DE - HAAGSCHE CONFERENTIE GOUDEN HARTEN M PAGINA BESPREKINGEN OVER DE RUNLAND-ONTRUIMiNG FEUILLETON VRIJDAG 23 AUGUSTUS 1929 TWEEDE BLAD ENGELAND KRIJGT ZIJN ZIN ALS SNOWDEN MET 90 PCT. TEVREDEN IS. WORDT HET HEDEN NU HEUSCH DE BESLISSENDE DAG ONZE SPOORWEGEN. DE VERVOERKOSTEN VOOR DE MIJNWERKERS. EEN ADDER IN BE DUINEN. 4 Arv't'.. Het nieuwe aanbod van Snowden is nog niet lieelemaal gereed Onze bijzondere correspondent ter conferentie schrijft d.d. gisteren Ik durf het bijna niet meer schrijven. Wij allen hebben ons Teeds zoo vaak in deze drie weken vergist, als wij aankondigden, dat „de dag van. morgen" de beslissing zou brengen. Doch nu schijnt dan toch heusch bet lot der Haagsche conferentie van de besprekingen van morgen (Vrijdag) af te hangen. Een klein voorbehoud maak ik nog omtrent de mogelijk heid van een verdaging der beslissing tot Zater dag, doch -langer uitstel der beslissing acht ik uitgesloten. Dat wij nog zulke dagen van spanning mogen beleven, is op zichzelf reeds een dei* vele ver rassingen van deze daaraan zoo rijke confe rentie. Twee dagen heerscMe er sen algemeene lusteloosheid, die iedere hoop op herstel dezer „herstel"-conferentie tot een utopie scheen te maken. Twee nieuwe feiten hebben de lijdelijice berusting in de mislukking der conferentie toen weder voor nieuwe krachtsinspanning doen wijken het eerste persoonlijk onderhond tus- schen Briand en Snowden onder "het verzoenen de toezicht van den aan het vredeswerk zoo toegewijden Adatci, en de brief van Stresemaun, waarbij hij den schnldeischersetaten de vraag stelde, hoe het gaan moest met de Duitsche betalingen, indien men Den Haag verlaten zou, zonder ook zelfs principieel de toestemming aan het plan-I"oung te hebben gegeven. Vooral deze Duitache brief en de beapre- .kingen, die gisteren in de bijeenkomst der „uitnoodigende zes" daarover plaats vonden, hebben overduidelijk aangetoond, welke inter nationale verwarring zr(wel in financieel als in politiek opzicht ontstaan zou, als de Haag sche conferentie met een fiasco eindigde. Briand, met zijn ongeëvenaard fijn gevoel voor de ontwikkeling van den politieken toestand, is gisterenavond zijn grooten roep als zoodanig weder getrouw gebleven, toen hij tegenover het pessimisme der Duitschers over de gehleken oneenigheid bij de besprekingen over een „pro- visorium" voor de Duitsche betalingen opmerk te, dat juist die oneenigheid over een voorloo- pige regeling, j>':t die bestrijding door zoowel Briand als Snowden van den Duitschen wensch naar vcorloopige inwerkingstelling van de .be palingen van het plan-Young over de hoegroot heid der Duitsche betalingen, de laatste kans op redding der conferentie bood Da onmoge lijkheid, om het over een „provisorium" voor Duitschland eens te worden, zou wellicht de aanleiding worden tot een nieuwe, laatste poging, om over het Young-plan zelf nog over eenstemming te hereiken Het is vanmorgen bij de besprekingen tus- sehen de zes precies zoo gegaan, als Brïanrl gehoopt had. De besprekingen over een „pro visorium" werden voorloopig geschorst. De gedelegeerden „trieb weit besseres Verlangen", .zij besloten eerst nog te pogen, of zij niet over de definitieve toekomstregeling voor de Duit sche betalingen het eens konden worden. Tot Zaterdag gaven zij elkander tijd. Langer wach ten wilde Snowden nu heusch niet meer en ook Briand zal zich dezen keer over Snowden's onge duld wel niet langer