DE HAAGSCHE CONFERENTIE Woensdag 14 Augustus 1929 Tweede Blad Pagina 1 t OVERBODIG? f ROOD SECTAR1SME my interacademiale missieactie P.rTH. M. P. BEKKERS, HET RIJK EN BE GEMEENTEN. RIJNLAND-ONTRUIMING EN SAARKWESTIE. ALGEI..EENE TEVREDENHEID HAAGSCHE CONFERENTIE EN VOLKENBONDSVERGADERING. De soc.-dem. heer Lindeman schrijft in »de Grafische Pers" een artikel waaruit blijken meet, dat de arbeidersbeweging op ckristelijken grondslag overbodig is. Waarom? We zijn pas uit Engeland teruggekeerd, waar we een paar weken tussclien onze Engelsche kameraden geleefd hebben eu kun verkiezingsstrijd hebben meegemaakt Men lacht ons daar uit over het feit, dat wij in ons klein kikkerlandje met protes- tantsch-christelijke en roomsch-katholieke vakorganisaties opgescheept zitten. Men hoemt dat daar een gebrek aan nuchter Maatschappelijk inzicht. Hoeft men den heer Lindeman óók ver- tclci> dat de vakbeweging in Engeland niet B°cialistisch is in vastelandschen zin? En heeft men hem er bij verteld, dat de »6éno" vakbeweging in Engeland toch maar liet de loonsverlaging voor de mijnwerkers Eon tegenhouden noch die der 500.000 nu Uitgesloten katoenarbeiders? Noch in de vakbeweging, noch in die poli tieke partij spelen godsdienstige vraag stukken in Engeland een rol, in heel den Verkiezingsstrijd heeft niet één partij, niet éfin groep, geen dorniné of pastoor den arbeiders verteld of aangeraden niet op de Socialisten te stemmen, omdat dit in strijd zou zijn met den godsdienst. Dit is vlakweg gelogen! Kardinaal Bourne en de heelo katholieke Eierarchie van Engeland hebben aan hun °öderhoorigen verklaard, dait zij in geweten vö'piicht waren alleen op zulke candidaten te stemmen, die het bijzonder onderwijs wil den steunen. Ik heb verkiezingsvergaderingen en mee tings, van alle partijen bezocht, maar ner gens dat onhebbenlijke en minderwaardige gedoe, wat wij in ons land kennen, om de socialisten voor ongodsdienstigen, anti-gods dienstig of wat dan ook uit te maken, Medegemaakt. Dat doet men alleen in ons 'andje. En men kan ook niet beweren,, dat al de Engelschèn „heidenen" zijn. De gods dienstzin heeft er stellig niet minder invloed. Juist. De Engelsclien zijn niet anti-gods dienstig; zij vallen de priesters niet aan. Zij wülen ook geen „heidenen" zijn. Maar dat onderscheidt hen ook \an de Esdeapeërs hier. Het is jammer, dat de heer Eindeman dat niet in de gaten kreeg tij- deos zijn bezoek. De socialisten hebben 't zoo graag over Eet christelijk seotarisme. Maar hoe staat Eet hij hen zelf? Theodor Braur, hoogleeraar aan de Umi- Versiteit, van Keulen, de man die van arbei der professor werd, geeft in het voor woord van zijn onlangs verschenen stan daardwerk „Der moderne Deutsche Sozialis- dius" een opsomming van de verschillende s°orten socialisme, welke hij zooal ontmoet- *e en noemit: theoretisch en practisch socialisme; idealistisch en materialistisch socialisme; othisch en economisch socialisme; aesthetisch en politiek socialisme; Profetisch en passief socialisme; internationaal en nationaal socialisme; Philosophisch en pragmatisch socialisme; Utopistisch en critisch socialisme; "eligieus en ainti-religieus socialisme; mythologisch en profaan socialisme; Wereldbeschouwend en naturalistisch so cialisme; Eistorisch en messiaansch socialisme; •"evolutionair en evolutionair socialisme; '"adicaal en reformistisch socialisme; sentimenteel en ressantimonteel socialis me; beroepsstanden- en klassenstrijd socialis