De Draak tegen Sikkel en Hamer CHINA EN RUSLAND. de geschiedenis van den OOSTER-SPOORWEG. Bts-...irSeenl0 vrieu<* van China en MANTSJOERIJE EN DE MANTSJOES. DE OVEREENKOMST VAN 1924. DE IRONIE DER GESCHIEDENIS. HET VOORSPEL VAN HET CONFLICT. Het conflict in het Verre Oosten "president van de Chineesche republiek, maarschalk Tsjiang Kai Shek. Men kent het conflict. Er loopt door het Wonderlijke Mantsjoerije, waarvandaan eens (le ruiterscharen kwamen, die China verover den en er de dynastie der Mantsjoes stichtten, een heel belangrijke spoorweg, die een onder deel is van den Trans-Siberischen spoorweg en hitmondt in Wladiwostok, de groote en belang rijke Russische haven aan den Grooten Oceaan, die daar de Japansche Zee heet. Deze spoorweg wordt de Oosterspoorwèg ge noemd. Hij stond, ofschoon hij over Chineesch grondgebied liep, onder Russisch beheer. Thans .is hij echter door de Chineezen in beslag geno men, zulks op grond hiervan, dat de Russen misbruik maakten van hun aanwezigheid op Chineeschen bodem. Ofschoon de mededeelin- geu der Chineesche diplomaten niet altijd be trouwbaar zijn, is het in dit geval, gezien de ervaringen overal elders in de wereld, wel Zeker, dat ze gelijk hebben met hun bewering, dat de beambten van den spoorweg eigenlijk niets anders dan spionnen en agitatoren zijn. De inval in het Russisch consulaat te Charbin en de arrestatie van een aantal Russen zijn p.m. de aanleiding geweest tot het conflict, dat tenslotte echter een logische consequentie is Tan Tsjiang Kai Sliek's anti-communistische Politiek en China's nationalistische aspira ties. De tijd is voorbij, dat China duldt, dat Vreemdelingen den baas spelen op zijn grond gebied. En zoo was de toestand aan den Ooster spoorweg. De tallooze grieven, die China tegen Rusland en tegen de groote mogendheden heeft, worden hier voor de zooveelste maal te berde gebracht, liet verleden wordt in het heden gewroken. Uit de verschillende gewisselde nota's blijkt, dat de regeering van Nanking een reeks troe- .Ven in haar hand heeft en over de meest uit- 6' uloopende gegevens beschikt, iets, wat haar Intusschen niet zoo heel moeilijk zal zijn ge- Vallen. Het zondenregister der U. S. S. R. is daarvoor ook te groot De Chineesche Oosterspoorweg is een Rus sische lijn die een onderdeel is van den Trans- Siberischen Spoorweg. De spoorweg zoowel als Z;jn geschiedenis zijn heel interessant. leder- Gen kent eigenlijk den Trans-Siberische, al was hfit maar alleen door Jules Verne. De Russen hebben hem met bewonderenswaardigen energie eu niet ontzaggelijke kosten gebouwd. Stra tegische redenen dreven indertijd het tsaristi sche Rusland tot den bouw, maar ^et bleek spoedig dat de nieuwe spoorweg«-ook een buiten- 1 h'-',v°ne commercieele waarde had. In het jaar 1S88 lagen er langs de lijn meer dan honderd duizend ton goederen op verzending te waeh- ca- De waren bleven soms maanden lang ^Pgeslagen, eer ze verzonden konden worden. e Transsiberisclie verbond Londen met Pe- mg in een minimum van tijd, vooral In de Periode, waarin hij geopend werd. Het was om de lijn met ongeveer zeven hon- e,d kilometer te bekorten, dat de Russische regeering aan China vroeg, den Transsiberi- le door Mantsjoerije te mogen aanleggen. e daartoe benoodigde concessie werd op de ePi oef de wijze der diplomaten verkregen. W ^en oor'og tusschen China en Japan, g.'1' ,1 'a China heel loelijk klop gekregen had, scute Japan de controle over een deel van hiJ-Mantsjoerije en wel over het schiereiland ;i" oeng. Een Japansche heerschappij daar oovi tSr ^v,ani heEHot den Russisch-Japanschen jjc( J!:> V'as Rusland allesbehalve aangenaam. C1 me'; he hulp van Frankrijk