V.ijdag 28 Juni 1929 Tweede Blad Pagina 1 f DE KWAJE PATER. t VAN OFFEREN GESPROKEN F" KATHOLIEKE EMIGRANTEN NAAR CANADA? DIRECTEUREN DER DERDE ORDE EEN ONGELUKKIGE ECHTVERBINTENIS WAT DE OORZAAK DER ELLENDE WAS WEER EEN MOORD HET APOSTOLAAT DES GEBEDS Z. H. HOUDT EEN TREFFENDE TOESPRAAK DOOR DE TRAM OVERREDEN EN GEDOO' Nadat de roode pers gedurende de laatste maanden op de meest nar re wijze vuil ge spoten heeft op de katholieken door hen te beschuldigen van onverdraagzaamheid; door misleidende voorlichting over de hou ding der Engelschc Katholieken; door her haalde leugenachtige voorstellingen over da werkzaamheid van de Katholieke Kamer leden hij de behandeling der ziekteverzeke ringswet en door een reeks berichten en artikelen, die voortdurend tegen ons wer den gericht, loozen „Volk" en „Voorwaarts' de laatste dagen berichten over die „bru tele" katholieken. Allereerst moet pater Borroinaeus de C,reeve het ontgelden. Wij kunnen ons zoo voorstellen, dat de socialisten hem een ge vaarlijken propagandist vinden en zich gaarne van zoo'n tegenstander zouden ont doen- Waar is de socialist die zóó socialistisch leeft als deze Franciscaner monnik, die ni% praat over kapitalisme maar er zelf afstand van deed, die niet alleen werkt aan de ver heffing der mensehheid maar zelf het voor beeld geeft door vrijwillige onthechting? Zulke socialisten bestaan niet. Maar deze pater heeft de socialisten nu toch de schrik op het lijf gejaagd. ..De pater liegt", vertelt de „Voorwaarts" Mij heeft gezegd, dat de socialisten op straat hebben geschreven: „God is het kwaad" en dat hebben wij heelemaal niet gedaan. Zulke nietszeggende leuzen", aldus heit. roode blad, schrijven wij niet. Alsof deze godslastering een niets-zeg- gende leuze -is! Men moet wel een heel emd uil de koers zijn als men zulk een leuze zooals de „Voorwaarts" doet., „niets zeggend" noemt Nu is het onloochenbaar, dat er met deze. leuze in de groote steden is gevent. Zij stond aangeplakt, en werd rondgevoerd op Wagens Er heeft geen sociaal-democraat tegen geprotesteerd. Maar pater Borromaeus heeft te Amster dam ook verklaard, dat hij niet gezegd heeft dat socialisten die leuze hadden ge kalkt, maar alleen dat de leuze publiek werd aangeheven en dat is juist. De pater heeft gisteravond in Rotterdam nog ei ns gezegd, dat hij de leuze op straat geschilderd zag maar niet kon zeggen wie haar had neergckalkt. De roode pers heeft, niet gemeld, dat de pater .dit te Amsterdam verklaard heeft; zij heeft "-wel een bar grooten mond opgezet over het feit, dat de spreker, die-na twee andere redenaars het woord voerde, een „Joden mop" tapte. Wij bewonderen zulke niopp' n-tapperij niet erg, maar, om er nu zoo'n koude drukte van te maken als „Het Volk" doet en te spreken van „anti-semie- tismc" en soortgelijke dingen, is toch wel heel erg overdreven. Ais \iiij van elk anti-godsdienstig gemce- nigheidjè, dat wij vinden in de roode pers dus gedrukt en wel in vette letters melding maakten, was een groot deel van de krant pik zwart. En als wij allen laster, waaraan de soc.-dent. bladen zich voortdu rend tegenover ons schuldig maken, zoo breed zouden uitmeten als de roode pers het doet men een enkele, vrij onbeteekenende mop van pater Borromaeus in een verkie- zingsiede, dan was er in onze krrnt voor andere dingen geen plaats meer. Aan oneerlijkheid hebben wij geen be hoefte tegen de S. D. A. P. Niet .wij huldigen de leuze dat het doel de middelen heiligt, maar de marxisten; hel is de S. D. A. P-sche professor Bonger, die katholieken daar onlangs lasterlijk van beschuldigde maar met de kous op den kop thuis kwam. Mr. Bonians, hét aftredend Kamerlid aan wien de socialist isohen geen