WETENSCHAPPELIJK MISSIE-CONGRES WOENSDAG 14 AUGUSTUS 1929 TWEEDE BLAD MISSIEWEEK IN DE MIJNSTREEK. HET BRABANTSCHE STUDENTEN- GILDE VAN O. L. VROUW. HET CONFLICT IN HET ZAAN- SCHE HOUTBEDRIJF. UITSTAPJE NAAR HEILIGEN KREUZ EN BADEN. PAG1NA 2 MGR. C. v. d. VEN. HULDIGING VAN MAZAIRAC. EEN ZEER TRAGISCH ONGEVAL. POGING TOT DOODSLAG EN TO? ZWARE MISHANDELING. HAAR BETEEKENIS il De tentoonstelling in de R. K. Hoogere Burgerschool te Heerlen Een missie-week is in onze Nederlandsche Bisdommen geen zeldzaam verschijnsel inte gendeel, sinds eenige jaren neemt deze wijze van propaganda een eerste plaats in onder de middelen om belangstelling op te wekken voor liet werken en zwoegen onzer missionarissen in den verren wijngaard des Heeren. Maar een missie-week in de mijnstreek heeft toch wel een heel bijzondere beteekenis. Immers, deze Zuid-Limburgsche streek is zelf een missieveld „De eene nieuwe parochie- of rectoraatskerk verrijst er naast de andere. De gemeente Heerlen, die vóór twintig jaren het gebied van twee parochies en één recto raat omvatte, bestrijkt thans niet minder dan zes parochies en vier rectoraten. En in de laat ste zeventien jaren zijn alleen te Heerlen tien kerken en veertien kapellen of noodkerken gebouwd." Aldus schreef de Deken van Heer len in het voorwoord van het officieel pro gramma der missie-week. En terecht voegde hij er bij, dat de inten sieve zielzorg, door een rationeele indeeling der parochies mogelijk gemaakt, „een der hoofd oorzaken is, waardoor het H. Geloof in de mijnstreek zoo goed bewaard is gebleven Geen wonder, dat de missie-week in het Lim- burgsche missieveld, de mijnstreek, populair is bij alle klassen en standen van het katholieks volk. Geen wonder, dat het dundoek wappert, de festoenen zwieren, de fanfares schetteren en dat oud en jong arm en rijk zich gereed maakt voor een bezoek aan de tentoonstelling, het middenpunt der missie-actie. Maar deze overstelpende belangstelling maakt het werk van den journalist niet gemakkelij ker Want een regelmatige bezichtiging van het leerrijk en belangwekkend materiaal, dat in niet minder dan negentien missie-stands is bijeengebracht, wordt vrijwel ondoenlijk, als een kijkgrage menigte zich alom verdringt en hier en daar zelfs den doorgang verspert. En daarom moeten wij ons voor heden bepa len tot een algemeen overzicht, aangevuld door enkele grepen uit de over-rijke stof. Doch reeds bij het overzicht stuit men op een onvoorziene moeilijkheid, als men tot zijn verbazing bemerkt, op hoe menig punt de ten toonstelling afwijkt van het officieele program ma, dat noch de priesters der Sociëteit van Jesus, noch de Salesianen van Don Bosco, noch de paters der Congregatie van Scheut onder de exposanten vermeldt, hoewel deze missie orden alle drie ter dege vertegenwoordigd zijn. Wat iederen bezoeker bij het binnentreden reeds aanstonds treft, is de groote eenheid van doel en streven tegenover de bonte verschei denheid van het tentoongestelde. De bonte verscheidenheid treft vooral de „ktsj-'» luden" uit de mijnstreek, die don dag des Rt-iren passend gebruiken voor een mas saoptocht naar de expositie, en die van hun kinderlijke bewondering luide getuigenis afleg gen in hun sappig dialect. Er is alle aanleiding voor die bewondering. Immers vlak bij den ingang staat een „brullen de" leeuw, wat verder zit een groote ijsbeer op zijn achterste pooten, naast een prachtige tij gerhuid uit de binnenlanden van Sumatra, ginds ziet men een compleet