Jk HET NEDERLANDSCH ELFTAL IN SCANDINAVIË. m a m a i Tweédë Maandag 10-Juni 1929 Pagina 1 DE WEINIG ENTHOUSIAST-SPELENDE ORANJE-PLOEG VERLIEST MET 6-2 3 2 DE WEDSTRIJD TE STOCKHOLM TEGEN ZWEEL DE WEDSTRIJD VOOR DEN STRIJD DE ELFTALLEN. VAN KOL DE BRUIN. (Ajax) (H.D.V.S.) VAN DER MEULEN (H.F.C.) DE TWEEDE HELFT SPEL EN SPELERS HET VOETBALKAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND u BB DE WEDSTRIJDEN SpartaP. S. V. 23. ;V 1 3 r M: (PER TELEGRAAF). Van onzen spedalen verslaggever). Stockholm, Zondagavond. Het regende. Erger: het goot. En omdat het water in den wedstrijd viel, viel de wedstrijd ln het water. Het regende druppels en doelpunten en het een hield nauw verband met het andere, want het veld was reeds lang tevoren herschapen in een vijver, waarin snaterende eenden d'r hart hadden kunnen ophalen. Nademaal 22 spelers het moeras verder be werkten, werd het een ware modderpoel, lust oord voor varkens, zoodat veel doelpunten het noodzakelijk gevolg waren. Het Stadion was wegens het slechte weer niet geheel uitverkocht, naar schatting waren zes tien duizend mehschen aanwezig. Voor den wedstrijd was er community singing en com munity whistling (gemeenschappelijk zingen en fluiten), welk laatste bijzonder aardig was waarhij een mijnheer met groote witte hand schoenen de maat sloeg voor het publiek op "de staantribunes, dat de hoofden tegen den re gen bedekt had met couranten. Om den haver klap werd de krijgskreet van Zweden van: „Heja, heja, heja uitgeetooten. Eindelijk ontstond een luid lawaai toen de zestien Jacksomgirls uit de circus.revue in .keu- rlgé pakjes op hét veld kwamen en. een rij vormden, waartusschen de Nederlandsche spe- i Iers het terrein betraden onder don-derend ge juich. Een Zweedsch koor zong toen. het, Ne- Reeds direct Mijikt het veld een glijbaan. Spoedig toornt de eerste aanval van Holland, Ko-o-ls kopt daarbij een magnifielken voorzet van links juist oveir. Het spel gaat snel heen en weer. Beurtelings zijn beide doelen in gevaar en verrassingen zyn niet uitgesloten we gens het zwaar terrein, waar de baoks groote moeite hébben om de snelle aanvallen te kee- rem en omdraaien lastig is. Haast komt Neder land aan een goedkoop doelpunt. wanneer Tap een tard scfhot Lost waarbij de Zweedisabe doel man vallende den bal stopt en bij 't opstaan het leder laat vallen, doch hij weet juist voor de doellijn het gladde, ronde ding weer te pak ken te krijgen. Vooralsnog is er van geen over wicht sprake. Den eersten hoekschop voor Hol land neemt Homborg onberispelijk; de bal komt precies op de lat en springt daarvan te rug op bet hoofd van Koala, terwijl doelman Lindberg absent is, dooh een der baaks redt de situatie. Aan de andere zijde kruipt Hol land door het oog van de naald wanneer een hard schot van den Zweedisdhen linksbuiten door Van Kol onvoldoende wordt weggewerkt, maar Van der Memten komt te hulp. Van weers zijden vallen talrijke aanvallen, maar beide landen zijn niet erg gelukkig met schieten. Dan komt een schitterende kans voor Nederland, wanneer Van de Griend voor doel komt; hij schiet, d-ooh de bal wordt door Andersson van riahting veranderd en gaat aahter; de hoek schop levert niéts op. Het eerste Zweedsche doelpunt Wanneer de Zweedsche voorhoede weer voor ZWEDEN. LINDBERG (Helsingborg) ANDERSSON (Sleipner) NILSSON (Aïk)- (Stockholm) HOMBÖRG (BI. Wit) HANSSON (Gotenborg) RYDELL (Orgyte) (Gotenborg) VAN DE GRIEND (H.D.V.S.) v. d. ZALM (V.U.C.) HELGESSON (Orgyte) KAUFELDT (Alk) (Stockholm) O KOOK (Orgyte) BILLING (Orgyte) DAHL (Helsingborg) (Helsingfors TAP (A.D.O.) VAN