FEUILLETON DE IDEALIST ZATERDAG 6 JUL! 1929 TWEEDE BLAD PAGINA 2 DE TERREUR TE AMSTERDAM OM DE EER DER PARTIJ DE AANSLAG OP EEN VELDWACHTER LIEBERMANN TOT DRIE JAAR VEROORDEELD ViSSCHERIJ RADIONIEUWS MOLESTATIE VAN KATHOLIEKE ARBEIDERS Wanneer zal er een einde aan komen? De Katholieke steenzetters, die nu al sinds maanden en maanden door de communisti sche E. M. O. S.-menschen worden vervolgd en op een afschuwelijke manier gemolesteerd, zijn gisterenmorgen in de Van Reigersbergen- straat opnieuw lastig gevallen door de commu nisten. De laatsten kwamen in zoo grooten ge tale opzetten, dat de politie, om de Katholieke arbeiders te beschermen tegen mishandelin gen, een charge moest uitvoeren. Het bleek toen echter dat eenige leden van de E. M. O. S. in het bezit waren van een bewijs, afgegeven door den commissaris van politie van het bu reau Lauriergracht, dat zij zich daar mochten ophouden. „De Tijd" wendde zich naar aanleiding hier van tot den betreffenden commissaris van po litie, die mededeelde, dat aan een drietal be stuursleden van E. M. O. S. een bewijs als bo venbedoeld is uitgereikt met de bedoeling om molestatie te voorkomen. Deze drie E. M. O. S.-leiders mogen zich ter plaatse n.l. ophouden om de E. M. O. S.-men schen tot kalmte aan te manen en te trachten molestatie te voorkomen. Onder deze uitdruk kelijke voorwaarden zijn de bewijzen uitge reikt. Wanneer mocht blijken, dat hiervan op eenïgerlei wijze misbruik zou worden gemaakt of het tegenovergestelde het geval zou zijn, dan zullen de vergunningen onmiddellijk wor den ingetrokken. In hoeverre hiervan in het gesignaleerde ge val sprake is, wordt onderzocht. Wij vragen ons af, wanneer deze ergerlijke terreur een einde zal nemen. Het wordt nu toch wel hoog tijd. Hoe Roomsch Stompwijk aan roodc stemmen kwam Men schrijft ons: De parochie Stompwijk heeft binnen hare grenzen slechts weinig niet-katholieken. Bij de stemming van 3 Juli waren van de 628 geldige stemmen er 682 op de Katholieke lijst uitge bracht. Echter waren hij die 46 andere stem men ook 5 aan de socialistische lijst gegeven, terwijl er van de ongeldige stemmen er ook nog 1 aan die lijst behoorde; in het geheel dus 6 S. D. A. P.'sche stemmen in het Roomsche Stompwijk. Hoe is dat mogelijk Luister. Zes erkende S. D. A.P.er3 uit Leidschendam had den verlof gevraagd, om in Stompwijk te mo gen stemmen, zonder dat daartoe eenige reden van arbeid, handel of wat dan ook aanwezig was. Alleen dus voor de eer van de Partij. En zie, zes stemmen kreeg deze in Stompwijk, Er is dus een bres geschoten in den Room- schen burcht De gangmakers zijn er De eer der partij is gered RUSTHUIZEN EN RUSTKUREN. Een krachtige actie Reeds vroeger is in de R.K. dagbladpers en in de R.K. periodieken (R.K. artsenblad, ver pleegstersorgaan, enz.) «r op gewezen, dat er telkens patiënten uitgezonden door Raden van Arbeid, ot neutrale vereeniglngen, In neutrale rusthuizen terechtkomen. Door het bestuur van bedoelde vereeniging is nu nogmaals eene krachtige actie op touw ge zet om alle Katholieke rustzoekende vrouwen en meisjes er op attent te maken, dat de pa tiënten der Raden van Arbeid en der overige neutrale vereeniglngen, wel degelijk het rec-ht hebben, om bi] eventuecle uitzending te eischen, dat ze naar eene R.K. Instelling Wiuschen te worden uitgezonden. Als Katholieke rusthui- zon staan hij de Raden van Arbeid en de Rijks verzekeringsbank bekend o.a.: het „de Sonna- villa Rusthuis" te Hees bij Nijmegen, „Maria •cuitimlvix" te Venlo, „St. Jozefheilbron" te Heeilcn. DOOR DEN BLIKSEM GETROFFEN Vader van elf kinderen gedood Te Vriezenveen is Donderdag tijdens een niet