beklaagd hebben. Want de Fransche staatsman wil per se op Maandag 2 September te Genêve bij de opening der vol kenbondsvergadering aanwezig zijn en zou zoo heel gaarne vódr dien tijd nog even in Parijs uitblazen en daar zijn collega's van den Fran- schen ministerraad ook raadplegen. Tot Zaterdag hebben de delegaties zich dus nog tijd gegund, om het althans over de onder linge verdeeling der Duitsche annuïteiten vol gens het Young-plan eens to worden. En onmiddellijk grepen zij het beproefde middel aan, om het beste tot een oplossing te komen Zij gingen groepsgewijze weder vergaderen over mogelijke nieuwe, uiterste concessies. In tegen- steUing tot het bekende kinderlied van de tien kleine nikkertjes, wier aantal bij iedere nieuwe episode steeds afnam, is het de bedoeling, dat ROMAN VAN I. EDHOR Uit het Duitsch vertaald door J. M. v. H. 3-1) Da eerste Meidag kwam mat milde, wel doende warmte. De heele natuur stond reeds In zoo vollen bloei, alsof het reeds in het hartje van den zomer was. In het kleine tuintje van het posthuis bloeiden en geurden de tulpen, narcissen, reseda's en viooltjes in de perken en langs de grasranden. De middagzon be scheen dat kleine plekje aarde met lichtenden gloed en toekende gouden strepen op het bruine meisjeshoofd, dat dicht tegen de groene win gerdranken leunde. Twee witte vlinders zetten zich, kort achter elkaar dwarrelend neer op de gouden haarvlechten. Ee-n bij vloog zoemend .naderbij cm verjoeg de lichte vlinder-zusters. IJverig boog zij in de bloemkelken en zoog dem zoeten honing er uit. Dan streek zij langs de jwitte meisjeshand die tusschen de bladeren doorschemerde. Ruth stond in een in plooien neerhangenden zijden japon, onbeweeglijk en oog'en den ingang van den vers<;h-govallon sneeuw was haar v K°rt„Da den was ven Hellda naar het station gereden om zijn zuster af te haten. (Hij wa,s niet meer naar haar toe gekomen en ,ook bij het weggaan had hij niet één keer naar het posthuis omgekeken; geen groet had hij tover gehad voor zijn verloofde, die aan het Venster stond. Op aandringen van Alice had deze groepen steeds talrijker worden. Eerst zouden de bekende financieele „vier" (wel van de politieke vier te onderscheiden!), n.I. de delegaties van België, Frankrijk, Italië en Japan, bijeenkomen, om een nieuw compromis aanbod aan Engetónd te ontwerpen, dan zouden deze vier „vijf' worden door de raadpleging van Duitschland, aan wie ook eenige offers toebedacht werden, vervolgens zouden vijf zich tot een „ze3" ontwikkelen, doordat zij hun plan aan Snowden en de andere Engelschen zouden voorleggen, waarop ten slotte, als de tijd het nog zou toelaten, de zes tot „twaalf" zouden groeien in een laatste bespreking, waarhij ook de „uitgenoodigde zes" (Griekenland, Polen, Portugal, Roemenië, Tsjecho-Slowakië en Zuid- Slavië) weer eens ten tooneele mochten ver schijnen, om ja en amen to zeggen op wat achtereenvolgens de „Vier", de „vijf" en de „zes" besloten zouden hebben. Doch deze laatste phase van ontwikkeling is nog onzeker en trou wens, laat ons het eerlijk zeggen, zonder de „uitgenoodigde zes" te willen kwetsen, maar bijzaak Vandaag zijn de „vier", „vijf" geworden, zon der dat deze vijf hun besprekingen reeds ge ëindigd hebben. Zij zullen morgenochtend op nieuw bijeenkomen en dan met hun plan gereed moeten zijn. "Want om half vier morgenmiddag verwacht Snowden „het laatste woord". In de „offer-commissie", zooals