Woensdag 4 September 1929 Tweede Blad Pagina 1 beslissing t AMEE1KAANSCHE Z. EM. W, KARDINAAL VAN ROSSUM. Vile MISSIOLOGISCHE WEEK TE LEUVEN. 15e LITURGISCHE DAG. De audiëntie bij h. m. DE koningin kapelaan f. a. m. koop vuns. DE MOORD IN HET PARK ZORG VLIET TE 'S GRAVENHAGE. STAKING TE LEIDEN. HET VERSLINDENDE VUUR. - DE ALASTRIM. ALG. BOND VAN ARBEIDERS IN HET BAKKERSBEDRIJF ARBEIDSVOORWAARDEN DER MIJNWERKERS j DE CONCESSIE NIET VOLDOENDE DE STAKING IN HET HOUT BEDRIJF TE ZAANDAM hooggerechtshof van Zuid Dakota in 00 Ver. Staten heeft onlangs een, voor ka- 'kolieken, zeer gewichtige uitspraak ge- -II. Het wetboek van den Staat luidt: l.' L- WO tJÜVCJV - "Geen sectarische leerstellingen mogen ge leerd of onderricht worden in een der st»atsscholen; de Bijbel mag gelezen worden 2°nder sectarischen uitleg". Een aantal katholieken leerlingen was ke toegang tot een hoogere sitaatsschool °ntzeg(i omdat zij geweigerd hadden een lezing uit de protestantsche vertaling van "eh Bijhei bij te wonen. Het beroep vain dan vader van één der Herlingen op den plaatselijken schoolraad v°lgde en toen dit niet hielp, beriep de va- öet zich op het hooggerechtshof. Hit laatste beslistte, dat het een inbreuk de godsdienstvrijheid was, katholieke kinderen te dwingen protestantsche Bijbel- 'özingen op school te aanhooren. Het hof Baf een omschrijving van godsdienstvrijheid 011 zei: »Tot het wezen van godsdienstvrijheid kehoort dat iemand niet alleen vrij is te Unbidden volgens ingeving van zijn gewe- teh. maar ook te leven naar zijn godsdienst eri dlien te leeren. De Staat kan dit recht biet weg nemen en daaruit volgt dat zulk °hderwijs alleen behoort aan de daartoe Vtlijvviliig gevormde gemeenschappen. De Staat als opvoeder moet zich daar buiten kouden en dit vooral in openbare scholen, ^aar het kind niet volwassen is, geen vaste godsdienstige overtuiging bezit en do gewetensvrijheid der ouders hier toezicht "eoet uitoefenen en niet de voogd(de Staat) Daarbij werd herinnerd aan de uitspraak opperrechter Wilson in het hoogge rechtshof te Minnesota, diie, inzake het le- 2eh van de protestantsche Bijbelvertaling, Joide: „Katholieken meenen niett gerechtigd 'e zijn voor hun kinderen Bijbellezingen to E>ten houden zonder kerkelijke voorlichting daarover. Voor katholieken is dusdanig bijbelgebruik in school een protestantse n. Misbruik en een terzijdestelling van de katholieke beginselen. Is dit de godsdienst Vrijheid waarborgen volgens de grondwet? 'k geloof het niet. Wordt het gewetensreehl 'et aangetast alis in onze scholen een Bij kelvertaling wordt voorgelezen in de dn- 'eiding waarvan de Paus wordt aangeduid .4e man der zonde" en waarin hij wordt beschuldigd (zooals in bedoelde En- ëelsche vertaling hot geval is) het volk hi onwetendheid en domheid te houden. V°lgens mij volgt (grond wctssc.henn.ds) hier kfslist. Anders heeft, deze taal geen zin". Men begrijpt dat zulke 'uitspraken mor de Katholieken In Amerika, die overal nog geen eigen scholen hebben, belangrijk Hjn. Hier wordt ten minste de liberaliteit eer lik en trouw toegepast. Waar dit geschiedt, heeft men van de fc«tv>oiieken .waarlijk niet v°el last. De tweede en de derde dag DE WEEK GESLOTEN In de namiddagzitting van den tweeden dag hield de E. P. Van de Walle, der missionarissen ivan Scheut een interessante rede over de Phi- lippijnen. Na in