hevig onweer de 49-jarige veenarbeider Joh. Wiwits die schuilde achter een turfhoop door den bliksem getroffen en gedood. De overledene was vader van elf kinderen. Tegen den verdachte anderhalf jaar gevangenisstraf geëischt Voor de arrondissementsrechtbank te Breda stond terecht de 37-jarige arbeider A. B. uit Oud-Gastel, wegens plegen van een aanslag op den brigadier-titulair der Rijksveldwacht M. Leyten te Zegge (Noordbrabant). Genoemde rijksveldwachter bevond zich op 20 Mei van dit jaar des avonds omstreeks half elf op surveillance in Zegge. Hij ontmoette toen twee personen, die met hun gezicht van hem stonden afgewend, zco- dat hij ze niet herkende. Toen de veldwachter hen gepasseerd was, voelde hij plotseling achter in den nek een hevigen steek. Ofschoon hij veel pijn had en hevig bloedde, draaide hij zich onmiddellijk om en zag de twee personen ijlings wegvluch ten. Hevig bloedend achtervolgde Leyten de twee laffe kerels, loste eenige revolverschoten op hen, doch kon hen niet meer achterhalen. De politieman moest zich onder geneeskundige behandeling stellen. Het bleek, dat de kraag van den mantel en van de stijve uniformjas geheel was doorgesneden en dat in den nek, nabij het rechteroor een wonde was toegebracht 15 c.M. lang en 1 c.M. diep. Leyten moest gedurende 16 dagen in het zie kenhuis worden verpleegd. De opperwachtmeester der Kon, marechaus- sées Hermans, te Oudenbosch, stelde een uit gebreid onderzoek in, dat leidde tot de arresta tie van. den arbeider A. B. uit Oud-Gastel. De tweede persoon was geweest diens neef J. B. Vast kwam te staan, dat A. B. den steek had toegebracht. Vermoed wordt, dat de neef, die eenige malen door Leyten is bekeurd, de aan stoker van dezen laffen aanslag is geweest, aan gezien de verdachte nimmer iets met den rijks veldwachter gehad heeft. A. B. bekende ter tereehtszitting den steek te hebben toegebracht. Hij ontkende echter even als zijn neef, dat deze hem tot deze daad zou hebben aangezet. De officier van justitie mi'. Baron van Dams- weerde, eischte tegen. A. B. een gevangenisstraf vata 1 jaar en zes maanden. DE VERDUISTERING DOOR EEN NOTARIS IN INDIë Wat thans nog aan het licht komt SOERABAJA, 4 Juli. (ANETA). Het Soe- rabayasch Handelsblad verneemt, dat geble ken is, dat de Batavia'sche notaris R. V., die nog steeds in preventieve hechtenis verkeert, behalve het bedrag van drieduizend gulden, dat hij verduisterd heeft ten nadeele van het Bataviascbe Pasir Gambir-comité, waarvan hij lid was, bovendien nog een tweede bedrag van drieduizend gulden van bedoeld comité heeft verduisterd. Notaris R. V. heeft dit onlangs reeds erkend. Voorts ls gebleken, dat hij in zijn qualiteit van comité-lid bij een reizend vermakelijkheidsgezelschap, genaamd The Ma nilla Show, reeds de gelden had geïnd, welke hem door de directie van dat gezelschap vast waren afgedragen als huur van plaatsruimte voor de in 1930 te houden Pasir Gambir. VORST IN HET PENGALENGANSCHE.. Aclangrqke schade. BANDOENG, 4 Juli. (ANETA). Tengevolge van het heerachen van een voor deze gewesten buitengewoon lage temperatuur, zijn vele in het Pengalengansche gelegen ondernemingen door de vorst geteisterd. Er werden tempera turen geregistreerd van vijf en meer graden bénéden het vriespunt. Op de kina-Onderneming Lodaja is zeer be langrijke schade geleden. BRANDEN De groote boerderij van den heer R. te Zijpe is tot den grond afgebrand. Te Zegge is de woning van den arbeider D. v. Z. afgebrand. De Inboedel werd gedeeltelijk gered. De woning van den heer A. Wouterse te N. Roden is een prooi der vlammen geworden. Alles was verzekerd. Gisterenavond circa elf uur ontstond