V I tweede blad ït'~ 'WEERBERICHT. PAGINA 3 Xïïle NED ERLAN DSC H E LITURGISCHE WEEK. DE WERELDREIS VAN DE „GRAF ZEPPELIN". ZATERDAGAVOND NAAR BED EN ZATERDAGMORGEN WAKKER. AFSCHEID VAN TOKIO. ONWEER EN MIST BOVEN DEN STILLEN OCEAAN. SLECHTE VOORUITZICHTEN. SPORT EN SPEL OM DEN ZILVEREN BAL. DE EERSTE DAG (Van onzen bijzonderen verslaggever) Brugge, 20 Augustus 1920. ds ter eere van het dubbele feest van den Hoogeerwaarden. Kanunnik dr. Caliewaert rijk Versierde zalen van het Bisschoppelijk Semi- harie te Brugge vond gisterenavond de opening Plaats van de XlIIe Nederlandsche Litargi?che Week, onder eerevoorzitterschap van, inmid dels mgr., dr. Caliewaert. In zijn begroetingswoord riep do voorzitter, da Zeereerwaa.rde pater Verwilst O.P., den tal rijk opgekomen congressisten een na; tetijk wel kom toe. Daarna wendde spreker zich in Paai ge kozen woorden tot den jubilaris, mgr. dr. Cal iewaert, om hem te complimenteert-1: met zijn ytif en dertigjarig professoraat en twintig- ferig presidentschap van dit seminarie. lh zijn dankwoord wenschte de tot geheim kamerheer benoemde, bescheiden priester deze kulde hoofdzakelijk terug te brengen tot God Ha het avondmaal maakten enkelen gebruik van de gelegenheid om van negen tot tien uur ket concert bij te wonen op de Grcote Markt, beiaard en een prachtig gemengd koor zjii- dau vanuit den ranken belforttoren hun fraaie 1-lankcn over het weidsch historisch plein, Opmerkelijk was de buitengewone stilte van kH talrijke publiek. in de plechtige Hoogmis sprak la Zeereerw.. Heer Deschepper J.C.B., pastoor-deuren vin de O. L. Vrouwe-kerk te Brugge zijn vreugde uit °ver den aangenamen samenloop van omstan digheden dat deze eerste dag in de vroegers Oistercienser-abdij van O. L. Vrouwe van de Duinen samenviel met het feest van den Hei- %eu Bernard van Clairvaux, in hst octaaf van Maria ten Hemelopneming. Dö gewijde redenaar slaagde er in zijn mede- c°ugressisten op kalme wijze te doordringen Van de waarheid, dat de liturgische beweging Eeanszin-; Is een geestelijke aesthetica, of ver- Hjnd dilettantisme. Dom Anselm Veys O.S.B. van de abdij van Hophem behandelde de Palmzondagviering. Het was spreker opgevallen, hoe van het tast baar crescendo in wijding, uitdeeling, proces- Sle en intrede zoo weinig viel te bespeuren. In ^ele streken is van uitdeeling geen sprake, daar öe geloovigen de palmen zelf meebrengen; de Jbeeste kerken kennen geen processie der ge loovigen, kortom voor het gros der geloovigen J"esuiteert de geheele beweging In „het bui- en de kerk steken" van pastoor en als het keel mooi is, den koster. De federatie van Liturgisch Parochieleven, gesticht door Mgr. Caliewaert, heeft echter l6,: laatste jaar prachtige resultaten ten goede Veten te hereiken, door voor algemeene deel neming aan de processie propaganda te maken. tl n°.y T ARC IS WH VAR DER KAMP, goboor- u,t Amsterdam, word gekozen tot abt van ö,e Trappistenabdij van Westmalle. ^n»ddels was er op verschillende plaatsen °r Persoonlijk initiatief veel bereikt, de r-°r hoopte men in samenwerking met te 'k'ansche C. A. L. P. tot tastbare successen dpi ëeraIjen. Deze samenwerking werd inmid- a reeds toegezegd. (je a llet aantrekkelijke, het vlug aanspreken- !let zuiver volksche karakter dezer plech- pppi '^en te kebben geschetst, ontvouwt spr. flo 1)18,11 vaa actie> inhoudeude voorlichting 0r Woord en geschrift in de kerk, patronaat, a^°ehiebladen enz. de, a,f'er Verwilst heeft met belangstelling naar mededeelingen uit het Zuiden geluisterd, 5*1 h») sc alfa vmrtlmZ av» gcu81"' CaIlewaert onderstreept de aansporin- der t0t proPasanda en durft