant, speciaal om 's-winters groen te hebben, viel deze beschadiging sterk op en heeft de over gang van winter tot zomertooi in tuinen en plantsoenen dit jaar snel plaats gehad. Er zijn veel meer planten, welke veel leden van den winter, o.a. was dit het geval met tal van minder bekende houtgewassen, welke van ei ders ingevoerd, hier in normale winters stand hielden, maar nu het loodje legden. Onder de zwakkere vaste planten vielen ook slacht offers, en vooral die met vleezige wortels als: Anchusa, Anemone japonica, en dergelijke, bevroren veelal geheel. Toch Kan men in het algemeen zeggen dat het veel minder is dan aanvankelijk werd gevreesd en de oppervlak kige toeschouwer merkt er dan ook niet .veel meer van. ONVOORZICHTIG den Vlaardingerdijk ter hoogte van de j^Hastraat, sprong gistermiddag de 11-jarige v„ v- B„ wonende Mariastraat 44, van een h(M tltaut°, waarop hij geklommen was, met «Ir- kL>Vo!° dat hij met het voorhoofd tegen de Katsteenen viel en bewusteloos bleef lig- fe'bm Door voorbijgangers werd hij een winkel Jj^AUgedragen, alwaar bet bewustzijn terug- De knaap had twee groote huilen op l,v v°orhoofd en eenige schaafwonden opge- 1|,,| Op advies van dr. Ge&rdes, diie een fc„;l kersenschudding constateerde, werd hij I r ket n. K. Ziekenhuis overgebracht. REDDEN VAN DRENKELINGEN Van gemeentewege zijn op verschillende plaatsen in de stad, ten gebruike hij het redden van drenkelingen, reddingsgarnituren en red- dingshalken aangebracht. Reddingsgarnituren bevinden zich bij de brugwachtershuisjes Appelmarkt, Beurs, Spoe- linghrug, Wilhelminabrug, Varkensbrug en Or:ni.'brug; het seinhuis bij de Spoorbrug; he-t wachthuis Matex, Maaskade; woning sluis, wachter Spuikanaal; huisje bij de pont aan de Noordvest; politiepost Groote Markt; politie post Broersvest.. Reddingshaken zijn aanwezig bij Wilhel- minabrug aan de achterzijde van het haven kantoor; Varkensbrug tegen de woning van den brugwachter: Koemarktbrug in de nis van de brug aan de zijde Gerrit Verboonstraat; Oranjebrug aan de leuning van de brug; Appel- marktbrug idem; Beurssluis aan de leuning staande op de sluis tegenover Kramers en de Groot; Spuikanaal aan de achterzijde sluis wachterswoning; Ooievaarsbrug tegen den muur bij het aanplakbord; Spoelingbrug togen den achtergevel van de brugwachterswoning; Spoorbrug tegen bet seinhuis; pont Noordvest aan de leuning; Gemeentewerken, Korte Haven, bij den portier. Omtrent het gebruik kan nog worden opge- merkt, dat het reddingsgarnituur een twee ledig doel heeft. Men kan n.l. den hal van het garnituur, die zich aan de 20 M. lange lijn bevindt, den drenkeling toewerpen of men kan den redder, die zich te water begeeft, beveili gen door het omgespen van de riem. Het gebruik der reddingsbaken wijst zich zelf uit. OPENBARE VERKOOPING Heden werd ten overstaan van notaris van Ellecom in het gebouw van den R. K. Volks bond een openbare verkooping gehouden. De perceel en I, cafépand der Unie met boven woning en erve, Gerrit Verboonstraat 9 en II en III twee panden aan de Lange Haven 12a en b en 14a en b bleken uit de hand verkocht; perceel IV, winkel- en woonhuis met pakhuis, erve en open grond, Singel 93, werd Ingezet op 8000; perceel V, woonhuis met loods, erve en opengrond, Noordve&tsingel 21, werd in gezet op 4400; perceel VI, een winkel- en woonhuis met erve en open plaats, Broers- veld 153, werd ingezet op 