DE HAAGSCHE CONFERENTIE GOUDEN HARTEN ER KOMT EENIGE ONTSPANNING FEUILLETON DINSDAG 13 AUGUSTUS 1929 TWEEDE BLAD PAGINA 2 MISVERSTANDEN UIT 6en WEG GERUIMD OF VERZACHT. WERKT DE CRISIS NOG HEILZAAM? NEDERLAND EN EELGIE. AUTOBUSDIENST ROTTERDAM—SCHEVENINGEN. ONDERWIJZERS DIE GEEN SALARIS KRIJGEN, --O DE ZONDAGZITTING De zitting begon te ltwart na twaalf en duur de tot half twee. Alle gedelegeerden namen er aan, deel. Een communiqué werd er niet uitge geven, doch na afloop vertelde minister Hilfer- ding, dat bet een persoonlijke bespreking was geweest, waarin misverstanden en scherpheden zeer verzacht waren. Van Duitsche zijde werd nog verzekerd, dat de misverstanden van persoonlijkon aard wa ren opgehelderd. Van Engelsche zijdp vernemen vrij, dat in het algemeen verschillende misverstanden tot klaarheid zijn gebracht. Over het algemeen kan het standpunt van de Parijsche pers aldus worden samengevat, dat een misluking van de conferentie zonder meer thans als geheel buitengesloten wordt be schouwd. Aan den anderen kant wordt rekening schonwd. Men kan de diagnose van den toestand op Zondagavond het best aldus formuleeren: in de persoonlijke verstandhouding tusschen de gedelegeerden, en in het bijzonder tusschen do Britsche en Fransche woordvoerders in de financieele commissie, Snowden en Chéron, is een belangrijke verbetering ingetreden; alle in dit opzicht bestaSnde persoonlijke misverstan den zijn uit den weg geruimd. „De persoonlijke misverstanden zijn uit den weg geruimd, verschillende zakelijke misver standen zijn verzacht en ietwat opgehelderd", Beide een der gedelegeerden na afloop der hij- eenkomst en dezelfde opvatting vonden wij bij ie andere delegaties terug. Men Duitsch-Engelsch-Fransch kolenkartel?.... In de kringen der conferentie spreekt Jien thans reeds van de mogelijkheid va.n een buiten het Young-plan omgaande Duitsch- Engelsch-Fransehe kolenkartel-vorming, die den Engelschen voldoende afzetgebieden voor hun kolen waarborgen zal. De duur der conferentie Mocht omtrent dit voor Engeland's industrie en werkloosheidsvraagstuk belangrijke punt eenige overeenstemming in uitzicht komen, dan zal dit wellicht de behandeling der andere geschilpunten vergemakkelijken. Doch nu ten gevolge van Snowden's houding de deskundigen vermoedelijk nog Wijzigingen van het Young- plan zullen hebben uit te werken, behalve de regelen van toepassing van het Young-plan, zooals bij den aanvang van de conferentie over het algemeen was verondersteld (nadere om schrijving der bevoegdheden der internationale bank, enz) ligt het voor de band, dat de Haag sche conferentie stellig niet gereed zal komen in de veevtien dagen, die Briand nog hier zou "willen blijven. Wel is het waarschijnlijk, dat de conferen tie bij een slagen in haar taak baar slotverga deringen in ieder geval weder in Den Haag houdt. minister Chéron. MAC DONALD SEINT AAN SNOWDEN Minister Snowden. Ameriüaansche berniddeling'splannen? LONDEN, 12 Augustus. (H.N.) Naar verluidt, heeft Mac Donald aan Snowden een telegram gericht, waarin hij dien3 standvastige houding op de conferentie goedkeurt. Men beschouwt dit telegram als een ant woord op de geruchten, volgens welke Mac Donald naar Den Haag zou komen, om in de bestaande meeningsverschillen te bemiddelen Ook Dloyd George heeft te kennen gegeven, dat hij Snowden's houding goedkeurt en dé hoop geuit, dat hij standvastig zal blijven. Van conservatieve zijde wordt eveneens instem ming met de houding van Snowden verklaard. Het is een feit, dat Snowden de geheele na tie nog steeds achter zich heeft en zal hebben Behalve de mogelijkheid, dat de conferentie tot