algemeen overzicht. Derde Blad Pagina 1 HET VLAAMSCHE VRAAGSTUK DE ENGELSCHE TROONREDE; FRANKRIJK EN DE SCHULD-REGELING IN VLAANDEREN, VLAAMSCH WARD HERMANS VRIJ EEN HANDIGE GAUWDIEF MASSA-BRANDSTICHTER VEROORDEELD STAKINGONLUSTEN IN ROEMENIë NOODLOTTIGE ONTPLOFFINGEN GEBREK AAN DISCIPLINE IN RUSLAND HERRIE IN DEN ARGENTIJNSCHEN SENAAT MEXICO DROOG GELEGD ROOFOVERVAL IN MEXICO DE DIPLOMATIEKE CONFERENTIE NAAR DE OPLOSSING? DE WENSCHEN ZIJN VOORGEDRAGEN MACDONALD BOTST MET DE OPPOSITIE STAKING IN DE ENGELSCHE HAVENS DE BELGISCHE RUITERIJ OEFENT PRUISEN EN DE H. STOEL INTERN. BEDEVAART VAN SEMINARISTEN ONGEVAL IN DE BERGEN Onze lezers hebben gisteren kennis kunnen nemen van het program der nieuwe Bngel- Bche regeering. Er blijkt uit, dat Macdonald zeer wel beseft, gauw weggekegeld te zullen gorden wanneer hij, gevolg gevend aan wen- Bchén van zijn ..linksche" partij-genooten radi- Caal zou willen regeeren. Hij hangt af van de liberalen, die hem ten val kunnen brengen Zoo is het verklaarbaar, dat Macdonald do verkiezingsleuzen thuis liet en een rust.it program ontvouwt. Wel heel sterk blijkt dat uit het voorgenomen herstel der diplomatieke betrekkingen met Rusland. Wij hebben er reeds 'aan herinnerd; dat Macdonald vijf jaar geleden al struikelde c 7er zijn „Russische politiek". Toen de Arbeiderspartij in 1924 aan het be wind was gekomen, ging zij dadelijk over tot de erkenning van de Sowjetregeering en het aan. knoopen van diplomatieke betrekkingen. Pas daarna gaf Macdonald in een verklaring voor het Lagerhuis het progTam zijner regeering. Ten opzichte van de vestiging van de nieuwe betrekkingen met Sowjet-Rusland ging hij toen dus zijn gang zonder eerst te hebben gewaar. Schuw d. Men weet dat de vorige regeermg deze be trekkingen met Rusland verbrak. Macdonald heeft beloofd ze te herstellen. Heeft hij imtus- schen stukken in handen gekregen, die hem verteld hebben, dat hij gevaarlijk spel zou spe. len? Wil hij niet zondermeer handelen onder druk van zijn „linlcsche" vrienden? Acht hij den toestand in Britsch-Indië e gevaarlijk? Wat daarvan zij, de troonrede vermeldt: „De regeering overweegt op het oogenblik de voor waarden voor een hervatting van de diploma, tieke betrekkingen met de Sowjet-regeering en wisselt over dit onderwerp met d® Dominions en Indië van gedachten." Het schijnt dus, dat Moskou eerst zal moeten beloven van communistische propaganda op Britsch gebied af te zien. Voor het overige bevat de troonrede weinig belangrijks op het gebied van de buitenlandsche staatkunde. Op het gebied van de binnenlandsche politiek worden maatregelen tot bestrijding der werk loosheid aangekondigd, die de goedkeuring van alle partijen kunnen wegdragen. De regeering schijnt de wet op den achturigen werkdag in de steenkool-industrie niet zonder meer te willen invoeren -en evenmin de z.g.n. ,,knevelwetten", van kracht geworden na de algemeene staking te zullen opheffen. Oud-miniater Baldwin, de leider der opposi tie heeft aan Macdonald verschillende vragen gesteld: zoo over het herstel der betrekkingen met Rusland en over Macdonald's reis naar Amerika, waarvan hij blijkbaar weinig meer verwachtte. Macdonald verzekerde in zijn antwoord dat de regeering er- op bedacht zal zijn hij alle vraagstukken van beteekenis het Lagerhuis ge~- legenheid te geven zijn standpunt te bepalen en deed een beroep op het huis om als het ware een genieenschappelijken staatsraad te vormen en elkander niet te beschouwen als elkaar be- strijdende partijen. Overigens bepaalde hij zich tot vrij vage ver. klaringen over de troonrede, die in het Hoo- gerhuis reeds is