DE RIJKSMIDDELEN WEER EEN AUTO IN DE BLAAK WOENSDAG 19 JUNI 1929 TWEEDE BLAD PAGINA 3 REDEN TOT TEVREDENHEID MAAR OOK TERUGSLAG I L....ERLANDSCHE BANK DEVOTIEPRENTJES HET ERFPACHTRECHT DE NEDERLANDSCHE LUCHTVAART UIT ROTTERDAM GELUKKIGE REDDING VAN 'N 3-JARIG KIND PER AUTO OP ROOF UIT OVERTREDING VAN DE VEEVOEDERWET EEN ALLERMINST SOMBERE INDRUK Mei dezes jaars heeft bijna twee millioen minder in de staatskas gébracht dan de gelijk namige maand van het vorige jaar. Meer precies: 1.942.000. Hebben wij het nadeelig verschil van twee millioen over de Meimaand reeds meer dan opgelost deer te letten op de inkomstenbelas ting, er Is nog een ander middel, waarvan de tarieven van heffing verlaagd zijn en nier op brengst dus normaler wijze naar beneden moest. Bedoeld Is de belasting, het accijns, op ge distilleerd. Dit ondoorgrondelijke middel leent zich niet tot veel beschouwingen. Want er is aan dit middel veel abnormaals. Tot groote tevredenheid blijft stemmen de belasting op dividend en tantième. Over de eerste vijf maanden reeds ruim 2 millioen meer dan de waarlijk goede opbrengst over de eerste vijf maanden van '2S. Vatten wij die middelen in het oog, die meer •hei economisch leven weerspiegelen, dan is er •eensdeels reden tot tevredenheid, aiwlersdeeïs terugslag. Met elkaar in natuurlijk verband staan: in voerrechten, statistiekxedbt en loodsgelden. Zij betreffen het goederenverkeer. Zij allen hebben een niet onbeduïdenden vooruitgang te boeken. Respectievelijk van 10.5, 10.5 en 11.5 procent. Zij blijven dus mooi in eikaars buurt en wijzen op eenzelfde verbetering In het goeöereo- verK-eer. Anderzijds het verkeer in geldswaardig papier, zooals het zich afteekent in den beurs handel. Zegelrechten bleven met 650.000 achter (d.l. 29 procent). Registratierechten leverden 400.000 minder op (d. i. 10 procent). 33 ït duldt ■op minder omzetten aan de beurs en minder emissies. •Doordat de successierechten over Mei 1.475.000 meer opbrachten, zou men haast met hetzelfde bedrag het nadeelig verschil van Mei 1928 (dat wij met de Inkomstenbelasting reeds konden goed praten) moeten vermeerderen. Dat nadeelig verschil zo-u dan worden om en-de bij 3.5 mill.. Eamerzijde werd echter uit de inkomsten belasting reeds een nadeelig verschil van 3 millioen gemotiveerd. Anderzijds moet oo-k in aanmerking genomen worden, dat over ge- ruimen tijd bezien, de opbrengst der successie rechten van Mei 1928 de laagste maand- oporengst was. Dit ongelijk vloelende middel bad daarentegen over April 1928 een zeer hootge opbrengst. (Me,i 1928 2.029.000, April 1928 5.350.000). Veel peil is op dit middel niet te trekken. Nu echter hot vergeüjkingiscijfer zoo extra laag was, behoeft men de 1.5 millioen mindere opbrengst niet, In onguits''gen zin, te laten meetellen. ■Somber !s, alles bijeen, de Indruk over Mei aiitorvnirt*-; VERDERE VERBETERINGEN In de cijfers van de Nederlandsche Bank over de afgeloopen week is het belangrijkste we derom niet gelegen in de verhouding ten op zichte van het buitenland. Door de hoogere buitenlandsche wisselkoersen is namelijk de ge stadige stijging van den buitenlandschen de viezen-voorraad der bank sedert verleden week zoo goed als tot staan gekomen. De buitenland sche wisselportefeuille nam ditmaal slechts met 6 ton toe en het saldo bij buitenlandsche correspondenten met ruim 3 millioen. Grooter zijn de mutaties bij de binnenland se!) e crediotver'lesning. De inkrimping der bin- neniandsche wisselportefeuille zette