INSCHRIIVINGSLIJST. Tweede Blad Woensdag 17 Juli 1929 Pagina 1 t DE KAB1NETS FORMATIE t HOE GAAT HET EIGENLIJK? BELASTING 1928—1929 RANGSCHIKKING DER GEMEENTEN ONVEILIGHEID OP SUMATRA'S OOSTKUST VOOR HET NEDERLANDSCH COLLEGE TE ROME. NEDERLANDSCHE OPERA DE EERSTE KAMERVERKIEZINGEN DR. J. TH. DE VISSER far- Wij hebben ons tot dusver onthouden van commentaar o,ver de, opdracht door do Ko ningin gegeven aan Ruys de Beerenbrouek. II. M. heeft den katholieken minister van Staat verzocht, een ministerie te willen vormen, dat slteunt op de Rechterzijde. Er is een gehoon opgegaan in het linksclie kamp. De he'ereri verbazen zich erover, dat de Koningin nog meent, dat er zooiets. als een Rechterzijde bestaat. Heel Nederland leemt echter dat bestaan cn de heele linksche pers weet, erve n, al is het alleen om er op te schelden. Maar, zooals terecht is opgemerkt, op dooden scheldt men niet. Zeker, er bestond nooit zooiots als oen georganiseerde Rechterzijde; de partijen, die de grondgedachten huldigen waarop de Rech terzijde veertig jaar bestuurde, stonden de laatste vier jaar zelfs heel los van elkaar. Maar de gedachte die hen bond, is niet dood evenmin als de gedachte, die den hand vormt tusschen groepen van de Linkerzijde. Do Rechterzijde won "den verkiezings strijd; zij verklaarde zich tegen het Staats pensioen zooals dat, op verschillende wij zen, verdedigd werd door links; zij stond ook tegenover de eenzijdige ontwapening zooals die gepropageerd werd door het grootste deel van links. Daartegenover heeft Rechts één groote gedacht^ die hierin bestaat, dat de Staat kunde rekening heeft te houden met God en met de Christelijke Openbaring. Over de toepassing van deze gedachte in bijzondere vraagstukken van socialen aard, van koloniale- of van onderwijs-politiek, moge verschil bestaan bij de groepen der Rechterzijde, zij zijn heit ééns in de erken ning van de Openbaring en de pliicht daar rekening mee te houden. Trots den hoon van links, dat het geloof in de eeuwige waarde van het Christen dom als grondslag voor staatkunde ver worpen heeft, blijft het grootste deel van ons volk er in gelooven. De Koningin heeft daarmee rekening gehouden. En wij mecnen, dat alleen in de richting die het Staatshoofd heeft gewezen, de vor ming van een gewoon parlementair kabi net mogelijk is. Hoe gaat eigenlijk de vorming van een ministerie, zal meer aan één lezer dik wijls hebben gedacht. In normale omstandigheden, gaat liet aldus. Als het ministerie ontslag gevraagd heeft, is het woord aan de Kroon, d.i. in dit geval: de Koningin ein haar raadslieden Maar de Koningin vervult in deze omstan digheid toch een zeer gewichtige rol. Zij roept haar raadslieden op. Dat zijn altijd de voorzitters van de beide Kamers en de onder-v'oorzlttèr van den Raad van State. (Van dezen Raad is het Staatshoofd zelf altijd de voorzitter). Vervolgens roept de Koningin de leiders der groote fracties uit de Tweede Kamer. Over de volgorde waarin de oproeping der laatsten geschiedt, staat niets vast. De Ko ningin kan dat doen naar eigen inzicht. Waar zij dezen keer de leiders van de rechtsche en die der linksche fracties ach tereenvolgens gezamenlijk ontving, deed de Koningin wat zij doen mocht en is er geen schijn van reden voor de critiek, die de heer de Roode zich veroorloofde in de „Voorwaarts" te spuien. Aan al de genoemde personen vraagt de Koningin hoe, naar hunne meening, de Kabinetscrisis moet worden opgelost. Zij kan dan vragen uit welke partij een Ka binetsformateur zal moeten worden aange zocht; of er een aangewezeen persoon is voor dit werk em welke de voornaamste pun ten zijn, die in het Rcgoeriingsprogram zul len moeten worden opgenomen. De geraadpleegde personen geven hun persoonlijke meening; de