DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. DENKT AAN! DE 80STE Schiedamsche KEVELAER- Processie BESTEVAER 4 UITVERKOOP 52ste Jaargang Woensdag 19 Juni 1929 No 15444 STADSNIEUWS BOTERSTRAAT 89 H v. d. MEER, kunst-agenda SLIJTERIJ „HET VINKJE" Dit nummer bestaat uit drie bladen Oproep! 1 Augustus terugkeer Pc lis f 10.-, Kinderen en Bruidjes f 5- vertrek 29 Juli Geweigerd. gemeenteraad die t slechte na japenlande stadie soms gelukken kan zynhoopdePS doop zn kunst tot veppukkmtp te brengen Komt zelf m extase reeds by de eerste gyp AGENDA HOOGSTRAAT 51 en 74 NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM. TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. 68085 ABONNEMENTEN: per 3 maanden 3.25, per maand 1.10, per week 25 cent. Franco per post t 3-75 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 ct Postehêque en girodienst 81440 auVKKTENTIEN: 1a regels 1.55. Elke regel meer 30 ct. Reclames tusschea den tekst 60 ct. per regel. Kleine ad verte ntles: 30 woorden 25 cL, elk woord meer 5 cL tot "n max. van 50 woorden Kabouter-ad verten ties 5 regels 050, 10 regels 0.75,15 regels 1.- Incassokosten worden berekend Gratis-Ongevallenverzekering 500 bij overlijden door een ongeval; 500 bij verlies van beide handen, voe CI, c.getK 250 bij verlies van één hand, één voet of één oog; 150 bij verHes van een duim; 75 bij ver. lies van een wijs^^ger50 twee voorste ledematen alle vingers van een hand; 25 bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt. Waarom moeten wij allen aanstaanden ïi on derdag naar de rede van Loerakker gaan luisteren? Waarom doen de Katholieken, die zulks ver slinten, niet alleen onverstandig, maar ook onverantwoordelijk? 2ie hier een beetje lang niet alles van bet daarom. De tijd der verkiezingen is een tijd van, we 2ullen maar zeggen, volksbedotterij. Immers het regent leuzen, en het hagelt beloften. Een mensch, die niet met oordeel des onder- scheids weet te lezen in couranten en strool- bi'jetten, op de plaveisels der straten en van fe muren en schuttingen, raakt zijn hoofd kwijt. Hij wordt overstelpt en overgoten met Woord en geschrift, met liju en kleur. Is het wonder, dat hij in zijne politieke Oogen met kleurenblindheid bedreigd wordt? Voot ons Katholieken is daar minder gevaar Voor. Wij beloven niet meer, dan we redelijker wijze in de toekomst kunnen geven. Ons pro- Bram is positief. Of de eene of de andere spreker, of Kuiper, of Loerakker, of priester of leek ons in deze dagen toespreken, het staat Selijk. Wij hebben één positieve leuze: „Credo"; wij hebben één veldteeken, dat ons leidt: „het Kruis". En degenen onder ons, die principëel weife- lend staan, moeten niet gewonnen worden met het marktgeschreeuw: „wij hebben van alles en bijna voor niets". Zij moeten van de degelijk heid onzer beginselen, neergelegd In het Partij program, overtuigd worden. Dan is hun stem ®en winst voör ons. Derhalve moet het niet blijven bij den op- r°04> in de krant. Ieder onzer heeft tot plicht, anderen tot een bezoek aan de vergadering van morgenavond aan te sporen. Niemand moet zich later ie verwijten hebben, dat hij deze uitmuntende gelegenheid tot zijne ontwikkeling ongebruikt heeft laten voorbij- Kaan. De propagandisten