onvermin derd voort: deze post is thans op slechts 65.3 millioen aangeland (nün 9.8 millioen), het geen vergeleken bij 2 April, toen de portefeuille een bedrag van 197.S millioen aanwees, een zeer groote verlichting beteekent. Ook de be- laeningen zijn weer afgenomen en wel van 103.0 tot 94.0 millioen. De financieele relatie tusschen de bank en de schatkist bleef vrijwel ongewijzigd, alleen liep het door het Rijk onderhouden saldo in reke ning-courant van 1 tot 2.3 millioen omhoog. In den goudvoorraad is in het geheel geen verandering ingetreden, afgezien dan van een verdere kleine afvloeiing van, gouden tientjes tot een bedrag van 10.000. DE REV. SOCIALISTISCHE PARTIJ EN DE VERKIEZINGEN Verzwakking der kansen Een landelijke partijconferentie der R. S. P. besprak Zondag de positie, waarin de partij geplaatst is doordat de verbindendverklaring der lijsten uit de achttien kieskringen niet tijdig heeft plaats gevonden. De conferentie nam kennis van de oorzaken, die geleid heb ben tot het verzuim door de aangewezen I-laagsche vertrouwensmannen begaan. Op grond van het feit, dat in zeven kieskringen, waaronder Amsterdam en Den Haag een uniforme lijst bestaat, was de conferentie van oordeel, dat ongetwijfeld van verzwakking der kansen voor de partij gesproken moet worden, doch dat het behalen van direct succes in geen geval uitgesloten moet worden ge acht. Afgezien van deze voorhanden mogelijkheid besloot de partij conferentie in alle kieskrin gen de activiteit op te voeren op grond van de overweging, dat de R. S. P. een nieuwe formatie in de Nederlandsche arbeidersbewe ging vertegenwoordigt, flie haar ontwikke ling tegen het reformisme der sociaal-demo cratie en tegen de communistische beweging in doorzetten wil. JOURNALISTIEK. Do lieer W. Kerremans, directeur van de Delftsche Courant, zal, op 1 Juli a.s. die functie neerleggen cn zich te Schoonhoven vestigen als uitgever van de Schoonhovensche Courant. Benoemd is tot directeur-hoofdredacteur van de Delftsche Courant de heer Herm. H. J. van do Po', tot dusver chef van de Haagsche redac- 'ie en plaatsvervangend Kamer-Overzichtschrij- Ver van het Algemeene Handelsblad te 's Gra venhage. Ter gedachtenis en bij wijze van propaganda Eenige seminaristen in Luzern hebben po gingen gedaan om tot betere gedachtenisprent- jes te komen hij gelegenheid van de priester wijding en zij willen ook de uitnoodiging voor de Eerste plechtig H. Mis kunstzinnig verzor gen. Zij hebben daarover een „open brief" ge richt tot hun Hollandsche confraters, die afge drukt staat in de jongste aflevering van het „Gildeboek". Met aanstekelijk enthousiasme ver- teilen zij daar van hun streven om den smaak voor toegepaste kunst onder de theologanten te ontwikkelen. Verscheidene afbeeldingen geven een indruk van de behaalde resultaten. Wat bijzonder sympatiek is in het streven der Zwitsers is hun gevoel voor een persoonlijke opdracht aan een kunstenaar en hun afkeer van het „Sabionen-hafte" en het fabriekmatig cli ché. De vrije en persoonlijke schepping op het gebied der gebruiksgrafiek is een ideaal, waar voor onder de onzen nog zoo goed als geen sym pathie bestaat, zoodat er zelden of nooit aan wordt gedacht hij de behoefte aan gedachtenis plaatjes en mededeelingen van allerlei aard. Een uiting van de christelijke kunst, die den laatsten tijd meer en meer de aandacht trekt, is de Russische ikoon. De Benedictijnen van Amay hebben een aan tal reproducties laten vervaardigen van de Sla vische religieuse