N HARTEN DE WERELD ROND. FEUILLETON MAANDAG 2 SEPTEMBER 1929 TWEEDE BLAD PAGINA 3 «Graf Zeppelin'' zou hedenmorgen öaar Friedrichshafen vertrekken. Am FRIEDRICHCSHAFEN IN AFWACHTING. NEW YORKSCHE IMPRESSIES. OVER DEN ATLANTISCHEN OCEAAN. EEN EIGENAARDIGE ONTDEKKING. DE POSITIE VAN DEK „GRAF ZEPPELIN". IN FRIEDRICHSHAFEN. FAILLISSEMENTEN MARKTBERICHTEN 'een to, Het vertrek van den „Graf Zeppelin" was op Gistermorgen 5.20 (Amsterd. tijd) bepaald, Av-Z-, dat liet lucbtscliip te middernacht Ame- Dkaanschen tijd van het vliegveld Lakshurst opstijgen, om de étappe l^akeliurst fiedriehahaten af te leggen. Tegen Dinsdag a.s. verwacht men den luchtreus, bavjn Duitsch- «tttcL A'le berichten uit New-Yorlt geven uitvoe- flSa bijzonderheden over de hartelijke out- iangst, die den lnchtvaarders ten deel viel. Vl'ijdag ji. hield men er een offir.ieelen „Zep- ïaUndag". Dr. Eckener, die om 11 uur met den Qltschen zaakgelastigde van "Washington naar pkehurst was teruggekeerd, nam daar den rciu naar Jersey, waar hij werd verwelkomd men hem begeleidde tot Battery Place, de z»idputtfc van Manhattan. Intusschen vloog het ^"hineluchtschip „Los Angeles", dat juist Va'i Cleveland terugkeerde. Hp Battery Place hielden dr. Ecfcener en Hay orte toespraken, waarna zich een paradestoet yah auto's formeerde, die langzaam Broadway ln da richting van het stadhuis volgde. Hangs de kanten van den weg zag het zwart Va" de menschen, die onophoudelijk juichten instemden met het gejubel der duizenden, ie hit de vensters der wolkenkrabbers hin- Gan. Natuurlijk ontbrak ook hier net gewone 'yifligingsrnateriaal niet: de stralen zagen H van de papiersnippers en confetti, die uit '6 vensters in overstelpende hoeveelheid neer- arrelden. En daarboven, hoog ln de lucht, eveneens de „Los Angeles" koers in do div tutte Halting van het stadhuis. De autoparade werd Geëscorteerd door militairen, matrozen en Solitie-agenten. het stadhuis, dat met Amerikaansche en H'iitsche vlaggen was versierd, werd dr. Ecke- llar door dsn burgemeester Jimmy Walker, ont- Vangen. Deze sprak een begroetingsrede uit, avaarin hij dr. Eckener hulde bracht voor wat '3 tot stand had gebracht. «Niemand heeft ooit een zoo va3to plaats in hart van de New-Yorksche bevolking ge houden als u", zeide de burgemeester tot dr. Hckener. „Gij hebt wederom New-York en iei'ika in bewondering gebracht dior een tot asver onmogelijken weg te volgen om hier te iomen. Er zijn hier meer Duitsckers dan ia e'ke Dnitsche stad ook, uitgezonderd Berlijn, j.aarom kan geen Duitsche stad u een harter '-''"6r ontvangst bereiden dan New-York. Ha dit korte, hartelijke woord zette de kapel Duitsche volkslied in. Dr. Eckener dankte, hartelijk voor de groot- u s ontvangst en betuigde zich ontroerd door ler zooveel vriendschap jegens bet Duitsche 01 k te ontdekken'. Hij hoopte, dat d? prachtige amenwerking van Duitschland sn Ameuka luchtvaartgebied ook op ander ter rein* zou "•"den voortgezet. D'-irgemesster Walker stelde dr. Eckener hier- 3e medaille van de stad New-York ter hand, 00k de pasagiers en de bemanning van e- luchtschip medailles ontvingen. ji;'- Eckener plaatste zijn naam op de we- a-('kaart, waarop alle tot nog toe volbrachte «reldreizen zijn aangeteekend. Na afloop der stadhuis-plechtigheden begaf j. 0r> zich naar het Astoria-batei, waar men een Ke®stdiner had aangericht. Brisbane on sir Hurst "'-'raken er Imldigingsredevoeringen uit. '-aar gemeld wordt, zullen op uit.noodiging ari dr. Eckener drie Amerikaansche officieren het iucbtschip medegaan. Verder zijn er ))r!8 nieuwe Amerikaansche passagiers ge- jy^t, terwijl zeven van de passagiers, die te eplle3richshafen aan boord zijn gegaan, evea- "as