GOUDEN HARTEN FEUILLETON TWEEDE BLAD PAGINA 2 =■- -^i VROUWELIJKE MISSIEARTSEN ONZE KERKMUZIEK BELASTINGDRUK IN 1928—1S29 DOOS AUTO OVERREDEN EN GEDOOD DE EERSTE CONGREGATIE Of er gebrek is aan roepingen.-... Men kent he^ gebrek aan artsen en gediplo meerde verpleegsters in de missielanden. Men kent ook de pogingen in Duitschland, Amerika en Nederland, om in het tekort te gaan voor zien door maatregelen op systematischen grond slag. In het jongste nummer van „De Katholieke Missiën", het maandelijksch orgaan der paters van Steil, als altijd in alle opzichten uitste kend verzorgd, treffen we een artikel aan om trent de eerste congregatie van vrouwelijke missieartsen, waaraan we de volgende interes sante bijzonderheden ontleenen: De idee tot deze stichting was langzaam aan gerijpt: 't ging uit van dokteres Agnes Mc. Laren, een Schotsche bekeerKnge, die op 72- jarigen leeftijd een reis deed naar Br.-Indië, om daar 't lijden te leeren kennen van de In dische vrouw: In Br.-Indië bezocht zij meerdere hospitalen onder beheer van het gouvernement en van Protestanten. Ook had zij besprekingen met 'n 20-tal katholieke bisschoppen, die allen de vestiging van 'n hospitaal in hun respectie velijke bisdommen verlangden. Zij stichtte 'n klein hospitaal voor vrouwen en kinderen te Rawalpindi in Punjab. Paus Pius XI zegende het werk en gaf er zijn goedkeuring aan. Aanvankelijk werd er de praktijk uitgeoefend door 'n dokteres en enkele verpleegsters: later belastten de Zusters Franciscanessen zich met de zorg voor 't hospitaal en zetten moedig 't werk voort. Maar omdat er onder haar geen enkele dokteres of gediplomeerde verpleegster was, bleef 't probleem grootendeels onopgelost. Daarom wilde Mc. Laren dokteressen zoeken, die 't missieleven wilden aanvaarden. Zij had niet veel succes; zij meende dat dit daaraan te wijten was, dat de meeste ideaal-gezinde vrouwen naar de kloosters gaan. Daarom dacht zij, heel consequent: laten wij 'n religieuze con gregatie er toe bewegen, eenige van hare leden op te leiden tot missie-arts. Hiervoor heeft zij toen met alle kracht en ijver gewerkt, ondanks haar meer dan 70 jaren. Zij wendde zich tot religieuze en kerkelijke overheden, schreef aan den H. Vader, reisde zelf vijfmaal naar Rome om haar plan te doen slagen. Het streven van mevrouw Mc. Laren was niet beperkt gebleven tot religieuze genootschappen alleen. Zij had ook kennis gemaakt met dr. Anna Dengel die zich voor de medische missie actie bizonder Interesseerde. Op aanraden van Mc. Laven zette zij haar medische studies te Cork voort en nam, na in Engeland geprakti seerd te hebben, in Br.-Indië de leiding van het hospitaal, gesticht door Mc. Laren, op zich. In den zomer van 1924 begon dr. Dergel, op aanraden der kerkelijke overheid, met de organisatie van 'n gezelschap onder contröle der kerkelijke overheid. Op een propaganda-reis maakte zij in 't voorjaar 1925 kennis met den Z. E. P. Mich. A. Mathis C.S.C., overste van 't seminarie der Vreemde Missiën van Sainte- Croix, te Brookland (Washington). Pater Ma this zou juist vier leekenverpleegsters naar Br.-Indië zenden, de eerste missie-artsen der Vereenigde Staten om daar de leiding op te nemen van 'n hospitaal. Men besloot toen, om over te gaan tot oprichting van 'n congregatie, onder gezag van de kerkelijke overheid. De constituties werden opgesteld. 