DE NEDERIANDSCHE BANK. FEUILLETON DE IDEALIST WOENSDAG 26 JUNI 1929 TWEEDE BLAD PAGINA 9 HET VERSLAG. HILLEN'S SIGARENFABRIEKEN R. K. GRAFISCHE BOND DE GEVANGENISSEN I HOOGERE GELDMARKT DE OORZAKEN DER DISCONTO-VERHOOGING AMERIKA ANSCHE BELASTINGGELDEN TERUGONTVANGEN Aan het verslag der Nederlandsche Bank, door den president en door de commissaris sen uitgebracht in de gisteren gehouden alge- mee ne vergadering van aandeelhouders ont- leenen "wij het volgende: De economische toestand van Europa ver toonde in het algemeen gedurende het afge- loopen boekjaar minder vooruitgang dan in de vorige verslagperiode. In tegenstelling tot de oude wereld gaf Amerika gedurende de verslag-periode een beeld van voortdurend toenemende welvaart te zien. Vooral In de Vereenigde Staten bleef de voorspoed aanhouden. Voor Nederland was het afgeloopen boekjaar in economisch opzicht niet ongunstig. Handel en nijverheid bleven zich op bevredigende wijze ontwikkelen en de klachten over hooge pro ductiekosten en over moeilijkheden hij den verkoop van Nederlandsche producten in het buitenland waren minder talrijk dan Th de voor afgaande jaren. De werkloosheid bleef afnemen. Dank zij de gunstige weersgesteldheid in 192S leverden voor den landbouw en de tuinderijen de meeste producten goede oogsten op, zoodat de uitkomsten bij dalende prijzen loonend ble ven. De toestand in Nederlandsch-Indië was iets minder bevredigend, als gevolg van een aan zienlijfee daling der prijzen van eenige koloniale producten, met name suiker en rubber. Consolideering van het geldwezen Met betrekking tot het geldwezen kenmerkte het boekjaar 1928/1929 zich door een verder voortschrijden der consolideering, welke op dit stuk gedurende de laatste jaren viel waar te nemen. Sterke stijging der gt-Mrente in de Ver. Staten Het voornaamste verschijnsel, hetwelk de in ternationale geldmarkt gedurende de verslag periode te zien gaf, was de sterke stijging van de geldrente in de Vereenigde Staten. Vooral de rente op de open markt bereikte geduren de het afgeloopen boekjaar in de Unie bij her haling zeer hooge cijfers. De hooge rentetarieven in de Vereenigde Sta ten deden uit den aard der zaak in verschil lende Europeesehe landen hun terugslag gevoe len. Het gevolg daarvan waren verschillende disconto-verhoogingen. Ten onzent was de geldmarkt in het afgeloo pen boekjaar aanmerkelijk minder ruim dan in 1927—'28. De uitgifte van schatkist papier is in het af geloopen jaar weder binnen betrekkelijk be scheiden grenzen beperkt gebleven. De disconto verhooging Op 22 Maart 1929 was ons beschikbaar bui- tenlandsch tegoed zoozeer ingekrompen, dat wij moesten besluiten tot omzetting in dollars van de eerste der genoemde twee goudzendin gen. Hiermede achtten wij echter tegelijkertijd het oogenblik aangebroken voor een anderen maatregel: met ingang van Maandag 25 Maart verhoogden wij ons rentetarief met een vol pro cent, zoodat het wissel-disconto 5%, bet pro messen-disconto en de beleening-rente 6 en het tarief voor voorschotten in rekening-courant 7 procent kwamen te bedragen. Deze maatre gel heeft zijn doel niet gemist. Op 25 Maart, liep de dollarkoers terug tot 2.4942; op het einde van het boekjaar werd 2.4954 genoteerd. De tweede van de meergenoemde twee goudzen dingen hebben wij dan ook tot dusver niet be hoeven aan te spreken, evenmin als