GROOTSCHE HULDIGING VAN Z.EM. W. M. KARDINAAL VAN ROSSUM IN DE HOOFDSTAD DE WERELDREIS VOLBRACHT. Luisterrijke bijeenkomst in het Concertgebouw J het vertrek naar de Hedenmorgen landde de „Graf Zeppelin" onder geweldig enthousiasme te Friedrichshafen. LAKEHUIÏST-FRIEDR! CHSHAFEN IN 67i UUR. WOENSDAG 4 SEPTEMBER PAGINA 3 Pontificale H. Mis in de St. Wiilibrorduskerk f ST. WILLIBRORDUSKERK. DE KARDINAALSMIS. 10- De NOODLOTTIG GEVOLG VAN TREITEREN? ALS DE DRANK IS IN DEN MAN. IN EENZAAMHEID GESTORVEN. HET AANTAL VLIEGUREN. EEN TRANSCONTINENTALE DIENST, 45le STAATSLOTERIJ. S' .Hedenmorgen te ongeveer kwart voor tienen H.H. D.D. H.H. Mgr. P. A. W. Hopmans, 'sschop van Breda en Mgr. A. F. Diepen, Bis shop van 's-Hertogenbosch in de hoofdstad gearriveerd. Van het W. P. station reden ®-H. D.D. H.H. per auto naar de pastorie van deken aan den N. Z. Voorburgwal. Mgr. Hopmans werd vergezeld door mr. C. vose!ing> Mgr. Diepen door den heer C. W. M- Baard, beiden lid van het comité van ont- tsilgst. Be Bisschoppen werden door den deken van "■bisterdam, den Hoogeerw. Heer Kanunnik p- G. C. van Noort, aan de voordeur der pas- 0rte hartelijk verwelkomd. Nadat H.H. D.D. H.H. zich in de pastorie ®a<lclen gekleed voor de plechtigheid in de St. flibrorduskerk, begaven ze zich wederom ter auto naar het kerkgebouw aan den Am- ®'e*dijk. Zij werden vergezeld door deb Hoog- Heer dr. G. C. van Noort en de heeren Irir- C. Goseling en C. W. H. Baard. Be beide laatsten hadden in een volgauto Maats genomen. Aanvankelijk hadden ook H.H. D.D. H.H. Ngr. H. v. d. Wetering, Aartsbisschop vau Utrecht, en Mgr. L. J. A. H. Schrijnen, Bis shop van Roermond, het plan, alvorens naar 4e Kardinaals-mis te gaan, de pastorie van Hoogeerw. Deken aan te doen. De bis- 8®hoppen zijn echter per auto rechtstreeks doorgereden naar de St. Willibrordus-kerk. Mgr. j. D. J. Aengenent, Bisschop van Haar- e'a, was wegens zijn deelneming aan de bede- jAart naar Kevelaer verhinderd bij de feeste- 'ikheden tegenwoordig te zijn. zÜn Excellentie de Internuntius Mgr. L. ^chioppa begaf zich van het St. Ignatius-Col 6ge, waar hij gelogeerd had, naar de kerk. Om 10 minuten voor half elf vertrok ook 'töhe Eminentie Kardinaal van Rossum per &l"-o van het huis van den heer W. J. R- Drees- Mann, in de Joh. Vermeerstraat, naar de St. ™"librordus-kerk. Een groot aantal belangstellenden had zich 11 de omgeving van het huis, waar de Kardi naal resideerde, opgesteld. Toen Zijne Eminen te in gezelschap van zijn secretaris, Mgr. Dr. '"os. Drehmans en Mgr. Dr. B. J. Eras op den s,-oep verscheen, werd hij hartelijk door de me- 5Jste toegejuicht. Zegenend schreed Zijne ®minentie langs de rijen der wachtenden naar ®n auto. Badelijlt daarop vertrok men naar de kerk aa8 den Amsteldijk. Reeds lang voor tien uur drongen honderden 0 honderden naar de Wiilibrorduskerk aan öea Amsteldijk. Buiten staan ook reeds honder den te wachten op de komst van den kardi naal. Een handig Amsterdammer verdient een ^Sgeldje met strikjes in geel-wit te verkoopen. politie zorgt uitnemend voor de orde. Binnen stroomt de kerk langzaam en rustig V°'. De schoone altaarruimte schittert in vredig ^aarsenlicht. Een eenvoudige versiering is aangebracht Vah groen en witte bloemen. Langs de pijlers ®foene varens, witte en bleekgele dahlia's. Steeds wordt het levendiger in de kerk. ^htoriteiten en genoodigden komen door de ^ristie binnen. Hl het gestadige „Va et vicnt" kunnen wij ale®hts