korte trekken de geschiedenis der missie te hebben geschetst, gaf hij een uit eenzetting van de talrijke moeilijkheden die de miss'ionneering belemmeren. Da daarop zeer levendige bespreking sloeg ook op het verslag 's morgens gegeven door E. P. Boonen van Mill-Hill. Het tweede verslag door het programma voor zien was van E. P. Nicolas der Paters van Sion, over hat „Zionisme". Na de lezing van een telegram van den H. Vader wordt een belangrijke bespreking gehou den over het gebruik der talen in de missiege bieden. De tijd liet niet toe dieper in te gaan op dit hoogst belangrijk onderwerp. Misschien kan het in een volgende Missiologische Week verder ingestudeerd worden. Dan kreeg de eerwaarde heer J. Declerq (Alger) het woord en handelde over den „Mid- den-Islam". Hij onderzocht achtereenvolgens zijn „leer" en zijn „leven". De tweede spreker van den ochtend, pater Henri Charles, handelde over Syrië en zette de verandering der missioneeringsvoorwaarden sinds den oorlog uiteen. Bij het openen der middagvergadering werd een mededeeling van E. P. Dubqjp over het „in stituut voor het instudeeren van Afrikaansche talen te Londen gedaan. Dan neemt de E. P. Guilcher het woord en spreekt over dan Islam In Tunis. Na de onderbreking sprak de E. P. Overmans S.J. redacteur van de „Stimmen der Zeit en professor der Duitsche literatuur aan de kei zerlijke universiteit en aan de Katholieke uni versiteit te Tokyo, over de moeilijkheden die de missioneering tegen komt onder de ontwikkel den in Japan. Na een mededeeling van mgr. Sak over de A. P. van Hoog-Loeapala geeft E. P. Pichon der Paters van den Heiligen Geest een zakelijk ver slag over het pauperisme in Kameroen Na onderbreking spreekt E. P. Houben C.S.S. R. over de negerbevolking. Hij wijst op de ge weldige crisis die de Bakongos doormaken. De E. P. van den Eynde der Witte paters van Afrika bevestigde de uitlatingen van dit ver slag door zijn ondervinding in de Tanganika streek Do E. B. Gabriel, der Broeders van Liefde van Gent, handelt over de scholen in Congo en onderzoekt haar tekorten van standpunt der missioneering bij den inboorling, bij den olan *e, bij de opvoeders zelf. De E. P. Ulrix der Witte Paters, voorzitter der Missiologische Week sprak de slotrede uit en de vergadering ging uiteen na gezamelijk gebed en de oratie voor den Paus. OP HET LOO Zooals wij gisteren reeds meldden, is 2Sm. Kardinaal van Rossum gisterenmiddag ten paleize Het Loo door H. M. de Koningin, E- K. H. Prins Hendrik en H. K. H. Prinses hliana in gehoor ontvangen. In aansluiting daaraan kan nog het volgende ^°rden gemeld: De Kardinaal arriveerde met zijn gevolg op Eet Stationsplein te Apeldoorn juist toen de trein van 3.49 uur uit Amsterdam het station Ehinenreed. Het publiek verwachtte algemeen, öat Z.Em, met dezen trein zou aankomen, zoo- ^at een talrijke menigte op het plein aanwezig ^as, die den Kardinaal, zoodra men hem in fl6h auto bemerkte, hartelijk toejuichte. Terstond stapte het gezelschap over in de 6'de hofauto's, welke voor het station gereed 8'°hdeu. Daarna reed men naar het paleis Het Loo, ^aar z.Eminentie op den stoep van de cour Derd ontvangen door Hr. Ms. opperceremonie- l'eester, J. H. F. Graaf Du Monceau. De audiëntie duurde van vier uur tot kwart °ver vijf. De Katholieke leden van het hof personeel hadden zich intusschen verzameld ontvingen voor