30 September 1925 werd een huis van de katholieke missie artsen te Washington canoniek opgericht door Mgr. Thomas, gedelegeerde van den aartsbis schop voor de religieuze vrouwenkloosters in 't diocees Baltimore. De leden van het gezel schap leven in gemeenschap volgens de Evan gelische raden van armoede, zuiverheid en ge hoorzaamheid. Na 't eerste proefjaar, dat ge wijd is aan geestelijke en apostolische vorming, beloven de candidaten plechtig, de constituties te onderhouden: zij verbinden zich voor den tijd van drie jaar aan het gezelschap en moeten zich daarheen begeven, waarheen zij door de overheid gestuurd worden. Na drie jaar her nieuwen zij belofte en eed, wederom voor den tijd van drie jaar en daarna voor altijd. De constituties vermelden uitdrukkelijk als taak der leden: de uitoefening van het medisch beroep in heel z'n omvang, daarbij gerekend de verloskunde en de chirurgie. Tevens wordt voldoende vrijheid gewaarborgd voor verschil lende omstandigheden, die zich in de missie landen kunnen voordoen. De leden dragen een eenvoudig kleed. Daar zij geen salaris ontvan gen, belast zich de congregatie met de zorg voor 't onderhoud. De leden kunnen al dan niet in 't bezit zijn van 'n diploma van dokter in de medicijnen. Zij, die 'n diploma bezitten, moeten dit behaald hebben aan 'n erkende universiteit, 't zij als dokter, dentiste, vroedvrouw of apo theker- De actie van het mediseh-apostolaat strekt zich uit over alle missiewerk; in hospitaal en apotheek, in medische opleidingsscholen tot ROMAN VAN 1. EDHOR Uit het Duitsch vertaald door J. M. v. H. 8). Heb je niets anders dan dit blauwe katoe nen japonnetje meegebracht? Neen, klonk het nauwalijks hoorbaar van Ruth's lippen. Alice schudde het hoofd. Dat is niet genoeg. Je moet maar direct naar huis schrijven, dat je andere ldeeren na gezonden moeten worden, in een kleine stad als deze moet je altijd er op rekenen, dat er erg op je kleeren gelet wordt. Maar.ik heb geen andere kleeren, beste Alice, ik Niet meer? Dat is jammer! Alice keek enkele ocgenblikkon nadenkend naar den vloer. Toen vervolgde zij o>p vriende- lijken toon: Nu ja, het eerste uur, dat je hier in huis bent, zullen wij ons hoofd niet breken om zulke dingen, dat komt later allemaal in tra de. Eerst moet je nu wat gaan rusten, dan, zal ik je straks roepen, om koffie te drinken. Met een vriendelijk knikje verliet Alice de kamer Ruth was alleen. Zachtjes trok zij de deur van de zijkamer in het slot alsof zij bang was eenig geruisch te maken en werke lijk in de ledige ruimte klonk do minste be weging er hard. Anna! fluisterde zij met gevouwen han den, Anna nu hen ik in het geboortehuis van „Een angstig vraagstuk" EEN MOEILIJKHEID, DIE ONDER OOGEN MOET GENOMEN WORDEN Meermalen is er in de bladen reeds met veel waardeerimg over het vermaarde St. Eom- boutskoor van de kathedraal te Mechelen, dat onder de bezielende leiding van kanunnik Van Mufl'el zooveel doet o.a. voor het werk van den 16de-eeuwschen componist, Philip de Monte.Van diens omvangrijk oeuvre worden steeds meer werken in studie genomen en met veel liefde onberispelijk uitgevoerd. Naast allen lof, die het koor daarvoor wordt gebracht, laten wij nu een andere stem hooren, die niet zoozeer critiseert als wel de schaduw zijde aanwijst van een hoog-opgevoerde kerk- muzikale cultuur, zocals het St. Rombouts- koor die met veel succes nastreeft. Bij het gouden jubileum van het Lemmens* gesticht, te Mechelen, werd, zooals men zich herinneren zal, een pontificale Hoog-Mis gece lebreerd, waarbij een zes-stemmige Mis van De Monte werd ten gehoore gebracht. Daarom trent vonden wij van