2200; perceel VII, landhuis Carolina met erve en voor- en achter tuin, Schiedamscheweg 97 te Kethel, werd niet geveild; perceel VIII, een woonhuis met erve en open gTond, Spoorstraat 13, weid ingezet op 1100. Gistermiddag is de 7-jarige M. v. d. W. aan den Parallelweg, toen het ventje aan den water kant de handjes wilde wasschen, voorover in de Schie aan den Overschieseheweg gevallen. Ofschoon de bankwerker W. Zijdeveld, uit Rotterdam (Oppert) zich onmiddellijk te water begaf en tot driemaal toe dook, werd het ventje door den schipper Bijloo, die met dreg gen was aangevangen, levenloos opgehaald. Een lid van E.H.B.O. en eenige politie-agenten on der leiding van den poli tie-arts dr. de Leeuw, zijn geruimen tijd bezig geweest de levens geesten weer op te wekken, evenwel zonder succes. Dr. Geerdes constateerde den dood. SCHEEPVAART SCHIEDAM, 6 Juni. Aangekomen: s.s. Calliope, ram Rotterdam; s.s. Koevja, van Rotterdam, beide om te dokken in de Wilhel- minahaven; s.s. Selandia, van Hamburg om stukgoederen te laden; s.s. Korsfjord, van Sagvaag, met ijzererts, beiden in de Williel- minahaven. SCHIEDAM, 6 Juni. Vertrokken: s.s. Veni, naar Archangel; s.s. Alphard, naar Archangel; s.s. Trito, naar Rotterdam; s.s. Everelsa, ledig naar Fredriksham: stoomhopper MOP 217 G, naar Buenos-Aires. BEURS VAN SCHIEDAM SCHIEDAM, 7 Juni Officieele noteering van do commissie uit de Kamer »an Koop handel. Moutwijn Moutwijn 46 pet. 16.— per H.L. H J JANSEN Spi ritus Melasse-spiritus 32.— per H.L. SCHIEDAM, 7 Juni, Men noteert voor iluw« graanspiritus 6u pet. 17.— pet H. u Spoeling Noteeriug 1.50 lederen Zondag Patronaat St. Dominicus Godsdienstonderricht en ontspanning In bet patronaatsgebouw Emmastraat, fan balf acht tot negen uur,. 's Maandags repetitie Muziekgezelschap St Ambrosius 8 uur, R. K. Volksbond. lederen Maandagavond clubavond tt. R. Damclub l.D.O. Kath. Kring. Dinsdag bestuursvergadering R. R- Metaai- bewerkersbond „St Eloy", Gebouw R. K. Volksbond. lederen Woensdag Repetitie Ronlnkl. man- nenzangvereeniging „Orpheus", gebouw R. K Volksbond. Aanvang halt negen. lederen Woensdagavond vergadering „Katbo- 'lek Streven". Gebouw Kath. Kring. lederen Woensdagavond van half acht tot nalf tien, gelegenheid tot het afhalen van naai werk bij de Theresiavereentging aan het ge- bouw van den R. K. Volksbond. lederen Woensdagavond van 7 uur tot half negen zitting bestuur Spaarfonds R. K. S. V. „Excelsior" Gebouw Kath. Kring. lederen Zaterdag- Stedelijk Museum, geopend van 2 tot 5 uur. Vrijdag 7 Juni Vergadering R. K. Gemeentewerliliedenbond „St. Paulus". Gebouw R- K. Volksbond. Aan vang 8 uur. Dinsdag 11 Juni Vergadering Algemeene R- K. Propaganda club. Groote zaal R. K. Volksbond. Aanvang half negen. Spreker de heer L. j. stolwijk, over de technische zijde der verkiezingen Alle lede.n der R. K. Kiesvereeniging zijn -welkom en worden verwacht. Gelegenheid tot vragen stellen. TE ROTTERDAM. 