voorstellingen 'in den vorm van devotie-prentjes, Christus en de H. Maagd komen erop voor, de geloofsgeheimen, de En gelen, St. Jan de Dooper, de apostelen en evan gelisten. De prentjes zijn verkrijgbaar hij mr, H. van Haastert, Amalia van Solmsstraat 89, den Haag. Versiering uitnoodigingskaari Eerste plechtige H. Mis. Het wetsontwerp tot regeling is dezer dagen te wachten Naar het „Vad." verneemt, bestaat bij de regeering het voornemen, binnen enkele dagen in ieder geval nog vóór de verkiezingen, bij de Tweede Kamer een wetsvoorstel in te dienen tot regeling van het erfpachtsrecht. Het ont werp, waarop reeds zoovele jaren wordt aan gedrongen, moet op de hoofdpunten nog al be langrijk afwijken van het rapport, dat inder tijd door de desbetreffende staatscommissie is ingediend. H. DE WILDE f In den ouderdom van 75 jaren is gisteren nacht in het Gemeente Ziekenhuis aan den Zuidwal, te 's-Gravenhage, overleden de heer H. de Wilde. Bijna 28 jaren heeft de heer De Wilde zit ting gehad in de Prov. Staten van Zuid-Hol land. Voorts heeft de thans ontslapene jaren lang deel uitgemaakt van den Haagschen gemeen teraad, waarin hij geruimen tijd als wethouder fungeerde. De anti-revolutionaire partij heeft in den thans ontslapene zeer veel verloren. Hoewel niet afgevaardigd naar het Parle ment, nam hij een zeer vooraanstaande plaats In die partij in, en door zijn onvermoeide pro paganda, vooral in de Kuyper-periode heeft de A.-R. partij zeer veel aan hem te danken. Voor zijn optreden in het politieke leven wa3 de heer De Wilde journalist, en geruimen tijd had hij als overzichtschrijver voor „De Stan daard" een plaats op de perstribunes van de Kamers der Staten-Generaal. Verder heeflt de thans ontslapene ln tal van verenigingen op maatschappelijk gebied een werkzaam aandeel gehad. De heer De Wilde was ridder in de Orde van den Nederlandsche Leeuw en ridder in de Orde van Oranie-Nassau. Bezoek van een Belgische studie-commissie Te 's Gravenhage is aangekomen eene af vaardiging van den Belgischen Militairen Lucht vaartdienst ten einde hier te lande verschillen de vliegkampen en instellingen op Luchtvaart gebied te bezoeken. Bezocht zullen o.a. worden het vliegkamp Soesterberg, de vliegvelden Schiphol en Waal haven, de Fokkerfabriek, de Rijksstudiedienst voor de Luchtvaart, terwijl ook schietoefenin gen in het vliegkamp de ICooy zullen worden bijgewoond. De buitenlandsche officieren hebben gister ochtend in het Ministerie van Defensie, bij ver hindering wegens andere ambtsbezigheden, van Minister Lambooy, hun opwachting gemaakt bij Majoor Baron Van Voorst tot Voorst, hoofd der Afdeeling II B (Generale Staf) van het Depar tement. BOOTTREIN N. V. STOOMVAART MIJ. „NEDERLAND" Het agentschap der N. V. Stootmvaart-Mij. „Nederland", de firma Kuyper, van Dam Smeer te Rotterdam, meldt dat de boottrein van het s.s. „Johan de Witt", hetwelk 22 dezer te Genua verwacht wordt, Zondagmorgen 23 Juni a.s. 11.12 uur aan het Maasstation te Rotterdam zal aankomen. Aankomst te 's Gravenhage 11 uur (S. S. station). AGENT VAN POLITIE EN SCHIPPERS KNECHT SPRINGEN GEKLEED TE WATER Gisterenavond om kwart over acht heeft aan de Blaak wederom een auto-ongeval plaats gehad, gelukkig echter niet met zulke tragi sche gevolgen als op Zaterdag 20 April j.l. De 88-jarige aardappelhandelaar J. Eeuwijk, wonende te Schiedam, aan de Aleidastraat 40, stond met zijn Ford-vrachtwagen, gemerkt H 51815 en geladen met plus minus 2100 K.G. aardappelen tusschen de boomen