ALGEMEEN OVERZICHT. VREDE OP HET VATICAAN DE BRONZEN POORT GEOPEND. WOENSDAG 12 JUNI 1929 DERDE BLAD PAGINA 3 DE BETREKKINGEN MET RUSLAND; MACDONALD'S VERDERE PLANNEN DE PROVINCIALE VERKIEZINGEN IN BELGIë PRUISEN EN DE H. STOEL DE 8-URENDAG KONING FOEAD TE BERLIJN MACDONALD NAAR AMERIKA BELEEDIGING VAN KONING ALEXANDER HET KANONSCHOT OM TWAALF UUR FILM EN GODSDIENST-ONDE- VIJS DRAADLOOZE IN HET VATICAAN VOLKENBONDSRAAD TE MADRID GROOTE OLIEBRAND IN DE VER. STATEN Zal Engeland weer diplomatieke betrekkingen gaan aanknoopen met Rusland? De nieuwe re geering wenseht bet en Rusland wil het ook, maar bet is de vraag of de betrekkingen duur zaam en vruchtdragend zullen zijn. Duitschland heeft ook diplomatiek® betrek kingen met Rusland. Maar zij zijn weer ernstig in gevaar gebracht. Na de laatste 1 Mei-relle tjes te Berlijn, hadden in Rusland overal anti- Duitsche betoogingen plaats waartegen de Duitsehe gezant te Moskou, op last van zijn regeerïng moest protesteeren. Want deze be toogingen waren mede gelast door de sovjet- regecring en werden door sovjet-autoriteiten bijgewoond. Tot dusver zweeg de Duitsehe regeering over de communistische, vanuit Rusland geleide, propaganda in hat Rijk. Maar nu de sovjet- autoriteiten rechtstreeks gaan meewerken aan opstanden in het Duitsehe Rijk, wordt de zaak anders en de heeren te Moskou zullen dezen keer niet klaar komen met de' gewone dubbel zinnige uitvluehtjes. Duitschland heeft met Rusland betrekkingen aangeknoopt om zaken te doen. Maar evenmin als de Duitsohers er in slaagden, althans naar hun meening, voldoende vermindering van oorlogsschuld te krijgen, evenmin werden schit. terende zaken met Rusland gedaan. De Ameri kanen met hun kapitaal, zoo klagen de Ditit- schers, hebben nog meer kans. De conclusie ligt dus voor de hand, dat de Russen zich ook al weer niet bang zullen ma ken voor erge dreigementen, daar zij wél niet zooveel belang aan betrekkingen met Duitsch land zullen hechten. Vaste betrekkingen met Engeland schijnen de sovjets liever te hebben en voor'SU een diplomatiek verkeer met de Ver. Staten zou Moskou aangenaam zijn. Tooh is het nog niet zeker, dat Macdonald tot een «ver- eenstemming met de, zijn Arbeiderspartij tel hatende bolsjewieken komt en wat Amerika betreft, wordt door de Amerikaansche pers on dubbelzinnig verklaard, dat president Hoover er niet aan denkt diplomatieke betrekkingen aan te knoopen met een regeering, wier hoofd doel het propageer en van bolsckewistisdhe denkbeelden is. Dit wordt bewezen door het voorbeeld van die landen, welke de diploma tieke betrekkingen met sovjet Rusland hebben hervat. Nieuwe bezems vegen schoon en Macdonald, hoewel hij wegens gezondheidsredenen geen minister van buitenlandsohe zaken wordt, heeft nog verdere plannen op internationaal terrein. Ondanks de aarzeling van Frankrijk, dat van geen terugtrekking der troepen uit Rijnland weten wil, schijnt Engeland zijn bezettingsleger toch te willen terugtrekken. Bovendien zou Mac Donald, nog dezen zomer, op uitnoodiging van president Hoover, een bezoek aan Amerika brengen, om te trachten overeenstem mlïg te krijgen in zake het vloot-vraagstuk, dat bedde landen verdeeld houdt. Tevens en hiermee zullen de arbeiders der geheele wereld gebaat zijn heeft de Engelsöhe regeering zich nu bereid verklaard, de internationale overeen komst inzake den achturendag te ondertee kenen. Alleen is aan den te Madrid vergaderden Volkenhondsraad verzocht, het debat over. de minderheden te verdagen, aangezien het Engel- sche kabinet geen gelegenheid heeft gehad zich voldoende in deze kwestie in te werken. Het ml moeilijk zijn, aan