zijn vertrek den zegen van etl Kardinaal. Te ruim half zes vertrok het hooge gezel- 8chap in de hofauto's naar het Stationsplein, ^aawaar hot met de particuliere auto's naar histerdam terugkeerde. i De Weleerw..Heer F. A. M. Kojomans, ka- ®s'aan der parochie O. L. Vrouw tm Hemel- I Reining te Utrecht is van de H.H. Sacra- °hten der Stervenden voorzien. TWEE JONGE MENSCHENLEVENS VERNIETIGD In het Bisdom Haarlem TE ALKMAAR GEHOUDEN Alkmaar viel dit jaar de eer te beurt de vele priesters uit Haarlem's Bisdom binnen haar veste te mogen ontvangen, die deelnemen aan den 15en liturgischen dag, uitgaande van de liturgische vereeniging ia het bisdom Haarlem. De dag werd begonnen met een plechtige Hoogmis, opgedragen in Alkmaar's oudste parochiekerk, die van den H. Laurentius aan het Verdronkenoord, die eenige maanden ge leden het kerkelijk middelpunt vormde van de luisterrijke viering van het vijfde eeuwfeest van het H. -Bloed-Mirakel te Alkmaar. Naar aanleiding immers van de succesvolle opvoeringen van Calderon's mysteriespel „de Geheimen der II. Mis" in deze feestweek, nam het bestuur van de liturgische vereeniging het besluit den eerstvolgenden liturgischen dag te Alkmaar te houden en daaraan de weder-op- voering van het Calderon-spel te verbinden. De plechtige Hoogmis werd opgedragen door den Zeereerw. heer E. P. Rengs, deken en pastoor te Alkmaar, daarbij geassisteerd door de Weleerw. heeren Th. Vugt, kapelaan te Oudorp als diaken en Th. Dekker, theologant van Warmond als sub-diaken. De overige func ties werden vervuld door theologanten van Warmond, allen uit het dekenaat Alkmaar. Toen het kerkgebouw met priesters en ge- loovigen gevuld was, zette het koor de In- troitus in van de Votiefmis van het H. Bloed, Onder leiding van den heer A. Klooster werd verder gezongen de achtste Gregoriaansehe Mis „De Angelis". Naar aanleiding van de tekstwoorden: „Re- demisti nos Domine in Sanguine Tuo" hield de Zeereerw. heer W. L. v. Adrichem, pastoor te Kwintsheul, een predikatie over het Pries terschap van Christus, dat voortgezet wordt in den priester, die de middelaar is tusschen God en de menschen. De gewijde redenaar wijdde uit over de beteekenis en over de groote genade van de H, Mis, waardoor God Zijn Genade aan het menschdom schenkt. Wegens loongcschil VELEN WEER AAN 'T WERK GEGAAN Bij de N.V. Metaal Preserven te Rotterdam, die in opdracht van de Nederlandsche Spoor wegen vlak bij het station van Leiden werk zaamheden verricht, bestaande in het preser veeren van masten, bestemd voor den boven bouw van het te electrificeeren baanvak Haar lem—Alkmaar, is staking uitgebroken, omvat tende 25 arbeiders, meerendeels Leidenaars. De staking is ontstaan wegens loongeschil. Maandag hebben 15 arbeiders 't werk hervat. De 10 anderen, die weigerden het werk te her vatten, zijn ontslagen. De verdachte tot 5 jaar gevangenisstraf veroordeeld De vacantiekamer der Haagsche Rechtbank heeft gister den student U de CV., die in den avond van 13 Mei j.l. in het park Zorgvliet een meisje van het leven beroofde, wegens doodslag veroordeeld tot 5 jaar gevangenisstraf. De rechtbank overwoog in haar vonnis o.m. dat door de verklaringen van verdachte en die van de getuigen en deskundigen wettig en overtuigend bewezen is, dat verdachte opzette lijk, ten einde haar van het leven te berooven, uit een met 6 scherpe patronen