brand in het houten gebouw aan de Huizumerstraat te Leeuwarden, bewoond door den heer H. C. Botenga. De brand ls vermoedelijk ontstaan, doordat men een wasketel van het gasstel had afgenomen en op den vloermat had gezet. De keuken brandde geheel uit. Het einde der Veendammer Hypotheekbank affaire? DE AMSTERDAMSCHE RECHTBANK WIJST VONNIS Gistermorgen heeft de vierde kamer van de Amsterdamsche rechtbank (zooals wij gisteren reeds in 't kort meldden) uitspraak gedaan In het strafproces, dat gevoerd is tegen Salo mon Liebermann. De belangstelling was niet zoo bijster groot. De president mr. Huysinga las het vonnis der rechtbank voor. In dit vonnis wordt allereerst melding ge maakt van de verschillende overeenkomsten en acten in Juni 1927. Aangenomen wordt door de Rechtbank, dat de activa van de Veendammer om niet of al thans beneden de waarde zijn ontvreemd door Möhring. De verdachte Liebermann heeft dit misdrijf mogelijk gemaakt door misbruik te maken van gezag. De. Rechtbank neemt niet aan, dat Lieber mann alléén op grond van een brief van Se- deyn zou hebben aangenomen, dat er in de Veendammer een overwaarde zat van vier mil- lioen gulden. De verdachte heeft gebruik willen maken van den lagen beurskoers van de pandbrieven. Zijn handeling benadeelde dus de pandbrief houders. Bovendien wist Liebermann, dat tegenover alles, wat aan de Veendammer onttrokken werd, geen of een zeer geringe tegenwaarde stond. Komende tct de latere transacties van Lie bermann met Kok c.s. meent de rechtbank te moeten aannemen, dat de verdachte ook deze handelingen heeft gepleegd in het volle besef, dat er geen tegenwaarde bestond voor de weg genomen gelden en effecten. Wat de transactie met Paardenkooper be treft, de rechtbank neemt niet aan, dat Lie bermann deze ooit voor ernstig heeft gehouden. Paardenkooper bevond zich destijds in sur séance voor betaling en bovendien Is het dui delijk, dat een prijs van vijf millioen voor een bank, waaruit al twee en een half millioen zijn weggehaald, onmogelijk reëel kan zijn. Door de bewezen verklaarde handelingen van den verdachte zijn de pandbriefhouders ten zeerste benadeeld, omdat daardoor vier mil lioen gulden zijn onttrokken aan de activa voor de Veendammer. AI acht de rechtbank de primair ten laste gelegde feiten bewezen, zij wü toch rekening houden met hetgeen de verdediger mr. H. Gil- tay Veth heeft gezegd omtrent de psychische gesteldheid van Liebermann. Dit heeft dr. Overbeek trouwens voor de rechtbank beves tigd. De rechtbank ziet in Liebermann «en mensch, die wel scherpzinnig is, als het aan komt op allerlei detail», maar absoluut niet in staat is het geheel te overzien. Toch neemt de rechtbank aan, dat bij Liebermann van het begin af aan de opzet heeft voorgezeten de schuldeïschers van deVeendammer te bena- deelen. Op listige wijze heeft hij zich bij de uit voering van zijn plan bediend van lieden, die de beteekenis van hun eigen daden niet kon den overzien. Daartegenover staat weer, dat Liebermann gedekt werd door het gezag van allerlei rechtsgeleerden. Dit alles overwegend, verklaarde de recht bank Liebermann schuldig aan de primair ten laste gelegde strafbare feiten en veroordeelt hem deswege tot drie jaar gevangenisstraf. De eisch van het O. M. was 3% jaar gevan genisstraf met aftrek van preventieve hechte nis. FL.OBIS VOS Naar het „Hbld." verneemt, zal de heer Vosi in de Kamer aansluiting zoeken bij de Vrijz. Dem., aan welke partij hij zich het nauwst ver want voelt. DE BAKSTEENINDUSTRIE Gedurende het winterseizoen 1928-1929 ONGUNSTIGE INVLOED VAN DE VORST Blijkens de Juni-aflevering van het Maand schrift