het „Liturgisch Parochie blad" het volgende oordeel aangehaald „Eindindruk van geheel de Mis merkwaardig prachtig als muziek; een feest voor de ooren en toch kan ik het niet uit mijn hoofd steken dat hij dergelijke uit voeringen de Mis zelf, de vernieuwing van het Calvarie-offer bij de overgroote meer derheid van de aanwezigen b ij z a a k wordt: al de aandacht gaat naar het zangkoor de Mis zelf is een gelegenheid tot het geven van een prachtig geestelijk concert. Aldus ge schiedt er volgens do voorschriften van de ru brieken en het Motu Proprio, en de Const.itutio Apostolica als kerkm uzikant is men ten volle voldaan wat men gehoord heoft is echt-godsdienstige kerkmuziek. En toch moet men als Christen mensch eenvoudig bekennen „ik heb weinig gebeden ik heb er niet aan gedacht om mijn offer met dit van Christus te vereenigen." Het was slechts één enkel oogenblik stil, in die lange Mis aan de consecratie n.l. en dan moest ik weer luiste ren, luisterenen niet één gelegenheid om mee te doen „ad active participandum". Met het zangkoor leefde gansch die uitgelezen schare kerkmuzikanten mee onder het „Te Deum" zag men elk naar het zangkoor om kijken, ook in het priesterkoor met het al daar en den celebreerenden kardinaal schenen mede te leven enkel de zwijgende bisschoppen en prelaten, vooraan in het koor, de kanunni ken en seminaristen in het gestoeltemis schien verder, o zoo weinigen, dunkt me. Dit is voor mij de eenige schaduwzijde van de kerkmuzikale prestaties van het St. Romhouts- koorIk wijs er op, met alle vrijmoe digheidals op een angstig vraagstuk, een moeilijkheid, die moet onder oogen geno men en opgelost worden willen we met onze kerkmuziek niet aanlanden aan een geheel an der doeleinde dan de glorie van God en de stichting der geloovigen"." DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN Een kar door de trein gegrepen Gisterenmiddag had aan den Heihoak te Oss, een aanrijding plaats, die betrekkelijk nog goed is afgeloopon. De landbouwer M. van der Heyden passeerde met zijn ledigen wagen den overweg en bemerkte den aankomenden trein miet. De kar werd gegrepen en totaal versplinterdvoerman en paard bleven onge deerd vorming van inheemsche verpleegsters; het houdt zich bezig met kinder-hygiëne, neemt de zorg op zich voor pestlijders-kampementen en melaatschenzorg en tracht tevens door in richting van reis-apotheken ook de plattelands bevolking medische hulp te bieden. Bijstand aan vrouwen in gezegende omstandigheden en huisbezoek beliooren tot de voornaamste werk zaamheden in de missielanden. Verre er van, het apostolaat te beperken tot Indië, wil het gezelschap mettertijd haar charitatieven ar beid over China en Afrika uitbreiden. Ook is 'n kleine school ter opleiding van in heemsche ziekenverpleegsters begonnen. Het gezelschap bestaat pas drie jaar en telt thans 8 leden en 5 candidaten: 3 er van zijn artsen; eene is dentiste; verder 7 gediplomeer de verpleegsters en 2 studeerenden. Men zal begrijpen dat er gebrek is aan roe pingen, als men bedenkt, dat in 't Oosten reeds 6 stichtingen aan 't gezelschap zijn aangeboden. mijn moeder, op de piek, waar zij ha.ar kander- jaren doorgebracht heeft. Het was, alsof de aandoening haar te mach tig zou worden, maar met geweid tracht zij haar gee$t tot de werkelijkheid terug en ging naar het raam, waarvoor de bloemen geurden. Voorzichtig boog zij het goud-bruine hoofdje naai- huiten. De drie laatste ramen reohts waren van papa's kameir en hier, in deze