ALGEMEEN OVERZICHT. Zaterdag 10 Augustus 1929 Derde Blad Pagina 1 VAN DE HAAGSCHE CONFERENTIE; SOWJET-PIONIEREN. EEN VLAAMSCHE ACADEMIE VOOR WETENSCHAPPEN. Dorp door brand verwoest. DE AANSLAG TE ZAGREB. oorlogsschepen in duitsche HAVENS. DE TERUGREIS VAN DE ZEPPELIN". .GRAF, ONTPLOFFING AAN BOORD VAN een tankschip. HET CONFLICT IN AZIE. CHINA EN DE MOGENDHEDEN. TANTE NELLY ZIET LONDEN. MINISTER DE GRAAF. l UIT HET RUSSISCH PARADIJS. ENGELAND EN EGYPTE. STAKING IN DE AMERIKAANSCHE DAMES-KLEEDINGINDUSTRIE. t TP3 De Enigelsche minister Snowden schijnt op het standpunt te blijven staan, dat Engeland *echt heeft op een billijker regeling der her tel-betalingen. Hij bepleit dit recht niet om °P die wijze Frankrijk te dwingen tot toege ven inzake de Rijnland-ontruiiming, maar om- dat hij meent, dat Engeland meer geld eischen I n'ag. Op dit punt staan alle Engelschen achter ®howden en als deze in deze zaak voet bij stuk j houdt heeft, hij de geheels Enigelsche pers achter zich. De Fransche bladen zijn buitengewoon boos °P den Engelschen minister. Zij .beweren, dat Showden een doodgewone, keiharde nationa Dst is, dat hij den strijdbijl weer opgraaft te- gen Frankrijk en de conferentie van Den Haag ih gevaar brengt. De Fransche minister Briand schijnt blij- Dens zijn, aan de pers afgelegde verklaring, hog goede hoop te hebben, dat Engeland van ®igen meening afstand zal doen, nu het alleen ®taat. Maar Engeland moet niet slechts van e'5en meening afstand doen, doch ook van efeh geld en dat is een zwaarder offer. Het schijnt, dat de politieke kwesties veel makkelijker geregeld zullen worden dan de fi- hancieele. Alleen wordt er nog strijd gevoerd °ver de vraag of het gebied in Duitschland dat hu nog bezet is; na ontruiming, nog een com missie van toezicht zal bezigen. Er is in be éioiS&i verleden jaar ai over gesproken, zei Driand; maar. voegde hij er bij: Ongelukkiger wijze heeft men zich in Duitschland voorge teld, dat het in de bedoeling lag een m i 1 i ''Ire commissie van toezicht in te stellen, d'6 geheeil buiten de bestaande verdragen om- S'hg. nat het Duitsche volk zich tegen dat denkbeeld had verzet, kon spr. zich voorstellen, maar de geheele aard van het voorstel was v°lkornen verkeerd verstaan. Achter het voor tel zat niets anders dan de wensch, de goede Verstandhouding tusschen de landen te bevor deren. De gewezen katholieke- rijkskanselier dr. Josef Wirth, die namens Duitschland 't woord v°erde in de politieke commissie verklaarde zich tegen een Commissie ran Toezicht, zooals Briand die voorstelde. Indien de Duitsche deiogatiim naar Duitschland zou moeten te>- rugkeeren met deze nieuwe commissie, dan zou de tegenwoordige Duitsche regeering verdwij nen, en zou alle arbeid vergeefsch zijn geweest" Men hoopt echter in de politieke commissie toch wel een vorm voor overeenstemming te vinden. Het groote gevaar van een mislukking der conferentie door de financleele meenings- versöhillen, heeft de staatslieden In de poli tieke commissie wakker geschud en hun het bewustzijn bijgebracht, dat zij niet door het opblazen van onbeteeken-ende meeningsver- schillen de moeilijkheden der conferentio nog moeten vergrooten. Als naast het financieele geschil tusschen Frankrijk en Engeland nog een crisis-stemming zouden komen in verbanu met Fransch-Duitsdhe geschillen in de poli tieke commissie, dan zou dit wel eens een te zware krachtproef voor de conferentie kunnen blijken te zijn. Men weet dat de communisten veel kracht besteden aan de propaganda onder de jeugd. In dieze maand hebben in heel Rusland kin- der-congnessen, samenkomsten der „pionieren" plaats. De bolsjewistische pers staat vol van deze congressen, maar zij klaagt tegelijkertijd