een derde zending van omstreeks 12 millioen, welke wij voor alle zekerheid op 26 Maart nog naar Londen verscheepten. De gebeurtenissen van bet afgeloopen boek jaar bebben wel zeer duidelijk bet nut van het aanbonden van een buitenlandsche wisselpor- tefeutlle in het licht gesteld. Belastingregeling met Amerika Onze winst- en verliesrekening heeft den gunstigen invloed ondervonden van een na dere regeling van onzen plicht om belasting ta betalen in de Vereenigde Staten van Amerika voor het aanhouden aldaar van een buitenland sche wisselportefeuille. Bovendien is de regeering van de Vereenig- de Staten van Amerika bereid geweest om een wetswijziging tot stand te brengen, waarbij buitenlandsche circulatiebanken in het vervolg zijn vrijgesteld van betaling van belasting voor het aanhouden in de Vereenigde Staten van een buitenlandsche wisselportefeuille. Dat is voor ons van groot belang met het oog op de te voeren internationale bankpolitiek, speciaal dienende tot steun van den Nederlandschen gulden. Over het géheele jaar berekend beliep bet bedrag der rentelooze voorschotten aan het Rijk gemiddeld f 7.1 millioen. Onze biljettencirculatie beliep gemiddeld nog niet ten volle f 5 millioen meer dan in 1927 '28. Zij wisselde tusschen f 768.2 millioen op 25 Juni 1928 als laagste en f 870.1 millioen iop 2 November 192S als hoogste cijfer. Het giro-verkeer bleef zich op bevredigende wijze ontwikkelen. Bij den aanvang van het thans beëindigde boekjaar stond het pensioenfonds voor het per soneel te boek met f 5.184.168. Het steeg door stortingen van f 631.272 ten laste van de winst en verliesrekening, benevens door diverse ba ten van f 286.899 in totaal met f 917.672, ter wijl ten laste van het fonds betalingen werden gedaan tot een gezamenlijk bedrag van f 188.175, zoodat het pensioenfonds per 31 Maart 1929 op de balans voorkomt met f 5.913.665. Hiervan was op genoemden datum f 5.545.897 belegd. Met een gemiddeld cijfer van f 374.581.930 is het opereerend kapitaal f 28.652.835 lager dan het gemiddeld bedrag van het voorafgegane boekjaar. De credietoperaties der bank De disconteeringen bedroegen in bet afgeloo pen jaar f 594.588.750 tegen f 686.298.413 in bet vorige jaar; het gemiddeld bedrag der loo- pende disconto's was f 69.7S1.160 tegen f 125.173.366 in 1927—'28. De gemiddelde looptijd van het papier was 43 dagen, 23 dagen minder dan ten vorigen jare. Het boekjaar, aangevangen met een bedrag van f 67.707.325 aan gouden munt, eindigde met f 66.771.945. Per saldo is een bedrag van f 184.035 gedu rende het afgeloopen boekjaar door de circu latie hier te lande opgenomen. Verder blijkt in den loop van het jaar een bedrag van f 1.344.054 naar de binnenlandsche circulatie te ziju afgevloeid. Het gemiddeld bedrag der bankbiljetten in omloop was in het afgeloopen jaar 4.765.149 hooger dan dat van het vorige jaar; toen 804.401.730, thans 809.166,879. De giro-opdrachten zijn, wat het aantal st uks betreft, toegenomen van 658.045 in 1927/28 tot OG3.924 stuks in het afgeloopen boekjaar. Het totaal gegireerde bedrag daalde echter van 41.936.832.195 in het vorige boekjaar tot 41.408.363.417 in 1928/29. Winstsaklo 1.83 (v. j. 1.50) millioen. De winsten, verkregen van 1 April 1928 tot 31 Maart 1929 bedragen uit Disconto 2.171.044 (3.801.414)buitenland sche wissels en saldi 10.500.479 (6.206.5S3) beleening 