Tweede Blad mgr. m. meulenberg. 23 Augustus 1929 Pagina 1 PRIESTER-MINISTER f HET VERLICHTE NOORDEN DE OVERVAL OP CURAQAO Kardinaal- van- rossum. DE HOUDING VAN GOUVERNEUR FRUYTIER. DE MACHTSMIDDELEN NIET VOLDOENDE. UIT DE R. K. STAATSPARTIJ. SAMENSTELLING VAN DEN partijraad. EEN FELLE BRAND TE MEDAN. DE SCHADE GETAXEERD OP TWEE TON ALS HET IN DEN ECHT NIET GOED GAAT DOOD EN RECHTBANK OP DEN ACHTERGROND DE STAKING IN HET HOUT- BEDRIJF. EEN TE AANVAARDEN RESULTAAT? DE LANDARBEIDERSSTAKING IN OOSTELIJK GRONINGEN. PHILIPS GLOEILAMPEN. Het was 14 Augustus tien jaren geleden dat mgr. dr. Joseph Vass tien jaren achter- de portefeuille als minister van arbeid to Hongarije torst. Bij afwezigheid van den premier, be dankte de minister van buitenlandsche za- toen den priester-minister voor diens onver- öioaiden arbeid. Mgr. Vass is in Oostenrijk gezien en Populair. Hij nam de zware ministerstaak °P zich, toen de bloedige bolsjewistische terreur het verslagen Hongarije nog meer ontredderd had. Mgr. Vass zette zich onmiddellijk aan Werkverschaffing, deed do levensmiddelen- Prijzen dalen, voor zoover hem dat moge- tojk was, en heeft door een reeks wettelijke 80uiale voorzieningen gewerkt aan de ver lening van liefde en recht, aan de -verbe tering vooral van de slechte toestanden op 8°ciaal gebied. tn de rij der sociale priesters uit de groote 80kool van Leo XIII, staat deze bescheiden tPnar taaie werker vooraan. Hij is een •ter levende bewijzen van den geest der ont ferming met de verdrukten, dien de Kerk Vooral in haar priesters aankweekt. Als zoodanig verdient zijn naam en zijn Work onthouden te worden en geëerbiedigd. Met verbazingwekkend gemak senrijven i s°c.-dem. bladen over het donkere Zuiden er* de wantoestanden in „het land van Ko- 1 ^toig Christus". j Als daar de roode zon haar weldoende dralen maar eens kan verspreiden! Helaas. Öo clericale organisatie is er 't sterkst. Maar wat leent nu het verlichte Noorden, j Waar het socialisme de beste kans heeft eri de „moderne" vakorganisatie haast Been katholieken als struikelblok op zijn Weg vindt? De vroegere burgemeester vaun Fimster- wolde, de heer J H. H. Piceard schrijft in 6eh ingezonden stuk in het Lib. „Handels- j Mad" over het tijdvak, dat. hij burgemeester I Was (1897—1901). Ook in diien tijd oefende de boer over zijn cmdea-'giaschikten een gezag uit dat Inderdaad aan het despotisme grensde, Uiaar van zijn natuurlijken plicht om te zongen dat het zijn arbeiders nooit aan iets ontbrak, heb ik ninwner bemerkt. In de jaren van mijn burgemeesterschap - aldaar werd 's winters aan tal van arbei ders werk verschaft met keienkloppen en znocht (let wel!de weekverdienste voor *tder ale maximum ƒ2,50 heloopen, waar van het gezin moest zien rónd te komen. Ik herinner mij zeer goed, dat ik in die laren eens aan den toenmaligen minister Van Binnenlandsche Zaken, wijle mr. Uoe- hian Bargesius, heb gezegd, dat de ver houdingen daar zoodanig waren dat, in- 1 Idiien 'ergons revolutie u/itbrecjkt, zulks daar het geval zou kunnen zijn. Da eenige kerk in die gemeente zat er Warmpjes in. De kerkvoogdijk (arbeiders &aten niet in de kerkelijke kolleges) stort te jaarlijks in haar geld in de gemeente kas 2500 en bekostigde bovendien jaar lijks eeniiige honderden aan straatverlich ting enz., stel alles samen op 3000. Daarvan genoot de arbeider niets; alléén de gegoede boeren in den vorm van min der te betalen hoofdelijken omslag. De Predikant en ik wendden een poging aan, °hi dat bedrag te bestemmen voo rde, ar- hoklende klasse door een crèche (bewaar plaats voor kinderen) of een bewaarschool jh 't leven te roepen. De vooraanstaande boeren staken de hoofden bijeen en ons Voorstel werd afgewimpeld. Mat heeft de soc.