de onwetendheid zienSel°°^igen en dus hun lauwheid slechts te 0)ls, 1,1 deza bekentenis: „de schuld is aan Vooi. liturgie is niet door de kerk ingesteld ke priesters alleen". kpepZ-.ei!f<is gedachte leidde den eerwaarden zjjü H. R. van Eeckhoutte uit Ostende, In zonijepS over Witten Donderdag en meer bij- Dq6» °Ver de lijding tier H.H. Oliën, 'ktn' vaarde Heer M. English sprak i ham"; NBrwaarde Heer M. English sprak in den \Vitte over: He Reservatio Sanctissimi op ^bzettt Doil(ierdaS- Een zeer ingewikkelde uit- .,D voor specialisten in de liturgie, ket rnorgendienst van Goeden Vrijdag" was }loCter^P dat de eerwaarde heer A. uit Leut tot besluit van dezen eersten ^Uiteenzette, die aar Verwilst onderstreepte de gedachten, Klomp,?, deze zeer belangrijke voordracht ten W* kad gelegen, nl. dat de empirische ^et winne van den historischen Chris- ^'eiiw ]2G ^ee za* zeker de schilderkunst tot 2o0al.even bunnen brengen. cn(jjG lfc eerwachten was, ontspon zich een 'dee 0( gedachtenwisseling over de vraag: bestip- Ustorie, waarin de voorzitter zich een Hlern urman toonde. dep Ej.tS8^ Theo de Witte, woordkunstenaar ttern, T5a? een aantal voordrachten van katholieke dichters. R. K. ORGANISTEN- EN DIRECTEUREN- VEREENIGING „De plaats, waarop gij staat" In hotel „Noord-Brabant" te Utrecht heeft gisteren de R.K. Organisten- en Directeuren- Vereeniging hare jaarvergadering gehouden. Te ruim 2 uur opende de voorzitter C. A. M. de Rooy de bijeenkomst met den Christelijken groet en heette de 33 aanwezigen welkom. De notulen der jaarvergadering 192S werden voorgelezen door den secretaris Jony Ponten en door de vergadering goedgekeufd. Genoem de secretaris bracht daarna zijn jaarverslag uit. Er bleek een toename van 23 nieuwe leden. Vier hebben er bedankt, terwijl het aantal bui tengewone leden gestegen is van 42 tot 47, zoo dat op 1 Juli j.l. het totaal aantal leden èn buitengewone leden bedroeg: 225. Nadat de penningmeester 01. Koop zijn jaar verslag had uitgebracht en de begreoting 1929 1930 had ingediend, deelde de bibliothecaris J. A. F. Vergroesen mede, dat er momentel in het geheel 430 boekwerken aanwezig zijn. De finantiëele commissie, de heeren Fr. Pielage, J. Nieland en J. Nelissen kreeg een herbenoe ming voor het volgende boekjaar. Periodiek waren aan de beurt van aftreden de onder-voorzitter P. Kallenbaeb, de heer Jac. Rnygrok en de 1ste secretaris Jony Ponten, die allen werden herkozen met resp. 20, 25 en 30 stemmen. De voorzitter, die reeds vóór eem'gen tijd zijn functie beschikbaar had ge steld, werd wederom gekozen met 17 van de 33 uitgebrachte stemmen. De voorzitter richtte eenige woorden van gelukwensch tot zijn her kozen mede-bestuursleden, terwijl de geestelijk adviseur der Vereeniging, Dr. A. Ramselaar, een felicitatie richtte tot den heer de Rooy. Na een korte pauze sprak de voorzitter een welkomstwoord tot Prof. v. d. Wiel, een pro motor en groot man op kerkelijk muzikaal ge bied. De gewijde spr. bracht zijn dank uit voor de vereerende uitnoodiging en zou spreken voor de aanwezigen, maar, wellicht .nog meer voor de a f wezigen. Als onderwerp zijner rede had prof. v. d. Wiel gekozen: „De plaats, waarop gij staat". I-Ioe is, zoo luidde de eerste vraag, de verhou ding tusschen kerkmusicus en de geestelijken? Eerlijk gezegd: in Nederland is die nog zoo slecht niet. Maar laat mij aldus spr. op recht de precaire kwestie behandelen, zonder iemand te kwetsen. En dan wil ik als „plaats bepaling" kiezen: de finantiëele en maatschap pelijke positie van den kerkmusicus, zijn po sitie als kunstenaar en ais godsdienstig menscli. Het uitgangspunt