DE HAAGSCHE CONFERENTIE 1 SEPTEMBER ALGEMEENE ONTEVREDENHEID DDKDERDAG 22 AUGUS' 1929 DERDE BLAD PAGINA 3 ER DREIGT MISLUKKING. fe- VERKEERSTELLINGEN OP ZONDAG NAAR DE JEUGDDEM ONSTRATIE TE 'S GRAVENHAGE TIENDE VOLKENBONDS- VERGADERING. BENOEMING TWEEDE KAMER. LUCHTVAART. VAN DEN ATLANTISCHEN NAAR DEN GROOTEN OCEAAN v - .:yj ~ti. tT"1- De socialist Boncour bij de Engelschen PABXJS, 20 Augustus. (V. D.). Paul Bon cour, die ter gelegenheid van de beslissing door het Permanent Hof van Internationale Justitie inzake de Zwitsersche zóne naar Den Haag was gereisd, heeft zijn verblijf in de Residentie veriengd, teneinde in contact te komen met de beide Engelschen Henderson en Snowden. Met eerstgenoemde heeft Boncour reeds een onderhoud gehad. Tegenover een vertegenwoordiger van de >,Soir" noemde hij het een groote fout, dat Men de beslissing in handen van de finan- cieele deskundigen heeft gelegd. Over de voor uitzichten der conferentie wilde hij zich niet uitlaten. Wel wees hij er op, dat het thans de tijd is, om het protocol van Genève te doen herleven. BIJEENKOMST DER ZES GROOTE MOGENDHEDEN De tcestar»! is ongewijzigd Onze bijzondere correspondent ter conferen tie meldt ons: Toen Loucheur vanmiddag om een uur de Nederlandsche pers ontving, was het, alsof we Weer een stem uit het verleden te hooren kregen. Het gesprek tusschen Briand en Snowden dat vanmorgen gevolgd is door een onderhoud tU3schen Snowden en Pirelli, had <le persoon- kjke misverstanden uit den weg geruimd, Haar de zakelijke misverstanden zijn blijven bestaan. Doch het eerstgenoemde feit is reeds een Vooruitgang van beteekenis. De Franschen verklaren dan ook niet meer zoo stellig, als een paar dagen geleden, dat Briand per sé Zaterdag of Zondag vertrekt. Dit is, naar men op de Fransche delegatie Meedeelde, nog steeds „waarschijnlijk, doch nog Seen zekerheid." Een definitieve beslissing is nog niet ge- Bomen. I-Iet is ook heel goed mogelijk dunkt Mij, dat de besprekingen vanmiddag in de Eerste Kanier tusschen de delegaties der uit- Uoortigende zes, die op verzoek van Strese- Maan gehouden wordt, zullen leeren, dat de door Stresemann opgeworpen vragen over de Duitsche betalingen na 1 September een be- spreking noodig maken, die in deze week nog Uiat ten einde kan worden gebracht. Tevoren zullen, zooals men weet. de poli tieke „vier" weer bij Henderson samenkomen ter bespreking van de Rijnland-ontruiming. [Wellicht zullen zij reeds daarbij kennisnemen i Tan het rapport der juristen-commissie over de verzoenings- en vaststellingscommissie, die Vanochtend haar taak volbracht heeft. Men mag echter aannemen, dat Stresemann Tveinig haast zal maken om in de door de juristen-commissie uitgedachte commissie toe te stemmen, zoolang Briand weinig haast Maakt met het toezeggen der begin- en eind data voor de ontruiming der derde zóne. Wat het rapport der financieele deskundi gen betreft, deze hebben toch nog een gemeen schappelijk rapport uitgebracht, dat echter op tal van punten een meerderheid- en een min- derheidsmeening formuleert. Aan Fransche zijde Is men van oordeel, dat bet rapport duidelijk doet uitkomen, dat het aanbod der vier van Vrijdag jl. een 50 pet. tegemoetkoming aan Snowden's wenschen in houdt en zelfs de Engelschen kunnen niet Meer ontkennen, dat hu minstens 35 pet. (en ui et 20 pet., zooals Snowden Zaterdag smalend Zeide) geboden is. Duitsch voorstel verworpen In de bijeenkomst van de zes uitnoodigende Mogendheden begon, naar van betrouwbare zijde verluidt, Stresemann