DONDERDAG 8 AUGUSTUS 1929 EERSTE BLAD VOORTZETTING DER VERSTREKKING VAN BROOD EN MELK. UIT KETHEL. PAGINA 2 LUCHTVAART. LAATSTE BERICHTEN SCHOOLYOEBING EN KLEEDING Motie en vragen van het raadslid Colié Door het lid van den Raad, den heer W. Callé, werd in de vergadering van 3 Decem ber 1D28 de volgende motie Ingediend: „De Raad der Gemeente Schiedam; gehoord de besprekingenhet van groot maatschappe lijk belang achtende, dat de schoolgaande jeugd behoorlijk gekleed en gevoed aan 't on derwijs deelneemt; „noodigt Burgemeester en Wethouders uit maatregelen te treffen, waardoor het moge lijk wordt, aan behoeftige kinderen van den leerplichtigen leeftijd, voorzoover noodig, Weeding, schoeisel, benevens warme voeding te verstrekkenen gaat over tot de orde van den dag". Deze motie werd door den Raad in handen van B. en W. om advies gesteld. In de laatst gehouden vergadering van den Raad op 26 Juli heeft hetzelfde raadslid ver zocht omtrent deze aangelegenheid vragen te mogen stellen, welke vragen reeds aan de raadsled on zijn toegezonden. De motie dan werd door B. en W. toege zonden aan de Commissie voor Schoolvoediing er -kleediing. De Wethouder van Onderwijs, tevena voor zitter dezer commissie, heeft een onderzoek ingesteld le. naar die vraag in hoever de be hoefte aajj de verstrekking van warme voe ding door het personeel der alhier gevestig de lagere scholen wordt erkend en 2e. naar de ervaringen in andere gemeenten opge daan. Daartoe werden aan de hoofden der open bare en bijzondere lagere scholen In deze ge meente vragenlijsten gezonden, terwijl tevena vragenlijsten werden gezonden aan de volgen de gemeenten: Alkmaar, Arnhem, Delft, Dor drecht. Enschedé, Gouda, Groningen, Den Haag, Haarlem .Leeuwarden, Leiden, Rottier- dam, Vlaardingen en Zaandam. De ingekomen antwoorden uit de verschil lende gemeenten worden door B. en W. voor gelegd. Als bijlagen zijn hieraan toegevoegd: le. overzicht van de antwoorden van het "personeel der openbare lagere schoten; 2e idem van de bijzondere scholen; 3e. overzicht van het aantal kinderen in de gemeenten aan wie voodiing werd verstrekt in verhouding tot het totaal aantal schoolkinderen, alsmede een overzicht der totale kosten en het aandeel der gemeente; 4e. overzicht van de onkosten, de kosten per portie en de wijze van verstrekking. Verschillende gegevens zijn niet verstrekt er. konden dus niet vermeld worden. Nadat bovengamoiamid'e vragtenlijsten waren lugekomsn en de overzichten waren gemaakt heeft het geheel® dossier gecirculeerd bij de leden van de Commissie voor Schoolvoediing en -kleediing. Nadat alle leden der Commissie in de ge legenheid waren gesteld van de stukken ken- nüs te nemen is de zaak in een vergadering van de Commissie besproken. Uit een schrijven der Commissie d.d. 31 Juli 1929 blijkt, dat zij adviseert met de ver strekking van brood en melk In de scholen aan de daaraan behoefte hebbende kindjeran voort te gaan, welk advies mede steunt op de gunstige ervaring met dit systeem in den afgAcopen wijn tor verkregen In het voorgaande mogen, aldus B. en W., de gestelde vragen haar beantwoording vin den. In verband met den omvang van het dos sier stollen zij den Raad voor, dit ter visie te leggen voor de raadsleden en de bespreking van deze aangelegenheid aan te honden tot de behandeling van de gemeente-begrooting v *r 1930. DE RIJNLANDSCHE