4.146.656 (3.304.261) effecten 841.208 (836.291); voorschotten In rekening- courant 978.797 (879.600); verschillende pro- visiën 1.075.059 (1.088.907)winst op munt- materiaal 39.560 (62.563); afschrijving van verjaard dividend van het 84ste boekjaar 95 in totaal Is dit 19.752.903. Daarvan af te trekken Onkosten 5.092.688 (5.380.517)afschrijving op gebouwen en meubelen 494.331 (518.570); storting in bet pensioenfonds 631.272 (618.188). Geheel winstcijfer 13.534.610 (10.662.345). Na de statutaire verdeeling hiervan bedraagt bet winstsaldo, ter beschikking der algemeeme vergadering 1.843.982 (1.503.929). Dividend 119 Cv. j. 104) Nadat reeds 3% pet. van bet kapitaal aan de aandeelhouders is toegekend, blijft dus nog 1.843.982 ter beschikking over. Indien aan die geheele som de bestemming wordt gegeven om tot verhooging der uitdee- ling te strekken, zou de uitdeeling boven de 3% pet. 84 en dus in haar geheel 119 kunnen zijn (v. J. 104). Het aandeel van den Staat in de winst bedraagt 8.387.224 (v. j. 5.961.955). Uitstel van couponbetaling verleend De commissie uit obligatiehouders zal voorstellen uitwerken „FINANCIEEL IS DE ZAAK MIS EN HET PRODUCT IS NIET GEWILD" In gebouw „Diligentia" te 's-Gravenhage is gisterenmiddag 4e tweede algemeene vergade ring gehouden van obligatiehouders in de N.V. A. Hilien's Sigaren- en Tabaksfabrieken te Delft Op deze vergadering, die belegd was door de N.V. Alg. Administratie- en Trust kantoor te Rotterdam en gerechtigd was bot het nemen ©ener beslissing bij meerderheid van stemmen inzake de bekende reorganisatie voorstellen, werd bijgewoond door 48 personen, vertegenwoordigende 484 obligaties en even zoovele stemmen. Na de opening, waarbij de voorzitter ar. J. J. Krantz constateerde, dat de vergadering niet aan de commissie Blatt e.s. gebonden is t-n dus bet uitstel der conponbetaling kan afstem men, verzoekt m r. Cohen, of bet niet moge- Bjk is, dat de commissie eerst een voorloopig verslag van haar bevindingen uitbrengt. Namens de commissie deelt de heer Noor- d u y n daarop mede, dat in de groote plaatsen inlichtingen ingewonnen zijn naar de waarde der onroerende goederen. De taxaties zijn niet laag en niet hoog bevonden; de eommissie meent dat de genoemde prijzen gemiddeld wel bereikt zullen worden. Verder beeft de commis sie reeds kennis genomen van rapporten van accountants en andere personen, doch het daar bij verkregen materiaal is te uitvoerig om thans reeds een gefundeerd oordeel uit te kunnen spreken. Wel is men tot den indruk gekomen, dat de rente der obligaties voor een zeer groot gedeelte gedekt kan worden door de huurwaar de van het onroerend goed met inbegrip van de huurwaarde der fabriek. Wat het uitstellen van de couponbetaling aangaat, hieromtrent is de commissie van oordeel, dat obligatiehouders bij een kort uitstel niets riskeeren, vooropge steld althans, dat de directie t. z. t. met meer acceptabele voorstellen voor den dag komt. Hangende dit uitstel mag ook geen verkoop tan eenig onroerend goed plaats vinden tenzij de volle opbrengst bij de trustee gedeponeerd wordt. De heer m r. Cohen vraagt daarop of ande ren bypotbecairen crediteuren ook verzocht is om vermindering van hoofdsom en rente. Dit blijkt niet bet geval te zijn. Spr. vraagt vervolgens of de machines, welke ad 94.580 op de reorganisatie-balans