naar Europa gaan. j, He „Graf Zeppelin" wordt vol spar ning in J redrichshafen terug verwacht. Do antoritei- tpnp eh in het bijzonder het gemeentebestuur to6 than3 reeds met het Rijks- en Würt- ijj^Hergsch Ministerie van Verkeer zorgvui- S aiie voorbereidingen, om de geneeie bemaa ld G van den „Graf" een waardige entvangst te..!yreiden. De bemanning zal mea in een fees- 'jken. optocht naar bet Raadhuis geleiden, p.'ar z'j namens het gemeentebestuui begreet «b g-. erü "et gehuldigd zal worden. Ook de werf zal den Ugkee - 3ak van den luchtschiphal, waarin de „Graf Skeerenden een verrassing Deieiden. Op van den vermoeienden tocht, zal ult- ,,Wr.en' zijn met groote witte letters do woorden £aflr gratulieren!" geschilderd. In Frledrichs- en rekent men er op, dat de toevloed der belangstellenden bij de aankomst van 't lucht schip grooter zal zijn, dan men daar ooit heeft meegemaakt. Ook Zwitserland zal ter gelegen heid van deze groote gebeurtenis afgevaardig den van het land en uit enkele groote steden naar Friedrichshafen zenden. In heel Duitschland zullen voor de school kinderen feesten worden georganiseerd. Van onzen specialen berichtgever aan boord van de „Graf Zeppelin".} Aanvankelijk had dr. Ecfcener zich er tegen verzet om in New York weer allerlei feestelijk heden mede te moeten maken, maar hij is er toch op terug gekomen. Hij had het liefst direct na aankomst in Lakehurst zich dadelijk terug getrokken, teneinde verschillende gewichtige zakengesprekken te houden en andere belang rijke dingen af te wikkelen, die hem ook wel langer dan tot de afvaart van de „Graf Zep pelin" in Amerika zullen houden. De bevolking van New York is blij, dat dr. 'Eckener toch aan de feestelijke ontvangst heeft deelgenomen. De tocht door de straten van New York was om nooit te vergeten. De auto, waarin dr. Eckener gezeten was, werd bestrooid met confetti en papiersnippers. Zelfs waren er menschen, die in geestdrift hun oude kantoor boeken verscheurden. Op het stadhuis werden dr. Eckener, de be manning en de passagiers door burgemeester Walker ontvangen, waarbij hun de eere- medaille der stad New York werd overhandigd. Hierna was er een lunch, waaraan niet minder dan 2000 personen, deelnamen. Aan deze lunch werden vele redevoeringen uitgesproken. Om half vijf in den namiddag was ze geëindigd, waarna vele deelnemers dr. Eckener de hand kwamen drukken. Wat mij aangaat, ik voel me eenigszins zon derling te moede. Het is me, alsof ik maar weer eens voor de afwisseling in Ne.w-York ben. Ik kan me niet realiseeren, wanneer ik eigenlijk aangekomen ben. Hoe lang ben ik hier? Ik weet het niet. In dezen wirwar van gebeurtenissen loopeu, de uren, de dagen en de data dooreen. Men stapt ergens uit het luchtschip, rent een hotel binnen, ontvangt bezoeken,, eet en drinkt. Er wordt gesproken en geredeneerd. Er is over al leven en geroezemoes om iemand heen. En dan hoort men weder het bekende „maakt u gereed voor het vertrek". Ik ben nu twee dagen in New-York en ik heb er heel wat gezien en zonderlinge dingen beleefd. In het millionnairshotel, waar de be dienden niets doen dan buigen, kon ik het niet lang uithouden. Ik moest New-York in. Zooeven stond ik op een hoek van den Broad way, waarover Dr. Eckener zijn zegetocht heeft gehouden. Tallooze menschen snellen langs ma heen en ik constateer, dat het aantal vrouwen veel grooter is dan dat der mannen. En die vrouwen zijn alle geverfd, als Indianen, die op het oorlogspad gaan. Sterk treffen me da groo te, zwarte oogen van de negers. Welk een bont beeld biedt de Broadway. Daar loopt een farmer in korte broek en met wollen beenkappen. Hier een man in een ondefinieer bare kleeding. Elk