met een geschreven stuk voor te dragen. De bedoeling was, dit document in elk geval in de protocollen der 1 Conferentie te doen opnemen. Briand en Snowden zouden in bun uiteen zettingen ten deele op de Duitsche verklarin gen zyn ingegaan, terwijl zij zich anderdeels bezig hielden met het geheele lot van de con ferentie. Geen klaarheid kwam tot uiting, hoe de hou ding zal zijn in verband met een formeel ver der werken van de Dawesregeling en welke houding zal worden aangenomen ten opzichte Van een verder beramen van het aannemen in ®en of anderen vorm van het Young-plan. Stresemann die tot slot van de heden gehou- i den bijeenkomst nogmaals het woord voerde, j heeft toen critiek uitgeoefend op de methodes j eu de geheele manier van werken op de confe- uentie, die het tot dusverre niet tot een op- j schieten der conferentie deden bomen. - Overeenkomstig de gewoonte hebben de dele- Katies zich toch weer niet geheel gehouden aan I de elkander vanmiddag gegeven belofte om in het geheel niets mede te deelen over den in- houd van de redevoeringen van Stresemann, 1 Briand en Snowden, vanmiddag in een bijeen- 1 horast der zes delegaties gehouden. De berichten die men van de verschillende I°Urnalisten op grond van mededeelingen hun- Uer delegatie vanavond laat te hooren kreeg, B1«mmen hierin overeen, dat er vanmiddag Ki'oote oneenigheid bleek, ook zelfs over de door Stresemann opgeworpen kwestie van het Aannemen van een overgangstoestand, voor de Duitsche betalingen in de veronderstelling, die hans vrijwel zekerheid is, dat het Young-plan u*1 1 September nog niet in werking kan tre- Qen, Zoowel Briand als Snowden schijnen beiden verzoek van Stresemann om te besluiten °t ecu dergelijken overgangsmaatregel, waar oor Duitscbland niet meer zou behoeven te be- Men, dan overeenkomstig het Young-plan was JSesteld, van de hand te hebben gewezen, si iu Duitsche kringen een zeer ueer- aohtige stemming verwekt heeft, j. D°k de bespreking vanmiddag over de poli- st *te kwesties tusschen Henderson, Briand, ja'®SeMann en Hijmans hadden voor Duitseb- Keen aangenaam verloop, ijjj R het feit, dat de heeren zijn overeengeko- W'1' <3at de politieke commissie a.s. Vrijdag 'Uia 6en officieele bijeenkomst zal houden Vaif in ieci°r geval niet worden afgeleid, dat 'W^ag overeenstemming over de ontrui- Sskwestie zou zijn bereikt. Aanzienlijke nieeningsverschillen nog inzake ontruiming Onze bijzondere correspondent ter conferentie seint: Naar wij vernemen, zou in de bijeenkomst van de ministers Henderson, Briand, HymSms en Snowden gebleken zijn, dat er vooral ten opzichte van het ontruimingsvraagstuk nog aanzienlijke meeningsverschillen bestonden, zoodat men heden in dat opzicht niet verder kon komen. De becijferingen locpen ook uiteen Van Fransche zijde werd medegedeeld, dat de financieele experts van de „vier" en de Engelsche financieele experts in hun rapport verschillende punten niet op dezelfde wijze be cijferd hebben. De toestand blijft hoogst ernstig Onze bijzondere correspondent ter conferen tie schrijft: Vanavond was er weder gala-voorstelling op het Binnenhof. De auto's van alle delegaties der „Uitgenoodigde Zes" prijkten weder voor de Eerste Kamer. En het geheele internationale journalistieke korps was weder tegenwoordig. Want alle groote mannen waren voor het eerst weder bijeengekomen. Weliswaar niet in een „officieele" vergadering der conferentie, doch in een veel vertrouwelijker bespreking, waarbij tot droefenis van de journalisten zelfs