geladen revol ver drie schoten heeft gelost op mej. A. B. en zulks op een afstond van hoogstens 3 c.M. Voorts heeft de rechtbank het verweer van den verdediger, dat verdachte hierbij onbewust zou hebben gehandeld, verworpen. Wat de op te leggen straf betrof heeft de rechtbank hierbij eenerzijds rekening gehouden met den ernst van het door verdachte gepleegde misdrijf, waardoor een jong menschenleven werd ver nietigd en anderzijds, met het blanco verleden en de verminderde toerekenbaarheid van ver dachte. Tenslotte overwoog de rechtbank dat er geen reden is om te voldoen aan het verzoek om verdachte te plaatsen in een bijzondere straf gevangenis. „NEDERLAND"-EXPRESS. 1 Ij asentsehap der N. V. Stoomvaart-Mij. j herland", de fa. Kuyper, van Dam en C6r Rotterdam, meldt, dat de boottrein J. het s.s. „Koningin der Nederlanden", het- van Genua zal afvaren, Donder- ieMl0rg6n' 5 dezer, zal vertrekken van Rot- dam (Maas) te 8,20 uur en van 's-Graven- e (S.S.) te 8,47 uur. v-, HET EINDT ..l.UONE EREN TIE. Minister Beelaerts van ...rheid van den Belgischen minister Jaspar. Blokland neemt Tot en met 31 Augustus 237 aangetaste personen, onder wie vier sterfgevallen BOSCH EN HEIDEBRANDEN. Te Haaren zijn ruim 2 H.A. bosschen van Jhr. van den Bogaerde achter het Kasteel de Namelaar afgebrand. Op de grens van Knegsels en Hoogeloon zijn honderden H.A. heide alsmede dennen, toebehoorende aan de gemeente Hoogeloon en Vessem c.a. afgebrand. Te Dedemsvaart is de landbouwschuur van C. Schmal afgebrand. Mede verbrandden 30.000 K.G. hooi, de oogst, landbouwwerktuigen, vee wagens, 8 varkens en 70 kippen De woning van den veehouder P. de Jong te Pingjum is een prooi der vlammen geworden. Er is weinig gered. Verzekering dekt de schade Te Berlicum zijn de woningen van de fa milie G. te Oss, bewoond door N. v. d. V. en v. R., afgebrand. De brandweer van Berlicum kon niets uitrichten, die uit Den Bosch heeft het vuur gebluscht en de boerderij van L. K. die reeds had vlam gevat, behouden. Een schuurtje ging mede verloren. De huisjes wa ren verzekerd, de inboedels niet. OVERREDEN EN GEDOOD De 12-jarige v. L. is gisterenmiddag in het Achterom te Delft met zijn fiets onder een vrachtauto van de Verkadefabriekea geraakt. Het slachtoffer was onmiddellijk docd. VAN 25 TOT EN MET 31 AUGUSTUS VIJF GEVALLEN VAN ENCEPHALITIS NA INENTING. In de week van 25 tot en met 31 Augustus 1929 werd afgeleverd door de entstofinrichting te Amsterdam koepokstof voor 173.277 personen, Rotterdam koepokstof voor 28.426 personen, (waarvan 883 vaccinaties en 12174 revaccinaties in de koepokinrichting)Groningen koepokstof voor 1.419 personen. Totaal voor 203.122 per sonen, In de maanden Augustus 1928 en 1929 werden de volgende hoeveelheden koepokstof door de drie inrichtingen verstrekt: Augustus 1928: Amsterdam 8027 personen, Rotterdam 574 per sonen, Groningen 19 personen. Totaal 8620 per sonen. Augustus 1929: Amsterdam 311.927 personen, (Rotterdam 236.424 personen, Groningen 2.924 personen. Totaal voor 551.275 personen. In de week van 25 tot en met 31 Augustus 1929 werden vijf gevallen van encephalitis na inenting ter kennis van het Staatstoezicht op de Volksgezondheid gebracht. In de week van 25 tot en met 31 Augustus 1929 zijn in de gemeente Rotterdam waargeno men 22 gevallen, terwijl in de ziekenhuizen al daar werden aangetast 9 personen