menschentype is verschil lend. Ik heb in den ondergrondsche gezeten, waar het rumoer iemands trommelvliezen verscheurt, den geheelen dag ijswater gedronken, thee ge consumeerd bij den drogist en sandwiches ge geten bij den'kleermaker. Mijn schoenen heb ik bij den harbiei laten poetsen en tusschen vijf duizend menschen hoorde ik in een bioscoop de ouverture van Tanhhauser. Drie honderd mu zikanten begonnen in een jazz-rythme en ze eindigden met een koraal van honderd wahl- horens Tegen middernacht ben ik naar de Chinee- zenwijk getogen. En 's morgens vroeg was ik al op pad, om de wolkenkrabbers, die ik voor het eerst door een .venster van den „Graf Zep pelin" bad gezien, eens nader te bekijken. In stille wijken ontdekte ik kleine, gemoede lijke millionnairsvilla's, die leeg stonden, om dat ze plaats moeten maken voor nieuwe wol kenkrabbers. Ik ben 32 verdiepingen hoog geklommen en heb New-York toen zien liggen op een heel klein eiland. En toen ik met de lift weer naar beneden giing, voelde ik me onplezieriger dan ln oneen goeden „Grr.f Zeppelin" tijdens een storm. In de Carnegiebibliotheek vroeg ik voor de grap om „Die blonde Grafin" van Courts Mah ler. En ik had het boek binnen tien minuten. Op de terreinen van de Columbia-universiteit bezichtigde ik de verblijven der studenten. En in een museum stond ik onverwacht voor een oude Rembrandt. Ik weet niet waarom, maar staande voor dit schilderij, moest ik deu ken aan ons luchtschip en de grootsche een zaamheid, waardoor het gevlogen is. Het eene oogenblik ontving ik bericht, dat ik door burgemeester Walker zou ontvangen worden. Het andere kreeg ik een invitatie voor een thee, met de mededeeling, dat de thee kopjes cocktails zouden bevatten. Én ten over vloede werd ik r.og door drie onbekenden op gebeld, die hardnekkig beweerden, dat ze fa milieleden vp.n me waren, ofschoon bleek, dat ze hun naam heel anders spelden. Het is nu twee uur in den nacht en ik ga naar het telegraafkantoor. Onderweg ga ik nog den dom van Rheims bezichtigen, dien ze op het dak van een wolkenkrabber hebben ge bouwd, waar hij reclame maakt, fel verlicht, voor een nieuwe soort centrale verwarming. Ik kan me nu voorstellen, dat men deze stad liefhebben en haten kan (Van onzen specialen berichtgever aan boord van de „Graf Zeppelin"). Zondag, 1 September. Wolk tsn. afwisseling maken we toch aan boord van de „Graf Zeppelin" mede. Dag en nacht beleefden -vye onverwachte avonturen. We vlogen over woestijnen en over bergen en over de eindelooze watervlakten van den Stil len Oceaan, strijdend tegen dichten mist en stormen. Daarna aanschoouwden we de wonder lijke kust van Amerika. En over dit Amerika vlogen we, van Oost naar West, vechtend tegen heftige tegenwinden. Steeds waren we op een ontdekkingsvaart. We vlogen over gewesten, die nooit door een mensch bevaren werden en over streken, dié zelfs nooit door een mensche- lijk oog werden aanschouwd. Het was, alsof we een grootsche zending ver vulden. Ondanks de vroolijke momenten, die we aan boord van den „Graf Zeppelin" beleef den, waren we ons steeds van onze moeilijke taak bewust. We wisten allen, dat we tusschen hemel en aarde zweefden. Maar dit alles is nu voorbij. Wel zweven we weder tusschen de wolken en de zee, maar het is de Atlantische Oceaan, die zich onder ons bevindt. Dit water onder ons is ons door vroe gere reizen vertrouwd. Het is de route der Oceaanstoomers en vele schepen trekken hun zog over de gezapige golven. Wat valt hier eigenlijk te beleven? Wat voor nieuws hebben we hier te verwachten? Niets We genieten dan ook ten volle van een reis, die zoo kalm verloopt, als zaten we aan tafel in den Pullman. De dames en