en den water kant van de Blaak, in de richting oude post kantoor. Hij had juist zijn vracht opgeladen en wilde aanstalte maken om naar Schiedam te vertrekken. Naast den aardappelhandelaar zat de 3 4-jarige J. Meyboom, een buur jongetje van E., terwijl in den wagen hoven- op de zakken aardappelen was gezeten de 36-jarige loswerkman J. J. Schilperoort wonen de in de Vijgensteeg te Schiedam. De aardappelhandelaar had nog door het spiegeltje gezien of de weg vrij was. Daar hij niets zag aankomen, reed hij met zijn wagen schuins-links door de boomen in de richting van het Beursplein. Plotseling zag hij echter een motorwagen van lijn 17 uit de richting Vischmarkt komen. Door zijn verbouwereerd heid kon hij niet spoedig genoeg stoppen. De Fordwagen botste tegen den motorwagen aan, bestuurd door den 29-jarigen J. N, wonende Jozeflaan 57. Van E. verloor het stuur en de auto reed achteruit den kant af en viel met de beide inzittenden want door den schok was S. die op de zakken zat, van den wagen gevallen over den kop in de Blaak. De 35-jarige beurtschippersknecht J. Donker sloot van het schip „Wilhelmina" en wonende te Den Bommel zag het ongeluk gebeuren en sprong met den agent van politie F. Roos, die juist ter plaatse surveilleerde, gekleed te water om te trachten de inzittenden te redden. Daar het juist eb was, kwam de onderzijde van den Fordwagen nog boven water uit. Terwijl men bezig was om de portieren te openen, had van Eeuwijk zich zelf reeds weten te redden, hij beduidde echter den mannen dat nog 'n jonge tje in den auto zat. Donkersloot wist de stuur inrichting stuk te trekken en he kind uit den wagen te halen. Intusschen was de Gemeentelijke Geneeskun dige Dienst reeds ter plaatse gekomen. Aan boord van het beurtschip „Neeltje" werd het jongetje, dat bewusteloos was, neergelegd. Ter stond werd kunstmatige ademhaling toegepast en na een kwartier mocht het gelukken de levensgeesten weer op te wekken. Het jongetje alsmede de aardappelhandelaar werden per auto van den G.G.D. naar het ziekenhuis aan den Coolsingel gebracht. Van E. had een groote hoofdwond, alsmede eenige ontvellingen aan zijn kin; na behandeling kon hij echter weer vertrekken. Het jongetje, daar het veel water had ingenomen, is ter observatie in het zie kenhuis achter gebleven. Personeel van de afdeeling Brandbluschmid- delen heeft onder leiding van den heer Pel- lenkoft den auto weer boven water weten te brengen. Terwijl te kwart na negen de „Jaca- tra" is gekomen, om de overblijfselen van den auto weg te sleepen. Begrijpelijkerwijze groeide de belangstelling van de zijde van het publiek steeds aan, doch door het afspannen van een gedeelte van de Blaak achter de boomen, werd voldoende ruim te gehouden voor het bieden van hulp. Het is ongetwijfeld te danken geweest aan het kranige en vlugge optreden van den schip persknecht Donkersloot en van den agent Roos dat dit auto-ongeval geen menschenlevens heeft geëischt. Hadden zij niet zoo spoedig ingegrepen, dan zou het jongetje zeker zijn verdronken. RECHTBANK Een bofje voor den chauffeur In den nacht van 11 op 12 Mei waren de 26jarlge los-werkman J. y. 6n 23-jarige barbiersibediende M. M., beiden te Oostvoome, beiden recidivist en gedetineerd, eT met een auto op uitgegaan om bij boeren ln de om geving te zoeken naar wat van hun gading zou zijn. Eigenlijk was het hun bedoeling wat eieren machtig te worden, maar toen zij de sou uur van den boer J. Went te Rockanje binnengingen het bleek wel, dat de