DER WILDT (V.U.C.) KOOLS (N.A.C.) SMEETS (H.B.S.) KROON (Helsingborg) (Helsingfors) LANDAAL (A.G.O.V.V.) NEDERLAND. derlandsche volkslied onder absolute stilte, een bijsonder aardige attentie. Toen kwamen de Zweden, stevige knapen, aanmerkelijk ouder dan de Nederlanders. Scheidsrechter Remke uit Denemarken met twee Finsche grensrechters deden daarop bun intrede. D» Hollandsche aanvoerder van Kol wint den toss, doch dit geeft geen voordeel. Holland speelt in oranje-hemd met witte broek, Zweden is in blauw shirt en zwarte pan talon gestoken. De elftallen stellen zich als volgt op; V-an der Meuilan verschijnt, 'stopt- deze twéé keer achter elkaar schitterend de schoten, maar hij moet zwichten voor den d-arden kogel, een schot van Dahl (10). Even later denkt Smeets dat de bal buiten de lijn geweest is en paikt het 'leder op. Een vrye schop wegens hands is het gevolg, doch het heeft geen resul taat. Zw-eden wordt ziienderoogen sterker. Bij ons is Smeets vooral in deze periode hopeloos zoek. De spelers zitten allengs on-der klinkklare kled en sommigen moeten de mod der uit hun oogen laten wassöhen. Xog een moment uil den kamp tusschen Sparla cn I'. S. V. liet Rotterdamsche doel wordt zoo hevig door de gasten belaagd, dat de verdediging het alleen niet af kan en zelfs de middenvoor van Sparta zijn achterhoede moet komen bijstaan. Koote raakt dan defect dóch kaneven later weer meespelen. De stand wordt 2—0 Wanneer Van Kol. hands maakt,- juist buiten de fatale lijn, plaatst Ryd-e-11 zich achter den bal; hij schiet keihard en terwijl Van der Meu- len's uitzicht belemmerd wordt door twee Zwe den, die ongedekt voor doei staan en op het beslissende mom-ent naar -den bal - trachten te koppen, vliegt liet leer in de Bétten, zonder dat onze keeper kans heeft-er naar te' grijpen, een doelpunt hetwelk onhood-ig ware geteest bij juiste opstelling in ohzé achterhoede "(2 Da Hollanders geven zich "nog tang n-iet ge wonnen maar het talmen der mlddenllnie is soms bedenkelijk. Het loopt èn-S niet mee, wan neer beurtelings Koois en Tap juist naast en over schieten. Ook schiet Tap eens tegen dan paal en de bal rolt via den rug van den op den grond llggenden keeper weer het veld in. Dit herhaaldelijk offensief van Holland Is voor h-at Zweedsche publiek hot sein om den „Heja-Heja"Hkrijgislkrieet aan te heffen ten gun ste van Nederland, merkwaardige attentie. Wed- dra is het daarop rusten. Do tweede helft is ©en aaneenadh-aJkeling van doelpunten, maar met slecht spelvan Neder landsche zij-die. Van de Griend krijgt een prachtkans als hij ai'l-es voorbij tippelt, ook den doelman, dooh voor open doel oversohi-et. Daarna nemen de Zweden geheel de overhand en de rest van den middag is eigenlijk niet veel anders dan aan vallen van Zweden en verdediigen door Neder land, met enkele Hollandsche uitvallen. De Bruin moet het veld gekwetst verlaten, doch wordt door Glendenning weer opgeknapt. Holland gaat nu de buite-nspelteotiek weer toe passen, maar dit wordt noodlottig, want als de heel© achterhoede onvindbaar is, komen drie Zwed-en voor V-an d-er .Meuten -opdagen en Ry dell kanjert den bal keihard in. (3—0). Een doelpunten-serie Smeets wordt nu in den aanvat geplaatst en dit heeft direct succes, wanneer bij een voor zet Tan Land-aal, dien. Lindberg niet wegwerkt, ineens inschji-et. (31). Het regent dan g-o-alis, want no-g geen mimi-uit tater speelt van Kol op Van der Meu-len- terug, die uitgeloopen is en de bal huppelt kalm in- ons dbeil. Een betreurenswaardig mii-sverstand! (4—1.) Tw-ee minuten hierna trapt van d-e-r Meuten, die het