ALGEMEEN OVERZICHT. DE DUITSCHE KATHOLIEKENDAG r ij Donderdag S September 1929 Derde Blad Pagina 1 EEN GROOTSCHE DEMONSTRATIE VAN GELOOF ROND DE VOLKENBONDSVERGADERING E>E VLAMINGEN IN WALLONIë. VOLKSTELLING IN DEN VATICAANSCHEN STAAT. De LOONSBEWEGING IN DE 8ELGISCHE sigaren-industrie een loopbrug gebroken Aanslag op het rijksdaggebouw GRUWELIJKE ROOFOVERVAL. HET MOREELE LOT VAN DEN ZEEVAARDER. TREIN VERONGELUKT IN RUSLAND DE WOELINGEN IN PALESTINA. DE OVERSTROOMINGEN IN VOOR-INDIë. DE HITTEGOLF IN DE V. S. RIJNLANDONTRUIMING. AUTORITJE BUITEN DE GEVANGENIS. êi Het gaat te Genève don goeden kant op: i Psriemarken heeft ook toegezegd, dat het zich .tvi 1 verplichten conflicten door middel van jScheidsgerechten te beslechten. Ook Canada en jveru legden soortgelijke verklaringen af. Men j tekent ook op Amerika's toetreding tot deze Verplichte arbitrage. Peru heeft er ook op aangedrongen, 4at het vast zal komen te staan, dat i ®eu Staat, die het verdrag van Kellogg .Schendt, terstond door de overige Staten open lijk wordt veroordeeld en gebrandmerkt. Zoolang er nog geen internationale politie I bestaat, mag een dergelijke zedelijke straf {egen den vredeverstoorder niet achterwege kijven. Stauning heeft verder nog voorgesteld, dat de verschillende volkenbondscommissies voor een gedeelte door de volkenbondsvergadering ®elf zullen worden gekozen en niet uitsluitend door den volkenbondsraad. Hij meende in het j algemeen een verruiming van de bevoegdheden i Van de vergadering tegenover die van den raad moeten aanraden, ook om daardoor aan de Verkiezing van drie leden van den raad een 'binder groote beteekenis te geven en dus den ^nverkwikkelijken strijd te verzachten, die leder jaar één van de minst prettige ver schijnselen in de volkenbondsvergadering ge feest is. Natuurlijk bepleitte ook Stauning een spoedig bijeenkomen der 'ontwapeningsconfe- i fentie en gaf hij mededeelingen omtrent de Deensche ontwapeningsplannen. Stauning verklaarde, dat Denemarken voor 6®en zijner naburen angst heeft en dus meent Zoover te kunnen ontwapenen, dat alleen de hoodige strijdmacht overblijft om de grenzen bewaken en aan de verplichtingen van een volkenbondsstaat te kunnen voldoen. Merkwaardig was echter, dat Stauning uit drukkelijk verzekerde, in te zien, dat andere staten andere inzichten over de mate van ont wapening kunnen hebben. Hij erkende, dat groote mogendheden de zaak anders kunnen beschouwen dan Dene marken en gaf zelfs toe, dat er ook kleine staten kunnen zijn, die door de aanwezigheid van naburen, tegenover welke zij zich niet soo veilig gevoelen, niet zoover kunnen gaan Met ontwapening als Denemarken. Van een theoretisch pleidooi voor eenzijdige Nationale ontwapening was in de rede van den Heenschen minister-president dus heel weinig vinden. Hat Amerika-over zoo'n eenzijdige ontwape ning niet denkt, spreekt veozelf. Hale, i '4e voorzitter van de senaats-commissie voor '4e vlootaangelegenheden heeft, na een onder houd met president Hoover te hebben gehad, voorspeld, dat tenslotte alle vijftien kruisers zouden worden gebouwd, van welke het op stapelzotten was toegestaan door het congres. Hale, die met den president de vlootkwestie besproken had, was van meening, dat al die schepen zouden moeten worden gebouwd, hoe ook de eventueele overeenkomst over de ma- rinesterkten tusschen Engeland en de Ver. St'aten zou uitvallen. Geen wonder, dat een deel per pers in Enge land ook al niet bijstel' ingenomen is met Macdonald's schoone woorden te Genève. De „Daily Telegraph" verklaart het ten volle eens te zijn met het streven van Mac Donald naar een vermindering der bewapening, doch betwijfelt of alle naties hetzelfde zullen willen nastreven. De „Times" neemt met opvallende scherpte stelling tegen de politiek der