I weede Blad Donderdag 12 September 1928 Pagina 1 VAN TWEE KANTEN 9 WIJ GROEIEN TE HARD Z. EM. W. M. KARDINAAL VAN ROSSUM. „PETRUS CANISIUS" IN 'T ZILVER GROOTSCHE VIERING VAN HET JUBILEUM. REDE MGR. J. D. J. AENGENENT. DE ONBEWAAKTE OVERWEG. DE WETHOUDERSCRISIS TE AMSTERDAM. IA' HET BOLS DE VINGENNE8 HIJ PARIJS kwam een groote autobus iiu botsing niet een kleinen auto, die totaal vernield werd. De autobus reed het trottoir op, botste tegen een boom en sloeg om. Een boseh wachter die zich juist op die plek das onlheiils bevond, werd gedood. De inzittenden van de autobus en den kleinen auto werden gewond. Van twee kanten werd de laatste dagen tegen katholieke organisatie betoogd. Dit heeft weinig te beteekenen; zijn ze ook niet Van alle kanten jarenlang opgekomen te- 8°n katholiek onderwijs? En nu velen zich Noodgedwongen bij de gelijkstelling heb ben neergelegd, blijft toch nog de algemeene °Pvatting in de liberale en sociaal-demo- etatische pers deze: dat de vrijheid het vaderland verdeelt. 0® school moest neutraal zijn, de eene school voor allen, was de opzet. Anders hwam hot vaderland in gevaar en zou er verdeeldheid groeien tussejien kinderen var» dezelfde plaats. De eisch om katholiek onderwijs voor katholieken, werd als overdrijving, liefheb Wij en heerschzucht, gekwalificeerd. Katholiek anderwijs zou slechter zijn don Neutraal; het land zou achterlijk wordon. Het laatste stadium van deze anti-katho lieke ziekte beleven we, nu er geweeklaagd ^rdt, dat het geld van den staat in de kloosterkassen komt. Het gaat met de organisatie zooals het 'Net de scholen is gegaan. Honden moesten neutraal zijn, de ééne hond moest allen, zonder onderscheid van ffodsdiienst omvatten. Zander eenheid en Neutraliteit zouden alle bonden niets uit halen. Zoowel werkgevers als werknemers redeneerden zoo. Dat katholieken zich gingen organiseeren 'N eigen katholieke bonden, leek een hals- 'Nisdaad; het was clericale overdrijving, °Ntheiliging van den godsdienst, heersch zucht van de geestelijken. Ook dit liedje 'verd aan twee kanten gezongen. Katholieke bonden deugden niet. Zij wa ren een struikelblok op den weg van de vrijmaking van de arbeiders; ze dienden °ni de brandkasten te beschermen, deden Nooit iets goeds en verrichten onderkrui- Perswerk. Dp het congres van het socialistische Ned. herbond van Vakvereenigingon, komt de Nieuwste klacht: Werkgevers en geestelijkheid werken eendrachtig samen, millioenen guldens fSemeensöhapsgeêd wordt aangewend om clerikalo doeleinden te dienen. Uit de di- reetiokassen, uit het mijnwerkersfonds. Uit de bootekas verdwijnt het geld naar cJerikale instellingen van zoogenaamd, ulgemeen belang, maar waarvan gebruik gemaakt wordt om de arbeiders in de katholieke organisatie te houden. Dominee Kersten en Linghhek hebben Nieuwe hulp gekregen. De heer Philips van de werkgevers on he heer Kupers van de werknemers ziju het roerend eens, dat katholieke bonden "ergens goed voor zim. P 'n hön schoolstrijd. De Katholieke honden groeien te hard. Dat is de klacht, welke op het congres van het N. V- V. door den heer Goudsmit. 6fgevaardigde van de bakkersgezellen werd t'eui-t. Ktt is waar, dat wij in sterke mate broeien dan zij, maar er is nog steeds een groote groei van de katholieke en christelijke organisaties. Er zal meer aan dacht besteed moeten worden aan het brengen van het juiste inzicht, dat het niet Soefi js dat deze bonden ook stijgen in ledental. De practijk heeft geleerd, dat groei niet voldoende beteekent, in- Vcn deze bonden óók groeien. Het feiten- ^Nateriaal over de houding der katholieken christelijkeen zal meer dan tot nu toe bekend gemaakt moet worden. Het docu- Nentatiebureau geeft hierover, en in het cJgemeen over wat in de arbeidersbewe ging voorvalt, onvoldoende materiaal. De Katholieke bonden groeien. Heg it_ K. Werkliedenverbond telde op o Januari 133.306 leden; op 1 April 139.771; J Juli 148.075 leden. Men ging dit jaar ct een 15.000 leden vooruit. list-6 'leer Doudsmit beweert, dat de soda ische vakvereenigingen sneller groeiden. 