fractie-voorzitters zullen daarbij wel het gevoelen va.n de meerderheid van hun fractie vertolken. Na dit mondeling „hooren", wordt aan al de heeren verzocht, hum gegeven advies s< hriftclijk te bevestigen. De Koningin overweegt deze adviez.en dan, maar zij neemt volkomen zelfstandig de beslissing over de persoon aain wien zij de KabinetsvorrrlTng opdraagt. Deze krijgt daarvan mededeeling en de Ko ningin deelt hem de ontvangen adviezen ook mee. De man die uitgenoodigd is, kan aan stonds voor de opdracht bedanken. Ziet hij kans van slagen, dan verklaart hij, dat hij bereid is de opdracht in beraad te hemen. Nu is voorloopig hot werk van de Kroon gedaan en is het woord aan den kabinets formateur. Deze gaat eerst praten met de leiders Van de fracties in dc Kamer met wier hulp hij wil regeeren. Dan maakt hij het ont werp van een regeeringsprogram, dat Wordt onderworpen aan hot oordeel van de Kamerfracties van wie de steun is ge vraagd. In verband met hun op- en Aanmerkingen maakt de formateur een hieuw program, dat wederom aan de frac- tj'es wordt voorgelegd. Is er overeenstemming tusschen forma- GROOT TOURNOOI VAN POLITIE TE PAIID IN LONDEN. Agenten uit alle deelen van Londen namen deel- aan de jaariijksche Paaschtentoonstelling met tournooi, gehouden in de nieuwe „Metropolitan politieclub" te Imbercourt, Thames Sitton. Spannende springwed- strijden en andere vermaken werden door de politie te paard gegeven en de „clou" van het tournooi was de polo-wedstrijd. Duizenden mensehen aanschouwden dit merkwaardige too- neel. Iedere deelnemer heeft een ballon op zijn helm, die door de tegenpartij met een degen kan worden afgestooten. De laatste overblijver wint den wedstrijd. In bitteren gemoedstoestand" GEEN MIDDEL ONBEPROEFD LATEN MEDAN, IS Juli. (ANETA). Op de vergade ring van de planters, welke hier werd gehou den, waren meer dan 1000 personen. Onder hen bevond zich de gouverneur van Sumatra's Oostkust, de heer L. H; W. van Sandlck. De heer van Rooyen leidde de vergadering en stelde voor het navolgend telegram aan de Koningin te zenden: „Duizend vaderlanders be tuigen Uwe Majesteit hun diepen eerbied en spreken hunr Wast vértrouwen uit, dat Uwe Ma- jesteits regeering rust en orde zal weten te verzekeren tot ontwikkeling der Indische ge westen en tot heil van alle bevolkingsgroepen. Zij zijn overtuigd, dat aan de leuze „Je Main- tlendrai" gestand zal worden gedaan".' De volgende spreker de heer J. C. Groenen- berg, inspecteur van' het Nederlandsch-Indlsch Land-Syndicaat, deelde mede, dat de verbitte ring algeiiieenWds' en dat een gevaarlijke gré'ps'bereikt. Wa's. De geëmployeerden, der cul- tÜr'cs vëfkeéfen ih bitteren gemoedstoestand en heffen hun oogen op naar de regeering, om hulp en bijstand vragend. De plantere hebben alles gedaan voor betere 'huisvesting, benevens goede medische verzor ging van het personeel, terwijl de „klap" te ruggebracht werd tot uiterst spotadische ge vallen. Thans is het de beurt der. regeering om te Zorgen voor voldoende bescherming van de Europeaneh. Spr. hield een pleidooi Voor strenge selectie bij het 'aanwerven van contractanten. Dc geëm ployeerden der cultures moeten' blijven stre ven naar een waardig optreden hunnerzijds. Spr. stelt voor het navolgend telegram aan den gouverneur-generaal, den Volksraad en de ■Staten-Generaal te zenden: „De planters in Dehli, benevens vele belangstellenden uit den handel, de scheepvaart etc., verkeerend onder den Indruk van het afgrijselijk gebeuren in het Siantarsche, dringt aan met spoed maatregelen te beramen, teneinde aan de voortwoekerende vergiftiging van den geest der koelies paal en perk te stellen". BATAVIA, 15 Juli. (ANETA). De Regeering verzocht den Gouverneur van de Oostkust van Sumatra te overwegen