over die nog geringe medewerking van de com munistische organisaties. De houding tegen over deze pionieren is niet goed genoeg en er worden streken genoemd en steden, waar men zeer afwijzend tegenover de pionier-bijeenkom sten staat. Het schijnt, dat diit optreden van kinderen, en de ouders en vakvereenigingen, wat erg veel begint be kosten. Velen vinden ook, dat de kin deren niet moeten optreden als volwassen men- sehe. Deze „pionieren" schijnen een beetje J;e veel praats be krijgen; zij zijn de radicaalste bolsjewieken en de felste vijanden van den godsdienst. Van gezag der ouders over deze kinderen komt weinig of niets terecht; zij zijn do slachtoffers van woeste agitatoren. Geen wonder, dat velen in Rusland niet erg gesteld zijn op de ,,pioniors"-oongressen. Onze Brusselsche correspondent meldt ons Wij maakten gewag van de stappen, gedaan ®srst door de heeren Vermeylen en Boekcx, later door de heeren Vermeylen en van Cau- Vfelaert bij ministers Vauthier en Carnoy, in Verband met de oprichting van een Vlaamsche Wetenschappelijke Academie. Naar het „Laatste Nieuws" thans verneemt, ^ordt in het departement van Kunsten en Wetenschappen een voorontwerp van wet voor bereid en zal de kwestie reeds worden te. berde gebracht in de eerstvolgende vergadering van den kabinetsraad. Dl Brussel dan wel Antwerpen als zetel van ^et lichaam zal verkozen worden, is nog niet Wtgemaakt. Tengevolge van een weggeworpen sigaret DASSAU, 9 Augustus. (H.N.) Het dorpje Hun- dort in Opper-Oostenrijk is gisteren door een brand bijna geheel verwoest. De brand ontstond in een schuur, doordien eên arbeider een eindje sigaret achteloos had Weggeworpen. Tengevolge van den sterken wind breidde cle brand zich snel uit en werden alle huizen van het dorp door het vuur aangetast. t Hoewel acht spuiten uit den omtrek te hulp hwamen, gelukte het slechts één woning te red- Allo overige gebouwen zijn tot den grond Joe afgebrand. De schuldige arbeider is wegens landstichting door nalatigheid gearresteerd. GROOTÊ FABRIEKSBRAND. OLMüTZ, 9 Augustus. (W.B.) In de gebouwen der groote moutfabriek Ignatius en Wilbelm Driess in Olmiitz-Paulowitz is Donderdag een êi'oote brand uitgebroken. 'Iet behulp van eèn troep militairen kon het vuur na drie uur blusschen worden gelocali- tsserd. De schade bedraagt 2.000.000 kronen. Talrijke arrestaties Uit Belgrado wordt bevestigd dat in den nacht van 5 op 6 Augustus een homaanslag is ge pleegd op de gendarmerie-kazerne te Zagreb. In het officieele regeeringsbericht wordt de aanslag als geheel ongevaarlijk voorgesteld en verklaard, dat een voorwerp met ontplofbare stoffen gevuld tegen den muur van de kazerne is geworpen. Afgezien van een stuk muur, dat werd vernield en enkele gebroken vensterrui ten is er geen materieele schade van beteekenis aangericht terwijl een agent licht gewond werd. Volgens andere berichten heeft de ontplof fing echter veel grootere schade aangericht en is zij veroorzaakt door een helsche machine die men binnen de kazerne had weten te bren gen. De ontploffing had des nachts tegen half een plaats met een ontzaglijke knal, die door de heele stad werd gehoord. De zolders van beide verdiepingen werden vernield, terwijl een gen darme ernstig en 7 anderen licht gewond moe ten zijn. Een wachtpost zag voor de poort van de kazerne een verdacht persoon staan en wilde dien arresteeren, doch deze slingerde een handgranaat naar zijn vervolgers en wist zich uit de voeten te maken. De aanslag wordt aan communisten geweten, doch houdt ongetwijfeld verband met de oppo sitie tegen de dictatuur. In de afgeloopen week zijn te Zagreb 102 personen gearresteerd, die van communisme worden verdacht. Het zijn grootendeels arbeiders en