kamer, woonde mama. Van hier uit werd de hand gesponnen, die door den dood zoo ruw werd verbroken. Een traan rolde langzaam over haar han den Thans bewoont assessor von Heil da de kamers van Rudolf Walden daar aan den over kant wat zal ik dikwijls naar dat balcon moeten kijken. Hoe dikwijls zal mijn arme moeder hier gestaan hebben hoe dikwijls zal een blik, een groet, heen en weer gevlo gen hebben, van het harte komend en tot het harte gericht! Een zucht ontsnapte aan haar borst en in een overstelping van aandoening strekte zij stamelend haar handen uit naar het tegen over haar liggende gebouw. Papa, papa, stamelde zij, uw kind roept naar u van af die plaats, waarop uw blikken vaa,k zoo liefdevol hebben gerust. Een slanke, .lenige mannenglostalta kwam in de omlijsting van hiet gieopenjde raam, terwijl een paar speurende oogen aandachtig het tegenovergelegen huis onderzochten. Verschrikt deed Ruth een paar stappen ach teruit en liet haastig de overgordijnen die zij met de hand op zij gehouden had, weer val len. Zou dat een goed voorteeken zijn? flui sterde zij. Anna, voegde zij er hardop aan tce, Anna, je geest is bij mij, zooals je me beloofd hebt neem je kleine Ruth in je trouwe armen en bescherm haar. Zij legde haar hoofd op het witte kussen Verlaging van den Rijks- en verhooging van den gemeentelijken belastingdruk Verschenen is wederom het door het Centraal Bureau voor de Statistiek samengestelde over zicht van den belastingdruk, thans over Let belastingjaar 1928/1929. Evenals in de vorige uitgaven wordt hierin weder voor alle gemeen ten de belastingdruk vermeld voor gehuwden met 2 kinderen en inkomens van ƒ.1000, 2000, 3000, 4000 en 5000 en voor alle gemeen ten hoven 5000 inwoners de overeenkomstige gegevens voor gehuwden zonder kinderen en inkomens van 1.000 200.000 (in 22 ru brieken). Aan het overzicht is een bijlage toegevoegd, waarin de belastingdruk in verhouding tot het inkomen tot uitdrukking wordt gebracht. In vergelijking met 1927/1928 is de gemeen telijke belastingdruk over het algemeen we derom toegenomen, daarentegen is de Rijksbe lastingdruk door de met 1 Mei 1928 in wer king getreden verlaging van het tarief dezer belasting in hoofdsom, verminderd. Voor den gehuwde met 2 kinderen is de hoogste ge meentelijke belastingdruk voor inkomens van 1.000 5.000 hieronder vermeld, daar naast zijn de cijfers ingevuld betreffende dfn Rijksdruk in hoofdsom en verdedigingsbe- lasting II. Zuiver Hoogste ge- Rijksinkomsten inkomen gemeentelijke en Verdedigings belastingdruk belasting II 1000 38.— 0.80 2000 175.63 20.80 3000 326.04 53.70 4000 538.— 89.20 5000 780.50 128.60 De laagste belastingdruk wordt uit den aard der zaak aangetroffen in de 4 gemeenten, waarin over 192S-29 geen enkele gemeentelijke heffing op hot inkomen bestond. Telt men bij de cijfers van den gemeente lijken belastingdruk dien van Rijk en pro vincie op, welke eveneens in het overzicht voorkomt, dan kan men een vergelijking maken tusschen den totalen belastingdruk op het inkomen over de verschillende gemeenten. Hieronder zijn deze cijfers vermeld voor Amsterdam, 's-Gravenhage, Rotterdam en Utrecht en voor de gemeenten met den laag- sten en den hoogsten belastingdruk voor ge- huwden met 2 kinderen en inkomens van 2000 resp. ƒ5000. Totale belastingdruk 2000 5000 Laagste druk 22.98 198.12 Amsterdam 69.64 370.08 's-Gravenhage 51.49 291.99 Rotterdam 49.74 300.93 Utrecht 63.39 420.31 Hoogste druk 141.81 925.36 In de inleiding komen verder eenige