3 dat waar? ^°Jgens voorzitter Kupers telde zijn jv- V. op 1 Januari 220.543 ledon en op Juli ruim 242.000, dus globaal genomen Nijging van 22.000. \\ie nU de lleer Goudsrnit eons zeggen- e bet hardst groeit: een band, diie het be? °P 148.000 brengt, of een, die van 220.000 op 242-000 brengt? kenen schijnt sommigen wat moeilijk Vellen en dat de Katholieke organisatóes te 1h d°n zm van de sociaabdemocraten °ok ard groeien- gelooven we graag en dat het hun geboden materiaal over ^Nrbeidersbeweging wat eenzijdig is. (j0 aNkbaar voelen we ons gestemd door fi^^^cdeeling, dat als de Katholieke bon- biet ^ro°'on- de groei van het N. V. V Kath Vee' uithaalt. Do bewering dat de schi °lieke bondcn niets om bet lijf hebben, dus zeer misleidend te zijn geweest. Ontvangst in de R. K. Handelshoogeschool en de R. K. Leergangen te Tilburg BEZOEK AAN Z. D. H. MGR. A, F. DIEPEN Van de dagen van rust, die Z.Em. Kardinaal van Rossum zich had voorgenomen in het klooster der zusters te Tilburg door te bren gen heeft hij nochtans een groot deel willen afstaan voor het afleggen van bezoeken. Die bezoeken waren meestal van intiemen aard en zoo bezocht Z.Em. o.a. ook, zonder dat er eenige ruchtbaarheid aan gegeven werd, 't Heikanseh kapelletje, opgericht voor zijn zaligen ordes- genoot pater Petrus Donders. Gistermorgen evenwel had een moer officieel bezoek plaats en genoten R. K. Handelshooge school en R. K. Leergangen hot voorrecht den prefect der propaganda fide en den in het goud jubileerenden priester te mogen ont vangen. Om kwart voor elf kwam Z.Em. vergezeld van zijn secretaris dr. Jos. Drehmanns, en den jGeutilhomme den heer H. Drehmanns bij het hoofdgebouw der Handelshoogeschool aan en. werd aan deif ingang ontvangen door den pre sident curator mr. A. baron van Wijnbergen met den in ambtsgewaad gekleeden rector mag nificus mgr. dr. Th. Goossens. Toen Z.Em. met gevolg de aula was binnen geleid en daar had plaats genomen hield baren van Wijnbergen een begroetingsrede. Terstond hierop traden de rector magnificus, en de secretaris van den senaat mr. E. Gim- brère naar voren. Namens hoogleeraren, docenten en studen ten sprak mgr. Goossens hierop den kardi naal toe. Na deze rede nam Z. Era. Kardinaal van Rossum een woord van dank. Allen knielden neer en met plechtige stem sprak Z. Em. den zegen uit in den naam der H. Drie-eenheid. Door den rector-magnificus werden vervol gens al de aanwezigen aan Z. Em. voorgesteld en tot ieder in het hijzonder wist de Kardinaal een hartelijk woord te richten. Tot twaalf uur duurde het bezoek. TE 'S HERTOGENBOSCH Gistermiddag tegen 1 uur arriveerde de Kar dinaal vergezeld van zijn secretaris den zeer- eerw. pater dr. Jos. Drehmanns per auto aan het bisschoppelijk paleis te 's-Hertogenbosch. Aan den ingang van het paleis, die met groen en loopers versierd was, werd Z.Em. door mgr. Diepen ontvangen. Honderden per sonen stonden op de Parade en juichten den Kardinaal enthousiast toe. De stadscarillon- nist de heer Toon van Balkom speelde op den gt. Jansbeiaard „Aan U, o Koning der Eewen" en Roomsche Blijdschap". De bisschop bood aan Z.Em. een maaltijd aan, waaraan met mgr. Diepen en zijn beide secretarissen mede aanzaten. Om 4 uur gisterenmiddag stonden reeds velen to wachten bij het bisschoppelijk paleis en bij dc St. Jozefskerk om getuige te zijn van het bezoek, dat Z. Em. Kardinaal van Rossum aan het Redemptoristenklooster zou