stel ongelooflijk kunstige Wajang-poppen, verstard in hun hiëra- tische houding, elders laat een grijze wolf uit Bulgarije zijn tanden zien of spert een krokodil van den Boven-Nijl zijn vervaarlijken muil open, terwijl overal schitterende panopliën van aller lei wapentuig, kleurige doeken van velerlei weefsel en primitief huisraad van allerlei soort de bewondering gaande houden. Maar de minder oppervlakkige toeschouwer wordt vooral getroffen door de diepere eenheid van doel en streven, die hoven al die verschil lende natuurproducten en kunstvormen uitrijst. Want boven alles ziet hij Christus en Dien ge kruisigd, en in alles bespeurt hij den adem der Goddelijke Liefde, die de Evangelie-predikers steeds bezielt en bemoedigt op hun barre toch ten naar de verre gewesten, waaruit al dit moois en bezienswaardigs afkomstig is. Witte burnoes, bruine pijen, grauwe en zwarte habijten van allerlei vorm en snit, en hoofd deksels van allerlei model, van de .roode fez tot den breedgeranden sombrero, geven hun zón- verweerden gezichten een exotisch en cosmo- po'itisch aspect. „Was U niet bang, pater, toen U de leeuwen hoorde brullen?" vraagt een blonde knaap, ter wijl hij beschroomd en bewonderend opziet naar dc rijzige figuur in het witte gewaad der Con gregatie van kardinaal Lavigerie. „Wel zeker, m'n jongen!" klonk het gulle antwoord. „Ik verzeker je, dat iedereen, die voor het eerst in de wildernis een leeuwencon cert meemaakt, even een koude rilling over zijn rug voelt glijden Maar later wen je eraan en na 'n poosje slaap-je even rustig bij het leeuwengebrul in de woestijn alsof je thuis je middagdutje deed bij een radio-concert uit Langenberg of Daventry. „Maar pateT, hoe wordt de sarong eigenlijk gedragen?" vraagt een nieuwsgierige Eva's dochter aan een grijsgebaarden missionaris van het Heilig Hart. „Op allerlei manieren, kind; ik zal het je wel even voordoen". En reeds heeft de bejaar de priester een der vele soepele doeken ge grepen en begint zijn aanschouwelijk onder richt in de sarongdracht. Een gulle lach beloont zijn moeite, terwijl het vrouwelijk publiek met open mond de schielijk opeenvolgende sarong-evoluties gade slaat Zoo vertoonen zich onze Missionarissen op de Keerlensche tentoonstelling: altijd dienst vaardig. steeds goedgeluimd, vol gezonden volkshumor. Naast de negentien congregaties of missie orden hebben ook de groote missie-werken •ieder hun eigen Btand, waar zij met boekjes, platen en statistieken propaganda maken en waar ook de kleinste giften dankbaar worden aanvaard. Ook hier is het uit kien aard der zaak on doenlijk, om in bijzonderheden af te dalen. Ver- melden wij slechts, dat alleen in het bisdom Roermond werden bijeengebracht: 40.000 voor het genootschap tot voortplanting des geloofs, 46.000 voor de H. Kindsheid en niet minder dan 65.000 voor het Sint Petrus liefdewerk; dus te zamen ruim anderhalve ton gouds in één jaar tijds! Vierde Landdag te Alphen De kleine studenten gemeenschap van het Brabantsch gilde van Onze Lieve Vrouw die drie dagen, en drie nachten verblijf had gehou den in een schuur van den Zundertschen beemd, brak er Zondagmorgen haar tenten op om naar den landdag in het Brabantsch Alphen te trekken. Tegen den middag was in dit oude dorp der Baronie van Breda een tweede groep landdagvierders bijeen gekomen met wier komst de Zondagsche rust er opeens verdween. De vierde Brabantsche Studentenlanddag is intusschen voor Alphen een abnormale dag ge worden en zijn