en zij, die het willen borden In de eerste plaats. Leiding en propaganda kunnen veel doen, doch niet zondeT volgzaamheid en medewer king van allen zonder uitzondering. De verkiezingsfilm: „Het Heldendicht der Koomsche daad" heeft ons heel wat getoond. Wat na moeizamen arbeid en strijd op het Katholiek terrein verkregen is. Maar het toont hen, die het zien willen, nog veel sterker, Wat wij te verliezen hebben, indien wij zelf genoegzaam en laks op onze lauweren gaan Kusten. ..Steeds vooruit" moet onze zinspreuk zijn, ci' zoover het aan ons ligt, moeten wij alls krachten inspannen, opdat de wielen van onzen "taatswagen niet in het "and der onverschillig heid blijven steken. Dat alles en nog veel meer hooren gij en ik morgen van Loerakker. M. K K. RADIOVEREENIGING „ST. LIDUINA" Wijziging in het bestuur KEZOEK AAN DE STUDIO VAN DEN K. R. O. Naar ons wordt medegedeeld, is in de be stuursfuncties van de R. K. Radio-vereeniging "St. Hduina" eenige wijziging gekomen. De 'incties zijn thans als volgt verdeeld: Voorzitter blijft de heer F. J. Vlug, Dam 46le secretaris F. G. v. Essen, Lange Nieuw- straat 532o secretaris, F. -G. H. A. van Heus- ^n, Chr. Huygensstraat 4; penningmeester. H. WtUemse, Hoogstraat 142 en 2e penningmeester ■k Steyger, IJsselmomdestraat 9. Niet leden van „St. Liduina" weten- dus, waar zich thans kunnen vervoegen! Excursie Op Zondag 21 Juli a.s. zal onze Schiedamsche nfdeellng van den K. R. O. een vereenigiogs- ®*cur8ie organiseeren naar de studio van den K- R. O. te Amsterdam en naar het zendsta- 11 on Huizen, De reis wordt gemaakt per touringcar. Ver trek negen uur v.m. uit Schiedam. Terug komst te circa 7 uur n.m. Aan de reis is verbonden een officieele ont vangst bij den K. R. O., een mooie autorit hoor het Gooi, enz. Kaarten voor de excursie ogen den prijs vaai f 5.50 per persoon, zijn Verkrijgbaar aan het secretariaat Lange Niéuw- straat 59. Uitvoerige mededeélingen zullen nog aan de oden worden toegezonden en per advertentie borden bekend gemaakt. 9 Terwijl we reeds Maandag in de gelegen heid waren mede te deelen, dat de ministers van Waterstaat, van Binnenlandsehe Zaken en van Handel en Nijverheid geweigerd heb ben alsnog een Schiedamsch vertegenwoordi ger in de commissie voor de Havenbelangen van Schiedam en omgeving op te nemen, heb ben B. en W. daarvan thans, onder overleg ging van de gevoerde correspondentie, officieel den Raad in kennis gesteld. Aan dit schrijven van B. en W. aan den Raad ontleenen we, dat zooais wij reeds zel den, de betrokken ministers een weigerend ant woord hebben gegeven vooral met het oog op de consequenties, die ongetwijfeld er uit zou den voortvloeien, indien thans zou worden te gemoetgekomen aan ons verlangen om ook onze gèmeente in de commissie vertegenwoordigd te zien'. B. en W. merken nog op, dat zij niet heb ben' kunnen nalaten blijk te geven van hun teleurstelling over dit antwoord, waarin elke aanduiding van de reden, waarom onze ge meente In de commissie niet is vertegenwoor digd, werd gemist. Zij gaven daarbij te kennen, dat het hun onbegrijpelijk bleef, waarom van de drie voornaamste gemeenten bij de zaak betrokken, juist onze gemeente, die na Rotter dam èn door baar ligging, èn door haar grootte èn door