7 Juni: Diergaarde, avondconcert Harm, orkest Rott. Philh. Gen. 9 Juni: Doeletuin, populair concert door het Harmonie-orkest van het Rott. Philh. Gen. met medewerking van de mannenzangvereeniging „Apollo", 8 uur. Diergaarde, middagconcert Harm. Orkest Rott. Philh. Gen. Dagelijks: Circus-Schouwburg, Zeeman*, vrouwen (Bouber-gezelscbap), 8 uur (voor volwassenen). "EN KLEURIGE EN FLEURIGE STOET DOOR DE STRATEN DER WERKSTAD jtë ROTTERDAM, 6 Juni: AANKOMST IN ROTTERDAM TEMPERATUUR VAN HET WATER De temperatuur van het water bedraagt heden heden 61 graden. BALDADIGHEID De 10-jarige B. uit het Broersveld sprong eergisteravond uit baldadigheid in een kozijn van een woning aan de Burgemeester Knap- pertlaan, met het gevolg dat hij met het hoofd door de ruit viel. De jongen kwam met den schrik vrij. CHRISTELIJKE LANDDAG Bij den morgenmiddag te houden Christe- lij.ken landdag zullen de muziekkorpsen Harpe Davids uit Schiedam en Adama van Scheltema uit Rotterdam bun medewerking verleenen. AANBESTEDING Door de architecten Snijders en van der Vlis, te Vjaardinger-Ambacht is alhier voor rekening van het bestuur der vereeniging voor Chr. Volksonderwijs aanbesteed, bet bijbouwen van een locaal en bijkomende werken. Ingeschreven werd als volgt: F. Bijl, Kethel 14.190.— Heinsbroek en Leendert, Schiedam 14.110.—; A. C. Romeijn, Kethel 14.025.- Firma Hoek en Zonen, Brielle 12.300. Firma Hamberg, Spijkernisse 11.790.Fa. Blok, Vlaardingen f 11.2S0.—De gunning werd aangehouden. EXAMEN WEGENBOUW Voor het examen Wegenbouw slaagde te Utrecht de heer H. J. Peters, vroeger alhier, thans opzichter hij de Zuiderzeewerken te Medemhlik. t heb je de studs Daar komen ze aan.... i—hing een triestige grauwheid rond het toch al niet vroolijke Maasstation. Een ochtendkilte en een waterig windje zweefden tusschen de kale overkapping. Daar was slechts één monter beeld tusschen f het monotone va et vient van haastige reizi gers. Een kleurig vaandel. Van de R. K. Harmonie Padua. Die wachtte op de Nijmeegsche studenten. De trommelslagers en de man van de groote trom hielden zich gereed voor den grooten boem. En die groote boem viel daverend in de stilte, toen de trein uit Nijmegen binnenreed. De boem was de inzet van een pittig Io Vivat, dat de gewone reizigers, die hun abonnements kaarten al gereed hielden volgens bet voor schrift werkelijk deed schrikken. Maar dan gebeurde bij allemaal precies hetzelfde. Er ver scheen een lach op het verbouwereerde gezicht, een hals draaide zich en spoedig had iedereen het in de gaten. Brutale, kleurige vlekken braken een achter grond, wiens kleur ondefinieerbaar is. Witte petten begonnen weelderig boven de massa kaasbolletjes en gleufhoeden te deinen. De muziek speelde dapper het „Io Vivat" en elk mensch wist nu in een ommezien, wat er aan het handje was. Studenten. Dat bet Nijmeegsche studenten waren, van de Katholieke Universiteit, zagen ze op do "mooie banieren of een omstander, die er meer van wist, vertelde bet zoo langs z'n neus weg, zichtbaar onder den indruk van het-wel-inge- licht-zijn. In vol ornaat vertoonden opeens de senaat van „Carolus Magnus" en het bestuur der Rot- terdamsche studentenvereeniging „Sanctus Laurentius" zich aan den volke. Twee heeren van „De Maasbode", die ter verwelkoming aan het perron aanwezig waren geweest, begeleidden de studenten-satrapen naar den uitgang, waar fotografen en film operateurs hen onder de lens namen, wat enke len hunner een verlegen lachje op de lippen bracht. Zoo'n openbare belangstelling hadden ze in de noest werkende Maasstad niet ver wacht. Bulten stonden de met vier paarden bespan nen koetsen voor. Die werden met gepaste waardigheid bestegen en toen ging het langs de Koninklijke Maze en wuivende verpleegsters van het ziekenhuis voor tropische ziekten de stad ln, naar de Groote Markt. Politie te paard, muziek, witte mutsen