ONTZETTENDE RAMP DOOR EEN ONTPLOFFING t kabinetsvorming Donderdag 25 Juli 1929 Tweede Blad Pagina 1 CONTRACT OF WOORD? WAT IS P RLEMENTA1R DE KABINETSCRISIS HET WAAGSTUK VAN BLËRIOT ZES PERSONEN GEDOOD EN VELEN GEWOND M. a. w. kan de Katholieke Staatspartij het er op wagen weer te regeeren zonder .vooraf een vast accoord te gaan? WEDEROM VERGADERINGEN VAN DE RECHTSCHE KAMERFRACTIES. MGR. DR. BERNARD MUTSAERS t PASTOOR H. v. d BERG ERNSTIGE BRAND TE HELMOND. HE" AUTOBUSONGELUK IN DE BILT. HOE DE EERSTE VLUCHT OVER HET KANAAL SLAAGDE CE SC::.. O? EENIGE TONNEN _.:aaamd. DE BEDEVAART NAAR LOURDES. Het gaat niet hard met de vorming van lot Ivahiinet, zal meer dan ééin van onze lezers zuchten. En misschien mompelt hij <r bij: allicht dat ook de hooge heeren bij dh. karweitje last hebben van de warmte. Maar degenen van onze lezers, die eeni- £en tijd geleden hebben kunnen nagaan, over hoeveol schijnen zulk eeen kabinets formatie loopt, zullen wel begrijpen, dat zii niet zoo gauw tot stand komen kan. Het gaat er niet om gauw een ministerie ln e*kaar te timmeren. Dat is geen kunst. Maar het moet een regeer-krachtig ministe rie zijn. Nu was het minister-Colijn óók regeer- krachtig maar het deed niets. Binnen een Poar maanden lag het onder de tafel. Hoe kwam dat? Omdat dit regeer-krachtig kabinet op geen vaste meerderheid kon rekenen. Toon de minister van buiitenlandsche ken met zijn begrooting kwam, diende do minee Kersten zijn bekend voorstel iin, dat tot terugroeping van onzen gezant bij den H. S'toel moest leiden. He christelijk-historischen, behalve de leider, ds. de Visser die tijdens de stemming wandelen gitng, stemden voor de motie- Kersten en daarmee was de rechtsehe sa menwerking verbroken en krakend stortte het kabinet-Colijn ineen. Colijn heeft vóór zijn optreden óf zich Dieit verzekerd van den steun der Christe lijk-historischen op dit punt óf hij heeft dien niet kunnen krijgen. In beide geval len heeft hij het er op gewaagd en dat is hem noodlottig geworden. Ruys kon het op dit punt wagen in 1918 en blijkbaar ook nog in 1922; Colijn heeft zich. misrekend in mr. Marchan't c!n de liberalen. Maar, kan men deze keer het er weer op Wagen en andermaal met de Christelijk-his- forischan in zee gaan zonder dat deze heeren van te voren zich hebben verplicht ln geen geval desertie te plegen op de wijze als zij dit deden in 1925? Ja, zeggen sommigen. Neen, zeggen anderen. E-e c. h. Tweede Kamerfractie heeft, blij kens een artikel in de „Nederlander" be sloten, dat zij niet bereid is haar fiat te geven op een regeeringsprojjram, dat in hij zonderheden afdaalt, en dat de fractie, door een geschreven contract, zou dwingen tnder alle omstandigheden steun te verlee löh, jawel, maar geen vaste afspraak de in het program genoemde bijzondere maat regelen ter hand neemt. De fractie schijnt, Wel bereid, in algemeenen zin steun -toe te Zpggen aan een Kabinet, waarvain het be girt, in het ontwerp-program van den for mateur in groote lijnen geschetst, haar instemming heeft. Eens zijn met een program-in-groote lij' ^en, jawel, maar geen vaste afspraak omtrent concrete puntjen. Prachtig, maar, zooals terecht werd op Bemerkt, waar houden de groote lijnen op er* beginnen de concrete punten? Men begrijpt toch direct, dat daarover de oneenigheid ontstaat. Anders ware op lossing vooraf wel mogelijk. Maar nu zegt men: laat ons tevreden z,jn met de royale toezegging van loyalen smun. Want, en dat is de groote