het gewicht harer belangen het meest bij de zaak geïnteresseerd is, niet in de com missie is opgenomen. Daarmee is deze zaak uit. Maar zij bevat toch een behartigenswaardige les. En wanneer die les ter harte genomen wordt, zal uit dit kwaad iets goeds geboren worden. Ze is deze, dat wij hebben te laten zien, overal waar het pas geeft, dat wij er zijn en wat we zijn. Misschien is zulks in het verleden wat te veel over het hoofd gezien. We doen geen ver wijten en vooral daarom niet, omdat ze als gezocht beschouwd zouden kunnen worden te gen iemand, die zich niet meer kan verdedigen en die als mensch ieders respect afdwong. Als wij ons in een hoek laten dringen, is het onze eigen schuld. Een stad van bijna vijftig duizend inwoners wordt erkend, als zij zelf maar op haar tellen past; als zij zich weet te laten gelden; als zij zorgt er hij te zijn wan neer haar standing zulks vraagt of haai vei- oorlooft; ais zij de waarde van representatie beseft, ook Indien dat een paar rijksdaalders kosten moet; in kortom als we ons niet klei ner maken dan we in werkelijkheid zijn. Dio les mogen wij uit de gevallen beslissing trekken en,... er naar handelen. Op de aanvuliingsagenda voor de vergadering van den Gemeenteraad op Vrijdag a.s. ten 2 ure, kómen nog de volgende punten voor: 2bis. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van het kohier der belasting op de gebouwde eigendommen (straatbelasting) in de Gemeente Schiedam over het dienstjaar 1929 tot een bedrag van f 61.305.53. 11. Voorstel van B. en W. tot het verlcenen van een crediet van f 5.000.ten laste van het Burgerlijk Armbestuur ten behoove van de uitvoering van verfwerk aan het Proveniers huis en het Hofje aan de Nieuwe Haven (Klein Proveniershuis) 12. Voorstel van B. en W. om aan de Veree- niging tot bescherming van Zuigelingen het ge-wone subsidie over het jaar 1929 ad f 1.000. te verleenen, alsmede om haar een extra-sub sidie over het jaar 1928 ad 1.120.53 toe te kennen voor de dekking van het nadeelig saldo over de exploitatie over dat jaar. 13. Voorstel van B. en W. om aan de Com missi© uit de Kerkeraad der N. H. Gemeente ter behartiging van den Diacones son a r be id een subsidie te verleenen ad f 607.22 tot dekking van het nadeelig saldo harer exploitatie-reke ning over het jaar 1928. BURGERLIJKE STAND Aangifte van 1618 Juni. GEBOREN: Cornelia, d. v. A. Maan en T. van Schie, Puttershoekschestraat 31; Johannes Gre- goirius, z. v. T. J. M. Schaap en M. M. Bouwan, Vlaardingerstraat 22. OVERLEDEN H. v. d. Most, 56 j. Damlaan. SCHIEDAMSCHE BILJART BOND Wedstrijd uitslagen kampioenschap van Schiedam: Dinsdag 11 Juni: L. Wijzenbroek, kampioen 2e kl. A., brt. 66 caramboles 186, hoogste serie 16, moyenne 2.82, P. de Ruiter, kampioen 2e kl. B: brt. 67, ea- rombolos 250, hoogste serie 21, moyenne 3.73. Zoodat de heer de Ruiter kaïnpioen is ge worden van Schiedams 2e klasse; een mooie prestatie, behaald op een sterken tegenstanden. Zooals men weet is de heer N. P- v- Huet kam pioen van Schiedam le klasse. Vermeldenswaard is het dat nu 3 bestuursleden van S. B. B, kampioen zijn geworden. Nu de competitie achter den rug is, evenals de wedstrijden om het kampioenschap van Schiedam, waarvan we wel verwacht hadden