van het per soneel en 2 patiënten. Totaal 33 personen. Sterfgevallen kwamen niet voor. Sedert het waarnemen der ziekte te Rotter dam zijn aldaar gemeld 206 ziekte- met 4 sterf gevallen. (De oude man, vermeld ln de opgave over de week van 4 t.m. 10 Augustus 1929, die aan een andere ziekte is overleden, werd van de statistiek afgevoerd). Voorts zijn in genoemde week de volgende .gevallen ln andere gemeenten waargenomen: Hilversum 1, Leusden 1, Scherpenzeel 1, Delft 1, Hillegersberg 2, Valburg 1, en Eindhoven 1. Totaal-generaal 237 gevallen met 4 sterfge vallen. Weer twee gevallen te Delft Bij twee kinderen, een jongetje en ten meisje uit het gezin van D. in het nieuwe Agneta- park te Delft is alastrim geconstateerd. De kinderen zijn in het gasthuis opgenomen. In den komenden winter een sterke opleving verwacht, als de ziekte vóór October niet gestuit is Men meldt ons uit Amsterdam: De heer L. Heyermans, directeur van d^n Gemeentelijken Geneeskundigen en Gezond heidsdienst, die verleden week een reis naar Engeland heeft gemaakt ten einde daar de alastrim-gevallen te onderzoeken, heeft Maan dag van zijn ervaringen verteld. De heer Ileijermans is tot de conclusie ge komen, dat het ziektebeeld in Engeland pre cies overeenkomt met dat te Rotterdam. In Engeland was men algemeen de meening toe gedaan, dat slechts door de epidemie krachtig te bestrijden, een ernstige uitbreiding zal kun nen worden voorkomen. Slaagt men er niet in, aldus meent men in Engeland, voor Octo ber de uitbreiding der ziekte te Rotterdam te stuiten, dan mag in den komenden winter een sterke opleving worden verwacht. Blijft men zich in Rotterdam krachtig te weer stellen, dan is het mogelijk dat de epide mie tot deze stad beperkt blijft. Tot nog toe hebben zich in de hoofdstad geen gevallen van alastrim voorgedaan. KATHOLIEKENDAG TE FREIBURG. De Duitsche Katholieken-dag 1929 wordt in Freiburg gehouden. Nuntius Paeelli, pauselijk vertegenwoordiger, werd door den Vicaris dr. Seeter begroet. Nuntius Paeelli verlaat met den Vicaris het station. Een bondsvergadering uitgeschreven De door de mijnondernemers gedane conces sies ten aanzien der verlofregeling en loonen, maakten een punt van bespreking uit in da hoofdbestuursvergadering van den Alg. Ned. Mijnwerkershond. Alhoewel het hoofdbestuur erkende, dat da gevoerde actie en onderhandelingen een betee- kenende verbetering der verlofregeling en 5 pet. loonsverhooging tengevolge hebben gehad, was men toch van oordeel, dat onder de ga- geven omstandigheden de gedane concessies niet als voldoende kunnen worden beschouwd. Naar de meening van het hoofdbestuur diende het verlof voor jeugdige arbeiders ver der te worden uitgebreid en behoorden de loo nen met minstens 10 pet. verhoogd te worden, om althans een deel der in de crisisjaar toe gepaste belangrijke loonsverlagingen, ongedaan te maken. De eischen voor doorbetaling der christe lijke feestdagen en vergoeding voor de ver voerkosten der mijnwerkers, meende men on verzwakt te moeten handhaven en met alle daartoe ten dienste staande middelen naar ver wezenlijking daarvan te streven. Alvorens een definitieve beslissing te nemen, besloot het hoofdbestuur om op Zondag 8 Sep tember een bondsraadsvergadering te beleggen, aan wier oordeel de onderhavige kwestie zal worden onderworpen. VOORSTELLEN DER WERKGEVERS AFGEWEZEN Het collectief