en l ï.ai.d m, Japan er toe te brengen, af- Intusschen werden en worden al die conflic ten op de hoofden der inwoners van Mant sjoerije uitgevochten. Dezen zijn echter wel het een en ander gewend. Mantsjoerije is een gewest van bijna een millioen vierkanten kilometer, dat zich tus schen de rivier de Amoer en de Gele Zee uit strekt. Behalve een geringe bevolking van echte Mantsjoes wonen er Tsjoentsjoezen, dia van roof leven, Toengoezenstammen en Chi neezen, alsmede Japanners, Russen en Korea- nen. De geschiedenis van het land loopt van da Hunnen tot de moderne Russen, ten aan zien van welke laatsten de naam Port Arthur genoeg zegt. Aan afwisseling heeft het den bewoners van Mantsjoerije dus niet ontbroken, maar desondanks togen ze nog naar China, om daar, gelijk reeds eerder vermeld werd, de keizer- dynastie der Mantsjoes te stichten, die eerst In deze tijden door de Chineesche revolutie verdreven werd. Nog In deze eeuw hebben ie mensehen In Mantsjoerije heel wat beleefd. Omstreeks 1909 hadden ze in drie jaar tijd uit Peking drie stadhouders toegestuurd ge kregen. Eerst kwam een Tartarengeneraal, Tsjao Erh Shün, die intusschen een heel or dentelijk bestuur voerde en aan het eind van het jaar de openbare kassen goed gevuld had, iets, wat in China niet veel voorkomt. Zijn op volger, een zekere Hsü Schi Tsjiang, een luie en verkwistende Zuid-Chinees, maakte die kas sen dan ook zoo gauw mogelijk leeg, maar liet Mantsjoerije verder met rust. Onder zijn be stuur werd de aanleg van telegraaf- en tele foonlijnen en andere Westersche gemakken uit onverschilligheid en geldgebrek stop gezet. Zijn opvolger, de rhsechte Mantsjoe Sieh Liang, die in den Bokseropstand een dubbel zinnige rol speelde en vooral anti-Fransch gezind was, maakte een eind aan alle in voor bereiding zijnde hervormingen. Zijn joyeuze entrée was al merkwaardig genoeg. Toen hij te Moekden aankwam en daar vol gens de heerschende gewoonte door een ont zaggelijken stoet in gala gekleede beambten en officieren verwelkomd werd en langs 'n rij op Europeesche wijze gekleede soldaten moest gaan, was zijn eerste vraag: „Wat zijn dat voor kerels Buitenlanders of Chineezen Toen men hem de zaak had uitgelegd, stuurd8 hij het leger en de heele kudde ambtenaren met één woord naar huis en begaf zich, slechts door eenige politieagenten begeleid, naar het voor hem bestemde paleis. Bij de aanvaarding van het arabtszegel, die des morgens te vier uur plaats vond de Chi neezen regeeren af en toe op de zonderlingste uren verklaarde hij, dat alles, wat in zijn gebied Westersche allures had, moest worden afgeschaft of vernietigd Aangezien de lui in Mantsjoerije dus aan dergelijke heersclicrs gewoon zijn en in de laatste jaren bovendien aan den heel onver- kwikkelijken strijd tusschen de Witte en de Roode Russen (zelfs de padvinders zijn er In twee partijen verdeeld), zal het huidige con flict wel geen al te grooten indruk op hen maken. Maar het ziet er mt naar uit, dat er ernstige verwikkelingen uit kunnen ont staan, temeer, daar er zooveel achter de scher men gebeurt en er dermate vrscliillende be langen op het spel staan. Zooals reeds herhaaldelijk is betoogd en een ieder begrijpen kan, gaat het niet ln hoofdzaak om den Chineeschen Oosterspoorweg. De toestand is iu het Oosten zoo ingewik keld, dat er de onmogelijkste dingen kunnen gebeuren, terwijl de diverse belanghebbenden vaak in een heel moeilijke pcsltle verkeeren. Als voorbeeld zij Japan genoemd. Het land van de Rijzende Zon zou heel graag zien, dat de Russen geheel uit Mantsjoerije werden ver dreven. Maarhet heeft er zelf een spoor weg, den meergenoemden Zuid-Mantsjoerij- schen. En dien