dat er meer liefhebbers aan hadden deelgenomen, krijgen we nu een kleine rustpooze. Over een paar maanden wordt weer begonnen met de Heinekens- en van Vol- lenhovens serie. Zondag 23 Juni a.s. is er Bestuursvergade ring In het café van den heer Joh. Vogelezang Hoofdstraat des voormiddags te 11 uur. De wedstrijd tusschen den kampioen van Schie dam, den heer N. P. v Huet en den sterkste speler van Schiedam, den heer P. Bol, heeft tot resultaat gehad, dat de heer Bol heeft weten te winnen met 41 car. Het was een zeer span- nenede strijd daar de heer Huet de eerste 400 caromboles wist te winnen met 38 p. voor sprong.. In de tweede helft liepen de partijen gelijk op, maar toen kwam op de laatste 200 car. de meerdere routine van den heer Bol bo ven. Hieronder de uitslagen: le 400 car. brt. car. h. s. moy. G. Bol 37 362 43 9.78 N. P. v. Huet 37 400 55 10,81 2e 400 car. N. P. v. Huet 42 321 31 7.64 P. Bol 42 400 36 9.52 Eindstand: P. Bol 79 762 43 9.65 N. P. v. Huet 79 721 55 9.13 Hieronder de uitslagen van de wedstrijden om bet kampioenschap van Schiedam: le Klasse A: caromb. h.s. moy. J. Freij 1200 24 4.82 C. de Jong 1086 27 3.93 N. A. v. Huet 1072 18 3,23 D. Rietkerk »52 4» 4.13 W. Leliveld 9H 40 3.44 le Klasse B: N. P. v. Huet B. Kolmeijer P. Stolk B. v. d. Waard 2e Klasse A: L. Wijzenbroek S. Lepelaar M. Freij F. de Bruijn W. VerhoeCkx Joh. Freij J. Mak 2e Klasse B: 2e Klasse B: P. de Ruiter A. C. v. Ham G. Freij J. Gouka J. Eggelnieijer 900 46 5.39 885 38 5.S2 745 21 3.78 662 26 4.00 1500 34 3.99 1461 23 3.S7 1339 26 3.24 1260 26 3.44 1219 10 3.06 117S 24 3.14 1166 28 3.11 985 942 905 870 861 19 22 19 31 21 3.44 2.94 3.09 3.32 2.97 De volgorde der spelers volgens hun gemid delde is: B. Kolmeijer, 5.82; N- P- v. Huet, 5.39; J. Freij, 4.82; B. Rietkerk, 4.13; B. v. d. Waard, 4.00; L. Wijzenbroek, 3.9'J; C. de Jong, 3.93; A. Lepelaar, 3.87; P- Stolk, 3.78; W. Lelie veld, 3.44; F. de Bruijn, 3.44; p. de Ruiter, 3.44; J. Gouka, 3.32; M. FreÜ, 3-24; N. A. v. Huet, 3.23; Joh. Freij, 3.14; J. Mak, 3.14; G. Freij, 3.09; W. Verboukx, 3.06; J. Eggel- meijer, 2. 97; A. C. v. Ham, 2.94. DE TEMPERATUUR VAN HET WATER De temperatuur van het water is 66 graden VOIKSBADHUIS Op 14 en 15 Juni werden genomen 509 ba den, te weten: in de 1ste klasse: 22 kuipba den én 46 regehbaden; en in de 2de klasse: 38 kuipbaden, 393 regenbaden en 10 kinder baden. in hel gelaat verdwijnen spoedig door deze des. avonds met wat PU ROL in te wrijven en door zich des morgéns te wasschen met warm water cn gewone zeep of beier nog met Purolzeep, 'l Voldoet iedereen. Red. 27116 VM 8 HET ONTSLAG VAN EEN TWEETAL WERKLIEDEN BIJ DE GEMEENTELIJKE WERKVERSCHAFFING Antwoord van B. en W. op de vragen van den heer Collé B. en W. schrijven aan den Raad: Naar aanleiding van het verzoek van het lid van Uw Raad, den heer W. Collé, om hem in de gelegenheid te stellen ons College te inter- pelleeren over het door ons aan twee arbeiders der Gemeentelijke Werkverschaffing verleend ontslag en het tegen deze personen indienen van een aanklacht wegens verduistering, kun nen wij het volgende mededeelen: Aan bedoelde werklieden, bij de werkver. schaffing geplaatst, was opgedragen het ver spreiden van- bagger op een weiland aan de