MOSTERDWERPER Eea achtenswaardig Schiedamsch gezelschap toog nar het schoone Rijndal, Het vreugde vol tintelend oog verried met hoeveel blijdschap de dagelijksahe zorgen waren opzij gezet, om een welverdiende ontspanning te genieten Na vele kleine wederwaardigheden werd Keulen, de machtige, imponeerende hoofdstad *er Rijnprovincie bereikt. In 't „Ober-Bayern" der voormalige Pressa, bij velen nog schoone Nemjto-herinneringen wekkend, werd het stof van de voeten geschud en werden tevens de krachten gestaald. Zoo kon men, in de beste stemming, het dek betreden van een der be kende raderbooten, tot het ondernemen van een indrukwekkende „Rheinfahrt". In hun midden, als een primus inter pares, schreed voort, met fieren blik en trotsche houding, als weleer een der machtig roofridders, met wier kasteel- ruinen, de Rijnoevers thans als bezatd zijn, de meest geziene, gekleed tot aller niet geringe vreugde, in smetteloozen strandpantalon. De tocht ving aan. En waar eeuwen historie op hen neerblikten, kwamen allen merkbaar ondar den indruk! Bewonderend gleden hun blikken van oever tot oever bij het naderen der Loreley, klonk het eerst zacht, maar dan harder cn harder- „Ich welsz nicht, was soil es bedeuten Dasz Ich so tranrig bin?" «n menigeen zag in gedachten op den top do lokkende sirene, en aan haar voet den hopeloos verloren Rijnvaarder! Intusschen, de inwendige mensch liet z n rechten gelden en-de aandacht moest verdeeld tusschen tafel en natuurschoon. Plots werden aller blikken onweerstaanbaar getrokken naar eenzelfde punt... sm witten pantalon! Wat was geschied? Bange ver moedens rezen! Onwillekeurig gingen duim en wijsvinger naar zHker lichaamsdeel. Maar scher per toezien deed begrijpen. De „Rijnlaudsche mosterdwerper" had zijn werk gedaan. Nie- jnand waagde iets te zeggen. Zoo werd de terugtocht aanvaard naar net promenadedek. Geweldige opschudding bij die honderden medereizigers! Het eeme lachsalvo volgde het andere, totdat eindelijk.... ook het slachtoffer begreep! Met een flink stuk kran tenpapier trachtte hij, nochtans zonder succes, de schade te herstellen. Medelijdende tochtge- nooten trachtten hem op te beuren, maar dat hielp al heel weinig. Het bleef 'n verloren dag. t „Corpus delicti" werd intusschen door de politie in beslag genomen. Van de(n) dader(s) tot heden nog geen spoor! AANRIJDING De melkboer H., uit de Hoofdstraat werd gistere ia die straat met zijn fiets, waarop oen bus m-elk bevestigd was, aangereden doos- een autobus. H. kwam te vallen waarbij d» melk over de straat wegvloeide. VERKOOP BOUWGROND Als aanvullingslijst van te verkcopen per- ceelen bouwgrond stellen B. en W. mede voer te besluiten: Tot verkoop aan den heer P. Dupont q.cu alhier, van een perceel bouwgrond, gelegen aan de Wille mde Zwijgerlaan O.Z., hoek Louise de Colignystraat N.Z., ter oppervlakte van on geveer 450 M2., tegen een prijs van 15, Tot verkoop aan den heer P. Huijskes, alhier of zijn meester van een perceel bouwgrond, gelegen aan de Willem de Zwijgerlaan O.Z., tér breedte van ongeveer 19.25 M. en ter diepte van plm. 30 M., tegen een prijs van 15 per M2., ter bebouwing met een dubbele villa. Tot verkoop aan de hoeren J. Visser en H. Schouten te Rotterdam of hun meester van een perceel bouwgrond, gelegen aan de van Mits- schembroekstraat O.Z., ter lengte van 65 M. en ter diepte van 19 M., tegen