Uit het wetboek der Vreugde Recepten voor de Keuken Voor elck wat wils Met koperen knopjes versierd leerwerk Strandpakjes voor meisjes van pl. m. 4 jaar 1 vacantie u <4 O C 9® Klare bronnen JJL Ï76S n a-. Goedkoope Patronen O V overneming uit deze rubriek zonder schriftelijke toestemming verboden Geloof O, die wereld van stralenden bloeienden schijn Maar die afgrond zoo donker daar onder I (Héiène Swarth* Zonder geloof geen vreugde en vrede! Als die bron is uitgedroogd en den akker van ons ziele-leven niet meer besproeit met haar levend water, zal dra alles daar verdorren en zal ze spoedig zijn 'n leege, verlaten, aoode vlakte, waarover de zon der vreugde voor goed is ondergegaan. De groote Deensche bekeerling Joannes Jörgensen schreef in z'n boek: „Hos 'k Christen werd", dat hij zich eens op een avond in een hotel te Milaan snikkend op z'n bed wierp, toen hij z'n vriend Bal- lta in 'n aangrenzende kamer zag knielen voor zijn kruisbeeld en hardop z'n avond gebed hoorde bidden. Mr. Is. de Haan schreef deze gedenk waardige woorden in het vreemdelingen- boek van een Dominicanen-klooster te Jeruzalem Mij bevangt de stilte van uw klooster, O, gangen en vreedzame zalen van dit huis, Waarom vind ik geen troost bij Uwen Trooster? Overal gast en nergens thuis! O, die arme dolers, die nimmer mogen aanschouwen het zonnige land daar ach ter den horizon van dit aardsch bestaan, dat wij betreden met ons heerlijk geloof! Die verdwaalden in deze dalen der bal lingschap; die arme wereldreizigers in den sneltrein des levens, die niet weten waar 't einstation ligt; die schipbreuke lingen op den oceaan des levens in een schip zonder roer, die niet weten, waar de haven wacht! Zijn zij niet als verdwaa.de kinderen in een donker bosch, waar nergens 'n weg wijzer hun den weg wijst naar huis, waar geen lichtende ster aan den avond-hemel hen wenkt naar een veilig thuis? „Geen licht van boven, geen zon uit den hooge! Slechts de onbestendige zonne schijn van menschelijk geluk en de ras- verbrandende kaars van zinnelijk genot! Geen gebed opent de poort van den dag! Geen gebed als een Engel aan de poort van den nacht" O, die wereld van stralenden bloeienden schijn! Met dien afgrond zoo donker daar onder O, nu zie 'k leven zoo arm en zoo klein! Met dien afgrond zoo doni-er daar onder! Voor iederen reiziger door de .woestijn des levens is het geloof de lichtende wolk kolom, die ons voorgaat op den donkeren weg naar het beloofde land onzer erfenis, naar dat verre onbekende land aan de kusten der eeuwigheid. En wij, die ge- Icoven. Wij zijn de „filii lucis", de kinde ren des lichts, die veilig trekken in den glans van dat zegenend licht door de dorre Zandwoestijn des levens, tot de poorten der eeuwigheid, terwijl de kinderen der duisternis tastend ronddolen in bangen, donkeren nacht van dwaling en onzeker heid! Uw woord, o God, is een lamp voor mijn voeten en 'n licht op mijn pad! (Ps. 105). Wij hebben het woord waarop gij wel acht moet geven, als op een lamp, die schijnt in het donker tot de dag aanbreekt en de morgenster op ga in uw harten! (II Petr. 1-19). Neen, 't geloof doodt de vreugde niet in menschen-harten! Luister maar eens naar de bekentenis van een modern dichter: Ik had gedwaald langs levenswegen, Ik zag der kunsten bloeiend paradijs, Der wetenschappen hoog en trotsch paleis; Der lusten zee klonk flikk'rend mij tegen En 'k ging voorbij, daar niets van hen kon geven Waarom 'k vroeg: de liefde voor 't leven, En zonneschijn voor mijn verlaten huis. Maar toen ik 's avonds door 't wijde duister, TeruggingStil! Daar klonk 'n zoet gefluister! En 'k zag den Heiland, hangende aan Zijn Kruis! Ja, dat geloof kan de donkerste kamers van een menschenhart vullen met lichte, heldere vreugde! Dat hebben wij zoo dik wijls gevoeld als de Kerstklokken ons riepen ten Hoogtij in dien stillen heiligen nacht; als de priester in blinkend feest gewaad voor 't altaar trad en 't klin kend gerinkel van zilveren bellen 't jubel lied van God uit den Hooge aankondigde! Dat hebben