1 DE OVERROMPELING OP CURACAO DINSDAG 9 JUL! 1929 TWEEDE BLAD PAGINA 2 EEN NïET-AMBTELIJKE LEZLN DE VERDEDIGING VAN HET FORT DE GRENADIERS EN JAGERS VISSCHERIJ HET VERLOOP DER FEESTELIJKHEDEN RADIONIEUWS Berichten u t de vorige Fd«tie BROEDERMOORD HET ZENDEN VAN OORLOGSSCHEPEN De Maatregelen niet ongedaan gemaakt HOE JBE OPSTANDELINGEN MEESTER WERDEN VAN WILLEMSTAD GENIAAL WAS HET HEELE PLAN OPGEZET „De stemming tegen de Regeering in Holland alles behalve welwillend" Een correspondent van de „Res. Bode" schrijft d.d. 11 Juni: Een ieder, die eenigszins op de hoogte is met onze West-Indische eilanden de Neder.land- sclie regeering schijnt dit helaas nog maar steeds niet te zijn weet, dat Curasao steeds een toevluchtsoord was en is, van uitgebannen of uitgeweken Venezolaansche revólutionnairen. Iedereen hier weet ook, dat in dagen van ver kiezingen, die -gewoonlijk -met revolutiepogingen gepaard gaan, dat volkje hier nog minder stil zit dan anders, en op onze eilanden gevaarlijke nationale of internationale conflicten kan ver oorzaken. Een klein jaar geleden heeft op Aru ba nog zoo'n opstandje plaats gehad, wat zeker voor de regeering een waarschuwing moest ge weest zijn, voor de gebeurtenissen van Zater dagavond. De leider der opstandelingen, Generaal Ra fael Urbina, werd toen naar Curasao over gevoerd en eenige maanden opgesloten in hét fort, waar hij zijn oogen teen goed den kost ge geven heeft. In die dagen, nog onder Gouver neur Brantjes, ging het gerucht, dat Urbina uit geleverd zou worden aan Gomez, wat nog een betooging van Venezolanen hier tengevolge had, en waarover men nu ook het plan had om wraak te nemen, daar de aanvoerdera niet wis ten, dat er thans een andere gouverneur en pro cureur op het eiland waren. Ofschoon heel de stad door verspreid, hebben de Venezolanen zich toch voor een groot deel gevestigd op een terrein, Rlo Canario ge naamd, achter de terreinen der Petroleum industrie. Daar begon Zaterdagavond de op stand. Door een vechtpartij ontstond een op loopje, waarbij de daar aanwezige burgerpolitia uit haar post gelokt -werd, en deze door de op standelingen werd ingenomen, tegelijkertijd waren van twee kanten naar de stad opgetrok ken zeven trucks vol mannen, gewapend met repeteergeweren, en andere wapens, vooral de zoo gevreesde macheta's, ongeveer 60 c.M. lange kapmessen. Een dezer trucks reed de hoofdwacht binnen in het fort, waar de sergeant majoor Vaas en twee Surinaamsche polïtiemili- tairen onmiddellijk werden neergeslagen. In een ander lokaal zaten drie Hollandsche politie agenten te eten, die ook werden neergehouwen. ".Anderen trokken tegelijkertijd naaT ae ka zerne en de wapenmagazijnen, waar de slapende soldaten ontwapend en gedwongen werden, wa penen en amunitie door 'n cordon gewapende Venezolanen heen, naaT de loodsbooten te brengen, vanwaar ze vervoerd werden naar het Amerikaansch s.s. „Maracaibo", dat onder stoom lag, voor het vertrek gereed, maar', door de op standelingen was bezet. Ondertusscben was het rondom de brug van alle kanten een schieten van militairen en opstandelingen. De kapitein der troepen, die gealarmeerd was, en met zijn auto dacht een veilig fort binnen te rijden, werd daar met een regen van kogels en slagen van macheta's overvallen en onmiddellijk gevangen genomen. Wonder boven wonder werd alieen zijn auto gedeerd. Ook op den Gouverneur, die nog met de opstandelingen wilde onderhande len werd de band gelegd, en beiden, Gouver neur en Commandant werden gevangen naar de „Maracaibo" meegevoerd. Eerst