de officieele pers-chefs der delegaties niet mochten aanwezig zijn. De besprekingen waren dus extra-geheim en wij wisten alleen, dat de brief van Stresemann, dien hij gisteren aan Jaspar had toegezonden, onderwerp der be sprekingen zou zijn, zoodat vooral de Duitsche betalingen na 1 September, bet tijdstip waarop het Young-plan had moeten in werking treden, onderwerp van de discussie moesten vormen. Om half zes begonnen de besprekingen, die tot 8 uur duurden. Twee-en-een-half-uur moesten wij op hst Binnenhof dus wachten. Toen einde lijk de gedelegeerden het gebouw der Eerste Kamer verlieten, kregen wij alleen te hooren, dat Stresemann, zooals te verwachten was, de besprekingen met een lange rede, die twee keeren weder vertaald moest worden, had inge leid en dat daarna Briand en Snowden ge antwoord hadden. Hierop had Stresemann ge repliceerd, waarna het 8 uur was geworden en de vergadering tot morgenochtend werd ver daagd. „En wat is er gezegd vroegen wij. Op deze vraag antwoordde minister Curtius, die ditmaal nog het meest uit de geheime be sprekingen had losgelaten (zie het bovenstaan de over de namen der sprekers dat wij dit maal ons ongeduld tot morgen moesten op schorten. Want de gedelegeerden waren over eengekomen, van deze slechts voor een nacht rust onderbroken bijeenkomst, waarvan de de batten nog niet waren afgeloopen, nu eens „heelemaal niets" te vertellen. Mocht ik van avond hooren, dat een der delegaties zich toch ..niet heelemaal" of „heelemaal niet" aan die afspraak, om heelemaal niets te vertellen, ge houden heeft, dan zal ik zoo vrij zijn dit even eens u te vertellen Intusschen kregen de journalisten, die met hun eigen delegaties het meest voeling hebben, "toch wel den indruk, dat de toestand nog steeds ernstig is en dat het debat StresemannBriand —Snowden nog geen bepaalde aanleiding heeft gegeven, den algemeenen toestand wat roos kleuriger te beschouwen. Een oogenblik kregen wij, wachtende journa listen, het gevoel van een mogelijke sensatie, toen om half acht de Italiaansche minister van financiën Mosconi plotseling geheel alleen de Eerste Kamer verliet, met een zeer stroef ge zicht, zoodat hem ook niemand meer durfde naderen, naar zijn auto stapte en verdween. „Een breuk met de Italianen fluisterde men. „Zou het Snowden dan toch nog gelukt zijn, de Italianen en Franschen, die hij door zijn eerste grove optreden in de eerste week zoo na tot elkander gebracht had, weder van elkan der te scheiden, zoodat thans niet de Engel schen, doch de Italianen een geïsoleerde positie innemen Wat wij later te hooren kregen, leerde ons, dat deze veronderstellingen tot het rijk der fantasie behoorden. Mosconi was alleen wat vroeger heengegaan, omdat hij tot een diner uitgenoodigd was en de besprekingen vandaag toch nog niet afgesloten zouden worden. De eerste, die na de werkelijke beëindiging der bijeenkomst van dezen avond het gebouw der Eerste Kamer verliet, was Briand. Voor hem hadden de journalisten minder schrik dan voor Mosconi. Hij werd onmiddellijk zoo van alle kanten omringd, dat men werkelijk den indruk kreeg, dat de pers hem had gevangen genomen. Deze intimiteit vond Briand zelf blijkbaar ook wel wat heel erg. Even fronste hij met zijn wenkbrauwen, en onmiddellijk maakte men vrij baan voor den Franschen staatsman Alleen de fotograaf moest Briand eerst nog even nemen Hetgeen Briand goed moedig toestond. Want een fotograaf is ten slotte voor een staatsman, vooral voor een staatsman, die beloofd heeft ditmaal „heele