isolement scheen de vreemde lingen niet te hebben afgeschrikt. Uit de dorpen rondom Baarle Nassau, Chaam Riel kwam men gewandeld en gefietst, auto's voerden nieuws gierigen uit verder afgelegen oorden aan. Het studentengilde had als het ware het dorp ver overd, maar de kijklustigen waren toch verre in de meerderheid. Terwijl in den voormiddag enkele kwieke kerels en dorpsschoonen druk in de weer wa ren om op het kleine pleintje hij het H. Hart- monument achter de kerk den disch aan te richten voor het Brabantsch koffiemaal haalde menig burger uit de kast de mooi gestreken vlag voor den dag en niet zoodra was er ergens een door het dakvenster uitgestoken of her en der wapperden de banen van het nationale dun doek. Die vlaggefcooi werkte aanstekelijk. Zij lokte de dorpsjeugd op straat vol geestdrift over de komende dingen: studenten, muziek en optocht. Inmiddels waren met den onvermoeiden Vital Hassaert eenige leden van het landdag bestuur ln het dorp verschenen. Zij riepen het groepje der daar reeds aangekomen gildeleden hijeen en requireerden vlaggen en muziek, want er moest een feestelijke Intocht worden gehou den. Men rukte daarom uit naar den Chaam- schenweg om er de groep uit Zundert af te wachten en zoodra deze was aangekomen trok men onder gejuich en schetterende fanfares naar het kerkplein met de koffietafel. Niet en kel het dorp maar ook de harten der burgers waren spoedig veroverd. In een ommezien hos ten en dansten studenten en dorpsjeugd in een grooten kring rond pastoor Versehraage, die de gasten verwelkomde. Een bedankje van Vital Hassaert, een Io Vivat en een „vuurpijl" openbaarden de gevoelens der „studs" voor deze feestelijke ontvangst en dan zette men zich aan den disch om er den boerenmik met ham en het krentenbrood alle eer aan te doen. Men tafelde geruimen tijd. Er werd gezongen en gesprongen, terwijl de muziek er de vroolijke stemming inhield totdat men werd opgeroepen voor de hijwoning van het Dof in de paroehie- Onder het Lof hield de Zeereerw. heer dr. P. C. de Brouwer een feestpreek over het Koning schap van Christus, waarin hij de Brabantsche studeerende jeugd opwekte om trouw het eif- c'eel der vaderen, het Katholiek geloof, te be waren. Na het Lof werd een groote optocht gehou den, een jubelstoet door de burgers van Alphen ter eere van hun gasten georganiseerd. Met deren feeststoet leefde geheel het dorp mee, De feestvergadering die na afloop van den optocht in het zaaltje van café van Gorp werd gehouden, was min of meer een „onder ons". Aan het eind der vergadering werden door de verschillende afgevaardigden sympathiebe tuigingen vertolkt hunner organisaties, waarna de voorzitter een algemeen dankwoord sprak en Dr. De Brouwer de vergadering met gebed sloot. Een gemeenschappelijke maaltijd, waaraan veel werd getoast en gezongen bracht het einde van den goed geslaagden vierden Brabantschen studentenlanddag. DE TWEEDE DAG De brief van den bond van Werkgevera De bond van werkgevers heeft aan de samen werkende organisaties in het houtbedrijf te Zaandam het volgende schrijven gericht, waar uit wij de bereidverklaring tot confereeren reeds vermeldden: Wij ontvingen uw schrijven d.d. 8 Augustus, naar aanleiding waarvan wij U in de eerste plaats mededeelen, het ongetwijfeld te waar deeren, dat door u een poging gedaan wordt om een oplossing van het geschil te verkrijgen. Wij deelen uwe meening, dat het, gezien het standpunt, dat zoowel gij als wij in dit conflict volgens