brengen. Alvorens naar het klooster te gaan, knielde Z Em. in de basiliek van St. Jan neer in de kapel der Zoete Moeder van den Bosch. Aan den ingang der St. Josephskerk, gelegen tegenover de bisschoppelijke kweekschool, wel ker bewoners op het trottoir hadden plaats ge nomen, werd Z. Em. ontvangen door dr. Rec tor pater C. Boomaars. De paters, fraters en broeders stonden in dubbele rij opgesteld. Het bezoek droeg verder een intiem karakter. Alvorens naar Tilburg terug te keerec, bracht Z. Em. een bezoek aan pater W. Bunne meijer die een zware operatie heeft ondergaan en in liet groot ziekengasthuis verpleegd wordt. Per auto keerde Z. Em. naar Tilburg terug. Bezoek aan het Fraterhuis te Goirlc Dinsdagmiddag, omstreeks 4 uur, bracht Z.Em. Kardinaal van Rossum een intiem be zoek aan het Fraterhuis te Goirle, waar Z.Em. door het vereenigde personeel en de leerlingen der kweekscholen van Tilburg en Goirle ge huldigd werd. Het bezoek aan Nijmegen Naar wij thans uit goede bron vernemen, zal Z.Em. Kardinaal van Rossum Vrijdagmiddag omstreeks vier uur per auto over Grave naar Nijmegen konren. Onmiddellijk na aankomst begeeft Z.Em. zich naar het R. K. Universiteits gebouw op het Keizer Karelplein, waar Z.Em. wordt ontvangen door leden van het Curatorium n.l. de heeren F. M. A. van Schaeck Mathon, oud-burgemeester van Nijmegen, Dr. F. Banning mr. E. van Lanschot, Dr. Boekelman en den secretaris mr. C. Prinzen. Omstreeks vijf uur zal ZijnEminentie met gevolg uitrijden om een bezoek te brengen aan het Pius-convict der pries terstudenten, waar de rector. Prof. Dr. van Welie den lioogen gast zal verwelkomen. Ver volgens worden bezocht de bibliotheek en de instituten der R. K. Universiteit, waar resp. de bibliothecaris mr. Cornelissen en de instituut directeur Prof. R. Jansen O.P. Kardinaal van Rossum zullen begroeten. Tot slot der bezoeken in Nijmegen gaat Z.Em. met gevolg dan nog naar het R. K. Reclassee- ringstehuis auctor et Emergo, waar de voorzit ter van den Raad van Toezicht, het raadslid de heer Iveune, den Kardinaal zal toespreken. Door de studenten van het Seminarium zal daar dienzelfden avond een tooneelspel van Calderon opgevoerd worden. Zaterdagochtend om half acht draagt Z.Em. de H. Mis op in de kerk der E.E.P.P. Redemp toristen op den Neboberg. In den namiddag verlaat Z.Em. dan weer Nijmegen, om in de omgeving o.a. in St. Agatha bij Cuyck het klooster der Eerw. Zusters Re- demptoristinen te bezoeken. BIJ AFWEZIGHEID DER MOEDER Kind in kokend water gevallen Te Dongen is bij afwezigheid der moeder een kindje van 20 maanden van W. L. in een tobbe kokend water gevallen en aan de gevolgen ƒ>-,">•i-~n. MGR. J. D. J. AENGENENT OVER HET LEEKENAPOSTOLAAT Nadat gistermorgen in de St. Williibrordus- kerk te Utrecht de oud-voorzitter van Petrus- Cahisius, dr. Th. M. Vlaming, de H. Mis had opgedragen voor de levdnde en overleden le den van de Vereeniging, vingen omstreeks 11 uur de besprekingen aan van het hoofdbestuur en de voorzitters van de onderscheiden com missies. Deze besprekingen waren van vertrou- welijken aard. In de groote zaal van het Gebouw van Kun sten en Wetenschappen, had daarna om half drie de feestvergadering plaats, die buitenge woon druk bezocht was. Onder hartelijk ap plaus trad de Bisschop van Haarlem de zaal binnen. Openingswoord mgr. prof. dr. J- Hoogveld De voorzitter opende de vergadering met gebed en begroette inzonderheid de oude wer kers van de vereeniging, vooral Z. D. H. Mgr. Aengenent. Het verslagboek getuigt van het werk van „Petrus Canisius"; wij zijn God dankbaar voor Zijn zegen, die het' mosterdzaadje deed uit groeien tot een boom, waar veel zoekenden toevlucht vonden. Telegrammen met beste wenschen kwamen binnen o.a. van