wij gevoeld als de juichende Paaschklokken de luchten deden daveren en de gewelven van 't Godshuis deden trillen van den eeuwigen victorie-kreet van den machtigen Dood-overwinnaar, 't juigend Alleluja! Dat hebben wij gevoeld, als de Pinkster- storm over ons kwam en ons deed sid deren van heilige ontroering! Dan hebben wij de klare bron van vreugde hooren ruischen in onze zingende, jubelende har ten. Alkmaar. c. VIS, Rector HUZARENSLA 250 gram vleeschresten (men kan zoo veel en zoo weinig nemen als men wil), 250 gram koude aardappelen;. pl.m. Vi biet; 1 ei, dat 10 minuten gekookt heeft; augurkjes; sjalotjes; 2 handappelen; mayonnaise, of inplaats daarvan: 4 eetlepels slaolie; 3 eetlepels azijn; 2 eetlepels melk; mosterd of mosterdpoeder; peper, zout. Bereiding: Maak de aardappelen met een vork fijn. Hak het vleesch fijn, de biet, de augurk jes, de sjalotjes en de appelen. Doe alles bij elkaar in een kom. Roer alles met een gedeelte van de mayonnaise door elkaar, houd echter een deel van de biet achter voor garneering. Proef of het mengsel goed smaakt. Leg het op een vleesch- schotel, in het midden iets hooger opge stapeld, of verdeel de massa op schelpen. Garneer den bovenkant met vakjes van de overgebleven ingrediënten, n.l. biet, ui, augurkjes en het ei, waarvan geel en'wit' afzonderlijk zijn gewreven. Giet er een randje mayonnaise omheen, of 't geen zeer voldoet en veel minder tijd vraagt, overgiet de heele massa met mayonnaise; leg bovenop een of meer uitgestoken figuurtjes van de biet en leg op den schotel, dus onderaan tegen de sla, een rand fijngehakte biet. MAY ONN AIS „lil. 3 glad afgestreken eetlepcu bloem; 3+3 lepels water 1 eidooier slaolie azijn peper, zout, mosterdpoeder wat melk of room. Bereiding: Doe de bloem in een steelpan, eerst 3 lepels water toe en roer deze massa glad. Voeg dan nog 3 lepels water toe. Laat deze massa op het vuur binden en voeg 4742. Smaakvol namid S\ï IJ3 L JF De gameering bestaat dagjaponnetje van be- /It/ 01 m uit een wit leeren cein- drukt foulard. Rok boog- WS Va I J ffj 9 tuurtje, vest en revers vormig aangezet van on- VAA. P/i X) K-\ IKyMla van effen wit toile de soie. deren klokkend. De man- "J M/ ftp 4683. Praktische na- chetten zijn evenals de y >lf middagjapon van roode breede bies aan de hals- crêpe de laine. Rokje opening van effen zijde inv „X* ifahecl geplisscrd, i,oven- bijpassende tint. 'n Breede X. kant met stiksels. Het ceintuur, van voren met ^X^/ corsage is van voren met 'n fantasiegesp gesloten, een 3-tal V-vormiga voltooit de gameering. ruches versierd. 4762. Zomer japon van wit. en groen geruit toile de soie. 4727. Japon van zacht.groen crêpe de chine, gegarneerd met Het rokdeel wordt op zij door uitspringende plooien verwijd. Sha+ikraag met strik en +>epel ceintuurtje. nd»- - CARAMEL VLA y2 Liter melk 150 gram suiker 17 gram maïzena Bereiding: Ontdoe de stelen van dq bladeren. Schil i stelen indien ze oud zijn. Jonge stelen schrappen; Snijdt ze in blokjes; wasch ze, zóó dik worden, dat ze als een bal van zet ze op in een pan met dikken bodem don rand laslaat. Doe van deze massa alles of een dee, er van in een kom en roer het koud. Voeg peper, zout, mosterd poeder en bij gedeelten den eidooier toe. (De dikke massa zou klonten kunnen geven door toevoeging van te veel vocht in eens van den eidooier). Voeg hierbij: kleine hoeveelheden slaolie. Na elke toe voeging alles weer dik roeren. Voeg de slaolie in 't begin vooral bij zeer kleine beetjes toe, om 't klonten te voorkomen. Is de massa zóó dik, dat men niet meer roeren kan, voeg dan iets azijn toe. Ga zoo door, tot men zooveel mayonnaise heeft verkregen, als men noodig heeft. Maak haar vervolgens af met azijn (a's het te zuur wordt met wat water), zout, peper en mosterd naar smaak en wat melk. RABARBER I Groote bos rabarberstelen 100 gram suiker of basterdsuiker een theelepeltje zuiveringzout aardappelsago of maïzena en iets water. Kook ze jaar gedurende 10 a 15 minuten. V/rijf ze tot moes; roer Cr het zuiveringszout