de spotnaam voor de bijeenkomst der „vijf" Teeds geworden is, heeft men, naar hedenavond om acht uur na -de sluiting der besprekingen voor heden aan de pers werd medegedeeld, over alle drie onder- deelen van Snowden's eischen beraadslaagd, over de verdeeling van de totale som der Duit sche annuïteiten, over de verdeeling van het onvoorwaardelijke gedeelte en over de leverin gen in natura. "Uit de uitdrukkelijke vermelding dat men gesproken heeft over de verdeeling van de totale som der Duitsche annuïteiten, mag men vermoedelijk wel afleiden, dat de „vier" de verdeelingscijfers van het Young-plan, waartegen Snowden zijn zwaarste aanvallen heeft gericht, niet langer beschouwen als een kruidje-roer-mij-niet. Alleen indien men inder daad aan Engeland een verhoogd percentage aanbieden zal, schijnt men dan ook van het nieuwe aanbod eenig succes te mogen verwach ten. Snowden heeft meer dan eens verkondigd, dat het bij hem niet alleen om de cijfers gaat. Het Engelsche „prestige" eischt volgens hem, dat de percentages van het Young-plan meer in overeenstemming met de rechtvaardigheid worden gebracht. Het succesvolst snuffelen in alle hoeken van het plan-Young, om nog eenigo millicenen te vinden, die Engeland zouden kunnen worden aangeboden, zou dan ook waar schijnlijk -niet zooveel uitwerking ten goede hebben dan een daadwerkelijke verhooging van het Engelsche percentage en een daarmede gepaard gaande verlaging van de percentcijfers van Frankrijk en Italië. De omstandigheid, dat men de Duitschers ook heeft uitgenoodigd, aan de besprekingen deel te nemen en de „offercommissie van vier" tot een van „vijl" te maken, heeft natuurlijk onder de Duitsche journalisten eenige ongerust heid verwekt. Zou Duitschland het gelag van de oneenigheid tusschen de schuldeischers moe ten gaan betalen, zij het ook slechts gedeslte lijk Toen om half zes de om 4 uur aange vangen besproking der vijf tot zeven uur ge schorst werd, ten einde de Duitsche delegatie tijd te geven de voorstellen der vier te over wegen, werd dit gevoel van onrust nog sterker. Intusschen schijnt het wel, dat van een verhoo ging van hei totale bedrag der Duitsche annuï teiten gelukkig geen sprake is. Zelfs onder de schoonste beloften van een spoedige ontruiming van het Rijnland zou Stresemaun een dergelijk offer ook niet hebben kunnen brengen. Wat de „vier" van Duitschland verlangen, moet in hoofdzaak zijn 1. dat Duitschland afstand doet van zijn aandeel in de 200 300 miliioen goud marken, die vrij zouden komen, doordat Duitschland in het eerste jaar van het Young- plan ook nog eenige maanden de hoogere stor tingen van het Dawes-plan gedaan heeft; 2. dat Duitschland toestemt in een verhooging van het totaal-bedrag, dat de schuldeiseliers- staten aan onvoorwaardelijke annuïteiten zul- en vei krijgen, opdat het Engelsche aandeel daarin belangrijk vergroot worde Vooral tegen Ruth, haar boste japonnetje aangetrokken. Dat was een voorwerp van Anna's vlijtigen arbeid; het moest haar bruidsjapon zijn, had haar stiefzuster beslist, dlie trouwe, goede Anna. Juffrouw pst, pst.' klonk het zachtjes door een kier in do schutting van den tuin, juf frouw, komt u eens hier, ik heb u ie'ts te vragen, ik beu het, Frans Ebert. Een oogenblik later hoorde Ruth wat ge stommel en ©en lachend jongensgezicht hief zich met moeite boven do afscheiding uit. Wat ziet u er mooi uit vandaag, juffrouw! Do voorname dam? zal wed gauw