Pagina 1 Het Hazewinje van mevrouw Merkwaardige vogels in het Volksleven ESSffiC5533E Rillie Drummers zat met een bedrukt, ge zicht in de keuken, waar zijn meisje bezig een tulband voor haar moeder te bak ken, en plukte nadenkend aan de glimmende knuopen van zijn keurige grijze uniform. Hij zag niet, hoe de zon vonken spatte uit do blonde lokken van zijn meisje, zag baar bio- zonde gezichtje met de volle roode lippen Wet. Hij staarde somber voor zich uit. en bromde half voor zich heen: Ik weet niet wat het is, het lijkt wel of rïe zenuwen ml te pakken hebben. In drie Waanden tijd heb ik drie aanrijdingen ge- bad En dat, terwijl ik nog wel op proef reed a|a chauffeur op de nieuwe autobus. Re chef beeft gezegd, dat ik er uitvlieg als bet nog eens gebeurt. En van een vaste aan stelling als chauffeur schijnt op die manier heelernaa.1 niets te komen. Het ziet er Le- ro,'rd uit Ik weet niet wat ik beginnen bloot De burgemeester is woedend op me, heeft de chef gezegd. Want de nieuwe auto- bus-lijn is in de stad het stokpaardje van hen burgemeester. Hij heeft het doorgedre- Ven En hij wil dat de mensciien er z'ch volmaakt veilig in voelen. Als ik nog één keer eon vlieg dood rijd, lig ik er uit? -- Onzin, zei het meisje absoluut, veegde haar met meel bestoven handen af, g:ng recht voor Billie staan en zei met een niet bepaald indrukwekkend vingertje waarschu wend opgeheven: - Dat is allemaal onzin, Bill, je hebt geen aanrijdingen meer en je overrijdt niets, en ie doet je examen als mecanicien, met tien Sulden opslag in de week, en dan gaan we trouwen en daarmee uit. Ik mag het lijden, zuchtte Bill en ging heen Het was feest in het stadje. De gemeente bad pas weer drie nieuwe autobussen aar.go- kocht en dien Zondagmiddag bad er een soort „vlootrevue" plaats. Alle autobussen totaal ongeveer vijftien in-getal, glimmende br meeste nog van nieuwigheid met keurig Pcuniforunde conducteurs on chauffeurs, zou- d'n op de markt demonstratie geven, vaor hr gemeenteraadsleden, autoriteiten van ba bijgelegen stadjes en belangstellenden Een uur van te voren was de nood.ge fuinite reeds door politie afgezet en stroj u- hen de belangstellenden al toe. Het meisje van Billie Drummers stond in de eerste rijen stralend van hoop. Want Billie zou hén van de nieuwe bussen besturen en er allerlei manoeuvres mee maken om er de aanwezigen de gemakkelijke bestuurbaar heid en veiligheid van te toonen Dit was Rh lie's kans Vijf minuten voor hel vastgestelde uur kwam de auto van meneer de burgemeester aangereden en stapte statig en trotscb als altijd mevrouw de Burgeineestersche uit, met trillend akelig mager hazewindhondje °nder haar arm. Meneer de Burgemeestet volgde in de achterhoede. Hij mochl nu wel burgemeester van de stad zijn, dat nam niet Wi-k. dat mevrouw in huis de baas was ii de demonstratie begon. De menigte keek toe. klapte af en toe, bij oen kranige Prestatie geestdriftig in de handen en juichte de keurige autobestuurders toe. Billie Drum mer's beurt kwam. Vaardig en snel, her haaldelijk toegejuicht, volbracht hij zijn manoeuvres, kranige figuu>- achter het propte stuurrad. En hij was bijna gereed overtuigd een goede beurt te hebben ge blaakt. toe'n het miezerige hazewindje van bievrouw de Burgemeestersche een vriendje °bidekte aan den overkant van dc markt, li' h wild losrukte en het in een ren over stak. Het volgende oogenblik remde Billie drummers uit alle macht, zoodat het piepte eb knarste van belang. Doch het was te laat. Het. Hazenwindje van mevrouw de burgemeestersche was al uit dit aardsche tranendal heengegaan. Een politie-agect V(!