regeering. De gisteren gehouden rede, schrijft het blad, is nauwelijks in staat, het onpleizierige gevoel te doen verdwijnen, dat eenige gedeelten uit Mac Donald's verklaring voor de pers Maandag j.l. hebben gewekt. De toespeling van den eersten minister op den vorm, waarin men voornemens is tot het Haagsche Hof van internationale arbitrage toe te treden, acht het blad huiten- gewoon vaag. De beperkte en onafhankelijke onderteeke- ning door Groot-Brittannië en de afzonderlijke dominions van het Britsche wereldrijk kunnen leiden tot belangrijke materieele schade voor een of ander deel van het wereldrijk. Bovendien ziet de „Times" hierin een afwij king van den tot nog toe als fundamenteel gel denden regel van de ongeschreven grondwet, die tot nog toe alle deelen van het Britsch imperium samenhield. Alles wat Mac Donald gezegd heeft, kwam daarop neer, dat de Britsche regeering zich met de regeeringen van de dominions in verbinding zal stellen en dezen zal verzoeken, een vertegen woordiger aan te wijzen om de facultatieve clausule te onderteekenen. Met wat Mac Donald over de ontwapening ter zee gezegd heeft, verklaart de „Times" zich accoord. Een zeer streng conservatief blad gaat zoo ver te zeggen, dat, als Engeland zijn geschillen aan een internationaal hof onderwerpt, het zijn souvereiniteit verliest. Maar, moeten ook staten niet zich weten te voegen in de gemeenschap van staten? En wordt de gebondenheid hier niet de hoogste vrijheid evenals dit bij individuen het geval is. Ten slotte heeft in de Volkenbondsverga le ring de Chineesche afgevaardigde nog gepleit voor een herziening der verdragen; de oude overeenkomsten dienen vervangen door nieuwe, welke zich aanpassen aan China's huidige positie. Het vijfde congres Onze Antwerpsche correspondent meldt d.d. 2 September: He Vlaamsche organisaties in Wallonië heb- ken gisteren te Luik haar vijfde congres ge houden. Haarbij bleek, dat de algemeene bond de z.g. Broederbond der Vlamingen in Wallonië steeds fooruil gaat; bij beschikt over een goed week blad, cle „Vlaamsche Volksstem" dat door dui- z®uden Vlamingen gelezen wordt. Ook over het leven der tooneelkringen en der Vrouwengilde werden gunstig luidende ver dagen uitgebracht. Daarentegen bleek het met sociale organisaties droevig gesteld. Door het congres werd dan o.ok een beroep gedaan °P de hulp van 't Algemeen Christen Werkers- Verbond. It den namiddag werd onder eersvoorzittei- ®ehap van mgr. Kerkhoffs, bisschop v,an Luik, een feestvergadering gehouden, waarbij bemoe- gande verslagen werden uitgebracht. Er wo nen thans 300.000 Vlamingen in Wallonië, dat, z°oal3 een der sprekers zeide, overrompeld V'ordt door Vlaamsche werklieden. Tien jaar Beleden beteekende de inwijking der Vlamin gen in Wallonië ontvlaamsching en ontker- ehing. Thans is daarin gelukkig groote ver andering gekomen dank zij de katholieke aamsche organisaties in deze streken, hof versadering zegende mgr. Kerkhoffs Prachtig nieuwe gebow, de Vlaamsche volkskring, in. 523 zielen ROME, 3 September (V. D.). Heden is een volledige lijst opgemaakt van alle burgers, die recht hebben op het burgerschap van den Vati- caaansche Staat. De lijst werd aan den Paus voorgelegd. Met inbegrip van de kardinalen, die in het Vaticaan zetelen, komt men tot een totaal van 523 zielen. Het is dus de kleinste staat van de wereld, kleiner zelfs nog dan de republiek San Marino. Onze Antwerpsche correspondent meldt d.d. '^optember: IVe(*iS'9r6n koe£t te Neerpelt de aangekondigde ^,1®adering plaats gehad van de vertegenwoor dig der Christen Tabaksbewerkers organlsa- 4 9 en vereeniging van R. K. Sigarenfabri- ten om de bekende eischen der tabaksbewer- I'3 bespreken, g 3 Partijen konden tot geen overeenstemming Vrat over het basis-loon. Zocals men weet £i'a ?eU werklieden een basis-loon van 105 Ho ,UCS' ^e patroons bleken geneigd 103 francs he talen. d)aDaar°P zijn de onderhandelingen afgebroken. |>or w®rklieden-organisati« is thans van plan een ®®P te doen op eiken fabrikant afzonderlijk. Vijftien man te water s Antwerpsche correspondent meldt d.d. ^Member: Luj, rw'i' de ploegen van bootwerkers op het Vi#8f,c®® stoomschip „Sonnenfels", elkaar af- n> brak plotseling de loopplank. Een S>ech:ntal stortte ln het water en konden 8 met moeite gered worden. TE BERLIJN Een spoor van de daders 7 «d 4 September. (V.D.) De „B. Z. Jiaar (j as" m®ldt, dat men bij de nasporingen [•HJksdat tladers van den bomaanslag op het tajci-ci')eseIjouw door de aanwijzingen van een begjj. auHeur, die zich bij de politie gemeld een spoor zou gevonden hebben. Dame neergeslagen en verminkt LIMBURG, 4 September. (W. B.) Vanmorgen te tien uur is een dame, die op het slot Schaum- burg voor herstel vertoefde, op een wandeling in het bosch door een tot dusverre onbekend gebleven man overvallen en neergeslagen, waardoor zij een ernstige schedel fractuur op liep. De man sneed de bewusteloos op den grond liggende dame verschillende vingers af, om de ringen machtig te worden. Een man, dien men er van verdacht den dader te zijn en dien men nog vanmorgen te Freiendiez arresteerde, moest weer worden vrijgelaten, daar het inmiddels tot bewustzijn gekomen slachtoffer zeide, dat de gearresteer de niet de dader was. TER ZEE Onze Parijsche correspondent schrijft ons 22 en 23 September zal te Boulogne-sur-Mer een congres worden gehouden van de Fransche federatie van Katholieke zeelleden vereeni- gingen en andere vereenigingen, die zich het moreel lot van den zeevaarder aantrekken. Een aantal bisschoppen heeft beloofd naar het con gres te komen, terwijl ook eenige admiraals en hoofdofficieren hun medewerking hebben toegezegd. Spanje, België, Engeland en Holland zuilen ook op het congres vertegenwoordigd zijn. EEN NUTTELOOZE MISDAAD Moordenaar gegrepen BOEDAPEST, 4 September. (W. B.) Te Kd- posvdr heeft de boerenknecht Lang zijn baas, den zestigjarigen koopman Haslinger, met een bijl doodgeslagen en vervolgens de ln de huis kamer slapende vrouw van den koopman ge wurgd. Toen hij met den geroofden buit er van door wi'rle gaan, werd hij door een dorpeling ge grepen en aan de gendarmen overgeleverd. De dader heeft zonder meer bekend. MIJNONGEVAL IN BELGIE Op de mijn Linter bij Limburg aan de Lahn Het gisteren plotseling een steenblok los waar onder 4 arbeiders bedolven werden; 3 hunner werden gedood, terwijl de 4e zwaar gewond ge borgen werd. Volgens een bericht uit Moskou is 50 K.M. van Kasan verwijderd een trein verongelukt; 33 waggons zijn vernield, 4 personen zijn ge dood en 32 gewond, gedeeltelijk ernstig. HET KARAKTER VAN HET ONDERZOEK Geen wtfziging in de mandaatspolitiek Het departement van koloniën deelt mede, dat naar gemeld wordt, de toestand in Pa lestina over het algemeen rustig is. In het Noorden echter hebben plaatselijke incidenten plaats gevonden. Een aanval op de politiebarakken in Hattin 8 mijl ten weeten van Tiberitas in den nacht van Zondag op Maandag werd met succes af geslagen. Bij Yesud Hamala ten Noorden van het meer van Tiberias kwam het tot een licht handgemeen, waarbij enkele arrestaties wer den gedaan en de Britsche troepen geen ver liezen leden. Da algemeen8 houding van de Transjordaan- sche stammen wordt als bevredigend gemeld, met uitzondering van twee kleine streken in het Noorden. In een nader communique deelt het departe ment van koloniën mede, dat eenige dagen geleden door het bestuur van Palestina in structie is gegeven tot het verzamelen van gegevens, voor deze zouden zijn verdwenen, ten einde vast te stellen of de onlusten, die den 23sten Augustus