komen, want die oude uit het posthuis Fran3' vinger maakte een veelzeggende beweging naar deq voorkant van het huis zit als een Paaschlcoe opgedirkt voor de deur en ze heeft haar nieu wen, Zondagstillen japon aan. Zij zal zich nu wel heel druk maken over do familiebetrek kingen. en u geeft ze droog brood en water. Moeder weet daar alles van en ook de dames van dan burgemeester hebban het ver teld! Frans, je praat als een domme jongen. Maar toch is het waar! Juffrouw, weet u, waarom ik u riep? Ziet u, we hebben een weinig bloemen in onzen -tuin on die paar, die er zijn, bloeien nog niat. En ik zou er toch graag een paar hebben. Ik weet, dat u veel beter bent, dan die twee dames Stiller samen:; niet waar, ik krijg er een paar van u? Ik durf er niet een afplukken, Frans, want van alles, wat bier groeit, is niets van mij. Hat hindert toch niets! Dat ouwe mensch zal ze niet missen het behoeven er maar een paar te zijn; ik heb mooie vergect-mij- nietjes en blauwe Mokjiasbloeme-n uit het bosch meegebracht, het zal zoo'u mooie ruiker y,-or den. Waar wil je ze voor hebben? Ja ziet u, dat is eigenlijk een geheim, maar als u mij de bloemen geeft.. dit laatste offer zal menigeen in Duitschland bezwaaT maken. Men spreekt echter reeds van de mogelijkheid, dat dan de onvoorwaardelijke annuïteiten zouden ontlast worden van hetgeen thans daaronder voorkomt voor de amortisatie der Dawes-leening, wier aflossing dan op een andere wijze zou kunnen gewaarborgd worden, zoodat het totale bedrag der Duitsche onvoor waardelijke annuïteiten niet belangrijk zou worden verhoogd. Terwijl de vijf over deze mogelijkheden be raadslaagden, gaf de Britsche pers-gedelegeerde mr.. Stewart aan de Engelsche pers een ver klaring af, die stellig bedoeld is als een aan moediging aan de „vijf", om met een redelijk aanbod voor den dag te komen. Menigmaal was tot dusverre de meening verkondigd, dat de geheele strijd van Snowden om 48 miliioen goudmark meer slechts bedoeld' was als een middel, om het geheele plan-Young te doen stranden, zonder uitdrukkelijk de Engelsche oppositie tegen de schepping van een interna tionale bank tot uiting te behoeven brengen. De verklaring van de Britsche delegatie, dat zij hel geheele denkbeeld van de schepping eener internationale hank met groote sympa thie begroet beeft en dat te zijner tijd hier omtrent in te dienen .Britsche voorstellen slechts dienen zullen, om het nut der inter nationale bank te bevorderen, moet die delega ties geruststellen, die geneigd zouden zijn te denken, dat het to.ch hopeloos werk zou zijn te trachten Engeland's toestemming tot liet Young-plan te verkrijgen door financieele con cessies. Zoo gaan wij den dag van morgen met een nieuw herleefde hoop tegemoet, die gisteren avond nog ondenkbaar was. Moge ditmaal fle barometer der stemming ter conferentie nu eens eindelijk ophouden te schommelen en op „mooi weder" blijven staan. Dan zal zeker nie mand het al te zeer berouwen, dat juist op dezen dag het mooie weder der natuur, dat ons drie weken lang vergezelde, eindelijk in regen was veranderd DUITSCHLAND VOOR BE KEUZE VAN EEN NIEUW OFFER. Men denkt, dat liet zal toegeven. Onze bijzondere correspondent ter conferentie seint d.d. gisteren: Vanavond heeft de Duitsche delegatie nog geen beslissing genomen, of zij bereid is, het hare hij te dragen in het nieuwe aanbod aan Snowden, vooral met betreldring tot een verhoo ging van het