sluiting van schuren over het algemeen niet best is Weken er geen eieren te zijn, waarop een koe huid, eenige kalfs- en geltevellen maar tot goeden prijs werden verklaard. Het gestólene zou naar Rotterdam gebracht worden, maar op de reis daarheen opperde een der verdachten het plan ook nog ergens anders te gaan zien. In Geervliet werden eenige zakken, die onder een afdak hij een boerderij hingen, meegenomen en daarna ging het naar Spljikeniisse, waar een bezoek werd gebracht aan de klppensobuur van IC. van Kopel. Twintig kippen hadden zich laten pakken, en zij hadden daarbij zoo weinig speetahel gemaakt, dat de hoer niets gemerkt had, en eerst 's morgens de vermissing had geconstateerd. Na dezen tweeden slag was de auto doorge reden naar Rotterdam en omstreeks drie uur was men aangekomen voor den winkel van zekeren groentenkooipman A. de W. Met een tikje op het raam was de W. gewekt, die op de mededeeling, dat men Iets voor hem had, een sleutel overgaf van zijn pakhuis, dat iets verder ln die straat ie gelogen. De auto werd uitge laden en toen Is ook de W. in het pakhuis gekomen, die den raad gat maar weeT spoedig weg te gaan, want een auto 's nachts voor zijn pakhuis was verdacht en er kwamen wel eens „smerissen" langs. Toen de veldwachter in Rockanje kennis kreeg van de inbraken, vatte hij dadelijk ver denking op tegen den groentenkoopman de W., d ie geregeld in Oostvoorn e komt. Een onder zoek ln die richting werd ingesteld, en inder daad vond men in diens pakhuis de gestolen hulden en kippen. De beide Oostvoornaars, die de diefstallen volledig bakenden, en de greentenkoopman uit Rotterdam hoorden ieder tegen zich 1 jaar gevangenisstraf eigenen. De chauffeur had het aan de gelukkige om standigheid, dat hij als getuige noodlg was te danken, dat hij niet mede ln het verdachten bankje zat. Uitspraak 25 Juni. Rijksvocrmeel van niet-normale samenstelling Gisteren is nog behandeld de zaak tegen den 58-jarigen koopman C. A. K. te Schiedam, appellant van een vonnis van den kantonrech ter te Schiedam, waarbij hij wegens overtre ding van de veevoederwet was veroordeeld tot 100 boete subs 50 dagen hechtenis. Als direc teur van de veevoederfabriek Veemka had ver dachte aan de gebroeders van Gorp, die ver bruikers waren afgeleverd rijstvoermeel dat 20 pet. doppen bevatte, althans 20 pet. be- «tanddeelen, die vreemd zijn aan de normale samenstelling van rijstvoermeel, en nu eischt de wet, dat aan den verbruiker daarvan wordt kennis gegeven. Namens den verdachte, die niet verschenen was, trad als gemachtigde op, mr. A. Blom, die een groot aantal feiten, in de dagvaarding ge noemd toegaf, doch bestreed, dat de gebroe ders van Gorp verbruikers waren, en verdach te dus verplicht was van die afwijkende sa menstelling mededeeling te doen. Als getuige deskundige werd gehoord de heer C. J. Kol, verbonden aan het Proefstation die verklaarde dat in rijstvoermeel ten hoog ste 2 y2 pet. doppen mocht voorkomen Uit het verdere getuigenverhoor bleek, dat de gebroeders van Gorp, wel meelhandelaren waren, doch dat zij bij de bestelling hadden vermeld, dat het rijstvoermeel moest dienen om een proef te nemen met het vetmesten van hun varkens. Voor den kantonrechter had den zij verklaard, dat hun bij den koop ver teld was, dat het Italiaansch rijstvoermeel was, doch thans wisten zij daar niets meer van. Het O. M. waargenomen door mr. J. G. Hol- steijn meende dat de gebroeders van Gorp zeker als verbruikers moesten worden aange merkt. Indien