een prijs van 16 per M2., ter bebouwing met vrije beneden- en bovenwoningen onder kap ter breedte van ten minste 5 M. Tot verkoop aan den heer W. Moerman <3.3., alhier, van een peTceel bouwgrond, gelegen aan de Kamerlingh Onneslan N.O.Z., ter breedte van 22 M. en teir diepte van 25 M., tegen een prijs van 18.50 per M2„ ter bebouwing met een 4-tal huizen, elk bevattende één beneden en twee bovenwoningen. Tot verkoop aan den heer W. Moerman q.q., alhier van een perceel bouwgrond, gelegen aan de Oosterstraat Z.W.Z., hoek Stephenson- straat, ter breedte van 5 M. en ter diepte van 15 M., tegen een prijk van 16 per M2„ ter be bouwing met een café met pakhuis en twee bovenwoningen ofwel met een winkel- en woon huis en twee bovenwoningen. STRAATAANLEG Rond het scholencomplex der St. Willibrordus- stichting aan de Lange Singelstraat Door den Raad werd reeds besloten mede werking te verleenen tot de stichting van een nieuwe school door de St. Willibrordusstichting in het Singelkwartier. De St. Willibrordus stichting wenscht deze te bouwen naast haar bewaarschool aan die Lange Singelstraat. Deze schoolbouw brengt mede den aanleg van straten zoowel om de lagere school als om de bewaarschool, alwaar die aanleg indertijd ge deeltelijk is uitgesteld tot den bouw van de lagere school. In verband daarmede verzoeken B. en W. machtiging van den Raad om inzake den straat- aanleg overeenkomsten met de St. Willibrordus stichting en het Kerkbestuur van de R. K. Kerk aan den Singel aan te gaan. Genoemd Kerkbestuur bezit n.l. den grond voor de Laurens Costersitraat langs de scholen voor een gedeelte van de breedte. Waar reeds bij raadsbesluit van 18 Novem ber 1919 voor een gedeelte der straten machti ging wend verleend, zal deze nu slechts het overige betreffen. KASGELD VEREENIGING TOT BESTRIJDING DER T.BC. De Vereeniging tot bestrijding der tubercu lose. heeft aan dan Raad verzocht, van de op brengst vam de gehouden fancy-fair en loterij een bedrag van ƒ3000,te mogen bestemmen, voor kasgelden. B. en W. zijn van oordeel, dat, mot het oog op de omstandigheid, dat verschillende haten eerst in de kas komen, wanneer reeds aanzien lijke uitgaven zijn gedaan, het verzoek voor Inwilliging vatbaar is. -Zij stellen derhalve voor op het verzoek een gunstige beschikking te nemen en daaraan te verbinden dezelfde voorwaarde, die indertijd in een soox-tgelijk geval ook aan de Vereeniging tot bescherming van zuigelingen is voorgesteld, n.l., dat de Vereeniging schriftelijk verklaart, dat bij eventueele ontbinding der Vereeniging het bedrag in de gemeentekas zal worden ge stort. INRICHTING VAN EEN ACHTSTE LEERJAAR B. en W. schrijven aam den Raad: Als gevolg van de In de Leerplichtwet aan gebrachte wijzigingen moeten de leerlingen, die alle zeven klassen der lagere school hebben doorloopen en nog niet den leeftijd van 13 jaar hebben bereikt, nog een geheel schooljaar de school blijven bezoeken. Bij het openbaar lager onderwijs verkeeren thans plm. 35 leerlingen in diit geval, E#t spreekt van-zelf, dat men deze kinderen niet eenvoudig het zevende leerjaar kan laten doubleeren, doch dat men met de leerstof verder moet gaan. Wij zijn daarom voornemens, bedoelde kin deren tezamen te brengen in een klasse, welke dus feitelijk het achtste leerjaar zal vormen. Voor de eerste inrichting van deze klasse zal een bedrag van plm. 