dit verzoek geen gehoor te geven, te meer daar het vermoedelijk door Duitschland zal worden gesteund. De socialisten verliezen 21 zetels Onze Brusselsobe correspondent meldt ons: De officieele uitslag der provinciale ver kiezingen van Zondag is thans bekend gewor den. Hij is als volgt te resumeerenDe katho- ^ken verliezen 12 zetels, de liberalen winnen -J zetels, de socialisten verliezen 21 zetels, de fronters winnen 19 zetels, de communisten ver liezen 5 zetels, de R. K. democraten verliezen 2 zetels en de autonomisten winnen 3 zetels. De getalsterkte der verschillende partijen in de provincie-raden is thans de volgende: Katholieken 287 (tegen 299 zetels)liberalen 123 zetels (107); socialisten 225 zetels (249); fronters 34 zetels (15)communisten 3 zetels (8); R. k. democraten 10 zetels (12); kattoo- .lieke dissidenten 7 zetels (7); landbouwers 2 zetels (1); autonomtoten 3 zetels (0). De groote overwinnaars van den dag waren dus de fronters, die alleen maar in het Vlaam- sdte ïand streden. Zooals gezegd is deze overwinning vooral behaald ten koste van katholieken en socia listen. De katholieken handhaven hun meerderheid in de provincies Luxemburg, Limburg, West- Vlaanderen; zij verliezen hun meerderheid in Oost-V laanderen De socialisten handhaven hun meerderheid in de provincies Luik en Henegouwen. De liberale-socialistlsche unie verliest de meerderheid in de provincie Namen. DE HERSTELBANK TE BRUSSEL? BRUSSEL, 11 Juni. (VAN ONZEN CORRES PONDENT!. Het is niet uitgesloten dat de dour de experten opgerichte internationale bank te Brussel In het paleis der hertogen van Arenberg zal worden ondergebracht, dat gedu rende den oorlog door België van de Duitsehe familie Arenberg werd geconfiskeerd. De nationalen niet tegen het concordaat BERLIJN, 11 Juni (W.B.) De Duitsch- nationale fractie van den Pruisischen landdag is bereid, aan het tot stand komen van een. verdrag tusschen staat en Rome mede te Werken. Ten aanzien van het thans ontworpen con cordaat kan zij eerst haar houding bepalen, wanneer de tekst van bet ontwerp haar he kend zal zijn. Zij is tegen het tot stand komen van een concordaat, zoo niet tegelijkertijd een soort gelijk verdrag met de proteatantsche kerk wordt gesloten, hetwelk dan door den landdag tegelijk met het concordaat tusschen Pruisen en bet Vaticaan aangenomen wordt. De fractie verzoekt derhalve het ©taats- ministerie het ooncordaats-ontwerp te publicee- ren, het echter nog niet te onderteekenen, doch eerst met de evangelische kerk onder handelingen te voeren. Engeland wil onderteekenen GENèVE, 10 Juni. (V.D.) Naar verluidt heeft de Engelsehe regeeringsvertegenwoordiger ter internationale arbeidsconferentie, Wolfe, he denmiddag een telegram van Mac Donald ont vangen, waarin er op wordt gewezen, dat een der eerste daden der Engelsehe regeering de ratificatie van de acht-uren-conventie van Was hington zal zijn. Na Engeland zou ook Duitschland volgen. DE ZIEKTE VAN KONING GEORGE Macdonald in den staatsraad LONDEN, 11 Juni. (R.O.) Het officieele blad publiceert de gezamenlijke benoeming van de koningin, den prins van Wales, den hertog van York, den aartsbisschop van Canterbury, Iord-kanselfer Sankey en den eersten minis ter Mac Donald als staatsraad gedurende de ziekte des konings. De nieuwe raad zal minder ruime bevoegd heden hebben dan de vroegere, die tijdens de eerste ziekte des konings werd benoemd. DREIGEND CONFLICT IN DE ENGELSCHE KATOENNIJVERHEID De patroons in het noorden kondigen loonsverlaging aan Het verbond van patroons in de weverijen en spinnerijen in Lancashire, heeft verlaging van het loon der wevers met 13 