onze overtuiging gemeend hebben te moeten innemen, uiterst moeilijk zal zijn om overeenstemming te bereiken. Intus schen kunnen wij onze verwondering niet verhelen over uwe mededeeling, dat gij altijd de meening waart toegedaan, dat omtrent het verschil over de arbeidsvoorwaar den zeer wel ixi onderling overleg met vermij ding van strijd, overeenstemming mogelijk ware geweest, omdat wij tot op heden mede gelet op de uitlating van uwen woordvoerder, in het hijzonder in de bespreking van Zondag 7 April, een tegenovergestelden indruk hadden gekregen, welke ook in de later gehouden con ferenties bestendigd bleef. Indien de ernstige wil om een oplossing te verkrijgen bij beide partijen aanwezig is, dan zijn ook wij overtuigd, dat de kans om deze te bereiken, grooter wordt, wanneer partijen in directe onderhandeling treden. Aangezien wij uit uw schrijven mogen lezen, dat deze wil inderdaad ook bij u bestaat, zijn wij bereid een bespreking te houden; wij noo- digen u daartoe uit op Woensdag a.s. 14 Aug. des namiddags 2.30 ure in één der vergader zalen van de Industrieele Club te Amsterdam. Wij vertrouwen, dat de hij u weliswaar wel wat laat aan den dag tredende bezorgdheid voor de toekomst van het Zaansche houtbedrijf in deze vergadering tot uiting zal komen, om dat slechts dan een oplossing van den strijd ons mogelijk schijnt. Ten slotte willen wij nog opmerken, dat ook wij evenals gij beseffen, dat, indien partijen er niet in slagen zeer spoedig een oplossing van het geschil te verkrijgen, dit nog zeer lang zal voortduren, niet alleen tot schade van list gansche houtbedrijf en degenen, die daarin werkzaam zijn, maar ook voor de geheele ge meente Zaandam. i S. Gabriel, 7 Augustus 1929. In het vroege morgenuur, biedt het ruime bedehuis weer den frappanten aanblik van den dag te voren. Weer staan honderden pries ters aan de verschillende altaren, om het On bloedig Offer te vieren weer komt de een heid der H. Kerk, die haar bedienaren uit zendt over geheel de wereld, schitterend tot uiting. Te zeven uur celebreert Bisschop Sey del een pontificale H. Mis, waarbij het zang koor van het Duitsche missiehuis Duitsche Mis- liederen ten gehoore brengt. Als de Bisschop hij de H. Communie is ge komen, dan treedt de Wij-Bisschop van Salz burg eveneens aan het altaar en bijna een half uur lang reiken de twee prinsen der H. Kerk de H. Communie aan de 'honderden Katholieke studenten, welke deze week in S. Gabriel het Missie-Congres bijwonen. Een gemeenschappelijk ontbijt in den groo ten refter van het missiehuis vereenigt alle congressisten voor een korte pooze; dan spoedt zich alles naar de tent, waar in den voormiddag de zittingen van den tweeden dag worden ge houden. Bisschop Seydel, de onvermoeibare voorzit, ter, die geen minuut lang van zijn plaats gaat, wacht de congressisten reeds op zijn zetel. Een enkel woord van hartelijk welkom, dan geeft hij het woord aan Prof. Steffes, uit Münster, die gaat spreken over de religiose Voraussel zungen für das soziale Leben der Völker. Rece Prof. Sieffers In een meesterlijk betoog levert de geloerde redenaar het bewijs, dat de verkondiging dei waarheid geen verkrachting is van de rechten der naties of van hun religie. Gedurende de rede was de minister van eere- dienst, Dr. Czermak. in Ge vergadering geko men. Rede Prof. Schmidt De tweede spreker was de bekende Professor Pater W. Schmidt, zelf een lid van de Congre gatie van Steyl. Pater Schmidt wilde de vraag beantwoorden of