staan, tegelijk met de fabriek hypothecair verbon den zijn. De heer Noorduyn: Ja. De heer Bess «laar heeft bevonden dat de taxaties van het bestuur juist zijn. De beer m r, v. d. Hoek, president-commis saris, zegt, dat niet de directie, maar commis sarissen een aantal obligaties hebben gedepo neerd. Hoe zij er aan komen, doet niets ter zake. Do president-commissaris, mr. van dor Hoek, licht daarop het reorganisatievoorstel nader toe. Het voorstel is zeer voordeelig voor obligatiehouders, wanneer Hillen goed gaat, gezien het recht op preferent dividend. Dan is er de nieuwe obligatieleening van 225.000, waarvoor het bedrag reeds gevonden is. Denkt u, aldus spr., dat wij 225.000 op tafel leggen, als we niet overtuigd zijn, dat de zaak te redden is Men moet, om een oordeel over Hillen te vellen, goed in de zaak in zitten, vandaar dat spr. de commissie zoo goed vindt. Wij kunnen misschien met de commissie zeer genoeglijk tot een resultaat komen. Wellicht zijn er punten, waarop de directie, en waarop de commissie kan toegeven. Geroep: Dan gaal er nog meer verloren i Mr. v. d. Hoek: De onroerende goederen zijn 70 pet waard. Op een vraag van den heer v. d. Veen ant woordt de directie, dat de bezuiniging op de salarissen der directie reeds verleden jaar is ingegaan. De heer v. Ravesteyn hoopte, dat obliga tiehouders zouden doordrongen zijn van het belang der werklieden, 250 -man, welk belang meebrengt, dat de fabriek in stand blijft. Ten slotte komt punt 1 der agenda in stem ming. Het uitstel der couponbetaling per 1 Juli wordt aangenomen met 335 tegen 147 stemmen en 2 stemmen blanco. Daarbij wordt bepaal), dat de directie intusscben geen verpande goe deren mag verkoopen. De vier heeren, die op de vorige vergadering in de commissie zijn gekozen, worden thans definitief benoemd. Na eenig heen- en weer- gepraat werd besloten dat de trustee nog een Jaar vergaderin g GUNSTIGE PERSPECTIEVEN GEOPEND Bovengenoemde Bond houdt zijn algemeene vergadering in het R. K. Voreenigingsgebouw te Nijmegen. Vertegenwoordigd waren bijna alle afdeelin- gen. De voorzitter, de heer J. v. d. Dries (Utrecht) opende de vergadering en wierp dan een terug blik op het afgeloopen hondsjaar, dat tot be vrediging stemt en gunstige perspectieven opent voor 't 'grafisch bedrijf. Zoowel de nationale als internationale sa menwerking laat niets te wenschem over. Wij ontleenen aan het verslag de volgende bijzonderheden: 31 Dec. 1928 was het ledental gestegen tot 4433, een netto vermeerdering van 149 leden. De mechaniseering in de grafische bedrijven liet ook in 1928 haar invloed gelden. Het aan tal handzetters is wederom gedaald (van 1658 tot 1569). Hier staat tegenover een stijging van het aantal macbinezetters van 340 tot 356. Aan 't einde van 't verslagjaar bedroeg het aantal werkloozen nog 104. Uitgekeerd werd een totaal bedrag van 26.375.92. Het verslag releveert voorts de totstandko ming der contraetsvernieuwingen in de on derscheiden grafische bedrijven. Het verslag behandelt vervolgens om. de pensioenkw-estie, benevens de bedrijfsmoeilijk- heden in de typografie. De financieele toestand der verschillende kassen en fondsen van den Bond stemt tot groote tevredenheid. Zij bezaten aan 't eind van 1928 een totaal vermogen van 457.291.34. Het jaarverslag van den penningmeester- en de begrooting 1929 die in ontvangst en