het al waar is, dat gezegd was, dat het Italiaansch rijstvoermeel was, dan was die aanduiding niet voldoende. Het f.ischte dan ook bevestiging van het vonnis. Mr. A. Blom bestreed de opvatting van het O. M. dat de gebroeders van Gorp als verbrui kers bekend waren. Men wist slechts van hen, dat zij melkhandelaars waren. Voor het geval de rechtbank het daarmee niet eens was. wees pleiter er nog op, dat gezegd is, dat men hier te doen had met Italiaansch voermeel. Indien van Gorp niet wist wat dat beteekende dan had hij het moeten vragen. Pleiter concludeerde tot vrijspraak en ver zocht subsidiair oplegging van een mildere straf. APOTHEKER-WONDERDOKTER DETECTIVE Een documenten-affaire Het was niet de geruchtmakende Belgische documentengeschiedenis, die gisteren voor de rechtbank speelde, al waren ook deze beschei den in België ontvreemd en al is er ook in deze historie sprake van een internationalen spion. Deze rol zou vervuld zijn door den 38-jarigen assistent-apotheker M. O. van H., die thans niet verschenen was. Hij is in verband met deze zaak gedetineerd geweest, maar bij een vorige behandeling is de zaak voor onbepaalden tijd uitgesteld moeten worden, omdat de Belgische getuigen niet verschenen waren. De rechtbank heeft v. d. H. toen in vrijheid gesteld. Het eigenlijk beroep van v. d. H. is geen apotheker. Hij schijnt nog al eens opge treden te zijn als wonderdokter, ook al eens als detective en hoofd van het speurdersbureau Argus. Een zeer vlekkeloos verleden heeft hij niet. Reeds 17 maal is hij veroordeeld. Deze man bevond zich verleden jaar in Ant werpen en stapte toen de bibliotheek binnen van de Vereeniging voor geloofsverdediging. Hij vroeg aan den bibliothecaris eenige werken op de vrijmetselarij betrekking hebbend ter leen, en de bibliothecaris was zelfs zoo vriendelijk hem toe te staan, dat hij die documenten zou meenemen naar zijn hotel om ze te bestudeeren. Slechts was afgesproken, dat v. d. H. ze binnen een paar dagen zou terug brengen. Hieraan heeft v. H. niet voldaan. Integendeel, zoo spoe dig hij in het bezit was van die bescheiden heeft hij ze aan den gemeentesecretaris van Antwer pen te koop aangeboden die er echter niets in zag en ze niet wilde hebben. Omdat v. d. H. zoo bleef aanhouden heeft hij hem tenslotte 100 francs gegeven, maar de bescheiden wilde hij niet. Van der H. schijnt toen een groot gedeelte der documenten aan een advocaat te hebben ter hand gesteld met het verzoek daarvoor een kooper te zoeken. Met de rest is hij naar Rot terdam gereisd waar hij zijn intrek nam in een. pension aan het Hang. Van uit dit pension heeft hij een brief laten schrijven en met een anderen naam doen onderteekenen, aan het bestuur der Vereeniging voor geloofsverdedi ging te Antwerpen de eigenaresse dus der boeken waarin hij mededeeling ervan deed, dat een aantal naconieke geschriften in zijn handen waren gekomen, en dat hij nu het be stuur in de gelegenheid stelde deze terug te koopen voor duizend francs. Indien de vereeniging niet in deze aanbie ding zou treden, zou hij deze geschriften aan de loge van het groote Oosten zenden. Op dezen chantage-brief was het bestuur niet ingegaan, doch haalde de justitie in de zaak. De beide bestuursleden uit België waren thans wel verschenen. Zij bevestigden dat de ten- huize van verdachte inbeslag genomen boeken eigendom der vereeniging waren, en dat er van ten geschenke geven nimmer sprake was ge weest. Een mede pensiongast erkende den brief voor verdachte