even hard te verantwoorden krijgt, pre cies voor Ryidell's voeten en hot is 51. Een debacle schynt onvermydelyk, d-odi Hol land, kleunt, nog even de handen o-p elkaar en Smeets kopt na een hoekschop van Landaafl onberispelijk in. (5—2). De laatste tien minuten brengen een ware belegering voor h-e-t Hollauds-ohe doel, waar do achterhoede hopeloos de klu-ts kwijt is roet uit zondering van den deelman. Men trapt maar wiat in het wilde weg. Van d-er Meuten kan met groote moeite een schot van den Zw-eetd- saben r-edhtsbuiten keer en, dooh de bal blijft voor het -doel zweven 'en Nils-son maakt 62.. Gélukkig komt daarna spoedig het einde. De Nederlandhdhe' ploeg" heeft verdiend verloren, de cijfers zijn eehter geflatteerd. In de eerste helft was de groote fout dat de halflinie steeds achterbleef, zoodat er soms vijf man in de verdediging, stonden en er een gaping was in 't middenveld: Na de pauze-kwam hierin verbetering maar het elftal bleef veel te langzaam en nam steeds een afwachtende houding aan zoodat de Zweden steeds vrij spel hadden. Geen van allen g-ooiden onze mannen hun volle energie en lichaamskracht In den strijd met uitzondering van Smeets, die voortdurend in actie was maar meestal tevergeefs. Ook de achterhoede bezondigde zich aan dit euvel. Balcontrole, was eveneens verrg te zoeken. Van der Meulen kreeg veel en soms ook moeilijk werk, hij kweet zich naar behooren van die taak; alleen bij het vijfde doelpunt trapte hij den bal precies voor de voetein van Rydell. Verder was hij feilloos als immer. De beide backs speelden solide maar stelden zioh meermalen geheel verkeerd op. De middenlinie nam te weinig deel aan den aanval. De spil van der Wildt, plaatste zelden goed, van der Zalm was de beste in deze linie. In de voorhoede kreeg Landaal weinig werk wegens het falen van Smeets, in de midden linie Koels was uitstekend, d.ie gaf eenige prachtige kopballen en bleef voortdurend ge vaarlijk maar een verwonding deed zijn spel afbreuk in de tweede helft. Langzaam en weinig actief was Tap, die wel enkele prach tige schoten gelost heeft maar toch ook zoo ontzettend veel heeft bedorven. Van de Griend miste prachtkansen; Homborg speelde een goeden wedstrijd. Van de Zweden noemen wij Rydell, den rechtbinnen, spil Heigessen en de beide backs; na rust vieirde ook keeper Lindberg een pluim. De scheidsrechter voldeed. "Wanneer bet Nederlandsche elftal zijn speelwijze niet verandert oh verbetert en de spelers rustig blijven toezien wat de tegenpar tij van plan is met den bal te doen, wordt ook Oslo een vraagteeken, al dient-toegegeven dat Ho-lland buitengewoon weinig geluk bad gisteren. Schitterende positie'van P. S. V, SPARTA EN FEIJENOORD VERLIEZEN HAAR LAATSTE KANS De wedstrijd Sparta—P. S. V. had gisteren weer ongeveer 25.000 toeschouwers naar Span gen gelokt, die van een aardigen wedstrijd heb ben kunnen genieten, waarin echter de groote spanning uitbleef tot de tweede helft. Voor de rust viel er een aanmerkelijk kwaliteitsverschil in het spel der twee ploegen te constateeren. De Rotterdammers leken toen vrij sloom er zat weinig fut en combinatie in het elftal, dat behalve in tempo ook in techniek en taktiek bij de Eindhovensche club ten achter stond. Eerst kort voor de pauze werd de goede geest over Sparta vaardig en toen veranderde het aspect van den wedstrijd, die tot dan toe wat eenzij dig was geweest, tot een emotioneel gebeuren. In de tweede helft wisten d> Rotterdammers dien vorm te handhaven, zoodat die periode het beste deel van de ontmoeting leverde. De par- tijen gingen nu vrijwel tegen elkaar