maal niets" te vertellen, heel wat minder ge vaarlijk dan een bende uitgehongerde nieuwtjes jagers na 2 y2 uur wachtens! DE RADIO-REDE VAN BRIAND NIET DOORGEGAAN. De aangekondigde rede van Briand voor de radio is niet gehouden. Briand liet mededee- len, dat hij eerst om 8 uur een conferentie had geëindigd en In den loop van den avond nog een belangrijke conferentie had. Wellicht zal morgen de rede worden uitgesproken. BUITENLANDSCHE JOURNALISTEN SPREKEN MET INDIë Gisterenmiddag waren op uitnoodiging van den directeur-generaal der Posterijen en Tele grafie eenige buitenlandsehe journalisten in de gelegenheid met Indië te spreken. Hiervan werd gebruik gemaakt door de hee ren prof Georg Bernhard („Vossische Zeitung") A. Gauvain („Journal des Débats") en A, de Gobart („Le Soir") die spraken met den ver tegenwoordiger (consul-generaal) van hun land te Bandoeng. De gesprekken hadden een zeer vlot en dui- (lelijk verloop. De buitenlanders toonden zich zeer enthousiast over deze verbinding. Door plotselinge conferentie-aangelegenheden waren o.m. Jules Sauerwsln en de Fransche secretaris-generaal van het departement van buitenlandsch zaken Berthelot, verhinderd te komen. Vermoedelijk zullen dezen en nog enkele an deren a.s. Vrijdag in de gelegenheid worden ge steld een gesprek met Indië te voeren. •u OP EN OM HET BINNENHOF De journalisten onder elkaar Men meldt ons uit Den Haag: Met de uitstapjes voor de journalisten ter. Haagsche conferentie is het nog al eens mis gel oppen tengevolge van de werkzaamheden der persvertegenwoordigers. Dag en uur waren vaak voor een trip naar buiten vastgesteld, maar ter elfder ure moesten de journalisten dan aan hun gastheeren berichten, dat zij wegens belangrijke besprekingen, die te wach ten waren, onmogelijk weg konden uit Den Haag. Om bij het organiseeren van excursies voor conferentie-journalisten in het vervolg teleur stellingen te voorkomen, heeft de Commissie voor Ontspanning besloten, geen uitnoodigin- gen voor uitstapjes maar aan te nemen tijdens de conferentie. Wel wil zij na het beëindigen der conferentie eenige uitstapjes organiseeren voor de journalisten, die bereid zijn dan nog eenige dagen in Holland te vertoeven. Ten minste bij voldoende deelname. Een bezoek aan Amsterdam, Volendam en Marken, de Philipsfahrieken en bet Westland staan reeds op het program. De journalisten op de Haagsche conferentie hebben zich gemeenschappelijk laten fotogra feeren op de trappen voor de Ridderzaal. „Wat staan zij daar allen nu lief tezamen", zeide een nieuwaangekomen dame, „en over een uur snel len zij naar de telefoon-cabines en het telegraaf- kantoor, om elkander zoo fel mogelijk te be stoken!" Such is life! Maar laat ons blijde zijn, dat intusschen, ondanks alles, toch nog een kameraadschappelijke geest de vertegen woordigers der pers blijft beheerschen, waar door zij toch iets beter dan bij een wederlteerlg Isolement het geval z0u zijn, elkanders stand punt leeren begrijpen. En ondanks den ernst van den toestand verlaat de humor on3 geluk kig nog met heelemaal. Dat bleek vanavond weder bij bet poseeren voor den fotograaf. Toen hij ons vroeg een lachend gezicht te zetten, ondersteunde onze altijd opgewekte hulpvaar dige collega van den Brusselsehen „Soir", A. de Gobart, diens aansporing met een tot alge- meene vroolijkheid leidend: „Vooruit vrienden een vroolijk gezicht, want wij gaan Zaterdag weder naar huis". En toen de fotograaf even later ons verzocht 8 seconden te willen blijven stilstaan, riep