van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek had de langdurige vorst op den gang van zaken in deze industrie uiteraard een ©n- gunstigen invloed. Volgens den Bond va'1 Nederl. Waalsteen- fabrikanten kan globaal genomen wel gezegd worden, dat ongeveer de helft der volwassen seizoenarbeiders dezen winter werd aangehou den, zoodat er met het vaste personeel teza men pl.m. der volwassenen blijvend werk zaam was, althans voor zoover de weersge steldheid toeliet.. Het gedeelte liep intusschen, als gewoonlijk, In de verschillende fabrieken nog al uiteen. De vele nachtvorsten waren oorzaak, dat een niet gering aantal vormelingen! verloren gingen en dat het steenmaken meermalen werd onderbroken of tijdelijk stopgezet, met werkloosheid als gevolg. De vraag naar steen, zij het gedeeltelijk min der bevredigend, werd over bet algemeen vrij goed of voldoende genoemd. De over het ge heel verbeterde positie van het bedrijf, waar op voornamelijk in rapporten over Waal steen gewezen werd, schreef men vooral ook op rekening van het extra-rood-cont.ra ct. De totale voorraad op X Mei j.I. In een grout aantal (176) fabrieken werd door de nog af te leveren hoeveelheid op afgesloten orders met ruim 82 millioen overtroffen, al geldt deze gunstige verhouding niet voor elk der steen soorten op zich zelf. De invoer welke door de vorst ditmaal geen juist beeld geeft van de buitenlandsche concurrentie was van onverglaasde metsel- steenen en straatklinkers in Januari tot en met April minder dan de helft van verleden jaar in die periode, nJ. resp. 92.282. en 208.445 ton, waarvan resp.. 84.466 en 200.817 ton uit België (gem. waarde per ton resp. 5.54 en 5.23). Intusschen gaf de maand Mei weder hocsgere cijfers dan de overeenkomstige van 1928. De uitvoer van genoemde steensoorten daalde van 42.251 ton in de eerste 4 maanden van 1928 tot 32.570 in die van. 1929, voorname lijk door sterken achteruitgang van dien naar Duitsehland en ondanks toeneming van dien naar België en Curasao c.a. DE RIVIER'- EN BI N X EN VIS 3 CITE R IJ IN MEI 1929. De afdeeling Visscherijen van het Departe ment van Binnenlandsehe Zaken, en Landbouw deelt het volgende mede omtrent de rivier- en de binnenvisscherij in Mei. Zoowel in de rivieren als in de binnenwateren kan- de visseherij vrij geregeld en zonder noemenswaardige stoornis worden uitgeoefend;: intusschen was dé koude weersgesteldheid voor sommige takken van visseherij, inzonderheid rooi de aalvïsscherij en de zoover de rivieren betreft, ook voor de fintvisscherü niet bevorderlijk. De opkomst van zalm was in de eerste week van Mei weer wat ruimer dan de daaraan vooraf gaande week, daarna nam de trek, geleidelijk weer af om tegen het einde der maand bij Noorde lijke en Oostelijke winden weer toe te nemen. Evenals de voorgaande maand werd op de ver schillende rivieren, vooral op de benedenrivieren, en do Waal, druk met de zegens en drijfnetten op zalm geviseht, en met uitzondering van de Maas, den Neder Rijn en de Lek waren de vang sten op enkele visscftejrüen na, die door omstan digheden niet voldoende konden vangen of bij, gebrek aan personeel niet geregeld, konden door- visschen, over het algemeen niet onbevredigend. In totaal werden aangevoerd 2479 zalmen met een gewicht van 24.135 kg. en een opbrengst van 86.559" tegen 21203 zalmen tezamen wegende .17.28-3' kg: met een opbrengst van 6 4.639 in de overeenkomstig® maand van het vorige jaar.. De aanvoer van zeeforellen of z.g. schotjes bedroeg 219 stuks tegen 174 stuks in Mei 1928. De aanvoer van elft was onbeteekenend en nog gering-er dan. Vö'rig Jar. Door het koude weer werd aanvankelijk nog weinig fint