ligt in de finantiëele ver houding tusschen den pastoor en den kerk musicus. Ge moet nu niet kijken naar da gages van een Sjaljapin, een Tauber, ge moet in ze keren zin op den grond blijven. Lokt u een ander standpunt beter aan, verleg uw werk kring naar een ander gebied, maar aanvaard dan ook de wetten van een ander heerschar. Wel allen hebben aanleg voor muziek gekre gen, doch de doorsnee-musicus heeft toch geen aanleg voor handel of wetenschap. Weliswaar is er alle reden, dat de R.K. Organisten- en Directeuren-Verconiging werkt voor verbete ring van salarissen, doch hoevele kerkmusici zijn er niet, die hun finantiëele credieten ge heel tegenover den pastoor verspelen? Een salaris moet nu eenmaal een fundament wezen voor een gezinsbestaan, maar er spelen nog meer factoren mede: capaciteiten en energie. Een kerkmusicus behoudt bovendien gemak kelijker z'n positie, wanneer hij zijn salaris-ver betering eens kalm bespreekt met den Veree- nigings-adviseur en met zijn pastoor. En een verbetering is zeker te bereiken, wanneer alle afzonderlijke gevallen apart onder de oogen worden gezien en er officieele contracten wor den opgemaakt. Tweedens: het kunstenaar-zijn. De kerk, zoo redeneert men, is niet meer de schutsvrouwe der kunst. En alle kunstenaars verlangen toch de belangstelling der kerk. Er is een vervreem ding gekomen tusschen de kerk en de kunst, zooals ze nog nooit heeft bestaan. De directe grond dier kleine of geringere belangstelling van den clerus tot den kunstenaar is te vinden in bet feit, dat de kunstenaar is gaan zeggen: de kunst, dat benik! Neen, de werkelijke kunst heeft hier den kerlcelijken geest noodig. Ge zijt wèl musicus geworden, maar daarom zijt ge nog geen kerkmusicus. De kerk laat u uw smaak niet bederven aan theater- en con certmuziek. De kerkelijke geest is: ssntire cum Ecclesia. Eindelijk: uw plaats als godsdienstig mensch. Er wordt in het leven wel eens kennis ge maakt met de harde werkelijkheid van het leven. Slechts één ding i3 noodzakelijk. Dat woord is zoo waar. Op momenten van tegen spoed peilen we het best de waarheid van dat woord. In het godsdienstige dan is het hoog ste gelegen. Ziet op naar den gemeenschaps kunstenaar Palestrina. Er was geen hooger kunstenaar denkbaar, maar ook geen grooter godsdienstig mensch. Altaar en koor moeten alzoo één positief gesloten geheel zijn. Yan een kerkmusicus vraag ik: een kerkelijk mensch en een geestelijk levend mensch. Als godsdienstig mensch is uw plaats: dagelijks aan de H. Tafel, dikwijl3 in den Biechtstoel ïn dikwijls oude* Goöa oog. Ywsri» T»Jrtaarft» 3» yerga.lerVe* «irfc met 1 stem tegen vóór de voortzetting der actie tot oprichting van een orgelraad der R.K. O. D. V. Aangaande de samenwerking met de St. Gre- goriua-Vereeniging zijn gelukkig reeds vele stappen in de goede richting bereikt. Aan de examens der R. K. Organisten- en Directeuren-Vereeniging, welke op 19, 20, 21 en 22 Augustus te Utrecht zijn gehouden, werd deelgenomen door 22 candidaten. Orgel Groot-Diploma: geëxamineerd en afge wezen 1. Orgel Klein-Diploma: Geslaagd: J. A. Kloeg, Delft; Anton Ponten Jr., Utrecht; Chr. G. v. Schaik, Utrecht; L. J. H. Scholte, Amsterdam; Êroeder Remigius (J. J. E. Otjes), Maastricht; Jan Bak, Hilversum; Broeder Alphonso (C. O. Duives), Bussum; G. Th. v. d. Weyden, Ouden rijn; Broeder Tiburtio (F. J. Kalwij), Helmond; J. Konijn, Purmerend. Afgewezen 4. Directie Klein-Diploma: Geslaagd'. Anton Ponten Jr.,; Chr. G. v. Schaik, Utrecht; J. Zilvertand, Roermond. Afgewezen 4. Da examen-commissie bestond uit de heeren: C. A. M. de Rooy, Venlo, voorzitter; Jony