studenten. Er gaan geruchten volgens welke deze poli tieke gevangenen door de gendarmes mishan deld worden en daarom gelooft men dat de aanslag op de kazerne een daad van wraak is geweest, ook om den dood van drie jonge com munisten te wreken, die enkele dagen geleden te Samowar bij Zagreb in een vuurgevecht met gendarmes zijn gevallen. DERLIJN, 9 Augustus. (W.B.) De eerstvol- -ide weken zuilen de Duitsche havens weer 'czoak krijgen van een aantai buitenlandsche 0°t'ogsschepen. L it Italië worden twee pantserkruisers, de -3a" en de „Ferruccio" vervracht. De sche- beu staan onder commando van den vice-admi- ra;D Rota. Dit Spanje komen vier moderne torpedo- lagers, uit Rusland twee kruisers twee tor- h^dojagers, uit Argentinië de „Presidente Sar- "Dento". MOORD OP CHAUFFEUR KLEMM Hef drama nog steeds een raadsel Dablonz, 9 Augustus. (W.B.) De moord a 'i Kunnersdorf, op den straatweg van Ga- onz naai, Reichenberg, waaraan de vracht- ochauffeur Klemm ten offer viel, is nog no'»llS U'et opgehelderd. Het .wordt integendeel ^steeds raadselachtiger, j 'J een tweede sectie op het lijk van Klemm Vastgesteld, dat Klemm niet twee, zooals "vankelijk bleek, doch minstens vier schoten vLt gekregen. y«,. 6rder werd vastgesteld, dat de doodeiijk °og.elukte Mizera, die de schoten op Klemm ijvif-n gelost, een beroepsmisdadiger is, over 'Jij- de Politie geen berichten bekend maakt. H*0* z'ch ook Weber genoemd hebben, ■iuigp moet tegenover een vrouwelijke ge- hen kot Gablonzer ziekenhuis gezegd heb- Watjnp bet ongeluk niet zou gebeurd zijn, haa ^er Klemm zittende Mizera niet met ^sclloten- Dit is echter in tegenspraak Waarbii .Verl£laringen hij het eerste verhoor, et reletJ beweerde van een schietpartij vol- nIets gehoord of gezien te hebben. WAAR SOCIALISTEN REGEEREN Communistische betooging verboden BERLIJN, 9 Augustus. (H.N.) De Berlijn- scha president van politie heeft de betooging welke de communisten op 11 Augustus op de Bulowplatz wilden houden, verboden op de over weging, dat de rijksbanier reeds lang het voor nemen heeft te kennen gegeven op dien dag op dit plein een betooging te houden, zoodat het gevaar voor botsingen en het in gevaar bren gen van de openbare veiligheid bestaat. NOODWEER in frankrijk PARIJS, 9 Augustus. TH.N.) Gisteren hqeft een hevig .noodweer In de buurt van Villefrac gewoed. Van een spinnerij en van talrijke hui zen werden de daken afgerukt. Op het station werden goederenwagons omver geworpen. In de omgeving zijn de wijnbergen verwoest en honderden boomen ontworteld of afgeknapt. De schade wordt op 50 millioen francs ge raamd. 34.600 WAARZEGSTERS IN DE LICHTSTAD Volgens een berekening, door een belasting ambtenaar op grond van de laatste belasting statistiek gemaakt, wordt het aantal waarzeg sters te Parijs op 34.600 geraamd. AUSTRALISCH MOTORSCHIP IN BRAND Verscheiden personen gewond MELBOURNE, 9 Augustus. (R.O.). Bij het havenhoofd van Williamstown is het motor schip „Falsterno", dat 16.000 kisten kerosine en smeerolie bevatte, in brand geraakt. Men slaag de er in, den brand te blusschen, doch ver scheiden personen werden gewond. T LUCHTSCHIP KOMT WAARSCHIJNLIJK REEDS VANDAAG TE FRIEDRICHSHAFEN AAN f Toch over Engeland7 Naar een Wolff-telegram uit Berlijn meldt, heeft dr. Eckener gistorenochtend draadloos geantwoord op de uitnoodiging om met den Zeppelin a.s. Zondag boven Berlijn te komen, om het grondwetsfeest oi> te luisteren. „Hartelijk dank voor de uitnoodiging", aldus dr. Eckener's telegram, „maar de „Graf Zep pelin" zal waarschijnlijk reeds Zaterdag te Friedrichshafen zijn Een „United Press''-tericgm111 meldde ons, dat het radiostation van de Amerikaansche marine te Washington gedurende een uur te vergeefs