-dem. vakorganisatie te- Peh deze wantoestanden in het verlichte boorden gedaan? M at heeft zij bereikt voor de arbeiders? Als wij haar niet mogen verwijten, dat r'iet alles bereikte wat zij wel wenschte, aarom verwijt zij dan aan katholieken, a' dezen niet al hun idealen vervuld za- Ken? De praters over heit „donkere" Zuiden en re onnutte christelijke organisaties, deden eter de hand in eigen boezem te steken. Hn zij kunnen uit het door den oud-bur- bi oester meegedeelde ook weer zien, dat, vertegenwoordiger van de kerk niet al- aan de zijde van „het kapitaal" staat. Becoek aan Nijmeger; Wnvernemen, zal Z. Em. W. Kardinaal °S8Urn van 8 tot 15 September in Nijmegen 1 ^ertoeven. ÖUrin het voornemen van Z. Em. ge- klo°n^e ^to verbliïf in het Redemptoristen- ke6?ster op den berg Nebo, aan den Groes- fen Sctoenweg aldaar, ook een bezoek te bren- Ve aan de R. K. Universiteit. Dit bezoek zal Zat 'l?Ve' geen officieel karakter dragen. Z. Em. Hon ^6n rector-magnificus, mgr. prof. dr. Sveld worden ontvangen en rondgeleid ,£oor H- Mgr. M. Meulenberg, 25 Juli j.l. itolssgi Hard. van Rossum op IJsland tot hezr,^!'1" gewijd, zal tegen 21 September een toijSc|" aan 0118 land brengen en ook de Apos tel};,..' 'e School te Schimmert, van het Gèzel- ^an Maria, met een bezoek vereeren. Adres der bevolking aan H. M. de Koningin MEN WENSCHT, DAT DE GOUVERNEUR BEHOUDEN MOGE BLIJVEN Door een Commissie, bestaande uit de heeren J. de Jongh, J. H. Sprockel, J. Barnié, J. M. Kroon, A. E. Goilo en A. Lauffer, is, naar de „Am. di Cur." meldt, aan Zijne Excellentie Gouverneur Fruytier het volgende adres, door ongeveer 800 mannen uit alle standen van de Curagaosche Maatschappij onderteekend, aan geboden, met het verzoek dit adres radiogra fisch ter kennis van Hare Majesteit de Konin gin te willen brengen. Het adres zelve zal later volgen. Het adres luidt als volgt: Aan Hare Majesteit de Koningin der Nederlanden. BEN HAAG. Ondergeteekenden, allen inwoners van bet gebiedsdeel Curasao, trouwe onderdanen van Uwe Doorluchtige Majesteit, Sprekende in naam van de overgroote meer derheid van de bevolking. Diep betreurende hetgeen in den nacht van 8 op 9 Juni 1929 alhier geschied is, Echter ten volle overtuigd, dat, toen in ge- melden nacht, de kapitein-commandant der troepen gevangen genomen en het Waterfort overrompeld was, aanwezige wapenen en mu nitie in handen der Venezolaansche bende ge vallen waren, de politiedienst in Willemstad gestaakt, en Willemstad zelf onverdedigd en onbeschermd, bij de minste poging tot tegen weer zou zijn blootgesteld aan brandstichting en plundering, hare weerlooze inwoners aan aanranding en berooving, Zijne Excellentie Gouverneur L. A. Fruytier door zijn kalme hou ding en beleidvol optreden, zelfs ten koste van eigen persoonlijke veiligheid, Willemstad en hare inwoners behoed heeft voor geweldpleging en andere onheilen, waarvan de omvang niet te overzien zoude geweest zijn. Veroorloven zich met verschuldigden eer bied aan Uwe Majesteit kenbaar te maken de gevoelens van dankbaarheid en erkentelijkheid, die zij ten aanzien van Gouverneur Fruytier koesteren, wegens zijn beleidvolle houding en optreden in bedoelden nacht, waardoor vele rampen voor land en volk zijn voorkomen. Reden waarom ondergeteekenden zich ver oorloven den eerbiedigen en oprechten wensch uit te spreken, dat Zijne Excellentie L. A. Fruytier als Gouverneur van Curasao behou den moge blijven. CURAgAO, 10 Juni 1929. Volgen 790 handteekeningen). Na de overhandiging van dit adres door den heer J. H. Sprockel, verklaarde Z. Exc. de vaste en diepe overtuiging te hebben in gemel- den nacht volgens geweten te hebben gehandeld en den weg te hebben gekozen dien hij volgens geweten den besten oordeelde voor volk en. land van Curasao. De stap door Z. Exc. was geen omberaden en in overhaasting genomen stap geweest. Hij had overvloedig tijd gehad om te wikken en