geschreven te hebben en te hebben onderteekend met den naam van den kostbaas. Het O.M. eischte terzake verduistering de poging tot chantage was niet ten laste gelegd 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf met last tot onmiddellijke gevangenneming van ver dachte. De verdediger mr. A. Blussé van Oud Alblas, achtte het bewijs van de verduistering niet ge leverd en vroeg vrijspraak. Subsidiair drong pleiter er op aan dat bij de oplegging van straf rekening zal worden gehouden met den langen tijd, dien verdachte in voorarrest heeft doorge bracht. EEN BIJDEHANTE JUFFROUW Zorgt voor de arrestatie van een insluiper In den middag van den 19en April belde ten huize van juffrouw M. Eerland aan het Toe- haringvliet de melkboer, oè juffrouw pakte de melkkan uit de keuken en wilde zich juist naar de voorkamer begeven om geld te halen toen ze plotseling een man uit die kamer zag komen, die snel de trap afliep en de buiten deur uitging. De juffrouw hem achterna. Vlug lichtte ze nog even den melkboer in, lie nu ook aan de achtervolging deelnam en er in slaagde den man op den Hooimarkt /ran te houden. Hij bleek in het bezit te zijn van ver schillende eigendommen uit den huize Eer- land. Een flesch wijn had hij in zijn binnenzak geborgen evenals een kistje sigaren. Ook de huishoudportemonnaie van juffrouw Eerland en de penningen uit den gasmeter werden in zijn bezit gevonden. Natuurlijk had de aan houding eenig publiek op de been gebracht en dit trok de aandacht van een agent van poli tie die daar surveilleerde en den man inre kende. Deze de Zweedsche kleermaker O. G T. L. gedetineerd kad zich nu wegens diefstal te verantwoorden. Verdachte hing een heel ver haal op van een man, dien hij ontmoet zou hebben, en die hem meegenomen had naar dit huis dat naar hij gezegd had zijn huis was. De man was zoo vriendelijk geweest hem al die dingen in zijn zakken te stoppen. Het verhaal vond echter weinig geloof en het O. M. wij zend op het slechte verleden van verdachte hij is al eens meer uitgewezen, doch is toen dadelijk daarop weer over de grens gekomen eischte 10 maanden gevangenisstraf ZWERVER ZAG GEEN UITKOMST MEER Hij stak een kiosk in brand Gewoonlijk moeten spiegelruiten het ont gelden ais de een of andere zwerver onderdak bij de politie wil hebben. De 22-jarige schilder, die ook geen uitkomst meer zag, ontwier p ech ter een ander plan. Bij de politie aan den Bergsingel had hij zich in den nacht van 4 op 5 Maart aangemeld om nachtverblijf, mar r toen men hem niet had kunnen helpen, stak i.J de kiosk, die aan het einde van den Noordsingel staat, bij den Berg weg in brand. Na zijn daad was hij kalm blij ven toezien hoe het vuur zijn vernietigend werk voortzette, en hoe er burgers gekomen waren, die de vlammen met emmers water bluschten. Ook een agent van politie was op het gerucht van den brand afgekomen. Toen hij verdachte zag staan had hij vermoeden tegen hem opgevat en hem meegenomen naar het bureau, waar verdachte hem bekende den brand gesticht te hebben. Toen is hem het nachtverblijf verleend, waarom hij eerst tever geefs had gevraagd. Het brandje had niet veel te beduiden en met den hesten wil van de wereld was er geen gevaar in te zien voor de perceelen, die aan den Bergweg en Noord singel staan. Toch achtte het O. M. waargeno men door mr. J. A. de Visser de mogelijkheid van gevaar voor die panden niet buitenge sloten, zoodat hij veroordeeling vroeg terzake van brandstichting. Het O. M. bleek echter met dezen man