nu en dan iemand herkennen. Ver killende oversten en vertegenwoordigers van °rden en congregaties, waaronder Dom. de haiet de Parry, abt van Oosterhout, Pater dr. Tan Beurden O. Praem., Mgr. W. v. Dinter, keraal van de Kruisheeren, de leden van het tkiité met den voorzitter, mgr. prof. dr. J. hoogveld en dr. Th. Verhoeven, secretaris; jfof- J. B. Kors O.P. en prof. dr. T. Brandsma van de Nijmeegsche Universiteit, de leden aa de Eerste Kamer W. v. Lanschot, J. Heer wis Thijssen, H. M. J. Blomjous en prof. dr. ,,'Ph. Steger en mr. dr. D. A. P. N. Kooien, 4 van den Raad van State, de Tweede Kamer- e3en p. j. M. Aalberse, mr. A. baron v. Wijn- ?ergen, mr. J. A. G. v. Hellenberg I-Iubar, den eer H. Kuijpers, directeur van „De Maasbode", o'onel P. J. v. Munnekrede, voorzitter van de -K. Officierenvereeniging, het Statenlid den aer L. H. van Rooyen en vele andere ver- Ogenwoordigers van het Katholiek maatschap- el«k en cultureel leven. g voorts zijn aanwezig de heeren Teilegen en o'ioenniaker, voorzitter en secretaris van het wolsche Weeshuis. Btn Vjjj minuten over half elf trekt de kleu- stoet van het pralende altara naar den jjSang der kerk. De secretaris van het Bisdom akrlarn, de Zeereerwaarde heer Pichot gaat 3 oeremoniarius vooraf. Achter een stoet ^c°Ueten in het wit volgt het rood en purper j^r Hoogwaardigheidsbekleeders: mgr. W. vau nt®r, mgr. M. P. J. Möhimann, Z. D. H. mgr. H. Diepen, Bisschop van 's-Hertogenbosch, jg B- H. mgr. P. Hopmans, Bisschop van Breda, B. H. mgr. L. Schrijnen, Bisschop van Roer end, Bis Bi A, Z 'ige «V ope Phii Z. D. H. mgr. H. v. d. Wetering, Aarts- j ®schop van Utrecht, Zijne Exc. L. Schioppa, v arountins, ook de deken van Amsterdam j^hnnik G. C. van Noort en de pastoor der 1 de Zeereerw. heer F. de Rooy, als- ®4e Dom Puniet de Parry trokken Zijne Emi- ,n'ie tegemoet, n,. i 4eu ingang van de St. Wiilibrorduskerk 4e Servaas Noutstraat staan eenige honder- °PSesteld om van de aankomst en de plech- ontvangst van den Kardinaal getuige te Even voor half elf worden in de kerk- ^irigen zichtbaar de figuren van mgr. L. ef( UüPPa, van den Aartsbisschop van Utrecht, Bisschoppen van Roermond, Breda s"Hcrtogenhosch. Tegenover hen steit de tl- >°0r der parochie, de Zeereerw. heer F. W. j-.00? zich op. haai'Scies op tijd rijdt de auto van den Kardi- het hoofd. In den auto bevinden zich behalve Zijne Eminentie, mgr. B. Eras, de secretaris van. Zijne Eminentie, dr. Jos. Drehmans en de gentilhonune. De bediende, die naast den chauf feur gezeten is, draagt een fleurig uniform. Bij het betreden der kerk wordt de Kardinaal allereerst begroet door Pastoor de Rooy. Ver volgens neemt Zijne Eminentie de begroetingen van den Internuntius en de Bisschoppen in ontvangst. Als de Kardinaal onder het baldakijn is aangekomen ruischt zacht orgelspel. Dan wor den de deuren gesloten. Enkele oogenblikken later doet het orgel zijn sonore klanken hooren. Het koor heft het „Ecce Sacerdos Magnus" aan. Voorafgegaan door de Acolythen schrijdt Zijne Em. met den gentilhomme, den heer Drehmans, die den goud-omranden Kardinaalshoed draagt en onder hét baldakijn vergezeld door mgr. B. Eras zegenend door de kerkruimte. Het oude fijne als in stil gebed verzonken gelaat is diep bewogen, wanneer hij in stille ontroering de menigte zegent. Achter hem volgen weer de reeds genoemde Hoogwaardig heidsbekleeders. Temidden van fonkelend goud en stralend, warm rood neemt de Kardinaal plaats in zijn