Ponten, Groningen, secretaris; 01. Koop, O ver veen; Cor Ponten, Zwolle; Jac. Rnygrok, Arn hem; Alph. Vranken, Amsterdam; Joh. Tvin- nubst, Utrecht. Als gedelegeerde der Federatie van Liturgische Vereenigingen en de Ned. St. Gregorius-Vereeniging trad op: Dr. A. T: i laar te Utrecht. Met een snelheid van honderd tien tot hon derd vijftig kilometer per uur stevent de „Graf Zeppelin" over den Stillen Oceaan naar het Oosten, naar Amerika. Daar ziet men de komst van het luchtschip met spanning tegemoet. Reeds enkele malen is de „Graf Zeppelin" er gearriveerd, komende uit het Westen. Thans zullen de bewoners van de kust van den Pacific, inplaats van die der kusten van den Atlantischen Oceaan, het lucht schip voor het eerst aanschouwen. Op het vliegveld Mine te Los Angelos in Californië is men klaar met het oprichten van den nieuwen ankermast. Het vliegveld is nu reeds verboden terrein voor het publiek en zelfs het personeel mag niet meer de plek betreden, waar de zeppelin landen zal. Onder leiding van de officieren Settel en Lange worden er alle voorbereidingen getroffen, speciaal ten aanzien van het aanvullen van den brandstoffenvoor- raad en het mengen van het gas. Er is een spe ciale wacht van politie en mariniers, terwijl op den dag van aankomst nog drie honderd man van het marine-station te San Diego zul len worden gerequireerd. Volgens de berichten trof de „Graf Zeppelin" aanvankelijk vrij gunstig weder. Het heeft den wind echter niet mede. Dr. Eckener zond van boord van het lucht schip aan den commandant van het vliegveld te Kasoemigaura, admiraal Pedahara een te legram, waarin hij dezen zijn dank bracht voor de verleende hulp en waarin hij tevens zijn bewondering uitte voor de geschooldheid der op het vliegveld dienstdoende manschappen. Hij verzekerde, dat de beschadiging van den moto rengondel, die het eerste oponthoud veroor zaakt heeft, door toevallige omstandigheden veroorzaakt is en absoluut niet aan het per soneel van het vliegveld verweten mag wor den. Na dit telegram heeft het luchtschip naar uit de berichten blijkt, zijn radio-installatie uit sluitend gebruikt voor het informeeren naar weerberichten bij zich in de nabijheid bevin dende stoomschepen. De radiostations aan de Amerikaansche kust van den Stillen Oceaan zijn nog niet in staat geweest, men den „Graf Zeppelin" in radio- grafischen .verbinding te treden. Hoewel zij voortdurend oproepen, ontvangen zij geen ant woord. Men vermoedt, dat atmospherisehe sto ringen het luchtschip verhinderen, de oproepen te hooren. Bij het passeeren van den 180sten meridiaan zal het luchtschip een dag winnen, zoodat zich het geval zal voordoen, dat de pas sagiers Zaterdagavond naar bed gaan en Za terdagochtend wakker wordenIndien het luchtschip zijn huidige snelheid blijft behouden, zal het Maandagnacht te ongeveer 2 uur plaat selijken tijd Los Angeles kunnen bereiken. Volgens radioberichten uit Tokio bovond het luchtschip Graf Zeppelin zich om 9 uur Ja- panschen tijd, dus i Uur middag M.E.T. op 35 graden, .40 minuten n.B. en 145 graden 20 minuten O.L., terwijl de positie om één uur 's nachts Japansche'n fijd, dus 5 uur middag M.E.T. 36 graden N.B. en 151 graden O.L. was. Volgens delaatste opgaven was het lucht schip dus ongeveer 600 mijlen ten Oosten van Tokio en volgde het de route van de mail schepen naar Seattle. De gemiddelde snelheid heeft 96 K.M. per uur bedragen. Het luchtschip zet klaarblijkelijk geheel koers over water, zonder in de buurt van de Eilandenstraxt te blijven, welke van Japan tot Alaska loopt. Klaarblijkelijk maakt dr. Eckener daarbij ten volle gebruik van den weerstoestand. Aan