Z. D. H. Mgr. A. F. Diepen, Bis schop van Den Bosch; van pater T. Errnann S.J.; van mgr. van Oers, vicaris-generaal van het bisdom Breda; van de zusters van het Ver zendhuis te Amersfoort. Z.Em. Kard. van Rossum zond nog tijdens de vergadering een zeer hartelijk gesteld telegram. Aan dr. J. Sassen, die als bestuurslid moest aftreden, werd door den voorzitter hartelijk dank gezegd voor zijn werkzaamheid in het vaderland en in Rome. Inplaats van dr. Sassen stelde het bestuur voor als lid te assumeereu: professor R. Kreling, O.P- Een derde vacature staat niet op de agenda: een vertegenwoordiger van de leeken. De Eerw. heer Bosboom is afgetreden om plaats te ma ken voor een leek, het bestuur stelt voor als leek te kiezen: den heer W. Nieuwenhuis, redac teur van „de Maasbode". Herkozen als bestuurslid werd: prof. H. Mets; gekozen werden professor Kreling en de heer W. Nieuwenhuis. Het voorstel van het bestuur om de statuten (art. 5 en 6) te wijzigens in dezen zin, dat de leden niet meer alle uitgaven der vereeniging gratis zullen ontvangen werd aangenomen. Terwijl de stembriefjes werden geverifieerd door dr. W. van Koeverden en dr. L. Sicking, werd, onder applaus der vergadering het woord verleend aan Z. D. H. de Bisschop van Haarlem. De Bisschop begon met dank te zeggen voor de gelegenheid hem geboden om, in een hem dierbare vereeniging, het leekenapostolaat te bespreken. Het doel van het leekenapostolaat isr uit breiding en bevestiging van het geloof. Mgr. Pruf. Dr. J. Hoogveld, voorzitter van de jubilecrende Apologetische Vereeniging „Petras Canisius". Mgr. behandelde de volgende vragen: 1. Wat ia leekenapostolaat? 2. Waarom willen wij het 3. Welke gedachten moeten het dragen Het leekenapostolaat is ruim opgevat elk Christelijk leven en alle Christelijke actie, die gunstig inwerkt op de zielen. - Tot dat apostolaat behoort: het gebed; de Bisschop beval sterk bet lidmaatschap aan van het gebedsapostolaat van Tilburg; dit aposto laat is niet terzijde geschoven noch ooit afge keurd maar verdient hooge aanbeveling. Tot dit apostolaat behoort ook, volgens Plus' zendbrief „Miserrimus Redemptor", het offer en de boetvaardigheid; vervolgens 't goede voor beeld; te velen vallen uit ergernis af. Er bestaat ook bet apostolaat van de pers; van de organisatie; van den Euch. Kruistocht, van de Vrouwen van Nazareth en Bethanië; alsmede het ziekenapostolaat. Paus Pius XI vat al deze uitingen samen in de woorden: Katholieke Actie. In 't bijzonder wensebt de Bisschop echter te spreken over het leekenapostolaat in engeren zin en zet de beteekenis daarvan uiteen aan de hand van het reglement inzake het leekenapos tolaat zooals dit in het bisdom Haarlem be staat: het is vooral hulp in de zielzorg buiten de kerk, inzonderheid door huisbezoek. Het leekenapostolaat ligt niet op den weg van een propagandaclub; de laatste werken in het openbaar maar het leekenapostolaat werkt in stilte. Het leekenapostolaat valt ook niet samen met de Sint Vincenttusvereeniging, het eerste treedt bij alle standen binnen. Wij willen het leekenapostolaat omdat de tijdsomstandigheden het noodzakelijk maken, dat de leeken voor het behoud van het geloof daadwerkelijk de hun door Christus toegedachte taak moeten vervullen. Het leekenapostolaat is zoo oud als de kerk, gelijk Sint Paulus' brieven bewijzen en eveneens Sint Petrus, die alle ge- loovigen priesters noemt. Het leeken-apostolaat, wil het vruchtbaar zijn, moet allereerst gedragen worden door de gedachte bij de leeken, dat zij medehelpers zijn van de piresters en ondergeschikt aan de parochie-geestelijkheid. Leeken-apostolaat zonder priesterlijke leiding, zou afbrekend zijn inplaats van opbouwend. De tweede gedachte moet zijn, dat alle ge- loovigen