bedrag der onvoorwaardelijke annuïteiten met ongeveer 80 miliioen goud- marken per jaar, die dan ten bate -van Enge land zouden komen. Door in dit offer toe te .stemmen zal natuur lijk het totale door Duitschland verschuldig de bedrag niet verhoogd worden en slechts een verschuiving plaats vinden in het aantal langrijk, dat Stresemann besloten heeft, een upschortbare en onvoorwaardelijke annuïteiten, dezen van Duitschland gevraagd wordt, zoo be- aantal parlements leden telegrafisch uit te De Duitsche delegatie vond het offer, dat in noodigen, naar den Haag te komen om hun oordeel over de nieuwe concessie, die van Duitschland gevraagd wordt, bekend te maken. Aldus verwacht men morgenochtend alhier de aankomst vnn het bekende lid der Duitsche volkspartij von Rheinbaben, den socialist dr. Breitscheid, en het centrumlid Brüning. Eveneens zal Schacht morgen weder te 's Gravenhage aankomen. Men verwacht echter over 't algemeen, dat de Duitsche delegatie, na raadpleging van deze parlementsleden, wel bereid zal zijn in het aanbod, dat de „vijf" vanmiddag hebben uitgewerkt, toe te stemmen. Een geheele beslissing over het lot der con ferentie zal dus bij Snowdeu liggen, die mor genmiddag met het aanbod der „vijf" in ken- niB zal worden gesteld. DE OMVANG DER CONCESSIES AAN ENGELAND. Onze bijzondere correspondent ter conferentie seint ons nog d.d. gisteren: Van Fransche en Xtaliaansche zijde wordt vanavond verklaard, dat de nieuwe concessies die morgen aan Engeland zullen worden aan geboden inderdaad zeer belangrijk zijn en stel lig voor 90 pCt. aan de wenschen der Engel schen tot verhooging hunner annuiteit tege moetkomen. Deze week het einde? LONDEN, 22 Augustus. (N. T. A.) De En gelsche bladen rekenen er op, dat het einde van de conferentie op het laat3t van deze week nagenoeg zeker is. Mac Donald heeft aan een persvertegenwoor diger medegedeeld, dat de Britsche delegatie in Den Haag het volle vertrouwen van het ge heele kabinet heeft. Drie duizend nieuwe open wagens besteld OM NIET TE HUREN EN OM IN HET DRUKKE VERVOER TE VOORZIEN* Men meldt aan de _N. R. Ct.: Ten einde te voorkomen dat zeer veel open goederenwagens door de Ned. Spoorwegen moe ten worden gehuurd van de Duitsche, ten einde in .het drukke goeder-en- en kolenvervoer te voorzien, heeft de directie der Ned. Spoor wegen drieduizend open wagens besteld, waar van de levering is opgedragen aan de wagen- houw en machinefabriek Werkspoor voor 1300 stuks; 400 bij de Westdeutsehe Wagenfabrifcen A. G. Dtisseldorf-; G00 hij de Hannoverscbe Wageufabrik te Hanover; 500 bij -öe Wagen- fabriken te Keulen-Dentz en 200 te Mainz, allen met Kun ze Knorr-rem. Er zullen een duizend tal ingericht worden met een laadvermogen van 20 ton en 1500 met 2iy, ton, allen twee- assiige voertuigen. Een schrijven aan de contactcommissie Door het hoofdbestuur van den Alg. Ned. Mijnwerkersb.ond is het volgende schijven aan de contact-commissie gezonden: Tot voor eenige jaren werden aan de bij de mijnondernemingen werkzaam zijnde arbeiders, die dagelijks van de treinen gebruik maakten voor het bereiken van de mijnen, de daaraan verbonden spoorkosten vergoed. Mede in verband met de moeilijke bedrijfs omstandigheden, hebben de mijnondernemers er voor eenige jaren van afgezien om deze spoorkosten verder te vergoeden. Nu echter den laatsten tijd de bedrijfsuit- komsten belangrijk zijn verbeterd, meenen wij te mogen voorstellen