me; voluntaristisch en fatalistisch socialisme; doctrinair en opportunistisch socialisme Men ziet: er zijn neg al wat soorten van E°t stelsel, dat over sortarisme vain anderen Praat! Tiende zomercursus van 2326 Aug. te Tilburg De interacademiale Studenten Missieactie yaniseerde reeds voor den tienden keer haar 'unerbijeenkomst en wel van 23-26 Augustus n het St. Jozefstudlehr.s te Tilburg. Het pro- j aMma vermeldt voor den eersten avond een Jziiig met lichtbeelden van Pater Venantius M. Cap. over: de Missie op Borneo. Verder °ör den volgenden dag: Tan: „De Chineezen ïndië". Drick van der Sterren: „Kort over- J°ht van 't missiewerk in Indië. Father L. 6ésiuk C.S.J.: „Islam in Uganda, en pater v. Wirth S.V.D.: De Missie der kleine Soenda- 1 huiden (Flores) (met film.) Don derden dag trekt men naar Sparrendaal, j,aar het graf bezocht zal worden van Pater Makers C.I.C.M. he ®rv°lgens worden de 10 jaren Missieactie ^.'Uiacht, houdt een der artsen van het me- Scj°E missie-comité een lezing over: De Medi- 'e r.ïi-.-ie" en is er voorlezing van een rap- i"- va,s Pater Muyser (miss. v. Lyen) over Rr IsIam in Egypte". y. 'J '1- Dr. C. v. Munster zal tenslotte verhalen zè 1 ,Eet Internationaal Missiecongres, dat de- ^,...hager. gehouden wordt bij Weenen. Ook "■Urieitea zijn van harte welkom. DE EURO door zeer PA-RONDVLUCHT. Aan de rondvlucht voor kleine vliegtuigen over. Europa wordt vele aviateurs deelgenomen. Bij de start is een van de toestellen, een Juukers- vliegtnïg verongelukt. 25 jaar priester Op het feest van Maria Hemelvaart zal met verschillende andere Geestelijken uit het Haar- lemsche bisdom de alom in den lande bekende Nationale Directeur van het Sint Petrus' Liefdewerk en Secretaris van den Priester- Missiebond, Rector Th. M. P. Bekkers, den dag berdenken, waarop hij vóór 25 jaar tot priester gewijd werd. Op een heerlijk vruchtbaar priesterleven mag deze arbeider in 's Heeren wijngaard te rug zien. Toen tengevolge vooral van de met zooveel gloed en overtuiging geschreven missie- brochuurtjes van Pater L. van Rijckevorsel: „Missie en Mïssieactie" en „Missieactie in Ne derland", het ijveren van professor Dr. Siijpen, den stichter van den Apostolischen Priester- bend en- de besprekingen op den Oden dioce- sanen Katholiekendag, 23 September 1917 te Nijmegen gehouden, allerwegen in Nederland onder de geloovigen en de geestelijkheid een heilige geestdrift voor het Missiewerk was op gewekt; toen bovendien in de jaren 1917—1910 in de verschillende bisdommen de missieactie door de oprichting der diocesane missie- comité's op degelijke wijze was „georganiseerd en de hooge goedkeuring had verkregën van den H. Stoel, van den Prefect der Propaganda en het' Nederlandsch Episcopaat, koesterden wij nog maar ééne vrees met. betrekking tot de toekomst onzer missieactie. „Zal het", zoo vroegen wij ons niet zonder bekommering af, „met onze misieactie niet gaan als met zoo veel andere schoone en nuttige ondernemingen, zal het vuur der geestdrift niet spoedig ver flauwen om eindelijk geheel uit te dooven?" Alle grond voor die vrees verdween toen de geachte jubilaris zich bereid verklaarde zijn rijke gaven van geest en hart in dienst der missieactie te stellentoen hij de daad hij het woord voegde door bij het,., heengaan van de» vurigen missie-IJveraar Mgr. I >r, -Smit, diens taak als hoofdredacteur van „Het Missiewerk" en hij de reorganisatie van het Centraal Be; stuur van den Priester-Missiebond mijn betrek king van