te wegen wat het best zou zijn. Daarom sprak Z. Exc. zijn volle overtui ging uit, dat wanneer hij nogmaals voor zulk een geval zou komen te staan, liij niet anders zou kunnen handelen als Hij gedaan heeft. Zijne Exc. verklaarde verder, dat door de gebeurtenissen van 8 Juni er een boom over zijn weg gevallen was, die hem het voortgaan belemmerde. Hij sprak echter de hoop uit dat door het vertrouwen en de medewerking van de bevolking deze boom zou worden weggeno men, opdat hij in staat moge gesteld worden ten volle uit te voeren, wat hij zich in het belang van Curasao en zijn bevolking had voorgeno men. Wenschen van den Kolonialen Raad ten aanzien van de weermacht Nadat besloten was de geheimhouding op te heffen omtrent het verhandelde in de vergade ringen van den Kolonialen Raad van Curasao op 13 Juni en 4 Juli j.l. gehouden, heeft de voorzitter, naar de „Am. di Cur." meldt in de vergadering van 12 Juli o.m. voorlezing gedaan van den volgenden brief aan den gouverneur, tot welks verzending door den Raad was be sloten: „De Koloniale Raad van Curasao heeft hier bij de eer do mondelinge deelneming Uwer Ex cellentie ri-eds in den morgen van den lOden Juni j.l. d-oor den voorzitter en 't oudste lid van dsn Raad als eene deutatie uit dit College over het gebeurde In den nacht van Zaterdag 8 op Zondag 9 Juni 1929 betuigd, schriftelijk te her halen. Met beleefde referte in het bijzonder aan den laatsten zin van het voorloopig verslag dd. 31 Januari 1927 op dé ontwerp-verordening tot op richting eener gewapende politie als bedoeld bij artikel 17G van het Reglement op het be leid der Regeering in Curasao, luidende: Zij (de afdeelingen), geven echter de verzekering, dat zij prijs stellen op behoud van het garni zoen als zoodanig, dat bovendien van groot nut zou kunnen wezen bij onverhoopte rustversto- ring of eventueel gewelddadig optreden van volksmenigten", maakt de Raad van deze gele genheid gebruik nogmaals en hij herhaling als zijne meening te kennente geven, dat enkel een garnizoen tevens met politiediensten be last, op Curasao niet voldoende ls ter verzeke ring van het gezag en de persoonlijke veiligheid. In de vergadering van den Kolonialen Raad van den 8sten Augustus 1928 is de wenschelijk- heid van stationneeren van een oorlogsbodem met klem betoogd en i3 met algemeene stemmen besloten het .volgende door het lid Maduro ge sprokene ter kennis van het bestuur te brengen: „Mijnheer de voorzitter: Ik wensch van deze ge legenheid gebruik te maken om het bestuur be- léefd in overweging te geven het wel daarheen te willen leiden dat er door het Departement van Koloniën een oorlogsbodem hier worde ge- stationneerd, minstens voor zoolang ons politie corps, hoe uitstekend geschoold en georgani seerd ook, niet. geheel en al voltallig is. Vooral met het oog op 'het voorgevallene op jtruba en. den pclitieken toestand van de ona omringende republieken acht ik het bepaald wenschelijk. Zoowel Curasao als Aruba werden overstroomd door duizenden vreemde arbeiders, wier aantal dagelijks toeneemt. De belangen toch van de Curasaósche Petroleum Industrie Maatschappij en andere olie-Mijen, van de Mijnmaalschappij, van de verdere ondernemin gen, waarmee millioenen en millioenen zijn ge moeid, om van den handel en het klein bedrijf niet te spreken, dienen te allen tijde beschermd te worden, zoowel hier ais op Aruba, en ook voor het gemakkelijk verplaatsen van militaire macht van het eene naar het andere eiland en eventueel machtsvertoon, acht ik de aanwezig heid hier van een oorlogsschip niet alleen wen schelijk maar zelfs dringend noodzakelijk. Na het uitspreken dezer rede stelt de heer Maduro voor een afschrift zijner rede aan den Gouverneur te doen toekomen en Zijne Excel lentie te verzoeken den inhoud daarvan tele grafisch ter kennis van den