goedgekeurd en in Frankrijk vrij gunstig werd ontvangen. Het voornaamste Engelsche blad meen, dat de karige opmerkingen in de Engelsche troonrede over spoedige vermindering van bewapening in de heele wereld teleurstelling zullen brengen, Alle hoop op een ontwapeningsconferentie in één van de volgende maanden, is blijkbaar ij del geweest. Het Fransche parlement is nog maar aan het beraadslagen over de regeling der schulden. Ten slotte is door de commissie voor buiten landsche zaken, gevormd door de Kamerleden, beslist om de besluiten der deskundigen, die te Parijs vergaderd hebben, onder voorbehoud goed te keuren. Dit voorbehoud zal' nog uitge werkt worden en Poincaré zelf wil daar aan hel pen. De socialisten schijnen tegen goedkeuring der regeling te zijn zoolang de regeering niet meteen verklaart Rijnland te zullen ontruimen. Zij meenen dat, wanneer deze ontruiming niet plaats heeft, de Duitschers toch niet bereid zullen zijn te betalen: Taai-incidenten in den Provincie-raad van Brabant Onze BrusselscUe correspondent meldt ons: Dinsdag werd de eerste vergadering van de verkiezing gehouden van den provincieraad van Brabant. De vier frontafgevaardigden, waaronder mr Borginon en mr. I-Ioornaert, verdedigers van [Ward Hermans, die door den uitslag der jong ste verkiezingen voor het eerst in den raad zetelen, waren eveneens present. Mr. Borginon lokte verschillende taalinci denten uit. Zoo vroeg hij, dat de gouverneur zijn gele genheidsrede ook in het Vlaamsch zou uitspre ken, wat deze bereids deed en dat de eedsfor mule der provincie-raadsleden ook in lid [Vlaamsch zou voorgelezen worden, aan welk Verzoek werd voldaan. Ontslag van rechtsvervolging Wij vernemen uit goede bron, dat de procu reur-generaal van Brussel binnenkort het be- plutt zal nemen Ward Hermans van alle rechts vervolging te ontslaan. Hiermede zal men dus wel nooit het fijne van de Brusselsche documentenzaak vernemen, ten zij Hermans, die wekenlang sensationeele ont hullingen heeft beloofd, deze eindelijk op een andere plaats zou doen dan in het assisenhof, dat zijn deuren niet voor hem zal openen. Dertig duizend mark verdwenen BERLIJN, 3 Juli (W.B.). Een tot dusverre onbekend gebleven dief heeft vanmiddag uit de wisselkas van het Mitteleuropaisch Reis- buro Unter den Linden de geheele portefeuille met een inhoud van dertigduizend mark ge stolen. De employé, die de wisselkas hield, werd door een filiaal van het bureau opgebeld en ging een oogenblik achter een beschot om het bestelde geld gereed te leggen. De geringe tusschentijd van zijn afwezig heid werd voor den diefstal benuj. Alle moeite der crimineele politie om den dader op te sporen bleef tot dusverre zonder resultaat. Een aantal reiscredietbrieven voor een bedrag van ongeveer 20.000 mark, dat zich in de portefeuille bevond werd terstond ge sperd. Zwitsersche agent, die 20 branden stichtte CONSTANZ, 2 Juli (W. B.). Het Schwurge- richt alhier heeft lieden den vroegeren politie beambte, Johann Fritschi, die in verschillende plaatsen in den omtrek in totaal 20 branden had gesticht, tot 7 jaren tuchthuisstraf ver oordeeld. De man was door zijn liefhebberij, om zich bij het blusschen t.e onderscheiden, tot zijn wandaden gekomen. Fabriek door bom vernield BOEDAPEST, 2 Juli. (W.B.) Volgens een be richt uit Sofia zijn te Sliven 2000 textielarbei ders in staking gegaan. Reeds op den eersten dag der staking vielen ongeregeldheden voor. poor eenlge onbekend gebleven personen p een bojn geworpen in een fabriek, deze werd geheel vérnield. Pesoonlijke ongevallen deden zich echter niet voor. Vijf dooden, verscheidene gewonden