wil het toch niet kwijt. Maar na de Russen zouden de Japanners we! eens aan de beurt kunnen komen. Het ontwaakte China schijnt zich iminef? heel wat mans te voelenj stand van het zooeven verworven bezit te doen. Politiek® en teohnt, sche redenen maakten een rechte lijn door Man tsjoerije voor den Transsi,Perl eche ihioogs't gewensclit en als dank voor zijn vriendelijke bemiddeling vroeg Rus land daartoe conceesiie. Ze verkreeg dia ook en zoo kwam het, dat een zoo buitenge woon belang, rijke spoor weg bij een zijner eind punten door vreemd gebied loopt, iets dat de Russen thans danig betreuren. Eu nog eenige jaren geleden hebben de bolschewisten er de nadeelige gevol gen van ondervonden, toen de uit Siberië ver dreven Witte Russen deU spoorweg bezet hielden. De Transsiberisclie loopt van het stadje Mant sjoerije tot Wladiwostok over Chineesch gebied. De concessie werd in 1896 verleend bij een te Sint Petersburg gesloten overeenkomst. Chineesche soldaten, ivakcnd b>j den omstreden Oosterspoorbaan. Toen sovjet-Rusland zich naar het Oosten wendde, om volgens Lenin's tot dusver tamelijk ij del geblevenwoord „we zullen het Westen overwinnen door het Oosten", aldus vooral het Britsche wereldrijk te treffen, was het nogal gul en edelmoedig, althans het nam hiervan tegenover de Chineesche broeders den schijn aan. In 1919 en 1920 verklaarde sowjet-Rusland alle met de tsarenregeering aangegane over eenkomsten en verdragen voor ongeldig, maar het gaf daarmede nog niet al zijn rechten prijs en zeker niet zijn fiuancieele belangen in den Chineeschen Oosterspoorweg. In een vertaling van de officieele Russische verklaring door het Chineesche ministerie van Buitenlandschc Zaken kwam zulk een geste wel voor, ze viel er althans uit op te maken. Maar Rusland protesteerde hiertegen al spoedig en reeds in 1920 verklaarde het, zijn rechten te handhaven. En in Mei 1924 kwam er een overeenkomst tusschen de twee landen tot stand, waarbij Ruslands' rechten formeel erkend werden. Volgens deze overeenkomst zou de leiding van den Oostersijporweg uit Russen en Chinee zen bestaan en ook het personeel gemengd zijn. Aan deze bepaling hebben de Russen niet steeds de hand gehouden. Voorts bleek al spoe dig, dat gelijk gezegd, de Russische spoorweg beambten niets anders dan agitatoren en spion nen waren. vermoord werd ,een inval doen in het Russische gezantschap te Peking, waarbij vele Russen werden gearresteerd. Raids op Russische con sulaten te Tientsin en Shanghai volgden. Lit- winoff protesteerde toen ten sterkste. Voldoe ning werd echter niet gegeven. Alleen werden mevrouw Borodin en enkele Russen in vrijheid gesteld. De Chineesche regeering paste toen haar oude, beproefde tactiek weer toe en schoof de schuld telkens op elementen, waarover ze geen zeggingskracht eu geen gezag beweerde te hebben. Maar thans is diezelfde regeering den hee- len dag in touw, om allerlei diplomatieke nota's op te stellen. Wie deze nota's leest, komt onwillekeurig tot de vraag, of hier weer de oude tactiek der verschillende lezingen wordt gevolgd. Geheel onmogelijk is dit niet, want de Chineezen beleven hieraan hun grootste vol doeningen, zelfs indien ze het in de practijk der oude, beproefde tactiek weer toe en schoof de diplomatie moeten afleggen. Niet alleen met de sowjet-regeering maar ook met die der tsa ren hebben ze dank zij deze methode eindelooze kibbelarijen gehad, spe ciaal voor de Chinee sche souve- -einiteit over den Ooster spoorweg. Je inwoners van da groote, bloeiende en ijn vele op dichten Eu. ropeesche itad Charbin hebben er in dertijd heel veel ellende ioor beleefd. De Ooster spoorweg heqft intus schen van Mantsjoerije ;en Chinee sche kolonie gemaakt. Twee hon dand jaar lang had Chi na in Mant sjoerije slechts een schijngezag, maar bij het gereedkomen van den spoorweg zag de Chineesche regeering in, hoe hard het noodig was, er wat krachtiger op te treden, wilde het dit gebied niet aan Rusland verliezen. Welk een belang Mantsjoerije voor Rusland had. moge alleen worden aangetoond met de mede- deeling, dat dit land zijn millioenenleger alleen met de graanproductie van Mantsjoerije kon voeden Doch reeds ln 1909 bleek Rusland het spel verloren te hebben. Honderdduizenden bekwa me, ijverige, sobere en trouwe Chineesche boe ren en handelswerklieden stroomden het land der Mantsjoes binnen. Terwijl het gros van dit volk te Peking in de schaduw van den troon zijner keizers versmachtte en schier van honger en ellende omkwam, schiepen tallooze Chineezen zich in Mantsjoerije een bestaan en vele Russische ondernemingen konden het tegen de moordende concurrentie dezer vol hardende en stoere kolonisten niet bolwerken. Dé spoorweg bleef Russisch, maar Mant sjoerije, waar later Japan nog vasten voet heeft trachten te krijgen, werd Chineesch en zal het wel altijd blijven. Dat door dit Chineesche land een Russische spoorweg loopt, is natuurlijk een doorn In het oog der nationalistische Chineesche regeering, die daarbij in het internationale handelscen trum Charbin gaarne zelf de lakens uitdeelt en er bovendien niets voor voelt, van het na een langdurige penetration paclfique veroverde Mantsjoerije een tweede Mongolië te maken, dat nu practisch een provincie van het bolsche- wistische Rusland is. Ziethier eenige der vele factoren, die oor zaak zijn van het huidige conflict. last van sijn zoon A arachan, Russisch phialsvcrvougetul volks commissaris run buitenland/lelie zaken. Dit conflict heeft een eenigszins komische zijde. China, tot voor kort de ijverige en het meest belovende leerling van de sowjet, staat nu gewapenderhand tegenover zijn leermeester en rammelt zelfs op imperialistische wijze met de sabel. Het land, dat voorbestemd scheen, de groot ste bondgenoot van liet bolschewisme te wor den, keert zich resoluut tegen den heilstaat. De volgelingen van Confucius blijken in de practijk toch weinig vatbaar voor den commu- nistischen zuurdeesem le zijn. Confucius toont zich zelfs eeuwen en eeuwen na zijn dood ster ker dan Le- nin De oude draak wint het van hamer en cirkel. Dit pers pectief zit ongetwijfeld in 't huidigs conflict, dat ver boven den Ooster spoorweg is uitgegroei T. En de stan !- vastige hou ding der t .eh niet zoo ster ke regeering van Nanking zou doen i er- uoeden, dat er anderen achter baar staan. Er wordt ge mompeld v„n Japan, van d,e Vereen. Staten, van het „interna tionale kapi taal", maar niemand weet, natuur lijk 't rechte. Wang, Chineesch minister van lluiten1andsche Zaken. Men weet, er is reeds op gewezen, dat dit conflict het gevolg is van het verlangen van China, in eigen huis absoluut baas te zijn. Daarbij komt de nederlaag der rooden in de ICwomintang en verder eenige onverkwikke lijke voorvallen gedurende de laatste jaren. In Januari 1926 ontstond er een ernstig meeningsveirschil over den Chineeschen Ooster spoorweg. Toen werd '1e Russische directeur Iwanoff ont slagen. Hier over zond Tsjitserin booze tele grammen. In Maart 1927 werd een Rus sisch trans port door generaal Tsjiang Tsjoeng Tsjiiang in beslag giamo- meu en te vens wekte iet gevangen nemen van mevr. Boiro. diin toen glroote ver ontwaardi ging hij de Russische autoriteiten. Kort daarna liet de stadhouder van Man tsjoerije, marschalk Tsjiang Tso Lin, die later op

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 9