een grappenmaker onder niet minder algemeene vroolijkheid: „Dat is te veel; meer dan 40 pet. geven wij niet!" Zoo helpen wij ons door het wachten heen, het vermoeiende, het zenuwachtige, het onaange name wachten, dat wij op geen enkele confe rentie zoo vaak hebben moeten doen dan op deze Haagsche conferentie 1929! De financieele deskundigen De financieele deskundigen hebben gisteren avond hun arbeid beëindigd. Zooals men weet, is hedenochtend in Hotel des Indes een bijeenkomst gehouden van de vier gelegaties van Frankrijk, Italië, België en /Japan, ter bespreking van den algemeenen toestand, mede in het rapport der deskundigen. Intusschen hadden wij tijdens het wachten onszelf met behulp van dienzelfden fotograaf toch ook nog een afleiding weten te bezorgen. Onze bijzondere correspondent ter conferentie seint: Jaspar te Brussel Onze Antwerpsclie correspondent meldt d.d. 21 Augustus: Het ls hier opgevallen, dat minister-presi dent Jaspar verleden week uit Den Haag naar Brussel is teruggekeerd, zoogenaamd cm het week-einde daar door te brengen. Inlichtingen uit betrouwbare bron, aldus de „N. Gazet", wijzen er op, dat deze reis in ver band stomd met de beerscheudie onrust in Brussel aangaande een al te snelle ontruiming van het Rijngebied en de z.g. financieele con cessies aan Engeland. Minister Jaspar heeft te Brussel minister Janson en iemand van het hof ontmoet. Aan Jaspar zou zonder omwegeh te verstaan zijn gegeven, dat, indien hij nog lets van Belgie's deel opofferde en Briand volgde in die ontrui- mingspolitlek, zijn ministerie geen 48 uur meer zou leven. Be verantwoordelijke aanvoerders van het Fransche leger zouden het eens zijn met België. In Brussel heerscht ook ontstemming, dat de Internationale bank er niet zal w opgericht. De vragen van den heer Kersten wordeu beantwoord Op de vragen van den heer Kersten, betref fende het houden van verkeerstellingen op Zondag, heeft de heer Reijmer, Minister van Waterstaat, het volgende geantwoord: Evenals reeds vroeger beeft plaats gehad, zal in den loop van dit jaar op verschillende data, telkens vallende op een anderen dag der week, telling van het verkeer op de wegen plaats hebben, zoodat ook één telling op een Zondag zal geschieden. De verkeerstellingen geschieden ook perio diek, ten einde inzicht te verwervep in den aard en den omvang van het verkeer, met het doel een goeden grondslag te verkrijgen ter beoordeeling van de noodzakelijke weg- indeelktg, wegverbeterlng en te treffen ver keersmaatregelen. Ten einde het beeld van het verkeer, dat op de verschillende dagen der week nog al aam wisseling onderhevig kan zijn, zoo volledlig mogelijk te maken, wordt een telling voor eiken dag afzonderlijk ge houden. Uiteraard kan daarbij een telling op Zondag niiet worden gemist, omdat op vele wegen juist op dien dag aard en omvang van het verkeer, vergeleken bij andere dagen, sterke afwijkingen vertoonen. 70 JAAR IN HET KLOOSTER In het klooster der zusters Ursulinen te Breust-Eysden, viert de eerw. mère Ursule In de wereld mej. Huh. Jos. Stassar, geb. te Maas tricht, a.s. Zaterdag haar 70 jarig klooster jubileum. Mère Ursule is In baar 90ste levens jaar. i Een laatste woord tot de leiders Het mag een verblijdend verschijnsel hee- ten, dat bij allen, wien de bloei van bet gods dienstig leven ter harte gaat, datgene, wat er voor de jeugd gedaan wordt in ons Bisdom, een groote plaats inneemt In hunne belangstel ling. Ook het jeugdwerk zelf dringt zich op aan onze aandacht door de uitbreiding