begonnen, spontaan zijn uitgebroken, dan wel van te voren waren be raamd. Intusschen, terwijl ,de Britsche troepen actief samenwerken met het bestuur van Palestina bij het herstellen van de orde, het burgerlijk bestuur energieke maatregelen neemt voor het berechten van de schuldige individuen, zijn reeds vele arrestaties gedaan en men heeft reeds aanzienlijke vorderingen gemaakt in snelle berechtingen. Speciale maatregelen zijn genomen om te voorzien in onpartijdige recht banken, ten einde opgewassen te zijn tegen het waarschijnlijk groote aantal processen. Op verzoek van den hoogen commissaris heeft de minister van koloniën een commissie van onderzoek benoemd die deze maand naar Palestina zal vertrekken ten einde een onder zoek in te stellen naar de onmidellijke oor zaken, die geleid hebben tot het uitbreken van de onlusten, benevens naar de vraag in hoever re deze kunnen worden beschouwd als van te voren beraamd of te wijten aan een georgani seerde actie. De voorzitter der commissie zal zijn sir Walter Shaw, de gewezen „chief jus tice" van de Strait Settlements, terwijl hem drie leden van het parlement zullen bijstaan, gekozen uit de drie politieke partijen. Met het oog op veronderstellingen, die in zekere kringen zijn geuit, wenscht de minister van koloniën duidelijk uit te spreken, dat de Britsche regeering er niet aan denkt het aan houden van het mandaat over Palestina op nieuw in overweging te nemen, en dat geen enquete zal worden ingesteld, die verandering zou kunnen brengen in de positie van dit land, wat betreft mandaat of toezicht, zooals dit neergelegd is in de verklaring van Balfour van 1917 en belichaamd in het mandaat be treffende het scheppen van een nationaal te huis voor joden in Palestina. Het onderzoek waartoe thans besloten is, wordt daarom beperkt tot de onmiddellijke ge beurtenissen en zal niet worden uitgebreid tot hoogere politiek. Wanneer het rapport zal zijn ontvangen, zal het een onderwerp van nauwkeurig onderzoek uitmaken voor de En- gelsche regeering langs welke richtlijnen bin nen de termen van het mandaat de toekom stige politiek in Palestina behoort te worden ontwikkeld. Engelsche schepen gereed MALTHA, 4 September. (R.o.) Ofschoon de toestand in Palestina zeer verbeterd is, zijn het slagschip „Royal Sovereign", het vliegtui gen-moederschip „Eagle" en de torpedojagers „Wolverine" en „Witherington" gisteren met de vloot uitgevaren, ter deelneming aan de nazomeroefeningen. Zij worden in Malta gereed gehouden, voor eventualiteiten in Pa lestina. De algemeene toestand verbeterd JERUZALEM, 4 September. (VD.) Door Arabische ruiters is getracht, de villawijk van Jeruzalem, Taldioth, te overrompelen, doch zij moesten onder zware verliezen de vlucht ne men. Voorts zijn alle demonstraties van Arabie ren in de stad verboden. Overigens heerscht er wederom rust, zoodat de zaken weer ge opend konden worden. Ook de algemeene toe stand in Palestina is zeer ten gunste gekeerd. Het aantal slachtoffers JERUZALEM, 4 September. (R. O.) De op perste raad der Muzelmannen is begonnen met de oprichting van een nieuw gebouw, onmid dellijk boven den Klaagmuur. De Joden protesteeren en de regeering houdt zich met de kwestie bezig. Heden drongen troepen twee dorpen binnen. Men ontdekte er een hoeveelheid voorwerpen, van plundering afkomstig. Verscheidene verdachte personen werden ge arresteerd. Het aantal slachtoffers der wanordelijk heden bedraagt aan dooden: 87 Muzelmannen, 4 Christenen, 119 Joden; aan gewonden: 208 Muzelmannen, 33 Christenen, 334 Joden. Wisselwerking tier rivieren CALCUTTA, 3 September. (R.o.) Uit Hyder abad (Sind) wordt groote schade ten gevolge van de overstroomingen gemeld. De inwoners ontruimen do laaggelegen streken van het ge bied. De plaatselijke overstroomingen