September of wellicht tot November ver daagd zal worden, voor welk denkbeeld Briand zou gevoelen, bestaat vooral belangstelling voor het optreden van Morgan en Lamont. len gelooft niet, dat een eenzijdige druk van Amerika op Engeland het beste middel zou zijn om een mislukking der conferentie te vermj De Duitsche ministers Wissell en Severing naar Den Haag De rijksministers Wissell en Severing zijn zondagavond' naar Den Haag vertrokken. Polen's rol ter conferentie Naar een Berlijnsch nieuwsagentschap uit Den Haag verneemt, heeft Zaleski tot den se- cietaris-generaal van dö conferentie, liet ver- zoek gericht, de protocollen over de beraad slagingen der politieke commissie tor beschik king van de Poolsche delegatie te stellen, aan- gezibn Polen in deze commissie niet vertegen woordigd is. Dit verzoek is echter door den secretaris-ge neraal der conferentie beslist geweigerd. De rol van Polen op de conferentie zal dus be perkt blij ven tot de aanwezigheid van Zales ki bij de onderhandelingen van de financieele commissie. DE MAANDAGBIJEENKOMST DER FINANCIEELE COMMISSIE De Duitsche leveringen in natura De financieele commissie heeft gistermorgen slechts een korte bijeenkomst gehouden, die van 10 uur tot kwart voer twaalf duurde. De geheele bijeenkomst w s gewijd aan be sprekingen over de regeling van het Young- p an met betrekking tot de aan «-Duitschland daarbij geboden logeüjkheid, om een gedeelte van de schuld gedurende nog tien jaren in goe derenleveringen af te doen, een regeling, die. naar men weet, een der drio Britsche hoofd bedenkingen tegen het Young-plan is. Zou men Snowden's eigen voorst.pl, om de bij eenkomst tot Woensdag te verdagen, ook mogen opvatten als een teeken, dat Snowden zelf in ziet, dat hij Zaterdag veel te ongeduldig is ge weest? In ieder geval heeft Snowden door zijn voorstel het zelf om--gelijk genaakt, dat hij msdag zijn koffers zou pakken en reeds heen gaan! Duitschland zou dus geen afstand kunnen doen van do voordeelen, die door de regeling van de nog 10 jaren voortdurende goederen- evenngen althans in dit opzicht het Youn™- plan aan Duitschland biedt. VERBLIJDENDE GERUCHTEN Nieuwe concessie van Fransche zijde? Onze bijzondere verslaggever ter conferentie seint ons d.d. gisteren: De Fransche delegatie moet besloten zijn, ten einde het welslagen der Haagsche conferentie mogelijk te maken, nog eenige andere conces sies aan Engeland te doen'behalve de in alge- mebnen zin'door Chéron Zaterdag reeds aan- gekondige concessies met betrekking tot de Duitsche leveringen In natura. Men meent zelfs dat Frankrijks bereidwilligheid zoo ver zal gaan, dat het geen bezwaar zal hebben om Engeland een grooter aandeel toe te kennen in het onvoorwaardelijk gedeelte van de door Duitschland verschuldigde annuïteiten. DE ONTRUIMINGSKWESTIE Privé-besprekingen 0p Dinsdag In de gisterenmiddag gehouden vergadering, van de politieke commissie onder presidium van Henderson werd naar in de Engelsche Persconferentie werd medegedeeld, voortge gaan met de bespreking van de kwestie van het instellen van commissies ter behancIeIing Tan den teohnischen kant der ontruiming In den loop van die discussie werd gesproken over den mogelijken datum van het begin ea van het einde der ontruiming. Bepaalde daia zijn niet genoemd. Dat de bijeenkomst eerst in den namiddag Is vastgesteld, vond hierin zijn reden> dat men fle gedelegeerden in staat wilde stellen vóór de bijeenkomst de kwesties met liun technische aavis-eurs te bes-preken. De vergadering van de politieke commissie zelf werd verdaagd tot Woensdagmiddag 4 uur. De bijeenkomst van de juristencommissie, die de