&gde het vormelooze hoopje bijeen en even 'ater kwam 'n vuilniskar en werden de bosten van het hazenwindje weggereden Rleek kwam Billie Drummers achter hot stuurrad vandaan. Nu was alles voorbij. Rat was het einde. Alles had hij kunnen °verrijden, of aanrijden, de grootste stom miteiten had hij kunnen maken, maar dit ^as het ergste. Dit beteekonde zijn ontslag. 6 obef had hem niet eens hoeven te zeg- eeb> dat hij straks bij den burgemeester jboest komen. Ilij begreep het wel. Die wilde ebi persoonlijk den bons geven en eerst nog eens goed uitkafferen. Rot meisje van Billie had met tranon in 6 °ogen het feesterrein verlaten, toen zo ^aP, dat meineer en mevrouw de burgemees- Is heengingen, blijkbaar zoo onder den de Uli Van 6ebeurcle, dat ziJ 'l 0inde van e demonstratie niet eens wilden afwachten, was mis. Hopeloos verloren. L Ik zal er zeker wel uitgegooid worden? VAN DE WERF DER KON. MIJ. DE SCHELDE is Vrijdagmiddag het motorschip Poeleu Tello, groot 17.450 ton, gebouwd voor rekening van de Stoomvaart Mij. Nederland, te water ge) aten vroeg Billie, teneergeslagen aan den chef, toen hij, na het einde van de demonstralie, in de bussen-garage van zijn wagen stapte Ik zul niet veel zeggen, antwoordde de chef. Maar de burgemeester heeft me daar net door de telefoon nog gezegd, dat je de volgende maand niet meer bij ons zem zijn dus Mistroostig ging Billie heen. Met loodon schreden liep hij het pad naar de burge meestersvilla op, liet zich aandienen en werd na eenige oogenblikken in de kamer van den burgemeester gelaten, waar deze indruk wekkend achter een groot schrijfbureau zat. Zoo, zei de burgemeester en keek hem streng aan. Dus jij bent de man, die 't. ha zenwindje van mevrouw heeft doodgereden. Ja meneer de burgemeester, het spijt me ontzettend, maar. D'r is niks te maren het dier is dood, en daarmee uit. De burgemeester zweeg Billie Drummers zweette bloed. Nadat de burgemeester lang zaam een sigaar had aangestoken, vervolg de hij. Ben je getrouwd? of verloofd? Verloofd meneer. Zoozoo, knikte, de burgemeester. Mijn vrouw heeft verklaard dat zij nooit van haar leven een anderen hond wil hebben. Het spijt me verschrikkelijk meneer, maar- ik kan het heusrb niet helpen. Zoozoo, spijt je dat? Hm, zoo. Ik heb gehoord meneer, dat U me ont slaan wilt uit den dienst meneer,, gaarne. aldus deed Billie nog een laatste poging. Wie heeft dat gezegd? viel de burge meester scherp uit.' De chef, meneer, die zei, dat ik de vol gende maand wel niet meer bij hem zou zijn De burgemeester stond op liep naar een tusschendeur, die toegang gaf naar een aan grenzend vertrek, deed die voorzichtig open, keek even naar binnen, en zei dan zeer luid, terwijl bij de deur bleef staan: „Natuur lijk de chef heeft gelijk. Je wordt ontslagen op staanden voet. En je weet deksels goed waarom! Onmenscb die je bent om het ha zewindje van mevrouw te vermoorden, neen zwijg, kom me miet met praatjes aan, dat je het niet kon helpen. liet kan me niet schelen. Jij maakt geen deel meer uit van het corps autobusbestuurders van deze stad, begrepen! Daarna sloot de burgemeester zachtjes de tusschendeur, glimlachte opeens vroolijk tegen Billie Drummers en zei zacht: Hier jengen, steek een fijne sigaar op, hier stop je zakken er maar vol mee, toe maar, ge neer je niet. En wacht even, dan zal ik een glaasje inschenken! Stom verbaasd keek Billie Drummers den burgemeester aan. Toe nou, wees niet zoo stom, man, vooruit, neem zooveel sigaren uit die kist, als je maar bergen kunt En hoor eens, heb je ooit van Botersdarn ge hoord? Jawel meneer, dat is dat stadje onge veer twintig kilometer bier vandaan. Nau dan, heb je dan niet gehoord, dat ze daar ook een autobusdienst in de stad gaan organiseeren? En dat ze mij gevraag! hebben of ik die voor hun in elkaar wou zetten, op dezetfde