op, maar toch bleef het voorhoede-spel der Meierijschen listiger, meer varieerend en dus gevaarlijker. Bij de rust was de stand i—0 voor P. S. V., die een kiein half uur na de hervatting den voorsprong tot 20 vergrootte. Een minuut na het tweede doelpunt reduceerde Sparta echter den achterstand, en toen 8 minuten voor het einde uit een strafschop de gelijkmaker verkre gen was, bereikte de spanning het hoogtepunt. Lang echter werd het publiek niet in twijfel omtrent den uitslag gelaten, want 2 minuten later scoorde Philips op keurige wijze het door slag-gevende doelpunt, zoodat P. S. V. won met 32. Naar onze Bieening heeft wel de beste par tij gezegevierd. In Deventer is Go Ahead er in geslaagd Feyenoord met een 21 nederlaag huistoe te sturen. De zege werd door de thuisclub na zwa re» strijd verkregen en de goal, welke de beslis sing ten voordeele van de Deventenaren bracht, viel pas in hot laatste kwartier. Feyenoord, die gehandicapt was door het ge mis van haar beide kantlialfsj liet vóór de rust een goed sluitend spel zien, waartegen de rood gele achterhoede alle moeite had zich-1 staande te houden.Naarmate eqhter de tweede speel- helft verstreek-, verslapte -het tempo der gasten, - terwijl Go Ahead daarentegen er een schepje bij- op deed. Reeds waren verschillende kansen voor open doel gemist, doch Schukking bezorgde den Deventenaren tenslotte de beide punten. Gezien het gemis harer halfspelers, kan de Rotterdamsche ploeg terugzien op een behoor lijken wedstrijd. De linkervleugel Verbeek-Ba- rendrecht was goed op dreef en bezorgde de Go Ahead-verdediging menig angstig oogenblik. Bul Sr. als midhalf bezit nog zijn oude routine, maar hij schiet tekort in snelheid. In de verde diging trad Van Dijlce het meest op den voor grond, hoewel zijn buurman Bul Jr. hem trouw ter zijde stond. Jammer was het, dat deze laat ste in de tweede .speelhclft het veld moest verla ten voor een ongeval. Dekker heeft geen fout gemaakt geen der doelpunten kon hij verhoe den. Door de resultaten van gisteren is de moge lijkheid op het kampioenschap voor een der Rot terdamsche clubs verdwenen, Feijenoord bezit 8 punten en is uitgespeeld Sparta telt er 5 en heeft nog twee wedstrijden voor den boeg ze kan hot dus maximaal tot 9 punten brengen. Terwijl P. S. V. er momenteel reèds 10 heeft. De Eindhovenaren zijn meer dan ooit favoriet voor den titel, deze zal hun nie-t ontgaan. Go Ahead Is alleen nog als- mededirfger overgebleven. De Deventenaren hebben 8 punten uit 7 wedstrij den winnen ze hun laatste ontmoeting met Sparta, te Rotterdam, dan eindigen ze op 10. P. S. V. krijgt Velocitas nog in Eindhoven. Een gelijk spel op eigen veld tegen in dit milieu de zwakste ploeg, is reeds voldoende om Philips het kampioenschap van Nederland te bezorgen. Zelfs bij een nederlaag tegen de Noordelijken kunnen de Meierijschen de gouden plak nog in bezit krijgen, als n.I. Go Ahead in Rotterdam tegen Sparta zou verliezen of gelijk spelen. Wint Go Ahead op Spangen en verliest P. S. V. thuis van Velocitas, dan komen de Deventer- en Eind hovensche clubs beide met 10 punten aan de eind streep. Dit is echter een mogelijkheid op papier. Go Ahead make zich geeri illusies Philips zal de eer wel aan zich houoden en twee punten op de Groningers veroveren 1 De stand is nu 0 es t .'ow. gel. verl. pnL doem som. P.S V. 7 5 2 10 22 10 1 42 Go Ahead 7 4 3 8 17 10 1 14 t'eijin--or:! 