echter had men den commandant nog gedwongen de verblijf plaats aan te wijzen van den tot 15 jaren ge vangenisstraf veroordeelden Perez, den moorde naar van generaal Montenegro. Deze werd door de bandieten gevangen en weggevoerd, waar schijnlijk om in Venezuela afgemaakt te worden. De gevangenen die in het fort waren opgesloten werden vrijgelaten. Ondertusscben was de bedoeling van den op stand duidelijk. Het was slechts te doen geweest om wapenen, amunitie, en de stoomboot „Mara caibo", om hen over te brengen naar de Venezo iaansche kust, waar zij zich bij de revolutie wilden aansluiten. Werkelijk geniaal was het heeie plan opge zet. En de overrompeling was zoo onverwacht en zoo volkomen, dat raea nu nog niet juist in alle finesses de geheele toedracht van de zaak weet. Urbina had zich tijdens zijn gevangenschap in het fort goed op de hoogte gesteld; zelfs de sluitstukken der kanonnen waren verdwenen: bijna alle revolvers zijn meegenomen en het grootste gedeelte der geweren; alleen van de amunitie-bergplaatsen waren ze niet voldoende op de hoogte. Van de petroleumindustrie en elders was nog hulp geboden, maar de gouver neur, zeer juist gezien, wilde een bloedbad, plundering en het in brand steken der petro- leumtanks voorkomen, want hiermede was door Urbina gedreigd, zoo de „Maracaibo" met zijn buit niet zon kunnen vertrekken. Tegen drie uur in den nacht voer dit schip de haven uit; met welke bestemming Er werd eenvoudig aan den roerganger 't bevel gegeven zijn kom pas te stellen op zooveel graden, zooveel minu ten, en een gewapende Venezolaan stond naast hem ter controle. Aan den loods kon de gouver neur de boodschap meegeven, dat de gijzelaars met de eerstvolgende gelegenheid in Curagao zouden terugkeeren. Zondagmorgen was de stad begrijpelijkerwijze in zenuwachtige stemming. Alle soldaten waren in en om het fort geconcentreerd. De raad van bestuur had de regeering overgenomen en kr;n- di^de den staat van beleg af. Alle winkels en herbergen werden gesloten. De oproep tot het vormen van een vrijwillige burgerwacht vond goed gehoor en deze mannen vormden de con trole-patrouilles in en om de stad. Des middags kwam er wat ontspanning door een telegram, dat de „Maracaibo" met gouver neur, commandant en soldaten 's avonds om half zeven voor de haven zijn zou. Het was ver der in de stad rustig; in het Vcnezolanendorp eveneens. De Petroleumindustrie lag Btil, alleen werd er hier gewerkt om een drietal gepantser de auto's te fabriceeren die 's avonds klaar waren. Bij den opstand zijn drie militaire politie- agenten gedood en zes militairen en burgers min of meer zwaar gewond. Wie den volgenden dag echter de kogelgaten in de muren zag, voor al in en om het fort, begrijpt niet, dat er niet meer dooden en gewonden zijn. Vooral in de cantine is er vreeselijk huis gehouden; ook levensmiddelen' en nog 2 duizend gulden hebben de bandieten vandaar meegenomen. Op Rio Canario Is nog een doode gevallen, waarvan men zegt, dat hij zich had schuil ge houden en niet met de opstandelingen had wil len meegaan. Den heelen nacht, ook na het vertrek der .Maracaibo", is daar nog geschoten en ook nog éen nacht .daarop van Maandag op Zandag. Het is zoo goed als zeker, dat er nog eenige honderden gewapende opstandelingen om of in de stad Zijn; ongeveer een gelijk aantal is met de „Maracaibo" naar Venezuela vertrokken. Uit Holland is op de telegrammen bericht gekomen, dat twee oorlogschopen ter hulp ver trokken zijn. Nu het kali verdronken is, zegt men hier. Zeker is. dat de stemming