Minister van Kolo niën te brengen. Hieruit volgt, dat de machtsmiddelen van tegenwoordig door den Raad zeker niet voldoen de werden geacht en nog niet worden geacht. Uit het voorgevallene, dat de Raad zeer en diep betreurt en dat veel ernstiger gevolgen had kunnen hebben, blijkt, dat het gevoelen en de vrees meermalen door den Raad geuit, niet on gegrond waren. De Raad spreekt dan ook het vertrouwen uit, dat met het gebeurde voor oogen, nu overgegaan zal worden tot het blijvend stationneeren van een oorlogsbodem alhier en indien zulks onver hoopt het Moederland niet mogelijk mocht zijn, tot het vestigen van een voldoend sterk garni zoen naast de politietröepen. Met het oog op de tijdsomstandigheden ver meent de Raad op dit oogenblik slechts het bovenstaande naar voren te moet°n brengen". De a.s. werkzaamheden van de Rijkskies- kringorganisaties. Door het dagelijksche bestuur der R.-K. Staatspartij is aan de besturen der R.-K. Rijks- kieskringorganisaties een circulaire gezonden, waaraan we het volgende ontleenen Ingevolge het bepaalde in lid 3 en 4 van Artikel 15 Partijreglement worden Uwe Be sturen uitgenoodigd om eventueele voorstel len van de Rijkskieskringorganisaties ter be handeling in den Partijraad van November a.s. vóór 1 October a.s. te willen inzenden. Voorts wordt de aandacht Uwer Besturen erop gevestigd, dat ingevolge het bepaalde in lid 3 van artikel 14 jo. lid 3 slotzin van artikel 24 Partijreglement vóór de a.s. Novemberverga- dering van den Partijraad door de Rijkskies- kringvergaderingen opnieuw moeten worden aangewezen de stemgerechtigde afgevaardigden van den Partijraad en hunne plaatsvervangers. Ook de leden van het Partijbestuur moeten ingevolge het bepaalde in lid 4 van artikel 17 Partijreglement opnieuw worden aangewezen. De 18 leden van het Bestuur, aan te wijzen door Uwe Besturen, moeten eveneens vóór de a.s. Partijraadvergadering benoemd zijn. Im mers hij de nieuwe aanwijzing van het Dage- lijksch Bestuur der R.-K. Staatspartij moeten ten minste twee leden van dat Bestuur uit de IS Partijbestuursleden, door de Rijkskieskring- besturen aangewezen, worden gekozen. WIJ noodigëip Uwe Besturen in dit verband uit, om in den loop der maand September eene Algemeene Kringvergadering en eene Bestuurs vergadering te houden, ter aanwijzing van bo venbedoelde afvaardigingen. Het Dagelijksch Bestuur der R.-K. Staats partij acht het zijn plicht te wijzen op de be langrijkheid der aan de orde zijnde aanwijzing van het stemgerechtigd deel van den Partij raad. Dit vooral in verband met de in het Partijre- glëment met nadruk naar voren geschoven veelzijdige samenstelling van dat gedeelte van dên Partijraad. Zooals Uwe Besturen zich zullen herinneren Is hij de vaststelling van het Partijreglement 1925 uitvoerig beraadslaagd over de waarbor gen voor die zoo zeer gewenschte en noodzake lijke veelzijdigheid. De formuleering dier waarborgen is destijds overgelaten aan dé Kieskringreglementen, welke later op dit stuk door het Partijbestuur in het bijzonder zijn onderzocht. Intusschen ontveinst het Dagelijksch Bestuur zich niet, dat 'het allereerst en allermeest aan komt op den goeden toil en den goeden geest in onze Partij, om ten aanzien dier veelzijdige samenstelling tot een goed resultaat te komen. Dit is wel overduidelijk gebleken bij de aan wijzing, in 1926 geschied, toen door alle Rijks kieskringen op lofwaardige wijze is gezorgd, dat de bevrediging door de reorganisatie van 1926 gebracht, door die aanwijzing stevig werd bestendigd. Thans doet het Dagelijksch Bestuur weder om een beroep op dien goeden wil en dien goe den geest, welke onze Partij in de laatste vier jaren zoo zeer hébbdn gekenmerkt en het werk der Partij tot zoo'n gelukkig resultaat hebben geleid, als wij met vreugde mochten zien in den goeden uitslag