uit gaaf sluit met 't bedrag van 11701019.30 werden eveneens goedgekeurd. Na de pauze volgde een uitvoerige bespre king over eene wijziging der statuten, ook in verband met de eventueele invoering van het Pensioenfonds. Het voorstel van het hoofdbe stuur werd tenslotte aangenomen. Bij de bestuursverkiezing wegens periodieke aftreding van de heeren W. van Langenhuysen en M. L. A. Schuts en wegens aftreding van den heer H. A. Bekker, die niet herkiesbaar was, werd gekozen de heer Cox uit Maastricht en herkozen de heeren van Langenhuysen en Schuts. De periodiek aftredende voorzitter, de heer Van den Dries, werd bij acclamatie herkozen. Hierna werd het hoofdbestuur gemachtigd aan te vragen de verlenging van de Kon. goed keuring der Bondsstatuten. Goedgekeurd werd de wijziging van art. 3 sub d der statuten, hetwelk nu zal luiden als volgt: „het verkrijgen van behoorlijke ar beidsvoorwaarden voor de leden, o.a. door het afsluiten van collectieve arbeidsovereenkom sten." De uitkeeringsbedragen uit het Tuberculose- fonds werden eveneens volgens het hoofdbe stuursvoorstel vastgesteld. Hierna hield de bondsadviseur, dr. Hegge, een rede over „het sociale Koningschap van Christus," waarna de heer Serrarens, secreta ris-generaal van het I. C. V. een inleiding hield over de moderne ontwikkeling van het bedrijfs leven. In den namiddag maakten de congressisten een uitstapje naar Berg en Dal en des avonds was er reünie in Germania. UIT HET SCHILDERSBEDRIJF Staking te Zutphen De schildersgezellen te Zutphen zijn Maandag in staking gegaan. Geëischt wordt een uurloon van 58 cent (d.i. een verhooging van 6 cent) en plaatsing in de derde klasse. Bij één patroon, die den eiseh inwilligde werd gewerkt. De staking omvat ruim 40 man. VERDRONKEN. Te Rietveld bij Woerden is het 3-jarig zoontje Van den heer Klein te water geraakt en ver dronken. vijfde lid aan deze commissie zal toevoegen, zoo mogelijk uit de ter vergadering gebleken oppositie. Hierop werd de vergadering verdaagd, totdat de commissie haar voorstellen zal uitgewerkt hebben. STATISTIEK OVER HET JAAR 1927 Daling der bevolking iu de strafgestichten Uit het oogpunt van voorbereiding van vei'* betering en moderniseering van ons strafstel* sel is 1927 een zeer belangrijk jaar geweest, Immers dit jaar lieeft gebracht ten eerste het Verslag van het Centraal College voor de Re* elasseering betreffende herziening van het strafstelsel en ten tweede de intusschen reeds door de Tweede en Eerste Kamer aangenomen wetsontwerpen betreffende wijziging in straf stelsels en tenuitvoerlegging der gevangenis* straf. Een en ander wordt beschreven in de zoo juist verschenen Gevangenisstatistiek over 1927, bewerkt door het Centraal Bmream voor de Statistiek. Wat de bevolking in de strafgestichten be* treft, is er uit de statistiek van 1920 af een onafgebroken teruggang van het totaal aan tal personen, dat in de gezamenlijke gestichten verblijf hield, op te merken. Op 31 Deoember 1919 bdroeg bet aantal personen in de gestich ten 7467, op denzolfden datum van 1927 4613 (1926 4840). Ook de totale bevolking in den loop van het jaar 1927 in de strafgestichten aanwezig geweest is, vergeleken bij 1926, ge daald van 26S86 tot 25C85. In de Rijkswerkinrichting te Veenhuizen werd wederom gevangenisstraf geexecuteei'd in de zoogenaamde openluchtgevangenis. In 1927 zijn daar 