zetel links op het altaar. Dan hooren wij voor het eerst de stem van den Kardinaal, helder als kristal, die het „Gloria in Excelsis Deo" aanheft, na eerst weer te hebben plaats ge nomen in den zetel en zich evenals de assis tenten met een myter te hebben bekleed. In stilte wordt de terts gebeden en daarna wordt Z. Em. voor de plechtigheid gekleed. Zijne Eminentie werd hij het H. Misoffer geassisteerd door den Hoogeerw. heer mgr. M. P. J. Möllmann, Protonotarius Apostolicus A. I. P., vicaris-generaal van het bisdom Haarlem als Presbyter-assistens. Troondiakens waren de Hoogeerw. heer mgr. H. J. M. Taskin, Proto notarius Apostolicus A. I. P., Proost van het Kathedraal Kapittel van Haarlem en president van het groot-seminarie van Warmond en mgr. dr. B. Eras, Protonotarius Apostolicus en Pro curator van het Nederlandsch Episcopaat te Rome, terwijl de functies vau diaken en sub diaken respectievelijk werden waargenomen door den Hoogeerw. heer kanunnik dr. P. G. H. Dirckx, deken van Ginneken en pastoor van Basel en den Zeereerw. heer dr. P. J. M. van Gich, inspecteur bij het Katholiek onderwijs te Roermond. Ceremoniarii waren de Hoog eerw. heer mgr. dr. Jos. Drehmans, secretaris van Zijne Eminentie en de Zeereerw.. heer Th. W. Pichot, secretaris van het Bisdom Haarlem. De overige functies werden vervuld door theologanten van het groot-seminarie te War mond. Seminaristen van Warmond dragen de ge waden en eereteekenen. Bekleed dan met de plechtgewaden schrijdt Z.Em. naar voren, om even later wanneer da myter weer is afge nomen en alleen het roode kapje het eerwaar dige hoofd dekt met de gebeden aan den voet van het Altaar te beginnen. In groote rust voltrekt zich dan verder de H. Offerande. Schoone oogenblikken telkens, van kleurschakeering en waardige verheven pracht, waarbij de woorden, gebaren, hande lingen en kleuren samenstemmen als in hemel- sche harmonie. Doch we zijn hier niet bijeen om louter schoonheidsindrukken op te doen. Die indrukken zijn de vertolking, de stralende uiting van de diepste ontroeringen der aan wezigen. Ontroering, die ieder bevangen moet, wanneer de Kardinaal het grijze hoofd, door het roode kapje bedekt, het Evangelieboek kust, wanneer de glasheldere stem het Credo aanheft, beleden in zulk een lang en groot leven, wanneer hij de herdenking van het Mysterie der Menschwording allen knielen en de Kardinaal diep het hoofd buigt. Wat is de groote schepping van den ouden Cuypers schoon op dezen morgen met de gul den zon van September in de vensters en heel den rijzigen slanken lichten als onstoffelijken houw glanzend als gcVen sterren over het waardige rood en de vloeiende pracht der gouden boordsels. Dan nadert het hoogtepunt der plechtigheid, wanneer de kardinaal zich buigt over het brood en den wijn, de heilige woorden der Consecra tie spreekt en den Heiland der wereld onder de gedaante vau brood en wijn ter aanbid ding opheft. Een oogenblik van ontroerde en devote stil te: de spanning en de wijding van het groote geheimzinnige gebeuren ligt over allen. En we derom is de ontroering over allen, wanneer even later de grijze kardinaal voor en met ons allen het gebed des Heeren, het Onze Vader bidt. Het Heilig Offer is geëindigd Nog eenmaal bekleedt de Kardinaal zich met den hoogen goudglanzenden mijter om ons met den herdersstaf in de hand den zegen te schenken van den Vader, den Zoon en den Heiligen Geest. De secretaris van den Kardinaal kondigt dan volgens