heeren, die te Lakehurst aan boord zijn gekomen, loopen geagiteerd heen en weder. Het rustig voortglijden van den „Graf Zeppelin" is voor hen een ongekende en niet eindigende sensatie. Ze kunnen rustig gaan zitten en ze houden zich dan ook onledig met het schrijven van ansichtkaarten. Ze hebben bijna den geheelen voorraad, die aan boord is, in beslag genomen. Het weder is eenigszins buiïg geworden, doch we varen rustig verder, mat een gemiddel de snelheid van 140 kilometer per uur. Te tieii uur 's avonds zijn we den zestigsten lengtegraad gepasseerd. Wanneer we op de Azo- ren blijven aansturen, zal onze tocht met een goede duizend kilometer worden verlengd. Ik verheug me er over, want dan zal ik Frankrijk wederzien, waar we eens zoo hartelijk ontvan gen zijn na een ongeval, dat we nu reeds bijna vergeten hebben Kort voor het vertrek van ons luchtschip uit het gastvrije Lakehurst, heb ik nog een on derhoud met Dr. Eckener gehad. Deze uitte herhaaldelijk zijn spijt er over, dat hij niet in staat is geweest, den tocht naar Europa met den „Graf Zeppelin." mede te maken. Het pluk ken der economische vruchten van de geslaag de wereldvlucht in Amerika, ten behoeve van de Zeppelinmaatschappüis echter van het hoogste belang. In verband met reeds plaats gevonden hebbende onderhandelingen moest Dr. Eckener beslist in Amerika blijven. Wan neer Dr. Eckener thans naar Europa zou zijn gegaan, zou bij wellicht een kostbare gelegen heid hebben laten voorbijgaan. Er worden thans in Amerika belangrijke beslissingen ge nomen. Bovendien heeft de Zeppelinwerf groote belangen bij de plannen voor de twee superzeppelins, die thans te Akron door de Good Yearfabrieken gebouwd worden. Al deze redenen dwongen Dr. Eckener in Amerika te blijven. Plet speet hem te meer, omdat men thans in Duitschland zulke grootsche huldigingsfeesten organiseert. „Doeb" aldus Dr. Eckener, mijn kranige officieren eii manschappen hebben deze huldiging evenzeer verdiend. Ze hebben even veel aandeel in het slagen van de wereldvlucht als ik. Thans brengen ze toch ook, onder lei ding van commandant Lehmann den „Graf Zep- l>elin" naar Duitschland terug." Dr. Eckener sprak ook zijn voldoening uit over de ontvangst te Lakehurst Die heeft zijn verwachtingen verre overtroffen. De ontvangst te Lakehurst is ook schitterend geweest. Wij. allen zijn met geschenken overla den. Alle leden der bemanning hebben b.v. een radiotoestel van de nieuwste constructie cadeau gekregen. Wij ontvingen gouden horloges en sommigen onzer moesten zelfs een auto weige ren. De enkele uren, die me voor het vertrek van den „Graf Zeppelin" restten, heb ik benut, om nog iets van New-York te zien. Ik vond in het Central Park een prachtig oord. Maar ik vond het tevens zoo goed als verlaten. De „Graf Zep pelin" had het ontvolkt, bleek me, toen ik met den specialen trein voor de passagiers van het luchtschip naar Lakehurst stoomde. Langs de spoorlijn wemelde het van «vto's. Men had ons te LA.c 'li uur vroe ger verwacht. Hit douanen en het onderzoek van e we passa giers beteekende ik ,.ljfce vertra ging van het vertrek. t echter met het oog op den wind, cLe .echt op de hangar stond, worden uitgesteld. Toen het bevel om aan boord te gaan werd gegeven, lag de hal en alles er rondom, in diepe duisternis. Kapitein Schiller wachtte ons op, met een zaklantaarn in zijn hand. Een voor een klommen de passagiers aan boord. Eindelijk werd bet commando voor den start gegeven. Wij, krantenmensehen, reikten nog onze berichten over, toen het luchtschip naar buiten werd gebracht, ons weinig bekommerend om het gejubel der omstaanders, waaraan we zoo langzamerhand gewoon zijn geraakt. De nieuwe passagiers stonden opgewonden voor de vensters. Er zijn veel nieuwe gezich ten aan boord. Tot de „oude garde" behooren wij, Duitsche journalisten (Geysenlieyner, Von Eschwege en Kauder, Red.), voorts de Amerikanen Reach en RIckard (Reach is correspondent van de Parij- sche Matin, Red.)