Damlaan. De stukken puin en klinkers, die ze in de bagger vonden, moesten ze, op last van den betrokken opzichter, bezorgen bij de brug van liet weiland om daarmede den toegang tot het weiland te verharden. Op 13 Maart 1.1., op een tijd voor bet wer ken bestemd, hebben deze werklieden pl.m. 150 steencn van het land weggevoerd en bij een slooper verkocht, die hun daarvoor 1.50 uitbetaalde, welke bedrag zij onderling heb ben verdeeld. Van dit feit heeft de Commissaris van Po litie proces-verbaal doen opmaken. Voor den Commissaris hebben zoowel de slooper als de werklieden het feit erkend. Laatstgenoemden voerden als verontschuldiging aan, dat de stee nen als puin moesten worden gebruikt, waar door ze in hun oog waardeloos waren; ze wa ren er zioh niet van bewust eenig strafbaar feit te hebben gepleegd. Een en ander heeft ons aanleiding gegeven den Directeur van Gemeentewerken op te dra gen hen bij de Werkverschaffing te ontslaan. Den 20en April d.a.v. ontvingen wij over deze aangelegenheid een schrijven van betrokke nen, waarin ze beweerden, dat zij opdracht had den gekregen alles wat niet In staat was de voedingswaarde van den grond te verhoogen op een paar hoopen te werpen en dat. toen dit werk ten einde begon te loopen, de opzichter, doelend op een paar hoopen puin, hun had gezegd ,,zie maar wat je er mee doet. Mis schien kunnen wij het op den Ouden Dijk kwijt". Verder beweerden ze eenige dagen later weer opdracht gekregen te hebben het puin voor verharding van den ingang der weilanden te gebruiken, doch dat ook deze opdracht weer werd ingetrokkeu, zoodat op „heden" (d.i. dus op 20 April 1.1.) de „rommel" nog op dezelfde plaats is te vinden waar het werd neergewor pen. Naar zij schreven, was hierdoor bij hen de meening ontstaan, dat de „rommel" voor de Gemeente waardeloos was, waardoor ze op het denkbeeld kwamen een aantal steenen te verzamelen en bij een koop man te koop aan te bieden. Zij verklaarden, dat zij zich dan ook verwonderd hadden, toen ze vernamen, dat hierover een klacht was in gediend, gevolgd door ontslag op grond van diefstal. Ze protesteerden daartegen en ver zochten de genomen beslissing te herzien Dit schrijven heeft ons aanleiding gegeven een nader onderzoek te doen instellen. Het resultaat daarvan was, dat de betrokken opzichter pertinent ontleende tegen hen te hebben gezegd: „Zie maar wat je daarmee (n.l. met het puin) doet." Onjuist was ook hun mededeeling, dat op 20 April de „rommel" nog op dezelfde plaats was te vinden, waar het door hen was neer geworpen'. PIET HEIN EN „DE GRENADIERS" Don 18den Juni 1629, juist 300 jaar geleden, sneuvelde Piet Hein in een gevecht tegen Je Duinkerker kapers. We herinneren ons uit onze jongensjaren, dat het vertellen van zijn levensloop werd ingeleid op de school met het lezen van het gedicht: „Wie van een afkomst klein klimt tot een [grooten staat, Veel meen- te achten is, als die van aanbeginne Zich op zijn ouders roem en afkomst groot [verlaat: Want 't geen een ander erft, hij zèlvers moet [gewinnen" Het leven van geen enkelen anderen zeeheld interesseerde ons zoo, aJs het zijne en voor de „Zilvervloot-expeditie" hadden we enkel bewondering. Die gebeurtenis uit onze Vaderlandsche his torie heeft ook