de gebruiken den aflaat af, waarna Zijne Eminentie plechtig dbn Pauselijken Zegen geeft. De Kardinaal heft .hc-t „Te Deum" aan, de jubelende zang wordt door het koor overge nomen en allen vereenigen zich met de groot- sche lofprijzing aan God. Wederom wordt de stoet opgesteld, weder om trekt het rood en purper ons voorbij, we derom zegent de Kardinaal naar alle zijden. Tot den stoet behooren ook Mgr. Prof. Dr. J. Hoogveld, alsmede enkele leden van h.t. Comité van Ontvangst. Na den Kardinaal uitgeleide te heb bon ge daan keert de stoet in de kerk terug. De schoone ochtend .van den schoenen feest dag is ten pinde. v°or. Eerbiedig ontblooten de omstanders tntizies •e kerk. Bij leder gëdrüïsch aan de groots gangspodrten Eindelijkhet versterkte koor St Willibrordus-kërk, ondér v. d. Bijl, ontvangt het teek' zet: Ecce Sacerdos Magnus. Daar is de groote priester, bet baldakijn overhuift de gestalte in het vlammend rood. Door de kerk ruischen de mannen- en jon gensstemmen, begeleid door bet orgel „Ecce Sacerdos", een compositie van Tb. v. d. Bijl. Als de Kardinaal eenige oogenblikken voor het Allerheiligste heeft geknield en op het al taar is aangekomen, zingt het koor het „In troïtus" uit de mis van het feest van Jezua Eucharistisch Hart. De Kardinaal wordt gekleed en het orgel preludieert op het Kyrie van de 6-stemmige Franeiscus-mls van den directeur Theo van der Bijl. Wanneer de Kardinaal de altaartrappen be stijgt, heft het koor het Kyrië aan. De Kardinaal heeft intussohen de bewieroo king geëindigd en intoneert met een klare stem het „Gloria in excelsis Deo" wat door het koor wordt voortgezet. Na het feestelijk slotaecoord neemt de Kar dinaal de Oratie. Het is opvallend welk een klare, sterke stem deze grijze kerkvorst nog bezit. Dan zingt de subdiaken het Epistel. Het koor zingt het Gregoriaanscba Graduale „Exultate" en het „Alleluja" „Quid bonum". waarna de diaken het Evangelie op den festi val en toon zingt. De Kardinaal intoneert het Credo, de koor- stemmen zetten voort „Patrem omnipotentem". Bij het „Et incarnatus est", devoot en stil gezongen en begeleid knielt heel de menigte eerbiedig onder den ban van dezen passus. De Officiant en alle assistenten nijgen het hoofd in eerbied bij deze belijdenis aangaande het Mysterie der Menschwording. In het „Et unam sanctum" heeft de compo nist een krachtigen greep gedaan om de be- teekenis der woorden meer relief te geven. Na het Cregoriaansche Offertorium zingt het koor .„Sacris solemnils" gevolgd door de strophe „Panis Augeiicus" eveneens gecomponeerd door Theo v. d. Bijl. Na de prefatie van den officiant zingt het koor het „Sanctus" en na de stilte van de Consecratie het „Benedictus". Dan wordt het Pater Noster gezongen, het Agnus Delde vredeskus wordt gegeven „Dona nobis pacem" zingt het koor In een kin derlijke, ernstige smeekbede. De officiant nuttigt Lichaam ex. Bloed Onzes Heeren. De H. Mis loopt ten einde. Het koor zingt de Communio ,Ecce ego vobiscum sum". Dan bidt de Kardinaal, dat we tot het einde mogen blijven en groeien in de liefde tot Je zus. Met de sterke stem van den Vader wordt de zegen over de geknielde kinderen gegeven. "Het slot-Evangelie wordt gelezen. De Mis is gedaan. Dan zet de Kardinaal het „Te Deum" in. Het koor zingt Perosi's indrukwekkende compositie ten einde. Na de aanroepingen en oraties valt er een stilte, tot de Kardinaal vertrekt. (Wordt vervolgd). Een jongeman steekt zijn plaaggeest nit angst