WARSCHAU, 2 Juli. (V. D.) Door enkele boeren werd in een dorp in Wolhynië een uit den wereldoorlog afkomstig geschutonderdeel gevonden, dat, toen één hunner trachtte het uit elkaar te halen, met geweld uiteen sprong en 4 mannen doodde, terwijl vier anderen zwa re verwondingen opliepen. Verder is tijdens oefeningen der artillerie nabij Krakau door onopgehelderde oorzaak in plaats van een losse granaat, een echte afge vuurd. Bij de ontploffing daarvan is een sol daat gedood, en zijn verscheidenen gewond. Be Russische regeering is voornemens nieuwe maatregelen te treffen in verband met het gebrek aan discipline onder de Russische arbeiders. Door deze nieuwe maatregelen zou de con trole verscherpt worden teneinde o.a. het simu- leeren vaa ziekten onmogelijk te maken. Bij de aankondiging van deze maatregelen wordt er op gewezen, dat in de eerste plaats de vrijwillige medewerking der arbeiders noo- dig is, willen de maatregelen niet verscherpt worden. Voorts zullen bioscoopvoorstellingen gegeven en lezingen gehouden worden om de arbeiders op hun plicht te wijzen. Naar het „Berl. Tagebl." uit B.-Ayres verneemt, is Dinsdag bij de behandeling van de mandaten der vertegenwoordigers voor de provincies San Juan, Cantoni en Porto, alsmede Mendoza, Car los en Lencinas, in den Argentijnschen senaat een hevig tumult ontstaan. Twee duizend aanhangers n.l. van Irigoyen verzamelden zich voor het congresgebouw, on der wie 500, die van wapens waren voorzien. Zij drongen het gebouw binnen en noodzaakten de oppositie zich terug te trekken. De politie stond machteloos en de zitting moest dan ook worden opgeheven. De oppositie verklaarde, dat zij niet meer op eenige zitting zou verschijnen, alvorens een ongestoord verloop gewaarborgd was. Het alcoholverbod van kracht geworden In Mexico is gisteren een gedeeltelijk alco holverbod van kracht geworden. Alle openbare gelegenheden, waar alcohol wordt verkocht, moeten des avonds om 9 uur sluiten, terwijl zij vroeger tot middernacht geopend konden blij ven. De alcoholfabrikanten hebben besloten op groote schaal propaganda tegen het verbod te gaan voeren. Zeven burgers neergeschoten In Mexico heeft opnieuw een rooversbende een stad overvallen, waarbij zeven burgers der stad door de roovers neergeschoten werden. Een hunner werd terstond gedood, de overige zijn ernstig gewond. Federale troepen kwamen te hulp en slaagden er in, de roovers gevangen te nemen, die ter stond gefusilleerd werden. Hun lijken werden aan de telegraafpalen opgehangen. PARIJS, 3 Juli. (N.T.A.) Volgens een hier verschijnend blad acht de algemeene opvatting hierhet steeds meer en meer waarschijnlijk, dat de regeeringenconferentie begin Augustus In Londen zal gehouden worden. (Van onzen correspondent.) Antwerpen, 1 Juli 1929. Nu is er in eens groote haast! Na de ver kiezingen van Mei is men in België allerwegen tot de conclusie gekomen, dat de Vlaamsche kwestie dringend dient opgelost, ja, dat zij, nog vóór het jubeljaar 1930 in volle glorie zal staan, een afgedane zaak moet zijn. 't Is wonderlijk: men heeft in Brussel sinds den oorlog tien jaar tijd gehad, om dit brandende vraagstuk ernstig aan te pakken, maar al die jaren hebben de regeeringen deze moeilijkheid opgeborgen, als zaken van minder' beteekenis, tot nu plotseling de Vlaamsche kwestie ook voor haar op het voorplan staat. Thans verkondigt de regeering, dat zij in enkele maanden met de oplossing gereed zal zijn. Wat zoo'n stembus toch doen kan! De Vlamingen staan echter wel wat scep tisch tegenover deze snelle plannen en zij waar schuwen reeds tegen overhaasting. De verschillende Vlaamsche