getracht heeft, met de „Graf Zeppe lin" verbinding te krijgen.' Volgens een aan de wèri? te Friedrichshafen ontvangen radiobericht, bevond de ,,Graf Zep pelin" zich gisterenmiddag om 5 uur 1000 K.M. ten Zuid-Westen van Ierland. Het luchtschip houdt sterk koers naar hot Noorden, zoodat men aanneemt, dat het toch in de bedoeling van dr. Eckener ligt, om Engeland te passeeren. Te Friedrichshafen zijn rëeds alle maatregelen getroffen, om hèt luchtschip terstond na aan komst voor de wereldreis uit te rusten. Groote hoeveelheden ga« zijn reeds op de werf aanwezig. Veel vracht zal op de wereldreis niet worden vervoerd. In plaats daarvan zal een groote hoeveelheid benzine voor de motoren worden meegenomen. Alle voorwerpen, die ge mist kunnen worden, zullen uit het luchtschip verwijderd worden. Het aantal passagiers voor de wereldreis zal vermoedelijk tusschen de 16 en de 20 bedragen. Volgens een bericht uit New Vork moet de kas van het luchtschip kort voor het vertrek uit Lakehurst gestolen zijn. De kas bevatte ongeveer 3000 Mk. en verschillende voorwerpen van waarde, die aan leden van de bemanning behoorden. Een der laatste telegrammen meldde nog. dat de „Graf Zeppelin" zich om 17 uur M.E.T. op 49 graad N.B. en 26 graad V.L. bevond. Het luchtschip heeft dus een zeer snelle reis gehad. De „Graf Zeppelin" bevond zich te 21 uur MET. op 50 gr, NB. en 15 gr. 3 min. V.L. Het luchtschipmaakt goede vorderingen. 1 doode, 11 gewonden NEW-YORK, 9 Augustus. (N.T.A.) In de ha ven van de naburige fabrieksstad Bayonne (New-Jersey) had lieden aan boord van het tankschip „AVilliam Rockefeller" van de Stan dard Oil Comp. een ontploffing plaats, waar door een man werd gedpod en elf leden der bemanning gewond. De brandende petroleum verspreidde zich op het water, hetgeen het reddingswerk zeer be moeilijkte. Sleepbooten trokken het in vlammen gehulde schip van het dok der Standard Oil Company. De ontploffing was hevig en in de heele om geving, zelfs te New-York, hoorbaar. Pauselijke bemiddeling? De correspondent der „Dernières Nouvelles' te Shanghai seinde aan zijn blad dat de Pause lijke nuntius in Peking opdracht gekregen heeft oni de regeering van Nanking mede te deelen, dat het Vaticaan zich bereid veTklaart om te trachten het conflict tusschen Rusland en China langs minnelijken weg op te lossen en dat het gaarne daartoe zijn medewerking verleent. Tegelijkertijd hse£t bet Vaticaan den nuntius opdracht gegeven om maatregelen te treffen ter bescherming der Katholieke bevolking in Mantsoerije. Nog geen opheffing der oude voorrechten LONDEN 9 Aug- (N-H.) De correspondent van de Daily Tel." te Shanghai meldt, dat in zake de" buitengewone rechten een stap der mogendheden bij de Nankingregeering te wach ten staat, daar men van opvatting is dat onder de tegenwoordige omstandigheden deze rech ten nog niet opgeheven kunnen worden. Een nota van de mogenuneden is reeds gereed en zal dezer dagen te Nanking worden overhan digd. De nota zet den toestand uiteen en verklaart, dat de mogendheden bereid zijn de consulaire rechtspraak zoo spoc^'S mogel., op te heffen, indien het zeker is. dat de toestanden In China zelf voldoenden steun aan de onderdanen van andere staten verzekeren. HET KATHOLICISME IN CHINA 52 leden van een familie behooren tot den geestelijken stand Pater Firmino Sen-Riug-Piao S.J., die eeni- gen tijd geleden in den hoogen ouderdom van 84 jaar gestorven is. was geboren aan den oever van het Tien-Shanghaomeer. Hij behoor de 62 jaar tot de orde der Jesuieten en was 54 jaar priester. Reeds in zijn prilste jeugd moest hij met zijn ouders, broers en zusters naar Shanghai trekken, omdat er een revolutie uitgebroken was. Het gezin vestigde zich toen in de nabijheid der katholieke kerk van Ton-Ka-Dou en van dezen tijd af was God zichtbaar met hen. De jeugdige Firmino trad kort daarop in de Orde der Jesuieten. 