235 gevangenen aanwezig ge weest, een betrekkelijk klein contingent, alS men dit cijfer vergelijkt met het aantal iu '1® gewone strafgevangenissen verblijvenden, n.l< 6444. Volgens het verslag van de Rijkswerkin richting te Veenhuizen bleef het systeem de? openluchtgevangenis (ondergaan van gevange nisstraf in gemeenschap) uitstekend voldoen. In da paragraaf- Onderwijs is een en ander meegedeeld omtrent het geven van klassikaal onderwijs in de strafgevangenis te Rotterdam en te Amsterdam. Dit onderwijs voldeed goed en leek aanbevelenswaardig. Toepassing der voorwaardelijke invrijheid stelling had in 1927 in ruimer mate plaats dan in 1926. Ten aanzien van 18 pCt. (1929 15.5 pCt.), van degenen, omtrent wie een beslissing ge* nomen werd, kwam vast te staan, dat een vervroegde terugkeer in de maatschappij k°fl worden toegestaan. Van het totaal voorwaarde lijk in vrijheid gestelden, wier proeftijd in 1927 eindigde, had ten aanzien van 16.4 pCt. herroeping plaats tegen 18 pCt. in 1926. DE OPVOERING VAN HASE&CLEVERS li STUK AFGEWIMPELD? De directeur van 't Centr. Theater te A'dam (la heer D. Sluizer, deelt ons mede, dat de door de V. V. V. C. buiten zijn voorkennis aangekon digde voorstelling in besloten kring van „Hu welijken worden in den Hemel gesloten", niet doorgaat. Het Heyennans-ensemble, onder directie van Willem van der Veer, zal van 1 Juli a.s. fff ln het Centraal Theater een aantal voorstellingen geven van „De medailles van de oude VrouW van James Barrie, waarin Esther de Boervan Rijk de hoofdrol vervult. BELANGRIJKE ONTDEKKING VOOR D® GENEESKUNDE? Naar het „Achtuhr-abendblatt" bericht, wordt er te Hamburg veel gesproken over een medische ontdekking. Het moet den directeur van het Hamburg" sche universiteits-instituut voor tuberculose- onderzoek, prof. dr. Muck, gelukt zijn, een methode te vinden, waardoor de ontgitting van morfine en andere plantengiften mogelijk is, zonder dat deze echter hun voor de genees kunde nuttige werkingen verliezen. t INVOERRECHT OP VLEESCH. De Minister van Financiën brengt ter kenni8 van belanghebbenden, dat de Commissie van deskundigen voor de samenstelling van de pril3" courant ter berekening van het invoerrecht 0' versch of gekoeld vleesch in hare vergadering van 24 dezer bedoelde prijscourant heeft vastge steld als volgt: Rund- en kalfsvleesch, verse# of gekoeld, 100 K.G. 90, Paardenvleesch, versch of gekoeld 100 K.G. 50. Gedurende de mand Juli 1929 zal mitsdien be invoerrecht voor de hierboven bedoelde vleesch- soorten bedragen 10 percent van de hiervóór vermelde waarden. "RIJ NAAR HST ENGELSCH VAN E. P. ISPHILL 3it) Hoor eens even, zei hij heesch, nu heb ik er vrijwel genoeg va.n. Je kunt naar den duivel lcopen, jij, en miss Thorpe-Hatton ook. Ik wil niet hebben, dat iemand zich met mijn pa.-i iculiere aangelegenheden bemoeit. Kom, Letty. Maar Macheson liet zich niet uit het veld slaan. Hij bleef naast het meisje staan. Letty, zei hij, een paar- uur geleden bood Miss Thorpe-IIatton hier Stephen gurd aan, dat ze jou een huwelijksgeschenk van duizend pond zou geven, als hij beloven wilde, dat hij je terug zou brengen als zjjn vrouw. En hij weigerde. Hij heeft niet de minste bedoeling, om je tot vrouw te nemen, en houdt je ge woon voor den gek. Het spijt me, dat ik het zoo open moet zeggen, maar we hebben uiet veel tijd, om er omheen