tegen de regeering in Holland allesbehalve welwillend is. Hoe lang reeds is door Curagao gevraagd om een oorlogschip, om meer versterking van troe pen. Wat kunnen een honderd militairen, die ook nog politiedienst hebben, voor de veiligheid doen tegen de duizenden vreemdelingen. Zes uren lang is Zaterdagavond de stad absoluut in de maeht geweest van een bende oproermakers, die, als ze gewild hadden, haar hadden kunnen plunderen. UITVOERIGE INLICHTINGEN TOEGEZEGD De vragen van den heer L. L. H. de Visser, of de Regeering bereid is de in verband met de incidenten te Curagao genomen militaire maat regelen ©ogenblikkelijk ongedaan te maken, de uitgezonden oorlogsschepen terug te roepen en aan de Tweede Kamer uitvoerige en nauwkeu rige inlichtingen te verstrekken omtrent de ge beurtenissen te Curasao, zijn door den heer Lambooy, Minister van Defensie, mede namens de beeren Beelaerts van Blokland en Konings berger, Ministers van Buitenlandsche Zaken en van Koloniën, ontkennend beantwoord. De RegeeTing is bereid, aan de Tweede Kamer uitvoerige en nauwkeurige inlichtingen te ver strekken omtrent de gebeurtenissen te Curagao, zoodra zij over volledige gegevens zal beschik ken. Alles werd in een «ogenblik overrompeld AAN GEORGANISEERDEN TEGENSTAND VIEL NIET TE DENKEN Aan de „Amigoe di Curagao" van 15 Juni j.l. is nog het volgende ontleend: Het was Zaterdagavond 8 Juni, ongeveer kwart over negen, toen plotseling in vliegen de vaart drie groote trucks het Waterfort kwa men binnenstormen. Het was als een tornado, evon plotseling en geweldig als verwoestend. Binnen het fort kwamen nit deze trucks een tachtigtal met -karabijnen en groote kapmessen gewapende Venezolanen te voorschijn, die zich onmiddellijk in drie troepen verdeelden, en als stormwind zich over geheel het fort verspreid den. Een gedeelte vloog op de hoofdwacht af, waar op het oogenblik slecbts een drietal politie- militairen tegenwoordig waren. Na heftigen tegenstand werd sergeant-majoor Vaas neer gesabeld. De twee Surinaamsche politie-militai- ren Nelstein en Narein, die bij de poort stonden schoten te hulp, om met gevaar van hun eigen leven hun makker en de wacht te verdedigen. Zij* liepen daarhlj verwondingen op. Een troep vloog op hetzelfde oogenblik de eetzaal binnen, waar een paar politie-militairen rustig zaten te eten, die eveneens zware ver wondingen opliepen. O.a. de sergeant-majoor 1 Marcusse, wiens scbedel gekloofd werd en die Dinsdagmorgen overleed. Weer een ander ge deelte vloog de slaapzaal op, waar enkele niets vermoedende militairen rustig te slapen lagen. -Op het geraas vlogen allen op, om te zamen met de andere militairen, die zich tot achter de cantine hadden teruggetrokken, voet voor voet het terrein te verdedigen. Zwaar werd er gestreden, en. over en weer ge schoten. Doch toen zij de patronen van hun re volvers verschoten hadden, waardoor zeker ver scheidene Venezolanen gewond en gedood wer den, en de Venezolanen, wier aantal ondertus- schen voortdurend aangroeide, nog maar steédB Meren opdringen, was er geen weerstand meer mogelijk, en stelden verschillenden zich la vei ligheid op het plein van de gevangenis, terwijl anderen langs den fortmuur zich in zee lieten vallen en zoo langs het strand ontkwamen. In de slaapzaal maakte de troep zich meester val alle in de rekken aanwezige geweren. Daar men de lichtieidingen had doorgesneden, heeft men de bovenverdieping der slaapzaal echter niet doorzocht. Ten slotte wist een laatste troep het munitie magazijn binnen te dringen, waar men zich