ONMISBAAR INSCHRUVINGSLIJST.i i J r Rotterdam en de Roeisport if 1 Nagekomen berichten uit de vorige Editie TJ a AG 24 JUNi 1929 EERSTE BLAD PACaTNA 3 AR^ÜENSCH PATRIARCHAAT SPORT EN SPEL mmmi Iedereen, die ariikelen te leveren, diensten te bewijzen heelt, weet thans wel, dat de RECLAME hem daarbij helpen Kan. Artikelen maakt zij bekendop dienstprestaties vestigt zij de aandacht.\ Daarom hoort de reclame thuis in het exploitatie-plan van haast ieder bedrijf, dat met bekendheid omzet, verkoop, winst, iets te maken heeft- NEDERLAND—WEST-DUITSCHLAND. VOOR HET NEDERLANDSCH COLLEGE TE ROME. LUCHTVAART. o UIT DE R. K. STAATSPARTIJ. 1 ts r t% - 4 HET AARDAPPEL-CONFLICT TE HOORN Kwestie over het reservefonds In een gehouden vergadering van den Noord- Hollandschen Bond van aardappelen-exporteurs Ui over het beker io conflict tussChen dezen Bond en de tuindersorganisaties langdurig van gedachten gewisseld. Aangenomen werd ten «lotte een voorstel van het bestuur, om van /illcen gcexporteerden wagon aardappelen 20 Je het reservefonds te doen storten en bij even tueel optreden der aardappelziekte te doen nagaan de schade, die men daardoor heeft ge leden. Aan ieder lid zou dan 40 pet. der schade worden uitbetaald en niet alles, volgens een van te voren vastgesteld puntenstelsel. Bij niet- optreden der ziekte, zou het fonds niet worden verdeeld. Een minderheid weigerde echter per tinent zich bi) het genomen besluit neer te leg gen, waardoor het onmogelijk is geworden, dit uit te voeren. Als gevolg daarvan heeft de groothandelaar-exporteur, de heer C. Wagenaar te Broek op Langendijk als voorzitter van den Bond bedankt. HET ROEMÈENSCH GEZANTSCHAP TE DEN HAAG Plannen tot opheffing Uit Boekarest wordt gemeld, dat de Roe- meensche regeering belangrijke bezuinigingen bjj den diplomatleken dienst wil invoeren. De g'ezanten uit verschillende landen o.a. nit Ne erland zullen worden teruggeroepen. UIT HET TRANSPORTBEDRIJF Het conflict te Nijmegen Zaligverklaring van den priester Der Gomidas Keumurdjian Zondag had in Rome de plechtige zalig verklaring plaats van den Dienaar Gods Der Gomidas Keumurdjian, Armeensch priester, dia voor twee eeuwen, den 5en November 1707 deu marteldood voor het Katholiek geloof heeft ondergaan. De ook in ons land bekende Ar meensch Patriarch van Cilicië, Z. Z. Mgr. Pau- lus Petrus XIII Tertian, woonde te Roome deze voor zijne kerk zoo belangrijke gebeurtenis bij. In het jaar 1921 heeft bij de Pauselijke Druk kerij een levensbericht van dezen Armeenschen martelaar het licht gezien, geschreven door Joseph Kliantzian en 'voorzien van een voorrede van Mgr. Terzian, die daarin reeds sprak van Keumurdjian's aanstaande beatificatie, welke ecne vertroosting zou zijn voor zijn ongelukkig Armeensch volk. De Katholieke Kerk van Armenië schrijft haar geschiedenis sedert vele eeuwen met het bloed van haar martelaren. Zij is het marte laarsvolk bij uitstek. De Armeensche Katho lieken weten zeer goed, dat van den dag af, waarop zij zouden overgaan tot het Mahome- danisme of de ketterij, zij niet meer het voor werp zouden zijn van de vervolgingen van het ongeloof en de kwellingen en verdrukkingen der sckismatieken. Dit is de waarheid, welke ook uit het leven van dezen priester-martelaar spreekt. Der Gomidas Keumurdjian werd geboren te Constantinopel, iu het jaar 1656, uit een voor name familie, afkomstig nit Aghiu, een stad gelegen in de buurt van de Euphraat. Onder leiding van den priester Meuna maakte hij met groot succes zijn studiën in de philosophie, theologie en schriftuur en ontving hierna, op den maunelijken leeftijd gekomen, uit de han den van mgr. Guiragos, Armeensch Bisschop van Tokat de H. Wijdingen, nadat hij volgens het gebruik