-, de Zwitsersche overste, Ise- lin en Dr. Megias, de Spaansehe hofarts. Nieu welingen zijn Paul Beck, Alfred Bernheimer, R. Bogan, H. Frost, F. Hogg, F. Schnitzïer, Dr. W. Seholl. De meeste zijn Duitsch-Amerikaan sche kooplieden. Dan zijn er nog aan boerd de heer Fischering, de vertegenwoordiger dier Duitsche luchtscheepvaartbelangen, te Chicago en drie Amerikaansche officieren, kapitein Shoemaker, luitenant Mayer en eerste luitenant Willey, de commandant van het vliegveld te Los Angeles. De cabine van Lady Drummond Play, die ons te Lakehurst verlaten heeft, is toegewezen aan twee Amerikaansehe dames. Miss Parker en Mrs. Hobbs. Ze verklaarden, dat ze te Parijs wilden zijn, en daarom van deze gelegenheid gebruik hadden gemaakt. Al die nieuwe gezichten maken de „Zeppelin" anders, maar ze vertellen ons tevens, dat we niet langer meer op een expeditiereis zijn. We maken thans een geregelden tocht. De „Graf Zeppelin" is een passagiersschip, dat tevens vracht vervoert en een vaste route volgt. Van zulke, schepen zullen er in de toekomst vele zijn (Copyriclit by Frankfurter Zeitung, De Maasbode and Kling Features Cy., New-York nadruk, ook in ex cerpt verboden.) Naar uit Lakehurst wordt gemeld, heeft liet lid der bemanning van de „Graf Zeppelin", Kroner, die met het toeziebt cp de cellen in het" omhulsel van het luchtschip is belast, me degedeeld, dat hij in een der cellen een gat heeft gevonden. Kroner meende, dat. het gat door een geweer kogel is veroorzaakt. Men vermoedt nu, dat de een of andere brooddronken cowboy in de prai ries van Texas zijn geweer op de Zeppelin heeft afgeschoten. Deze veronderstelling is niet zoo onmogelijk. Toen indertijd Sir Allan Cobkam op zijn tocht naar Britsch-Inüië over Mesopo tamia vloog, loste een Arabier een schot, dat Cobham's mecanicien doodelijk verwondde Men. heeft intusschen vernomen, dat men aan boord van het luchtschip geen aandacht schenkt aan het gat, dat door den kogel is veroorzaakt. Het gat is gerepareerd en het zal de bestuur baarheid van het. lucktsehip in geenen deele in gevaar brengen, noch eenig gevaar gedurende de reis doen ontstaan. Een telegram uit New-York deelde ons nog een andere interessante bijzonderheid mede. Het vliegtuig, waarmede de passagier Scholi te Lakehurst arriveerde, is bij het vertrek omge slagen, waardoor vijf p - -- en werden gewond. Een hedenmorgen om 1.25 uur te Philadel phia opgevangen draadloos bericht gaf als stand van de „Graf Zeppelin" 46.10 graden oos terlengte en 39.06 Noorderbreedte, hetgeen on geveer 1380 mijlen ten Oosten van Lakehurst is. Het meteorologisch bureau der regeering meldt, dat er gunstige Westenwinden waaien en dat het weder mooi is. Het luchtschip, dat meestal op een hoogte van 500 meter vliegt, heeft thans reeds meer dan de helft van den afstand LakehurstAzoren afge legd. De „Graf Zeppelin'' is gisteren morgen 8 uur 18 Amerikaanschen tijd, dus te 1 uur IS M.E.T., opgestegen. Het vertrek, dat aanvankelijk Zaterdag tegen middernacht zou plaats hebben, moest wegens den ongunstigen wind worden uitgesteld. Op het genoemde tijdstip gaf kapi tein Lehmann, die ditmaal de leiding heeft, het bevel „touwen los!" Dr. Eckener, die naar bekend is, nog eenigen tijd in de Vereenigde Staten blijft, was van bet vertrek getuige. Het Iucbtschip verdween onder het gejubel der duizenden toeschouwers spoedig uit het gezicht. Het luehtschip zette terstond