staatjes voor betreffende de Rijksinkomsten- en Ver mogensbelasting, waaruit onder meer blijkt, dat ruim 70 pet. van alle aangeslagenen in eerstgenoemde belasting een inkomen hebben beneden 2000, die gezamenlijk slechts ruim 11 pet. bijdragen in het totaalbedrag dezer be lasting in hoofdsom. Daarentegen hebben ruim 5 pet. van alle aangeslagenen een inkomen van 5000 en hooger, welke categorie bijna 68 pet. bijdraagt in het totaal-bedrag der belasting. Wat de vermogensbelasting aangaat, kan worden vermeld, dat ruim 43 pet. van alle aangeslagenen een vermogen hebben beneden 30.000, die tezamen ruim 7 pet. bijdragen in de totaal-opbrengst dezer belasting, terwijl ruim 15 pet. van alle aangeslagenen 100.000 of meer vermogen bezitten en gezamenlijk ruim 65 pet. van het totaal der belasting be talen. De verdeeling der aangeslagenen naar de hoegrootheid van hun inkomens en ver mogens is ook vermeld voor elk der 42 ge meenten hoven 20.000 inwoners afzonderlijk aangeslagenen. De groote afwijkingen tusschen deze gemeen ten onderling en met het gemiddelde voor alle gemeenten tezamen is uit deze cijfers duidelijk merkbaar. De hoogste en laagste verhoudings- cijfers worden hieronder vo'or elk der in komens- en vermogensgroepen met het ge middelde voor alle gemeenten tezamen ver meld. Inkomensgroep; 8001400: hoogste cijfer Lonneker 58 pet., laagste cijfer Velsen 26 pet., Rijkscijfer 41 pet. en door vermoeienis overmand, sliep zij on middellijk in. Het eene uur na het andere ging voorbij. De zon was reeds lang achter de toppen der boomen, die achter de huizen aan den over kant van de straat stonden, verdwenen. De bakker, die naast het posthuis woonde, had een paar platen met verseh-gebakken brood voer het geopende venster gezet om af te koelen en hij zeïf stond met opgestroopte hemdsmouwen, telgen den deurpost geleund én schoof zijn witte muts van het eene oor op het andere. Goeden avond, mijnheer de assessor prachtig weertje! riep hij nu den heer toe' diie rnn hotel Roestel komend, pp het post huis toekwam. Die luide groet had Ruth gewekt. Vlug stond zij op en keek buiten het raam naar he neden. De assessor beantwoordde onverschil lig den groet van den bakker. Ongeduldig ging zijn oog langs de vensters van het post huis. Ruth verliet het venster en bette haar slaap warme gezicht met het koele water. Qnder- tusechen kwam haar nicht de kamer in. Zoo, ben jeeindelijk wakker geworden? Het is nu al de derde keer, dat ik Mer kam. Nu zal je wel honger gairregen hebben is 1 niet? Neen, integendieel; ik heb een gevoel of ik niiets door mijn heel zal kunnen krijgen. Ik sliep zoo heerlijk, lieve Allee, en ik droomde. Heb je gedroomd? Dat moet je verteüen. De eerste droom in een vreemd huis heeft altijd een groote beteekenis. Eigenlijk weet ik het begin niet en het eind ook niet, want ik werd zoo plotseling wakker. Jammer maar wat weet je er toch nog wel van? Ik zag een lijkbaar, met prachtige kram. 14002000: hoogste cijfer Kerkrade 45 pet., laagste cijfer Rheden 24 pet., Rijkscijfer 29 pet. 2000—5000: hoogste cijfer den Helder 31 pet., laagste cijfer Lonneker 14 pet., Rijks cijfer 24 pet. 5000—10.000: hoogste cijfer Hilversum 6 pet., laagste cijfer Lonneker 1 pet., Rijkscijfer 4 pet, 10.00020.000: hoogste cijfer Rheden 2 pet., laagste cijfer den Helder 0.3 pet., Rijkscijfer 1 pet. 20.000 en hooger: hoogste cijfer Rheden 2 pet., laagste cijfer den Helder 0.3 pet, Rijks cijfer 0.6 pet. V ermogensgroep 16.00030.000: hoogste cijfer