52 leden der familie Sen, mannen en vrouwen volgden in den loop der jaren het voorbeeld van Pater Firmino. RIJKSKANSELIER M LLER. BERLIJN, 9 Augustus. (H.N.) De toestand van rijkskanselier Müller blijft bevredigend, zoodat men een normaal verloop van de ziekte verwacht. Een gedaante-verwisseling 'Van onzen correspondent Londen, 6 Augustus 1929. Tante Nelly is niet mijn tante, maar de tante van een achttienjarig nichtje. We noemen haar onder elkaar Taete Nelly, sinds we ont dekt hebben, dat ze dat-achttienjarige nichtje heeft. Zij werd bijna vijftig jaren geleden in het Noorden van Londen geboren. Haar leven lang heeft ze weinig vreugde en veel zorg gehad, maar ze is dankbaar voor haar geboorte. Ze woont nog steeds in 't Noorden van Londen in een fatsoenlijke achterbuurt. Eens in de maand gaat ze per tube naar ICennington, ten Zuiden van de Theems, waar haar getrouwde zuster (met 't achttienjarige nichtje) woont Wat er boven die tube is, heeft ze nooit ge zien. Ze heeft de Theems nooit gezien. Ze is neen, ze was tot vóór gisteren toe nooit in Londen, in 't echte Londen geweest; ze gruwde van het echte Londen, ze was doods bang voor het echte Londen. Ja ééns, als heel klein kind, was ze met haar broertjes en zusjes door grootvader meegenomen om de Tower te zien. Maar zoover was het nooit gekomen. Grootvader bedronk zich in de eer ste de beste „pub", en de kinderen werden door een politie-agent naar huis gebracht. Nelly komt eenige malen per week bij ons werken. We houden veel van haar, omdat ze zoo goed en leelijk en onhandig is, en zij houdt veel van mijn vrouw en vooral van onze poes. We hebben ook steeds 'n zeker bij- geloovig ontzag voor Nelly gehad. Ze woont in een heel geheimzinnig huis vól menschen, en ze is min of meer de presidente van die republiek. Ze vertelt wonderlijke verhalen van al die menschen. Mijn vrouw is thans precies op de hoogte, maar ik zal waarschijnlijk nooit er achter komen wie de dochter van Oild Dix is, en met wien Mad Clare getrouwd is. Ik ben niet meer jong genoeg om de graven van 't Hollaudsche Huis (óf iets dergelijks) uit mijn hoofd te leeren. Maar we hebben of hadden vooral eerbied voor Aunt Nelly, omdat ze nog nooit in Londen geweest was. We beschouwden dat als een zeldzaam bewijs van beginselvastheid. We begrepen ook, dat 't een psychologisch ver schijnsel was, dat niet op zichzelf kon staan, maar verband moest houden met geheimzin nige deugden, waarvan we het bestaan zelfs iet vermoedden. We hebben nooit durven vra gen: „Maar Nelly, waarom hen je toch nooit in Londen geweest We vreesden dat die vraag onbescheiden zoo niet onzedelijk was. Gisteren was Bankholiday. De grootste Bankholiday van het jaar. Vanmorgen kwam Aunt Nelly ais naar ge woonte om twaalf minuten over half acht. Mijn vrouw had haar de keuken zien ingaan en was toen verschrikt hij mij binnengekomen. „Nelly is anders.dan anders", zei ze ontsteld. „Dat kan niet", hield ik vol. „Wat is dan anders „Ik weet 't niet. Ze ziet" er anders uit". ,,'n Nieuwe mantel „Neen, 't zijn niet haar .kleeren. 