met een mes Een jonge bóeren-knecht van circa 16 jaar uit Hoeven, werkzaam te Sprundel moest wanneer hij zijn ouders te Hoeven ging op zoeken steeds voorbij het huis van zekeren Van Zundert komen, die de. jongen steeds treiterde en bedreigde. Zondagmorgen bij het ter kerke gaan, toen Van Zundert hem weer bedreigde, heeft de jongen, waarschijnlijk uit angst zijn zakmes getrokken en Van Zundert daarmee een steek in. de borst toegebracht.. Deze steek kwam zoo ongelukkig aan, dat de getroffene naar 't ziekenhuis te Breda moest worden overge bracht. De jongen is aangehouden. Een kerk met duizend lichten, kronen cn lampen en kaarsen, en een stralende zon i\ zv alle Zuid- en Oost-venster3 brengt een rr.en- schenmeaigte in feeststemming. Een verwachtende tinteling doorhuivert de Aan 't vechten geweest MAAR 'T SLACHTOFFER HERINNERT ZICH WEINIG Zondagavond had op de Hof te Ameis- foort een ernstige dronkemansruzie plaats voor een der zich daar bevindende drankgelegenhe den. Toen de politie op 'e rondwandeling pas seerde, lag de ongehuwde G. K. in een bloed plas op den grond. De daders hadden zich uit de voeten gemaakt. In bewusteloozen toestand werd K. een café binnengedragen. Na bijgeko men te zijn is hij naar het politiebureau over gebracht, waar Dr. Mertens zur Borg de genees kundige hulp verleende. K. is vermoedelijk met een voorwerp op het gezicht geslagen, daar zijn bovenlip was ingescheurd en zijn tanden alle los stonden. Ook had hü U°K een gat boven het linkeroog De politie stelt een nader onderzoek in naar de daders, hetgeen echter moeilijk is, daar K. zelf in beschonken toestand verkeerend, niet eens weet wat er met hem gebeurd is. Na geneeskundige behandeling Is K. naar zijn wo ning gebracht. RUIM TV,'EE WEKEN REEDS DOOD Een griezelige vondst te Zwolle Sinds eenige dagen hing om de woning van d? alleenwonende bejaarde vrouw H. K., bij het A-plein te Zwolle een onaangename lucht. Toen deze steeds erger werd en de oude vrouw zich nie-t vertoonde hebben buren in de woning een onderzoek ingesteld. Zij kwamen daarbij tot de ontstellende entdekking dat zich in het d het in staat van ontbinding verkeerend b. tVr vrouw bevond. Vermoedelijk was zij ra lm twee weken doodt ïn de brievenbus r r de trvi'' rn van de laatste f.ien «'--e i>2 politie tli-a eén eu aruLr terstond op boogie is gesteld, heeft het lijk doen kisten. De wereldreis is volbracht. Althans de we reldreis FriedrichshafenFriedrichshafen. De „Graf Zeppelin" is in de nieuwe wereld reeds bejubeld om de wereldreis LakehurstLake- hurst, maar het oude werelddeel, moeder Euro pa, heeft hét wereldschip begroet als den vol- brenger van de eerste reis rond de aarde, van Europa uit. En moeder Europa heeft gelijk. Het is een Dultsch luchtschip, dat in Europa den grooten tocht heeft aanvaard, terwijl de reis van Lakehurst naar Friedrichshafen toch slechts een retourvlucht was. Alleen, wanneer men op een recordtijd gesteld is, doet men het beste. Lakehurst als uitgangspunt te nemen. Want deze reis van Amerika naar Europa heeft 67»^ uur geduurd, terwijl die van begin Augus tus, dus die, welke in de wereldvlucht Lake hurst—Lakehurst begrepen is, slechts 55 uren duurde. Maar laten we den Amerikanen hun record tijd houden en verheugen wij er ons over, dat het oude Europa heeft bewezen, nog tot iets in staat te zijn. Het is wel eigenaardig, dat juist het land, waarin de „Untergang des Abendlan- des" geprofeteerd werd, een prestatie heeft