en vlaggen. Het trok zelfs In den verlaten voor middag de belangstelling. Zoo marcheerde de vroolijke stoet over Spaansche kade, Plan C en West Nieuwland langs Erasmus, die, of schoon de bloem der studeerende Katholieke jeugd voor hem paradeerde, geen blad van zijn bronzen boek o-m sloeg. Het was dit zij tot z'n verdediging gezegd niet op een vol uur. Maar de duizenden mussclien, die anders voor autobussen nöch donderbussen vervaard zijn, verscholen zich in de hoornen, den hemel dan kend, dat het laatst zulk mooi weer is geweest en het ontluikende loover hen daardoor be- schutten kon tegen de uitdagende en vernieti gende blikken van de studs. En toch waren die niet eens op hun qui vive voor een gevaar, dat eiken Rotterdammer bedreigt, wanneer hij zich op de Groote Markt waagt. Waarschijnlijk vreesden de musscnen een geweldige wraak of spaarden ze uit aestiie- tlsehe overwegingen de mooie, witte petten Het „Io vivat" en „Gaudeamus Igitur" weerschalden over de markt, die anders sleclns het lied van den arbeid hoort. Terwijl de Harmonie Padua dapper blies, trokken de studenten bet gastvrije gebouw van „De Maasbode" binnen, waaruit de vlaggen en de lachende hoofden der belangstellende redacteuren hun een juichend welkom toe riepen. ONTVANGST OP „DE MAASBODE" De groote zaal van de fotoredactie was voor hun ontvangst ingericht en hier waren de di rectie, hoofdredactie en eenige afdeellngschsfs hijeen gekomen om de studenten officieel te verwelkomen. Nadat de leden van Carolus Magnus-senaat, van het beetuur van de Rotterdamsche Studen ten „Sanctus Laurentius" alsmede de modera toren van beide corporaties Pater Oh. Hooge- weegen S.J. en kap. G. Luken waren voorge steld, heeft de directeur van „De Maasbode", de heer Henri Kuijpers, hun een eerste woord van welkom toegeroepen. Toespraak van den directeur "'tl Niet uit conventie zeg ik bet U, maait omdat ik het hartelijk voel: Het ia mij eene groote, oprechte en blijde vreugde U te mogen welkom heefen, hartelijk welkom niet alléén' in deze stad, maar bijzonder op het bureau van onze courant De Maasbode. Ik heet U, als directeur van De Maasbode, dus van nartq welkom en wij allen hier waardeeren het, dat gij de verre reis hebt willen ondernemen om aan mijne uitnoodiging gevolg te geven om aan Uw eerste lustrum een feestdag te willen toevoegen, dien wij, mannen van de groote Kan. tholieke courant, U gaan aanbieden, om als het ware een verbond te vieren, een hechtj verbond, van wetenschap en grootpers, tweq machten op elkaar aangewezen, een onder werp waarop ik nog wel hoop terug te komen, Wij verwelkomen U met een blijde vreugde, omdat de jeugd die nog uit Uw oogen blinkt ons vertelt van de door God gezegende idealen die gij voor Uw geest hebt staan, de oude en de altijd jonge idealen, onzen Koning JesuS Christus ter eere en onze zoete lieve Vrouwe. Het is een feestdag heden, een dag om neer te schrijven in Uwe en onze memorieboeken, het is een handslag tusschen Nijmegen en Rotterdam, tusschen de toekomstige dragers van het Roomsche intellect, de groote Katho lieke courant, de Roomsche Maasbode. En vraagt men mij: waarom komt het Nijmeegsche Studentencorps naar De Maasbode, dan ant woord ik: waarom zou Carolus Magnus ont breken in de rij, de groot rij van corporatief en persoonlijkheden van koogwaardigheidsbe- kleeders en arbeidersgezellen, die in de gebou wen vau De Maasbode