dichters en componisten ge ïnspireerd. Het bekende liedje van Ileye: „Heb je wei gehoord, getoonzet door Viotta, is een typisch Nederüandsch lied, ook in liet buitenland ge kend en bewonderd. Maar wat hebben de „Grenadiers" daarmee te maken? De Hollandsche toonkunstenaar Peter van Anrooy, heeft op de melodie van dit liedje zijn veelgeprezen „Piet Hein Rhapsodie" gecompo neerd. En deze Rhapsodie zal Maandag a.s. door de Grenadiers op het concert in de Schulp worden gespeeld. Een mooie en gelukkige keuze! Medegedeeld kan worden, dat op het ter rein ook zitplaatsen verkrijgbaar zullen zijn. Bij 't vorig concert der „Grenadiers" liet de controle bij het verhuren der stoelen, die toen in handen van den pachter was, veel te wen- schen over. Tbams zal strenge controle bij het bezetten der plaatsen worden geoefend, zoodat ieder, die een stoel heeft gehuurd, er ook zeker van kan zijn, dat er inderdaad een voor hem beschikbaar is. Dat zal de noodige rust op het concert ten goede komen. SCHEEPVAART SCHIEDAM, 18 Juni. Aangekomen: s.s, Johanna, van Calais om kolen te bunkeren IA de Wilhelminahaven; s.s. Queen Olga, van Rotterdam om te dokken in de Wlltonhaven. SCHIEDAM, 19 Juni. Vertrokken: s.s. Pro* cyon, naar Rotterdam; s.s. Johanne, naar Riga, 's Maandags repetitie Muziekgezelschap St, Ambrosius 8 uur, R. K_ Volksbond. lederen Maandagavond clubavond R. K, Damclub l.D.O. Kath. Kring. Dinsdag bestuursvergadering R. K. Metaal* oewerkersbond ..St Eloy", Gebouw R Kl Volksbond. lederen Woensdagavond vergadering „Katho* uek Streven". Gebouw Kath. Kring. lederen Woensdag Repetitie Konluki. man* nenzangvereenlging „Orpheus", gebouw R. K, Volksbond. Aanvang ball negen. lederen Woensdagavond van hall acht tof half tien, gelegenheid tot het afhalen van naai* werk bij de Thereslavereenlging aan bet ge* bouw van den R. K. Volksbond. lederen Woensdagavond van 1 uur tof nalf negen zitting bestuur Spaarfonds R. K, S. V. „Excelsior" Gebouw Kath. Kring. lederen Zaterdag Stedelijk Museum, geopend van 2 tot 5 uur. lederen Zondag Patronaat St. Dominions Godsdienstonderricht en ontspanning In bef patronaatsgebouw Emmastraat van half achf tot negen uur.. Donderdag 20 Juni I R. K. Kiesvereemiglng: spreker de heer A, J. Loerakker. Gebouw R. K. Volksbond; aan* vang half negen. Alle R. IC kiesgerechtigde^ worden dringend uitgenoodigd deze vergadering bij te wonen. Maandag 24 Juni Concert Koninklijke Militaire Kapel, Feest terrein Volkspark. BEURS VAN SCHIEDAM nSCHIEDAM, 19 Juni. Oficieele noteering van de commissie uit de Kamer van Kooi* handel j Moutwijn 'H>ï Moutwijn 46 pet. f 16.per H.L. I l H. J. JANSEN^ Spiritus Melasse-spiritus f 32.— per H.L. SCHIEDAM, 19 Juni. Men n oteert V00£ Ruwe graansptritua 6u pet. t 17.— pei H. L, Spoeling J Noteering 1.60. 114 ROTTERDAM. 21 J u u i. Diergaarde, avond-concert, Haagsch Harmonie-Orkest. D a g e 1 Ij k s: Circus-Schouwburg, Zeemanl* vrouwen (Bouber-gezelsehap), 8 uur (V003 volwassenen). Bioscopen Goedgekeurde program ma's tot en met Donderdag 20 dezer in: Gran4 théatre (voor volwassenen); Thalia (voor vol* wassenen); Oostertheater (voor volwassenen). WEGENS VERBOUWING Fa. A. J. VAN DE VEN - 4519S 19

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 1