ge leverd, die getuigt van kracht, ondernemings geest, energie en geestessterkte, welke deug den hopelijk het hare er toe zullen bijdragen, dat het oude Europa nimmer verloren zal gaan. Ondanks Amerika En wanneer wij ons met de Duitschers ver heugen over het succes van den „Graf Zeppe lin", dan mogen we zeker dien ouden Graaf Zeppelin niet vergeten, dien taaien werker, wiens droomen thans in vervulling zijn ge gaan. De wereldoorlog is helaas oorzaak ge weest, dat hem niet bij zijn leven de voldoening geschonken is, die hem toekwam. Deze zege tocht van zijn schepping zou hem ongetwijfeld welgevalliger geweest zijn dan de heldendaden der in dienst van den oorlogsgod Mars gestelde Zeppelins. DE AANKOMST TE FRIEDRICHSHAFEN. De aankomst vau den „Graf Zeppelin te Friedrichshafen, na een vrij zware reiB, is een volledige triomf geworden, een triomf, welke door de heele wereld wel niet is kunnen worden aanschouwd, maar die door de radio in alle werelddeelen kon worden beluisterd. Duizenden hier te lande hebben hedenmorgen de majestatelijke landing kunnen medemaken, rustig gezeten in hun huiskamer. Alle Duitsche stations zonden de landing uit, terwijl te Frie drichshafen speciaal op de mogelijkheid van een goede ontvangst in Amerika werd gelet. Zij, die luisterden, hebben een diepen indruk gekrêgen"van het enthousiasme, waarmede de Graf Zeppelin" te Friedrichshafen, in zijn "Heimat" ontvangen werd. Vooral het zingen der Duitsche volksliederen als het „Deutsch- land Deutschland über alles door de enorme menschenmenigte, was Indrukwekkend, terwijl het koraal, dat men ten onzent kent als „Wilt heden, nu treden" een wijdingsvolle stemming teweeg bracht. De „Graf Zeppelin", die gisterenmiddag om kwart "over drie de Europeesche kust bij Kaap Finisterre, in Spanje, bereikte, zette koers in de richting van Santander, dat gisterenavond werd gepasseerd. Vannacht, te 2 uur 24, pas seerde het luchtschip Limoges, en het was toen dus nog ongeveer 700 K.M. vau Fnednchsha- fen verwijderd. Te 5 uur 20 passeerde het Dijon en te 5 min. over 7 was Bazel bereikt. Te 8 uur vloog het luchtschip over het eiland Reiche- nau dat In het meer van Constanz ligt. De landingsmanschappen waren kort voor 7 reeds op het terrein aanwezig. De eere-gasten waren te half 7 uit het Kurgartenliotel afgehaald en naar het landingsterrein gebracht. Onder hen bevonden zich, behalve de leden van de Wur- tembergsche staatsregoering de Beiersche mi ni-ter-president, de staats-president van Baden, Herto" Albrecht van Wurtemberg, de Amen- kaansclie gezant Schuermann en vertegenwoor- diners van de rijksregeering. Een „United Press"-telegram meldde ons, dat de Graf Zeppelin" te ongeveer half negen nit den" mist boven het landingsterrein verscheen, daverend toegejuicht door een menschenmassa vin wel zestig duizend koppen. Het luchtschip kruiste eenige malen heen en weder en cirkel de even boven het huis van Ir. Dürr. Kanon schoten hadden de nadering aangekondigd en toen de „Graf Zeppelin" boven Friedrichshafen zweefde, luidden alle kerkklokken. In reusach tige letters was op het dak van de hangar een welkomstgroet geschilderd. Vliegmachines om- zwemden het luchtschip, allerlei capriolen ma- kennder een geweldig gejubel maakte het lucht ig de landingmanoeuvres. Bij het uitwerpen der touwen wikkelden deze zich niet zoo goed f "zondat de manschappen op den beganen i 7P niet zoo snel als noodig was, konden SL Niettemin kon het luchtschip