gevangen, doch in de laatste helft van Mei begon de fint. geleidelijk op. te trekken en. werden vooral op het HoUandsch Diep, de Nieuwe Merwede, den Amer, de Bergsche Maas en op de rivier de Waaf bevredigende tot ruime- vangsten, gemaakt, zoowel met de zegen als met de drijf netten en wat laatstgenoemde rivier betreft -ook met iekruisnetten, daarentegen werd in tegen stelling met voorgaande jaren op de Maas maar- weinig fint gevangen,, ofschoon daar op een tien tal plaatsen met de zegen, opzettelijk op fint werd geviseht. Opmerkelijk is, dat de fint dit jaar meer de Waal dan de Maas schijnt op te trekken. De vangsten van aal met de verschillende aal- vlschtuigen hadden in verband met de koude weersgesteldheid op de ZuidhoHandeche beneden rivieren en ook de overige rivieren nog weinig te beteekenen. Op de bovenrivieren was trouwens de water stand doorgaans te laag voor deze visscberü en in hoofdzaak hielden de visschers zich daar met de zalm- en fintvisscherü bezig. Op het benedengedeelte van den Gelderschen IJssel werd met de spferingzegen nog een flinke hoeveelheid spiering gevangen en ofschoon de prijs niet bijzonder hoog was kon door de ruime vangsten de visscherü nog Ioonend worden uit geoefend Voor de spieringdrüfnetten s de spiering te klein van stnfc, zoadat daarmede- maar matige vangsten werden gemaakt In de binnenwateren biteven de vangsten vaiv aal met de aalfuiken en den aalreep over het ge heel genomen nog schraal, aangezien de nachten, veelal nog te koud. waren voor deze visseherij. Ook op de z.g. voornrilten werd met de fuiken maar weinig aal gevangen. Daarentegen kon met de dobbers in verschillende wateren reeds ioonend aal worden gevangen. Voor het paaien van de visch was het weer in Mei over het algemeen nog te koud; alleen tegen het einde der maand werd bil milder weeg in verschillende streken het paaien van witvisch, soorten en hier en daar ook van karper waars genomen. In den stand der visehprijzen kwam weinig of geen verandering. Voor aal en paBng wer den flinke prijzen, besteed. ZONDAG 7 JULI. Huizen (336.3 M„ na 6 uur 1852 M.) B 8.309.30 morgenwijding (K.R.O.)9.50 Profi uitzending; 12.301.30 K.R.O.-Trio; 1.30J lezing over De Ned. R.K. K.erkmuziekschool 22.30 K.R.O., lezing over; De figuur van Sigrid Undset; 2.455 K.R.O., uitzending van de plecht tigheid te St. Wiïlebrord ter eere van O. L. Vr« van Lom-des voor de zieken, harmonie en koor; 5.50 Prot. uitzending; 7.30—S K.R.O., lezing ©ver) Het Boek Job.; 8.018.10 Iv.it.O., praatje door den voorzitter der ICR.O.; 8.108.20 K.R.O., intenties van het Apostolaat des Geheds; 8.20— 10.45 K.R.O., Grkest m. m. v. solisten; 10.45 K.R.O., epiloog; 9.30 persber. Hilversum (1071 M.): 1212.30 A.V.R.O., lezing door J. Bruna over: Suriname) 12.30—2 A.V.R.O.-Kwintet; 23 A.V.JhO.-too- neelhalfuutrje, James Yoland interviewt Fritz Hirsch; 2.303.30 mandoline-orkest „Cott Amore", Bram v. d. Stap (bariton) 3.305 Om roeporkest; 8.AV.R.O.-tijdsein, pers- en sport-, ber.; 8.5 aansl. v. d. Kurhaus te Scheveningen, solisten-concert, Het Residentie-Orkest; na af loop gramofaonmuziek: 12.sluiting. Daventry (1554 M.3.50 militair orkest, Olive Groves (sopraan), Erie Marshall (bariton) 5.50 Engelsche welsprekendheid, een preek uit het jaar 1852; 6.056.35 Bach'a Kerk-cantaté No. 9, orkest, koor en solisten; 9.05 liefdadig- heidsoproep; 9.10 nieuwsber.9.25 concert, sym- phonie-orkest, Cornelis Bronsgeest (bariton) f 10.50 epiloog. P a r ij s Radio-Paris"), 1744 M.): 12.20 Katll. morgenwijding;' 1.05, 4.50 en 6.50 gramo- foonmuziek; 8.05 poppenkast; 8.50 concert, orkest en solisten. Langenberg (473 M.) 7.508.50 orkestjl 