beseffen, dat zij op een of andere wijze, apostelen moeten zijn. Wie het eigenlijk gezegde leekenapostolaat kan vervullen, zou liefdeloos handelen, er zich aan te onttrekken. De leeken-apostel moet van uithouden weten en niet gauw ontmoedigd zijn en niet bang zijn er ook voor te lijden. Apostolaat en lijden zijn onafscheidelijk. De leeken-apostel moet zich sterken door gebed en het ontvangen van de Heilige Sacramenten. Men moet niet bang zijn voor invoering van het leeken-apostolaat omdat het een nieuw element in de zielzorg invoert. Alleen de vorm is nieuw; de Kerk aanvaardt alle vormen, zoo als haar wetgeving bewijst. Moge ook in Nederland dit werk tot bloei geraken, aldus de Bisschop, opdat afval, voor al in steden, voorkomen worde en uithrciding van het II. Geloof verkregen. Met een bijzonder woord van hulde voor „het heerlijke werk" van „Petrus Canisius' en een „leve Petrus Canisius tot in lengte van dagen", eindigde Mgr. Aengenent zijn hartelijk toegejuichte rede. De voorzitter dankte den Bisschop hartelijk Vervolgens was het woord aan Ir. dr. E. H. M. Beekman te Delft, die sprak over „Katholi cisme en vrijheid". Na deze werkelijk rijkelijk-lange rede, die zeer hooge eischen stelde aan het geduld van de vergaderden, dankte de voorzitter den spre ker voor zijn rijpe en rijk-bewerkte rede, die hij in weinig woorden samenvatte en waarbij hij dr. Beekman dankte voor diens ijverig leekenapostolaat. De voorzitter dankte dan de talrijk opge komen aanwezigen en beval de vereeniging aan in aller steun, terwijl hij verklaarde, dat door middel van het eerelid dr. v. Offenraay 300 voor het Bijbelfonds was ontvangen. Hierna werd de vergadering met gebed gesloten. OUDE MAN DOOR DEN TREIN VERMORZELD Men meldt uit Soest: Gisterenmorgen te elf uur is een inwoner dezer gemeente, de 62-jarige I-Iuizinga, op den onbewaakten overweg bij de „Groote Melm" door een uit Baarn komenden sneltrein gegre pen en vermorzeld. Het ongeval is te wijten aan het feit, dat het slachtoffer zeer slecht ter been was en derhalve den trein, dien hij te laat be merkt had, niet meer ontwijken kon. TWEEJAARLIJKSCH CONGRES VAN DEN PRIESTERMISSIEBOND Tienjarig bestaan Ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van den Priester-mtssiebond in het bisdom Haar lem, wordt een congresdag gehouden Donder dag 26 September in een der zalen van de H.A.M.A.T. In het Kurhaus te Schevenlngen, Buiten het welkomst- en openingswoord en de rondvraag vermeldt de agenda een causerie van den Zeereerw. heer Th. v. Oyen O.M., oud- missionaris van China over: „de Missie en het ontwaken van China", een inleiding van ir. A. Thünissen over „Huisvlijt en Missie" en een toespraak van den Zeereerw. pater H. de Greeve S.J. over „Missie-actie en Parochie- Clerus". DOODELIJK MOTOR-ONGEVAL. De fiets geheel verbrijzeld De heer P. T. Hie, handelaar in landbouw werktuigen te Roden, ls Dinsdagavond om streeks 6 uur te Lieveren met zijn motor te gen een boom gereden en met ernstige hoofd wonden gevonden. Des nachts is hij overleden. De motorfiets was verbrijzeld. De verlangens der A- R.-fractie Dinsdagmiddag heeft de A. R. Raadsfractie den voorzitter der Soc. Dem. Raadsfractie het volgende schrijven doen toekomen: Nu is komen vaat te staan, dat een oplossing op de enge basis van het conflict, door de partijen hiervoor allereerst aangewe zen, niet mogelijk is, is de A.