boeman, Zijn we daar niet mee tevreden, dan komt er geen parlementair Kabinet. Er zijn drie mogelijkheden: Een rechtsch Kabinet, dat steunt op een Vil-st accoord van drie partijen; een rechtsch Kabinet dat steunt op de l°yale toezegging van drie partijen; °en extra-parlemenitair Kabinet. Ms wij het eerste niet. kunnen krijgen het tweede schuwen, laat ons dan in s hemels naam het tweede nemen, zoo be zweert men ons. Maar de vraag is: bestaat er wel wezen lik verschil tusschen de tweede en de derde m°" lijkheid? He christelijk-historischen zeggen: laat 11 paar behoorlijke ministers opstaan, ze komen met een behoorlijk program g''.^Uat ze rekenen op loyalen steun van est verwanten maar ni: van te voren een >oord eischeo. ^aar is dót een parlementair Kabinet? aar is dan eigenlijk de band, die de i dorheid bindt waarop dit Kabinet moet v ail(m? Iloe kan men die eenheid in ge- 0v°f achterhalen zonder voorafga smd 6S dat die eenheid waarborgt? Ku 6 voorafgaand overleg was er, toen llee 'IC' 'n optrad; het was er, toen löiomSkerk °Plrad in 1908; het was er in A]'^ ln 1922 en in 1925. Kad 8 )llCt 6r die ïaren niet was geweest, 0 formateur op geen meerderheid y,n rekenen en dat Colijn in 1925 voor dCn ®ntl°rdeel- den gezantschapspost bij chr i Stoel geen zekerheid had van de Wiste-.USt0rischan' is de docd van lrie geweest. zijn mi- Naar wij vernemen zullen in verband met nadere mededeellngen, door den kabinetsforma teur minister van Staat Jhr. Mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck gedaan, weder vergaderingen ge houden worden van de Kamerfracties uit de rechterzijde. De A. R.-fractie had daartoe gister ochtend een bijeenkomst. De R. K. fractie ver gadert a.s. Vrijdag te half twee n.m. Omtrent een eventueele bijeenkomst van de C. H.-fractie was gister nog niets bekend. Wel had gisteren te Utrecht een bijeenkomst plaats van het hoofdbestuur der C. H. Unie. Na een groot deel van zijn priesterlijk leven gewijd te hebben aan de studie te Rome en na meer dan 20 jaren in de Nieuwe Wereld zijr. priesterarbeid te hebben vervuld is gisteren, na voorzien te zijn van de H.H. Sacramenten der Stervenden, in het St. Elïsabethsgasthuis te Tilburg, zijn geboortestad, overleden de hoogeerwaarde heer Mgr. Dr. Bernarnus Jaco bus Franciscus Mutsaers, huisprelaat van Z. H. den Paus, oud-plebaan der St. Joseph-kathe draal te Oklahoma city U.S.A. en vicaris-gen raai van het gelijknamig bisdom in de Ver. Staten. Te BlauwhuisSensmeer is overleden de Zeereerw. Heer H. v. d. Berg, pastoor van de parochie van den H. Vitus te Sensmeer. Hermanus van den Berg werd te Harmeien geboren op 10 Maart 1844 en priester gewijd 10 Augustus 1869. Achtereenvolgens werd Z.Eerw. benoemd tot assistent te Barneveld op 26 Juni 1870, tot assistent te Indoornik op 30 Juni 1873, tot assistent te Groenlo op 31 Maart 1876, tot pastoor te Zandberg op 9 Juli 1884. Sinds 23 December 1892 was Z.Eerw. pastoor te Sens meer. Fabriekspakhuis en een tot patronaat omgebouwd kantoor door het vuur vernield KEN SCHADE VAN 200.000—. Hedennacht heeft te Helmond een ernstige brand gewoed in de voormalige kantoorgebou wen der N.V. de Wit Co.'s Dekenfabrieken, waarvan het bovengedeelte thans als pakhuis werd ingericht, terwijl de benedenverdieping omgebouwd was als jongenspatronaat. Omstreeks 12 uur werd de brand ontdekt, Waarna onmiddellijk de brandweer gewaar schuwd werd, welke in een minimum van tijd ter plaatse was en de bestrijding