9.2510.20 Kath. morgenwijding; 11.501.20 kamermuziek, strükkwartet, mannenkoor er) solisten; 1.202.50 orkest, solisten; 4.506.2Ö. tuin-concert, orkest en vocaal kwartet; 8.20 „Das verwunschene Schloss", operette in 5 be drijven van Millöcker;. daarna tot 12.20 dans muziek. Z e e s e n. (1649 Mi)7.20 concert uit Ham burg; 10.2011.50 lezingen; 12.20—2.20 orkestjl 2.20 lezing; 2.50 solisten; 3.50 kinderurtje; 4.20 5.50 zang en declamatie, orkest; 6.508.20 lezingen; 8.50 orkest; daarna, tot 12.50 dans muziek. H a m b u r g (372 M.)7.25 ochtendgroet en' orkest; 12.50 orkest; 2.20" kinderzangTrurtje; 9.20 kamermuziek; 4,20 mandoline-concert; 5.50 orkest; 6.20 koor; 8.20 Blankenese (Ein Abend an der Strasse zum Weltmeer); 11.05 orkest. Brussel (512 M.5.20 dansmuziek; 6.5Q gramofooninuziek8.35 orkest, solisten; 9.20 orkest. MAANDAG 8 JULI. Huizen (336-3, M., na 6 uur 1852 M.) 1111J.0 Prot. uitzending; 12.101.45 orgel concert; 4—5 Prot uitzending;. 56.30 gramo- foonmuziek; 007 litteraire lezing; 77.30 declamatie; T.30 feestvergadoring 20-jarig be staan van het Gltr. Nat Vakverbond, uit Tivoii, "Utrecht Sprekers, declamatie, sextet en vocaal Icrvartet. Net afloop persiberv Hilversum (1071 M.)12.15—2 a.v.r.o - Kwintet'; 22.30 lezing door H. Groeneveld over Ver. Pers. Rijkswaterstaat; 2.3Q4 aansl v. h. Rembrandt-Theater te Amsterdam; 56 kinder- uurtje; 6.01—7.15 AV.R.O.-KwimetS.B'- concert door leerlingen van het Amsterd. Ly ceum; 911 Omroeporkest m. m. v. Kees Pruis; 10.persber.; 11.dansmuziek; 13.sluiting Daventry (1554 M.)r 13.05 lezing; 11.20 gramoföonmuzlek; 12.20 balladen, Kathleen Bei- don. (sopraan), Richard Ford (bariton); 12.50 orgelconcert;, L2Q2.20 orkest; 4.20 dansmuziek) 4.35 orkest; 6.35 kinderunrtje; 6.20 Jeaimg; 6.5# lezing 7.05 piano-recitalTJOr lering; 7.25 muzi kaal intermezzo; 7.45 Fransche les; Ï.05 eon- cert, orkest, Mabel Cbrran (alt), Victor OI«f (viool); 8,45 Vaudeville; 9.35 toespraken door edii Prins van Wales, Chamberlain e. a.; 10225 orkest, Winifred Lawson (sopraan), Robert Chignell (bariton); 11.20 dansmuziek; 12.20— 12.35 beelduitzending. Parüs („Radio-Paris", 1744 M.): 12.50 gramofoanmuzlek; 1.25 vervolg van 12.50; 4.01 en 6.55 gramofoonmuziefc; 8.35 concert m. m. V. solisten. Langenberg (473 M.)7.50-3.50 orkest;' 12.30 gramofoonmuziek; 1.2,52.50 orkest, so list; 5.556.50 orkestconcert, solisten; 8.209.15 orkest; 9.20 concert, solisten. mannenkoor;' daarna tot 12.20 dansmuziek. Z e e s e n (1649 M.)8.1012.45 lezingen) 13501.15 gramofoonmuziek; 122158.15 lezin gen; 8.20 Orkest; 9.05 declamatie; 9.35 viool recital daarna tot 12.50 dansmuziek. Hamburg (372 M,)5.20 orkest; 0.20 vnw'iik allerlei:' 8.20 orkest, solisten; 10.35 orkest. B r u s e 1 (512 M.)5.20 concert; 6.50 gra mofoonmuziek: 8.35 solisten: 9.20 orkest VRIJ NAAR HET ENGELSCH VAN E. P. ISPHILL 47) Het was ec-n «ogenblik stil. Door de palmen, kwam het zachte klagen van een viool, het ge kras van oen piano, en <ie heldere, zachte klan ken vaa iemand, die zong. Wilbelmina voelde, cat haar oogen zich vulden met tranen. Zij was overspannen, en zij las nieuwe dingen, dingen, die haar vreemd waren, op het uitgeteerde, niet rimpels doorgroefde gelaat van den man, die zich naar haar toe boog. Wilhelmina, zei hij zachtjes, het leven, ons leven, doet zijn best, om alle ontroering te onderdrukken. Men voelt zich liet best met een pols, die vergeten heeft, hoe hij sneller moet kloppen, en een hart, dat klopt naar den wil van zijn meester. Maar ook de meest verharden onder ons komen somtijds In droefenis. Ik vrees, dat ikin zeer groote droefenis ge komen ben. Het spijt me zoo, zei ze bedaard. Hij