algemeen secretaris over te nemen. Wie met belangstelling ons populair-weten- schappelijk missietijdschrift leest, zal het gaarne toegeven, Wat ons ook herhaaldelijk van gezaghebbende zijde geschreven was, dat door de nauwkeurige verzorging der missie-kroniek, speciaal het werk van Rector Bekkers, het tijd- schift aanmerkelijk in waarde is gestegen. Over zijn verdienstelijk werk als algemeen secretaris van den P. M. B. zal ik hier niet uitweiden, doch speciaal moet ik nog de aan dacht vestigen op hetgeen hij met zooveel ta lent en met zooveel succes tot stand heeft ge bracht voor het Sint Petrus Liefdewerk. Dit was zijn voornaamste werk en dit was van zooveel beteekenis, dat hij meermalen naar Rome werd ontboden om daar zijn adviezen te geven. Rome acht het noodig het gn-nzelooze missie- veld zoo spoedig mogelijk van het vereischte aantal werkkrachten te voorzien. Dat is alleen mogelijk door opleiding In grooten getale van inheemsche geestelijken. Doch daarvoor zijn seminaries noodig en kapitale sommen. Daar om werd vóór enkele jaren besloten een lee ning te sluiten van ruim 2 millioen gulden, waardoor thans aan 71 inheemsche seminaries subsidies verleend worden. Door de zorg van den Nederlandschen Nationalen Directeur van het S. P. L. werd in Nederland voor iy2 mil lioen op die leening ingeschreven. Als men verder bedenkt, dat die groote. lee ning geadministreerd moet worden, dat voor elk nieuw op te richten of te ondersteunen se minarie een uitgebreide correspondentie moet gevoerd worden, zoo ook voor eiken student die door het S. P. L. geholpen wordt, dan kan men zich eenig denkbeeld vormen van het reus achtig administratieve werk, dat van den Na tionalen Directeur van het S. P. L. gevorderd wordt. God geve, dat wij ons nog vele jaren in het bezit van dezen medewerker mogen verheugen. A. I-IERMUS. Donderdagmiddag zal er van 1 tot 2 uur voor belangstellenden gelegenheid bestaan den jubilaris te feliciteeren in het moederhuis der zusters Dominicanessen, Huize Bijdorp, te Voor schoten. EEN KWESTIE TE OUDEWATER Onmiddellijk na de beëediging al3 raadslid geschorst Onmiddellijk nadat zij was beëedigd al3 Raadslid is te Oudewater mevr. Ritman-van Khijn op voorstel van B. en W. als raadslid ge schorst op grond van artikel 26 eerste lid der Gemeentewet (leveranties aan de gemeente door haar echtgenoot vanaf den datum der toelating als Raadslid.) De voorzitter vroeg na de gevallen beslisèing mevr. Ritman de vergadering te willen verlaten aan welk verzoek zij aanstonds gehoor gaf. De vcoi.'tter deelde daarna mede deze aan gelegenheid verder te zullen onderwerpen aan het oordeel van Ged. Staten. DE FINANCIEELE VERHOUDING Ontbinding der Commissie Bij beschikking van den Minister van Finan ciën en van Binnenlandsche Zaken en Land bouw is ontbonden de commissie tót het voor bereiden en ontwerpen van den algemeenen maatregel van bestuur, bedoeld in art. 4, laatste lid, van het wetsontwerp tot herziening van de financieeie verhouding tusschen het Rijk en de gemeenten en wijziging van enkele bepa lingen der Gemeentewet, met dankbetuiging aan: het lid en voorzitter prof. mr. C. W. de Vries, hoogleeraar aan de Handelshoogeschool te Rotterdamde ledende Vereeniging voor Nederlandsche Gemeenten, te 's-Gravenhage, vertegenwoordigd d.oör mr, A. Jonker, direc teur-secretaris der vereeniging; J< Walch, administrateur der gémeentefinanciën te Am sterdam mr. H. W. J, Mulder, referendaris hij het provinciaal bestuur van