f i DONDERDAG 12 SEPTEMBER 1929 TWEEDE BLAD PAGINA 3 allemaal in DE LUCHT i HET LEVEN VAN EEN AVONTURIER. DE GROOTSTE MISDADIGER TER WERELD AMERIK. RECORDMANIE. TROTSKY NAAR ONS LAND? PANIEK TIJDENS EEN OPENLUCHTSPEL. DEEL VAN EEN TRIBUNE INGESTORT NAGEKOMEN BERICHTEN UIT DE VORIGE EDITIE, j ROOVERS IN MEXICO. COMMUNISTEN-PROCES IN VEREEN. STATEN. DE f V DE ZOOVEELSTE BOM BARST.... Van onzen correspondent.) De bommenwerper:] begonnen B e r 1 ij n7 September 1S29. Ze willen ons blijkbaar allemaal in de lucht laten vliegen, de geheimzinnige individuen, die puitschland met bommen bestrooien. Gisteren hebben ze hun elfden aanslag gepleegd, waarbij van de veronderstelling uitgaan, dat het steads dezelfde lieden zijn, dis het gevaarlijk speelgoed op allerlei plaatsen deponeeren en han ijlings aan den haal gaan. Zeker is dat hiet, maar de politie schijnt reden te hebben, •jat aan te nemen, bij welke overweging zij zich door de omstandigheid leiden laat, dat in elke ^ot- nu toe gevonden bom radertjes gevonden borden, die uit een en dezelfde soort wekker Schijnen te stammen. Deze bomwerperij is langzaam en zeker als eea vloedgolf van lava, gelijk men dat op Si- C'haansche films wel zien kan, over Duitsch- jand komen opzetten en nota bene nog wel uit het meest prozaïsche deel van de ganselie re- Publiek en wel uit vreedzaam Sleeswijk Hol- stein. Dit juïstgenoemde deel der aarde is ten h&aste bij even pacifistisch als een Hollandsche Polder, waar het landschappelijk ook wel wat °P lijkt en de bevolking heeft al haar energie n°°dig, om de Noord-Westelijke stormen, die 0Ver het vlakke land plegen te razen, te trot seren en te zorgen, dat hun pijp er niet bij uitwaait. Voor de rest zit in hun hartstochtelijkheid on geveer evenveel rhythmus als in hun fraaie hoeien, die den rijkdom en den trots van het land uitmaken. Rijkdom is misschien wel wat veel gezegd, tvant het gaat den Holsteinschen boeren in den laatsten tijd niet naar den vleeze. Het gaat uilen boeren in Duitscbland trouwens slecht, h®tgeen deze hoeren er toe noopt, van tijd tot Ricl een stuk mannentaal los te laten, waarvan he Berlijners het kippenvel krijgen. Want er Wordt wel eens met algemeene staking ge- dreigd, met een braak laten liggen van de vel- hen of een niet-verkoopen van de geteelde Vt,ucliten en men begrijpt, dat in zulk een geval he Berlijners hun buikriem een gaatje aan zou- hen moeten halen, hetgeen wel zoo ongeveer h® ellendigste operatie is, die zij zich kunnen Indenken. Inmiddels bleef het in Hofeteln niet bij man nentaal. Het geschiedde daar eenigen tijd ge leden, dat een boer zijn belasting niet betalen hon en de deurwaarder er dus op uit trok, om Paar zijuer ossen in beslag te nemen. Ter- Wiil deze autoriteit met den buit naar het be- sstiugkantooi' terukwandelde, bezon de eige naar der ossen zich over het pakkende feit van U dag alsmede over het bezit van dorschvle- Eels en goede buren. Uit dit geheel werd een c°tubinatie samengesteld, die met gezwinden Pus het spoor der deurwaarders volgde, dezen u een veldslag versloeg, waarna de ossen zege- uierend weer naar hun stal terug galoppeerden, De hierdoor in de Holsteiners ontvlamde hcijgszuchtige stemming werd door politieke Veldpredikers van de rechts radicale couleur wat aangewakkerd en aldus werd vreed- *®arn Holsteiu onverwacht een tooneel vol span nende beweeglijkheid. Er werd een veldwach- °r afgeranseld; er werden overvallen op be- ustinghantoren georganiseerd; er werd verzet ^£en de politie gepleegd; er werden demon- UR'atiezangen aangeheven onder de ramen der erkers, waarin baloorige Holsteiners tijdelijk °Pgesloten waren. Toen de bom in eens barstte. In den letter 'jken zin des woords, wel te verstaan. Want 'h November van het vorig jaar werd er in 'Istein een luide knal gehoord en bleek het achteraf, dat men het huis van een der staats- uutoi'iteiten in Holmstedt in de lucht had wïl- eh laten vliegen. Net ia geenszins uitgemaakt, dat deze aan- s a3 in direct verhand staat met de nooden der Ugrariache bevolking van