koers naar zee. Kort voor het vertrek werden nog twee jonge verstekelingen van boord verwijderd en aan de politie overgeleverd. Gisterenavond om 7 uur M.E.T. bevond liet luchtschip zich op 38 graden 12 min. N.B. en 62 graden, 20 min. W.L. te 5 uur vanmorgen op 38 graden N.B. en 49 graden 30 min. Wl. Aan boord was alles wel. Volgens het Amerikaansche weerbureau zal het luchtschip tijdens den overtocht den oceaan vermoedelijk geheel vrij van storm aantreffen. Bij de Iersche kust is echter slecht weer te wachten. Daarentegen zijn bij de Azoren gun stiger weersomstandigheden te wachten. Het gemeente bestuur van Friedrichshafen heeft omvangrijke maatregelen getroffen met het oog op den groc".:i toevloed van vreemde lingen, welke bij den terugkeer van de „Graf Zeppelin" van zijn wereld reis wordt verwacht. Gelegenheid tot logies zal behalve in de hotels en pensions ook bij particulieren worden gege ven, terwijl zoo noodig in openbare gebouwen als scholen enz. groote gemeenschappelijke slaapgelegenheden ingericht kunnen worden. Zoo noodig zullen ook in de naburige bad plaats Langenaren en in het naburige Rabens- burg gasten worden ondergebracht. Het ge meentebestuur heeft een oproep tot de bevol king gericht, om algemeen aan de feestviering deel te nemen. Bij de aankomst van het lucht schip, welks komst met kanonschoten zal wor den aangekondigd, zullen alle klokken van de stad luiden. Op den dag van de aankomst zal slechts een korte begroeting van de bemanning en de passagiers plaats hebben, gevolgd door een korte reeeptie op het stadhuis. Den dag na de aankomst wordt te één uur in het Kur- gartenhotel namens de Würtembergsche staats- regeering en de gemeente Friedrichshafen een officieele lunch aangeboden. De Würtemberg sche staatspresident en dr. Cuno, de vroegere rijkskanselier, hebben hun komst reeds toege zegd. Ook Lloyd George, die zich op het oogen blik te Freudensladt bevindt, zal aan de feest viering deelnemen. Voor rijkspresident von Hindenburg zijn kamers in het Kurgartenhotel gereserveerd, hoewel het nog niet zeker is, of hij aanwezig zal zijn. In de week van 26—34 Augustus 1929 zijn in Nederland uitgesproken 32 faillissementen. ROTTERDAM, 31 Augustus. De prijzen besteed aan de Coöperatieve Tuinbouwveiling Rotterdam en Omstreken waren als volgt: PI. gï. komkomm. Ie srt. f 3.2.0—6.30, id. 2e srt. f T.20—2.1», id. 3e srt. f 0.591.10, komkommerstek 50 et., bloem kool le soort f 7—15 id. 2e srt. f 1.103.89 per 100 stuks; tomaten A per 100 pond f 2.903.?0, id. B f 1.40—1.90, ld. C t 2.70—3.50, id. CC f 1.10 1.60, postelein f 8.30—8.80 per 100 kg., snii- boonen 11—19 ct., per kg., snübooneo (stek) per kg. 7 ct„ pronkboonen per 100 kg. f 6.509.50, Duitsche princesseboonen 1315 ct. per kg.;' stokprineesseboonen 1720 per kg., selderij f 1.10 per 100 bos. Aanvoer 232.000 pond tomaten. UTRECHT, 31 Augustus. Vee. Aangevoerd 610 runderen. Stieren 4044 ct. per kg. handel ma tig, kalfvaarzen f 160240, pinken f 70130, melkkoeien f 200330, kalfkoeien f 210370, vaarskoeien f 150250, handel gedrukt, slacht koeien le srt. 4752 ct., 2e srt. 4246 ct„ 3e srt. 3841 ct. per h. kg. handel matig; nuchtere kal veren 914, handel flauw, graskalveren f 40 70, handel matig, schapen 3241, lammeren f 2031, handel matig, schrammen 26—44, var kens f 44—60, biggen 20—30, handel matig. Boter f 1.10 per pond. eieren 6ct. per stuk. ROMAN VAN I. EDHOR Uit het Duitsch vertaald door J. M. v. H. 41 ^eba 13011 langs llet voetpad gekomen, dat van v, t,direct hier naar toe voert. En hier Vr0,Sr °P 'igt zeker de weg naar Pandern Ruth veedor. heb niets met je te maken; ga maar bet'* ?vaar ie wilt en laat mij met rust, was 'dlesbehalve vriendelijke antwoord. kj, ^V"aa: dep i •rom hen je boos op mij, Scholz? Ik da assessor tegemoet gaan, die in Panuern keiev ing van het in dem laatsten termijn hle(. w'dt>n hout gehaald Iieeft. Kan ik hier hem wachten? ie hiaar gerust naar de houtvesterij terug; ^hob,111 llier niet op •'e wachten, zei 2 Krof. Daarna keerde hij Ruth den rug jh Otn deed het meisje een paar stappen V°6tp u te eaan- Maar nauwelijks had zij het In I, weer bereikt of een zacht geluid drong v!