blijven in het district Nawabasha verwoestingen aanrichten. Verscheidene dorpen zijn in de golven verdwe nen en eenige dorpelingen zijn om 't leven ge komen. De verliezen aan den veestapel zijn enorm. BOMBAY, 3 September. (R.O.) De commissa ris in de provinsie Sind bevestigt in een com muniqué de vrees, dat de was in Pendsjaab een nieuwe was van den Indus ten gevolge zal hebben. COMPAGNIEKAS GESTOLEN, Volgens een bericht uit de Tsjechische stad Pilsen aan de bladen is, toen het te Pilsen ia garnizoen liggende artillerie regiment wilde uit- Tukken om deel te nemen^aan de manoeuvres, ■ontdekt dat de ka3 van een der compagnieën opengebroken en de inhoud gestolen was. De verdenking is op een officier gevallen, die dan ook ia venband hiermede is gearresteerd. door FRIEDRICH MUCKERMANN S. J. De blauwe hemelkoepel een weidsche bal dakijn gelijk welft zich boven het feestveld, waar tienduizenden zich bewegen tusschen de tenten en vaandels een baldakijn, die hoog haar gouden gewelf heft boven de prachtige Lieve Vrouwe-Kerk van Freiburg en ver zich spant boven het hooge groen der boomen, waar haastig de auto's voorbij snellen op weg naar het zwarte woud, welke als een groene haag Freiburg, het Duitsche Nizza, omzoomt een baldakijn, welke met blijmoedigen trots getorst wordt door die duizenden kloosterzusters, die reeds lang den hemel om goed weer gebeden hebben. Ja, waar vrome nonnen bidden, daar gaat het goed en een hemel van geluk gaat open over deze aarde. En al maar talrijker zien wij de vaandeldra gers en feestzangers over het feestveld gaan, met hun wapperende vlaggen. Reeds staan in een wijden cirkel opgesteld de duizenden zan gers en muzikanten, ministers, prelaten, bis schoppen, mannen en vrouwen van iederen staat en stand hebben zich op de feesttribune verzameld, waar op een verhooging het altaar prijkt, getooid met bloemen in ongewone kleu renpracht. Het moeten er wel honderdduizenden zijn en meer nog, die wachtend uitzien naar de komst van Nuntius mgr. Pacelli. Zie, daar baant zich een gepavoiseerde auto een weg door de dicht opeengepakte me-' gto. Een oogenbl. van spanning eu reeds zien we het fijne R meinsche profiel van den Pauselijken gezant op de galerij verschijnen. Loudspeakers orgelen kerkelijke hymnen over het biddende volk. Dan verstilt de mu ziek en krachtig zet de toespraak van den aartsbisschop 'van Freiburg in. Over Paulus spreekt hij. „Wie in 't vleesch zaait, zal in 't vleesch oogsten. Wie in den geest zaait, zal ook in den geest oogsten". De opperherder spreekt na maanden weer voor de eerste maal tot zijn volk. Nog is de ziekte niet van hem ge weken en hij kon zich daarom niet vertoonen aan zijn Katholieke landgenooten. Daarom spreekt de hooge kerkvorst door de microfoon zijn feestrede uit. Van den drempel des doods komt deze verma ner en hij gewaagt van de cel des levens het gezin. Het volk, dat daar buiten te luiste ren staat naar zijn helder en krachtig stemge luid, vermoedt niet, dat de grijze patiënt onder het spreken in een enge, besloten studio moet toeven, welke nu geen bepaald ideale zie kenkamer is. Dan is het oogenblik der consecratie aange broken. Zilver rinkelt het klokje door de bid dende stilte. De zegen daalt van den hemel neer over de groote resoluties, welke tot ver nieuwing van het gezinsleven gisteren genomen werden. Salvo's daveren over 'tveld en de da len van het zwarte woud geven antwoord. Ede len en burgers, arbeiders en boeren ze zijn één in 't geloof en aanbidding. En boven 't al taar, de tenten en huizen en de woudrijke ber gen klinkt machtig het „Te Deum". Zondag, omstreeks 4 uur in den namiddag. Een reuzentent is over het veld gespannen de lucht davert van de vele stemmen. Nu is de Nuntius Pacelli aan 't woord. Geen redenaar weet zóó de