door en de suiker. Meng, als de rabarber nog te vochtig is, het meel aan met wat koud water, roer het glad en kook dit even met de rabar ber, totdat ze ter dikte van appelmoes ge bonden is. Bereiding: Brand de suiker in een ijzeren pannetje tot een bruine stroop (caramel). Breng de melk aan de kook voordat de stroop klaar is. Giet dan op een klein pitje de kopende melk bij kleine gedeelten, flink roerende bij de caramel. Breng deze massa aan de kook; de nog niet opgeloste caramel lost op. Meng de maïzena aan met wat koude melk tot dunne, vloeibare massa, giet dit roerende in de vloeistof en laat de vla roerende 5 minuten doorkoken. Voeg desgewenscht een klein klontje boter toe. catharina Benoodigd: 1% el zefir, el effen zefir, 1 el elastiek, doz. knoopjes, yt el dun koord. Dit aardige strandpakje maakt men van gebloemden of geruiten zephir, terwijl men het ceintuurtje, de mouwomslagen en het kraagje van effen zefir neemt, in de tint van het pakje. Het pakje is heel gemakelijk te knippen, aangezien het zoo goed als recht is, alleen moeten voor den kruisnaad de 5 cP M. breede en 15 c.M. lange stukjes even apart angezet worden, aangezien midden voora en midden achtervou w is. Midden achter worden aan den hals 5 plooitjes ingestikt op </j c.M. breedte. De zijnaden kunt ge tot op een lengte van 40 c.M. met een platten naad verbinden; het overige ge deelte is voor het armsgat. De schoudernaadjes worden ook gestikt en overgestikt, zoo ook de apart aange zette stukjes. De knoopsgaten, waardoor de ceintuur wordt gehaald,w orden 10 c.M. vanaf den zijnaad, en 30 c.M. vanaf het hoogste schouderpunt ingeknipt, waarna men er op de goede zijde een lapje stof opstikt, dit omhaalt naar den verkeerden kant en nu op de stiksteken overzoomd. Het split midden voor, vordt zóó lang inge knipt, dat het gemakkelijk aan- en uitge trokken kan worden (pl.m. 25 c.M. vanaf den hals), waarna men 2 togenstukken knipt van 30 c.M. lengte en 10 c.M. breed te. Ze worden aan den goeden kont opge stikt en omgehaald naar den verkeerden kant. Voor sluiting naait ge aan den rechterkant van het splitje het koordje, waarvan men de lusjes als knoopsgaatjss dienst laat doen. Links zet men de knoop- jes aan. Het kraagje knipt men 24 c.M. lang, en 12 c.M. breed, terwijl het aan en over wordt gestikt. De biezen voor de J mouwtjes knipt men 28 c.M. lang en 10 c. M. breed, en worden als het kraagje opgezet. De stukjes aan den voor- en achternaad worden met een platten naad verbonden, zoo ook de ronde kruis naad, waarna men onderaan de pijpjes, een zoompje instikt van één c.M. breedte. Hierdoor wordt het elastiek geregen. Van de zakjes, welke 11 c.M. lang en breed geknipt worden, rondt men de hoek jes af, waarna men ze op de daarvoor bestemde plaatsen opstikt. DINY 3 We zien den laatsten tijd veel brume leeren meubelen, bewerkt met koperen knopjes. Een bankje of stoeltje zonder leuning zouden we heel goed in dit werk zelf kun nen maken. Het is nogal eenvoudig, doch een vast oog en nauwkeurigheid zijn bij dit werk noodzakelijk, als men wil succes hebben. De stoelzitting hier geteekend is van een vierkant stuk leer; hét patroon wordt met krijt geteekend. We hebben ongeveer voor de knopjes 3 doozen punaises ncodig en voor 't bevestigen koperen kopspijkers en een paar tinnen spijkertjes. Het groote stuk, geschikt voor in een tafel, rustbank, motorkussen enz. wordt aan den achter kant met strooken wasleder voorzien, om 't gepolijste opervlak te beschermen waar 't opgelegd wordt. Het patroon .moet nauwkeurig gemaakt worden; inch ook maar één knopje uit de lijn is, staat 't patroon leelijk, gebro ken. Snijd het leer eerst goed op maat af. Men moet een rand voor het omvouwen er bij rekenen. Teeken het patroon zeer nauwkeurig met krijt, en maak met een punt van een schaar of priem gaatjes op kleine afstan den van elkaar; we doen in die gaatjes n rechte lijn de punaises. Wanneer er één buiten le lijn valt, prikken we liever een nieuw gaatje; de kop zal het oude wel bedekken. Doe