m allerlei vorm van de laatste jaren, door eeo syste matisch groeiende ophouw en tevens door een Innerlijke versteviging. Besprekingen van be stuurders, welke diocesaan, dekenaal en paro chieel worden gehouden, goed verzorgde jeugd tijdschriften, vergaderingen en cursussen voor Jeugdleiders, dat alles tracht ook een vrucht bare organisatie der jongeren te bevorderen. Een nieuwe poging hiertoe wordt voorbereid in de Jeugddemonstratie, welke op Zondag 1 September te Den Haag zal worden gehouden. Eerste opzet van deze betooging is bet bren gen van een grootsche hulde der reeds geoi ga- niseerde jongelingschap aan Koning-Chri3tus, een gezamenlijke toewijding aan Hem en een gemeenschappelijke bede om Zijn zegen over ons werk. Maar het is tegelijkertijd ook de eerste gelegenheid, waarbij de jongeren van het geheele Bisdom bijeen en naar buuen treden, een gebeuren wel in staat om een rechtmatig zelfbewustzijn aan te kweeken. Het is ten slotte een groote propagandadag voor het jeugdwerk om de grootere bekendheid en instemming bij de omstanders en om de moreele vorming en opwekking, welke er voor de jeugdigen zelf van een dergelijke demonstra tie dient uit te gaan. De voorbereidende maatregelen zijn getrof fen. Uit onderstaand program blijken nog eenige bijzonderheden. De Hofstad zelf is uitgekozen voor deze de monstratie, het Spurtpark Houtrust voor de openbare huldebetooging, terwijl Z. D. H. de Bisschop zal pontificeeren en da jongeren toe spreken. Toch wel een veelzeggende gebeurtenis nu wij met onze katholieke jeugdvereenigingen voor den dag durven komen om te demonstree- ren in het openbaar en dat In een stad waar veler oogen zich op de onzen zullen richten. Maar ook gelukkige en hoopvolle gebeurtenis om het verheven doel, n.l. een gezamenlijk op trekken naar het altaar, om onder leiding van het hoogste kerkelijk gezag een geloofsbelijde nis af te leggen, een openbare en een gezamen lijke bede te verrichten om Gods onmisbaren zegen over ons werk. Zullen uit alle deelen van ons Bisdom eeD groot getal jeugdigen meedoen? Zullen ze in dichte drommen trekken door onze Hofstad, in kleurigen en fleurigen stoet, om uitdrukking te geven van het groot getal georganiseerden en ook van de orde en dis cipline, welke wij door ons werk den jeugdigen trachtten bij te brengen? Om het groot katholiek belang ervan hopen wij het en de voorloopige opgaven doen ons het beste verwachten. Na de besprekingen, circulaires en andere aankondigingen van den laatsten tijd willen wij biermede nog een laat- sten oproep doen tot onze leiders, een laatste bede om aller medewerking een krachtige op wekking de moeiten ermee gepaard gaande zich te getroosten, opdat het werkelijk moge worden een groote en grootsche huldiging van Haarlem's jongelingschap aan Koning Chris tus. Er bestaat nog gelegenheid zich voor deel name op te geven bij den voorzitter van het plaatselijk comité, pastoor J. A. Ruhe, Wencke bach straat 4, Den Haag. Nog willen wij een beroep doen op de muziekkorpsen, die aan een jeugdvereeniging zijn verbonden. Zij geven zich op aan kapelaan Th. Boonekamp, v. Limburg Stirumstraat 12, Den Haag. Verder deelen wij mede, dat bij het plaat selijk comité beschikbaar zijn tot 25 Augustus, toegangskaarten voor Houtrust en wel in de volgende prijzen: loge f 1.20; tribune-zitplaat sen f 0.80; tribune-staanplaatsen f 0.40. De kaarten kunnen niet in depot worden gegeven. Tevens sporen wij nogmaals dringend aan met het oog op de groote onkosten, welke moeten