pet. voorge steld, omdat de weverijen niet langer kunnen voortgaan met het betalen van de tegenwoor dige loonen zonder ernstige bedrijfsverliezen te lijden. Bij dit voorstel zijn 190.000 wevers direct betrokken, maar indirect zullen nog 200.000 andere arbeiders den terugslag van deze ver laging ondervinden. De arbeiders hebben reeds ten sterkste tegen het voorstel geprotesteerd. Generaal Duwes tc Londen LONDEN, 11 Juni. (V.D.) De nieuwbenoemde •i'nbsasatlsrr 'Is'/ I cr >a;: igde Staten Ic Londen, generaal D'-ve-, vwit morgen tc Lend»*i ver- Wtctot. jR.xt»!» buret-», 7*1 ).»ij ceu uitnoodiging v« pte.uid*o: Botver voor Ramsay Mac Donald "tn petnaar Washington te komen, meebromtea. i-OMiRJ., 1, Juni. (R.O.) Reuter verneemt, dat ï\i»t Dtinakl tb «na definitief besloten heeft, ""•r. bezoek v bren:i»n aan do Ver. Staten na he «..uitlag dsr parlementairs zittingsperiode "'ai- Ju»), Rood is nog bang voor decoraties BERLIJN, 11 Juni. (W.B.) Koning Foead bracht heden na een tocht door de Tiergarten een bezoek aan het vliegveld te Tempelhof. Zoowel bij zijn aankomst als hij zijn vertrek werd de voret door de talrijke aanwezigen geestdriftig toegejuicht. BERLIJN, 11 Juni. (W.B.) Hedennamiddag heeft koning Foead een krans gelegd in de herinneringshal, aan de dooden van den grooten oorlog gewijd, in het arsenaal te Berlijn. Daarbij waren tegenwoordig president Hindenburg, de Pruisische minister-presdent Braun en talrijke leden der regeering, de apostolische nuntius, mgr. Pacelli enz. De militaire kapel speelde „Ich liatf elnen Kameraden". Naar verluidt zijn de betrokken autoriteiten vaa het Duitsehe rijk en het Egyptische hof reeds lang voor het bezoek van koning Foead aan Duitschland overeen gekomen, dat koning Foead naar aanleiding van dit bezoek geen decoraties of onderscheidingen zal verleenen. SPAANSCHE LUCHTBALLON IN ZEE GEZONKEN 12 Juni (H.N.) Volgens een 'be- cht alt Madrid ls bij de Spaansche kust een uchtbailon in zee terecht gekomen, waarbij de inzittenden verdronken zijn. Incident in een advocaten-vergadering AGRAM, 10 Juni. (W.B.) Bij de gisteren hier gehouden constitueerende algemeene ver gadering van kamers van advocaten, waaraan 2G2 Kroatische en Sioveensclie advocaten deel namen, ltwam het tot een pijnlijk incident. Toc-h de ouderdomsdeken, dr. Slebenschein, een aan den koning gericht begroetingstelo- gram voorlas, bleef alleen de jurist Mlrko Kossutich demonstratief op zijn plaats zitten. Er ontstond een sterke opwinding. Het mee- rendeel der aanwezige advocaten protesteerde levendig tegen deze beleediging, den koning aangedaan. De vergadering moest ontbonden worden. De vergaderden waren nog niet heengegaan, toen de politie verscheen en vier advocaten arresteerde. door KEES MEEKEL. De kleine verspreide zilverglanzende wolkjes drijven door de blauwe lucht. De fonteinen spuiten en zwieren hun zon-beschenen water. De schitterende fonteinen en de zilveren wolk jes lijken dezen dag van een zelfde glorie te getuigen. Het Sint Pieter-plein ligt zonnig te roesteren en ziet er wit uit en hit te-deinend. Het ie groot en bijna leeg. Enkele donkere voetgangers, een taxi, een rijtuig met twee paarden, een „car" met toeristen voor de Vaticaansche museums. Duiven vliegen uit de zon in de schaduw van Bernini's kolonnade, zwaluwen scheren om den hoogen koepel en om de tinnen van de ba siliek. In de verte, achter dit zonnig woestijnig- breed plein, gromt de stad en doengeren de trams. Onder de kolonnade van Bernini, voor de bronzen Poort, staan wachtende pratende m<m- echen. Bij de half-gesloten Poert houden de Zwitsers htm wacht. Alles is, uiterlijk, zooals