der Oostersche kerk in het huwe lijk was getreden met een deugdzaam meisje Uit Caesarea, genaamd Hauri of Nympha. Hij "werd verbonden aan de kerk van St. Georgius van Solou-Monastir te Constantinopel. In de jaren van zijn vruchtbaar priesterleven, heeft Der Gomidas door zijn welsprekend woord, maar vooral dor zijn machtig voor beeld het godsdienstig leven bij zijn Armeniërs krachtig bevorderd. Toen in 1698 de patriarchale Armeensche ze tel van Constantinopel werd bezet door den Patriarch Melc.hisedech Soubhi, gaf deze aan alle kerken van zijn jurisdictie de opdracht den Roomschen ritus in het Goddelijk Officie te onderhouden. Der Gomidas, ten volle overtuigd van de onfeilbaarheid van de waarheden van het Katholieke geloof, wierp zich met een apos- tolischen ijver op het doen onderhouden van dit voorschrift van zijn geestelijke overheid. Maar dit was het sein voor de sterke tegenpartij om de wreedste vervolging te beginnen tegen de aanhangers der Roomsche Kerk en in het bij zonder tegen Der Gomidas, in wien men niet ten oiirechte een der vurigste voorvechters van die Kerk zag. In het jaar 1701 kwam de Armeensche Aarts bisschop van Adrianopel de heterodoxe Ephrem tegen zijn Patriarch in verzet en verwekte een opstand, welke eindigde met zijn eigen verhef fing tot patriarch en de verdrijving van Melchi- sedech. Deze kerkelijke revolutie, welke met wreede vervolging gepaard ging, bracht Der Gomidas er toe uit te wijken naar Jerusalem. Daar hoopte hij- onbelemmerd zijn Roomsch Katholieke geloof te kunnen verkondigen. Maar die verwachting was ijdel. Ook hier waren met haat tegen Rome en Paus vervulde priesters, die, toen hij onbeschroomd de eer der Room sche kerk verdedigde, op hem aanvielen, hem mishandelden en door vergif van het leven trachtten te berooven. Toen onder invloed van Frankrijk in de Armeensche kerk van Constantinopel een voorloopige godsdienstvrede was gesloten, kon Der Gomidas nuar zijn geboortestad terugkee- ïen ln den schoot van zijn dierbare parochie eu zijn dierbaar gezin. Doch slechts voor korten tijd. Want zijn vijanden overvielen des nachts zijn huis. Ternauwernood ontsnapte Der Gomi das aan. den dood door ontvluchting. In 1707 wist de beruchte Jan van Smyrna u patriarchalen zetel te bemachtigen. Dit boteekende weer een bloedige vervolging tegen het Katholieke geloof, waarin Der Gomidas eindelijk de kroon van het martelaarschap heeft ontvangen, na op heldhaftige wijze in het aan gezicht van den dood voor de waarheden van het H. Roomsch Katholieke geloof te zijn op gekomen. Hij stierf door onthoofding den 5en November 1707. Zijn lichaam werd begraven op het Ar meensch kerkhof van Balekli bij Constantino pel. Een tijdlang heeft men geloofd, dat het lichaam van den martelaar naar Frankrijk was overgebracht. Maar tijdens het jongste proces voor de zaligverklaring heeft men in 1922 de overblijfselen van den zalige in de graftombe te Balekli teruggevonden. Het schijnt, dat de Katholieken het verhaal van die overbrenging naar Frankrijk hebben rondgestrooid om de ketters niet hun schennende hand aan het graf van den Zalige te doen slaan. HET BEMIDDELINGSVOORSTEL AANGENOMEN Zaterdagmiddag had te Nijmegen een confe rentie plaats op het stadhuis tusschen de hoofdbesturen van den R.K. Bond van trans portarbeiders, van den Centralen Bond van transportarbeiders en van het bestuur van de werkgevers-transportvereeniging, waarbij oud minster Aalberse als Rijksbemiddelaar optrad, ter oplossing van het conflict in het transport bedrijf te Nijmegen. Ten slotte werd aangenomen het bemidde lingsvoorstel van den heer Aalberse, om een weekloon van 25 te geven, plus vier vacantie- dagen in het jaar en voor overwerk 40 ct. per uur