aan .de ondernemers, om de noodzakelijke kosten, verbonden aan het vervoer per trein, tram of autobus aan de op de mijnen werkzaam zijnde arbeiders weer te vergoeden. Wij doen dat met te meer vrijheid nu tal van andere groote ondernemingen in den om trek sedert geruimen tijd tot denzelfden maat regel zijn overgegaan. Zoo laat o.a. de firma Philips te Eindhoven duizenden arbeiders voor haar rekening van en naar de fabriek vervoe ren, terwijl ook de mijnondernemers in Bel- gisch-ldmhurg tot een dergelijken maatregel zijn overgegaan. Redenen waarom wij U voorstellen, dat In gaande 1 OctcSber a.s. de mijnondernemers de vervoerkosten der mijnwerkers vergoeden. HET BEVRACHTINGSCONFLICT TE GRONINGEN Geen misleidende voorstelling Naar aanleiding van de motie door de alge meene vergadering van handelaren en indus- trieelen in de provincie Groningen aangenomen, hebben de schippers Woensdag in een vergade ring de volgende motie aangenomen: de vergadering gehoord de besprekingen over de door de algemeene vergadering van hande laren en industrieelen in de provincie Gro ningen aangenomen motie; spreekt hierover haar scherpe afkeuring uit, wijl de nationale schippersvereniging zich altijd bereid heeft verklaard met de belang hebbenden overleg te plegen; ziet in de motie een poging om de schippers vereniging te negeeren zonder nader te noe men redenen; wijst misleidende voorstelling als zou be schermende hulp van politie noadig zijn, vier kant af, omdat er van een staking in het bin nenschippersbedrijf geen sprake is; besluit op den ingeslagen weg voort te gaan en zich te houden aan het parool der nationale schippersvereniging om niet anders te be vrachten dan op de beurs van de nationale schippersvereeniging. DE SLUISBOUW TE IJMUIDEN De voltooiing nadert Naar we van welingelichte zijde vernemen, zijn de werkzaamheden aan den sluisbouw te IJmuiden zoover gevorderd, dat binnen enkele dagen de deuren reeds kunnen worden ge plaatst, zoodat .binnenkort het proefdraaien met deze deuren kan worden tegemoet gezien. De voltooiing van de grootste sluis ter wereld nadert dus snel. Een jongeling ran den dood gered In de duinen nabij "Bloemendaal is Don derdagmiddag een padvinder uit AmEter- dam door een adder gebeten. Onmiddsl' lijk geneeskundig ingrijpen kon den jongelriS van den dood redden. Alhoewel door vriend611 jacht op de adder werd gemaakt wist het 3i0ï te ontkomen. VAN EEN KAR GEVALLEN De hals gebroken en op slag dood De voerman M. v. d. Heuvel van de van Berne te Heeswijk is bij het laden vna haver op de ontginning der abdij van de k;ir gevallen en brak den hals. Hij was op slag dood. DOOR EEN PAARD GETRAPT En aan de verwondingen overleden Te Beetgum kreeg de melkiapper K. W- een zoodanigen trap van zijn paard, dat W aan de verwondingen is overleden. AUTO TE WATER. De inzittende gered, een wielrijder over deD auto Eeengeslingerd Op <len Hoornsclien weg te Oudorp (N.-Hl raakte een auto, bestuurd door den bloe®' bollenhandelaar Gr. uit Hillegom, toen M moest uitwijken voor een wielrijder, in l'e Hoornsche Vaart. Een passeerende wielrijder wist door het openen van het portier, den he*1 Gr. uit zijn benarde positie te verlossen. De wielrijder, J. Rens uit Oudorp was door de nafl' rijetmg over den auto geslingerd en werd naf>r het St. Elisabeth-ziëkenhuis te Alkmaar vet' voerd. Na verbonden te zijn werd hij naar zó" woning overgebracht. Dc chauffeur kwam er goed af Woensdagavond werd op den Naald wijksck6" weg tusschen Naaldwijk en HonsClersdijk eCtl vrachtauto van de firma Gebrs. B., Stoonr^"®' seherij te Loosduinen, aangereden door eek A-P.C.