eiken morgen. Al leen hangt er voor den opgang van de konings- trap een gordijn en oen scherm, „una tenda" noemen dat de Italianen. ,,Kom mee" zegt er iemand «tot me „hij komt hier niet binnen". Die „hij" is Mussolini. Niet om Mussolini te zien, want dien heb ik gisterenavond in de Kamer wel drie uur lang op zijn krachtig ge zicht kunnen kijken, maar om te zien, wat er misschien te zien is, ga ik mede. We loöpen de groote Sint Pieter om en komen aan den ingang van Cortile Damaso. Diep staan we hier, bij de hooge Sint Pieter en bij de heuvelgroote gebouwen van het Vati caan, diep, blauw is de hemel, hoog ergens schijnt de zon. De schaduwen, die hier wonen, zijn violet-achtig on tintelend tegen de oude travertijn-muren, muren, die er uit zien, of de zon in ze gedrongen is en ze gemaakt heeft tot oud goud. Onder de poort, bij deze muren en in deze schaduw staat een piket Zwitsers op waeht. De regenboog is, waar hij met zijn voet op aarde staat, niet zoo mooi ale deze kleur-rijke man nen van den Paus. Daar rijden auto's aan met film-toestellen, 'n auto van „Luce" en 'n auto van „Tox Movie tone" een auto van film-firma-dit en 'n auto van filra-firma-dat. En dan staan er wel vijftig fo tografen en wel vijftig mannen van de pers. Zie ze daar staan: de mannen van openbaar heid en reclame, de mannen van krant en faam, brutaal, rumoerig, pienter, gereed om elkaar de vlieg af te vangen; het mooiste artikel, de beste foto. Daar staan ze, vlak bij de groote poort, naast een fontein die klaterend en rustig z'n water laat loopen in een antieke sarcophaag. Van allee komt hier langs en zij. kennen alles en iedereen. Een monseigneur in een taxi, iemand die In het Vaticaan thuis hoort, een auto met „anti camera di Servizio", heeren in 't zwart en hee ren in versiering, mannen zonder naam en mannen met naam. Die daar is van de politie, en die daar van het verkeer en die daar van den geheimen veiligheidsdienst. En daar gaat een hooge oome, of zooals ze hier zeggen „un gresso pezzo" en daar een prelaat, die van belang is in de wereld, en die monseigneurs daar zijn maar gewone beambten in het departement© del Stato". En vrouwtjes met 'n kind aan de hand en een op den arm komen voorbij, die hooren thuis in de Citta, vrouwen van het personeel. En wit-gekleede matrozen stappen aan: lui van de radio van den Paus, lui van het groote en verre bericht. En een Engelsehe miss in een wagentje. Zij heeft een roede Baedeker in de eene hand en een chic taschje in dezelfde kleur in de andere hand. In 't kort: eenieder gaat voorbij, die hier voorbij moet, en eenieder staat hder die hier staan moet. Dan komt er een gore rammelende taxi aan gereden. Maar hij ia als een teekenï Ineens schiet er leven en houding in alles, wat stille agent heet. Opzij, jullie anderen, zooveel mogelijk opzij, ruimte, ruimte. Daar is de auto met Mussolini, in goud-ge- gallouneerd costuum. Een steek op het hoofd. Hij groet hand-ophoudend, fascistisch, het hoofd recht en fier. W5 z'et er uit als een veroveraar. Voor 't eerst zijns levens komt hij in het Va ticaan. Muziek van de Guardia Palentina begint te spelen, een eere-marsch, een Paus-hymne, ik weet het niet. Maar het klinkt feestelijk en zwaar onder de donkere bogen door van de poort. De Italiaansche journalisten, die hem hand- ophoudend hebben gegroet, staan nu te schrij ven en met eikaar te praten. Namen,namen, wie waren er precies, Mussolini, Giunta, Federetti, Mosconi, wie nog meer? Dit is dan het moment. Binnen deze muren wordt een contract onderteekend, wordt er een nieuwe historie gemaakt. Dezen Mussolini, die daar in alle eer wordt