wijze, als ik bet hier heb gedaan. Ik heb zoo iets gehoord meneer. Maar ik begrijp niet. Maar man, je snapt toch zeker wel, dat ze daar een chef noodig hebben, een bekwaam chauffeur-mecanien! Nou dan, ik zcu hun zoon chef bezorgen. En dié nieu we chef van den autobusdienst van Boters darn. dat ben jij Billie kon geen woord uitbrengen. De burgemeester vervolgde: Ja, natuurlijk, snap je het nn nog niet? Maar ze moeten een getrouwd man hebben, dus je weet wat je te doen staat hè? Maar denk et om Drommels, geef je vrouw nooit een hond. Dat vervloekte dier van mijn vrouw is nou dood. Gelukkig, liet beest was zoo teer en kostbaar, dat niemand van 't personeel hem mocht uitlaten. Dat heb ik altijd moeten doen! Maar dank zij jou, ben ik daarvan nu mijn heele verdere loven bevrijd! Dus denk erom domkop, dat je gaat (rouwen zoo gauw mogelijk, maar, geen honden hoor! Ik zal er voor zorgen meneer, zei Billie Drummers En de nieuwe chef van hef autobuscorps van Botersdarn verliet dolge lukkig het huis van den burgemeester. De koppensnellers der Naga-stammen die in het district ten Oosten van het Hima- laije-gebergte en boven Birma wonen, hou den er een zeer merkwaardige rechtspraak op na die des te merkwaardiger is omdat hij zoo eenvoudig is. Alvorens éen Naga-lid een aanklacht indient moet hij onder eede verklaren, dat hij de zuivere waarheid zeggen zal. Dan begint het proces waaraan bepaalde gees ten deelnemen, die dan als aanklagers en verdedigers optreden en een zeer gehe'rri- zinnigèn rol spelen. Onder deze geesten staan Ngaza en Nagti in zeer hoog ai.maor: De eene booze geest treedt op voor do-ncope die de aanklacht heeft ingediend, de au hi re demon voor den beklaagde en de puruj wiens onzichtbare vertegenwoordiger de grootste macht, bezit wint het proces Lonapong en Nokuinpohen. twee dappere Naga's hadden twist over een stuk vee. Zij hadden reeds veel ruzie gemaakt en wier pen de zaak ten laatste voor liet gerecht. Beide partijen gingen riu naar een be paalde plaats waar altijd de terechtzittin gen gehouden worden Daar werd beslist dat over enkele dagen liet vonnis zou ge veld worden. Beide tegenstanders moeston alsdan op een te voren aangewezen plek hun lans in den weeken grond steken. Bo ven aan de scherpe punt van hun speer stak een gekookt ei. Wanneer 's anderen daags een der lansen omgevallen is dan heeft de eigenaar daarvan het proces verloren. Maar "1 gebeurt natuurlijk ook dat beide lansen blijven staan en dan wordt de rood geverfde speer voor den dag gehaald. Beide partijen brengen een vijzel met rijst naar de ge rechtsplaats, schudden de rijst flink door elkaar, en kiezen dan drie korreltjes uit die ze in hun mond nemen, om ze oven vochtig te maken; dan leggen ze de drie korrels ieder in een afzonderlijk blad, terwijl aanteeke- tnug wordt gehouden hoe de korrels werden weggelegd De beide bladen worden zorg vuldig gescheiden in een mandje gelegd en du mandje wordt dan aan een gaffelvor mige stok opgehangen, zoodat de wind hec in beweging kan brengen. Midden in de gerechtsplaats wórdt een roodgeverfde speer in den grond gestoken waarom heen zicli de vrienden der beide partijen verzamelen cm te zien wat de wind zal doen. Wanneer et geen wind is dan worcit de zaak op de lange baan geschoven en later worden de blaadjes zeer voorzichtig geopend en dege ne bij wien de rijstkorrels van ligging ver anderd zijn heeft hel proces verloren. De Nagi's gelooven dat de geesten belichaamd zijn in den wind en de eene geest waait van uit hel Westen en de ander van uit het Oosten. De roodgeverfde speer vervult in dit proces een gewichtigen rol. Hij waar borgt de geesten vrijen toegang, zoodat zij ongestoord hun plicht kunnen doen Na afloop