groepeeringen hebben zich oudertusschen reeds gemobiliseerd, om den te volgen weg te bespreken en zoo hebben wij deze week al afgevaardigden van twee organismen naar den minister-president zien trekken, om hem hun Vlaamsche wenschen kenbaar te maken. Het eerst waren er de ver tegenwoordigers der Christen arbeiders, die hem nogmaals hun oplossingsvoorstel kenbaar maakten, hetwelk zij reeds voor de verkiezin gen publiceerden. Voorts kwamen de leden der katholieke Vlaamsche kamergroep bijeen, om eveneens een deputatie aan te wijzen, Welke aan den heer Jaspar haar program zou voorleggen. Waarin dit bestaat is nog niet bekend, maar wijl deze groep in nauwe betrekking staat met den ka tholieken Vlaamschen „Landsbond", zullen hare verlangens die van den bond wel nagenoeg dek ken. De „Landsbond" heeft dcr.o week een verkla ring gepubliceerd, waarin het o.m. heet: Dat een grondige regeling van het Vlaam sche vraagstuk niet als een gevolgtrekking eener verkiezingscampagne mag beschouwd worden; dat de oplossing van het Vlaamsche vraagstuk niet dient gesteld in het teeken der gebeurlijke jubelfeesten van 1930, daar die op lossing niet als een koopje noch als een con cessie dient bedisseld, dat de oplossing van het Vlaamsche vraagstuk slechts kan gevon den worden in de algekeele eentaligheid van het Vlaamsche land en de volledige rechtsge lijkheid van het Vlaamsche volk; dat het vol komen nutteloos en zelfs schadelijk is een nationale commissie in te stellen. De regeering dient, zoo vervolgt de Lands bond, in het besef harer verantwoordelijkheid tegenover den toestand in het Vlaamsche land, het initiatief te nemen voor de wettelijke en bestuurlijke hervormingen noodig voor een ge zonde oplossing van het Vlaamsche vraagstuk. En de katholieke Vlaamsche Landsbond vraagt dan: a. een wetenschappelijke regeling van liet taalgrens-vraagstuk b. de inrichting van geheel het onderwijs in het Vlaamsche land met het Vlaamsch als uitsluitelijke voertaal, en afschaffing van Fransche afdeelingen en herhalingslessen in het middelbaar en hooger onderwijs; c. de inrichting van een ééntal ig Vlaamsch volledig bestuur voor het Vlaamsche land, zóó: dat al de bestuurlijke instellingen (leger en ge recht inbegrepen) een ééntalig bestuurlijk ge heel vormen, waarbij de centrale beheeren zóó dienen aangepast en ingericht, dat van hoog tot laag alles wat het Vlaamsche land betreft in het Vlaamsch, zonder vertaling, gebeure, en dat voor alle Vlaamsche diensten ook die der Centrale beheeren, enkel Vlamingen benoemd worden; d. een volledige Vlaamsche rechterlijke or ganisatie voor het Vlaamsche land, zóó dat alle proceduurstukken en vonnissen, op straf van nietigheid, in het Vlaamsch moeten worden gesteld; e. de inrichting van Vlaamsche legerafdee- lingen voor de Vlaamsche gewesten, met het Vlaamsch voor de opleiding van de recruten, voor het bestuur, de scholen en rechtbanken; en volledige Vlaamsche afdeelingen aan de hoo- gere militaire scholen en instellingen; f. in den dienst der buitenlandsche zaken, de volledige gelijkheid tusschen Vlamingen en Walen voor de inrichting van het ministerie hier te lande, en in het buitenland bij de am- bassaden, gebruik van het Vlaamsch in de be trekkingen met Vlamingen; bij de consulaten, verplichte kennis van het Vlaamsch voor het bezoldigd personeel, met verplichting het Vlaamsch te gebruiken in de betrekkingen met Vlamingen g. voor de kolonie, een wettelijke en be stuurlijke organisatie steunende op de algeheele gelijkheid in rechte en in feite tusschen Vla mingen en Walen; h. voor Brussel, een inrichting van bestuur, onderwijs en