naar be hooren omlaag getrokken worden. Het zwenkte met den boeg naar het Oosten en dook lang zaam maar zeker, zoodat het tenslotte gemak- wmi- in de hangar kon worden gebracht. Het plechtstatige dalen van het luchtschip bracht de toeschouwers in exstase. Op een g goven oogenblik werd het cordon van depohti doorbroken, maar de Schupo's Ragden er toch in, de menigte te beletten, den „Graf Zep pelin" al te dicht te naderen. Toen het luchtschip zich nog boven deji lie- „anen grond bevond, kon men reeds de g™cF ten der vroolijk wuivende passagiers ondersch at de HochS'B weerklonken, tot de „Zep pelin" tenslotte in de hangar verdween Daar verlieten de opvarenden de gondels Ka- nitein^Lehmann was de eerste, die zich vertoon- de Hem werd een schier eindelooze ovatie ge bracht, speciaal om de keurige wijze waarop hif het luchtschip had weten te doen dalen. Terstond na de landing werden de passagieis en de bemanning welkom geheeten door Graaf Brandenstein-Zeppelin. Daarna voerden het woord Gravin Brandenstein-Zeppelin de docn- ter van den man. naar wien het luchtschip is genoemd, de rijksverkeer-minister^ Dr -Aeger- wald de staats-president van Wui i.emberg. Di Bolz'en Je burgemeester van Friedrichshafen, Schnitztêr. Ook onze speciale berichtgever, Max Geysenheiner, hield een toespraak. Na afloop van de toespraken werd de beman ning in versierde auto's naar huis gebrachi, terwijl de passagiers hun intrek namen in ha Kurgarten-hotel. Morgenmiddag te één uu) wordt namens de regeering van Wurtemberg ei het gemeentebestuur van Friedrichshafen ij het Kurgartenliotel een lunch aangeboden waartoe, met inbegrip van de passagiers en di bemanning, 230 personen zijn genoodigd. D( drukte te Friedrichshafen was gisteren en van daag buitengewoon groot. Het aantal rijwieleri motorrijwielen en auto's was niet te tellen el op het meer wemelde het van motorbooten en stoomschepen. Tot middernacht toe ging he! massaverkeer door de met vlaggen en groen versierde straten onafgebroken voort. De poll tie is versterkt, terwijl hedenmorgen nog verster kingen ran de rijksweer aankwamen. 300 mat politie, uit Ulm en andere Wurtembergsche ga meenten zorgden voor de afzetting van het terrein. Reeds gisterenavond zochten talrijks personen, die heel zeker van hun zaak wilde^ zijn, zich een plaats op den heuvel bij het nieuwe kerkhof en elders, vanwaar men eeq goed uitzicht heeft op het landingsterrein en de hal. Zij hebben den geheelen nacht buiten moeten wachten. Gelukkig waren degenen, dis den nacht op de kussens van hun auto konden doorbrengen. Alle hotels en restaurants en pen sions, benevens alle gelegenheden tot overnach ten bij particulieren, waren natuurlijk in be" slag genomen. BarakLeh met slaapgelegenheden waren eveneens vol. De zuivere vliegtijd voor de wereldreis van Lakehurst tot Lakehurst heeft 28S uren bedra gen, zoodat de „Graf Zeppelin" een gemiddelde snelheid van 123 K.M. per uur heeft bereikt. Voor de reis van Friedrichshafen tot Frie drichshafen. heeft het luchtschip 12 uren meer, dus in totaal juist 300 uren noodig gehad. Vol gens een mededeeling van bevoegde personen heeft de „Graf Zeppelin" thans op al zijn rei zen honderdduizend Kilometer afgelegd. Het weder was bij de landing te Friedrichs hafen buitengewoon mooi. De „New-York-Times" meldt, dat dr. Eckener, de commandant van de „Graf Zeppelin", die tp Amerika is achtergebleven, terwijl het lucht* schip naar Friedrichshafen ging, heden een conferentie heeft gehad met de vertegenwoor digers van New-Yorksche bankhuizen, over de oprichting van trans-Oceaansche luchtlijnen over de aarde. Men is voornemens, een luchtlijn aan tp leg gen over den Atlantischen Oceaan, waarvoor twee luchtschepen zullen worden gebruikt, die door de „Zeppelin"-Maatschapplj geleverd zul len worden, alsmede een luchtlijn over den Stillen Oceaan, die door twee Amerikaansche Zeppelins zal worden onderhouden. V lerde Klasse. Derde Lijst. Trekking van 4 September. 