ontvangen, werd gister nog even de les gelezen door den Paus in een. bi ief aan Gaeparrl. Dat was over vrijheid en over goddelijk recht en voorrecht. Het lijkt dat éen oogenblik de heele „Citta del Vatieano" aan de golven prijsgegeven werd, aan de golven van don goddelijken storm, even als op het meer van Genezareth. En dat er geroepen werd „Heer, red ons, want wij ver gaan". Maar de hand aan het voer hield het roer, en de stem, die den storm stilt, sprak ho ven de wateren. Nu het ia voorbij, deze storm is voorbij, en de Vaticaansche stad staat, de bark van Petrus staat als een zee-vaste boot. Voor de „portone di Bronzo" is nog steeds een aan-groeiende menigte aan 't wachten. Toen ik naar het Damasus-p'n'11 trok, kwam ik langs houten afschuttingen, die de toegangen tot de Vaticaansche stad voorloopig in hout zullen afsluiten. Wacht-hutejes in fibro-eement ston den gereed voor de wacht van het Vaticaan. Maar hier voor de Bronzen Poort is er iets anders aan do hand. Zestig jaar lang is hij ge sloten geweest bij wijze van protest; vandaag op dezen zennigen dag zal hfj geopend worden. Daaroijj zijn al deze menschen gekomen. Zestig jaar zijn voorbijgegaan, een paar men- schen-geslachten, vier, vijf Pausen. Dit is een historisch moment; de menschen, die hier samendringen In de schaduw van de kolonnade willen de deur zien opengaan, willen het symbool zien van het uur, waarin ze leven. Vier-vijf filmtoestellen staan gericht op de Poort en ik-weet-niet-hoeveel fotogTafen. Kalm, langdurig is het wachten van de menschen. Op het plein spuiten d© eeuwige fonteinen of het brandende vuren zijn, ronfelend, ruischend en rukkend. Groen van ouderdom ziet hij er uit, deze poort van brons, knoppig en sterk, rustig en krachtig. Eeuwen heeft hij meegemaakt en hij kan nog menig jaar duren. Wat is hij mooi en gaaf, een natuur kleur heeft ie: de stam van een eeuwen- beugenden eikeboom is zoo sterk als hij. Twee marmeren kolommen staan als posten naast hem en een moziek draagt hij als kroon tusschen twee gebeeldhouwde engelen. Petrus staat er met zijn sleutels en Paulus met zijn zwarnd bij een Madonna met haar Goddelijk Kind. Dan opeens, wat is dat, een gerucht binnen in de majestueus© vestibuul, waar ook honder den staan toe te kijken en t© wachten en buiten over het plein gaat een kreet bij de kolonnade aan den overkant. Mussolini trekt terug uit het Vaticaan, de menschen heffen de handen en juichen hem toe! En wat is dat? Alweer een gerucht in de ves tibuul, „De Deur" roepen de menschen. Een piket Zwitsers treedt aan en verdwijnt zijwaarts „II portone" mompelen de menschen, ,,il portone". Het is voorhij, open er mee, de Pans is vrij Ze hebben gelijk deze Romeinen, zestig jaar lang hebben de oudsten onder ben hem half dicht gezien, z© willen hem nu wel eens heele- maal open, het wordt tijd. Maar het is zooale altijd, de laatste loodjes wegen het zwaarst, de laatste minuten duren veel langer dan minuten. „Het gebeurt vast niet voor twaalf uur", ver klaart iemand, die op de hoogt© lijkt te zijn, „de nieuw© gouverneur van de Citta Vaticana treedt dan in functie. „Dan zijn we er bijna! roept een bij de hand vrouwtje, het is twee minuten voor twaalf!" En dan opeens valt van den Gianlcolo het ka nonschot van het middag-nnr. Er gaat een schok door de menschen, de mannen nemen de hoeden af, en bij de Poort komt een vaste bewe ging in de wacht. Vier stoer© Zwitsersche jongens stappen met sterke stappen op den bronzen deurvleugel aan en zwieren hem open, wijd-open! De menschen klappen in de handen en jubelen, de menschen di© binnen de vestibuul staan en de menschen onder de kolonnaden