ccntract niet aanvaard Da bondsraad van den Algemeenen Neder- landsclxsn Boud van Arbeiders(sters) in het Bakkers-, Chocolade- en Suikerbewerkings- drijf heeft het beleid van het bondsbostuur, ter zake de onderhandelingen met de werk gevers in het bakkersbedrijf nopens het col lectief contract voor de groote s Leden goed gekeurd. Met algemeene stommen word vast gesteld, dat de collectieve arbeidsovereenkomst niet kan worden aanvaard omdat de werkgevers o.m. niet wenschen in te gaan óp de voorstellen der arbeiders tot loonsverhooging voor alle be- drijfsgenooten en beperking van arbeidsduur, voor de broodbezorgers. ingevolge deze beslissing zal ten spoedigste overleg plaats hebben met de oesturen en met de leden der betrokken afdeelingen. Met bijna algemeene stemmen Door de besturen der samenwerkende orga nisaties in het houtbedrijf is gisterenmiddag in de ledenvergadering verslag uitgebracht om trent de gevoerde bespreking met de werkge vers. Waren de werkgevers den vorigen keer niet bereid geweest hun aanbod te verruimen, thans wilden zij gaan tot 1% maal per keer voor de losse arbeiders en 50 ets. per week voor de drie laagstq klassen van vaste arbeiders en 25 ets per week op de contractloonen der overi ge vaste arbeiders. De werknemersafgevaar digden gaven hun teleurstelling over deze ge ringe tegemoetkoming te kennen en meenden, dat hun leden deze als onvoldoende zouden qualificeeren. In dit stadium opende men de besprekingen over de eventueele liquidatie van de staking. Het resultaat is ten slotte vervat in een brief der werkgevers van 2 September, waarin om trent dit punt werd gezegd: „Hoewel een deel onzer leden zich sterk maakt, dat binnen een maand na de hervatting van den arbeid, de bedrijven weer op normale wijze zullen functionneeren, willen toch uic' allen zich aan dezen termijn binden. Immen sommige bedrijven zijn geheel afhankelijk var binnenkomende orders. Wij kunnen u evenwe' de stellige verzekering geven, dat een ieder mede in zijn eigen belang, alles in het werk za stellen, om de bedrijven zoo spoedig mogelijk normaal te laten werken. Mede door den langer duur van het co iet zijn verschillende bedrij ven intern gereorganiseerd, hetgeen tot gevolj heeft dat voor 17 arbeiders geen werk meer is Bovendien zijn reeds vaste arbeiders in diens genomen, tengevolge waarvan de plaatsen vai 41 arbeiders bezet zijn, waarvan er bij de N.V W. Pont dadelijk een 12-tal in lossen dienst ii werking kan worden gesteld. Ten slotte zijn e" nog 4 arbeiders, welke om zeer bijzondere an dere redenen niet meer aangenomen kunnei worden". De ledenvergadering der werknemers veree nigde zich met het standpunt der bestuurders gelijktijdige oplossing van het conflict met d bootwerkersvereeniging „Eensgezindheid". Vei der sprak deze vergadering haar teleurstellini uit over het genoemde aanbod betreffende ai beidsvoorwaarden, hetgeen naar haar oordee niet tot een bevredigende oplossing der stakin kan leiden. In geen geval meende men echte te kunnen bewilligen in een wijze van liquidatl der staking zooals de werkgevers zich di voorstellen. 'Bit wordt als een onoverkomelijk beletsel voor de oplossing van het conflict b' schouwd. Met 695 stemmen tegen 7 stemmen blanc besloot de vergadering dan ook op do voorste len der werkgevers niet in te gaan.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 5