van bet vuur direct energiek ter band nam. Met twee motorspuiten werd het vuur van alle zijden bestreden, terwij] ook de fabrieks- brandweer een werkzaam aandeel had in het blusscliingswerk. Ondanks het late uur sloegen honderden het blusschingswerk gade, terwijl 'er veel gevaar bestond voor de belendende ge bouwen der firma, alsmede van de Kon. Ned. Cacaofabriek. Het mocht de brandweer gelukken, den brand te beperken tot bovengenoemd pakhuis en patronaat, die echter geheel uitbrandden. Het pakhuis was tot den rink gevuld met fnslag- oo-pis voor die dekenweverij, waar het vuur gretig voedsel vond. De oorzaak is onbekend. Verschillende arbeiders der fabriek moesten hedenmorgen weer huiswaarts keeren, Geen stagnatie in het bedrijf Nader meldt, men ons: Omtrent dien groote® fabrieksbrand, welke hedennacht is uitgebroken kan het volgende worden gemeld: De nachtwacht deed om lialf twaalf nog een rondgang, doch had geen onraad bespeurd Om half één werd de brand ontdekt en ">cn de ijlings gewaarschuwde brandweer eerigo minuten daarna ter plaatse verscheen, stond het geheele pand reeds in liebtè laaie. Hedenmorgen te half negen was de- brand nog steeds niet gebluscbt, doch gevaar voor uitbreiding bestond toen niet meer. Een klein, gelijkvloers gelegen gedeelte is gespaard gebleven. De schade wordt geschat op ongeveer 200.000 gulden die op henrsnotis verzekerd is. De voorraad is totaal uitgebrand De eigenlijke fabriek, die honderden meters verder is gelegen, ondervindt géén stagnatie in het bedrijf. EEN DRIE JARIG KIND OVERLEDEN .Een der ernstig gewonde passagiers van de autobus, welke Dinsdag te De Bilt tegen oen paal reed. een driejarig kind, is in de Rijks klinieken aan de gevolgen overleden. Een parlementair Kabinet moet weten waarop liet rekenen kan; het heeft niats aan vage beloften. Nog beter kan er rlan een parlementair mindcrhoida-Kabinet op treden omdat dit tenminste één vasten steun heeft in de minderheid én steun van allen, dia geen extra-parlementair Kabinet willen cn bet dus niet ten val zulten bren gen. Wat de christelijk-historischen willen, is een extra-parlementair Kabinet of althans iets dat er bar veel van weg heeft. Of de meerderheid van o-nze Kamerfrac tie aan haar is de beslissing daarover hiervoor zal te vinden zijn, is con" groote vraag. En of wij daaraan den leider van onze partij mogen wagon, is óók een vraag. Merkwaardige bijzonderheden Al staan er in de annalen der luchtvaart vele groote historische daden opgeteekend, toch val len daarin maar weinig gebeurtenissen aan te wijzen, die over de geheele wereld een zoo grooten indruk verwekten, als, heden twin tig jaar geleden, de eerste vlucht door Bleriot over het Nauw van Calais. De Kanaalvlucht van Louis Blériot was niet, zooals de huidige Oceaanvlucht-terminoiogie het pleegt te noemen, „de verwezenlijking van een reeds lang gedroomden droom", doch het plan daartoe was eerst enkele weken tevoren in den Franscheu vlieger opgekomen, in ver band met den door de Engelsche „Daily Mail" uitgeloofden Kanaalvlucht-prijs van 12.000 gul den. Daar er reeds door den Engelschen vlie ger Hubert Latham pogingen in het werk wer den gesteld om over het Kanaal te vliegen, bleef Blériot rustig te Parijs, in afwachting van het geen de Engelschman zou bereiken. Toen op 19 Juli bericht kwam, dat Latham bij zijn eerste poging, op 7 mijl buiten de Fransche kust met zijn Antoinette-eendekker ln zee was gevallen, en dus voorloopig „hors