van zoo goed als alle geweren en een deel der munitie meester maakte. Alles ging zoo snel in zijn werk, dal er aan georganiseerden weer stand niet te denken viel, te meer, daaT de Ve nezolanen zoo goed, zelfs met enkele repeteer geweren gewapend waren, waarmee maar voort durend werd geschoten, terwijl daarentegen in het fort, zooals Zaterdags 's avonds, wanneer "n groot deel der politie-militairen op patrouille is, gewoonlijk het geval is, slechts de verplichte bezetting aanwezig was. Heel deze overrompeling, die, zooals nit ge heel het verloop der gebeurtenis blijkt, totaal onverwachts kwam, stond onder leiding van den Venezolaanschen generaal Rafael Urbina en kolonel Machado; de eerste, bekend uit de revolutiepogingen van Augustus 1.1., is hier toen na zijn vlucht van Venezuela naar Aruba, een week of drie geïnterneerd geweest, de tweede was hier eveneens goed hekend en meer malen hier geweest als tenniskampioen. Naar men yermoedt is generaal Urbina hier Zaterdagmorgen met enkele manschappen in het geheim of vermomd geland. Op het hooren van het schieten begaf luite nant Berger zich onmiddellijk naar het fort, doch vond alles reeds in handen van de Venezo lanen. Zoo vlug was alles in zijn werk gegaan. Kapitein Borren werd onmiddellijk opgebeld. Op het hooren dat er Venezolanen in het fort binnen gevallen waren, begaf deze zich, zonder nog in de verste ve'rte te vermoeden, wat er eigenlijk nog had plaats gehad, onmiddellijk per auto naar het fort. Hij was vergezeld van den heer Weitjes, lid van het Hof, die juist bij hem op bezoek was. In vliegende vaart kwam hij met zijn auto net fort binnenstormen, tot midden onder de Vene zolanen. In een oogwenk zag hij zich echter om ringd door een twintigtal zwaar gewapenden, die zijn auto beschoten en met kapmessen be werkten. Reeds stond men op de treeplank. De kapitein traehtte zich nog te verdedigen met zijn revol ver, doch gaf zich ten slotte gewonnen. De heer Weitjes had juist nog kunnen ontsnappen en een schuilplaats gevonden in de woning van den adjudant Loewenthal. Sergeant Waube wist met een mitrailleur langs den zeekant te ontkomen, terwijl de ser geants Wellen en Van der Mark een tweede mitrailleur In veiligheid brachten. Nog moet gemeld, dat de cantine deerlijk ge plunderd werd; reeds gaven enkelen zich aan drank over, toen zij door generaal Urbina daar in verhinderd werden. Dit gebeele bedrijf, zoo treurig in zich zelf als in zijn gevolgen, heeft zich afgespeeld in ongeveer een kwartier tijds. WRAAK VAN EEN KOELIE De echtgenoot o van een assistentn vermoord MEDAN, 8 Juli. (ANETA.) Een inlandsche koelie van de onderneming Parnabolon, van de Handelsvereeniging Amsterdam, drong de wo ning binnen van den assistent den heer Land zaat en vermoordde de 27-jarige mevrouw Landzaat geb. van Rijnberk met een pisoblatti. De assistent Rogge snelde op bet hulpgeroep van mevrouw toe en schoot met een browning op den moordenaar, doch het wapen ketste, waarop de koelie hem een snede aan den pols toebracht, die echter niet ernstig bleek te zijn. De dader vluchtte het bosch in, maar werd door koelies nagezet en aangebracht. Mevrouw Landzaat laat een kindje van een jaar na. De reden tot den moord is een wraakneming. De gescheiden vrouw van den koelie was naar een andere afdeeling overgeplaatst. De koelie verlangde haar terug, maar deze terugplaat sing geschiedde naar zijn meening niet snel ge- 110"' DUITSCHE VISSCHERSKOTTER DOOR IJMUIDER TRAWLER GERAMD. Men meldt uit Cuxhaven d.d. 8 Juli: De vischkotter H. F. 284 uit