worden gemaakt, dat de vereenigingen hare financieele bijdragen zullen zentien aan den penningmeester van bet Dioe. Comité: A. Backhuys, Allard Piersonstraat 8, Amsterdam, giro 113814. In vele plaatsen worden reeds oefeningen gehouden in het marebeeren, zingen, enz. Wij bevelen dit voor alle plaatsen en gewesten dringend aan. Ook wordt herinnerd aan het dragen van insignes en het meebrengen van een voldoend aantal vlaggen. Op de beide stations vindt men bij aankomst onze R. K. Verkenners, die verder slaan op gesteld langs den gekeelen te volgen weg naar het Malieveld. Zij zullen ook, van geel-witte-vlaggen voor zien, een teeken geven waar de Romeinsche groet moet worden gebracht, zoodat men dit gelijktijdig en netjes doet. Op het Malieveld moet men zich opstellen achter de schilden met opschrift van plaats of gewest, waarbij men behoort. Het is daarom ten zeerste aan te bevelen, zich tevoren reeds met elkander te verstaan, waarvoor de adres sen hieronder volgen. Voor Christus onzen Koning. God wil het, Amen. Namens het Diocesaan Comité: J. M. LUCASSEN, voorzitter j. S. BRAAKMAN, secretaris Adressen waar de verschillende kringen zich kunnen vervoegen voor de noodige samen werking: Den Haag: Pastoor J. A. Ruhe, Wenckebach- straat 4. Amsterdam: A. Backhuys, Allard Pierson straat 8. Rotterdam: Rector-G. Kerkvliet, N. Binnen weg 33. Haarlem: E. J. Jonckbloedt, Ged. Oudegracht 94. Leiden: de heer Tobee en kap. H. v. d. Ven, Breestraat 139. Gouda: kap. W. v. Alphen, Kleiweg 28. Delft: Pater P. A. H. Potten, Burgwal 20. Schiedam: kap. C. Wiemers, N. Haven 117. West-Friesland: kap. C. Pouw, Lutjebroek.1 Alkmaar: kap. J. Lips, Verdronken Oord. Beverwijk: Deken J. M. Lucassen, Breestraat.) Noordwijk: kap. D. Schoenmaker, Hillegom. Voorschoten: kap. N. Pronk, Leidscheudam. i Westland: kap. H. Theissen, Poeldijk. i De Nederlandsche delegatie De Nederlandsche delegatie naar de Tiende Volkenbondsvergadering, welke op 2 September a.s. te Genève zal aanvangen, zal zijn samen gesteld als volgt: Jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, Minister van Buitenlandsehe Zaken; jhr. dr. J. Loudon, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minis ter te Parijs, oud-mlnlster van Buitenlandsehe Zaken; H. Colijn, oud-minister van Financiën, lid van de Eerste Kamer der Sta ten-Generaal;1 professor jhr. mr. W. J. M. van Eysinga, hoog leeraar aan de Rijksuniversiteit te Leiden, ver tegenwoordigers. Mr. J. Limburg, lid van den Raad van State, oud-lid van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal; W. Heldring, voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Amsterdam, prof. mr. dr. J. P. A. Francois, chef van de afdeeling Volkenbondszaken van het Departe ment van Buitenlandsehe Zaken, buitengewoon hoogleeraar aan de Handels-Hoogesclxool te Rot terdam; Raden Adipati Ario Achmad Djajadi- ningrat, oud-regent van Batavia, lid van bet college van gedelegeerden van den Volksraad van Nedsrlandsch-Indië, plaatsvervangende ver tegenwoordigers, met dien verstande, dat tij dens de aanwezigheid van Jhr. Beelaerts van Blokland te Genève, ook Jhr. van Eysinga als plaatsvervangend vertegenwoordiger zal wor den beschouwd. W. G. van Wettum, regeerings adviseur in internationale opiumzaken, technisch deskun dige; Mevrouw C. A. ICIuyver, hoofdcommies van de afdeeling Volkenbondszaken van het Depar tement van Buitenlandsehe Zaken, en mr. W. F. L. Graaf van Bylandt, gezantschaps-secreta- ris, tijdelijk werkzaam gesteld aan voornoemde