de coinbat" was, stuurde Blériot direct enkele getrouwen met zijn vliegtuig naar Calais, terwijl hij zelf, vergezeld van zijn vrouw, spoedig volgde. Over die historische eerste Kanaalvlucht, ont- leenen we* aan het boek „Comment Blériot a traversé La Manche", van Charles Fontaine, het volgende: Nadat het vliegtuig, Blériot's eendekker, type XI, uitgerust met een luchtgekoelden 2225 paards 3 cylinder Anzani-motor, te Les Ba- racques bij Calais voor de vlucht iu gereedheid was gebracht, was het wachten op goed weer. Nadat hij enkele dagen geduld had beoefend, bleek in den vroegen morgen van Zondag 25 Juli de atmosferische gesteldheid van dien aard, dat Leblanc, des vliegers rechterhand, de zen adviseerde, zoo sjjoeclig mogelijk een po ging te wagen. Met tegenzin stond Blériot op Het was hem aan te zien dat hij maar weinig lust had in het ondernemen van het groote, gevaarvolle avontuur. Louis Hier lot, die 20 jaar geleden den eersten vleigtocht maakte over het Kanaal. Terwijl mevrouw Blériot met enkele ken nissen en verslaggevers aan boord van de „Es- copette" ging, een torpedoboot, die door de Fransche regeering als volgvaartuig ter be schikking was gesteld begaf de vlieger zich met Leblanc naar Les Baracques Hier werden de beide mecano's Maruet en Colin gewekt en even later stond het toestel buiten in den don keren nacht. Nadat de motorconstructeur An- zani den 3-cylinder nog eens had nagezien, ondernam Blériot om 10 minuten over 4 nog een korte proefvlucht. Deze verliep geheel naar wensch, waarna het wachten nog was op het opgaan van de zon. Alvorens te starten wilde Blériot eerst zekerheid hebben, dat de „Escopette" van wal was gestoken. Daartoe spoede Leblanc zich naar den duinrand, gaf een optisch signaal aan een matroos, die een paar honderd nieter verder stond en die het signaal aan de torpedoboot doorgaf, en eerst toen het teeken was ontvangen, dat het oorlogsvaartuig het ruime sop had gekozen, besloot Blériot te vertrekken. Het was toen 4 uur 41. Eerst koerste de kleine eendekker naar San gatte, keerde dan terug totaan Les Raraques, en na zoo boven land eerst op voldoende hoogte te zijn gekomen, zette Blériot koers naar Enge land om spoedig uit het.gsziclit van de Fransche kusjt te verdwijnen. Even later vloog de eendekker evenwijdig aan de „Escopette", die nu haar snelheid van 19 knoopen opvoerde tot 21 knoopen per uur. Het vliegtuig toonde zich echter aanmerkelijk sneller, want alras verloor men ook op de torpedoboot het vliegtuig uit het 0og. Nauwelijks had Blériot de Fransche kust verlaten, of in de groote hotels van Dover werd de draadlooze mededeeling ontvangen, dat de Fransche vlieger tegen kwart voor vijf boven de Engelsche kust kon worden verwacht. Binnen tien minuten spoedde de eens auto na don anderen zich met .belangstellende sportmen- sclien reporters en „Daily Mail"-vertegenwoor- digers, naar de kust. Waar de vlieger precies zou landen wist niemand- Alleen had de ver tegenwoordiger der Parijsche „Matin", de jour nalist Charles Fontaine, enkele dagen tevoren aan Blériot de North Foreland Meadow als de z.i. meest geschikte landingsplaats opgegeven, op welk veld Fontaine zich dan ook, vergezeld van den „Matin"-fotograaf Marmier, posteerde. Na lang wachten kwam de eendekker in zicht Eerst koerste hij iu de richting van Margate, keerde toen terug en vloog even later boven de North Foreland Meadow, waar Fontaine spon taan met de Fransche driekleur zwaaide. Na in een