Finken ward en aan de Oost-Friesche kust, is ten Noord-Westen van het lichtschip Norderhey door den Holland- schen trawler YM 78 uit IJmuiden geramd en zoo zwaar beschadigd, dat de Duitsche boot korten tijd later zonk. De bemanning kon zich nog bijtijds in de booten begeven en werd naderhand door een anderen Hollandschen trawler opgepikt en later overgegeven aan een Finkenwarder visschersboot, die de beman ning te Cuxhaven aan land zette. Volgens ver klaringen van de bemanning van het gezonken schip zou de YM 78 na de aanvaring met ge doofde lichten zijn doorgevaren zonder zich om het in nood Yèrkeeróude Duitsche schip te be kommeren. BRIEVEN VOOR NEDERLANDSCHE OORLOGSSCHEPEN. Aan de opvarenden aan boord van de oorlogs bodems, behooren de lot bet eskader, dat 8 dezer van Willemsoord voor een oefening naar de Oostzee vertrekt, zullen dagelijks de volgende brievenmalen worden verzonden; naar Göteborg van 9 t.m. 12 Juli alleen voor Hr. Ms. torpedobooten Z 5 en Z 6; naar Oslo van 14 t.m. 1® Jl!b voor het geheele eskader, bestaande uit Hr. Ms. pantserschip „Heemskerk", de torpedobooten Z 5 en Z 6 en de onderzeebooten O 9 en O 1®- naar Karlskrona van 23 t.m. 26 Juli alleen voor de Z 5 en de Z 6 en van 28 t.m. 31 Juli voor het geheele eskader. In deze brievenmalen wordt slechts opgeno men de volledig gefrankeerde correspondentie, voorzien van twee elkaar snijdende lijnen over het geheele adres. VLAARDINGEN8 JuU- Binnen van de ha- rlngvisseherü VL 89 Biet 27 last, VL 197 met 39 last, VL 78 met 31 last. Binnenkomend VL 43. Heden werd betaald voor: maatjesharing f 16.8019.70, idem (Zuid) f 21.1022.10, volle haring 29.20—30, staurtaring (Jong) f 16— 18.40, steurharing 12.20—12-50 alles per kantje. VLAARDINGEN, 8 Ju"- Binnen van de harlngvisschertjVL. 43 met 38 en VL. 73 met 29 last maatjesharing. RIJNVRACHTEN Weekbericht van 30/6 tot en met 7/7. De aanvoeren van zeezijdn. hoofdzakelijk erts en hout, namen beduidend toe. Bij toenemende vraag naar scheepsruimte werd deze voortdurend schaarscher, waardoor de stemming onder de schippers zoo vast werd. De ertsvraeht naar de Ruhrhavens bedroeg min 0.60/70 met resp. 4 en 8 losdagen en steeg geleidelijk tot maximum 1. 1.10. Naar kanaalruimte voor Grimberg en Miilheim was eveneens veel vraag. Voor deze havens werd in verhouding de hoogere vracht betaald. Voor den Bovenrijn was de scheepsruimte ook beperkt, bij zeer veel vraag. Er werd hoofd zakelijk in daghuur bevracht, op basis van minimum 3 ct. en maximum 3% ct. per ton met aflevering Ruhrhavens. Nog werd getracht scheepsruimte te char teren op basis van M- 1-1® Pd' ton, om in de Ruhrhavens kolen te laden, doch zonder resul taat, aangezien de hooge vrachtenstand en het aanbod van vele en prompte reizen het ledige opsleepen voor de particuliere sclfepen over bodig maakt, terwijl ooi het hooge sleeploon hiertoe geen aanleiding gaf. Het sleeploon varieerde tusschen het 40 en 60cts. tarief. De waterstand bleef tot in de tweede helft der week vallend, daarna trad een weinig was in. Naar den Bovenrijn werd op circa M. 2.20 en naar den Benedenrijn op vollen diepgang afgeladen. In de Ruhrhavens bleef de toestand onge wijzigd. De vraag naar scheepsruimte nam toe. De vrachten bleven onveranderd en be droegen voor exportkolen naar Rotterdam M. 1.20 ton inel. sleeploon. Het 100-jarig bestaan De herdenking van het 100-jarig bestaan van de Regimenten Grenadiers en Jagers is Zon dag, den oprichtingsdatum, voortgezet. Des ochtends half negen droeg voor de R. K. militairen in het R. K. Militair