-auto, waardoor de auto van de gebts- B. te water geraakte. Met zeer groote moeite is deze door V.I.G.S. uit Wateringen op 't droge gebracht het" welk eerst des nachts om ;half twee gelukte' mede doordat men geregeld moest wijken v0ür de Stoomtram. De chauffeur kwam er met een nat pak ONEERLIJKE VINDERS Met hun vrienden 1300 verbrast Ongeveer een maand geleden heeft iema®1 uit Warmond 4500 aan bankpapier verlor1" Een gedeelte hiervan .is destijds op do lemmerstraat te Leiden teruggevonden. J"6'1 bedrag van 1300 ontbrak echter nog. De LeMscJie politie is er thans achter komen, dat twee Leidenaars dit geld heb®® gevonden. Na hun aanhouding bleek, dat met enkele vrienden van het gevondene goc"6 sier hadden gemaakt. Van het geld was ni®3 meer over. Beiden zijn in verzekerde bewaring geste!'1- Naar hun vrienden wordt nog gezocht. DE INBRAKEN TE ARNHEM De dader aangehouden? Gisterennacht is door de politie te ArnDf® een Duitscher aangehouden, die eerst bij efQ bewoner van de Hogendorplaan bad ingebrbk'® maar gestoord werd en vervolgens in de wonier van een bewoner der van der Duyn v-1*1 Maasdamlaan trachtte in te breken. Hij was reeds in de slaapkamer, waar heer des huizes den man ontdekte, die daarn op de vlucht sloeg. Door de gealanneen16 politie werd de man gegrepen en in verzekerd6 bewaring gesteld. Men vermoedt hier ie®»^ te pakken te hebben, die den laatsten tlJ Arnhem onveilig heeft gemaakt. VAN EEN DAK GEVALLEN. De Bossche loodgieter T. is bij de aan de aanbouw zijnde woningen aan de Julianalaaf Helmond van een dak gevallen en zwaar wond naar het St. Antonïus-gasthui3 vervoerd- Vermoedelijk heeft hij den rugwervel gebroke® Zijn toestand is ernstig. Ik mag mieits wegnemen, zonder goed vinden van mijn. tante. O, dan zal ik wel .nie-ts krijgen, want die geeft zelfs geen sprietje gras; en ik was al zoo bdij, toen ik u daar zag staan. Dc opper houtvester houdt zoo van die viooltjes en hier staan altijd van die mooie dubbele, mooier dan in do heeie stad. Zijn dis bloemem voor hem? Nu ja, (hij is vandaag jarig en Ik ben het ook; maar dat weet ik alleen maa.r Frans stak trotsch zijn neus in 3e lucht en dan gevan wij altijd elkaar cadeautjes, hij krijgt van mij do bloemen, waar hij zoo van houdt en ik krijg altijd een zilveren geldstuk, als ik zo breng. Hoe hen ja ©r achter gekomen, wanneer hij jarig is? Ruth's belangstelling was gewekt. Dat is twee jaar geleden. Ik kwam uit het bosch, waar ik boschbessen geplukt had. Eensklaps kwam de opperhoutvester aangere den, en juist teen hij hij mij was, viel het hem in, dat hij iets in het bo-sch vergeten had; ik kwam, praatte hij wat mot mij en vroeg ook moest toen zoolang op he-t paard passen, ter wijl hij even terugging. Toen hij weer terug- hoe oud ik was. Ik antwoordde, dat ik den eersten Mei zeven jaar geworden was. Toen zei hij, dat het heel toevallig was, dat hij ook op dien dag jarig was. Het vólgende jaar op den eersten Mei giing ik naar hem toe met een groote boeket bloemen; moeder had zooveel tulpen bij elkaar gehemd ca, als er in ons tuintje bloeiden. Eerst kostte het heel wat moeite om in zijn hamer te komen. Tom ik eenmaal bij hem was, was ik zoo in do war, dat ik lieele maal vergat hem te feliciteeren, zooals