't Is haar voorkomen". ,,Toch niet.ik durfde 't bijna niet zeggen dronken „Dronken!" riep mijn vrouw verontwaar digd uit. „Nelly drinkt nooit iets anders dan thee". Schuchter bleven we aan de ontbijttafel zit ten. We durfden geen van beiden de gang in te gaan, uit vrees Nelly te ontmoeten, 't Was beter dat we dat moment samen beleefden. We wachtten dus, in plechtige, doch eenigszlns gedrukte stemming, tot ze de thee zou binnen brengen. De minuten duurden uren. Eindelijk opende- ze de deur. Ze klopt nooit. Dat is óók een van haar ontzag-inboezemende beginselen. We zagen eer3t haar achterkant, want 't is voor haar een eerezaak de deur te sluiten nog voor zij recht binnen ïb, daar haar moedeT stijf van de rheumatiek geweest is tengevolge van open deuren. Ze komt dus altijd achteruit binnen, wanneer ze een blad In de handen heeft. Van achteren zag ze er gewoon uit. Maar toen ze zich omkeerde, ontwaarde ik, nog vóór mijn vrouw gefluisterd had: „zie je wel...?" dat 't een andere Nelly was dan we ooit ge kend hadden. Neen, 't waren niet haar klee ren, 't was haar innerlijk of iets van dien aard, dat haar plotseling naar 't gezicht scheen gestegen te zijn. Zóó moet Columbus er hebbeu uitgezien toen hij in Spanje terugkwam na Amerika te hebben ontdekt; We waren beiden doodverlegen met 't geval. Was 't onbescheiden iets te vragen Of was 't onbescheiden niets te vragen „Laat mij begaan", fluisterde mijn vrouw. Zeer juist. Zulke zaken kunnen 't best ge- entameerd worden door een mede-vrouw. Nelly", vroeg mijn echtgenoote (maar haar Stem klonk wat onzeker) „heb je een prettige Bankholiday gehad Nelly keek even wantrouwend. Jk ben eon dronkaard en een woesteling. Dat is niet mijn schuld. Alle mannen zijn dronkaards en woes telingen. Die arme NellyZe is, geloof Ik, altijd bang, dat ik iets heel slechts tegen haar zal doen in een van mijn dronken of woeste buien, en is daarom gereserveerd in mijn nabijheid. Ze keek even wantrouwend. Daarna keek ze nóg even wantrouwend. Vervolgens zette ze 't theeblad neer. 't Was indrukwekkend stil. De poes hield op met spinnen. En door de stilte klonken de onaardsehe woorden: „Ik heb gisteren Londen gezien En statig verliet ze de kamer, Ohs over latend aan onze diepe gedachten. Eindelijk zei mijn vrouw: „Knijp me". „Foei, lieve, wat denk je wel „Ik wil weten of ik waak of droom". Toen herwon ik mijn levenskracht. Ik was da man in huis. Ik moest optreden. Ik belde. Mijn vrouw verbleekte. „Wat doe je „Bellen". We hoorden de keukendeur openen. Ik zelf begon 'n beetje te trillen, maar ik vermande mij, en toen Nelly binnentrad voelde ik mij meester van den toestand. i Ontwikkeling van het Indische zelfbestuur in de naaste toekomst In een interview met den Indischen mede« werker van het „Hbd." zeide de nieuwe minister van Koloniën omtrent de door hem bij het bestuur te volgen lijnen o. m. het volgende U begrijpt dat het regecren van en in IndiÜ tegenwoordig veel moeilijker is dan vroeger. Ook de taak van de Europeesche bestuursamb tenaren is onder de nieuwe beginselen ver anderd en zwaarder geworden. In het algemeen is bevelen gemakkelijker dan leiden en advisee- ren De belangrijkste vraagstukken, het dage- lijksch bestuur van Nederlandsch-Indië betref fend, houden verband met de bepalingen van. 1922 aangaande de bestuurshervorming en met de Staatsinrichting van 1925. De huidige alge meens politiek is daarbij niet het uitvloeisel van subjectieve inzichten en theorieën, maar in hoofdzaak van de tijdsomstandigheden. En daarom ook zou van verandering van onze poli tieke gedragslijn in het algemeen weinig sprake kunnen zijn. Het nieuwe regeeringsstelsel brengt overigens mede, dat veel in Indië zelf wordt geregeld en niet meer i Holland. De Staatsinrichting van 1925 laat verder in groote mate ruimte voor ontwikkeling van het Indisch zelfbestuur in de naaste toekomst. Wat di taak van den wetgever aangaat, wordt overigens wel eens wat veel uit het oog verloren, dat de wet in dit opzicht niet veel meer geven kan dan normen voor de staatkundige ontwik keling van het land. Uit den aard van de zaak z"! de groei van het staatkundig leven van de bevolking eerst langzamerhand zich daaraan kunnen aanpassen. Een