of het ter geruststelling van dé Éuropeesche bevolking niet .wenscheiijk zou zijn, korten tijd door 'troepen te laten pa trouilleeren. De gouverneur, de heer van San dlck, heeft geantwoord, dat z.l. de algemeene veiligheid in het gewast geen enkel oogenblik gevaar liep. Hij is echter van oordeel, dat hij de suggestie van de regeering moet opvolgen, daar hij geen middel onbeproefd wil laten om het gevoel van ongerustheid, dat thans bij het publiek, lieerscht, weg te nemen. •,De gouden keten, die Rome en Nederland bindt, zal door het Nederlandsch priester-college ta Rome in glans en hechtheid^ nog toenemen" Paus Pius XI in Zijn toespraak tot de Nat. Nederl. Bedevaart, Giften worden aan ons kantoor te Rotter dam en aan onze Bijkantoren te Amsterdam, den Haag, Dordrecht, Schiedam, Gouda en Pretorialaan, Rotterdam, tegen kwitantie gaarne in ontvangst genomen, alsmede per giro onder no. 11735 Rotterdam. Vorig bedrag 65S6;37 Ij 5.— A. H. v. K, Rotterdam ft 2.50 G.'K„ pr„ Rotterdam ti 10.— 5.— 10.~ P. v. d. V„ Deurne t» H A. v. W., R'dam II 4.50 S„ Dordrecht, tot zekere intentie II 2.50 N. N„ tot zekere intentie Ij 1.— J. T. M. d. G„ R'dam II 10.— J. N. te Bolsward, tot zekere intentie II 5.—i II 37 B. H. R. te H II 10.i Fam. B. te R'dam, tot zegen over een huisgezin 1» 5.— J. v. H. H„ ter eere van den Zaligen Pater Claudius de Ia Colombière 3.— Totaal 66G2.87 FRANS VONK De nieuwe concertmeester van El. O. V. Met ingang van 1 October a.s. ia benoemd tot eerste concertmeester van de Haarlemsche Orkestvereeniging de heer Frans Vonk, gebo ren te Rotterdam. Door regeéringssubsidiie daartoe in staat ge Siteld studeerde hij te Berlijn hij Carl FlescK Hij werd muziekleeraar te Almelo en vervol gens aan het Rotterdamsch Conservatorium waar hij ook nu lessen zal blijven geven. Zooals men weet heeft de II. O. V. zich contractueel verbonden tegenover dein IC. R. O. voor een serie klassieke concerten, welke ouj d eveertien daigen voor den microfoon zullen worden uitgevoerd. DE 20STE VERJARING VAN DE EERSTE VLIEGTOCHT OVER HET ENGELSCHB, KANAAL door M. Blériot, den Franscben vliegenier, wordt in Londen gevierd: Blériot's een dekker wordt in het museum van wetenschappen, „South Bensington,' tentoongestel en entréegeld, dat door'de bezoekers betaald wordt, zal worden geschonken aan het LonnensJ» hespita ■"■.Kond- De druk in de grootste gemeenten niet 't hoogst Uit 't onlangs door 't Centraal Bureau voor de Statistiek uitgegeven overzicht der belas tingdruk op het inkomen en het vermogen over het jaar 1928/1929 is evenals over vorige jaren een lijst samengesteld, waarin elke ge meente een rangnummer gekregen heeft in verband met het bedrag, dat gehuwden met twee kinderen bij zuivere inkomens van 2000 en 5000 moeten betalen als inkomstenbelas ting voor rijk, provincie on gemeente tezamen. Het rangnummer 1 is hierbij gegeven aan de gemeente met den laagsten belastingdruk, de gemeente met den hoogsten druk heeft het nummer 1079. Overeenkomstige lijsten zijn ook reeds ge publiceerd over 1920/1921 en 1922/1923, tot en met 1927/1928, zoodat bij vergelijking van de rangnummers van een bepaalde gemeente over die jaren kan blijken, in hoeverre de belasting druk, ten opzichte der andere gemeenten, ver anderd is. Jaren Amsterdam 's-Gravenhage R'dam Utrecht bij zuiver inkomen van 2000 1920/21 905 797 607 1103 1927/28 479 145 125 512 1928/29 460 131 108 455 bij zuiver inkomen van 5000 1920/21 1034 862 900 1094 1927/28 612 235 270 827 1928/29 595 230 272 771 Van deze gemeenten heeft over deze jaren Rotterdam het laagste cijfer bij een inkomen van 2000 en 's-Gravenhage bij een inkomen van 5000, terwijl de hoogste cijfers worden aangetroffen voor Utrecht behalve over 1928/29 bij een inkomen van 