ging achteruit, en zijn gelaat werd als marmer. Je bedoelt, dat het geen zin beeft? vroeg hij heesch. Zij keek hem aan, en hij drong niet aan op woorden. r Is hetde „preeker"? vroeg hij. Haar hoofd zonk wat lager, maar nóg ant woordde zij niet Gilbert Deyes richtte zich recht op. Hij herinnerde zich de sigaret, die tusschen zijn vingers was uitgegaan, en stak die weer zorgvuldig aan. Ik sta nu, ze hij, terwijl hij een wolkje blauwe rook in het hart van een gele roos blies, voor een ietwat afgezaagd, maar nog altijd be langwekkend vraagstuk. Geef ik genoeg om jou, of te weinig?of te veel? om je vriend te blijven, als mijn hulp hoogstwaarschijnlijk ten gevolge zal hebben, dat lk Je voor altijd verlies. Het ls geen vraagstuk, om zich in allorijl van af te maken, vind ik. Het is niet nnodig, om haast te maken, antwoordde zij. Ik ken je, Gilbert, lk ken je beter dam je jezelf kent. Ik weet heel zeker, dat je mra helpen zult,als je kunt. Hij lachte bitter. Je bent heel wat zekerder van me, dan ik van mezelf bin, antwoordde hij. Waarom zou Ik Je opgeven voor een jongen, die nog niet eens de eerste les van het leven geleerd heeft? Wat is die les? vroeg ze. Het staat me niet voor oogen, of ik zelf geslaagd ben. Je kunt het geschreven zien staan boven de deuren, als je door de poort binnengaat, antwoordde hij. „Laat varem alle geestdrift, gij, die hier binnentreedt". De paden des levens zijn overbezaaid met de lijken van hen, die niet be grijpen willen. Denk je, dat deze jongen beter «lagen zal, dan de resit met al zijn praten en lezingen houden en werken in het East End? Het is zuivere brutaliteit. De mensch, het indi- vidue, is slechts een pion in het schaakspel des levens. Waarom zou hij zich verheelden, dat hij de dingen, die bestaan, veranderen kan? Ook het streven, om ze te veranderen, kan bijdragen tot verbetering, zei ze. Een gemeenplaats, verklaarde hij, en hopeloos? Zij richtte haar oogen tot hem op. In leder geval geef ik om hem, zei ze zachtjes. Hij maakte een diepe buiging. Onbegrijpelijk, mompelde hij. Neem dan uw vrijheid, en trouw dien jongeman, als u dat moet. Maar ik waarschuw u, dat u diep ramp zalig zult zijn. Appels en groene vijgen groeien niet aan denzo! fden boom. Hij haalde een envelop uit zijn zak, en reikte haar die. Jean le Roi, zeide hij, de stiefzoon van Thomas Johnson, heter gezegd Thomas Lan- guerois, heet met zijn werkelijke naam Jean Tuirier. Alle overeenkomsten, geteekeud door Jean (al of geen hertog) van Languerols, zijn van nul en geener waarde. In die envelop zul je het bewijs van den burgerlijken stand vinden. Ik heb een jaar noodtg gehad, om dat uit te vinden... een verloren jaar! Bah! jullie vrou wen zijn allemaal teleurstellingen. We zullen een partijtje bridge gaan spelen. Lady Peggy staarde Wilhelmina aan, toen zij enkele minuten later de zitkamer binnen kwamen. Wat ter wereld heb je met haar gedaan, Gilbert? riep ze uit. Ze Is totaal veranderd! Haar het hof gemaakt! antwoordde Deyes. Lady Peggy Iadhte. Als ik je geloofde, zei ze, zou ik dit par tijtje onmiddellijk opgeven, en ook met je mee gaan naar den wintertuin. Kom, leg mee een kaartje, jij ook wilhelmina. Doch Wilhelmina verontschuldigde zich. Zij reed naar huls, met een zachten glimlach op haar lippen, en dien doodelijken last van haar weggenomen. Het was eveneens een ronde tafel, waaraan Macheson dien avond dineerde, maai' met een heel ander gezelschap. Want het waren allen mannen, die daar zaten, Mannen met ernstige gezichten en peinzende oogen. Van de gratie van avondtoilet en fijne conservatieve wisten ze niets af. Het waren de vrienden uit Macheson's studiejaren, de