eerst de buitenlijnen en daarna het niiddenpatroon. Buig aan den achterkant de punten stevig om. Wanneer het geheele patroon opgewerkt is, nemen we een oude schaar en knippen de te lange einden der punaise af; men knippe ze zoo, dat ze nog stevig vastzitten. Nu keeren we het werk ofh en leggen gevouwen kranten aan onder en bovenkant, daarna drukken wo met een strijkbor1- of ander zwaar voor werp op het we Een houten bt.:.. kan gebeitst worden met eikenbeits. Na behandeling laten we het geheel drogen, daarna met schuur papier inschuren, weer beitsen, drogen, en met een harden schuier uitboenen. Het stoeltje glanst dan mooi. Neem vervolgens stukken singels, drie in de lengte en twee dwars dooréénge vlochten en spijker die met tinnen spij kertjes onder de zittingopening vast. Ze moeten natuurlijk goed strak aangetrok ken worden. Op deze singels komt een los kussentje, precies zoo groot als de opper vlakte van de zitting. Dit kussentje spij keren we cp den bovenrand vast. Nu leggen we er een leeren doek op, trekken hem glad en spijkeren hem rondom met licht ingedreven spijkertjes vast. Het vastmaken en aantrekken doen we 't liefst met behulp van een ander, dae het anders niet glad en strak komt. hoeken vouwen we netjes om en spijkt. die eveneens aarf den onderkanteen We moeten er misschien eerst cd te sneedje ingeven, om dé hoekenet een kunnen vouwen. Nu snijden wider den scherp mes de ongelijke lcantewe langs stoel bij, vervolgens spijke;Spjjkers op de vier kanten de koperenachten doek gelijke afstanden. Met ft) wrijven we en wat bijenwas (gele en de stoel is het leer en de knor klaar. we natuurlijk doen Hetzelfde kunrjf metorkussen. voor een tafelstukpatroon desgewenscht We kunnen tekenen en dan over- eerst op papiqeer. trekken op Y INA V1 Voor de vu- cantiekleeding van onze meis jes nemen we frissche,' fleuri ge, lichte stofjes, die voor al onverschietbaar zijn. Fig. 4814 is een heel eenvoudig c peel jurk je van geruite zephyr, sober ge garneerd met effen bies jes en een klein strikje. Fig. 4961 toont ons een jurk van pastelblauw lin nen met kort plooirokje. Op het om" ;eslagen kraagje en aan den onderrand van het gladde lijfje zijn breede roode stiksels, of, zoo onze naaimachine ons hierin niet van dienst kan zijn, smalle veterbandjes aangebracht. Wij willen er toch ook nog een Zondagsche jurk bij geven en kunnen aaa. 4959 voor nemen. De Vlisco-fabrieken leveren ons zulke snoezige cchv kinderlijke patroontjes en bovendien zijn alle stoffen zoo goed b tegen alle mogelijke weersinvloeden, dat het werkelijk een ideale vacan- tie-kleeding is. Wij kunnen er een kleedje van maken met een rokje dat uit 2 geplisseerde volants bestaat, die een effen rand vertoonen. het kraagje en de tot onder de ceintuur doorloopende strik zijn van effen stof. Fig. 4770 is zoowel van model als van garneering zeer eenvoudig, kunnen er daarom een meer sprekend patroon voor nemen. Bijzon' aardig staat hiervoor ook de bedrukte cretonne. Maar laten we goed informeeren, ofh et de gevaren van water en zon trotseert. Voor een frisschen of donkeren dag is wollen mousseline allJ" uitgezochte dracht. Wij nemen het jurkje, dat met fig. 4765 xs alge- beeld, van effen en genopte blauwe mousseline. Ziet zoo n mesje er in die combinatie, nog vervolmaakt door 'n wit kraagje, marine jes c leeren ceintuurtje niet echt frisch en gezellig uit? POLA Vin al onze modellen die genummerd lijn boven 4000, ion verkrijgbaar aan ..Hel Palronenkanloor". Post- tuL"0' KaaherrrOnbenspelijke coupe. Dames- 88' 9®' ,0* bovenwijdte, i /o.55- KinderIdeedmg, alleen voor den in de beschrijving SmTvm±nhe.ek,d /0" B" Ps'raon handlei- Franco toezending, direct na ontvangst van bestel ling, met het versrtiuldigde bedrag aan postzegels ingesloten, waarbij vermeld naam en adres, nummer van het model en het blad, waarin het voorkomt, en bovenwijdte. Men meet deze maat rondom het lichaam, recht onder de armen door, gewoon glad zonder extra toegift.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 9