erge Leste herinnering hebben, moet in een rede te Rotterdam hebben gezegd: „Ais ge den naam Ruys zie' en denkt: Is d t nu de voorzitter dit dat kiesregle ment samenstelde, waarin ik zooveel niet kan waarde eren, dat program, waarin ik zooveel punten mis, dan komt het er op aan., offer te. hrengen'' Hot ons waarachtig niet duidelijk wat de heer Bomnns daarmee bedoeld heeft. Maar in elk geval is er geen kwestie - van, dat. het, volgens mr. Bonians, voor de arbei ders een offer zou zijn om op de Katho lieke lijst te stellen. De „Voorwaarts" maak' er dat nu wel van en het blad grinnikt er bij, dat Romans nu ook eens aan „Room- sche bezitters" het hrengen van een offer moet vragen. Wel, stemmen op de katholieke lijst is voor Roornsche bezitters zeker nog eerder sen pffer dan voor arbeiders. Geen arbei Oer die het sociaal werk, door de katholle lten verricht ziet, on het sociaal program Oer katholieke partij bekijkt, kan ontkennen, 'ikt zijn belangen er veilig zijn. Maar zijn die belangen nu zoo veilig bij 8e S- D. A. P.? Zelfs do stoffelijke belangen? De communistische „Tribune" van Woens dagavond meldt er wat anders van. Hel blad publiceert een briefje waaruit blijkt. Oa't „moderne" arbeidorsleiders op alles be- fiftlve fijne wijze met de duiten der arbei- Öer« zijn omgesprongen. Het blad spreekt iWBchuldigingen uit aan hef adres van soc.- EEN ERNSTIGE WAARSCHUWING De R. IC. Emigraitie-Vereeniging verzoekt ons plaatsing van het navolgende: In een der bladen kwam dezer dagen een advertentie voor, waar „Een Katholiek", in Canada gevestigd, gegadigden uitnoodigt, zich met hem in verbinding te stellen; zij zouden dan geheel kosteloos inlichtingen ontvangen, welke hun uit Canada zouden worden toege zonden. De steller der advertentie roept op landbouwers, maar ook kantoorpersoneel, waarvoor in het algemeen heelemaal geen emplooi in Canada te vinden is, en ook vrou welijk personeel. Wij wenschen met den meesten nadruk alle Katholieken ernstig te waarschuwen tegen deze anonieme propaganda voor Canada. Mocht men reeds op deze advertentie hebben geschreven, dan neme men ten minste zieker geen besluit, alvorens men onder mededeeling der uit Canada ontvangen inlchtingen de R. K. Emi- gratie-Vereeniging (Juliana van Stolberglaan 113, 's Gravenhage) heeft geraadpleegd. PATER TH. J. KEYSERS f Bij de familie te Bunde is bericht ontvan gen, dat in het ziekenhuis te Para (Brazilië) is overleden de Zeereerw. Pater Th. J. Keysers, missionaris van het Gezelschap van Maria. Pater Keysers heeft jarenlang in de Missie van Brazilië gewerkt en bevond zich thans op de terugreis naar liet vaderland, waar hij zijn verlof zou komen doorbrengen. Hij be reikte den leeftijd van 40 jaren. PRIESTERGEBREK IN HET BISDOM DEN BOSCH. Op dringend verzoek van de betrokken Hoogw. Bisschoppen zullen enkele der pas ge wijde Priesters van het bisdom Breda, naar „S. Maria" meldt, voor eenigen tijd hulp gaan verleenen in het bisdom 's-Hertogenbosch en het Aartsbisdom Mechelen. U RITS WAGEN VOORT ij 11 zeventigste verjaardag Giste. tui vierde de bekende letterkundige en journalist Maurits Wagenvoor't te 's-Gravenhago zijn zeventigsten verjaardag. Tevens herdenkt hij zijn 50-jarige werkzaamheid als journalist. Maurils Wagenvoort, die gehuldigd werd ter gelegenheid van zijn lOsten verjaardag. Zijn vele vrienden en vereerders hebben dit dubbele jubileum aangegrepen om den bejaar den schrijver te huldigen en hem sympathie te betuigen. Een stroom van telegrammen was ingskom<-n en ook tallooze schriftelijke gelukwenschen. 