300.noodig zijn. SCHEEPVAART SCHIEDAM, 6 Aug. Aangekomen Duitsch s.s. Heinrich Podeus, lediig van het strand van Zand-voort, om te dokken in de Wilhelminaha ven. SCHIEDAM, 7 Aug. Aangekomen; s.s. Cha- grek, van Bremenhaven cm te .dokken in de Wilhelm inahavon. SCHIEDAM, 8 Aug. Aangekomen: s.s. He lena miet papierbout van St. Petersburg; s.s. Dagmar, van Gent om te bunkeren beiden m de Wilhelminaharven. SCHIEDAM, 8 Aug. vertrokken: s.s. Koti Intern, Rott. Lloyd, naar Rotterdam. DIEFSTAL Door de politie Is gistermiddag aangehou den en in bewaring gesteld de woonwagen bewoner G. H. alhier, verdacht van diefstal van eetn zestal zijden heerendassen en een paar schoenen ten nadeiale van den winkelier in heerenmode-artikelen K. aan het Lroers- veld. I>e dassen en schoenen werden hij hem in beslag genomen. ONGEVAL Gistermiddag heeft mej. de G. uit de Lek straat zioh vrij ernstig aan handen en armen gebrand, doordat de vlam van het gaskomfoor in een pan met vet was geslagen. Tm de vlam te dooven hield zij -de pan onder de kraan van dé waterleiding, waardoor de vlam nog hooger oplaaide. Door dr. Ris werd mej. de G. verboden. PATER GR. HOEKSTRA O.P. Pater Hoekstra, die, zooais men weet, be noemd is tot kapelaan in de parochie van O. L. Vrouw Rozenkrans, zal zijn zilveren priesterfeest op Denderdaig 15 dezet te Rot terdam, aa welke stad een groot deel van zijn priesterlijken arbeid toeviel, vieren. Om kwart over negen zal hij in de kerk van het Allerh. Hart, aan de van Oldenbarne- veltstraat aldaar een plechtige H. Mis van dankbaarhei dopdragen. GOUDEN HUWELIJKSFEEST IN HET ST. JACOBS-GASTHUIS Heden herdenkt het echtpaar L. Blok en T. Beukers, verblijf houdend in het St. Jacobs- gasthuis, den dag waarop zij 50 jaar geleden te Raeuwijk in het huwelijk traden. In een bijeenkomst van het college van re genten en regentessen werden de oudjes van morgen deswege gehuldigd. Burgemeester Stulemeyer, voorzitter van het college van regenten, noemde in zijn toespraak dezen dag er een van groote beteeken-is. Het Is een dag van verheuging, waarop ook gevoelens van rken-telijkheid zullen opkomen. Het re genten-college meent niet te mogen achterblijven met zijn wensche-n; bet heeft het zich ©en plicht geacht, er voor te zorgen, dat dit feest zoo passend mogelijk kan worden herdacht. Namens de Goref. Gemeente sprak ds. v. d. Woude, die den wensch uitsprak, dat God met zijn genaden en gunsten het echtpaar nabij moge zijn. De heer van Hoogdalem zeide, dat het hem als wijk-ouderling alijd eea genoegen was, den heer Blok te bezoeken. Hij wensehte het echt paar veel geluk in de overige jaren, die God (hun schenken mag. Nadat de heer Bonenberg het woord had gevoerd om namens de diaconie der Garef. Gemeente een geschenk onder convert aan te bieden, sprak nog de heer v. Dam, bin- nenregent van het St. Jacobs-gasthuis. Ontroerd bracht de heer Blok, die reeds 131/!, jaar In het St. Jacobs-gasthuis verblijf houdt, mede namens echtgenoot» en kinderen dank voor de gebrachte geluk wenschen. De oudste zoon van het jubileerende echtpaar bracht eveneens dank voot alles wat reeds voor zijn ouders is gedaan, waarbij bij berecht de ver pleegster en den heer en mevrouw van Dam huldigde voor hun toegewijde hulp. Onnoodig te vermelden, dait 't gouden bruids paar danig in die bloemetjes was gezet. Het regeuten-ecllege bad een groote taart