menigte te boeien door zijn krach tig woord. Geen was zóó klaar in bespiegeling, zóó beknopt en toch zóó wegwijzend Hij sprak over de groote offers, die de Ka tholieken voor staat en samenleving moeten brengen. „Die millioenen Katholieken, die in de laatste decenniën trouw en onbekend hun plicht deden, hebben uw volk gered." Een storm van toejuichingen ruischt door dia ontzaglijke tent en 't was alsof de aarde ant woordde op de stem van Rome. En intusschen stijgt de temperatuur onver minderd. Een hittegolf breidt zich over de tien duizenden, welke de tent vullen. Geneesheeren gaan weldoend rond tusschen de zakdoek-wui vende menigte. Maar het volk is ongeduldig. Tot de warmte eindelijk ook de redenaar dwingt bondiger zijn gedachten te formuleeren. Het mag niet ontkend: er was een te veel aan rede voeringen en toespraken en ook werd over de hoofden heen gesproken. In de zomerhitte moet men niet met lijvige handschrift en tot het volk komen, men moet contact leggen met heldere gedachten in bon- digen vorm. Dan betreedt Prelaat Kaas den redenaarstoel. Men ziet, al de bijeengekomenen zijn hem welgezind en uiten onverholen hun sympathie voor den voorzitter van het centrum, die met zijn ernstig woord vriend en tegenstander steeds te pakken weet. Hier, in Freiburg, hebben zich ontmoet de Noord-Duitsche Katholieken met hun zwaar- moedigen levensaard en de Zuid-Duitsche Ka tholieken met hun vroolijken levensmoed beiden vurig en levendig van geloof en toch zoo geheel verschillend. Ze heb? »n zich echter gevonden in 't gemeenscbapp0iji. besef van hun grootsche roeping in Centraal-Europa en veel positieve daden zijn uit die samenwerking te verwachten. De redevoeringen stonden op een hoog peil, al hadden we ze liever iets bondiger geformu leerd gezien. Nu waren ze te zwaar van inhoud en ook de voordracht was niet zoo soepel en le nig als in de beginperioden van het Duitsche Katholicisme, toen Windshorst z'n heldere taal sprak, door iedereen begrepen. Hopen we, dat dit bij een volgende maal be ter wordt: minder redevoeringen, meer popu lair en beknopt en zeker bij zulk een tropische zomerhitte Marx, de vroegere rijkskanselier, hield de slot rede: de Katholieken moeten ook de eenheid betrachten in het politieke leven. In dit op zicht is in de laatste jaren veel bereikt. Ook hier werden nieuwe plannen beraamd en over wogen. De toonaangevende mannen waren hier aanwezig en als Katholieken hebben ze van ge dachten gewisseld over die velerlei politieke zorgen, welke ook den Katholieken zoo ter harte gaan. Besluiten werden hier genomen voor het behoud van het gezinsleven, welke straks op de agenda's der rijksdagzittingen zul len voorkomen en eens als wet blijvend hun invloed zullen uitoefenen. Zestigduizend toehoorders blijven in onver minderde aandacht luisteren, naar het woord hunner voormannen. Zij voelen zich een met hen als leden van de eene Katholieke Kerk. Weten, dat zij in zich dragen als een dier be zitten, de krachten, waaruit een vernieuwd Europa eens zal verrijzen. Als merkteeken van dezen Katholiekendag zien wij twee symbolen voor ons oprijzen. Het eene is de slanke den, die diep zijn wortels ge slagen heeft in den bodem van het vaderland. En 't andere is de Munstertoren, die haar ranke, spitse torens de lucht in drijft, als een geloovig Sursum Corda opwaarts strevend, naar het eeuwige vaderland. Van de krachten van dit tweeërlei vaderland leeft het Katholieke gezin en 't is z'n plicht beide te dienen. (Nadruk verboden.) NEW YORK, 4 September. (N.T.A.) De sedert eenige dagen in de Noord-Oostelijke Amerikaan- sche staten heerscliende ongewcon hevige hitte duurt nog steeds voort. In New York wees de thermometer gisteren 35 gr. C. Dit was de warmste dag van het jaar en de warmste Septemberdag sedert