Vlissingen 56 pet., laagste cijfer Rheden 28 pet., Rijks cijfer 43 pet. 30.00050.000: hoogste cijfer Gouda 29 pet., laagste cijfer Rheden en Vlissingen 18 pet., Rijkscijfer 24 pet. 50.000100.000: hoogste cijfer 'Hengelo 22 pet., laagste prijs Kerkrade 13 pet., Rijks cijfer 18 pet. 100.000200.000: hoogste cijfer Rheden 15 pet., laagste cijfer Helder 5 pet., Rijks cijfer 9 pet. 200.000500.000: hoogste cijfer Rheden 12 pet., laagste cijfer Helder 5 pet., Rijks cijfer 4 pet., 500.000 en hooger: hoogste cijfer Enschedé 7 pet., laagste cijfer Helder 5 pet., Rijks cijfer 2 pet. Uit de inleiding blijkt, dat van de 1079 ge meenten. 36 gemeenten geen inkomstenbelas ting heffen, of uitsluitend opcenten op de Rijksinkomstenbelasting, terwijl 8 gemeenten een aftrek hebben beneden 400, 321 een aftrek van 400600, 411 van 600700, 298 van 700900, terwijl 7 gemeenten een aftrek heb ben van 9001000. HIJ WILDE UIT Z'N AUTO STAPPEN Boor een andere meegesleurd De chauffeur D. van de firma S. v. "W. te Breda wilde uit de cabine van zijn vrachtauto stappan, toen hij door een luxe-auto gegrepen werd, die hem een twintigtal meters mee sleurde. De man werd zoo ernstig gewond, dat vervoer niet toegestaan kon worden. Te Melick bij Roermond is gisterenavond het 2 %-jarig dochtertje van den landbouwer M. door een auto aangereden en gedood- Den chauffeur heeft geen schuld. MISSIEFEESTEN TE LTSIEUX Van 1530 September 1929 Volgens een Agentia Fides-bericht zullen er van 15 tot 30 September 1920 te Lisieux groote missiefeesten warden gehouden ter eere van de H. Theresia ran het Kindje Jesns, patrones der missies. Deze feesten worden gepresideerd door den bisschop van Bageux en Lisieux, en vereerd met de aanwezigheid van talrijke aartsbisschoppen, bisschoppen, abbé's en prelaten. In verband hiermee zal eerst een missieten toonstelling worden gehouden, georganiseerd door de Voortplanting des Geloofs en andere Pauselijke missiewerken, met medewerking van alle groote congregaties die zich wijden aan het apostolaat der missies. Van Woensdag 25 tot Zaterdag 28 September zal het groote missiecongres te Lisieux plaats vinden. In da sectie-vergaderingen zal gespro ken worden over de uitbreiding van het geeste lijk leven in de Christengemeenten der missie landen. Rapporten zullen worden uitgebracht over de catechisten, de inlandsche priesters, de contem platieve paters en zusters en over de inlanders. Zondag 29 en Maandag 30 September, de 32ste herdenkingsdag van den dood en 't feest van de H. Theresia van 't Kindsje Jesus, zal de plechtige sluiting der feesten plaats hebben, waarbij de eerste steenlegging zal geschieden van de toe komstige basiliek toegewijd aan de II. Theresia van het Kind Jesus, patrones der missies. DE PEST IN BANDOENG. BANDOENG, 18 Juli. (ANETA) In het zuid westelijk deel van Bandoeng is een Chinees die op 11 Juli ziek werd, aan pest overleden. sen behangen, het hotel uitdragen en ik ver. beeldde mij, dat mijn papa in die doodkist lag, die wij naar zijn laatste rustplaats .begeleid den. Weenend en met een hart zwaar van verdriet volgde ik den droeven stoet. Toen ging eensklaps het deksel van de kist omhoog en mijn papa wees met zijn hand naar iemand, die ik niet zien kon. Maar papa bleef mij maar toewenken en ik keerde mijn hoofd maar den kant, dien die vinger mij aanwees. En daar zag ik een grooten, langen man, die zijn armen naar mij uitgestrekt had en ik snelde naar hem toe om bij hem bescher ming te vinden. Krampachtig omhelsde hij