uit te keeren; op Zondag 1. OM EEN AUTO TE HEBBEN KORTE VREUGDE. Geen rij- maar een ander bewijs van de politie Een 20-jarige metaalbewerker te A'dam kreeg plotseling idee in een autotochtje. Edoch, de jongeman deelde het lot van velen zijner me- demenschen, die evenmin als hij een auto be zaten. Goede raad was duur eneen auto Was nóg duurder. Maar eindelijk kreeg hij een lumineus idee. Hij stapte met het air eens autobezitters een garage aan den Amsteldijk binnen, koos daar na een van de daar staande auto's er uit, die hem het beste beviel en reed de deur uit. Weldra snorde de wagen met een aardig gangetje langs den Amsteldijk en de jeugdige automobilist voelde zich als een geboren mll- lionnair. Zijn pleizier duurde echter niet lang, want hij ging zoo geheel op in het genot van te zitten in het lichtveerende wagentje, dat hij niet uitkeek en plotseling tegen een fietser op reed. De fietser kwam te vallen maar kreeg gelukkig geen letsel. Niet zoodra zag de auto bestuurder een politie-agent afkomen op de piek das onheils, of zijn geweten begon hem heftige verwijten te doen. Hij herinnerde zich eensklaps weer, op welk een vreemdsoortige wijze hij zich een auto had verschaft en vond het geraden, om de komst van den dienaar der wet maar niet af te wachten. Dies sprong hij uit den auto en nam overhaast de vlucht. Maar hij bracht het niet ver en weldra werd hij door den ster ken arm tot stilstand gebracht. Op het politiebureau aan de Stadhouderska de bekende de would-be automobilist zijn zon derlinge escapade. Toen hij later op den dag thuis kwam had hij weliswaar geen rijbewijs, maar hij had toch een toezegging gekregen van de politie, dat hij binnenkort een ander officieel docu ment zou thuiskrijgen. En daarop zal hij allicht niet zoo heel erg gesteld zijn geweest... EEN VALSCHE REMBRANDT VERKOCHT? Op slir.ksclie wijze in den handel gebracht V. D. meldt uit Betlijn d.d. 21 Juni: Naar de bladen alhier berichten, heeft een Duitsche kunstliefhebber door bemiddeling van een deskundige yoor 150.000 Mk. in contanten een schilderij van Rembrandt gekocht, getiteld „De H. Familie". Aan den hooper had men de verzekering gegeven flat het stuk uit familie bezit stamde, doch dat de eigenaar in geen geval zijn naam bekend wilde maken daar het hier een gedwongen koop betrof. In werkelijk heid zou het stuk meer dan een millioen Mk. waard zijn. Kort na de transactie werd aan den kooper meegedeeld, dat het stuk beslist een vervalsching moet zijn. Daar de verkooper wei gert zoowel den naam van den vroegeren eige naar te noemen, als den koopprijs te restituee- ren, heeft de kooper de zaak in handen van de justitie gesteld. Aan de achterzijde van de schilderij bevinden zich enkele stempels, welke doen vermoeden, dat het stuk op slinksche wijze uit Oostenrijk in den handel is gebracht. INTERN. ROZENPRIJSKAMP TE PARIJS Gouden medaille voor een Nederlandsche roos Onze Parijsche correspondent meldt ons Bij Ce groote internationale rozenkeuring in het prachtig rosarium van „Bagatelle", in het Bois de Boulogne, te Parijs, heeft „Président Deville" van de Nederlandsche rozenkweekers, de firma Leenders Co., te Tegelen, de gou den medaille, zijnde de hoogste onderscheiding voor een buitenlandsche nieuwe roos ontvan gen. Het is een zeer schoone roos van de kleur karmijn-cochenille. De voornaamste mededing sters waren de bekende rozenkweekers Alex Dickson (Engeland), Gebroeders Hetten (Lu xemburg) en Pedro Dot (Spanje). De gouden medaille voor een Franscho roos werd toegekend aan de roos „Madame Pierre Du Pont" van den rozenkweeker Mallerin van Grenoble. R. K. BOND VAN SCHILDERSPATROONS In een te Roermond gehouden propaganda- vergadering van den Ned. R. K. Bond