de missie tot de eenlingen te gaan heeft, dan wel of een bekeering van ge heele volkeren tegelijk dient te worden be proefd. Uit zijn rijke kennis op dit gebied, geput uit grondige studie en veel ervaring van medebroe ders en leerlingen, meent de professor te kun nen zeggen, dat de eerste wijze om de Kerk uit te breiden de haste is. Verder wilde de spreker vooral de liturgie in dienst stelled van de missioneering en ried de missionarissen aan, op de juiste wijze ge bruik te maken van de zeden en gewoonten der heidenen, de folklore dier landen dienstbaar te maken aan de predikifig van het Christendom. Rede Prof- Zacharias Na de pauze kreeg Dr. Zacharias, een pro fessor uit Bombay, het woord. In een schitte rende redevoering schilderde hij, onder adern- looze spanning, het ontstaan, het wezen, de voor- en nadeelen van het Indische kasten- wezon. Ook deze spreker legde er den nadruk op, dat alles in Indië begint te wankelen, dat alles roept om hervorming van het Hindoeïsme, dat echter niemand juist weet, wat er eigenlijk moet worden hervormd en hoever de hervor ming moet gaan. Rede Dr. Thanner Als laatste spreker betrad DrThanner het podium. Hij schetste in een grootsche rede, de geringe voordeelen en de groote nadeelen, die de industrie in de missiegebieden voor de men sehen en voor de Kerk met zich brengt. Hij constateert aan de hand van cijfers den gewel digen vooruitgang van de industrie, in Azië vooral en in Afrika, maar tevens schildert hij de ellende, daardoor gebracht over honderd duizenden van vrouwen en kinderen, over tien duizenden van gezinnen. Scherp geeselt hij het onverantwoordelijk ge drag van Europeesche Christelijke werkgevers, die in de missielanden de arme kleurlingen nog meer uitbuiten dan de heidensche werkgevers dit doen. In een vurige peroratie wekt hij ue aanko mende sociaal-economen onder zijn gehoor op, zich ook aan den Missiedienst te wijden en ten minste door mededeelintjen in de pers te be werken, dat aan de menschonteerendo toestan den een einde gemaakt. Nadat het applaus bedaard was, sloot Bis schop Seydel de vergadering, en daarmee de werkzaamheden van den tweeden dag. De hoffelijke gastheeren van het congres, de paters van S. Gabriel, die er een eer in stel len, de deelnemers in ieder opzicht ten volle te bevredigen, hadden den Woensdag namiddag bestemd voor een uitstapje in het Wiener Wald, een tocht naar liet bekende klooster Heiligen Kreuz en naar het pittoreske Baden. Een heele file van auto s stond gereed om de deelnemers op de plaats van bestemming te brengen, toch moest nog menigeen uitzien naar een huurauto, om daarmede het doel te be reiken. Voor veel deelnemers was deze tocht een eerste openbaring van het natuurschoon, dat in de onmiddellijk® nabijheid der wereld stad te genieten valt. Maar ook voor hen, die reeds meermalen deze streken hebben aan schouwd, biedt het Wiener Wald telkens op nieuw verrukkelijke aspecten. Over den goed verzorgden weg door het bekende Hinterbrühl, een met natuurschoon rijk gezegend plaatsje, als geschapen voor het weekend der gefortu neerde Weeners en vlak hij Alland voorbij, het groote sanatorium waar honderden in de serene lucht van het Wiener Woud gezondheid en nieuw leven zoeken, kan men in een half uurtje het oude stift bereiken. De paters van Heiligen Kreuz, het aloude klooster der Cisterclensers, gaven het bewijs, dat zij de eer van het bezoek der congreganis- ten op zijn juiste waarde wisten te schatten. Als cicerone hadden zij den bekenden leeraar der kunstgeschiedenis P- Matheus Kurz aange wezen, die zijn taak op een wijze vervulde, wel ke allen lof inderdaad te boven gaat. Na de kerk te hebben bezichtigd, maakte men nog een kleine wandeling door den be roemden kruisgang, om ten slotte de biblio- VIERING VAN HET ZILVEREN BISSCHOPSJUBILE Men meldt ons nog uit Ooirschot: Maandagmorgen werd Mgr. C.