der laatste verkiezingen voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Daar in de eerste, helft van October de op roepingen voor dé Partijraad vergadering moe ten worden verzonden, en de daarbij behooren- de praeadviezen over hot Militaire Vraagstuk, hetwelk in de Novembervergadering zal behan deld worden, wordt dringend verzocht de aan wijzing der stemgerechtigde Partijleden vóór 1 October te doen plaats hebben en onmiddel lijk aan het Partijsecretariaat mede te deeleu. DE MARGARINE UNIE Stopzetting der margarine-bereiding door Wessanon's Fabrieken. ARBEIDERS EN KANTOORPERSONEEL GEDEELTELIJK ONTSLAGEN Dezer dagen deden geruchten de ronde, dat do Margarine Unie met Wessanen's Fabrieken zouden zijn overeen gekomen, dat de laatste de fabricage van margarine zou stopzetten. Het Alg. Handelsbl. verneemt thans, dat deze overeenkomst inderdaad tot stand is ge komen, Niet slechts wordt, do margarinefabriek in de eerste helft van September ge sloten,- doch óók de raffinaderij, de extraheer- inrichting en de installatie tot het verharden van vetten, ondergebracht in de eveneens tot de firma bchoorende olieslagerij „De Tijd". De arbeiders der margarine-afdeeiing zullen ge deeltelijk te werk worden gesteld in de andere fabrieken der firma en gedeeltelijk worden ontslagen, Ook aan het tijdelijke kantoorperso neel is bereids ontslag aangezegd. Tweehonderd kedehs in de asch gelegd Vijfhonderd menschen dakloos MEDAN, 22 Aug. In de Kotta Marban is door onbekende oorzaak een brand uitgebro- kenf welke zóó snel om zich heen greep, dat in weerwil van alle pogingen, welke werden in .het werk gesteld om het vuur te blusschen, in korten tijd een tweehondertaü keddhs in- heemsche winkels In asch zijn gelegd. Vijf honderd menschen zitten thans zonder woning. De totale schade wordt getaxeerd op om streeks 200.000, waarvan slechts 30 pCt. door diverse verzekeringen gedekt is. (Aneta.) ,'gi VREESELIJKE GEVOLGEN VAN KLEINIGHEDEN De man stak, de vrouw sloeg, de familie hielp De ketelmaker H. J. M. woonde met zijn gezin, bestaande uit vrouw en twee jonge kinderen in de Palembangstr. te Amsterdam. Er waren wel eens huiselijke onaangenaamheden en midden April j.l. ontstond een toestand, waardoor een scheiding ontstond. De jonge vrouw trok met haar kinderen naar haar ouders in de Rese- dastraat. De vader wenschte de kinderen te zien maar kon dan geen toegang tot de woning krijgen. Ze werden hem getoond door een raampje. Zoo toog hij in den morgen van den lsten Mei naar de Resedastraat om zijn kinde ren te zien. Hem werd nu weer de toegang tot de woning van zijn schoonouders geweigerd. Door zijn schoonmoeder werd gepoogd hem de deur uit te werken, nadat hij kans had gezien die open te krijgen. Razend van drift werd de jeugdige vader, toen ook zijn vrouw en een oom van haar weigerden hem toe te laten. Hij trok een dolkmes en stak in het wilde om zich heen. Hij trof de beide vrouwen met ver schillende steken. Zijn vrouw kreeg wonden aan den schouder; de schoonmoeder in het dijbeen en In den buik. De vrouw heeft toen haar man met een hamer op het hoofd gesla gen. Door inmiddels toegeschoten burgers werd een einde aan het gevecht gemaakt. De genees kundigs Dienst bracht de beide gewonde vrouwen naar het Binnengasthuis. De schoon moeder overleed nog dienzeifden dag aan de haar toegebrachte verwondingen. Dinsdag stond M. terecht voor de vacantie- kamer van de Amsterdamsehe rechtbank. Allereerst werden twee geneesheeren gehoord, die, de patiënte^ hadden. behandeld. De schoon- - móeder is overleden aan bloedverlies. Edele deelen waren niet^eraakt. .Wanneer spoediger geneeskundige hulp bij de hand was geweest, zou zij wellicht in het leven zijn gebleven. Door politiebeambten werd verklaard, dat zij de beide vrouwen in de woning aantroffen. De jongste, de