kwestie van de commissie van verificatie en verzoening zal onderzoeken, is bepaald" op morgenmiddag 3 uur. Stresemann wil de bezetting vóór den winter weg zien Over de technische moeilijkheden der ont ruiming sprekende heeft Briand hedenmiddag herinnerd aan hetgeen er dezen winter is voorgevallen en de moeilijkheden, die de regee ring daarvan heeft ondervonden. Stresemann heeft daarop geantwoord: „AU ik in uw plaats was, zou ik zorgen, dat ik er vóór den winter uit was! RONDOM HET BINNENHOF V/at gebeurde Maandagmiddag in de poiitieke commissie? Onze correspondent ter conferentie schrijft: De ongeduldige heer Snowden, die na vijf conforentiedagen het reeds noodig vond te ver klaren, dat hij niet zijn geheele leven in. Den Haag wilde doorbrengen, kan inzake ge- duldproeven een voorbeeld nemen aan het publiek en de pers buiten en binnen bet Bin nenhof. Toen,ik vanmiddag om" half twee het Binnenhof verliet en de financieele Jieeren al langer dan pen uur weg waren, terwijl de poli tieke êommissle eerst tegen vier uur verwacht kon worden, stond er al een heele menigte, zoo als voor, tijdens en na iedere eommissle-zitting voor de poorten van het Binnenhof te wachten, om den auto van Briand en Stresemann en Snowden en anderen te kunnen zien voorbij snellen! Ik zeg: de auto. Want werkelijk van de staatslieden zelf, die binnen de gesloten auto zitten, zal toch bitter weinig te bespeuren zijn. Tevergeefs trachtte ik de oude vrouwtjes, die meestal een belangrijk gedeelte van het wach tende publiek vormen, aan te moedigen, om zich nog wat rust te geven. Twee uur later stond ik zelf weer op het Bin nenhof. Mijn oude vriendinnen stonden fiwg steeds er buiten. Confidenties, of zij veel gezien liadden, hebben zij mij niet gedaan. En toen begon ons wachten, heen en weer drentelen geruchten opvangen'en geruchten verspreiden opnieuw. Twee uren lang! Het duurde twee uren! Twee uren konden wij weder de architectonische schoonheden van het Binnenhof en de Ridderzaal bewonderen, wanneer wij genoeg geruchten verzameld en weder verder verbreid hadden! Toen, na twee uren, zou ons geduld beloond worden, de heer Zechlin was, zooals altijd, de eerste der pers chefs, die onze weetgierigheid trachtte te be vredigen. De oogst voor twee uren wachtens was thans wel heel schraal. „Ik mag niets zeggen!" verklaarde dr. Zechlin en de Britsche en Fran sche pers-gedelegeerden, de lieeren Stewart en Eargeton, verzekerden daarna hetzelfde. „Was het verloop der zitting zoo dramatisch?" vroegen wij angstig, vreezend dat op de nog DB VPYCLQER VAN EDISON. Negen onderworpen aan een examen, waarM^da^ItéSder^i^i^mi h3bim beantwoording hee.t voorgelegd. De niet beëindigde crisis in de financieele nu toch nog een tweede crisis in de politieke commissie zou volgen. Het antwoord trachtte geruststel lend te zijn. Briand en Stresemann hadden beiden hun standpunten uiteengezet, doch vol komen overeenstemming was nog niet ver kregen. Op voorstel van voorzitter Henderson was toen besloten, dat de perschefs vanavond geen pers conferentie zouden houden. Want Henderson wilde niet, dat de tegenstrijdige 'ge zichtspunten, die stellig over eenigen tijd tot elkander zullen zijn gebracht, thansHn de pers zouden verdedigd en aangevallen worden, met de overdrijving, die m'enige persbesehouwing van nature eigen is, waardoor een wederzijdsch wat toegeven wellicht verzwaard zou worden! Wij zullen bij hét lezen van deze pers-uitin gen over een dreigende crisis in de politieke commissie onze kalmte bewaren. De verstand houding tusschen Briand en Stresemann is weder zoo goed hier in Den Haag, dat zij stel lig alle