te draaien. Ik verzoek je, om met me mee te gaan naar Kerkeley Square. Mrs. Brown zal daar voor je zorgen. Zij wendde zich zielig tot den jongeman. Stephen, zëi ze, zeg Mr. Macheson, dat hij zich vergist! Je wilt me toch wel tot vrouw bebben, Is 't niet? Zeker, antwoordde hij. Tenminste, dat heb lk altijd gewild. Wat Ik doen zal, als iedereen me begint te treiteren, weet ik zelf niet. Jullie allemaal laten stdenk Ik, en naar de koloniën gaan. Dat meen je toch niet, Stephen, smeekte ze. Hij lachte ruw. Weet je wat, zei hij hoonand, ga jij naar Mrs. Brown, en blijf jij daar maar. En daar is het mee uit. Ik wil me niet langer meer voor den gek laten houden. Zij deed aarzelend een stap nader, doch Maeljeson leidde haar vastberaden naar een gereedstaand rijtuig. Zij gaat met mij mee, zeide hij. U weet, waar u haar vinden kunt, als u met ernstige bedoelingen komt. Stephen sprong ln een cab, onder bet uiten van een verwensching. Macheson legde zijn band op Letty's arm. Letty, zei hij op vasten toon, we zullen de familie waar je nu bent, kennis geven, en dan naar Berkeley Square rijden. Zij bedekte haar gelaat met de handen maar gehoorzaamde. XXVI Dien avond, en nog vele avonden daarna, wijdde Macheson zich geheel aam zijn werk in het East End. De bekoring daarvan sleepte hem steeds verder mee. Hij wierp zich op zijn taak met een energie, die hem menigmaal zijn eigen leven deed vergeten, en vergetelheid zelfs gemakkelijk maakte. Avond aan avond, kwamen zij, die vermoeide, bleeke vrouwen, en sombere neerslachtig uitziende mannen. Avond aan avond smeekte en bezwoer hij hen; trachtte bij hun met hartstochtelijken ernst aan te too- nen, hoe zij het armzalig iets, dat zij leven noemden, het best benutten konden. Langza merhand begon de geweldige inspanning hem aan te tasten. Hij werd magerder, er waren kringen onder zijn oogen, en een vreemde, on verklaarbare neerslachtigheid scheen zich van hem meester te maken. Holderness kwam hem op zekeren avond ophalen, en drong er op aan, dat zij samen zouden dineeren. Kijk eens hier, Victor, zei hij, ik heb een appeltje miet je te schillen. Luister nu eens. Zit daar nu niet reed. te staren, alsof je overal spoken zag. Machesou glimlachte zonder een zweem van vroolijkbeid. Maar die zie ik juist wel, antwoordde hij. Het geweten van iedereen, die weet, moet er door gepijnigd worden. Uitgehongerde man nen en vrouwen, di'e haast geen vrouwen meer zijn! Wat houdt hun handen van onze keel af, Dick? Hun gezond verstand, jij Idioot! ant woordde Holderness opgewekt. Je ziet daar den zelfkant dext maatschappij. Je kunt ln dien vuilnishoop woelen, en trachten een reinere atmosfeer te scheppen, maar je moet verhoeden, dat je hart zou breken door het zien van al die ellende, en jij zelf door té groote krachtsinspanning ten onder zou gaan. Een man kan alleen maar dcnen, wat hij kan. Maar het moet gebeuren, dat werk in dien „vuilnishoop", mompelde Macheson. Zeer zeker, antwoordde Holderness, maar wees voorzichtig, dat je jezelf daarmee niet verliest. Macheson! Gevoeligheid is een mooi ding, als men het namelijk onder bedwang heeft. Je noemt dat gevoeligheid, als men de afgrijselijkheid van dien vuilnishoop beseft! Kom vanavond eens mee, en zie hun dan in het gelaat. Dat héb ik gedaan, zei Holderness. Ik heb dat allemaal doorgemaakt. Wat drommel, ver geet je