zijn uitnemende kennis op dit gebied waren reeds zijn vroegere successen te danken. Hoewel het luchtschip volgens den meer Zuidelijken koers, dien het thans volgt, een grooteren afstand heeft af te leggen, ontwijkt het daardoor waar schijnlijk de ongunstige weerstoestanden, die het meer Noordelijk zou ontmoeten. Intusschen meldde ons een „United Press"- telegram dat het luchtschip gedurende enkele uren stormachtig weder heeft gehad. Het ziet er naar uit, dat deze tocht over den Stillen Oceaan aan de „Graf Zeppelin" zware eischen zal stellen, hetgeen dr. Eckener wel licht niet onwelkom zal zijn, aangezien een reis, waarop vele moeilijkheden met succes werden overwonnen, meer vertrouwen zal wekken dan een vlucht, die onder de gunstigste omstandig heden plaats vond. Deze wereldreis moet im mers het bewijs leveren, dat de „Graf Zeppelin" „bedrijfszeker" is. Van onzen specialen berichtgever aan boord van de „Graf Zeppelin" „GRAF ZEPPELIN", 23 Augustus. Het is vijf uur in den namiddag. Ik heb haas tig eenige notities kunnen neerschrijven en ben thans aan de beurt lui den die reeds tVd TurmoeïenfEè actatesr «e£ heeft. Vrij varen al eenigea AA boven zee. Tokio, de bonte stad, ligt vsr «keer ons. Het is, alsof er dagen liggen tusschen het moment, dat de Japansche hoofdstad voor onze oogen verdween, en dit oogenb'ik, waarop ik u iets sein over onze laatste ervaringen. U hebt waarschijnlijk evenzeer in spanning verkeerd als wij, geduren de het noodgedwongen oponthoud te Tokio. Boven verwachting vlug kwam er een eind aan de onzekerheid. Yvrij gingen gisterenavond aan boord, om dr. Eckener in dgelegenheid te stellen, direct te kunnen vertrekken, wan neer de omstandigheden gunstig zouden zijn. Ofschoon het onzekere weder nieuwe reden tot twijfel en voorbehoud gaf, werd tenslotte toch tot het vertrek besloten, toen de meteorologi sche berichten gunstig bleken te luiden. Te drie uur kwam de tijding, dat we elk oogenblik konden vertrekken. Het was een ver heugende tijding, na de vele uren, die we In afwachting aan boord van liet luchtschip had den doorgebracht. En nog geen kwartier later vond de start plaats. De „Graf Zeppelin" werd zonder eenige moeilijkheden, maar uiteraard met de grootste voorzichtigheid, buiten de hal getrokken. De manoeuvres der Japansche mari niers verliepen vlot. Toen wij langzaam opstegen, keken we in bun lachende, gele gezichten, die hel afstaken tegen de witte uniformen. De kleine, Japansche zeesoldaten lachten vergenoegd, toen ze hun moeizaam werk beloond zr~en. Bij het bevel „ête touwen los" schreeuwden ze ons vrcolijk toa cn hun Bonsai ging onder in het vreugde- r der taïlooze tosschouwers, die in een breeden kring om het vliegveld geschaard ston den en een ihenschenzee vormden, die nauwe lijks viel te overzien. Er werd gejuicht en ge zwaaid met Vlaggetjes, doeken en met para- pi uies. Wij stonden aan de vensters en waren won derlijk te moede bij dit indrukwekkende af scheid. Met het land en de menschen, die daar onder ons verzonken, kwam er een eind aan den wonderlijken Japanschen droom, aan de sckoo- ne dagen, die we in het land van de Rijzende Zon hebben beleefd. Tot weerziens Deze wensch hing nog in onze gedachten, toen het suizen der schroeven en het dreunen der motoren ons zeide, dat de groote tocht over den Stillen Oceaan begonnen was. (Copyright by Frankfurter Zeitung, „De Maasbode" and King Features Cy, New York, nadruk, ook in excerpt, verboden). Eenige uren, nadat de „Graf Zeppelin" het vliegveld van Kasoemigaura achter zich had gelaten, is het in een storm geraakt, dien Dr. Eckener eerst get-racht