vrouw van M., bloedde het ergste; de andere vrouw klaagde over hevige pijn. Zij hebben noodverbanden aangelegd. Door andere getuigen, o.a. door de vrouw van M. werden omstandige verklaringen afgelegd over de vechtpartij, en de verhoudingen in deze familie. M. zelf wist niet veel van hetgeen is gebeurd. Nadat een achttiental getuigen hun verkla ringen hadden afgelegd, was het woord aan het O.M., waargenomen door Mr. van Durmen. In dit uitvoerig requisitoir liet de officier het ten laste gelegde, moord met voorbedach ten rade en pok doodslag vallen en meent dat hier is gepleegd zware mishandeling met doo- delijk gevolg. Dit wat de schoonmoeder betreft en wat de echtgenoote betreft is hier bedreven poging tót doodslag. Spr. zette de feiten uiteen en vorderde ten slotte vijf jaar gevangenisstraf. Door den ver dediger van beklaagde, Mr. Kokosky, werd een uitvoerig pleidooi gehouden. Pleiter meende, dat hier uit noodweer is ge handeld en dat er geèn reden is om verd. te straffen. Wanneer noodweer wordt verworpen, dan kan hoogstens gesproken worden van mis handeling. PI. hoopte, dat in da strafmaat zal worden gelegd het leed, dat deze beklaagde hóeft onder vonden. Na re- en dupliek wordt de uitspraak bepaald OT«r 14 da gen. UIT DE MEUBELINDUSTRIE Hot conflict te Oirschot ONREGELMATIGE VASTSTELLING DER TARIEVEN Naar aanleiding van berichten inzake het conflict bij de Hollandsche Stoel- en Meubel industrie te Oirschot (N.B.) over de arbeids voorwaarden, deelt de Ned. R. K. Bond van Houtbewerkers, Meubelmakers, Behangers en Aanverwante vakgenooten „St. Antonius van Padua" mede, dat de loonen, althans de tarie ven gedurende het bestaan van de fabriek, nog geen twee achtereenvolgende maanden stabiel zijn gebleven. De oorzaak van het conflict is ook nu weer een gevolg van tariefsverlaging, in eerste in stantie van 20 pet., dat echter teruggebracht werd na bespreking tot 5 pet. met den éisch; teekening van een tevredenheidsverklaring. Overigens is er nog maar heel weinig geldend van de arbeidsvoorwaarden welke in dé lande lijke collective arbeidsovereenkomsten vim het meubelbedrijf zijn omschreven. De onrust welke dan ook steeds onder het per soneel heersohte, was niet een gevolg van het optreden van het bestuur, doch van de onregel matige 'en vaak onbillijke vaststelling der ta rieven. Tenslote besloten de arbeiders zonder den minsten aandrang van het bestuur in staking te gaan, daar de directie verklaarde, zonder inmenging van derden te zullen beoordeelen, op welk tijdstip verbeteringen zouden wórden ingevoerd. Het antwoord der werknemers De samenwerkende organisaties in het hout bedrijf hebben in antwoord op de voorstellen van den Bond van Werkgevers in het Hout bedrijf te Zaandam het volgende schrijven aan het secretariaat van dien bond gezonden. Overeenkomstig onze reeds aan het einde der conferentie van Vrijdag j.l. uitgesproken mee ning zija wij verplicht u mede te deelen, dat de ledenvergaderingen onzer samenwerkende organisaties algemeen van oordeel waren, dat uwe aanbiedingen geen grondslag waren tot beëindiging van het tusschen u en ons be staande geschil over de arbeidsvoorwaarden. De vergaderingen waardeuren de pogingen om tot oplossing der kwestie te geraken. Zij hechten hare goedkeuring aan het optreden der bestuurders en verleenden machtiging tot nadere onderhandeling, teneinde tot een meer bevredigend vergelijk te komen. Wij mogen hieraan toevoegen, dat wij het ten zeerste op prijs stellen indien u hieraan door verdere mondelinge besprekingen uwe medewerking wilt verleenen. Want, hoewel wij beiden in de briefwisseling, die de nu gevoerde rechtstreeksche onderhandelingen openden, ge tuigden dat zij uiterst moeilijk zouden zijn, is dan mogelijk eindelijk toqh een te aanvaarden resultaat te bereiken. Het bemiddelingsvoorstel