Tehuis te Waalsdorp de majoor-aalmoezenier, de Zeer- eerw. heer J. J. J. Noordman een plechtige H. Mis op. Des middags was er, ondanks minder gunstig weer, tuinconcert in het Bosch, in het ge deelte behoorende tot de Nieuwe- of Litteraire- Sociëteit, welk concert gegeven werd door de Koninklijke Militaire Kapel onder leiding van eerste-luitenant Boer met medewerking van de tamboers en hoornblazers der beide jubi- leerende regimenten, en hun reünisten. Z. K. H. Prins Hendrik woonde dit feest- concert bij. Des avonds werd in de zalen van den Dieren tuin een feestmaaltijd voor officiereu en hun reünisten gehouden, waarhij Z, IC. H. de Prins aanwezig was als vertegenwoordiger van H. M. de Koningin. De viering is Maandag met opgewektheid voortgezet. Voor de reünisten was het al weer vroeg dag, want om half tien was verzamelen geblazen in den Dierentuin, waar men zich zou vereenigen tot een oud-regiment Grenadiers en een oud-regiment Jagers. Den deelnemers werd nu verzocht in te treden bij de corpsen en onderdeelen, waartoe zij vroéger hebben be hoord. Aan het hoofd van den stoet werd op gesteld de muziek van de mariniers. Daar vlak achter werd de eere-groep gevormd, bestaande uit generaals en kolonels. De vroegere drie bataljons van het Regi ment Grenadiers en van het Regiment Jagers volgden achter de eere-groep. Eerst kwamen de beroeps- en reserve-officieren in uniform, vervolgens de oud-militairen in burger, allen dragende hun eere-teekenen. Tegen half elf vertrok de stoet, onder het opper-cominando van generaal Weber, die te paard gezeten was, naar het Malieveld ter bijwoning van de groote parade. Op weg daar heen trokken de reünisten veel bekijks van het inmiddels naar het Malieveld toestroomen de publiek. PARADE OP HET MALIEVELD Het glanspunt van de viering van het 100- jarig bestaan der Grenadiers en Jagers was wel de parade op het Malieveld, waarbij de jubileerende regimenten mochten defileeren voor H. M. de Koningin. Reeds om kwart vóór 11 waren de troepen, de autoriteiten en genoodigden op het Malie veld aanwezig. De regimenten Grenadiers en Jagers stonden opgesteld aan de lange zijde van iet veld bij de Boorlaan. Aan den over kant bij het Kerkpad stonden in het midden de autoriteiten. Ofschoon het "weer zich des morgens alles behalve gunstig liet aanzien, brak toch het zonnetje door toen tegen 11 uur liet met 4 paarden bespannen open hofrijtuig, waarin H. M. de Koningin, Z. IC H. Prins Hendrik en H. K. H. Prinses Juliana gezeten waren, het Kerkpad langs reed, waar de Vorstelijke personen door de dichtsamengepakte menigte hartelijk -werden toegejuicht. Zoodra dé Koninklijke stoet bij „Het Wacht je" het Malieveld óp reèd, werd op het terrein de Koninklijke standaard geheschen en speelde de Kon. Militaire Kapel het „Wilhelmus". Een kort commando en de mili tairen stonden met gepresenteerd geweer stram in de houding. Vervolgens inspecteerde H. M. in haar rijtuig gezeten, de troepen. Toen de Koninklijke stoet wederom ter plaatse gekomen was, waar de autoriteiten stonden, werd halt gehouden. Het signaal: „Openen van den ban" schet terde over bet veld. Nadat Z. K. H. Prins Hendrik was uitgestapt en zich naast het Koninklijk rijtuig had opgesteld, stond H. M, de Koningin op en las de volgende toe spraak voor: Toespraak H. M. de Koningin Officieren, onder-officierc Grenadiers en Jagers In dit plechtig uur ben ik in uw midden ge komen ten einde u allen geluk te wenschea met den honderdsten geboortedag van de Regimenten Grenadiers en Jagers. Met