van Schilderspatroons „St. Lucas" werd in principe besloten tot stichting eener afdeeling. De successen van De Maas, de Dare Devils en andere ploegen OPRICHTING VAN EEN ROTTERAMSCHE ROEIBOND GEWENSCHT Een medewerker schrijft ons: Onder de merkwaardige verschijnselen van de roeisport in dezen zomer noemen we op de eerste plaats de herwonnen plaats van Rotter dam op het gebied der race-roeierij. Eindelijk! zegt men in de roeiwereld en inderdaad wekte de achterlijke positie van Rotterdam op dit voornaamste gebied van watersport verwon dering. De watergelegenheid, d.w.z. het terrein voor oefening, is in Rotterdam ruim voldoende en er zijn thans een aantal vereenigingen van verschillend gehalte, die zeker in staat zijn tezamen ieders wenschen op dit gebied te be vredigen. De Maas, Nautilus, De Trekvogels, Dare Devil Club, Deutsche Turn- und Ruder- verein, tezamen zijn zij toch zeker in staat Rotterdam een vooraanstaande plaats in de roeiwereld te verschaffen. Nu het feit zich voor doet dat Rotterdam twee hoofdbestuursleden van den Nederlandschen Roeibond, waaronder de voorzitter van deze nationale organisatie op roeigebied, huisvest, nu eerst recht moeten de wegen gevonden worden, teneinde de opleving, die thans, dank zij enkele goede ploegen, waar te nemen valt, van blijvende waarde te doen zijn. Het is daarom met instemming dat wij kennis namen van het voornemen om een ge regeld contact tusschen de Rotterdamsche roei- vereenigingen te onderhouden. Reeds waren er in de laatste jaren over gezamenlijke belangen een paar malen conferenties gehouden over de organisatie van de wedstrijden in ovemaadsche booten, dus speciaal junior-wedstrijden, op den I-Iollandschen IJsel met het eindpunt enkele honderden meters boven het Kralingsche Veer. Thans is reeds besloten deze samenkomsten van bestuurderen van de Rotterdamsche roei- vereenigingen meer permanent te doen zijn en werden voor den I4en Juli de jaarlijksche wed strijden reeds vastgesteld. Men wil dan tevens Dordrecht bij de Rotterdamsche groep betrek ken, wat natuurlijk zeer wel mogelijk is. De Koninklijke Dordtsche Zeil- en Roeivereeniging zal eventueel een welkome versterking vormen van het Rotterdamsche contingent en zal zelf met meer rechtstreekseh contact ook slechts gebaat kunnen zijn. Men overweegt voorts om in Rotterdam in navolging van Amsterdam tot een organisatie voor het jeugdroeien te komen en het is vooral dit punt dat de volle aandacht verdient. Wil men een beweging sterk doen zijn, dan rlchte men het oog vooral op Je jeugd. Amsterdam heeft dat enkele jaren geleden ingezien en in 1928 hebben niet minder dan 300 scholieren deel genomen aan de roeicursussen in de hoofd stad, een aantal dat vermoedelijk dit jaar nog overtroffen wordt. Dat hiermede een jonge garde van roeiers opgekweekt wordt, spreekt wel haast vanzelf. Bij velen komt natuurlijk de behoefte later ln de gladde boot over te gaan en het Is aan geen twijfel onderhevig, dat deze jeugdcursussen tot een bijzondere versterking van de bestaande vereenigingen moeten leiden. Waar men in de hoofdstad reeds de tastbare resultaten van deze opleiding tot roeier ver kregen heeft, aarzelde de gemeente ook niet daarvoor een subsidie te verleenen en de be staande clubs waren voorts gaarne bereid tot offers. Wij kunnen voor Rotterdam slechts hopen, dat het Amsterdamsche voorbeeld na volging mag vinden en als we ons dan verder nog rekenschap geven van de vele andere ge zamenlijke belangen, die er voor de Rotterdam sche clubs bestaan, dan wil het ons voorkomen, dat men verstandig zou doen door in Rotter dam zoo spoedig mogelijk te komen tot de op richting van een Rotterdamsehen Roeibond. Men zal er op den duur toch toe over