~ v. d. Ven, Bis schop van Alexandria, door bruidjes van de pas torie afgehaald en naar de parochiekerk van St. Petrusbanden geleid, hij welker ingang een groote schaar geestelijken Mgr. opwachtte. Bij het schrijden naar het altaar zong het koor het vierstemmige „Sarcerdos et Pontifex". Te 10 uur droeg Mgr. met assistentie een plechtige Hoogmis op.. Na het Evangelie besteeg de Zeereerw. Heer Deken H. C. H. Freijseen den kansel en hield eene Sfeestpredikatie, waarin de gewijds rede naar een overzicht gaf van het rijke priesterle ven van den jubilaris. Aan het slot van zijn predikatie vv:.kte deken Freijssen de parochianen op tot gebed voor Mgr. v. d. Ven. Aan het einde van da Ponüfioa'r' HLogmls werd door allen wedar het f?«. tl' iiagen. Door de bruidjes werd do rr r!s ook Mgr. Diepen uitgeleide georie, waarna da verschillende gvu\ rond wandeling maakten om de p: a welke juist waren opgesteld als voor i ptcclit van Zondag in oogenschouw te neme;:. Te twaalf uur begon da receptie in het patro naat. Door da goede zorgen van ds firma Vroom en Dreesmann was deze zaal keurig ver sierd. Van de receptie werd door zeer velen gebruik gemaakt, zoowel door Eerw. Geestelijken als leeken. Door de meisjes werd een feestlied gezongen onder leiding der Eerw. Zusters Franciscanes sen. Een der meisjes de jongejuffrouw Belien hield nog een mooie toespraak tot den jubilaris en bood een bouquet aan, waarna Mgr. bedank te voor de hem door de kinderen gebrachte hul de, die hem zeer had aangedaan. Onder leiding van de onderwijzers en onder wijzeressen, kwamen daarna aan de beurt de jongens der drie R. K. Jongensscholen, die een jubellied aanhieven. Ook hen dankte Mgr. voor de gebrachte hulde. Op de receptie werd ook nog door een drie tal jonge dames een toespraak in de Engelsche taal tot Mgr. gehouden, die door Mgr. in het Engelsche beantwoord werd. Om vier uur trok de Harhffonie Arti et Amici- tiae op, om nog een serenade te brengen aan Mgr. De voorzitter de heer P. J. Bellen sprak den jubilaris namens de Harmonie toe en hoop te dat de harmonie weder de eerste zou mogen zijn, om Mgr. te verwelkomen indien Z. D. H. na een nieuw 5 jarig verblijf in Amerika zou repatrieeren. Mgr. dankte voor de gebrachte hulde. Tot besluit van dit zoo mooie en zeld zame feest gaf de Harmonie nog een concert op de Markt. Te Bergen op Z«:;m ■OFFICIEELE ONTVANGST TEN STADHUIZE. Mazairac professional? Men seint ons uit Bergen op Zoom Bij den terugkeer vau den nieuwen amateur- wereldkampioen Mazairac heeft Bergen op Zoom op buitengewoon enthousiaste wijze uiting gegeven van zijn gevoelens van sym pathie. Aan het station hadden alle sportvereeni- gingen, benevens vele vereenigingen die buiten de sport staan, en een drietal muziekcorpsen zich ter ontvangst opgesteld. Even over half negen arriveerde Mazairac, vergezeld van zijn promotor den heer Kampst uit Keulen en zijn trainer den heer Schorn eveneens uit Keulen, per auto vanaf Roosen daal, waar hij door den hekenden Bergen op Zoomschen sportsman Jacques Smout was af gehaald en waar hem door de Roosendaalsche burgerij