bocht om het .eld te zijn gevlogen, bracht Blériot zijn toestel op den grond, zij het met eenige schade. Maar wat beteekende die schade? De eerste vlucht over liet Kanaal was volbracht! De prijs van de „Daily Mail" behoorde hem! De verslaggever Fontaine was de eerste die Blériot verwelkomde, gevolgd door den foto-' graaf Marmier. Daarna kwamen enkele Engel sche soldaten aangehold en eerst tien minuten later was het heeie phalanx verslaggevers, foto grafen en „Daily Mail"-menschen op de plaats der landing aanwezig. Zooais bleek, had men algemeen verwacht, Blériot elders te zullen l-.iiti aTNGEN boerderijen C. VERNIELD Te Ommerlandsrwijk vond gistermiddag c-.-n explosie plaats in ds aardappelmeel- c-u dextrine-fabriek van K. J. Wilkeus, waar door de groote fabriek, de opzicliterswoning <1 de boerderij van den beer Vegter in brand zijn geraakt. Verschillende arbeiders h- -1 ernstige brandwonden, zoodat all? ri hulp moesten worden geroepen. Een nader beeicht meldt de v...„-.me bijzonderheden: De ontploffing geschiedde te ongeveer 4 uur en was tot ver in den omtrek hoorbaar. Verschillende arbeiders waren op liet oogen- blik van de ramp in de fabriek aan den arbeid, met het noodlottige gevolg, dat velen van ben door rondvliegende stukken hout en andere voorwerpen getroffen werden. Een 17-tal arbeiders liep verwondingen op, van wie ver- scheidenen van zulk een ernstigen aard, dat zij, nadat de eerste liulp verleend was, per auto naar het Academisch ziekenhuis te Groningen en het ziekenhuis te Winschoten vervoerd moesten worden. In de fabriek zelf ontstond onmiddellijk na de ontploffing een felle brand, die het geheele bouwwerk weldra in lichte laaie zette. Het vuur deelde zich ook mede aan een naast de fabriek gelegen opzichterswoning en twee boerderijen. De fabriek en deze drie andere ge bouwen werden nagenoeg geheel een prooi der vlammen, ondanks het krachtige optreden van de Veendamsche brandweer, weldra bijgestaap door de brandweren uit Pekela en Wildervank. Helaas heeft deze ramp aan zes mensehen het leven gekost. Gisteravond 0111 8 uur was het lijk van ar beider IC. onder de puinhoopen vandaan gehaald Met aan zekerheid grenzende waarschijnlijk held waren toen nog drie personen onder het puin bedolven en wel de vrouw en de dochter van den opzichter der fabriek Miedema en nog een arbeider. DE SLACHTOFFERS GEVONDEN Hei opruiimngswerk hervat Mem meldt ons hedenmorgen uit Veendam: Hedsamo-ngen bij 'het aanbreken van den dag werd het oipruimingswerk hervat. Na eenligen tijd werd het lijk gevonden van de 21-jarige jufrouw Miedema, dat deerlijk verminkt was. Thans wordt nog gezocht naar het lijk van het laatste slachtoffer, dein arbeider K Bos. E DOODENLIJST De lijst dar do-cdielijke s-laclitoffeir luiidit als volgt; De arbeider P. Krulzdnga, gehuwd en wo nende te Meedi?. IC. Bo-s. Tolcko Mutcg, een jeugdig arbeider. De vrouw van den opzichter Miedama. De21-jarige Antje Miedam. De 19-ja,rige Jacob Mie-dam, die in .het zie. kenhuis te Winschoten was opgenomen. DE SCHADE OP 3 TON GERAAMD De schade, tengevolge van dein brand ont staan, Is enorm. De fabrieksgebouwen zijn ge heel verwoest, evenals de groote opslagplaat sen en twee boerderijen. De fabriek en de opslagplaats waren tot den nok met aardap pelmeel der na-campagne van Zeeuwsche aardappelen gevuld. Hoewel een juiste ra ming nog niet mogelijk is, kaïn aangenomen worden, dat de schade meer dan 300.000 gul den bedraagt. zien landen; dóórdat