ik het van buiten geleend had. Dc stond daar als een dommo jongen en stak de bloemen naar hem toe; hij wist niet, wat hij daarvan deuken moest. Ik geloof, dat hij er op eens aan dacht, dat hij jarig was, want hij pakte de bloemen aan en zette ze in een vaas mot water. Toen gaf hij mij eea zilverstuk ein zei, als ik hem wear eens en plezior zou willen doen, dan moest ik bloemen uit het bosch meebrengen daar hield hij erg veel van en het liefst had hfj ■viooltjes. Kijk eens, juffrouw, zijn dat geen mooie bloEm®n? Maar ik moet gauw naar hem toe, want na heit koffiedrinken gaat hrj -rieer direct naar heit bosefh. Frsns hing zijn muts aan een uitstekend deel van da schutting en toonde zijn voorraad bloe men, die hij in het bosch geplukt had. Geef e-en3 .hilar! Ruth nam hem de bloemen uit de hand en n.-.at haar handige bakwame Vingers maakte zij vlug eea boeket, die keurig gerangschikt dc lauwe en witte klokjes, de vargcet-mij- nisijes, waarbij ze een paar mooie donkere violen voagds, en alle andere bloemen tot een mooi geheel dead uitkamen. De goede smaak en kvamstvaardigheid hadden samengewerkt tot een schoon resultaat. Nu is de ruiker klaar, breng hem nu maar weg. Wat er nog aan blootnen en groen was over gebleven gaf zij ook aan den jomgan terug. O, dat is modi, riep Fraus opgetogen uit. Maar kijk eema, ©sm bij heeft u gestoken! sta melde hij bedremmeld. Het meisje keek naar haar hand die door den steek van de bij road was ein opgezwollen. U zult wel erge pijn hebben, niet waar? vroeg hij medelijdend. Daar ligt de hij, ze is dood. "YVat raar, dal. u den steek niet gevoeld hebt. Ik heb er niet op gelet en als ik niet kon zien, dat hot van een bij was, dan zou ik het niet willen gelcoven. Juffrouw Ruth, moeder zegt altijd, dat als jo veel verdriet hebt, dau voel je gieen pijn. Ruth! Ruth! waar ben je toch? Gauw naar binnen; de opperhoutvester komt ,al aan op de markt. Da schelle stem van mevrouw Stiller kl°®* scherp en snijdend. Frans verdween onmiddellijk achter de scb'1 ting. Toen Ruth met haar tante ds kamer bins6®" trad, waar Alice met een handwerkje bezig rJ zag zij door het raam nog juist de hooge stalte van den opperhoutvester, die naar posthuis toe kwam. Een trilling voer haar ledematen en een blos st-eeg voor 'ia wangen. Het volgende oogenblik stond hij voor ha®'- Zij zag zijn ernstige -oogen op hear gerF-1" hoorde den klank van zijn welluidende steffl- een muur rees hij voor haar op; bijna zc®a6' te weten, wat zij deed, reikte zij hem de haf- Een lichte verwondering, nauwelijks ®eI\\ baar, doch die als een schaduw over zijn rust1"* trekken gleed, was hij hem te zien. Hij va' de bevende vingers met een lichten druk bracht ze aan zijn lippen. Mevrouw Stiller en Alice spraken tegeu de woordsn klonken als een vreemd geruis^ haar ooren, maar zij was zidh niet van de teekenis bewust He.'; klonk als toongolveu geruisch van de ziee in haar hart, wat k8" onweaelijk aangreep; het duizelde om ba"._ hoen, zoodat ze haar evenwicht bijna niet waren kon en steun moest zoeken tegen wand. Alice en haar moeder kwamen verschrikt vragend naar haar toe; ze begrepen niots v_ haar houding, maar Aldenhofaa had de 'c*o gezwollen hand gezien. Hij vatte die beet streek zijn vinger over do getroffen plek. Door een bij gestoken! Mevrouw -Stiller had met haar scherpe direat ri-9 oorzaak gevonden. Wordt vervolg®'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 6