het huis vinden van de groote Katholieke pers, van de Roomsche cou rant, die niet in plaats van andere Kathoiieko couranten doch naast haar de trouwe vriend is van elk Katholiek gezin in Nederland. In dit gebouw, op deze plaats heet ik L dus welkom, een blijden, feestelijken vierdag gaan wij vieren, met luister. Met Bourgondischen luister hebben wij getracht dezen dag te omkleeden. De hoogste magistraat van deze roemrijke, Vondel zegt, befaamde stede, staat op om U te begroeten. De Hoogeerwaarde Deken en Pastoor van Sint Laurentius omschaard door de leden van het Diocesane comité gaat U verwelkomen. Do stad biedt U een romdvaart aan over de groote en machtige rivier waaraan zij is gelegen en bare welvaart dankt. De Maasbode hoopt met groote vreugde U heden avond aan haren riisch te zien en van verre verkondt de rook het vuur, waarop het geslachte kalf gaat worden gebraden. Aldus, zijt gij, Dames en Heeren studenten ons welkom, nog niet als vorsten der weten schap, maar toch wel als prinsen die dagelijks verkeert In de hooge en wijde hallen van de Roomsche Universitaire wetenschap. Welkom dus, blijde, en hartelijke welkotn. In aansluiting op dit welkom nam de hoofd redacteur, dr. J. Witlox, het woord. Toespraak van den hoofdredacteur 't Is eigenlijk volkomen overbodig, dat de Directeur en ondergeteekende U achter elkaar komen zeggen, dat bet ons een groote eer en een groot genoegen is. U welkom te mogen heéten op de Maasbode en in Rotterdam, dat nog pas de behartiging van een zijner meest gewichtige belangen mede in'handen gaf van een uwer hoogleeraren, prof. van der Grinten. Het is een groote eer en een groot genoegen, én voor mij persoonlijk, èn voor ons blad. Dat de Katholieke Universiteit en het gr-oote Katholieke dagblad zich tot elkaar getrokken gevoelen, is waarlijk niet zoo vreemd. Zij werken beide aan een soort bekroningswerk, n.l. de voltooiing van de volledige emancipatie op ieder gebied van ons, Nederiandsch Katho lieken. Ik heb me met de bestudeering van dat emancipatie-proces op staatkundig terrein wel eenigermaite moeten bezig houden. En als ik mij afvroeg: waarom is die ontwikkelingsgang een zoo uiterst langzame geweest? Waarom heeft het zoo lang geduurd eer de Katholieken vau Nederland ten volle, op elk terrein de plaats innemen, die hun volgens hun getal sterkte toekwam? dan kan ik niet andere dan met volle overtuiging het antwoord geven:, door het gemis van een blad. dat zich ln alle kringen der samenleving met volle recht kan presenteeren als volkomen gelijkwaardig aan onze hoogstaande niet-katholieke pers, en dot daar in aJ die kringen de katholieke belangen kon verdedigen, en: door het ontbreken van een eigen universiteit. Wij belden werken aan dezelfde taak, en; wij kunnen elkaar daarbij zoo krachtig steunen. Wij van onzen kant zijn desnoods volkomen be reid als een andere Cato katholiek Nederland tot vervelens t'oe toe te roepen het „Ceterum censeo".Voor het overige ben lk van ge voelen, dot de Nijmeegsche Universiteit in den kortst mogelijken tijd moet worden voltooid. Maar wij meenen ook te mogen verwachten, dat wij hij het haast niet te overzien terrein, dat de grootpers tegenwoordig te bearbeiden heeft, zullen mogen rekenen op den. steun, op de hulp van de Nijmeegsche professoren en d» Nijme-egecke studenten en afgestudeerden* ui|

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 1