willen gaan om zich bij het houden van wedstrijden niet te beperken tot beginnelingen-wedstrijden in overnaadsche booten. Trouwens, er wordt al sedert enkele jaren een specifiek Rotterdam sche krachtmeting in vieren gehouden, een officieus Rotterdamsch kampioenschap, waar aan echter het officieele cachet ontbreekt. Het ware véél beter al deze wedstrijden onder de vlag van een algemeene Rotterdamsche organi satie, of eventueel een RotterdamschDordt sche organisatie te doen doorgaan. Van zulk een bond zou in Rotterdam veel kracht kunnen uitgaan. Men zou voor goede roel-gelegeuheid kunnen ijveren, men zou als Rotterdamsche Roeibond met positieve voorstellen bij het stadsbestuur kunnen aankomen voor de orga nisatie van het jeugdroeien, voor het houden van scholieren-wedstrijden, voor het in gereed heid brengen van een goede baan voor natio nale wedstrijden, kortom, de actie die gevoerd moet worden in het belang van de roeisport kan op zooveel krachtiger wijze ter hand geno men worden door een permanente organisatie die in opdracht handelt van alle clubs en Allen die de roeisport in Rotterdam een warm hart toedragen. Het is aan geen twijfel onderhevig dat een gezonde actie in die richting succes hebben moet en b.v. den steun hebbeE zai van den sportieven burgemeester van Rotterdam, wiens sportsympathïeën toch niet uitsluitend gericht zullen zijn op het aantrekkelijke en populaire, doch voor de lichamelijke opvoeding veel onbelangrijker voetbalspel. 9 Maar ook op eigen initiatief valt er zooveel werk te doen. voor een flinke plaatselijke orga nisatie op roeigebied. Op het oogenblik beschikt Rotterdam over enkele goede ploegen. De acht van de Maas toonde in twee races op den Am- stel haar uitstekende hoedanigheden en ook de jonge acht van Nautilus maakte een goeden indruk. Hoe deze ploeg sedert Hollandia voor uit gegaan was, verbaasde alle Insiders en toonde aan, dat het bij Nautilus aan goeden wil en deskundige leiding niet hapert. Dan heeft Rotterdam wel z'n beste vertegen woordigers in het keurige kampioens-duo van de Dare Devil Club, heeft de Deutsche Turn- und Ruderverein een paar ploegjes, die er wezen mogen, deed ook de vier van De Maas goed werk en hadden de Dare Devils nog een jeugdig skiffeur afgevaardigd. Ziedaar de Rotterdamsche representatie van het oogenblik. Vergeleken bij vorige jaren is dit al een belangrijke vertegenwoordiging, doch voor een stad als Rotterdam toch nog een veel te kleine. Op den duur moet Rotterdam in alle nummers partij geven en met succes. Natuur lijk moet hier het hoofdwerk gedaan worden in en door de clubs, doch een centrale Rotter damsche organisatie kan er krachtig toe bij dragen dat op dit punt alle clubs haar beste beentje voorzetten. Wanneer men op den duur komt tot Rotterdamsche kampioenschappen in den vorm van voorwedstrijden voor de natio nale 'kampioenschappen, dan heeft men reeds de zekerheid dat de beste ploegen van Rotter dam aan den start gaan. Doch ook de mogelijk lieid om in speciale gevallen een gemengde Rotterdamsche ploeg te vormen, wordt hiermee geopend en ook om elkaar van dienst te zijn met het belangrijke coachwerk en in nog vele andere aangelegenheden. Als twee clubs elk één goede sculler hebben, is er misschien aan leiding voor den Rotterdamsehen Roeibond-in- spë dit tweetal bijeen te brengen in de dubbel skiff en het kan toch ook voorkomen dat b.v. voor een vertegenwoordiging naar de Olympi sche Spelen een ploeg van De Maas aanmerke lijk versterkt zou kunnen worden met een twee tal roeiers uit een andere Rotterdamsche club. Dat alles kan dan geschieden onder de vlag en onder de auspiciën van den op te richten Rot terdamsehen Roeibond. We deden slechts een greep en zouden