van de terechtstelling offeren alle deelnemers enkele hanen om zich te gen den verderfelijken invloed der booze geesten te vrijwaren. <4>f - EEN ERNSTIGE GRAND HEEF1 GEWOED Berlijn. Bij bet blasschingswcrk werden in een buis aau deu liurfiirstendamm te zes brandweerlieden ernstig gewend. Het onderscheid. De beroemde componist Johann Sebastian Bach bad een broer Christiaai, die ook com poneerde. Maar hij bepaalde zich tot lichte muziek, die hij gemakkelijk neer schreef en zoo spoedig mogelijk van de hand zette. Want hij hield van een vroolijk leven en hal veel geld noodig. Toen hij op een keer gewezen werd op het voorbeeld van zijn grooten broer die alleen ern stige muziekwerken schreef, antwoordde Ctins- tiaan: „Mijn broer leeft om te componeer*!!, maar ik componeer om ts leven." De Klauwier, Scholekster, Negen* dooder, Vinkenbijter, Kleino Valk, Roode Wurger, Wachter, Waldheer, Tuinekster, Dorendraaier, Tuinvalk, Vogels, die veel verschillende namen dragen, zijn gewoonlijk van groote hcfeeke- nis voor het volksleven. Daarvan zijn vele bewijzen te geven Omdat de bovenstaande vogel naar zijn aard een roofvogel is, (naar vorm en stem een zangvogel) draagt hij den naam van Vinkenbijter (naar /ijn klauwen is hij de Klauwier), K 1 e i- i e Valk, Roode Wurger, Tuin valk, Schatekster verklaart da een om zijn schat(erend) geluid, de ander omdat hij, naar 't volksgeloof, een schat- aanwijzer zou zijn. Omdat het oude volk te vens meende, dat hij altijd eerst 9 dieren moest gedood hebben, voor hij begon to eten, noemde het hem Negendooder, Wachter heet men hem. omdat hij zoo geduldig in een top van een boom of struik de wacht kan blijven lioudon, en dan met zijn scherpe oogen uitkijk houdt naar groo te insecten, muizen, hagedissen en kleins zangvogeltjes. Wald- of Woudheer duidt op de autoritaire eigenschappen, die hij, naar het volksgeloof, onder de collega's in 't woud bezit Tuinekster op het feit, dat hij zich van tijd to-t tijd ook waagt in tuinen, waar vooral groote insec ten zich ophouden. Zijne met lange, sterke, kromme klauwen gewapende pootcn komen hem als roofvogel goed te pas, maar om de slachtoffers bij het verscheuren vast ts houden, deugen ze toch niet. Daarom spietst hij de gevangen dieren op groote dorens, om er dan stukken af te scheuren. Vandaar den naam Dorendraaier. Men vindt hem dan ook veelal in streken, waar aan doornige struiken geen gebrek is. Maar hoe schoon gebouwd en hoe sierlijk zijne bewe gingen ook mogen wezen, zijn mooi geve- dc-rte bedekt toch een kwade natuur. Want van ouds is hij een ongeluksvogel en oen heksendier. Toen Christus stierf, lieten alle vogels het hoofd hangen, doch de Ekster zette zich krijschend en snaterend boven Zijn Hoofd. Daarom is hij ten eeuwigen dage vervloekt en zal hij zijn leven lang moeten snateren Daaraan zal het ook wel toe te schrijven zijn, dat, zooals het volk zeide, het wijfje, vóór dat het een ei legt, zich negen maal aan een tak ophangt, en dat een Ekster- paar het nest verlaat, wanneer men in den boom, waarin het kunstmatig getim merd is, een kruis snijdt. Schreit hij bij onze Oostelijke naburen voor een huis, dan komit daar op denzelfden dag nog twist en oneenig- heid. Berucht is hij ook wegens zijn diefachtige natuur. Ilij lijdt aan kleptomanie, en haalt gaarne blinkende voorwerpen weg. De Ekster was ook de cneige vogel, die niet met Noach in de Arke ging, maar z^ich op het dak zette en aanhoudend van ongeluksgevallen zwetste. In Engeland kruist men de duimen, als men eene Ekster ziiet, en zegt dan daarbij: I cross the magpie The magpie crosses me, Bad luck to the magpie. And good luck to mo. GERII. KB.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 13