Holstein, maar uiter- hk leek het er erg veel op. Het is ook niet uit- Jj6tnaalit, dat er samenhang bestaat tusschen 6zen aanslag en de tien anderen, die in den °°P der dagen zouden volgen, maar ook hier Preken zeer veel dingen voor de aanwezigheid jUh één hand, van een meesterhand zelf, die l6t geheel in scene zet en leidt. Hoe dat. zij, Holmstedt werd gevolgd door lluden en Lunden weer door Beidenfeth, uurna het dynamiet der pseudo-nihilisten ersckoten scheen te zijn. Althans er trad een Pstpauze in tot April, waarna het weer op- P!epw begon. In Mei j.l. opereerde men met undgranaten in Wesselborn; vervolgens Bet Jen een bom springen in de secretarie van t fehoc, daarna in de garage van een autori- I in Hobenweststedt. In Juni kwam de wo- n8 van den landraad van Niebull aan de ^6Prt, ia Augustus werd dr. Strauss in Liine- ai8 door een aanslag tijdelijk onsterfelijk ge- g.J"akt en maakte men-ook een uitstapje naar h waar <le vice-gouverneur der provincie moest ontgelden, terwijl in September het jj ^aggebouw aan de beurt was en daarna Bsseeringsgebouw in Liineburg. Geen paniekstemming (A^upPeor de bommenwerpers gemeend heb- 0 ''"er bun misdaden een terreur te kunnen ®ti V0tenen' die de bevolking van angst stok- vSl. Aoet staan, dam hebben ze zich deerlijk Vatlsist- Waarschijnlijk wordt aan de grogtafels k,lal Sleeswijk en ommelanden ijverig over de Sezi yar'yen vau gedachten gewisseld, maar af- Pot®n daarvan is het merkwaardig, hoe weinig heet it öe DevoHcing- van de dynamietaanslagen de r Re Berlijners hebben nota genomen van vije ^nS, hun Ballothuis in de lucht te laten he.fP. en, zooverre ze gevoelens van schoon- öjg '°esteren, zullen ze het innerlijk gewei- isAJ^atftm®rd hebben, dat de poging zoo slecht dagE '!t' Daarna zijn ze tot de orde van den en hebben ze aan het geval 'p,, iks een woord meer gewijd. 8e(la;;u^ens de autoriteiten hadden het noodige- «r o a'1' °m de Devolking gerust te stellen en bo^jj°P gewezen, dat men hier blijkbaar met te doennAerpers van een goedaardige variëteit Öoep ^at^" Beden, wien het er niet om te tHetjAVaa menschenlevens of goederen te ver- dagggfj1. Want zij hadden hun bom op een Zon der v j®®1d te vijf uur doen springen, op welk van gemeenlijk in het parlementsgebouw ®ns°ben geenszins krioelt. Ook was de baj),j ^"0er Tervaardiging een zeer kundige 'lepjifj, zoodanig aangebracht, dat zij sehade kon veroorzaken en zat bij de terroristen blijkbaar alleen het houden van een ietwat luidruchtige politieke demon stratie als doel voor. Maar ondanks al die goedaardigheid wilde de politie toch wel het naadje van de kous weten en aldus werden er op het vangen van de bom- menmensehen premies uitgezet, die na het geval van gisteren tot rond zestig duizend mark ge stegen zijn. Maar 't is ernstig genoeg Het geval van gisteren iu Lüneburg heeft overigens een donkere schaduw geworpen op de lieftallige procedé's van de dynamietspu- wers. De toeleg van deze heeren is voor een deel verijdeld geworden door de omstandigheid, dat de kelder, waarin ze hun lielsehe machine tot ontploffing brachten, geheel met cokes was gevuld. Deze cokes oefenden 'n dempenden in vloed op de in-de-luchtvlïegerij uit en voorkwam dat het heele regeeringsgebouw tot atomen ver splinterd werd. Maar er werd toch groote schade aangericht en de regeeringspresident ontkwam slechts door een mirakel aan een wis sen dood. De man sliep in een kamer boven den kelder en werd door den luchtdruk uit zijn bed gelicht en door zijn slaapkamer geslingerd. In een aangrenzende woonkamer werd de bodem vaneen gereten en verzonk hst meubilair met boekenkasten en al op de reddende cokes. Uit den kelder zelf werd een pilaar gerukt en, daar het hier om gemeente-eigendom gaat, netjes gedeponeerd in het aan de andere zijde van de straat liggend raadhuis. De gas- en waterleiding werden doorgesneden en de laatste besproeide tot een onherkenbaren bal papierpap en 'n paar kisten vol akten, die altemaal over vechtpar tijtjes in de waterleiding handelden. Wie zijn de daders? Is de belangstelling