gerecht op grond van volledigs gelijkheid in rechte en in feite. De Landsbond is blijkbaar van oordeel, dat dit alles nog niet zoo spoedig is te verwezen lijken, want hij eischt als onmiddellijke conces sies; a. de volledige vervlaamsching der hooge- school te Gent, met afschaffing der officieele toelagen aan de „ëcole des hautes études; b. de volstrekt eerlijke toepassing, in Vlaam schen geest, der wet van 1921 op het gebruik der talen, met toevoeging van ernstige bestuur lijke sancties en stopzetting van benoemingen, die de spoedige inrichting van een ééntalig Vlaamsch volledig bestuur voor het Vlaamsche land in den weg staan; c. de inrichting van Vlaamsche regimenten met inbegrip van Vlaamsche commandotaal en innerlijk Vlaamsch bestuur, en de oprichting van een Vlaamsche militaire school. De onmiddellijke verwezenlijking dezer drie eisclien mag geen aanleiding geven tot talmen met de werkzaamheden der grondige oplossing van het Vlaamsche vraagstuk. Zij worden ge steld omwille der hoogdringendheid en als waarborg voor de betrouwbaarheid der beloften en verklaringen vanwege het openbaar gezag. Uit dit alles blijkt, dat de katholieke Vlamingen op hun post staan, dat zij op dit gunstig moment niets nalaten, om eindelijk toch eens tot een afdoende regeling der kwestie te geraken. Of zij er in slagen zullen dient afgewacht. Lloyd Géorge waarschuwt LONDEN, 3 Juli. (H.N.) Vandaag is het in het lagerhuis tot een eerste botsing tusschen het nieuwe kabinet en de oppositie gekomen. Mac Donald had een voorstel ingediend om tot Kerstmis slechts: wetsvoorstellen van de regee ring in behandeling te nemen, zoodat alle door de leden van het parlement ingediende wets voorstellen tot na Kerstmis zouden moeten blij ven rusten. Dit voorstel werd zoowel door Bald win als door Lloyd George bestreden, waarop Mac Donald het introk. Naar echter verluidt, zal het voorstel later in een gewijzigden vorm opnieuw worden inge diend. Thomas, de lord-geheimzegelbewaardsr, deed uitvoerige mededeelingen omtrent de regeerings- plannen tot bestrijding van de werkloosheid. Hij zeide o.a. dat de regeering alle maatre gelen zal bestudeeren, die er toe kunnen bijdra gen om in plaats van buitenlandsche producten Engelsche goederen door het publiek te laten koopen. Aan de spoorweg-maatschappijen zijn ver schillende plannen voorgelegd o.a. voor de olec- trlficatie van verschillende lijnen, de ontwikke ling van de ondergrondsche spoorwegen en voor den aanleg van een ceintuurbaan. Voorts deelde Thomas mede, dat plannen voor de ontwikkeling van het wegennet in voor bereiding zijn, waarvoor de regeering gelden beschikbaar zal stellen. Bij het debat over de troonrede verklaarde Lloyd George, dat de liberale partij terstond in oppositie zal komen, indien de regeering tot socialistische proefnemingen zou overgaan. De liberalen zullen van hun machtspositie in het parlement gebruik maken om een hervorming van het kiesrecht te bereiken. De buitenlandsche politiek besprekende, zei- de Lloyd George dat bij de beraadslagingen over de ontwapening ter zee vooral gestreefd moet worden naar de afschaffing van de duikbooten. Wat de ontruiming van het Rijnland betreft, verklaarde Lloyd George, dat hij als een der ontwerpers van het vredesverdrag weet, dat het Rijnland reeds sedert lang ontruimd had moeten worden. Hij verheugde er zich over, dat de re geering thans heeft toegezegd het Rijnland te zullen ontruimen en dat zij van plan is een druk op de geallieerden te oefenen teneinde deze reeds lang vervallen verplichting na te komen. Churchill verlangde namens de conservatie ven, dat de regeering