's Middags heeft in de zaal van den Haag- sclien Kunstkring de huldiging plaats gehad. De zaal was keurig met bloemstukken versierd. De heer D. Hans, voorzitter van het huldi gingscomitésprak den jubilaris toe en over handigde namens velen den jubilaris een porte feuille met inhoud. Hierop spraken Henri v. Wermeskerken na mens den Bond van Ned. Tooneelschrijvers, Mr. Alberts namens vele vrienden, ook uit andere werelddeelen, en Majoor Oudendijk namens ue Haagsche afdeeling va.i het A N- V. De jubilaris heeft daarna in een geestige speech dank gebracht voor de' hem gebrachte hulde. Daarop trad de burgemeester naar voren na den jubilaris geluk te weiischen. Velen ver schenen ter receptie. SCHOOLFONDS VOOF. SCHIPPERS- KINDEREN „SCHUTTEVAER". Onder voorzitterschap van Mr. H. Smcenge had in het American-Hotel te Amsterdam de 25ste algemeene jaarvergadering plaats der vereeniging „Schoolfonds voor Schipperskin deren „Schuttevaer". Het verslag van secre taris en penningmeester over het vereemgings- jaar 1928 werd met algemeene stemmen goedge keiird, terwijl de aftredende bestuursleden wer den herkozen, Een motie werd aangenomen, waarin de ver eeniging in verband met het feit, dat nog dui zenden kinderen geen onderwijs krijgen, haar volle vertrouwen uitspreekt in de leiding van haren voorzitter, oólt als leider der ininiste- rieele commissie, en. denvoorzitter van harte dankt vooi hei veertig jaren lang voortdurend op de bres staan, als er voor liet, schipperskind in de regeeringszalen iets te bereiken viel, in het bijzonder als dit het onderwijs betrof. 1 dem. leiders, die allesbehalve frisch klin ken. Over de al of niet-juistheicl van deze beschuldigingen, veilen wij geen oordeel. Zou het echter geen offer voor de socialis ten zijn om hoeren te moeten stemmen, die minstens even fel besprongen worden door communisten als socialisten het. onze man- IK li d.V 1- Congres te Utrecht WAARDEEREND BISSCHOPPELIJK SCHRIJVEN Woensdag werd onder groote belangstelling in het parochiehuis van de St. Antonius paro chie te Utrecht een congres gehouden van directeuren der Derde Orde van Sint Francis- CU3. Om vier uur opende de voorzitter, Pater Pe trus Nielen O.F.M., commissaris der Derde Orde de vergadering met de gebeden van het Caeremonieel der Derde Orde, richtte een har telijk woord van welkom tot de talrijke aanwe zigen, wees op de toewijding van vele Direc teuren en las vervolgens 'n schrijven voor van Z. D. H. Mgr. van de Wetering, Aartsbisschop van Utrecht, Schrijven Mgr. van tie Wetering Zeereerwaarde Pater, Met belangstelling hebben Wij kennis genomen van Uwe mededeeling, dat op 26 Juni a.s. in deze stad een Congres zal wor- - den gehouden van Directeuren der Denle Orde en van belangstellende Priesters. Wij zijn UZEW. tevens dankbaar voor deze me dedeeling, wijl U Ons hierdoor gelegenheid biedt er op te wijzen, dat Wij de Derde Orde beschouwen als een zegenrijke instelling, waarvan de verspreiding, vooral in onzen tijd, de volle aandacht verdient. De groote losheid van zeden van onzen tegenwoordi- gen tijd kan niet anders dan een nadeeligen invloed uitoefenen op de Katholieken, die te midden daarvan moeten leven. De Derde Orde zal hen tegen deze schadelijke invloe den kunnen beveiligen, wijl haar leefregel, steunend op de leer van het Evangelie, er geheel op berekend is bij hare beoefenaars deD echt christelijken geest aan te kweeken, te verdiepen en te bewaren. Het is Onze hartewensch, dat de op 't Con gres te houden besprekingen, vruchtdragend mogen zijn. Hoogachtend, De Aartsbisschop van Utrecht, w. g. H. van de WETERING. Nadat onder applaus besloten was dit aan moedigend schrijven niet een telegram van dank en onderworpenheid te beantwoorden, las de secretaris van het congres de notulen voor van de vorige bijeenkomst en gaf. P. Pi- gismundus Weghuis