2000, waarover Amster dam het hoogste cijfer heeft. Bij een inkomen van 5000 zijn bovenver melde nummers bijna alle hooger dan bij 2000 en wel in verband met de voor deze gemeenten bestaande progressieve inkomstenbelasting, ter wijl in een aantal andere gemeenten deze be lasting niet of minder sterk progressief is in gericht. Deze progressie is ook oorzaak dat bij de berekening der rangnummers voor andere inkomens ook andere uitkomsten verkregen worden. Het vervallen van de 25 opcenten, die tot 1 Mei 1927 ten behoeve van het Rijk (leening- fonds) geheven worden van de hoofdsom der Rijksinkomstenbelasting, en de op 1 Mei 1928 in werking getreden verlaging van het tarief dezer belasting in hoofdsom, voor een groot aantal gemeenten, dat gepaard gaande met een verhooging van den gemeentelijken belas tingdruk, hebben tot gevolg gehad, dat de ver houding tusschen den Rjjksbelastingdruk en dien der gemeenten gedurende de laatste jaren belangrijke wijziging keefj ondergaan. Duide lijk blijkt dit. uit navolgend staatje, waarin. melding is gemaakt van h'et aantal gemeenten met een totalen belastingdruk, waarvan het Rijksaandeel grooter is dan het aandeel van provincie en gemeente tezamen. Belastingjaren Aantal gemeenten, waarin de belastingdruk van het Rijk hooger is dan die van provin cie en gemeente tezamen bij een inkomen van 2000 5000 1926/1927 153 373 1927/1928 85 206 1928/1929 44 112 Over 1928/1929 zijn er dus 1035 gemeenten, waar bij een inkomen van 2000 het aandeel van provincie en gemeente tezamen in den totalen belastingdruk gfooter is dan het Rijks aandeel, terwijl bij een inkomen van 5000 dit bet geval is met 967 gemeenten. Over 1926/1927 waren deze aantallen resp. 328 en 708. De Rangschikkingslijst 1928/29 vermeldt bo vendien voor elke gemeente het aantal opcen ten, dat hoogstens ten behoeve van rijk, pro vincie en gemeente tezamen geheven wordt op de i hoofdsom der personeele belasting, alsmede de zuivere opbrengst dezer belasting over 1928. Ook is voor elke gemeente het gemiddeld in komen in de Rijksinkomstenbelasting voor het belastingjaar 1927/1928 vermeld, zoowel per aangeslagene als per inwoner. De groote verschillen tusschen het maximum aantal opcenten op de personeele belasting en tusschen het gemiddeld inkomen der onder scheidene gemeenten vallen bij het raadplegen van de in deze publicatie opgenomen cijfers onmiddellijk op. Het aantal opcenten varieert tusschen 40 en 220, het gemiddeld inkbmen per inwoner tusschen 71 en 2776. Voor alle gemeenten tezamen bedroeg over 1927/1928 dit gemiddelde per aangeslagene 2287 en per inwoner 516. Deze cijfers bedroegen voor Amsterdam resp. 2508 en 791, voor 's-Gra venhage 3Ó17 en 910, voor Rotterdam 2451 en 630 en voor Utrecht 2244 en 620. Met de cijfers betreffende de zuivere opbrengst der personeele belasting over 1928 zijn de cijfers van het gemiddeld inkomen per aangeslagene en per inwoner noodig voor de voorloopige vaststelling van de Rljksuitkeerlng bij de in voering van de wet tot herziening van de financieele verhouding tusschen het Rijk en de gemeenten en tot wijziging van eenige bema lingen der provinciale wet en der gemeentewet. Propaganda-commjssics in de groote stede)» De Vereeniging tot Instandhouding van een Nederlandsche Opera zal thans hare werkzaam heden uitbreiden en overgaan tot het aanstel len van een groepsbestuur voor iedere provin cie. Het voorloopige hoofdbestuur, wat bestond uit: Prof. Dr. J. H. Carpentièr-Altlng, mevr. E. Bomert, Mr. A. A. Galestin, kolonel K. E. Oudendijk en Jhr. C. L. H. Quarles van Ufford beeft besloten, de plaatsen, welke, open geval len zijn door het aftreden van mevr. Romert en het heengaan van Prof. Carpentier Alting, voorloopig niet te bezetten. In de groote ste den van