nadere mededeelingen zal doen omtrent haar plannen ten opzichte van de wetgeving tot beveiliging van de binnenland sche industrie. Wat de kiesrechthervorming be treft, verklaarde Churchill dat de conservatie ven de arbeiders-partij niet zullen steunen bij een hervorming, waardoor de liberale partij ver drongen zal worden. Naijver tusschen vakvereenigingen LONDEN, 3 Juli. (R.O.) Er is onder de ha venarbeiders, tengevolge van naijver tusschen twee vakvereenigingen een staking uitgebroken. Verscheidene schepen worden te Londen, Li verpool, Bradford en Southampton opgehouden. Verwacht wordt dat de beweging zich zal uit breiden. KONING EN KRANT De Engelsche koning heeft door zijn particulieren secretaris een brief aan C. P. Scott, den afgetreden hoofdredacteur van dé liberale „Manchester Guardian", laten zen den, waarin hij o.m. zegt: Zeven en vijftig jaar zijt gij verantwoordelijk geweest voor de leiding van het groote blad en Zijne Majesteit, uw af treden betreurende, wenscht- u geluk met een praestatie, die in de geschiedenis der journalis tiek waarlijk eenig mag heeten. Een nieuwe formule Oaze Brusselsche correspondent meldt ons: De manoeuvres van het Belgische leger in het kamp van Beverloo zijn volop in gang. Reeds vanaf 27 Mei 1.1. zijn de zes cavalerie regimenten en de twee wielrijders-regimenten van het leger uit hun respectieve garnizoen plaatsen afwezig, om, wat men hier noemt, hun „kamp" te doen, te Beverloo. De gescliutsperiode i3 22 Juni j.l. geëindigd. De week van 24 tot 30 Juni werd besteed aan regiments-manoeuvres en aan verbindings oefeningen met de luchtvaart. Thans zijn de ensemble-manoeuvres van de cavalerie begonnen, die tot 8 Juli zullen duren en waaraan ook deelnemen het 8e linie-regi ment een escadrille vliegtuigen en een regiment hereden artillerie. De Hoogeerw. al)t lldefonse Schuster eerste persoon links') door Z. Ii. den Paus tot aarts bisschop van Milaan benoemd, zal in het H. Consistorie van 15 Juli a.s. kardinaal worden. Kardinaal Gasparri geestelijke met den hoed op) met den prelaat Ook een verdrag met de Evangelische Kerk BERLIJN, 3 Juli. (W.B.) In de lioofdcommis- sievan den Pruisischeu landdag werden van daag dé beraadslagingen over het staatsver drag met den H. Stoel voortgezet. Nadat gisteren de interfractioneele commis sie der regeeringspartijen ovér het vraagstuk, hoe den Evangelischen kerkgenootschappen op de beste wijze waarborg voor gelijkwaardige verdragen kon worden gegeven, had onderhan deld werden de besprekingen vandaag, thans ook met de economische partij voortgezet. Het democratische voorstel, waarin de staats- regearing werd verzocht, dadelijk onderhande lingen voor de tot standkoming van gelijkwaar digs verdragen met de Evangelische kerken te beginnen, is op enkele punten gewijzigd en ver der heeft men een formuleering gezocht, welke te gelijkertijd de instemming der economische partij en van een aanzienlijk deel der sociaal democraten zou kunnen verwerven. Bovendien zal de regeering zich nogmaals bereid verkla ren met de Evangelische kerk te onderhandelen, zoodat ook dit punt van de vertegenwoordigers der Evangelische belangen werd vervuld. Men gelooft in parlementaire kringen, dat Uiermede voor het verdrag een meerderheid, welke uit de regeeringspartijen en de economische partij is samengesteld is verzekerd. Bij de verdere beraadslagingen zeide de cen trumsafgevaardigde dr. Linneborn, dat de ka tholieke kerk er geen waarde aan hecht, in der gelijke verdragen een goeden slag te slaan. Zij wil veeleer alleen met enkele volken in vrede leven en zich daarbij aan de verhoudingen van