nog verder kunnen gaan, want de voorbeelden lig gen inderdaad voor het grijpen, om aan te too nen, dat men te Rotterdam tot een bloeitijdperk op roeigebied bomen kan als men de handen ineen slaat. Op verschillend gebied van sport speelt Rot terdam een belangrijke rol, maar het was op vallend dat de eerste havenstad des lands op liet gebied van roeien op het tweede plan stond. Voor het eerst in dit seizoen telt Rotterdam weer mee en juist nu is het zaak aan de water stad Rotterdam een eereplaats te verzekeren in de Nederlandsche roeisport. Atletiekwedstrijd voor dames. De athletJekwedstrijden tusschen de damee- ploegen van Nederland en West-Duitschland zul len plaats hebben te Gouda en wel op 17 Juli, den dag waarop te Amsterdam de wedstrijd NederlandWest Duitschland voor heeren-ploe- gen gehouden wordt. DAMKAMPIOENSCHAP NED. R. K. DAMBOND. Thans is het geduchte K. D. O. reeds voor do vierde maai kampioen van bovengenoemden bond. Hoewel dlit feit den schijn geeft, dat K. D. O. misschien wel een klasse beter speelt dan de overige clubs, is dit toch geenszins het geval Het beste bewijs geeft wel de onlangs gehouden ont moeting K. D. O.Excelsior uit Den Bosch. Excelsior, nog een jonge vereemiging gaf in dezen beslissingswedstrijd om den kampioenstitel heel goed partij te zien. Jammerlijk hadden enkele borden minder wedstrijd-routine, waardoor het was te voorzien dat Excelsior de verliezende partij zou z(jn. Vermelding verdient evenwel, dat het den heer J. Bechthöld, door een fraaie com binatie, gelukte, den huldigen bondskampioen J. de Hoogh te kloppen. De gedetailleerde uitslag van de finale ls als volgt: K. D. O. Excelsior. L. W. SeholtesH. v. d. Pol ii Wr. C. SeholtesJ. v. Liem-pt 20 de HooghJ. Bechthoki o2 W. F. Bolle-P. Hollenlberg 1—1 G. v. ZwieterenA. Goovaars 20 A. WaasdorpH. v.' Poorten 20 P. J. BolleiH. Foppelen 20 M. de WitP. v. Aart 11 M. Klein-F. v. Valkenburg 0 13—7 Totaal .V ATEIiPOLO-COMPETITIE DolfijnG. Z. C. 60 G.Z.C. opende den aanval met een paar scho ten van Jan de Boer, die overgingen. 'Daarna zwom Stender op en scoorde, waarna bij een algemeenen aanval der Dolfijnen Kuyper doel puntte (20). Slop bleek in het G.Z.C.-doel zeer onzeker. Een voorzet van Muller naar Stender verdween achter Slop in het net (30). De Dolfijn zat geweldig op den bal en toen Muller weer aan Stender overgaf, was het 40, met welken stand de rust inging. Ook na de rust was de Dolfijn het meest in actie en wat spelverdeeling en schotvaardigheid be treft het sterkst. Een paar schoten op het Dolfijndoel werden onderschept, waarna door goed combinatiespel Muller weer scoorde (50). Enkele doorslagballen van G.Z.C. leverden geen resultaat op, doordat RUke schitterend stopte. De snelle Dolfijnen bleven in de meerderheid en toen Hottentot naar v. d. Velden plaatste was het halve dozijn vol (60). Het was een wed strijd van snelheid tegen plaatsspel. De competitie-wedstrijd R.D.Z.H.Z. P.C. is uitgesteld tot 30 Juni a.s. Uitslagen f De resultaten van Vrijdag zijn: Dames 2e klas: H. D. Z. IIThetis 20; L. Z. C.—A. D. Z. II 3—2. Heeren le klas: Dolfijn—G. Z. C. 6—0. Res. le klas: D. J. K. XI—G. Z. C. H 4—1. 2e klas: NeptunusA Z. P. C. 62. Res. 3e klas: L. Z. C. lit—de Zijl II 6—0. „De gouden ketendie Rome en Nederland bindtzal door het Xederlandsch priester-college te Home in glans en hechtheid <og toenemen" t aus Pius XI in Zijn toespraak tot de Nat. Nederl. Bedevaart Giften worden aan ons kantoor te Botter dam en aan onze Bijkantoren te Amsterdam, den Haag, Dordrecht, Schiedam, Gouda en Pi etorialaan, Rotterdam, tegen kwitantie gaarne in ontvangst genomen, alsmede per giro onder no. 11735 Rotterdam. Vorig bedrag 6009.87 L. D. te 's Gravenhage2.50 J. G. Bussumg Van C te Nijmegeng J. H. v. V., R'dam, tot zekere Intentie 5. W. K. te Leeuwen-beneden50.