25.000 No. 2ü33. 1000 No. 3582, 6099. 400 No. 4386, 8143. 200 No. 6573 f 100 No. 969. 15327 20484. PRIJZEN V AN «5. 102 29G6 5444 105 2936 5518 '212 "2962 5545 213 2966 5600 231 2976 5695 343 2987 5758 350 3199 5792 366 3216 5817 375 3255 -5821 385 3259 5844 411 3268 6975 466 3270 5993 471 3300 6025 433 3316 6122 438 3356 6130 598 3374 6177 621 3411 6179 650 3428 6215 786 3464 6284 790 3465 6320 823 348-1 6473 878 3525 6527 1095 3608 6533 1128 3646 6584 1150 3S23 6522 1179 3337 6596 1213 3952 671G 1228 3985 6737 1327 3990 6772 1582 4008 6831 1634 4.058 6S5S 1712 4173 6860 1774 4182 7131 1799 4218 7242 1816 4228 7398 1831 4344 7399 1866 4373 7421 1900 4377 7480 1948 4464 7497 1991 4493 7501 1996 4496 7-533 2007 4,527 7536 2045 4611 7552 2063 4625 7566 2096 4675 7617 2171 4694 7684 2260 4705 7698 2301 4783 7709 2304 4708 7715 2314 4PÖS 7713 2320 4894 7*23 •2415 4399 7841 2151 4937 7960 2551 5128 8039 2557 5214 8058 2602 5270 8171 2730 5279 8210 2760 5351 8224 2793 -5359 8234 2316 5338 8327 2872 5'416 8,170 2823 5430 S360 S3S7 10635 12970 15576 17962 8445 10719 12977 15583 18028 8456 10743 12995 15C5S 18102 8513 10756 13010 15701 18275 8515 10820 13023 15715 18280 8569 10S25 13068 15716 18399 8615 10886 13117 15777 18415 8626 108: >6 13161 15786 18416 8725 10859 13168 15787 18570 8787 10880 13187 15788 18571 8844 10938 13195 15852 18591 8854 10969 13238 15892 18599 8899 11026 13268 16003 18618 8938 11054 13358 16077 18656 8948 11063 13389 16078 18759 8973 11085 13434 16097 18767 808b 11099 13457 16107 18839 8997 11104 13619 16200 18844 9005 11205 13641 16218 18S02 9008 11211 13652 16246 18980 9050 11244 136-55 162C7 18939 9068 11249 13662 16312 19106 9076 11334 13670 16420 19113 9129 11411 13706 16500 19153 9185 11443 13710 165R7 19169 9187 11462 13737 10062 19204 9236 11482 13738 16766 19231 9322 11560 13776 15780 19293 9409 11609 13841 K794 19331 9427 11624 13878 10831 13340 9477 11628 13935 10929 19343 9558 11772 13999 16967 19399 9597 11782 14033 17002 19406 9620 11908 14070 17094 19460 970S 11941 14111 17115 19530 9732 11944 14199 17190 19602 9377 12014 14228 17230 19605 9SS4 12093 1'263 17258 19771 9893 12133 14369 17260 19825 9915 12136 14383 17335 19865 9961 12193 14427 17415 19939 9967 12209 14446 17418 20106 10006 12242 14582 17444 20113 10062 12257 14596 17523 20119 10069 12:146 14659 17526 20172 10089 12.354 14735 17574 20181 10109 123-56 14.773 17575 20581 10143 12448 14818 17611 20449 10171 124-36 14986 17633 20473 10244 12500 15026 17639 20490 10277 12506 15054 17645 20543 10282 1250* 150-55 1764-6 20643 10285 12-576 15124 17674 20716 10307 12604 15221 17714 20726 10321 15657 15222 17733 20754 10341 12707 15277 17756 20768 10427 12782 15270 17700 20770 10490 12791 15414 17828 20529 19596 12825 15-123 17838 20871 10603 128-35 1-5467 17887 20877 10609 12339 15498 1791= 70921 In de vorige lijst staat5356 ra. z. 4-S56.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 7