de beide Fransche ver slaggevers zich verdekt hadden opgesteld was niét op het idee gekomen, zich naar de North Foreland Meadow te begeven. Toen Blériot zich in het Lord Warden hotel bevond, en doende was eenige telegrammen te schrijven werd hij aangesproken door twee plichtsgetrouwe douane-beambten, die hem eerst vroegen of hij iets had aan te geven, en hem, na een ontkennend antwoord te hebben ontvan gen, een formulier voorlegden, van welk grappig document, waarop het gespatieerde werd inge vuld, de vertaalde tekst als volgt luidt: „Hierbij verklaar ik, dat door mij onder vraagd is Louis Blériot gezagvoerder van het schip genaamd eendekker, het laatst komende van Calais, en dat uit de m o n d e 1 i n g e antwoorden van den bedoelden ge zagvoerder op de hem gestelde vragen blijkt, dat er zich gedurende de reis aan boord geen be smettelijke ziektegevallen hebben voorgedaan, die het aanhouden van het schip noodig ma ken, zoodat hij vrij is zijn reis te vervolgen". Tevoren had Blériot zich reeds naar de haven begeven om zijn vrouw op te wachten, die een goed half uur na zijn landing op Britschen grond, met de „Escopette" in de haven van Dover was aangekomen en die tranen van vreugde schreide toen haar de mare gewerd, dat het groote waagstuk gelukt was. En het was een waagstuk, die eerste Kanaalvlucht van 1909, temeer waar de vliegmotoren in die dagen gemeenlijk om de tien minuten plach ten defect te raken. Met het oog op den Zondag had te Dover geen ofïicieele ontvangst plaats, zoodat Blériot zich des middags om vier uur met de „Escopette" weer naar Calais begaf, om zijn succes op vaderlandschen bodem te vieren, waarna hij des nachts 0111 half twee met een boot van den Kanaal-dienst naar Engeland terugkeerde, voor het ondergaan van de plechtige ontvangst te Dover en Londen. OMTRENT DE OORZAAK TAST MEN IN HET DUISTER De omvang van liet vernielingswerk VEEL SCHADE TOT VER IN DEN OMTREK De verslagenheid in Veendam en omstreken is grcoit. Hoewel omtrent de directe oorzaak van den brand niets vaststaat en men wellicht voor altijd zal moeten gissen, daar degenen, die opheldering kunnen geven, niet meer iu het leven zijn, kan gemeld worden, dat de ramp is aangevangen met een kleinen brand. 1 Deze is ontstaan in een meelloods die tegen de fabriek is aangebouwd. Hier staan ook de I machines voor de bereiding van dextrine. Het aantal arbeiders, dat bij het ui'breken van den brand aanwezig was, trachtte het vuur te blusschen en tijdens dit werk, hoeft de ontploffing, die zóó groote verwoestingen heeft aangericht, plaats gehad. In een minimum vau tijd was de geheele fabriek, die een groote oppervlakte beslaat, één vuurzee, waarvan groote stukken muur en stukken van het dak ver weg sloegen. In de fabriek waren voor de naeampagne ongeveer tachtig arbeiders werkzaam. Hoe hevig de ontploffing is geweest, blijkt wel uit het feit, dat een lange dakgoot van da fabriek op ongeveer dertig meter afstand geheel kromgebogen in de tuinen Is teruggevonden. In de omgeving van de plaats des onbeils is van de daarstaaiule woningen geen ruit heel gebleven. Verscheidene boerderijen, die aan den over kant van het kanaal staan, werden ernstig beschadigd. De pannen werden van de daken geslingerd en ruiten werden vernield. Vooral de boerderijen van J. Vegter en II. Nieboer moesten het ontgelden. In bovengenoemde huizen zijn niet alleen alle ruiten vernield, doch zijn alle deuren ontzet, paneelen uitge slagen. De