— M. E. W., R'dam, ter eere van den H. Antomius, ter genezing van een zenuwtrilling 2.50 N. N., Leidenjo. A. K., Deventer3. Totaal 6092.87 HET OPPIKKEN VAN POST OP ZEE Een geslaagde proefneming Het plan om in de vlucht post vanaf een varend schip op te pikken, waarover we cmlang3 berichtten, is ten uitvoer gebracht. Ondanks den omregelmatigen wind en bewogen zee, slaagde de vlieger George Pond erin, een zak met post over te nemen van dan United States Llnes- mailstoomer "Leviathan", toen het schip zich 75 mijl buiten de Amerikaansche kust bevond. Eenvoudig was de taak van der. vlieger niet. De zware rookwolken, die uit de schoorsteenen van het schip opstegen, maakten den vanger tel kens onzichtbaar, zoodat Pond mede daardoor niet minder dan 13 maal laag over het voorschip m-oest vliegen, voor de 50 meter lange kabel met grijpkog-el ln de 20 meter grootj opening van den vanger zat, en hij den postzak beet kreeg. Een uur inter reeds kon de post te Newark N. J. worden afgeleverd. Dr. Lytic Adams, de uitvinder van de „pick-up" inrichting, was passagier aan boord van de „Le viathan", en woonde da proef bij. Hij hoopt'dat liet mogelijk zal worden aan beide einden van de reds den tijdsduur van het vervoer van expresse post met twee dagen te bekorten. NIEUWE DUURVLUCHT-POGINGEN J Levensgevaarlijke methoden Het duurvliegen met benzine-innemen gedu rende de vlucht van uit een ander vliegtuig, waarvan het wereld-record thans op 172 uren staat, dreigt tot excessen te leiden. Thans be reiden de Amerikaansche vliegers Warner en Abbott een ononderbroken vlucht van anderhalf a twee weken voor, waarbij het recordvllegtuig gedurende het vliegen niet alleen van bedrijfs- stof doch ook van een „versehen bestuurder" zal worden voorzien. Deze zal zich uit het voe- ddngsvliegtulg langs de benzine-slurf in het re cordvllegtuig laten glijden, terwijl de vlieger dien hij vervangt, per parachute naar de aarde zal afdalen. Het valt te betwijfelen of de internationale luchtvaart-federatie, een op een dergelijke wijze vastgesetld record officieel zal erkennen. Geldelijke steun voor den politieken strijd. Het is aan het Secretariaat der R. K. Staats partij gebleken, dat er verschillende personen zijn, die gaarne een bijdrage voor den politie ken strijd willen beschikbaar stellen, doch die niet juist weten waarheen hun bijdrage te zenden. Er zijn tal van kleine gemeenten met een uitsluitend Katholieke bevolking, waar de po litieke strijd betrekkelijk weinig financieele kosten met zich brengt. Elders is de strijd veel zwaarder! Personen die dus door hunnen steun mede willen helpen aan de overwinning der R. K. Staatspartij den 3 Juli a.s. kunnen hunne bij dragen storten op de postrekening van den tweeden secretaris van de R. K. Staatspartij, mr. H. Kolfschoten, Frankensiag 8, Den Haag, gironummer 125624. Desgewnscht kan een bijzondere bestemming aan de bijdragen worden gegeven. Het partijsecretariaat zorgt er dan voor, dat do steun daar komt, waar de gever zulks bedoeld heeft. WEER DREIGT CONFLICT IN ENGELSCHE STAATSKERK 4 Nog altijd strijd over het gebedenboek In de Anglicaanscho staatskerk dreigt, in verband met het nieuwe gebedenboek, dat reeds tweemaal door het parlement verworpen is, opnieuw een conflict te zullen ontstaan. De meerderheid der „bisschoppen" heeft voor gesteld geen tuchtmaatregelen te nemen tegen dominees die den dienst voigens het nieuwe boek leiden. Een aantal „bisschoppen" verzet zich daar tegen, daar de geestelijkheid geen A boek mag bezigen, dat niet door het parlement ia goedgekeurd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 3