O.F.M. een overzicht over den toestand der vereenigingen in het district Woerden, terwijl P. Maximinus Jelgesma O.F. M. een verslag uitbracht over het district VOr den. Uit dit overzicht bleek, dat de talrijke af deelingen zich in een gezonden bloei verheu gen, vele en groote liefdewerken tot stand kwa men en de tertiarissen, zoowel ouderen als vooral de jongeren over,het algemeen hun taak en roeping beter gaan begrijpen. Daarna hield P. Dr. Fidentius van den Bor ne O.F.M. zijn inleiding over: „De Derde Orde ideeën en onze tijd". Een dankbaar applaus oogstte hij ook hier van zijn even leerzaam als interessant betoog. Nd ten levendig1 debat volgr den voorstellen en mededeelingen van het Cen traal Bureau. Het eerste voorstel: Een nieuw soort huisver zorging gewenscht? werd toegelicht door P. Cunibertus Sloots O.F.M. Deze herinnert èraan hoe hulp ia de huishouding een liefdewerk is,- dat op tal van plaatsen door de Derde Orde wordt beoefend. Deze hulp in de huishouding Ia echter voorbijgaand, tijdelijk, duurt slechts enkele weken. In groote gezinnen vooral is echter blijvende hulp gewenscht. Daarom wil spreker een nieuw liefdewerk. Dit liefdewerk zou hierin bestaan, dat men een beurs, bureau of centrale opricht, waar eenerzijds meisjes zich kunen opgeven, die om bovennatuurlijke redenen gaarne bereid zijn een betrekking té aanvaarden, daar waar de ouders hun christe-" lijken plicht hebben vervuld, waar anderzijds ouders van groote gezinnen zich kunnen mel den, die een dienstbode noodig hebben. Aan armere ouders van dergelijke gezinnen zou een tegemoetkoming voor het uitkeeren van loon kunnen geschonken worden. Over de practische uitvoerbaarheid van dit voorstel werden belangrijke besprekingen ge voerd, men besloot althans pogingen in dien geest te beproeven. Een ander voorstel handelde over de Franc!s- caansche Kerstviering. Verschillende vereeni gingen der Derde Orde organiseeren omtrent Kerstmis een tentoonstelling van kleederen en voorwerpen, die aan arme gezinnen tegelijk met andere liefdegaven ter gelegenheid van het Kerstfeest worden uitgereikt. Dit liefdewerk, zoo geheel in Franciscus' geest, wil men meer algemeen in de Derde Orde invoeren. Vooral ook wilde men propaganda, om het christelijk gebruik een Kerststalletje in de huisgezinnen te plaatsen te handhaven en uit te breiden. Andere voorstellen en mededeelingen betrof fen een cursus in ascese en regelonderricht, de uitgave van een Handhoek van Directeuren dat ter perse is, de uitgave van het „Seraphjjnsch Officio", de maandschriften, de a.s. jëtigd- demonstratie enz. Na de rondvraag waarvan verscheidene aan wezigen gebruik maakten, bracht de voorzitter een hartelijk dankwoord aan allen, vooral echter aan den pastoor van de St. Abtonius- parochie, den Zeereerw. heer G. W. Bolder, die dit congres gastvrij in het St. Antonlushuis had ontvangen en sloot 't zeer uitstekend ge slaagd congres met de gebeden uit het Caere monieel der Derde Orde. ONBETROUWBAAR SCHIPPERS KNECHT JE Gisteren heeft de 17-jarige schippersknecht van H. ten nadeele van zijn patroon, die met zijn schip te Heulhuizen, bij Nijmegen, lag, een geldkistje met circa 500 en een pak kleuren gestolen. De jeugdige dader is gevlucht in de. richtin.r Nijmegen en yermoedelijk over de grens erdwenen. HET 10e REGIMENT INFANTERIE Den len Juli 1939 zal het 25 jaren geleden zijn dat het 10e regiment Infanterie werd op gericht. INBRAAK. En de greep naar het mes Het was het drama van een ongelukkige echtverbintenis, dat zijn slot vond in den greep naar het mes. Er waren feitelijk twee slacht offers, de kejllner, thans 29 jaar omjd, die sinds 1921 gehuwd was em de vrouw, die zich niet met haar echtvriend