heeft, te ontwijken, te vergeefs echter. De sterke wind had zulk een vat op hot luchtschip, dat het heftig schudde. Bliksem stralen schoten heen en weer en een felle regen kletterde op het omhulsel. Hier en daar moest men door mistbanken vliegen.. Er heerschte echter geen ongerustheid aan boord. De „Graf Zeppelin" heeft immers hoven den Atlantischen Oceaan met zwaarder weer te kampen gehad, op zijn verschillende Amerika-reizen. Het radio station te Ochischi ving dan ook een telegram on, waarin Dr. Eckener meldde, dat alles aan noord wel was en de stemming uitstekend. Men wist tenslotte uit het onweergebied te raken, dat ter hoogte van het eiland Hokkaido was ge legen .en toen konden de passagier rustig het aovndmaal gebruiken. Het onrustige weder is intusschcen oorzaak geweest, dat het luchtschip ongeveer acht bon der d kilometer naar het Zuiden heeft moeten afwijken en waardoor het 't eenzaamste en het meest van stoomschepen verlaten deel van den Stillen Oceaan onder zich kreeg. Desondanirs seinde het stoomschip „Astral", dat het een bericht van de „Graf Zeppelin" had opgevangen en het luchtschip van weerberichten had voor zien. Deze weerberichten luidden tamelijk gun stig en naar de telegrammen ons melden, is de weerstoestand in de streken, waar het lucht schip zich thans moet bevinden, in belangrijke mate verbeterd. Daartegenover staat echter, dat de barometer ten Westen van den ISOsten meri diaan sterk daalt en dat zich boven de golf van Alaska stormcentra vormen. Van de Aleoeten en de Koeriüen worden tevens sterke nevels gemeld. De Amerikaansche stations aan den Pacific zijn er eindelijk in geslaagd, met de „Graf Zep pelin" verbinding te krijgen. Het marinestation te San Francisco kreeg een contact, dat ge- ruimen tijd onderhouden kon worden. Het sta tion kon berichten uitzenden en ontving ook antwoord van do Zeppelin. Het bleek, dat men aan boord alles uitstekend had kunnen ver- Staan. De „Graf Zeppelin" bcVond zich vanmorgen om 10 uur Japanschen tijd (2 uur vannacht M.E.T.) op 161 graden 25 min. O.L. en 39 gra den 20 min. N.B., dus ongeveer 2200 K.M. van het vliegveld van Kasimoegaura verwijderd. Een iets later ontvangen bericht geeft de posi tie aan met 13a0 K.M. ten Zuiden en iets ten Oosten van het schiereiland Kamscliakatska. Volgens dit bericht volgt het luchtschip een N.O. koers in de richting van de Aleoeten. Naar de laatste berichten melden, had het luchtschip na het vertrek uit Tokio, in het stormgebied, waarin het was geraakt, een snel heid van 90 K.M., doch later, toen het dit ge bied was gepasseerd, een snelheid van tot 150 K.M. toe bereikt. Volgens een bericht van het weer-bureau te San Francisco zal de „Graf Zep pelin" op zijn weg een uitgestrekten mistgordel ontmoeten en ook tamelijk krachtige winden. Ten Westen van den 170sten graad W.L. is de richting van den wind, komende van de Be- ringzee, Zuidelijk. In het gebied van de Aleoeten is het misiig. Dr. Eckener zal echter ongetwij feld in staat zijn, bij het nemen van zijn koers met voordeel van de windrichtingen gebruik te maken. Eau draadloos bericht van een pacific-atoom- semp meldt nog, dat dit schip de „Graf Zeppe lin gezien heeft, kort nadat het luchtschip do stormzöne had verlaten. Aan boord van het schip kreeg men den indruk dat het luchtschip c.eu onweersstorm schitterend had doorstaan. Het vloog met een snelheid van naar schatting 150 K.M. per uur in Westelijke richting. Het luchtschip volgt dus blijkbaar de scheepvaart route en vermijdt de meer naar het Noorden gelegen Aleeten eilanden, die berucht zijn cn:: hun nevel. Een feestelijke ontvangst te Ks'.v York. Het bestuur der posterijen te Washington he-yJl medegedeeld, d?.t alle poststukken, die dia „Graf Zeppelin" v.