reeds een enthousiaste ovatie was ge bracht. De heer Stam, voorzitter van het hul digingscomité verwelkomde hem te Bergen op Zoom namens de geheele burgerij en bood hem een fraaien lauwerkrans aan, waarop in open landauwers en omgeven door de talrijke sport verenigingen naar het stadhuis werd gegaan, waar een officieele ontvangst plaats had. Uier bij werd het woord gevoerd door burgemeester Blom, die zijn groote voldoening over het succes van Mazairac uitsprak. Na een schitterend défilé der sportvereni gingen werd Mazairac gehuldigd door de be woners wan de Blauwe Handstraat, waar hij woont, waarna de stoet naar het feestgebouw „Thalia" trok, waar een grootsche hetooging plaats vond en waarbij aan Mazairac een schil derij, vervaardigd door den Bergschen kunst schilder van Dort, door de burgerij werd aan geboden. Tal van vereenigingen en corporaties brachten hem hulde met een schat van bloe men. Wij hadden na de huldiging gelegenheid den nieuwen wereldkampioen naar zijn toe komstplannen te vragen, waarhij ons bleek, dat waarschijnlijk zijn loophaan als amateur wiel renner zal worden afgesloten met een revanche match op 25 Augustus in Bazel tegen Peliz zari, den Italiaanschen kampioen en op 7 Sep tember te Londen tegen den Engelschen kam pioen Gozens. Vermoedelijk zal hij na deze wedstrijden als professional uitkomen. tb eek en de vroegere Kaiserzimmer in oogen schouw te gaan nemen. Voor men het wist was een goed uur om en moest men weer plaats ne men in de auto's om door het magnifieke He- leuental de bekende badplaats te bereiken. De burgemeester van Baden, de voormalige minister Kallmann, heeft de deelnemers aan het congres schitterend ontvangen. Wat de roode burgemeester van Mödling (de gemeente waar onder S. Gabriel ressorteert) niet over het hart kon verkrijgen, heeft de christelijk-sociale burgemeester van het naburig Baden In zijn plaats gedaan. Een korte toespraak, een paar woorden van hartelijke begroeting waren het welkom, dat de burgemeester allen deelnemers aan het congres in de stad Baden bood. Het spreekt van zelf, dat de beroemde Ther- malbaden werden bezichtigd. Onder vroolijken kout vervloog de tijd en al te spoedig moesten de vriendelijke gastheeren hun gasten inviteeren weer plaats te nemen in de auto's, welke hen in een halt uurtje naar S. Gabriel terugbrachten. Vader met vijf kinderen docr een autobas aangereden EEN MEISJE GEDOOD. Be remmen van het voertuig niet in orde Gisterenmiddag te ongeveer half zes Is den weg naar Wijk aan Zee een ernstig ver' keersongeval gebeurd, dat aan een S-jalf meisje het leven heeft gekost. De heer P. Henneman, gemeentebode van Heemskerk be- gaf zieli met een transport-driewieler komend6 van de hadplaats naar Beverwijk. In den hak van dit rijwiel hadden vijf van zijn kinder®11 plaats genomen. Door tot nog toe onbekende oorzaak werd het rijwiel aangereden door ®®n passeerende autobus van den ondernemer b. Be gevolgen van da aanrijding waren zeer ern stig. Het rijwiel sloeg om, waarbij de berijdef en de kinderen tegen den grond werden slagen. Een der meisjes, het 8-jarig dochtertJ® van den heer H. bleek zoo ernstig te zijn Se' wond, dat het kort na de botsing aan de S®* volgen overleed. Haar zusjes werden licht kwetst. De ongelukkige vader, die voor oogen het kind zag overlijden, lag op den weë met een gebroken sleutelbeen. Het ongeval veroorzaakte groote ontstelt®* nis. De deelneming was algemeen. De vader werd naar het Roode Kruis-ziek®0' huis