mij, drukte mij aan zijn borst en fluisterde met onuitsprekelijke teederheid: Mijn lieve Ruth. Ik voelde een onge kende zaligheld over mij kernen en ik voel de mij zoo wonderbaar te moede, dat ik mijn papa en de heele begrafenis vergat Plotsie- .ling werd lk gewekt door eon luide stern be neden op straat en zoodoende bleef de man mjj onbakend, die mij zoo innig tegen zich aan gedrukt hielld. Dat is een merkwaardige droom, lachte Alice. Ik hoop, dat je niet hijgeloovig bent, want zoo'n zwarte baar beteekent de dood op wie zou diie hier wachten? Op jou zeker niet, want ik héb met mama, terwijl je sliep, grootsche reddings plannen ontworpen, waaraan je zeker je goed keuring zult schenken. Morgen reeds zal je glezondheids-kuur begli|nnen; ik zal je naar de huotvesterij Dolling brengen, die is mid den in het bosch gelegen en je zult er har telijk ontvangen worden. lederen dag kan je naar buiten gaan an zooveel mslk drinken als je maar lust, terwijl de versterkende boschluoht. je zelfs in huis nog zal bereiken. De gezondheid krijg je dus daar uit de eerste hand. Vind je die regeling goed, lieve? Ik dank je wel, Alice; ik leg me graag hij je plannen neer, oimdat £nna het wiL Het Afrikaansche Venetië. Er is niets nieuws onder de zon, dat zef Salomon al. Met deze wetenschap zonden we er toe komen, ons in een hoekje neer te vlijen en te gaan zitten mijmeren over de vraag, hoe Ne* derland er zou uitzien, indien het altijd zuljf tropisch weer bleef als het nu is en of Domft nee Lingbeek dan een gekleede jas van smette? loos wit linnen zou dragen. Maar we doen het niet, eenvoudig, wijl dé wereld ondanks hittegolven mooi blijft en d| moeite waard, om ergens in een hoogen toren te klimmen en haar van een tochtige galmgat uit gade te slaan in al haar schoonheid. Daar zien we, dat zelfs in de lage landen aan' de zee de hemel blauw kan zijn, diepblauw, een blauw van het soort, dat door de dichteré als een monopolie is toegewezen aan de para dijzen van het Zuiden. Onder dien blauwen hemel, in die tropische hitte, wenden we onze blikken naar dat Zui den, en we ontwaren het voor de zooveeiste maal: er is niets nieuws onder de zon en din gen, die we door onzen beperkten gezichtskring eenig achten, hebben overal in de wereld hun wedergade. Daar is b.v. Venetië. Geen inwoner van de dogenstad zal toegev-en, dat er een tweede Venetie cp dit ondermaansehe bestaat. En toch wordt Amsterdam het Venetië van het Noorden genoemd, kent Amerika in Florida een nagemaakte dogenstad, lijkt Kanton precies op Venetië, althans op een Chineesch Venetië en tellen heel wat landen bun Venetië, tenmin ste wanneer het aankomt op de kanalen waar aan het Italiaansche Venetië zijn roem grooten-. deels dankt. Zelfs Afrika, het zwarte werelddeel, kent zijn Venetië, dat zoowaar bovendien een eeht blank Venetië is. Dit Afrikaansche Venetië is Zanzibar, welks Sultan onlangs een bezoek .aan Engeland heeft gebracht. Er wonen Negers en Arabieren, Britsch- Indiërs en Engelsehen. Zanzibar ligt op een eiland, dat klein is, maar In schoonheid met Ceylon wedijvert. De oude Arabische stad droomt sinds eeuwen in. den Afrikaanschen zonneschijn. Moskeeën verheffen hun blanke koepels en minaretten in een azure lucht en de stad lijkt, van de kobaltblauwe zee gezien, op een reusachtige, witte mossel, die half in de branding rust. Nergens ter wereld ontmoet men zulk een verscheidenheid van menschen-typen als in Zanzibar en de binnenstad, waar de handelaren wonen, kan met alle