ons land zullen propagandarcommissies In het leven geroepen worden. DE POORT VAN DE MOOIE ABDIJ in het park te Leuven, welke dezer dagen haar acht honderd-jarig bestaan herdenkt. teur en de fracties over het ontwerp van het Regeeriingsprogram verkregen, dan moeit de forma/teur zijn Ministers kiezen. Hij houdt na al of niet de fractie-voorzitters geraadpleegd te hebben besprekingen met verschillende, hem geschikt lijkende personen. Natuurlijk kunnen zich hier weer allerlei moeilijkheden voor doen: kwesties over de te verdeelen posten, kwesties vap persoonlij ken aard, verlangens van de aangezochten, die weer moet kloppen met het, al door de fracties goedgekeurde program. Is alles in kannen en kruiken, dan gaat de kabinetsformateur weer naar de Konin gin, verklaart zich dan pas bereid de regee ring de vormen, en deelt zoowel zijn pro gram mee als de namen der aanstaande ministers. De Koningin kan dan op een of ander haar op- en aanmerkingen maken; zij heeft dan de beslissing over de benoeming der nieuwe ministers in handen, die meestal binnen enkele dagen valt. Men begrijpt nu, hoe het komt, dat een kabinetsvorming niet zoo in een vloek en een zucht gnat En dat het te langer duurt, naarmate de moeilijkheden grooter zijn. Dat 'wij déze keer.' in zulke moeilijke om- .standigjipden zijn, is een feit. Wij zullen dus- ons geduld; een beestje op de proef moe ten stellen 'en bidden; dat dc man, die mo menteel het moeilijke karwei heeft aange pakt, moge slagen. Want slaagt hij niet, dan kan fiet heele spel weer van voren af aan beginnen cn is de vorming van een normale regeering vrij wel uitgesloten. De beslissing van het Centraal Stembureau Het Centraal Stembureau hield gisterenmid dag te 5 uur in de Oude Raadzaal van het stadhuis een openbare zitting voor de beslis sing over de geldigheid der lijsten en over de op 26 dezer plaats hebbende stemming ter ver kiezing van de leden van de Eerste Kamer. Geschrapt werden wegens het ontbreken van een verklaring als vermeld in art. 114c der Kieswet, (de schriftelijke verklaring n.l. van iederen eandidaat dat hij bewilligt in zijn candi- daatstelling op de betreffende lijst) de candi- daten H. Brouwer ên W. Fransen op de lijst in de prov. Friesland; mevr. H. C. Buis man geb. Blok Wijbrandi, op de lijsten in de pi-ov. Noord-Holland en Friesland; en mr. F. E Pels Rijckén op de lijsten in de prov. Utrecht, Limburg, Zeeland en Noord-Brabant. Het Centraal Stembureau verklaarde alle ingediende lijsten geldig en handhaafde de daarop voorkomende candidaten, voorzoover deze niet blijkens het voorgaande geschrapt zijn. Aan het noenmaal van den Ned- Journalisten Kring Aan het noenmaal, - dat de Nederlandsche Journalisten-kring a.s. Zaterdag in Hotel Pau- lez te 'sGravenhage aanbiedt aan Dr. J. Th. de Visser, oud-minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, zal deze een rede hou den over het onderwerp: „Staatkundige par tijen en parlementaire herinneringen". R. K. SANATORIUM „DEKKERSWALD". Éen gunstig verloopen jaar We ontvingen het 22ste jaarverslag (over 1928) der Vereeniging Roomsch Katholieke Herstellingsoorden voor longlijders en zwakke kinderen. We lezen hieruit o.m„ dat het jaar 1928 voor de patiënten en voor het Sanatorium gunstig is verloopen. Het aantal verpleegdagen in 1928 overtrof dat in 1927 met ruim 7000. BOOTTREIN N.V. STOOMVAART MIJ. „NEDERLAND" Het Agentschap der N.V. Stoomvaart Maat schappij „Nederland" de firnia Kuyper van Dam Smeer te Rotterdam meldt, dat de boot trein van het m.s. „P. C. Hooft" hetwelk 20 dezer te Genua wordt verwacht, Zondagmor gen om 11.12 uur aan het Maasstation te Rót- erdam zaïl aankomen, Aankomst te 's-Graven hage 11 (S.S. station).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 5