-R. Raadsfractie Bereid, indien dit haar bij nader overleg moge lijk blijkt, aan een oplossing, die voor de naas te toekomst eenige vastheid in het Gemeente beleid doet verwachten, haar medewerking te verleenen. De door uwe fractie onder 4 geformuleerde programpunten, liggen over het algemeen in de lijn der steeds door onze fractie voorge stane politiek en zijn voor een deel een weer klank op door den Raad reeds genomen be sluiten; ten aanzien van deze punten bestaat bij ons dus geen principieel bezwaar. Ten aanzien van de door u onder a, b, e en g genoemde punten echter, lijkt ons in elk geval eenige verduidelijking noodig, terwijl over de mogelijkheid van de uitvoering in verband met de financieele positie der Ge meente nadere bespreking ons wel noodzake lijk schijnt. Bovendien meenen wij, dat voor samenwer king tusschen ons en andere politieke groepen een breedere basis zal moeten worden gezocht. Zonder ons op dit oogenblik aan een for muleering te binden, willen wij reeds nu eenige punten noemen; waarover bij samenwerking voldoende zekerheid ons gewenscht schijnt: a. loyale uitvoering van de Lager Onderwijs wet b. financieele gelijkstelling ten opzichte van het Voorbereidend Onderwijs; c. waarborg dat niet iemand, die voorstander is van het Bijzonder Onderwijs, uitsluitend om die reden, voor een benoeming bij bet on derwijs wordt uitgesloten; d. bevordering van het Handels- en Vakon derwijs; e. krachtige bestrijding der werkloosheid. Wat betreft de door u voorgestelde wijzigin gen in de Gemeentebegrooting voor 1930, mee nen wij te moeten opmerken, dat ons standpunt ten aanzien van de subsidie aan Beeldende kunstenaars u bekend is. Tegen de overige wijzigingen bestaat bij onze fractie op zichzelf geen bezwaar. Waar door u nadruk wordt ge legd op het behoud van den thans geldenden belastingfactor, zal naar onze mening nader moeten worden bezien, op welke wijze dekking dezer uitgaafposten mogelijk is. Ten slotte lijkt ons noodig, dat uwe bedoe ling met de homogeniteit der leden van uwe fractie in het college en de fractie in den Raad nader wordt aangegeven. Eenzelfde vrijheid als voor de Soc.-Dem. wethouders wordt gevraagd, zou ongetwijfeld ook naar uwe meening aan wethouders van andere poli tieke opvatting moeten worden gegeven. Indien deze opmerkingen u aanleiding ge ven tot een nadere bespreking met onze frac tie, zien wij de uitnoodiging daartoe gaarne tegemoet. De vrijzinnig-democraten In de Dinsdagavond gehouden zeer druk bezochte ledenvergadering van de Vrijz. Dem. Vereeniging is naar het „Hbl." meldt met op twee na algemeene stemmen de houding van de raadsfractie ten aanzien van de wethouders crisis goedgekeurd en is aan de fractie gead viseerd het hare te doen om een democratisch college van B. en W. met een algemeen demo cratisch program te vormen. Het ontwerp- program van de S.D.A.P. raadsfractie kan daarbij te eer als basis voor onderhandelingen worden aanvaard, nu daarop punten voor komen, die reeds gedeeltelijk in uitvoering zijn en andere, die volkomen in de lijn van de vrij zinnig-democratie liggen. Omtrent enkele pun ten zou nader overleg noodig zijn. BOND VAN NEDERLANDSCHE SCHILDERSPATROONS. Het jaarlijksch congres Te Middelburg is Dinsdag het jaarlijksch congres van den Bond van Nederlandsehe Bchilderpatroons aangevangen met een oftL cieele ontvangst ten stadhuize waar de burge meester de deelnemers toesprak. De voorzitter, de heer W. C. van As. beant woordde de rede. Des avonds werd het congres verwelkomd door de afdeellng Middelburg, welker voorzit ter de heer A Heijboer betoogde hoe do bond moet werken volgens het Zeeuwsche devies „Luctor et Emergo". Hierna werd de jaarvergadering geopend door den heer W. C. van As. In deze eerste vergadering werden de notulen der vorige vergadering vastgesteld. Verder werd als plaats, waar het stembureau voor de verkiezin gen van leden van het hoofdbestuur zal zit ting hebben Haarlem aangewezen en werd een financieele commissie benoemd. Hierna werd de vergadering verdaagd tot gistermiddag een uur.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 5