wist te verstaan. Meermalen reeds was de vrouw het huis uttge- loepen, telkens weer keerde ze echter terug, totdat ze eindelijk in Maart 1.1. voor goed heen ging. Op 10 April d.a.v. werd de scheiding van tafel en bed uitgesproken, van de twee kinde ren werd het meisje den vader, de jongen de moeder toegewezen. De vrouw ging als huis houdster In betrekking, h,et zoontje kwam bij een nicht in huis. Twee dagen later, zocht de •man de vrouw op en deed hij haar het voorstel om met de beide kinderen ergens in de kost te gaan! Wat er toen precies tusschen de gewe- zen echtelieden is voorgevallen, is niet met zekerheid komen vast te staan, op een gege ven oogenbdik kwam de vtouw echter uit het huis, dat aan den Hoofdweg te Amsterdam ligt, luid schreeuwend de straat op, achter volgd door den man, die haar vastgreep en met een mes niet minder dan tien steken toebracht. De vrouw werd naar het ziekenhuis gebracht, haar wonden bleken van dien aard te zijn, dat zij op op 19 April als genezen kon werden ontslagen. Op 13 Juni had de man zich voor de eerste maal te verantwoorden gehad voor de Vijfde Kamer der Rechtbank. Hem was in de eerste plaats poging tot moord tem laste gelegd en subsidiair poging tot doodslag. Wegens de noodzakelijkheid van een nader getuigenver hoor was de zaak dien dag geschorst, giste ren had de voortzetting van het onderzoek plaats. Ten nadeele van verd. bleek dat hl] zich tevoren tegenover derden over zijn booze plannen had uitgelaten. Ook kwam vast te staan, dat hij twee dagen voor het gebeur de het mes had gekocht.Het O. M., mr. van Arkel, wees er In zijn requisitoir op dat verd. vóór hij tot daden overging, het voor nemen heeft gehad om de vróuw te dooden. Wat de strafmaat betreft, wilde spr. In aan merking nemen dat ook het huwelijksleven van de vrouw niet onberispelijk was. De offi cier eisohte thans vier jaren gevangenisstraf. De verdediger, mr. Max Geerling, betoogde dat hier geen sprake is van poging tot moord, noch van poging tot doodslag. Men dient lu deze zaak het volle licht te laten vallen op den geestestoestand van verd. Het is voorna melijk deihuwelijksellende, waarvan de vrouw voor een groot deel oorzaak was geweest, welke verd. tot zijn daad heeft gebracht. PI. drong met klem aan op de uiterste clementie. Uitspraak 9 Juli a.s. In dronkenschap zijp mede-arbeider doodgestoken De 58-jarige weduwnaar J. S.| sjouwerman te 7 Hoogezand, heeft gisterenhiiddag zijn 25-jarigen 'collega W. Bosgraaf met eenmesstek in de recliterliesstreek gedood. De dader Is gearres teerd en heeft bekend. De oorzaak moet gezocht worden In het misbruik van sterken drank. De verslagene was gehuwd én vader van een kind. DE ROOFOVERVAL TE BEST. Gebrek aan wettig en overtuigend bewijs De rechtbank te 's-Hertogenbosch heeft H. B., arbeider te Eindhoven, verdacht dat hij op 13 Maart te Best den wissellooper A. Vervest van de Incassobank te Eindhoven beroofde van zijn tasch met een inhoud ten bedrage van 850 en hem een steekwonde toebracht aan het hoofd, wegens gebrek aan wettig en over tuigend bewijs vrijgesproken met last tot on middellijke invrijheidstelling. Het O. M. had vier jaar gevangenisstraf ge- eischt. DE DOOD IN DE MIJNEN Weer een slachtoffer c In de mijn Laura te Kerkrade is de 35-jarige mijnwerker L. R. in een schacht gevallen. Hij werd met zware verwondingen opgenomen en bleek onmiddellijk te zijn gedood. Het slachtoffer woonde ;te Waubach. I-Iij laat een vrouw en t^vee kinderen achter. GROOTE BRAND TE BOSKOOP H. Vader ontvangt 3000 leden-pelgrims Zaterdagavond werden de pelgrims der inter nationale bedevaart, saamgesteld uit vertegen woordigers van de verschillende nationale af- deelingen van het