begaan. Hij is door psychia ters onderzocht, maar hoewel hij niet geheel normaal werd geoordeeld meenden de dokto ren toch in hem geen psychopaath te moeten zien. Als hij voorwaardelijk veroordeeld wordt wil dr. Donkersloot hem onder zijn hoede ne men, maar dat schijnt niet goed mogelijk te zijn. Het toezicht moet door een reclassee- ringsvereeniging worden uitgeoefend. Het O. M. eischte nu 10 maanden gevange nisstraf voorwaardelijk en plaatsing onder het toezicht der R. K. reclasseerings-vereeniging;' in de hoop dat deze den man zal kunnen hel pen. Uitspraken 25 Juni. Uitspraken De rechtbank heeft gisteren veroordeeld: M. B., #1 Jaar, koopman uit Loplk, gedeti neerd uit anderen hoofde te Scheven ingen, wegens het kooipen van diverse goederen, met het oogmerk om zich zonder betal'Ing in het be zit daarvan te stellen, tot 6 maanden ge vangenisstraf. In een zaak van J. v. d. G., 39 Jaar, schippers*. Knecht, die ln verzet was gekomen van een vonnis van de rechtbank alhier, waaThij hij wegens diefstal van kolen was veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf, heeft de rechtbank naar vonnis bekrachtigd met uitzondering van de straf, die bepaald werd op 25 boete euts. 10 dogen hechtenis. in een zaak van M. van F., 32 jaar, schipper te Maassluis, appellant van een vonnis van den kantonrechter te Schiedam, waarhij hij wegens overtreding van de Schepenwet hij had op 25 Januari met zijn motersleepboot „Cornelia", over zee van Sohevenlngen naar Hoek van Holland gevaren met een vlsschers- vaartuig op sleeptouw, zonder dat bij in het ■bezit was van een certificaat van zeewaardig heid van zijn sleepboot, noch van de scheep vaart-inspectie vergunning had gekregen om een reis buitengaats te doen, zulks terwijl een knecht dienst op het schlip deed, en er dus gevaar voor diens leven bestond was ver oordeeld tot 8 dagen hechtenis tegen welk vonnis ook de ambtenaar van het O. M. appèl had aangeteekend heeft de rechtbank het vonnis vernietigd en opnieuw rechtdoende ver dachte veroordeeld tot 40 boete subs. 20 dagen hechtenis. ln een zaak van J. B., 38 jaar, chauffeur appellant van een vonnis van den kantonrech ter te Schiedam, waarbij hij wegens oVertredimg van de Motor- en Rijwielwet hij had op 7 September met zijn auto op den weg van Vlaar- dingen naar Schiedam niet voldoende rechts van den weg gereden, toen een hem achterop rijdende auto-bestuurder het verlangen te ken nen gaf om te passeeren en bovendien had hij nagelalen om op eerste vordering van een onbe zoldigd rijksveldwachter zijn rU- en nummer- bewijs te toon en was veroordeeld tot 2 geld boeten van 10 en 5, heeft de rechtbank het vonnis vernietigd en opnieuw rechtdoende verdachte veroordeeld tot 2 geldboeten van 5 subs. 2 maal 2 dagen heebtenfs. in een zaak van P. van D., 26 jaar, arbeider te Melissant, appellant van een vonnis van den kantonrechter te Sommelsdijk, waarbij hij wegens overtreding van de Jachtwet hij had op 5 October op een perceel bouwland te Mellcisant, waarvan het jachtrecht aan een' ander toebehoorde, ge'loopen met het doel wild op te sporen, en hij had op dien jachtgrond tevens een etaltnet opgesteld gehad was veroordeeld tot tweo geldboeten van ieder 15 subs. 2 maal 5 dagen hechtenis, heeft de recht bank het vonnis vernietigd en ojmieuw recht doende verdachte veroordeeld tot 2 geldboeten van 15 subs. 2 maal 10 dagen hechtenis, met vernietiging van bet in beslag genomen stadt- not.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 7