moeilijkheden overwinnen zullen. De crisis van Snowden heeft de delegaties boven dien zoozeer met schrik voor een mislukking der conferentie vervuld, dat Briand en Strest Hervattingen dre onderhandelingen te 's Gravenhnge De correspondent van het „Hbd." ts Brass-] meldt: De Conferentie-correspondent van „Le Soir" te Den Haag weet aan zijn blad op steilïge wijze te melden, dat de Nederlandsch—Belgische onderhandelingen te 's-Gravenhage zullen'wor den hervat, zoodra de heer Hijmans vrij zal wezen van de tegenwoordige zorg over het doode punt van de Herstelconferentie. De correspondent meent te weten, dat de heer Beelaerts van Blokland over eenigen tijd zal worden aangewezen om Nederland te Bi ussel te vertegenwoordigen. De correspon dent, die meent dat ook te 's-Gravenhage een nieuwe Belgische gezant zal worden benoemd, besluit: De Conferentie te 's Gravenhage zal voor ons dit resultaat hebben gehad, de Belgen en Nederlanders nader tot elkander te hebben ge bracht. inann zeker al het mogelijke doen zullen, 0:' een nieuwe crisis (als de eerste overwonne' wordt, wat men thans geneigd is aan te reiner te vermijden. Dat het op die manier erg langzaam voo- waarts gaat, is echter niet te ontkennen. Dof-' dit is vermoedelijk wel een opzettelijke tactiek van Briand. POLITIS ARRIVEERT TE DEN HAAG. Gistermorgen is in het Hotel „De Twee St» den" te 's-Gravenhage aangekomen de gezand en gevolmachtigd minister van Griekenland 1° Parijs, N. Politis, de bekende leider der Griek" sche delègatie in de algemeene volkenbond'- vergadering. De excursie naar Amsterdam weer uitgesteld De tocht der journalisten bij de herstelcon- t'erentie Aaar Amsterdam, welke nader °P Donderdag was bepaald, 5s weer uitgesteld. Beslissing van de Kroon De Kroon heeft ongegrond verklaard de be roepen van de Spoorwegen en van de Haagsche Tram wegmaatschappij tegen de beslissing van Staten van Zuid-Holland, waarbij de aan de N.V. Zuid-Hollandsche Autohandel Maat schappij te Den Haag verleende vergunning tot het onderhouden van een autobusdic.nst tusschen Rotterdam (Waalhaven) en Scheve- ningen (Kurkaus) is gewijzigd. DE Cp-CPERA-TÏE Henri E.igelesi als hoofdregisseur Haar men ons meldt, is het thans vrijwel zeker, dat de heer Henri Engelen als hoofd regisseur aan dc co-Opera-tie verbonden zal worden voor hst komend seizoen. Engelen, de regisseur der Nederlandsehe Opera's is verschdMens jaren hoofdregisseur geweest aan de Kon. Vlaamsclie Opera. Thans zal hij dus weder naar Nederland terugkeert. ROMAN VAN I. EDHOR Dit het Duitsch vertaald door •I- M. v. H. een zear fiCt laassr °Ph°u<ïen, merkte hij e* itch blijkbaar onbehaaglijk voelend en ou- geuul'dig om Z1ch been kijkend. Morgen moet ik met den eersten trein naar Bebach terug. -vrnrt maar llGt h®3*® Wezen' dat wii van- onze verloving vieren in hotel-Central, waa.r ik van nacht logeeren zal. Juffrouw Anna komt u met Ruth mee. Is er nog een of anderé formaliteit te vervullen tegenover je stief vader, want di9 is zeker Rut's vocgd! Dat neem ik wel op me, zei Anna haastig. Des te beter. De assessor stond op Wat er verder gebeuren moet, zullen we in het'hotel wel bespreken. Ik wil zoo spoedig mogelijk vader van mijn ve-rloving op da hoogte rengen en ik hoop tot aan den dag van de bruiloft Ruth bij mijn zuster te laten inwonen r. anneer zal het huwelijk plaats vinden? vraag9 k,t>Dk ln Acna'S stem bij die 'S n0g niat met zeerheid te zeggen nog do nor*T 200 E!