Apostolaat des Gebeds, door den H. Vader in audiëntie ontvangen. Zij waren ongeveer 3000 in getal en waren naar Rome gekomen om tegenwoordig te zijn hij de Zaligverklaring van Pater Claudius de la Colombière, welke Zondag plaats vond. Het aantal leden van het Apostolaat des Ge beds bedraagt iver heel de wereld ongeveer 30 millioen. De H. Vader passeerde allen om hen tot den handkus toe te laten en sprak velen in hun eigen taal aan. Nadat allen in de Sala delle Benedizioni wa ren saamgebracht sprak de HoogEerw. Pater Generaal der Jesuieten den H. Vader, die off den troon had plaats genomen, toe, vermelden de, dat het apostolaat des gebeds in de verschil lende landen eenvoudig genoemd wordt Bond van het II. Hart en zijn vreugde erover uitdruk kend, dat de vertegenwoordigers zich bevinden konden in de tegenwoordigheid van den H. Vader bij gelegenheid der Zaligverklaring van een zoo groot Apostel van het H. Hart, als Pater de la Colombière. In zijn antwoord zeide de II. Vader, dat Hij zoo gaarne, evenals de Apostelen op Pinkster dag, alle aanwezigen in hun eigen taal zou toespreken, maar hij hoopte, dat de directeuren aan hun landgenooten zouden overbrengen wat Hij ging zeggen. Z. H. heette allen welkom in 't vaderhuis. Zij waren met zoo groot geloof en liefde voor den Goddelijken Koning voor de Kerk en den Paus daarheen gekomen. Zelden had de H. Vader een zoo groote schoone troost gevende groep in audiëntie ontvangen. Er waren verschillende omstandigheden, die deze audiëntie van zoo verschillende naties van Europa en daarbuiten, een blij karakter gaven. Het algemeene vaderschap van den Paus werd daardoor zoo goed uitgedrukt. Zij waren gekomen om gehoor te geven aan den oproep van het II. Hart om Jesus te verheerlijken, te bedanken en om hem hernieuwde hulde te bren gen, in naam van den zaligen Colombière, zijn dienaar en apostel. Zij kwamen om aan het H. Hart de uitdrukking van hun verlangen te geven, dat het goddelijk vuur, dat brandt zon der verteerd te worden, zich moge uitbreiden over heel de wereld. Deze gevoelens werden uitgedrukt door het Apostolaat des Gebeds, apostolaat, zoo gelijk vormig aan de verlangens van het Goddelijk Hart. Zij kwamen ook bij het gelukkig samen vallen van de liturgische plechtigheid van het feest van het H. Hart en van den eigen dag van één der grootste verschijningen en openharin gen van het H. Hart. Dit was geen toevallig samentreffen: de hand Gods was daarin te herkennen, die de edelmoedigheid dezer pel grims, wilde beloonen. I-Iet H. Hart ran Jesus, dat aitijd ridderlijk is, gaf deze bet, jning voor hun moeiten, gelijk Het ook de belooninjg van. den Zaligen Colombière voorbereidde, welke plaats Vindt op een tijd, verheerlijkt doop niygtérfeuse lichten van goddelijke voorberei ding. De H. Vader schonk zijn zegen, over hen af roepende wat de profeet noemde spiritus gra- tiae et precum, geest van genade en gebed. Aan dezen geest van gebed zijn alle genaden ver bonden. In dit apostolaat zijn alle schatten geopend voor de harten van hen, die het beoefe nen, maar zooveel te rijker, naarmate het beter beoefend wordt, naar mate de leden getrouwer in de praktijk beantwoorden aan de twee schoo ne woorden: Apostolaat en Gebed, dat is op een wijze, dat alles gebed Is, wat het zijn kan en in zekeren zin kan alles gebed zijn, indien het wordt volbracht als Apostolaat. Bidden, werken en lijden zijn drie dingen en toch slechts één ding, zoodat goed gezegd kan worden „die werkt bidt", gelijk nog beter ge zegd kan worden „die lijdt bidt", want in het lijden is een stem, die het Goddelijk Hart bij zonder goed verstaat, omdat Het weet, dat Het lijdende onze verlossing verdiend heeft. Bidden, werken, lijden