Zuid-Holland, te 's Gravenhage; mr, A. Veen, ^iministrateur van de afdeeiing Belastingen en Statistiek ter gemeentesecretarie van Rotterdam; J. D. A. VisSer, hoofdcommies bij het Centraal Bureau voor de Statistiek, te 's Gravenhage; P. Sikkes, gemeentesecretaris der gemeente Sneck; mr. E. H. J. baron van Voorst tot Voorst, burge meester der gemeente Ubbergen; den secretaris C. van den Berg, adjunctdirecteur der Vereeni ging voor Nederlandsche Gemeenten, te 's Gravenhage, voor de dienst, door ieder van hen als zoodanig nau, den Lande bewezen. MISSIE WEEK VOOR DE MIJNSTREEK De missietentoonstelHng te Heerlen werd Maandag door ruim 150Q personen bezocht. In de aula van de H.B.S. der*paters Franciscanen werd des middags de vergadering van den Priester Missiebond geholpen, welke alleen toe gankelijk was voor geestelijken gepresideerd werd' door dr. Féro», professor aan het Groot seminarie te Roermond. DE BROEDERS TE OUDENBOSCH Door het Hoofdbestuur van de Broeders dei- Congregatie van den H. Aloysius Gonzaga te Oudenbosch zijn benoenid tot Overste: van het Instituut Saint-Louis aldaar Br. Franciscus; tot overste te Roosendaal (N.B.) Br. Ignatius, te Rotterdam Br. Iréneus; te Amsterdam Br. Lainbertuste Laren (N.H.) Br. Wulfrannus en te Alkmaar Br. Norüe'r'tus. Tot Novicenmees- ter werd benoemd Br. Timotheus. BOOTTREIN N V. STOOMVAART MIJ. „NEDERLAND". Plet agentschap der N.V. Stoomvaart Maat schappij „Nederland", de firma Kuyper, van Dam Smeer te Rotterdam, meldt, dat de boot trein van het s.s. ..J- D. Coeu", hetwelk 17 Augustus a.s. te Genua vei wacht wordt, Zondag morgen 18 Augustus om U.12 uur aan het Maas station zal aankomen. Aankomst te 's-Graven hage 11 uur (S.S. station). DE COMPROMIS-POGING IN HET FINANCIEEL GESCHIL NAAR EEN FRANS- COMPROMIS "H De uag der fcesligsmg begint te raderen Onze bijzondere correspondent ter conferentie schrijft: Tot Zondagavond hadden de Engelschen nog slechts principieel tegenover de Franschen, Italianen en Belgen gestaan. Het ging hard te gen hard, maar het is nog nooit of heel zelden gebeurd, dat een conferentie uitsluitend door principieels overwegingen ten val is gebracht, voordat althans een poging tot toenadering is beproefd. Snowden heeft Ingezien, dat concessies onvermijdelijk zijn. Én daar Briand dit zoowel op nationaal- als internationaal gebied reeda meer dan iemand weet en begrijpt, was nu de weg voor onderhandelingen open. Deze zijn gisteren begonnen, ingeleid door het bemiddelend optreden van de Belgen en vooral van de Japanners, en vandaag den gan sehen dag voortgezet. De besprekingen loopen thans over cijfers, niet meer over beginselen. Het tvórdt nu een loven en bieden, waarbij aan beide zijden millioenen op het spel staan. Men mag hopen, dat beide partijen zullen Inzien, dat er een grens is, die de andere partij onmogelijk overschrijden kan. Zien beiden dit in, dan zal de zaak gelukken. GOEDE VOORUITGANG INZAKE DE RIJNLAND-ONTRUIMING De politieke commissie behoeft voorloopig niet meer bijeen te komen De vergadering van de politieke commissie, die 'morgen Woensdag zou plaats vinden voor de verdere bespreking over het tijdstip der ontruiming yan het Rijnland, zal niet gehouden worden. Zulk een Uitstel is meestal een boos teeken; in den regel wijst uitstel van een offi- cieele commissie-bespreking op nog niet over wonnen moeilijkheden, die nog een nadere ver trouwelijke gedachtenwisseling noodig maken. Ditmaal is het anders. De bespreking van