afdeeling, secretarissen. Opvolgers van Rays en Deckers De voorzitte. van het Centraal Stembureau voor de benoeming van de leden der Tweede Kamer heeft in de opengevallen twee plaatsen in die Kamer door het ontslag nemen als lid door den Minister van Staat, Jhr. Mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck, Minister van Binnen- landscke Zaken en Landbouw, en door Dr. L. N. Deckers, Minister van Defensie, benoemd verklaard tot lid der Kamer de beeren M. C. E, Bongaerts te 's-Gravenhage en F. J. C. J. M. Teuïings te 's-Hertogenbosch. Men boude bij deze benoeming er rekening mee, dat ze betreft de samenstelling van de huidige Tweede Kamer. Voor de nieuwe Kamer worden bovengenoemde leden volgens den offi- cieelen uitslag opgevolgd door de beeren C. M. J. F. Goseling te Amsterdam en J. C. van Beek, te Deurne. DE ZWITSERSCHE OCEAANVLIEGERS Ongerustheid over hun lot NEW YORK, 21 Augustus. (H. N.) Op het vliegterrein van Roosevelt Field maakt men zich bezorgd over het lot van de Zwitserschen oceaan-vliegers. Men ls van oordeel, dat de vlie gers geen voldoende ervaringen voor het vlie gen bij nacht hadden, terwijl hun kennis van de navigatie te wenschen overliet. Aangezien voor de geheele kust een dikke mist ligt, vreest men dat de vliegers verdwaald zijn en zij op zee hebben moeten dalen. Nog Kaas er dag in rlika te tuiging zijn kw zee te machin steeds ontbreekt ieder bericht omtrent en zün beide tochtgenooten, die Maan- Lissabon zijn opgestegen om naar Ame- vliegen. Allerwegen wint dan ook de over- veld, dat zü door don mist hot spoor ijt geraakt en gedwongen zün geweest op dalen, waar zij vermoedelijk met hun 3 zün gezonken. I. T. A. Vergadering te 's Gravenhage Op 26 en 27 Augustus a.s. zal de International Air Traffic Association I.A.T.A. genoemd welke een b->nd is van Europeesche luchtverkcers- maatschappiien haar 22ste vergadering te 's-Gra venhage houden in do Raadzaal, Javaatiraat, welke door het Gemeentebestuur van 's-Graven hage welwillend ter beschikking is gesteld De vergaderingen zullen worden gepresideerd door den heer A. Plesman, directeur deir K. L M. Zy zün niet toegankeiük voor het publiek. De opening zal geschieden door den minister van Waterstaat, in den morgen van 26 Augustus. Deze zitting, welke te half 11 aanvangt is open baar. Deze vergadering is daarom zoo gedenk waardig, omdat de Ï.A.T.A. 10 jaar geleden op 28 Augustus 1919 te 's-Gravenhage werd gesticht en een van de eerste uitingen was van herstel van de Internationale samenwerking op het ge bied van het verkeerswezen. De regeering biedt op den avond van 27 Aug. aan de leden van de I.A.T.A, een diner op het Kurhaus te Scheveningen aan, dat gevolgd zal worden door een vuurwerk, dank zü de mede werking van de Maatschappij Zeebad Scheve ningen, tervvül Maandagavond de K. L» M. als gastvrouw in huize Voorhout optreedt. De eerste on-omlerbroken vlucht WASHINGTON, 21 Augustus (V. D.). De eerste ononderbroken vlucht van den Atlauti- schen naar den Gr.ooten Oceaan en terug is volbracht door den ééudekker „Sun God Het vliegtuig is in Spokane vlot geland. RECORD GLIJVLIEGTUIGEN BREMEN, 21 Augustus (H. N.). De Bremen- sche vlieger, Edzar, heeft een nieuw duurre- cord voor glijvliegtuigen gemaakt. Hij bevindt zich reeds IC uur in de lucht en heeft ook het afstandsrecord verbeterd. Bij de in aanmer king, komende autoriteiten is deze poging aan gemeld teneinde de praestatie als wereldrecord te doen erkennen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 11