gezonden. R. K. S. V. „EXCELSIOR" V acantie-ericket Het is gewoonte geworden dat de zwart- zitte-n bun vacantie zooveel mogelijk gelijktijdig nemen en deze dan benutten voor het spelen van enkele wedstrijden hoofdzake'ïk cricket. Zondag werd de wedstrijdenserie geopend met een match tegen A. D.O. in Den Haag. Deze werd door de zwart-witten gewonnen. Gisteren werd in Rotterdam tegen V.O.C, gespeeld welke club met diverse le elftallere uitkwam. Excelsior scoorde slechts 50 runs waarvan R. v. Lingen met 9 topscorer was. V.O.C. bereikte 'sléchts 37 runs dank zij het schitterend bowlen en fielden der Schiedam mers, die ook het geluk aan hun zijde vonden. Voor de 2e maal ingaande scoorde Excelsior 82 runs, Th. de Boer 15, Leem' erts 15 en v. Lingen 15. V.O.C. moesit derhalve 96 runs maken om te winnen waarvoor zij één uur beschikbaar had den. Dit gelukte inderdaad, zoodat V. O. G. triumpheerde. Donderdag wordt in Den Haag tegen Quick gespeeld en Vrijdag ontvangen de zwartwitten H.C.C. dat zij reeds vorige week bezochten. Zondag vindt de revanche-match tegen A.D.O. plaats. Verder staan nog op het programma wedstrij- tegen het R. K. Lyceum in Haarlem, de return- match tegen V.O.C. enz. Voetbal In het vertegenwoordigend elftal van het district Rotterdam van den D.H.V.B., dat op den districtendag in September a,s. in het te Haarlem te houden districtentournooi zal uit komen, zijn van Excelsi-or voorloopig gekozen: J. J. Kioos; W. Peters; R. van Lingen en J. Ruts. Het elftal staat onder de deskundfge leiding van den voormaligen Feijenoord-recbts- buiten, den heer Petterson. Het districtsjuniorenelftal speelt enkele wed strijden, o.a. tegen V.D.Z. in Arnhem, hetgeen een aardig uitstapje belooft te worden. Zondag spelen - 2 proefelftallen, waarvoor 8 Excolsior-junioren gekozen zijn. EEN PALINGLIEFHEBBER Ten nadeele van de viasehers G.D,,wonende Zeestraat, M. B. wonende S-teenstraat en G. de G. wonende Zwartewaalschestraat, zijn door verbreking der hangsloten, uit hun visch. bunnen, liggende in de WHhelmdmaihaven, on- dtans-cbeiidemlijk 60, 12 en 25 pond paling ontvreemd. TE WATER Gistermiddag tegen 2 uur i3 op de Schie een hand-wagen beladen met lompen en toe- behoorendie aan den voddenkoopman v. L. door eien wagen waarvan bet paard geschrok ken wais in het water geduwd. Een partij lomp-en ginig daarbij verloren. POGING TOT INBRAAK. Dinsdagnacht hebben eenige personen getracht inbraak te plegen bij den smid J. S., Nocrd- einde, alhier. Door Inklimming door een raam hadden zij zich aan de achterzijde toegang verschaft tot de woning. Zij werden gestoord door den wakker geworden knecht, waarna de ongewenschte bezoekers ijlings door den tuin wegvluchten. Naar we vernemen wordt niets vermist. Van de daders, die over het weiland vluchtten, heeft men nog geen spoor kunnen vinden. ONVEILIG KETHEL. Wederom bereikte ons een bericht van een ongewenscht bezoek, hetwelk men hedennacht aan dé woning van de weduwe v. W. aan den Schiedamseheweg wilde brengen. De po gingen werden verijdeld en de dieven namen de vlucht. WAARSCHUWING. Vanwege het Hoogheemraadschap Delflad werden heden aan weerszijden van de Stee menbrug waarschuwingsborden geplaatst waarop met duidelijke letters wordt bekend gemaakt: „Brug onbetrouwbaar, alleen op eigen verantwoording bereidbaar". BURGERLIJKE STAND GEBOREN 5 Aug.: Cornelia Franoisca