hedenmiddag tusschen Henderson, Briand, Hymans en Stresemann in Henderson's salon in het Grand Heitel te Schevéningen was, aldus werd vanEngelscho zijde na afloop aan de pers verkiaarjl, „zoo volkomen bevredigend, dat het niet noodigwerd geacht, morgen- de poli tieke comttïissie te doen bijeenkomen. Wij vernemen „nog, dat geruchten, welke na afloop van de bijeenkomst in het Grand-Hotel betreffende de ontruiming van het bezette ge bied de ronde deden, als zon een bepaalde da tum voor aanvang der ontruiming reeds ter sprake zijn gebracht, eiken-grond missen. HET GESCHIL IN DE FINANCIEEL!-! COMMISSIE Fransch-Britsche besprekingen Met betrekking tot de Fransche en Britsche besprekingen over de mogelijkheid om aan Snowden's financieeie wenschen in het alge meen voldoening te geven (binnen het kadee van het Young-plan), vernam ik, dat thans de Britsche en Fransche deskundigen met elkan der in overleg zijn getreden om een bepaalde oplossing te hespreken. Naar wij vernemen, zal de Haagsche Confe rentie, zoo het desbetreffende geval zich mocht voordoen, niet geschorst worden voor de ver gadering van den Volkenbondsraad. DEJEUNER VOOR DE BELGISCHE JOURNALISTEN. De Belgische gezant en mevrouw Maskens hebben gisteren een dejeuner gegeven ter eere voor de ter conferentie aanwezige Belgische jour nalisten. IN EN OM DE CONFERENTIEZAAL Men schrijft ons uit 's-Gravenliage: Dat de residentie een eonferentiestad hij uit nemendheid is, wordt noch door de gedele geerden, noch door de journalisten thans meer betwijfeld. Organisatie en verblijf vindt men hier, zooals wij van velen mochten vernemen, schitterend, maar wat het voornaamste is, men voelt zich hier thuis en zelfs meer dan dat, want men geniet -an de vrijheid, die men heeft en niet minder van de rust, die hier heerscht. Tal van de meest vooraanstaande staatslie den genieten in hun eigen woonsteden niet die groote vrijheid, die ze hier hebben. Geen won der, dat zeer bekende journalisten thans onom wonden schrijven, dat zij zich sedert Locarno in geen milieu zoo thuis hebben gevoeld als in het vreedzame Den H--~. Van den diplomatieken storm die hier de laatste dagen gewoed heeft en nog niet weg is, merkt men in het stadsleven niets. Het eenige dat er anders is rond het Binnen hof zijn de internationale courantenjongens en de wachtende journalisten. De Nederlandsche regeering heeft tegen den heer Plemp van Duiveland gezegd, dat hij er voor moest zorg dragen, dat het den buiten- 1-ndschen journalisten aan niets ontbrak. Hij heeft zich van die taak schitterend gekweten, tnaar wij zouden geen Nederlandsch journalist zijn als wij toch nog uiet even kritiek uitoefen den. Welnu voor de journalisten zou het vol maakt zijn als er op het Binnenhof nog eens wat banken gezet werden of misschien nog be ter wat klapstoeltjes, want dat staan, soms een paar uur lang, is me rmrilen het vermoeiendst van alles. MEVROUW SNOWDEN OVER HAAR ECHTGENOOT. PARIJS, 13 Augustus (V.D.). Mevrouw Suowden, de echtgenoote van den Britschen kanselier van de schatkist, verklaarde te Den Haag tegenover een vertegenwoordiger van het „Journal", dat het een vergissing was te mee- nen, dat de houding van haar man slechts de stemming van de arbeiderspartij weergaf. Na zijn rede in het lagerhuis, waar hij reeds het standpunt duidelijk uiteenzette, dat hij thans in Den Haag inneemt, ontving Snowden duizenden brieven uit alle kringen, ook, naar mevrouw Snowden verzekert, van politieke tegenstanders, die