te Beverwijk overgebracht. Het lijk va° het meisje is door de politie in beslag nomen. De andere kinderen werden naar hun woni'b' te Heemskerk overgebracht, waar inmidd®'3 aan de moeder de verpletterende tijding waS meegedeeld. Het ongeluk zou aan te groote snelheid vak de autobus te- wijten zijn. Uit het onderzoek kwam vast te staan, dat de remmen van be voertuig in orde waren. De bus is in beslag genomen. ASSISTENT VOOR KOELIES GEVLUCF1 MEDAN, 13 Aug. Twee Jaivaansche koel'®3 op de onderneming Soemgei Dadaj weiigert!16" het hun opgedragen werk te verrichten brutalits&ejnden den assistant Koch, dien 20 met tjankols bedreigden. De heer Koek, di® ongewapend was, vluchtte, achtervolgd do®' genoemde koelies. Men slaagde er ten sloU® in beide daders te grijpen. Zij werden acht® slot en grendel gezet en zullen worden v®r' vcigd wegens poging tot doodslag en paS'ri< to-t zware mishandeling. (Anota), DU MOORD IN ZORGVLIET. Naar wij vernemen, zal dë Haagsche rechtbank op 27 Augustus a.s. behandelen de zaak teg®® den student G., die in Mei j.l. in Zorgvliet z'j11 meisje doodschoot. BRAND BIJ EEN DIEPBORING Twee koelies gewond bij het bluschwerk MEDAN, 13 Aug. Een diepboring op hel boof- terrein Pamgkalan Soeso-e kwam plotseling to* actie, waarbij water, led-aarde, petroleum gassen werden uitgeworpen welke een geweld1' gen brand veroorzaakten. De brand waa dien aard, dat de vlammen een hoogte Iwrrfk' ten van 70 Meter. Het vuur, dat zich in defl begliöne zeer ernstig liet aanzien, werd een etmal geloofd. Twee koelies liepen bu het hlueachingswerk brand wouden op aan b®. gezicht en de armiep. (Aneta). GEHEELEN ZONDAG IN EEN KAST OPGESLOTEN Om een dief te betrappen .„..en het lukt® Gedurende geruimen tijd rcu-xls miste ®®j® Haarle-macbe begrafemisondernemer geld uit bf® kantoor. Men kon er niet achter komen. die diefstallen bedreef, tot de recherche den arm werd genomen en een recherche®-/ zich den geheieteu Zondag in een kantoorkaf" opsloot. Tegen den avond zag hij, volgens Courant", dat een der bedienden van de za® binnenkwam, een bureau opende en hieriLj een biljet van houdend gulden pakte. SD"*/ sprong de politiedienaar uit zijn schuiïh0® te voorschijn en arresteerde den dader. 0° kennen kon natuurlijk niet baten en de der is aan de Justitie overgeleverd. DOOR EEN AUTO OVERREDEN. En aan de gevolgen overleden Maandagavond werd op den Rijksstraatweg te Haarlem de dertienjarige wielrijder J- C., wonende te Driehuis, door een auto aan# •reden. Hij bekwam een hersenschudding, ee(j gescheurde nier en andere wonden, en We naar de Maria-Stiehting te Haarlem vervo®T alwaar hij gisterenmiddag overleden is. AAN BLOEDVERGIFTIGING OVERLED?1* Een puistje opengekrabd Te Groningen is Maandag in het Academ'®1^ Ziekenhuis overleden de 15-jarige W. Smit' Sappemeer, tengevolge van bloedvergiftië'0® een paar dagen tevoren ontstaan door het oP® krabben van een puistje in het aangezlcht- ERNSTIGE MISHANDELING. li- Te Spekholzerheide kregen zekere V. ®n ,sk twist over familieaangelegenheden. De t,nf ontaardde in een vechtpartij, waarbij M- jJt messteek kreeg in het hoofd, het gelaat en den rug. Hij bleef bewusteloos liggen. Gen kundige en geestelijke hulp werd ingoi e®P i Het H. Oliesel werd M. toegediend. M- %V0 naar het hospitaal gebracht, waar hij ®1'°Ceflii- tot bewustzijn kwam. De verdachte V. is ressteerd en werd In vrijheid gesteld, 113 procesverbaal was opgemaakt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 6