erkentelijkheid gedenk ik uwe diensten aan het Vaderland bewezen en de plichts betrachting die n steeds en onder alle om standigheden kenmerkte, ook toen, dank zij uwe paraatheid en die van geheel onze weer macht, de onheilen van den ons omringenden wereldoorlog ons bespaard zijn gebleven en Nederland zich dientengevolge heeft kunnen blijven wijden aan de vredelievende ontwikke ling van zijn volksbestaan. Met voldoening zie ik terug op uw verleden, dat doorweven is met schoone tradities en dat hechte en persoonlijke handen vlocht tusschen u en mijn Stamhuis. Een eeuw reeds hebt gij gediend onder de oogen van uwe Vorsten; ik ben de genegenheid en de kameraadschappe lijke gevoelens niet vergeten welke mijn on vergetelijke Vader, die eenmaal in uwe ge lederen diende, u toedroeg. Op dat verleden en op die tradities is het mijn wensch voort te bouwen. Mogen zij in u allen blijven voortleven; en zou onverhoopt, ondanks der volkeren naarstig streven naar een duurzamen vrede, te eeniger tijd, onder omstandigheden welke thans niet te voorzien zijn, een beroep moeten worden, gedaan op uwe offervaardigheid, dan vertrouw ik dat gij de eer van Uw vaandel als altijd hoog zult houden, als wakkeren Grenadiers en Jagers betaamt. Leve het Vaderland Leven de Regimenten Grenadiers en Jagers Een driewerf hoezee volgde op deze toe spraak, die uit den aard van het uitgestrekte terrein alleen door degenen, die zich in de onmiddellijke nabijheid van het Koninklijk rijtuig bevonden, kon worden verstaan. Toespraak Jhr. E, W. van Holtke De commandant van de Brigade Grenadiers en Jagers, kolonel Jhr. E. W. van Holthe, be antwoordde de toespraak van II. M. de Koningin ongeveer aldus: Dit plechtig oogenblik in ons leven zal in WOENSDAG, 10 Juli. Huizen (336.3 M., na 6 uur 1852 M.) 11— 11.30 Prot. uitzending; 12.301.45 concert Vocale solisten. Panio-soli; 1.45—2.30 gramofoonmuziek 2.304.30 concert. Instrumentale solisten; 4.30—! 5 gramofoonmuziek; 5—6 kinderuurtje66.30 SUitaar-soli; 6.307 lezing over: Onze soclalë verzekering; 7.30 concert. Oratorium-vereen.? vocale solisten, orkest. Tn de pauze: causerie dooj den voorzitter der NCRV. Na afloop: persbeii richten. Hi IP er sum (1071 M.) 12.152 Avro-kwhï- tet; 22.30 gramofoonmuziek; 2.303.30 Kurhaus te Soheveningen. Kinder-matinëe door Henri Nolles; 3.304.30 Avro-kwintet; 56 lezing door J. J. A. de Ridder over: Automobielen; 6.017.45 Omroep-orkest. Sophie B-oth-Haas (sopraan )'f 8.0-18.15 gramofoonmuziek; 8.15 Kurhaus te' Schevenlngen. Solisten-concert. Het Residentie» orkest. Na afloop persberichten. Daarna: dans muziek; 12.sluiting. Da ven try (1554 M.) 11.05 lezing; 11.20 gra mofoonmuziek; 12.20 balladen. Mary Kay (alt), Percy Bilsbury (tenor); 12.50 gramofoonmuziek;' 1.2:02.20 orkes-t; 3.50 lezing; 4.05 dansmuziek;' 5.05 orgelconcert; 5.35 kinderuurtje; 6.20 muzi kaal intermezzo; 6.50 lezing; 7.muzikaal intermezzo; 7.05 piano-recital; 7.20 lezing; 7.45 lezing; 8.05 Vaudeville. Mr. Flotsam en mr. Jetsam. Dansorkest; 9.35 lezing door H. G. Wells; 10.10 kamermuziek. Strijk-ensemble: 11.35 12.20 dansmuziek. Parijs (Radio-Paris 1744 M.) 12.50 gramo foonmuziek; 4.05 orkest, Solisten; 6.55 gramo foonmuziek; 8.55 Opera-concert. Orkest en solisten. Langenherg (473 M.) 7.508.50 orkest;' 10.3512.10 gramofoonmuziek; 12.1512.5-5 mu- ziekuitzending voor scholen; 12.55 gramofoon muziek; 1.252.50 concert. Orkest en solist; 5.55 6.50 orkest; 8.2-08.50 Ergens in West-Duitsch- land; 8.50 vroolijk programma. Daarna tot 12.20 concert. Orkest. Ze enen (1649 