Li- dulna, d. van B. J. Valk en C. J. H. Melchers, Mariastraat. Teuntje, d. van J. Sterenborg en T. Kalkhoven, van Leeuweuboeckstraat 17. OVERLEDEN: 5 Aug. J. E. vau Dort 25 j. echtgenoot© van P. Goedhart, Nassaulaan, L. Grootveld 68 j. weduwe van A. F. Wiegel, Nassaulaan. M. H. J. de Zwart 61 j. echtge noot van E. W. S. Smits, Goereeschestraat. EEN K. L. M. VRACHTVLIEGTUIG Naar wü vernemen, is de K. L. M. bezig aan het bouwen van een vrachtvliegtuig van eigen ontwerp. Het toestel, een eendekker met Jupiter motor, dat zich in bouw bevindt bh Werkspoor, is ontworpen door den constructeur Carley, in samenwerking met de heeren De Bree en Pool, van den technischen dienst der K. L. M. De heer Carlay, die de eerste licht-motorige sportvlieg- tuigen in Nederland bouwde, is gerulmen tijd geleden in dienst van de K. L. M. overgegaan. HET TRAGISCH EINDE VAN EEN DUURVLUCHT Bij het stijgen overtrokken Aangaande de oorzaak van het noodlottig einde van de duurvlucht der Amerikaansche vliegers Crichton en Haughland, met het vliegtuig Minneapolis op 29 Juli, lezen we in de Ameri kaansche bladen de volgende bijzonderheden. Het toestel bevond zich reeds 154% uur onafgebroken in de lucht, toen Crichton de machine ineens omlaag bracht, om een bericht af te werpen, meldende, dat alles naar wensch ging. Na laag over het veld te zijn gevlogen, hracht hij de machine weer in de stijgvlucht, doch dat ineens zoo sterk, dat het vliegtuig zijn vliegsnelheid verloor, en zijdelings omlaag viel. Wel slaagde Crichton er nog in, het toestel weer vlak te krij gen, doch de hoogte was te gering, om de be- noodlgde vliegsnelheid nog te kunnen terug winnen. Hierop sloeg de eendekker plat neer op de cementen racebaan, die om het veld loopt. De bestuurder was op slag dood, terwijl Haugh land, die toen het ongeluk gebeurde, in de cabine lag te slapen, den volgenden dag aan de bekomen verwondingen overleed. MAJOOR FRANCO Uit den dienst ontslagen Zooals we de vorige week berichtten, werd de vermaarde Spaansche vlieger majoor Franco, die in Juni met drie metgezellen een hachelijk Oce- aanvluoht-avontuur beleefde, door de marine rechtbank tot twee maanden verbanning naar oen klein dorp veroordeeld', welke straf den majoor echter door Primo de Rivera werd kwijt gescholden. Franco blijkt het echter wat al te bont te hebben gemaakt Op grond van het feit, dat hij ernstige kritiek heeft uitgeoefend op de manier, waarop de Spaansche marine-autori teiten het zoeken naar zijn toen reeds als verloren beschouwde vliegboot leidden, is de majoor thans van zijn commando ontheven, en uit den dienst ontslagen. EDWARD SCHLEE LEVENSGEVAARLIJK GEWOND Door een schroefblad getroffen De Amerikaansche vlieger Erward Schlee, die in 1927, met William Brock, de historie-makende vlucht volbracht, door tusschen 27 Augustus en 14 September met den Stinson eendekker „Pride of Detroit", Van Amerika via den Atlantischen Oceaan, Europa en Britsch Indië, naar Tokio te vliegen, is door de schroef van een vliegtuig levensgevaarlijk gewond. Het ongeluk gebeurde in de gemeentelijke luchthaven van New York, terwijl Schlee de startblokken voor het vliegtuig wegtrok, waarmede twee collega's naar Wausau, Wis. zouden vliegen. Schlee is president van de S-chiee-Bi-oek Aircraft Corporation. HET IN BESLAG GENOMEN FRANSCHE VLIEGTUIG Hard tegen hard Het Morane sportvliegtuig, waarmede