en op het plein tot de spuitend© fontein toe ze roepen „11 Papa, II Papa!", alsof de Paus zich nu eens dadelijk zal vertoonen en buiten de wijde Poort treden van Zijn paleis. Maar de deur ie open. De frissehe bnitenlncbt, de lucht di© van de wijde wereld komt en de hooge bergen, kan nu beter binnen dan ooit te voren. En het licht, dat hier «ver het plein wit ketst en brandt, kan komen, ruim en glorievol. Dit is hier geen gevangenis, dit is het Huis van Iemand, die Zijn Plaats heeft onde» de zon. En dan o, Romeinen zijn beweeglijk als water! beginnen allen te loopen en te ren- ne. Naar den ingang van „la Citta del Vati eano" bij den boog van den klokketoren, waar 't wachthuisje gereed staat in hout en eternlet- cement. Daar zijn de Zwitsers aangetreden en bezet ten hun post: dezen keer niet met hun oude hellebaarden, maar met moderne geweren waarop een gevaarlijke bajonet. (Ah!) Mgr. Gaccia-Dominioni en de nieuwe gouver neur van den Paneelijken staat bevinden zich daar en enkel© officieele vertegenwoordigers van de stad Rome. Er worden foto's genomen en de menschen juichen en klappen In de handen. Een Zwitsersche wacht en. de Carahiniers worden naast elkaar gezet broederlijk naast elkaar, zooals in geen zestig jaar! Ze wor den gefilmd en er wordt geroepen door den fil mer: „lachen, en geeft elkaar de hand". En de jonge kerels geven elkaar de hand en lachen met blinkende tanden. En de menschen er om heen doen als zij: zij lachen, en brengen een korte ovatie aan Caccia- Dominioni en de officieele mannen van stad en Vaticaan. Maatregelen in Italië ROME, 11 Juni. (V.D.) Men is voornemens films te maken ten eind© het religieus onder wijs te bevorderen. Hiertoe is met de goedkeuring van den Paus en steun van hooge Italiaansche Katholieke per sonen de „N.V. voor rellgieaise cinematographie" opgericht te Rome. D© maatschappij slelt zich voor uitsluitend relïgieuse films te vervaardigen, welk© de ver breiding van het Katholieke geloof zullen on dersteunen en deszelfs beginselen. D© films zullen tot onderwerp hebben de levens van heiligen, en heelden van missies in het Oosten en in Afrika, henevens de kerkdiensten in den St. Pieter. Het verluidt, dat het Vaticaan het gehruik' van deze films zal aanbevelen aan religleuse instellingen en missies in alle deeleu der wereld. Do Paus heeft gisteren den senator Marconi in audiëntie ontvangen, die ZH. een ontwerp voorlegde van een op te richten draadloos sta tion voor de Vaticaansche stad. D© Paus heeft het ontwerp goedgekeurd. Verdeeldheid over de kwestie der minderheden MADRID, 11 Juni. (N.T.A.) Met een vertra ging van een uur is het raadscomité voor de minderheden hedenmiddag om 12 uur in het senaatsgebouw voor een nieuwe zitting bijeen gekomen. Stresemann zette uitvoerig het Duitsehe standpunt uiteen. Hij deed het comité tal van voorstellen, betreffende de behandeling, zoowel van prineipieeien als van praetischen kant, van het probleem. Di© voorstellen bevatten meéren- deels een pleit voor verdaging of verwijzing van de kwestie der v-olkenbondsga ran ties voor da bescherming der minderheden naar het permanente gerechtshof te 's-Gravenhage. De Fransche minister Briand kantte zich tegen verwijzing naar Den Haag. DeOenadees Dandurand deed in de^ kop van de discussie der namiddagzitting een nieuw voorstel tot het scheppen van een hemicldelings- hof voor minderheden vraagstukken. Briand heeft ook dit voorstel van de hand gewezen als gevaarlijk. De ziting moest vanmiddag om 6 uur weer verdaagd worden, zonder dat er een besluit genomen was. m MADRID, 11 Juni. (N.T.A.) De aangekon digde bespreking tusschen