M.) 6.10—11.05 lezingen; 12.20 —1.15 gramofoonmuziek; 12.455.20 lezingen; 5.20—6.20 concert6.20—S.50 lezingen; S.50 solisten. Cello en piano; 9.20 piano-recital; 9.50 zang, bariton. Daarna tot 12.50 dansmuziek. Hamburg (372 M.) 4.35 zang en declamatief 5.20 concert voor 2 piano's; 6.20 dansmuziek;' 8.20 en 10.35 orkest. Brussel (512 M.) 5.29 concert; 6.50 gramo foonmuziek; 8.35 orkest. ons geheugen geprent blijven. Mochten ooit ernstige oogenblikken aanbreken, dan zullen de Grenadiers en Jagers voor Uw troon staan om den laatsten ademtocht te offeren voor Koningin en Vaderland 1" Deze toespraak werd bezegeld met een drie werf hoera 1 Op de opgewekte muziek van de bekende Grenadiersmarsch „Turf in je ransel" defi leeren vervolgens de regimenten Grenadiers* en Jagers ónder commando van kolonel van Holthe voor H. M. de Koningin. Na het défilé onderhield H. M. de Koningin zich eenige oogenblikken met de oud-comman danten der Grenadiers en Jagers, de generaals Jhr. C. L. van Suchtelen v. d. Haare en Du MoBceau, .kolonel van Holthe, overste Hoogen- huyzo en anderen. H. M. reikte hierna" eénïge onderscheidin gen uit. Feestmarsch door de stad Na de parade maakten de beide regimenten en een groot aantal reünisten met begeleiding van de muziek een feestmarsch door de stad. Overal, waar de stoet voorbij kwam, ston den de meüschen in dichte rijen langs den weg. In de woningen en op de kantoren ver drongen belangstellenden zich voor de ramen om de Jublleerende regimenten te zien voorbij trekken. In den Dierentuin aangekomen las de com mandant der reünisten, generaal Weber, de rede voor, die de Koningin op het Malieveld tijdens de parade had gehouden. Hierop volgde het Wilhelmus, nadat de commandant had uit geroepen: Leve de Koningin waarmede allen luide Instemden. Ons volkslied werd door alle reünisten uit volle borst meegezongen. Vóór men uiteenging heeft generaal Weber de manschappen toegesproken. Men ging daarop aan de koffie-tafel. Gala-voorstelling In het Gebouw voor K. en W. werd gisteren avond de gala-voorstelling ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van de regimenten Grena diers en Jagers gegeven; opgevoerd werd „Tien ure heit de klok", een spel van den goeden ouden tijd in 4 bedrijven? door A. den Hertog, eerste luitenant der Jagers, welk tooneelspel werd gespeeld door een groep artisten van het Vereenigd Rotterdamsch- Hofstad tooneel onder regie van den heer Jan van Ees (oud-Jager). GEVOLG VAN ONEENIGHEID Te Wolphaartsdijk was oneeaigkeid ontstaan tusschen twee broeders de 19 en 20 jarige gebrs. van L., in verb au etmdh-etfeiETAOIN gebrs. van L., in verband met het feit, dat beide naar een zelfde betrekking hadden gesollici teerd. Een der broeders wachtte, staande achter een boom den anderen op en schoot een revolver op hem af. Het schot trof den jongen man in het hoofd en deze was onmiddellijk dood. De dader nam de vlucht en schoot onderweg op zich zelf, doch verwonde zich niet ernr-tig. Hij werd aangehouden en per auto naar bet Hnla van Bewaring te Middelburg overgebracht HET DRAM A TE BEVERWIJK De dader in observatie De Haariemsche opprman P. G. B. die op 25 Juni j.l. te Beverwijk zijn vrouw met een schoenmakersmes doodelijk verwondde eri daarna de hand aan zichzelf sloeg, is nit het Roode Kruis Ziekenhuis aldaar, opgenomen, op last der Justitie overgebracht naar het Provin ciaal Ziekenhuis te Santpoort, waar htj in af wachting van het psychiatrisch onderze t' ra observatie zal blijven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 6