de Fran- scha vliegster Maryse Hiltz einde Juni op een uienveld ortder Halfweg een noodlanding maakte, en hetgeen op Schiphol gerechtelijk in beslag werd genomen, doordat de vliegster de gevraagde schadevergoeding van 2000 gulden geweigerd had te betalen, is nog steeds niet vrij gegeven. Naar later door deskundige taxateurs werd vastge steld, zou de schade aan de op het veld staande gewas aangebracht, hoogstens 50 gulden bedra gen. Naar wij vernemen is de Frangaise thans doende, den eigenaar van het uienveld gerechte lijk aansprakelijk te stellen voor alle schade, die uit de in beslagneming van haar vliegtuig voort spruit. SUPREMATIE VAN DE AMERIKAANSCHE MARINE-LUCHTVAART Zevenmaal sterker dan de Engelsche luchtvloot De marine-medewerker der Londensehe „Daily Telegraph" wijst in een artikel op de groote betee- kenis die door tal van marine-autoriteiten aan het luchtwapen als onderdeel der vloot wordt toege kend, en constateert in dit verband, dat op 1 Maart van dit jaar de Amerikaansche marine S67 luc-htvaardige vliegtuigen bezat, tegen de Britsche marine slechts 135. Na dien datum plaatste de Amerikaansche marine nieuwre orders voor een totaal van 273 vliegtuigen, tegen 18 dooi de Britsche marine. Hierdoor is de verhouding voor luchtvaardige en in bouw zijnde vliegtuigen thans geworden: de Amerikaansche marine 1140, de Britsche ma rine 153. De suprematie van den Amcrikaanschen marine-vliegdienst bedraagt dus 7 maal dc sterkte van dien der Britsche vloot. Volgens de huidige toename, zal de verhouding spoedig 10 tegen 1 bedragen. Alleen gedurende de week, welke 6 Juli eindigde, bestelde het Amerikaansche marire- departement 152 nieuwe vliegtuigen; in die eene week werden dus ten behoeve der Amerikaan sche vloot evenveel nieuwe vliegtuigen besteld, als momenteel de heele sterkte der Britsche marine-luchtvloot bedraagt. FELLE BRAND TE EERBEEK. Moeder bij do redding van haar 1 ernstig gewend. Te Eerbeek is brand ontstaan in een gelegen aan den Coldenhovenschen weg e" woon-d door de arbeidersgezinnen van J- beek en B. Klein Gotink. Het vuur dat naaf p' vermoedt ontstaan is door brand in den steen, greep met groote hevigheid om zich In een minimum van tijd stond de S3^ woning in lichte laaie, zoodat ook de a"" grenzende huizen groot gevaar liepen. Aangewakkerd door den feilen Zuid-^'eS,( lijken wind, kwam de. vonkenregen neer of behuizing van KI. Holdijk, pl.m. 300 meter de plaats waar de brand ontstaan was. deze woning werd mede een prooi der vla®®6. ~M T braV a v owu yxwj. uci Vrouw Verbeek bekwam bij de redding baar jongste kind, dat zich nog in het 1 dende perceel bevond, zulke ernstige bra wonden, dat onmiddellijke geneeskundige moest worden ingeroepen. De vrouw werd 10 baar kind, dat ook brandwonden bad gekreSe^ per auto naar het ziekenhuis te Velp 0 gebracht. Een kalf kwam in de vlammen om. E"'1'.. laag, zijn de drie gezinnen tegen brand ve zekerd. DRIEMAAL OVER DEN KOp GESLA0^ Auto vernield, inzittenden gewond Op den Napoleonsweg nabij Kessel (L.) een der achterbanden van een in volle rijdenden auto, waarin gezeten een famiU8 Haarlem op vacantiereis naar Luxemburg- moedelijk door bet te krachtig remmen de wagen tot driemaal toe om. ej De inzittenden werden er uit geslinge^ bekwamen vrij ernstige verwondingen en j zingen. Het bovendek van den auto. werd versplinterd. ONiDER PUIN BEDOLVEN Een arbeider ernstig gewond De 41-jarige bouwvakarbeider P. R. is ren op een bouwwerk aan de Laan v. voort te 's Hage door vallende siteenen -"".