>0ediS lelijk. Ik moeé Tr" t maatregelen nemen en dat vraagt tijd. Intusschen zal Ruth naar ik hoop, "J I0™ van bet gezelschapsleven aan gewend hebben en in ieder opzicht zich ver volmaakt hebben. Carmen heeft een prachtig huis in Dresden en kan mijn verloofde heel goed ontvangen. Mijn zuster is nn een jaar ge leden wéduwe geworden en heeft sedert kort de rouw afgelegd. Daar wacht Ruth aangenaam leventje. En Anna? mengde Rutli zich in het ge sprek. Hellda keek verwonderd zijn verloofde aan. Wat bedoel je? Ruth vergeet, dat ik mijn stiefvader niet zoomaar zonder meer verlaten kan, kwam Anna snel tusschen beiden. Maar ik wil niet van Anna scheiden ri°p Ruth uit. Hellda drukte het bevende meisje stevig tegen zich aan. Na kortefi tijd zal dat toch moeten ge beuren, lieveling. Anna wisrP een bilk, waarin onbeschrijfelijke liefde straalde, op haar stiefzuster, die zich in haar armen wierp. Wees kalm, lieveling. Jo weet, dat ik wel ergens onderdak zal komen. Toen Hellda, vergezeld van do twee meisjes in de gelagkamer kwam en aanstalten maakte om weg to gaan, kwam "Grubert met veel lawaai en als gewoonlijk niet al te vast ter been de keldertrap af, smeet de voordeur open en keek met wijd-geoponde cogen 'naar den voornamen bezoeker, die zonder een wcord te zeggen den binnenkomende voorbij wilde gaan. Halt! Blijf staan! bulderde Grubert met zware stem. Hellda keerde zich om. Een blik op de bleek geworden gezichten der twee meisjes deed hem begrijpen, wien hij tegenover zich had. Een bitters walging vervulde hem en gehoor gevend aan een ©ogenblikkelijke opwelling, liep bij in een wijden boog om de waggelende gestalte van den dronkaard heen en wilde, zonder van zijn verloofde afscheid te nemen, zich verwij deren. Ho, ho! Wie is dat daar? Zeker een vrijer van Ruth? vroeg Grubert, die de situatie be greep. Hellda keerde zich onmiddellijk om,ging naast Ituth staan en haar hand vattend zei hij: Ruth Walden is do verloofde van assessor von Hellda en staat onder zijn bescherming. Zoo, haha! Een onophoudelijk grijnzen vulde dien uitroep aan. Den naam heb ik niet goed verstaan, zeg hem nog eens. Gaat u nu weg, mijnheer von Hellda, ik vraag het u dringend, drong Anna aan. Hellda drukte Ruth de hand en verwijderde zich vlug. Wat gebeurt hier allemaal? bulderde Gru bert in een uitval van woede. V/at zijn dat voor geheimzinnigheden, zoo zonder mijn medeweten? Met een vlugge beweging duwde Anna de lichte gestalte van Ruth door de glazen deur en drukte haar stiefvader neer op ds stoel, terwijl zij er naast blaef staan. Ik zal u alles vertellen, vader, als u kalm Wilt luisteren, begon ze op zachten toon. Die mijnheer heeft Ruth in Bebach ontmoet en wil zich nu met haar verloven. En daar weet ik allemaal niets van! Ja juist, daarom was hij hier, om u te vragen. ik belette het hem. omdat. omdat. Jij leelijke heks, heb je weer een of ander laag plan uitgebroed! Vader, die assessor is een voornaam lieer, bij beeft een vooraanstaande positie en is van aanzienlijke familie. Wat zou dat, ik kon geen woord zeggen; ik had. Ik verzoek u. Je hebt niks te verzoeken, je hebt te doen wat ik zeg. Vader, luister nu toch eens. Jij vervloekte rooie; de woedende man greep een bierflesch, die op de toonbank stond en dreigde daarmee in de richting van het meisje. Het fleschje was nog niet leeg en de inhoud kwam op het japonnetje van Anna terecht. G, ubert hield nog steeds den hals van de flesch omklemd en sloeg er mes naar zijn stiefdochter, die doedel ijk verschrikt d-o ocgen sloot. Ze was niet in staat een vin te verroeren en ver wachtte elk oogenbük den slag, die wel een doodslag kon zijn. Toen, op het allerlaatste oogenblik vloog de glazc-n deur kletterend open, een suizende slag zoemde door de lucht, een tweede volgde en met een doffen smak' viel Grubert languit op den grond en bleef