mannen, die onder elkander gezworen hadden, dat zij, hoe zij ook door het leven mochten gaan; het grootste deel van hun leven zouden wijden aan hun mede-menschen. Zij rookten pijpen, en een groote pot tabak stond op de tafel. Enkelen van hen name® wijn, dodh. Macheson en Holderness dronken whisky. Holderness, de oudste, was het gewoonlijk, die hun absoluut niet vormelijk gesprek Inleidde. Mijn werk is al dien tijd erg gemakkelijk geweest, merkte hij op, terwijl hij voorover iieumdie. Er waren een menigte bladen en tijd schriften, die zich voor ons werk interesseer den, maar uit den aard der zaak hebben zij er niet het volle licht op doen vallen.Daarom heb ik een eigen blad opgericht. Macheson vond het geld, natuurlijk en lk bedruip mezelf nu. Ik weet niet, of het wat goeds uitricht. In ieder geval is het een poging Ik heb van je kolonie gehoord, Franklin. Ik zal er gauw een artikel over moeten hebben. Een lange magere jongeman nam zijn pijp uit zijn mond. Je zult het hebben, zoo gauw als ik er tijd voor kan vinden, antwoordde hij. We marchee- ren flink, maar dat is waarachtig maar voor een heel klein deel aan mij te danken. Het was Macheson's geld, en Macheson's Idee. We hebben nu een heele dorp, in de huurt van Llandirog, en de heele bevolking konut uit de gevangenis sen. Macheson en ik waren gewoon, om zelf naar .de rechtszaal te gaan, en alle zaken aan te hooren, en dan onze eigen gevolgtrekkingen te maken omtrent de gevangenen. Als we dach ten, dat er eenige hoop voor hen was, maakten we daarvan een a»nteekening, gingen naar hen toe, als ze eruit kwamen, en boden hun werk aan, op proef, in ons dorp. We moeten het nu aan vertrouwde personen overlaten; ik lieh geen. tijd om altoos in Londen te zijn. We heb ben twee wolfabrieken, een houtzagerij, en éen bakkerij, behalve dan nog al de winkels en bijna duizend hectare welbebouwd land. In het eerst waren de mensch en in de huurt verschrik kelijk schuw van ons, maar dat is nu allemaal voorbij. Wel, we hebben in ons dorp minder last met de politie, dan mijlen in het rond. Rn we bedruipen ons oolf. Je hebt het allemachtig goed voor elkaar gebracht, Franklin, verklaarde Macheson. Ik west heel goed, wat een moeilijken tijd je in het begin hebt meegemaakt, 't Was bergop werken, hé? Daarom is het juist zoo'n verlichting, als Je er eenmaal doorheen bent, zei Franklin, zijn pijp weer aanstekend. Ik zou liever aiet zeggen, hoeveel ik van Macheson op moest nemen, vóór we den hoek om waren. Maar ik ben blij, dat ik kan zeggen, dat we nu een stuk terug betaald hebben. Vertel ons eens van jouw werk, Hol- royd. Ze neggen, dat het succes heeft in som mige van de groote steden. Het is eenvoudig genoeg, antwoordde Holroyd gimlachend. Het was niet anders dan de toepassing van het gezond verstand op de regels der liefdadigheid. Bijna iedbreen is liefdadig bij instinct, het is alleen zoo moeilijk soms, voor iemand, die het druk heeft, om precies to weten, wanneer hij geven moet. Ik begon in een van de groote steden, en zocht welgestelde families uit den middenstand op. Ik wilde probeeren, ben er ttx te brengen om, inplaats van ehèques te schrijven voor allerlei Instellingen, en mc e dingen te maken voor bazars, persoonlijk belang te sttilen in een gvzin van ongeveer deaellJe grootte als hun eigen gezin, dat in moeilijke omstandigheden ver keerde. Als zij dat beloofden, v.as alles, wat ik fce doen had, dat arme gezin te vinden, en ben hij elkaar te brengen en het was verbazend, hoeveel de een voor den ander doen kon, zonder overmatige inspanning. (Wordt vervolgd), j

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 6