meer dan 50 jaren. Van overal komen berichten binnen over per sonen dio door een zonnesteek getroffen zijn en boschbranden. In Massachusetts worden verscheidene pleat- sen door een boschbrand bedreigd, welke zich reeds over een oppervlakte van 7 K.M. uitstrekt. Een millionnair die den dokter helpt Te Washington wordt het feit besproken, dat de petroleummagnaat Harry Sinclair, die mo menteel een gevangenisstraf ondergaat wegens beleediging van den senaat, in een auto is ge zien, die door de Btrateu der stad reed. In antwoord op vragen hieromtrent heeft de gouverneur der gevangenis verklaard, dat Sin clair slechts den gevangenisdokter naar een bij de gevangenis gelegen kliniek heeft vergezeld, daar hij was belast met assistentie van den dokter. De gouverneur deelde echter mede, dat Sin clair voortaan niet meer huiten de gevangenis muren zal mogen komen, zoolang zijn straftijd duurt. FEESTDAG IN AMERIKA 21 dooden Aan de „Daily Telegraph" wordt uit New- York gemeld, dat Maandag, op Labour Day 210 personen om het leven zijn gekomen. Meer dan 130 personen zijn door auto-Ongelukken om het leven gekomen. STAMHOOFD GEDOOD. PESHAWAR, 3 September. (R.O.) Het hooM der Lowargais Khan Basadur Anbar Khan ie door een bom gedood. Men gelooft dat de drijf veer voor den moord een veete tusschen stam men is. Deze twisten komen vaak tusschen Pathans en Afghanen in Indië voor. Het slachtoffer sliep toen de bom door onbe kenden werd geworpen. De Engelschen vertrekken WIESBADEN, 4 September (V.D.) Van of- fieieele zijde te Wiesbaden wordt medegedeeld, dat de ontruiming van het bezette gebied door de Britsche troepen als volgt zal geschieden: Op 14 September a.s. begint de algemeeua ontruiming, op 16 September wordt met het vertrekken uit Koenigstein en op 17 septem ber mot het verlaten van Bad Hohwalbach be gonnen. Deze beide badplaatsen zullen op 28 September geheel door de bezetting ontruimd zijn. De te Wiesbaden-Biebrich en te Wiesbaden- Schierstein ondergebrachte afdeelingen artil lerie en huzaren beginnen op 29 September a.s. hun kwartieren te ontruimen. Met de terugtrekking van het tweede batal jon uit Wiesbaden zal op 9 October en met de terugtrekking van het derde bataljon op 14 November een aanvang worden gemaakt. Eveneens op 14 November zal het vertrek van het bataljon uit Bingen met dat der or donnanstroepen een aanvang nemen, terwijl te Wiesbaden-Dotzheim op 30 November een aanvang met de ontruiming wordt gemaakt. Wat er van de Engelsche troepen nog te Bingen, Wiesbaden en Wiesbaden-Schierstein overblijft, zal te beginnen met 7 en 9 December vertrekken, zoodat op 13 December de ont ruiming van het Rijnland door de Britsche bezettingstroepen een feit zal zijn. KEULEN, 4 Sept. (V.D.) In aansluiting op het bericht dat de Engelschen in Koblenz da voorbereiding der ontruiming ter hand heb ben genomen, kan nog gemeld worden, dat de eerewacht van het Engelsche oppercom mando de stad reeds heeft verlaten. De kwar tieren van den opperbevelhebber en die zijner officieren zijn echter intact gebleven. De laatste parade LONDEN, 4 September (V.D.) Voor den opperbevelhebber der Britsche bezettingstroe pen in het Rijnland, luitenant-generaal Thwai- tes, werd gisteren door de Britsche brigade veldartillerie te Wiesbaden de laatste parade gehouden. De wachtpost die tot nu toe stond opgesteld voor de dienstwoning van den Brit- schen hoogen commissaris van de Rijnland- commissie, is ingetrokken. DE STAKING DER HERSTELARBEIDERS. PARIJS, 4 September. (H.N.) De staking van de Duitsche herstelarbeiders, die bezig zijn met het graven van het Moezelkanaal, heeft zich thans ook uitgekreid tot de arbeiders te Hage- dingen en Thloirllle. Op het oogenblik «taken 600 arbeider»,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 9