8 4 4 8 14 11 t Sparta 6 2 1 3 5 68 0 83 V t-loeitas 6 I 1 4 3 .3-23 'i50 o 0 c 3 Cr. •c a) J3, O 3 M CL, U J Qh TO cc O c 0- diiénuuri, 3 0 1 - 2 Go Ahead 2 1 8S2 1-3 2 1 7 0 P. S. V 4 - 0 2-1 1 2 Sparta 0-2 2-3 i V elocit -s 0-4 0-2 1-9 - De samenstelling der elftallen is de volgende: Sparta: Cohen (doel), van Zwieteren en v. d. Geest (achter), de Ridder, v. d. Heijden en de Jong (midden), v. d. Welle, Viergever, Wendt, Formenoy en Weber (voor). p. S. v.: Boumans (doel), van Run en Leen houwers (achter), v. ZetJl, Hermens en Klaas- sen (midden), van Strien, v. Eerd, Hermans, v. d. Broek en Visser (Voor). Scheidsrechter is de heer de Wolf-uit Hengeli). Sparta wint den opgooi en verkiest tegen de schuin op het veld staande zon In maar met den zwakken wind in den rug te spelen. P. S. V. trapt af en zet dadelijk een aanval op, waarbij van Eerd overtrapt. Nadat Sparta een tegenbezoek heeft gebracht, dat inef een door Boumans onderschepten voorzet- vari V. d. Welle wordt besloten, zit Eindhoven weer da delijk voor het Rotterdamsche 'doel, waar de achterhoede het zwaar te verantwoorden krijgt. Ze weet stand te houden, zij het ten koste van eenige hoekschoppen, die zonder resultaat blij ven. Ongeveer 5 minuten duurt deze stormaan val; dan hebben de gastheeren zich ingespeeld en if- het hun beurt om het Phlllps-doel te be naderen. Het combinatie-spel der Rotterdam scha voorhoede is echter vrjj doorzichtig zoo-lat de hechte verdediging der Eindhovenaurs er niet to veel moeite mee heeft. Lang duurt het Spana- ovfrwicht niet. P. S. V. zet plots een snelle com binatie op, het leer wordt van rechts naar doel gezet, Cohen, die Iets vóór de lijn staat, slaat vergeefs naar den hoogen bal. Visser is van Zwieteren te vlug af, vangt op, plaatst raar het midden, van Eerd neemt het leer op zijn voet en schiet in; van Zwieteren probeert met koppen de richting van den bal nog te veranderen maar reeds is het net getroffen, (01), De wedstrijd is thans 8 minuten oud. Philips blijft in de meerderheid; een mooie, snel doorg-'voerde drie- hoeksaanval van v. d. Broek en Hermans wordt besloten met een schot van laatstgenoemde die den bal juist langs de latkruising zendt. Bij een tegenaanval der Spartanen krijgt Formenoy een goede kans doch hij trapt naast. Visser aan de overzijde zendt een schuiver af, waar Cohen ver geefs naar duikt, doch de bal gaat naast. Vijf en twintig minuten na het begin weel Sparta weer eens tot de Eindhovensche verdeliglng door te dringen; 't wordt een hoekschop. De bal wordt door Hermans weggekopt, belandt bij de Ridder die naast trapt. Een volgende aanval der Rotterdammers wordt door Leenhouwers keurig onderbroken. Bij een goeden voorzet van Weber stompt Boumans het leer het veld In, nu schiet de Ridder, die het leer in zijn maoht krijgt, over. Na een corner op het Sparta-doel werkt Cohen een kopbal terug. Spoedig daarop krijgt deze doelman druk werk als de keurig samenspelende P. S. V.-voorhoede, waarin van Eerd en Her mans van plaats hebben verwisseld, herhaalde lijk voor hem zit; bi) een schot van v. Eerd slaat Cohen den bal terug en als Visser dan een pil afzendt, staat hij weer op de juiste plaats met z'n vuisten klaar om het gevaar af te wenden. Enkele tegenaanvallen van Sparta brengen hem opluchting. Ook Boumans komt eenige malen nu in actie doch door flink optreden van het duo Leenhouwersvan Run krijgt hij geen moeilijke ballen te behandelen. Een door Weber if 'V ■- -■ A l: Gisteren werd te Rotterdam de voetbahceistrijd S])arlaP, S. T. gespeeld voor de kampioenscompetitie. Hierboven ziet men een der vele individueele aanvallen van Formenoy op het Eindhovensche doel, waarbij de li-jarige keeper den bal boven zijn hoofd wegstompt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 5