elk land aanpassen. Afgevaardigde dr. von Campe van de Duit- sche volkspartij verwachtte op zijn vraag of bij de onderhandelingen uitdrukkelijk is vastge steld dat de curie uit artikel 1 geen rechten op de school afleidt een duidelijk „ja" of „neen". De Paus heeft in een brief aan Mussolini ge zegd, dat de volledige taak der opvoeding niet den staat doch de kerk toekomt. Zijn fractie verwacht een duidelijk „ja" of „neen" of de staatsregeering bereid is er in toe te stemmen, dat deze wet eerst in werking treedt, wanneer de verhoudingen van de Evangelische kerkge nootschappen tot den staat gelijkwaardig ge regeld zijn en of zij tot regeling bij verdrag bereid is. BERLIJN, 3 Juli (W.B.). In de hoofdcom missie van den Pruisischen landdag is vandaag het staatsverdrag met den H. Stoel met de stemmen der regeeringspartijen en der econo mische partij aangenomen. VAN 21—25 JULI Program der plechtigheden te Rome Men schrijft ops uit Rome: Het centraal-comité voor de viering van het pauselijk jubeljaar heeft zich met de betrok ken geestelijke autoriteiten in verbinding ge steld om toebereidselen te treffen voor da internationale bedevaart der seminaristen van 21—25 Juli. Er heeft zich een speciaal comité gevórmd, dat uit verscheidene prelaten bestaat. Het programma van de bedevaart is als volgt: Zondag 21 Juli aankomst der seminaristen uit alle landen der wereld. Avonddienst in da basiliek van St. Ignatius ter opening der plechtigheden. Daarbij zal kardinaal Eisleti. de prefect van de congregatie der seminariën en universiteiten, aanwezig zijn. Maandag 22 Juli, jubileums-bedevaarten van alle deelnemers naar de St. Jan van Latera- nen en de Santa Maria Maggiore. 's Avonds Kruisweg in het Colosseum. Dinsdag 23 Juli 's morgens bezoek aan de St. Pieterskerk; 's avonds aan de St. Paulus- kerk. Daarna feestelijke ontvangst van alle deelnemers. Woensdag 24 Juli 's morgens bezoek aan de Catacomben en pontificale H. Mis in de Catacomben van de H. Priscilla. Eveneens H. Mis in de oude kerk van de H.H. Nereus en Achilles aan de Via Appia antica. 's Avonds gemeenschappelijke godsdienstoefening in de basiliek van den H. Carolus Borromeus aan het Corso ter intentie van den H. Vader. Donderdag 25 Juli 's morgens draagt de H. Vader in de St. Pieter een II. Mis op voor de seminaristen, terwijl in den namiddag een groote pauselijke audiëntie plaats heeft in den Cortile di San Damaso. Een Nederlandsche dame door een steen gedood Onze Zwitsersche correspondent seint ons d.d. 3 Juli. Gisteren is te Kandersteg een tragisch onge luk gebeurd, waaraan een onzer landgenooten het slachtoffer is geworden. Mevrouw van der Feen die te Kandersteg in het hotel Schweizer Hof logeerde, was met haar echtgenoot, mr. M. van der Feen een zeer gemakkelijkeu berg- toer gaan ondernemen. Tengevolge van een steenstorting, kreeg zij een zeer zwaren steen op het hoofd, met het gevolg, dat zij onmid dellijk werd gedood. DEENSCHE KINDEREN NAAR ONS LAND. Van 13—20 Juli a.s. zal een G0-tal Deensche kinderen van 14—18 jaar, een bezoek brengen aan ons land. Leider van de excursie is de beer S. Jacobsen, advocaat in Kopenhagen. Bezocht zullen worden: Dordrecht, Rotter dam, Delft, den Haag, Leiden, Gouda, Haarlem, Amsterdam. Ook Volendam en Marken zullen niet worden vergeten. Een der dames van do Algemeene Nederlandsche Vereeniging van Vreemdelingenverkeer, alsmede eenige Neder landsche meisjes en jongens zullen aan de excur sie deelnemen als gezelschap van de jonge gas ten. De geheele regeling van de excursie Is voor bereid door de A.N.V.V.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 9