ïor de Vee.'enigda Staten medebrengt, een speciml voor dtne gel eg 1 a a e id vervaardigd stempel zullen krijgen. T« Hew York heeft men reeds plannen gemaakt voor de feestelijke ontvangst der Duitsche lucht- vaarders. Het gemeentebestuur zal dr. Eckener en de bemanning aan de Battery feestelijk ontvangen, welke ontvangst gevolgd zal wor den door een parade langs Broadway, terwijl de luchtvaarders in het Stadhuis door burge meester Walker zullen worden toegesproken. (Van onzen specialen berichtgever aan boord van de „Graf Zeppelin" „Graf Zeppelin 23 Augustus, 's avond3. Het avondmaal hebben we gehad, het eerste, dat we na een dag of wat, weer in hoogere re gionen gebruiken. Het was een uitstekend diner, geheel op Japansche wijze bereid. Onze voor treffelijke kok heeft het bereid uit voorraden, ons door het hotel „Imperial" te Tokio mee gegeven. Het Is verschrikkelijk heet en zelfs de gedachte aan de koude, die we op onzen tocht boven Siberië hebben geleden, kan deze hitte niet doen verminderen. Het gesprek gaat na tuurlijk hierom: wat is aangenamer: het flink koud te hebben of te zweeten van de hitte. Maar ons humeur lijdt in het geheel niet onder de temperatuur, we zijn zelfs in een uitstekende stemming. Op het ocgenblik zijn we trotsch, dat wij de eersten zijn, die den Stillen Oceaan door de Verwacht wondt: Matige Zuid-Westelijke tot Westelijken wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaring, waar- schijnlijk regenbuien met kans op onweer, aan vankelijk zelfde temperatuur. Stormwaasechuwiussdienst: geseind heden te 10.15 uur aan alle posten: Weest op uw hoede. De barometer verandert bijna niet. lucht in zijn geheel oversteken. We hebben niet den noordelijken koers genomen, die langs de eilanden-groepen voert, maar de scheepvaart- route langs de Koeroschio-straat naar Seattle. Tijdens onze vlucht heeft nog steeds 'n bewolk te hemel ons het uitzicht belemmerd en we heb ben den Stillen Oceaan nog niet goed kunnen zien. Het luchtschip heeft weer een mooie snel heid; we maken een 120 IC.M. in het uur en ala we zoo goed blijven vooruitgaan hebben we morgenochtend om acht uur (middernacht M, E.T.) al een 1500 K.M. afgelegd. De Japansche journalist, die in Tokio aan boord is gekomen, heeft enkele postduiven naar Tokio terug laten vliegen, om zijn eerste in drukken aan zijn blad op die manier mede te deelen. Het was werkelijk een interessant schouwspel die duiven te zien wegvliegen. Toen ze uit het raam gelaten werden, bleven za eerst eenigen tijd om het luchtschip heenvlie- gen, als om de goede richting te zoeken. Daar na vlogen ze plotseling pijlsnel weg in de rich ting van Tokig en waren spoedig uit het ge zicht verdwenen. Eerst had men wel bezwaar gemaakt, om die duiven voor bodediensten te laten gebruiken. Het hoofdbezwaar was wel, dat men bang was, dat ze in de propellers zonden kunnen geraken. „Graf Zeppelin" 24 Augustus, 's morgens. De „Graf Zeppelin" vliegt nu op een hoogte van ongeveer 400 Meter boven den Stillen Oceaan. We glijden als een veertje door het luchtruim en hebben reeds 1800 K.M. afgelegd. De zon hebben we nog niet veel gezien. We heb ben al een groot bewolkt gebied doorsneden. Wanneer er over de koude watervlakte een warme luchtstroom strijkt, vormen zich dade lijk wolken en benemen ons het geheele uit zicht. Plotseling breekt de zon door en scheurt den nevelsluier uiteen. De witte wolken rollen nu over de zee en zweven om ons schip. Daar zien we den eersten walvisch. Hij duikt uit het