bewe gingloos Hggan. Om Gods wil, wat is er gebeurd? gilde Anna. Ruth stond daar als een wrekende engel, met een rotting in de opgeheven rechterhand en koek ongevoelig op de plotseling verstomde gestalde van haar stiefvader. Ik heb hem geslagen. In zijn gezicht. anders had hij jou gedocd, zei zo met harde, vreemd klinkende stem. Wat heb je gedaan, Ruth, Ruth! Most ik dan een moord laten gebeuren? De bleeks lippen van het jonge meisje siddca-den, maar ih haar wec-ke kindergezicht verscheen nu een smartelijke, maar vastberaden trek, dio duidelijk aan haar gelaat een andere uitdruk king gaf. Met bevende handen vatte zij den arm van haar zuster, die nog altijd bewegingloos stond. Help me op een stoel, Ruth en geef me wat water; het is net of alles verlamd is. Is hij dood? vroeg Ruth met akelig rustige slem. Ruth! riep Anna ontzet uit, dat verhoede God! Wankelend stond Anna op en boog zicli over haar stiefvader, dia zonder teeken van leven op den stoel lag. Ruth, help toch, vroeg Anna, maar haar zuster week schuw terug. Mijn handen zullen dien onmensch niet Do tusschenkouist van den minister verzocht In de gemeente Everdingen (Z. H.) is da ge-meentebegrooting door Ged. Staten van Z-" HoIIand met goedgekeurd. Een klein gescliü over het al of niet betalen van een tijdelijks ac.mmistratieve kracht veroorzaakte dit con* met. De gemeente ontvanger, daartoe gemach tigd door den burgemeester, weigerde de uit* bc.aling van salarissen aan onderwijzers ambtenaren. De onderwijzers die begrijpelijk voor de vacantie salaris zouden -uivangen, kre gen bericht dat liet salaris over Juli niet zoU worden uitbetaald en dat geen mkele toezeg ging kon worden gedaan, wannec-r dit dan wel zou geschieden. Het hoofdbestuur van den Bond van Nederlandsehe Onderwijzers heeft zich ih eerste instantie tot den Minister gewend om door „hooger" tusschenkomst de uitbetaling der salarissen voor de onderwijzers te verkrij gen. aanraken; alles wil ik doen, maar dat niet. Kleine Ruth! Hij heeft je toch jarenlang onderdak verleend het is toch ook mensch, al is het dan geen gostle; het is 0113 echt niet te oordeelen maar onze plicht om I0 helpen. Ik begrijp, dat nu de gevoelens je be st, or pion, maar jo moot je hart het zwijgen op leggen, ais in moeilijke ocgen blikt en handelen noodzakelijk is. Met samengeknepen lippen stak Ruth nu baar handen uit era na veel moeite gelukte het den bewustelooss man op zijn bed te leggen, waar hij bij kwam en in slaap viel. Do schemel ing was intusschhen gevallen en vulde de ongezellige keldcm nte met donker0 schaduwen ia de lioaken. Y/at nu? vroeg Ruth met klanklooze stem- Doe do deur dicht, zei Anna, uitgeput op een stoel neervallend. Ruth knielde naast haar neer ©n legde baar hoofd in den schoot van haar stiefzuster. Praat niet op zco'n toon, smeekte ze, daar kan ik niet tegen. Kind, kind, wat heb je gedaan! Ik wil voor 'ons een tin :s maken, ee'a rustig en kalm tehuis, zooals Eva en Anna Dolling hebben. Kleine, lieve Ruih! Als je maar veel bi-ld van von Hellda, als je maar veel van b' hield. Hoe graag zou ik dan over het g-sscH» in jullie omstandigheden heenstappen. Je nog wel jong en kunt nog veel leeren, ook om hem te beminnen em het hem r-ar den zin ts maken, taaar zonder den macht "g-a steun va° de liefde is dat zoo ontzettend r ccilijk. Je mi»schie>n zijn liefde kunnen verliezen e<n v da.n? Hij schijnt niet erg geduldig van na(u«r em zijn blood stroomt nog al wild door Z'J aderen; hij wil alles en alles tegelijk. Piea indruk heb ik van hem gekregen. En wat ka jij hem geven? (Wordt vervolgd)-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 6