zij zelf beantwoord heeft. Alle schrijvers betuigden hun bijval en in formeerden of de Britsche kanselier van de schatkist ook voornemens was, dezen weg te blijven volgen. Mevrouw Snowden verklaarde, dat haar man liever zijn ministerpost zou „willen verliezen, dan van zijn eenmaal ingenomen standpunt afstand doen. HUMOR VAN MR. SNOWDEN Onze correspondent te Londen meldt ons: „Mr. Snowden", schrijft de „Sun day Dispatch", „glimlacht zelden, maar hij is go- zegend met een rijke dosis humor. Om duidelijk te maken, dat het parlement alleen diegenen vooruit helpt, die zich zeiven vooruit helpen, vertelde hij eens de vol gende geschiede nis van eigen vin ding: Een man be nijdde zijn buur- hJr. Snoiüclen. man dien vetgemesten kalkoen. Hij bad lang en ernstig, dat de kalkoen op zijn erf terecht zou komen, maar het hielp niet. Toen bad hij, dat hij terecht mocht komen op het erf, waar de kalkoen was. „Merkwaardig is het", voegde mr. Snowden er droog aan toe, „dat dit gebed denzelfden „nacht nog verhoord werd". Een diepgaande studie van de vrouw heeft hem de volgende ontboezeming ontlokt: „Enkele jaren geleden waren er vier schapen noodig om een vrouw te kleeden; nu is een zijdeworm voldoende". DE AMERIKAANSCHE GEZANT TE 'S GRAVENHAGE Frcvgr 'Rcsn een wandeling Mr. R. M. Tobin gaat heen Le Courrier Diplomatique" meldt, dat Zijn Excellentie, M. Richard M. Tobin, gezant van de Vereenigde Staten van Amerika, binnenkort Den Haag zal verlaten om op een anderen post werkzaam te worden gesteld. Dit bericht Is slecht3 gedeeltelijk juist. Wel verlaat Zijn Excellentie Tobin Den Haag,maar hiermede verlaat hij tevens den diplomatieken dienst. Wie de nieuwe Amerikaansche gezant alhier zal zijn, is nog niet bekend. DE MOORD TE ST. WILLEBRORD. Een verdachte vrijgesproken, twee anderen ingesloten Omtrent den moord te St. Willebrord, ge pleegd In den nacht van Zondag op Maandag, wordt ons nader gemeld, dat na het onderzoek ter plaatse door het parket uit Breda, een der aanvankelijk medeverdachten A. B., uit Hoe ven, is vrijgelaten, terwijl zijn vader P. B., eveneens uit Hoeven en v. d. Z. uit Etten, res pectievelijk in de arrestantenlokalen te Hoeven en St. Willebrord werden opgesloten in afwach ting van hun overbrenging naar Breda. KJ.V.-NIEUWS VOOR JEUGDLEIDSTERS. Het secretariaat van de jeugdleiding, Bosch- straat 35, Breda, verzoekt ons opname van de volgende opwekking We kennen uw mooie, maar ook moeilijke taak. Ge wilt nog meer voor uw meisjes zijn, meer aan uw meisjes geven. Ga wilt gaarne met anderen praten over het werk, dat gij voor God moogt doen; onze rijpere vrouwelijke jeugd vormen naar het verheven model van Gods Moeder, Maria Ge zoekt naar verbetering van uw jeugdleid sters-systeem, een kenmerk van uw ernstig streven. Prachtig Daarvoor is er nu een schitterende gelegen heid in het pensionaat der Eerw. Zusters te Moerdijk. Daar komen onze jeugdleidsteri samen. Maandag 19 Augustus a.s. vindt ge daar de pioniers in onze jeugdbeweging. Ge kunt voor een vol jaar stof opdoen voor uw jeugdleiding met haar groote en velo eiscben. Het moet toch een jonge, frissche actie blijven, nietwaar U komt Tot ziens dan in Moerdijk. U weet van 19—22 Augustus a.s.. Inlichtingen en deelnamekaarten sturen wij u p.o. VOOR EER EN DEUGD Op 8 December a.s. .feestdag van Maria's Onbevlekte Ontvangenis, is het 25 jaar geleden* dat de vereeniging Voor Eer en Deugd weid opgericht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 5