water op en schijnt verbaasd en verschrikt naar omhoog te zien, want plotseling dnikt het ge weldige, dier weer onder. Dit schijnt wel het sein te zijn voor zijn soortgenooten om ook eens een kijkje te komen nemen. Nu wentelen drie van deze zeemonsters zich door het water van den oceaan, duiken en komen weer te voor schijn, als wilden ze op het tooneel van den oceaan een voorstelling geven. Op het oogenblik hebben we den wind in den rug. Hedenmorgen om acht uur (middernacht M.E.T.) bevonden we ons op 38.34 gr, N.B. en 159.24 gr. O.L. Onze Japansche reisgenooten on- dergaan dezelfde indrukken als wij. Ze teeke nen op groote bladen papier hun wederwaar digheden aan en gaan dan naar den marconist om het naar hun vaderland te laten seinen. Ze zullen ons slechts tot Los Angeles begeleiden. In Majoor Shibata leer ik een oprecht vriend van Duitschland kennen en een bewonderaar van Goethe. Hij is generaal bij den staf en moet van Los Angeles meteen weer naar Japan te- rugkeeren, om daar de najaarsmanoeuvres van het Japansche leger voor te bereiden. „Graf Zeppelin", 24 Augus1 us. De eerste 24 uur van onze vaart naar Amerika zijn reeds voorbij en we hebben in dezen tijd 2750 K.M. afgelegd. We bevinden ons vanmid dag op 42.30 gr. N.B. en 168.30 O.L. Behalve de buien, die we in het stormgebied gehad hebben, zijn we steeds gelijkmatig vooruitgegaan. Omdat zich in de Beringzee een laagdrukgebied be vindt, hebben we onzen koers van het Oosten naar het Noordoosten genomen, zoodat we nu op de Aleoeten aanhouden, waar we een hoogdrulc- gebied hopen aan te treffen. De sterke Oosten wind heeft onze snelheid doen verminderen, zoodat we nu ongeveer 90 K.M. per uur maken. (Copyright bij Frankf. Zeitung, De Maasbode and King Features Cy, New-York. Nadruk, ook in excerpt, verboden). NATIONAAL KEGELCONCOURS TE HAARLEM Van 23 Augustus tot 2 September wordt te Haarlem een nationaal kegelconcours gehouden, ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan van dsn Ned. Kegplbond en het 30 jarig bestaan van den Haarlemschen Kegelbond. Gisteavond is het concours officieel geopend. De vice-vooraitter van den H.K. B., de heer Jac. van Maris heette in zijn openingswoord in het bijzonder de bestuursleden van den N, K. B. welkom. VervolgeES herdacht hü wijlen den. voorzitter, den heer B. Groenewegen, c- zooveel gedaan heeft in het belang van den Haurlem- schen en Ned. Kegelbond. Spr. r rhtte zich daarop tot het bestuur van den N. K. B. en wenschte het geluk met het vierde lustrum. De openingsrede werd uitgesproken door den voorzitter van den Ned. K. B., den neer Ir.. C. A. Spaan uit Maastricht, die eveneens van wijlen den hëer Groenewegen, huldigde. Spr. bood daarna de gelukwenschen aan aan het bs- stuurvan den H. K. B., dat In den loop der jaren veel geijverd heeft voor de kegelsport. Met den wensch, dat het concours moge slagen, ver klaarde hij het voor geopend. Morgen beginnen op het Spar Lu-veld te Rot terdam de wedstrijden om den Zilveren Bal, het voorspel van de competitie. Het aantal deelne mende clubs bedraagt dit jaar 13 en wel Excel sior, Feijenoord, Sparta, Xerxes en V.O.C. uit Rotterdam, H.-D.V.S. uit Schiedam, Willem XI uit Tilburg, V.U.C. en A.D.O. uit 's-Gravenhage, Fortuna uit Vlaardingen, Heracles uit Almelo, 't Gooi uit Hilversum en 't gepromoveerde P.E.C. uit Zwolle. Voor de eerste ronde, welke morgen wordt ge speeld, hebben Willem n, V.U.C. en 't Gooi vrij geloot; de overige clubs komen Zondag in 't veld: Excelsior—Xerxes; V.O.C.—H.D.V.S.; Sparta— Fortuna; HeraclesA.D.O. en Feijenoord— P.E.C.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 7