-riV;i door. Ruth kende dat en bleef vol Wa55> °'ting staan. Zij wist dat het een wagen Rot '0 den boschweg af kwam. V ,)Vas Hellda. sroette hoffelijk en hield de Let raa.SSe®sor bemerkte de aanwezigheid van k"Ssi6ie'a:,'t-niet rï'veet, hij lag achterover in de (''ïp ;a gedachten verzonken. Kurt! De aangesprokene richtte zich op. Een lichte verwondering toekende zich op zijn trekken af. Wat kom je doen? vroeg hij onverschillig. Ik.... ik kwam jo tegemoetom je te verrassen, antwoordde Ruth bedremmeld. Heelemaal niet. noodig, wierp de jongeman terug. Hij sprong echter toch uit het rijtuig en beduidde den koetsier alleen verder te rijden. Ik kwam langs het voetpad, begon Ruth, een beetje onzeker of haar verloofde boos of blij was over haar komst Ilellda's scherpe oogen hadden ondertnsschen de bundels planten op de bank voor het Darr- liaus gezien; met vluggen stap liep hij er naar toe en vroeg terwijl hij Scholz strak aankeek: Wat is dat? De boschwachter haalde de schouders op. Wat is dat? vroeg met donderende stem de assessor, terwijl een onheilspellend flikkeren van zijn oogen zijn innerlijke woede verried. Dat moet verzonden worden, bracht Scholz angstig geworden, met moeite voort, aJsof zijn keel dichtgeknepen werd. Nu, in Mei? Man, ben je gek? Volontair Bruck heeft het mij opgedra gen; dat bevel heb ik op te volgen en voor de rast trek ik er mij niets van aan. Die bestelling is al vier weken geiled sn binnengekomen. De zending wordt niet weg gestuurd; de bestelling had niet meer aange nomen mogen worden. Wat hebben we hier toch een heerlijke toestanden! Het meer dan schandalige beheer van dezen gewichtigen Darrhauspost werpt wel een eigenaardig licht op de wijze, waarop wij onzen plicht vervullen. En die waardevolle planten zijn in ieder geval verloren. Kijk eens oven hier, Ruth, de meest gevraagde soorten; eiken, beukon, ahornen, esschen, linden, allemaal gangbaar en prachtig van stuk! O, ik ben buiten me zelf van woede. Dat zoo'n bestelling ook aan de handen van zoo'n stommerik moet worden toevertrouwd! 't Is onbegrijpelijk! Maar er zal direct een nauwkeurig enderzosk naar deze kwestie wor den ingesteld. Man zio je dan niet dat je totaal ongeschikt bent voor den bosclhdienst, dat je schade op schade veroorzaakt, die nooit meer te herstellen zal zijn? Tot nu toe heb je niets over mij te zeggen gehad en ik ben ook nu niet van plan te ge hoorzamen. Vandaag wordt die zending weg gestuurd; een paar dagen vroeger of later heeft niets te bettekenen. Trouwens' Bruck heeft er heeiemaal niet van gesproken, dat er zoo'n haast bij was. Jij wordt uit den- dienst ontslagen, dat kan ik je wel va9t op een briefje geven. Pak je weg en zorg, dat. ik ie nooit meer zie. Ho, ho! Ik geloof, dat de opperhoutvester daar ook nog een woordje over mee te spreken heeft! Jij hebt me heelemaal niets te bevelen. Een donkerrood overtoog eensklaps het ge zicht van den assessor. Hij maakte, een bewe ging. alsof hij zich op den boschwachter wilda werpen, zijn handen balden zich tot vuisten en een uitbarsting van woede kon ieder oogen- bfik volgen. Doe hem niets, Kurt, ik smeek je er om! fluisterde Ruth verschrikt. Zij omklemde zijn hand, die eern tak van den giond