[j fen en onder puin bedolven geraakt. HÜ et een hersenschudding bekomen en is naar ziekenhuis van het Roode Kruis gebracht- PAARD EN WAGEN TE WATES- Met veel moeite gered Gistermorgen stond op de Lauriergracht Amsterdam bij den zeephan-del van de i'r H. J. Meyer een met een hit bespannen waS voor de grossierderij Kruis en De Haas. Pe stuurder van den wagen wilde het voert"*' dat met een aantal zakken soda was gela^e(j doen draaien. Het paard moest, om de k»r Jt kunnen doen draaien, vlak aan den wal"" staan. Het werd schichtig en sprong in het v':l'L den wagen mee in de gracht trekkend. a voerman kon er nog net op tijd afspring""- zwaarte van den wagen drukte het paxird t ver onder water en belette het weer boven waterspiegel te komen. Onmiddellijk werd brandweer gealarmeerd, die na enkele i"'" ten met den reddingswagen ter plaatse vj, scheen. Het kostte vrij veel tijd, bet voer'"" en een handkar, die ook het water was iaë0. trokken, weer op het droge te brengen. -s:1 geveer een uur waren wagen en paard °P wal gehesehen. Het paardenkadaver is doo" brandweer weggevoerd. 11 VAN OPLICHTING VERDACHT Wegens gebrek aan bewijs vrijspraak gce'sf Voor de rechtbank te Middelburg he"^ Dinsdag terecht gestaan E. J. v. D., 54 schipper te Rotterdam, gedetineerd te M1*1 burg en J. S., 33 jaar, vertegenwoordige" v een bergingsmaatschappij te Wemeldinge Aan beiden werd ten laste gelegd, dat t Karreman, procuratiehouder der Nederland5' Transport Verzekeringmaatsehappij, bij maatschappij het schip „Vertrouwen" v eerstgenoemden verdachte door uen heer P' Deursen, firma M. J. van Weeghel te dam was verzekerd, hebben bewogen 1-"' te geven aan S. voor sleep- en bergloon. tUj - L'jil voor te geven, dat toen de „Vertrouwen' April of begin Mei 1928 bij Wemeldinge opliep, het schip is binnengesleept doo" bergingsvaartuig „Dorus Rijkers" van S- wijl in werkelijkheid het schip op eigen k;'lC|jt ten de haven was binnengeloopen. Zij hebt»:I ook verteld aan C. M. Fouw, expert, die v0''r,eii firma van Weeghel de schade kwam 0Pn<S en lieten dit ook vertellen door den kar1' van de „Dorus Rijkers", terwijl v. P ^,,1 schriftelijke verklaring in dezen geest 8 Fouw mede gaf. De eisoh luidde voor beide verdachter, maanden gevangenisstraf, voor wat v. P treft met aftrek van het voorarrest. De verdediger bepleitte vrijspraak w-'S' gebrek aan wettig en overtuigend bewijs- EEN ZEEMAN AAN EEN BOOM VASTGEBONDEN e" Een grap van kameraden? Op de Oude Waal te Amsterdam werd man gevonden, die aan een boom was borden. De man, een. stoker van een No-'1",,,-. schip, dat, geregeld op Amsterdam vaart, keerde sterk onder den invloed van st"r drank en werd naar het politiebureau j/J Warmoesstraat gebracht. Daar verklaard^ niet te weten, hoe hij in deze onaangena"18^;! sitie wa3 geraakt en dat hij beroofd was^ 30 kronen. De politie bleek den man re jjji> kennen. Zoo dikwijls hij namelijk ui' jjC, drooggelegd Noorsch vaderland Amsterdamse zoekt, is bij doorloopend dronken en si" zijn kruistochten dan meestal in een of 8 zec politiebureau. De politie vermoedt, dat de man door zijn eigen scheepskameraden de grap aan den boom is vastgebonden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 2