recht Klein-Bombay wor den genoemd. Onder de vertegenwoordigers van schier alle volken der aarde bevinden zich ook de Parsi'S, die hnn dcoden ïn de boomen hegraven en daarvooT een poëtische verklaring bij de hand hebben. Hun aesthetisch gevoel verbiedt hun dat de lijken hunner geloofsgenooten door het gedierte van den grond verteerd wordt. Liever geven ze hen aan de vogels, die hen medevoe ren naar de hoogste sferen Lanen, omzoomd door reusachtige Mango- boomen en wouden van kokospalmen sieren het eiland op en temidden der bosschages* waarin bananen, perziken, abrikozen en aman delen rijpen, wandelen statige Engelschen over dag in korte padvindersbroeken en 's avonds in deftige smokings. Zanzibar is een der vele getuigenissen van s menschen dwaasheid en argeloosheid* Duitschland heeft dit paradijs, 't Afrikaansths Venetië, dat notabene nog een echten sultan ï'jjk is, voor Helgoland geruild, een rots, waarvan eiken dag een strek door de zee wordt opgegeten In Zanzibar is het thans bijna even heet als cp den Dam te Amsterdam. Dat is voor ons een troost. En in deze vacan- tiedagen reserveert Zanzibar nog een anderen troost. Zij, die zich er over beklagen, niet in staat te zijn, naar Venetië te reizen, ondanks den' •ijver, waarmede de reisbureaux alle financieels bezwaren trachten te overwinnen, mogen zich er mede troosten, dat Venetië, niets is, vergele ken met Zanzibar-. Ze kunnen hun gelukkiger kennissen den mond snoeren met de simpele, maar doeltref fende vraag, of ze liet Afrikaansche Venetië al gezien hebben. Die gelukkigen hebben thans ook geen kans, zich te verontschuldigen door te zeggen, dat het in Afrika zoo warm is II. Des namiddags den volgenden dag girg Alice Stiller met haar nicht en vergezeld van den postmeester Kalisch naar de houtrestarlj Balling, die diep weggedoken in de schadu wen van het bosoh onder bemelibooge boomen» romantisch gelegen was. Honderdjarige klimop had het huis als met ecu groen kleed bedekt; alleen de vensters waren onder de ver warde guirlandes vrij gebleven. Men zag het, dat het moeite gekost had, de spiegelende ra men zichtbaar te doen blijven. Zelfs de dear- postern en de hekjes rond den tuin waren door het groene bladerendak getooid, terwijl langfl ranken van alle zijden van het dak naar bens den hingen, die als vangarmen de binncnlre- dandsan schenen vast te grijpen. O. wat mooi! wat prachtig! rieip liuih in vervoering uit. Ja, dat is h.ier zeker mooi, antwoordde d.e postmeester. Ook de weg van Bebach naai', de houtvesterij is aangenaam en dikwijls zul n met plezier die wandeling doen. Een tocht naar Dolling is altijd de moeite waard ge weest, want de dochters van den houtrasteaj zijn dames, diie .aangenaam gezelschap vor men. .Alice wierp lie: hoofd een beetje ac.itcer-i over in den nek 1 ij die woorden van haar vereerder, maar tegelijker; $d rustte ba»Ü blik op het meisje aan haar zijde. Ruth droeg haar Zondagsch an hoed in baaï hand era hem te beschermen tegen de a-tn- rakir.gcn met de boomtakken, waar zij aiM. een hert onderdoor gerend was cm hier een bloem, daar een struik te bewonderen volle teugen ademde zij de versterkende bessh- lucht in; meer dan eens drukte zij haar 58-4 zicht in de bloementrcsocm van een bijzonder zoet-riekende heester, waarhij een zachte kreetj aan haar lippen ontsnapte. De lange vlechten konden niet zoo snel haar bewegingen vol' gen en raatoten soms verwaaid In de gen. (Wordt yervolgo).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 6