opgeraapt had en die zich reeds in de richting van den boschwacbter bewoog. Mot inspanning van al haar krachten wist het meisje don arm terug te houden. Maar met een ruk had' hij zich direct daarop bevrijd. Ga uit den weg! Jo weet,, dat ik niet wil hebben, dat je je met zulke zaken bemoeit. Die knaap most maar eens mores lee-ren, dat heeft hij ai lang verdiend. Wees maar niet hang, ik zal mij ni:t bezoedelen door dat misselijke wsaan aan te raken, ik geef bom alleen de straf, dia hem past. Suizend vloog de tak door de lucht en kwam neer op het geziil: 'z. die vergeefs trachtte den siag i i. Met een brulle-de"' kr--* stortte deze zich op den assessor. Maar nogmaals gi.v, lm:; m.de hoogte en voordat Scholz den essesscr bereikt had, trof de slag weer en iffink die boschwachter op den grand onder een gruwelijke® gil. Twee bloedige, hel-roede strepen warm op zijn voorhoofd en wangen zichtbaar. Onverschillig wierp Hslida den tak op den grond en schopte hem verder weg. Zie zoo, dat ia voorloopig genoeg! Met vasten greep nam hij Ruth bij den arm en trok haar half met geweld voort. Bieiek en haast verlamd van schrik liet zij hem begaan. Ik zal je onthouden, assessor vou Hellda, ik zal. ja onthoudenkermde de getroffene. Ruth sloot de oogen! Alles om haar heen scheen te draaien. Daar was ze weer, die ha telijke, plotselinge drift, die zij sedert haar kinderjaren van baar stiefvader gekend, had en diezelfde drift maakte deze hier, den opgevoed en en ontwikkelden man blind en ruw. Dat verdraag ik niet neen, dat kan Ik niet verdragen! kwam het eindelijk heftig van haaT lippen. Je begrijpt niet, dat ik zoo weinig zelf- beheerschlng bezit; vergeef me, maar die scene kon ik je niet besparen. Ik bon erg lichtge raakt en mijn bloed raakt gauw aan. 't koken; vooral als ik tegenover zoo'n onguur individu sta. die het. er op aan schijnt te leggen, mij buiten me zeif te brengen. Je neemt er toch geen ergernis aan, is 't wel? Ja, ik wou, dat je je zelf niet van de wijs liet brengen en je verstand gebruikt had, klaag de Ruth. Je behoeft geen zedepreek tegen me te houden/want ik ben toch niet te hekeeren. De twee jongelieden waren onder de laatste woerden de houtvesterij tot op enkele passen afstand genaderd. Schelle en lachende stemmen klonken nu door het bosch. Hellda bleef staau. Wat is er aan de hand? vroeg hij naar alle kanten rondziende. Ze liepen een eindje verder en door het kreu pelhout schemerden witte en rose schimmen. Dat is waar ook! Hij sloeg met zijn vlakke hand tegen zijn voorhoofd. Dat was ik bijna vergeten! Carmen geeft vandaag een koffiepartij in het; bosch. Daar zit ze, in dien licht-groenen japon! Hellda keek aandachtig naar het kleine ge zelschap, dat op de groene weide bijeen was. Een intereesant kransje! spotte hij. De Kalkreuth's, de von Koppem's, de Schmidts- dorfsze hebben er een aardig boeketje van samengebonden. Hij liet zijn oogen gaan langs het groepje heeren, die ©enigszins afgezonderd zaten van de dames, die in gemakkelijke ligstoelen en op klein bankjes zatien, blijkbaar verdiept waren in een levendig gesprek. Barones Carm©n was schoon in de golven van mat groen, die haar omgaven, de tinten van bladeren en struiken en heesters in alle nuanceeiringen. Aan haar zelve scheen alles een groen waas te hebben, de blonde kleuren van haar overvloedige lokken leken wel een groenachtige tint te hebben of was dat alleen door den groenen weerschijn van het woud? Ja, zelfs haar oogen schitterden groen, verlok kend groen! In je erbarmelijk katoenen japonnetje kan je daar haast niet verschijn en, zei de assessor op gedempten toon. (Wordt vervolgd). l>!

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 7