betrekkelijk langdurige periode van overgang brengt noodzakelijk tel kens moeilijkheden mede. Daaraan valt niéts te veranderen; Indië zal zijn tijd en gelegenheid moeten hebben om in te groeien in het nieuwe stelsel. Bannelingen verplaatst Rakofski, oud sovjet-gezant te Parijs, die naar Astrakan verbannen was, is nu overge bracht naar Jekaterinenburg in den Oeral. Hij mocht niet naar Moskou terugkeeren. Sapronow, oud-secretaris der arbeiders- en boereninspectie. is, wegens zijn weigering riet Trotski te breken, naar Tsjita verbannen. De meening van Chamberlain Sir Austen Chamberlain, de vorige minister van buitenlandsche zaken, heeft in een rede te Belfast verklaard, dat hij zich zijn eindoordeel over de voorstellen van Henderson aan Egypte wenscht voor te behouden. De voorstellen vereischten een nauwgezet on derzoek en hij sprak de hoop uit, dat de gee ring dit belangrijke vraagstuk in onpai gen geest zou behandelen en de denkbeelde.. '..aar in goede trouw aan de hand gedaan om haar bij haar moeilijke taak te helpen, zou begroeten. Chamberlain zeide dat hij het vraagstuk in den meest vriendsohappelijken geest en met den ernstigen wensch om de nationale politiek te bevorderen, die bij alle partijen ingang zou vinden, wenschte te naderen. WAAR GEEN CHRISTENDOM IS De pest der kinderhuwelijken Zooals men weet, worden de huwelijken in Indiëvoor de overgroote meerderheid rer ls op jeugdigen leeftijd gesloten. Ongeveer 8 millioen meisjes zijn in hare vroegste jeugd door een huwelijk gebonden, verklaarde onlangs mevr. Underbill, de gedele geerde voor Indië op een Engeiache conferen tie voor de bescherming van moeder en kind. Daar werd ook de volgende statistiek gepubli ceerd: Er zijn 329.000 vrouwen en 29.000 wedti wen beneden de 5 jaren; 2.774.000 vrouwen en 105.142 weduwen onder de 10 jaar. Men treft vaak moeders van 16 jaar, die reeds 3 kinderen hebben, terwijl grootmoeder 25 jaar oud is 1 NEW YORK, 9 Augustus. (V.D.) Het bestuur van den bond van arbeidsters in het dame3- kleedingbedrijf (International Ladie3 Garment Workers Union) heeft besloten, de staking te proclameeren. Tachtigduizend arbeidsters zijn hierbij betrokken. De staking omvat Amerikaansche en Cana- deescho steden, o.a. New York, Philadelphia, Boston en Chicago. Ik zei: „Nelly vertel!" 't Klonk bevelend. Verschrikt keek Nelly mijn vrouw aan. DeZe knikte geruststellend, als wilde zij zeggen dat mijn dronk ditmaal geen kwade was „Old Dist heeft me gisteren mee naar Londea genomen", bekende Nelly. „Ik heb Londen ge zien. Ik ben in de Westminster Abbey ge weest. Ik had altijd gedacht dat die alleen bestond op briefkaarten, maar ze bestaat echt. 't heb 't Parlementsgebouw gezien. Ik heb de Theems gezien. Wie had dat ooit kunnen denken 1 Ik heb Buckinghampalace gezien, en ik heb aan een politie-agent gevraagd hoe de koning het maakte. En het is alles hèèl anders dan ik gedacht had. 't Lijkt niets op Kentish Town, 't Is zóó mooi, zóó grootsch, zóó rijk dat ik er iederen dag wel zou willeu heen gaan. Ik heb de St. Paul's gezien. Ik ben op Londonbrldge geweest. Ik heb't leven leeren kennen. O mevrouw, o meneer, wat is de wereld toch groot en mooi. En nu weet ik pas, hoe heerlijk 't is in de wereld geweest te zijn". Ze lachte trotsch en gelukkig. We deden be langstellende vragen. Ze beantwoordde ze geestdriftig. Ze antwoordde zelfs mij zonder eenige vrees dat ik haar zou aanvliegen. Toen ze naar de keuken teruggekeerd was, zei mijn vrouw „Nelly is niet meer Nelly". Ik schudde treurig het hoofd, en stond op om naar stad te gaan. Toen ik een uur later over Londonbridge liep, dacht ik „Londen is niet meer Londen",

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 9