nu, dat ik dat blaadje uitgeef? Neen, voelen móet je dat alles, maar laat het je geestelijk evenwicht niet verstoren. Verkwist de schatten niet, die je hun geven kunt. Macheson verliet zijn vriend ln een gezonder geestestoestand; Zijn woorden kwamjen hem dien avond weer voor den geest, toen hij den kleinen stroom menschen het kale, gepleisterde gebouw, miet de rijen goedkoope rieten stoelen, zag verlaten. Het was zoo waar! Toegeven aan een gevoel van wanhoop, dat was eenvoudig een wegzinken in geestelijke verslapping. Toch had tvU, in zekeren zin, nog nooit zoo volledig het erbarmelijk vruchtelooze van zijn taak gevoeld. Hoe kon hij van plicht en beter leven spreken tot menschen, wier ellende zelf, en voortdurende zielsangst, zoo afschuwelijk en schreeuwend waren, dat die plichten door do meerderheid van het menschdom niet gekend werden! Een man werd na afloop in zijn kamer ge laten, toen hij bezig was, zijn jas aan te trek ken. Met een gevoel van verlichting, bijna zag Macheson, dat hij althans geen erbarmelijk verhaal te doen had. Het was een kleine, nette man, goed gekleed, en hij sprak met een licht Amerikaansch accent. Mr. Macheson, zeide hij, ik neem de vrij heid, om me voor te stellen Mijn naam is PeteT Drayton. Mij-n beroep doet er niet toe. Dat zou u niet kunnen schelen, Macheson knikte. Wat kan ik voor u doen? vroeg hij, eenigs- zins nieuwsgierig. Nu, ik heb heel veel belang gesteld in de dingen, die li tegen de menschen gezegd hebt, zei Mr. Drayton- Maar het kwam me voor, dat u aan den verkeerden kant begonnen bent. Dat is de reden, waarom ik hier ben. U zegt net de dingen, die u zeggen moet, en u hebt er slag van, om ze zóó te zeggen, dat de menschen er wel naar luisteTe-n moeten, maar u zegt ze tegen de verkeerden. Ik begrijp u niet, was Macheson gedwon gen te bekennen. Nu, ik geloof, dat het eenvoudig genoeg is, antwoordde Draytcm. Deze menschen hier hebben niet noodig, dat u hun, om zoo te zeggen, hun eigen ellende te slikken geel" ook al tracht u hun aan te geven, hoe ze moeten dragen. Het zijn juist de partijtjes, d voor dat alles verantwordelijk zijn, die u 1 de eerste plaats eens onderbanden m<>e3 nemen. Begrijpt u, wat ik bedoel? Ik geloof he't wel, zei Macheson. Maar o0 Kijk eens hier, viel Drayton hem in rede. U bent een man met gezond verstand, e u weet, dat het leven min of meer een stra van erop of eronder is. Zij, die eronder Z,J leven hier in White Chapel (als u het „lcVt:®{ noemen kunt) en die „erop" zijn, zitten in 1 West End. Het is een onbarmhartig ge-dot J die strijd,maar hij is er. Wie denkt u nu, dat 11 mieest een lesje noodig hebben, van de tw deze menschen, of de menschen, die aanspTa'^_ lijk voor hen zijn? U kent ro*"t uw werk nen in Whitechapel. Het zou logischer gewe3 zijn, als u begonnen was in het West End- Macheson lachte. Ze zouden niet naar me luisteren, v klaarde hij. ,^e Daar zou ik wel voor zorgen, antwoo' Drayton snel. Dat is mijn za-k. Ik zou wil dat u een reeks vanwt 1, laten we „lezingen" noemen, ln het West End kunt zeggen, wat u wilt. U kunt er op los 3a zoo fel als u maar wenscht. Ik zal u lede* keer een volle zaal waarborgen. Ik stel geen belang in die menschen Macheson. Waarom zou Ik voor hen le gaan houden. Mijn sympathieën liggen maal hier. (Wordt vcrvolD .119

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 6