porceleinkast had een bergplaats vain scherven gemaakt, lampen waren omge slagen en de schilderijen waren van den wand geslingerd. Direct na bet uitbreken van den brand vluchtte iedereen zoo spoedig mogelijk uit de fabriek. Ook de machinist vluchtte uit angst, doch opeens kreeg hij ziju bezinning terug, ging weer naar zijn post en wist den stoom van den ketel te verwijderen. Het bericht van de ramp verspreidde zich zeer snel in de omgeving. DE BRANDWEER VRIJWEL MACHTELOOS Aan blusschen'viel niet te denken. De motor spuiten konden tegen de geweldige vuurzee weinig uitrichten en de voornaamste taak deir brandweer bestond hierin: verdere uitbreiding van de ramp te voorkomen. Behalve het fabrieksgebouw em de meelloiuls zijn nog twee boerderijen, bewoond door op zichters van de fabriek, een prooi der vlammen geworden. JUSTITIE EN GENEESHEEREN TER PLAATSE Gedurende den avond arriveerde het parket uit Winschoten tot het instellen van een on derzoek. Tot nu toe heeft dit onderzoek echter weinig resultaat opgeleverd. Direct 11a de ontploffing werden alle doc« toren uit Veendam gealarmeerd, daar gevreesd werd, dat zich nog een groot aantal slacht offers onde.r ds puinhoopen bevond. De ver warring was eerst zeer groot, docli spoedig was er orde geschapen. De brandweer is gedurende den gelieeleu nacht op de plaats van de ramp gebleven om de puinhoopen, die hevig nagloeiden, nat te houden. De schade is, zooals nader gemeld, zeer p,-oot en zal tusschen 4 a 500 duizend gulden be dragen. Zij wordt door verzekering op beurs- polis gedekt. DE TOESTAND DER GEWONDEN In het R. K. Ziekenhuis te Winschoten zijn nog ter verpleging opgenomen O. Koetje, L. Lemain en W. Timmer. De toestand van deze drip personen is ern stig. Zij hebben alle brandwonden in den derden graad. In het zelfde ziekenhuis zijn verder nog behandeld, doch daarna naar buis vervoerd de volgende personen: W de Boer, F Ke.-f.per, P. Hesse, K. Wijngaard, R. Fos, H Bartels, P. Wierlnga, R. Luken, J. Bleeker, W. Heikens, J. Drent, G.""-Haarlemmer, F. Kost winner en J. Siepel. In het Academisch Ziekenhuis te Groningen zijn opgenomen P. Molema en H. Klein, beiden zijn ernstig gewond, doch hun toestand was hedenmorgen bevredigend. Omtrent den toestand der gewonden verne men wij nog uit Winschoten, dat vier van hen, die aldaar in het ziekenhuis zijn op genomen, er ernstig aan toe zijn. Direct levensgevaar bestaat er echter niet. Twee andere ernstig gewonden worden te Groningen verpleegd. De meeste gewonden zijn vrijwel onherken baar. BRANDJE IN EEN FILMCABINE Maar de voorstelling ging door Tijdens de bioscoopvoorstelling in bet Cein tuurtheater te Amsterdam is gisterenavond een brandje uitgebroken ln de bij-cabine. Het vuur is ontstaan, doordat een stukje filmafval tusschen een drijfriem van den motor was ge komen. Het hout van de cabine vatte vlam, doch het vuur was reeds gobluscht vóór do brandweer verscheen. Toen het publiek in de zaal bemerkte, dat er Iets aan haperde gaven eenige bezoekers blijk van ongerustheid, doch de directie maande de aanwezigen tot kalmte aan. Nadat de brand weer zich ervan overtuigd had, dat voor ver der brandgevaar niet te vreezen was, kon de bioscoopvoorstelling weer hervat worden. Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent, bisschop van Haarlem, en de pelgrims van de Neder- landsche nationale bedevaart zijn te Lourdes aangekomen. Alles wel.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 5