van burgemeester Buiskool KANS OP BEëINDIGING DER STAKING? We vermelden hieronder den tekst van het tweede en tevens laatste door den heer J. Buiskool, burgemeester van Delfzijl, al3 bemid delaar in het conflict in het landbouwbedrijf in Oostelijk Groningen aan de strijdende par tijen toegezonden bemiddelingsvoorstel. Dit bemiddelingsvoorstel is zoowel door de hoofdbesturen van de neutrale als door de christelijke werkgeversvereenigingen voor hun leden aangenomen, terwijl de stakende arbei ders er deze week over zullen stemmen. Het hoofdbestuur van den Ned. Bond van arbeiders in het landbouwbedrijf heeft bericht dat het besloot het voorstel hij zijn leden te zullen aan bevelen. Mochten ook dezen zich er mede kun nen vereenigen, dan zal daarmede de staking zijn geëindigd en het werk Maandag a.s. wor den hervat. Het voorstel luidt: Tusschen de neutrale en de christelijke ver- eenigingen van werkgevers in het landbouw bedrijf in Oostelijk Groningen ter eenerzijde en den Ned. Bond van arbeiders in het land bouw-, tuinbouw- en zuivelbedrijf ter anderer zijde wordt een tweejarig contract afgesloten geldende van den dag van aanvaarding door beide partijen tot 30 April 1931. De voorwaarden van dit tweejarig contract zijn de volgende: a. Voor het loopende jaar 1929: Het contract dat gold voor het jaar 1928, is van kracht voor het loopende jaar 1929, behoudens de volgende wijzigingen: I. De zichtloonen zullen bij werk gevers, die over een zichtmachine beschikken, voor dit jaar met 15 pet. worden verhoogd;] II. De wijzigingen, die werden aangebracht ia het contract, dat voor dit jaar door de werk geversorganisaties voornoemd met den Bond van christelijke landarbeiders werd af gesloten, zullen ook gelden voor de arbeiders aangesloten bij den Ned. hond van arbeiders voornoemd: b. voor het jaar 1930: Alle bestaande loon- tarieven zullen met 10 pet. worden verhoogd, een en ander vast te stellen voor de verschil lende rayons door een commissie, bestaande uit de beide voorzitters van de neutrale en va:: de chr. werkgeversverenigingen eenerzijds en den voorzitter en den secretaris van den bond van arbeiders in het landbouw-, tuinbouw- ea zuivelbedrijf anderzijds, leden en de heer J. Buiskool, burgemeester van Delfzijl, bemidde laar in dit conflict, voorzitter. Algemeene bepalingen. Rancune-maatregelen worden niet getroffen. Alle bestaande gebrui ken emolumenten, etc. blijven ongewijzigd gehandhaafd. Zoodra het werk door de nu in staking zijnde arbeiders wordt hervat, ver trekken de tijdelijk tewerkgestelden, met dien verstande, dat eenige vrijheid van handelen aan de werkgevers worde gelaten, indien niet voldoende arbeiders uit het gebied zich be schikker stellen. De staking gaat door 22 Aug. De stakende landarbeiders, be trokken bij het loonconflict In Oostelijk Gro ningen, hebben het nieuwe bemiddellings-voor- stel van den heer Buiskool verworpen. Verhooging van het statutair kapitaal? Van wei-ingelichte particuliere zijde verna men wij, dat het in de bedoeling ligt het statu tair Philips kapitaal uit te breiden van 100 tot 300 millioen gulden. Te officieeier plaats deelde men ons bij informatie mede, dat er „niets van bekend" is. ONTSLAG BIJ DE ZUIDERZEEWERKEN De menschen zijn overcompleet Bij de Zuiderzeewerken te den Oever op Wie ringen zijn 41 arbeiders wegens overcomplee' ontslagen, terwijl binnenkort meerdere zuller volgen. De oorzaak hiervan Bchijnt te ligger bij het grootendeels gereed komen van den ver bindingsdijk Wleringen—Medemblik. NEDERLANDSCHE JAARBEURS- Ministe" Verschuur eere-voorzitter. Naar wij vernemen heeft zijne Excellentie mr. T. J. Verschuur, Minister van Arbeid, Han del en Nijverheid, het eere-voorzitterschap aan vaard van de Nederlandsche Jaarbeurs te Utrecht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 5