en dat alles opdrag&.i aan het H. Hart van Jesus met de meening van apostolaat, dat is de schoone Zending van de leden van het Apostolaat des Gebeds, maar het Apostolaat d. Gebeds moet begrepen in zijn heele beteekenis, want het Apostolaat des Gebeds moet de andere vormen van Apostolaat niet uitsluiten. Twee andere vórme'n moetén dooi de leden niet minder ijverig beoefend worden, n.l. het apostolaat van het woord en van het voorbeeld volgens het glorieuse apostolaat, dat dien ouden bisschop-martelaar deed zeggen: „Wij spreken niet veel woorden, maar wij leven." Opdat de leden van het Apostolaat des Gebeds deze vormen van Apostolaat mochten beoefe nen, gaf de H. Vader allen zijn Apostolischen zegen. In de groentenhal van den heer M. in de Breesaapstraat te IJmuiden is gisterennacht ingebroken. Een bedrag van ongeveer 200 is door de(ni dader(s) medegenomen. Een kistenfabriek in vlammen Gisterenmiddag,omstreeks5- uur,"' ontstemd eeh hevige brand in. de kistenfabriek en hout- werf van de GèbrsV"Nijhof,'aan d'è Gouwe, to Boskoop. Het vuur vond gretig voedsel in.de groote voorraden hout, welke op de werf waren opgestapeld. De brand breidde zichdan ook zoo spoedig uit, datralles binnen enkele minuten ill lichte laaie stond. De gelieele plaatselijke brandweer werd ge alarmeerd. Het blusscliingswerk stond onder leiding van-den burgemeester, den heer P. A Colijn. Ook de Waddinxveensche brandweer was spoedig ter plaatse, met haar groote motor brandspuit. Men stond echter geheel machte loos, tegenover' de geweldige vuurzee. Slechts eenige stapels hout konden behouden blijven Huizenhoog laaiden de vlammen op. vooral toen verschillende vaten olie, welke op het terrein waren opgeslageh, in brand geraakten. Zoo geweldig was de vuurzee, dat van een aa:i de overzijde van de Gouwe gelegen woning het rieten dak begon te branden. Men slaagde er echter in het vuur op dit dak spoedig ta blusschen De Zuidkade was geheel afgezet. De belang stelling van het publiek was zeer groot. Aan' de overzijde van de Goiiwe hadden zich duizem den menschen opgesteld, om getuige te zijn van het grootsche schouwspel. De oorzaak van den brand is niet bekend. Verzekering dekt, voor een gedeelte, de belang rijke schade. MOTOR-ONGEVAL. Op den Meerweg te Haren (Gron.) is de moNn itrter Z. uit Groningen tegen een wagen gebotst en met gespleten tong en Inwendige kneuzingen opgeno OM EEN ERFENIS VAN 80.000.— Eindelijk een oplossing De bekende Drachtster erfeniskwestie ovej de betwiste nalatenschap van wijlen mej 'Teatske Dijkstra, aldaar, groot f 80.000 ver minderd met f 20.000 successierechten, is vol gens „de Crt". na een jarenlange procedure taf een oplossing gekomen. Het Gerechtshof te Leeuwarden heeft ge tracht partijen tot een mlnnenlijke schikking f( brengen en thans is een dading getroffen, dl bepaalt dat de wettige erfgenamen f 17 301 ontya.ng.en en elke partij zijn eigen rechts ei proceskosten betaalt. DIEFSTAL VAN f 36 000. Veroordeeling na onderzoek De rechtbank te 's-Hertogenbosch heeft G. J. v. B., vroeger bakker, thans zonder ha roep te Eindhoven, ter zake dat hij op 5 Dec 1928 te Eindhoven heeft ontvreemd een kisti met een bedrag van 36.000 eigendom van out burgemeester te Woensel, Eindhoven nada inmiddels een psychiatrisch onderzoek was i» gesteld door dr. Casparie veroordeeld tot jaar en 6 maanden gevangenisstraf. Woensdagavond omstreeks 7 uur Is op de' Haarlemmerweg bij den Uitweg een naar schal ting vijf-en-dertig-jarige man door een traur wagen van de N. Z. H. T. overreden en gedooq De G. G. en G. D. heeft het ItfSc van den mat naar het JVilhelminagasthuig overgebracht

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 5