rijksminister dr. Stresemann en den Franschen minister van huitenlanasclie zaken, Briand, heeft vanmiddag piaats gehad. ONGELUK OP DE KERMIS Een gondel uit casoussel geslingerd BERLIJN, 11 Juni. (W.B.) Te Ratibor is een ongeveer 109 K.G. zwaren gondel van een vijf meter hoogen caroussel losgeraakt en tusschen een menigte toeecbor vers geslingerd. Negen volwassenen en vijf kinderen werden gewend, waaronder één volwassene en twee kinderen zeer zwaar. Het ongeluk moet hieraan te wijten zijn, dat de kabels niet volgens voorschrift met den gondel verbonden zaten. De caroussel is voorloopig gesloten. ALS TWEE VROUWEN VECHTEN Agent door zoutzuur verblind Uit Berlijn wordt gemeld: Naar de ,,B. Z." meldt, werd Maandagavond een agent, die een twist tusschen twee vrouwen in de Golinowstrasse poogde te beslechten, ge troffen door den inhoud van een flesch met zoutzuur, welke de eene vrouw bij de woorden wisseling naar de andere wierp. Het zoutzuur kwam in het linkeroog van den agent terecht, die half verblind naar een post van de eerste hulp bij ongelukken moest worden gebracht. De daderes is in hechtenis genomen. VURIGE DANSERS ZAKKEN DOOR 1 TWEE VLOEREN De neef van een huiseigenaar te Napels vierde in het huis van zijn oom den doop van zijn zoontje. Tijdens het dansen, dat de feestelijkheden besloot, stortte plotseling de vloer van do kamer, die zich op de derde verdieping bevond In, zoodat de dansenden op de tweed© verdieping terecht kwamen. Hier was echter de vloer even. min bestand tegen een dergelijken aanval, zoo dat deze eveneens bezweek en de dansers neg een verdieping lager te land kwamen. Tien der feestgangers wei-den zwaargewond te voorschijn gehaald, terwijl talrijk© anderen lichte verwondingen bekomen hadden. Slechts een paar meisjes, die muurbloempje geweest waren konden hun positie op do derde ver dieping handhaven. Een millioen dollars schade? LOS ANGELES, 11 Juni. (R.O.) Meer dan 45.000 vaten olie zijn gisterenavond door brand' vernield. Er werd een schade van naar schat ting een millioen dollars aangericht. Brandweerlieden met asbestjassen aan, werk ten den heelen nacht door om den brand onder de knie te krijgen. De politie had de handen vol om de talrijke kijklnstigen op een afstand te houden. AMERIKAANSCH VLIEGTUIG VALT IN EEN SLAAPKAMER Uit Seagirt in den Staat New-Yexsey wordt gemeld, dat een vliegtuig met drie inzi'tenden neergestort is op het landhuis van den gouver neur van dien staat. Het vliegtuig sloeg door het dak en kwam in de slaapkamer van den gouverneur terecht, waar zich op dat oogenblik gelukkig niemand bevond. De bestuurder en de twee passagiers werden ernstig gewond. D« bestuurder bad pas enkel© dagen geleden zijn brevet als vlieger behaald en had nog pas 60 uren practisch© ervaring als vlieger opge daan. TORNADO IN DE VER. STATEN Twee dooden, talrijke gewonden en groote schade NEW YORK, 11 Juni. (N.T.A.) In verschel den plaatsen van Wiimesota en Wisconsin heb ben tornado's ernstig© schade aangericht. Een groot aantal gebouwen werd verwoest. Twee personen wérden gedood, verschelden anderen liepen verwondingen op. D© telefoon- en spoorwegverbindingen zijn verbroken. DE BELGISCHE OPSTAND IN 1C30 De graaf De Merode wordt tot prins verheven BRUSSEL, 11 Juni. (VAN ONZEN CORRES PONDENT). De kening heeft besloten, ter ge legenheid van het eeuwfeest der onafhankelijk heid van België aan de grafelijke familie de Memde den titel van prins te verleenen. Zulks op grond van het feit, dat zij d© eenige adellijke Belgisch© familie is, die heeft deelgenomen aan de revolutie van 1830.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 11