van de bevolking voor deze bomaanslagen nog maar zeer lauw, de politici hebben er zich met gierigen honger op geworpen. De democraten beschuldigen zonder meer de rechtsclie radicalen van de misdaden en geven soms de meest doorslaande bewijzen van hun gelijk en van hun vindingrijkheid. Toen het bij den rijksdag knalde werd op een lantaarnpaal in de omgeving een plakzegeltje met een hakenkruis erop gevonden en daar mede was alles gezegd. De nationaal-socialisten laten zich deze be schuldiging niet zonder meer aanleunen. Bij monde van hun „Völkische Beobacht.er" verkla ren zij kort en bondig, dat de politie zelf deze bomaanslagen in scène gezet heeft, om de na tionaal-socialisten in een slecht daglicht te stel len en den toorn des volks op hun onschuldige hoofden saam te trekken en daarna tot hun uitroeiing over te gaan. In dat verband heeft Hittler dan ook 10.000 mark uitgeloofd, te be talen aan dengene, die het schandaUge optreden van de politie aan de kaak zal stellen. Maar de „Rote Faline", het lijfblad der com munisten laat zich in grappenmakerij toch niet overtreffen. Volgens dit blad vangt de politie de bommenwerpers niet om de eenvoudige re den, dat politie en nationaal socialisten in één en hetzelfde schuitje varen en zij te zamen de dynamietaanslagen in scène gezet en uitgevoerd hebben. Om welke reden moet de lezer maar trachten te gissen, hetgeen natuurlijk voor iemand, die zoo intelligent is, dat hij aan het Berlijnschs communisme gelooft, slechts een bagatel heteekent Inmiddels heeft de politie toch uitgevonden, dat er zich gisteren nacht een mijnheer met een motorfiets over de Elbe heeft laten zetten, en wanneer men nu bewijzen kan, dat deze mijnheer Liineburg bijna in de lucht heeft la ten vliegen, dan kan men een burgermans ver- mogentje verdienen. Ook beeft er in den nacht van den rijksdagaanslag een juffrouw Unter den Linden tweemaal omgekeken en een heer toegewenkt. Dit is natuurlijk ook erg verdacht en aldus heeft de poUtie twee soliede sporen in handen, die regelrecht naar de daders schijnen te leiden. Laten wij hopen, dat zij de gezochten vindt, want er beginnen sedert eergisteren grappen makers op te staan, die b.v. op een postkan toor gefingeerde bommen neerleggen en dan ijselijk in hun sas geraken, wanneer de man aan 't loketje en de clientèle van de rijksposte- rijen bij het vinden van. zulk een verdacht pak ket stuipen van schrik krijgen. Tegen den voormaligen koopman Josef Hett, die zich, zooals men weet, had aangemeld als medeplichtige aan den bomaanslag op den rijksdag, welke zelfbeschuldiging later bleek valsch te zijn, zal een vervolging wegens „gro- ber Unfug" worden ingesteld. Naar uit Frankfort a.d. Main wordt geseind, beeft de vrouw van Helt, die, naar het aanvan kelijk in Hett's verklaring heette, in het bui tenland vertoefde, zich gisteren bij de justitie aangemeld. Uit baar verklaringen en die van anderen is gebleken, dat Hett zich op het oogenblik van den bomaanslag op den Rijksdag niet te Ber lijn, doch te Frankfort bevond, zoodat hij dus de dader niet kan zijn- Een nieuw spoor? Naar do Berliner Nachtausgabs" mededeelt, heeft de speciale commissie van dt politieke politie, belast met het onderzoek inzake de bomaanslagen, een nieuw en belangrijk spoor gevonden. Naar aanleiding hiervan zijn de commissarissen Moehlfriedel en dr. Braseh- witz rn^t hun beambten naar het Noorden van Berlijn gegaan, waar een uitvoerig onderzoek wordt ingesteld. Nader wordt nog betreffende het onderzoek naar de daders van de bomaanslagen medege deeld, dat zich bij de crimlneele politie een beambte van een mijn te Hohenschönhausen heeft vervoegd met de mededeeling, dat van hem ongeveer 20 pond springstoffen zijn ge stolen. Deze schietmeester is daarop aan een verhoor onderworpen, om te onderzoeken, of hij in betrekking staat tot personen, die van de aanslagen verdacht kunnen worden. GEVAARLIJK SPEELGOED Kinderen vinden scherpe patronen Dinsdagmiddag hebben eenige kinderen te Voorst een aantal scherpe patronen gevonden. Zij waren aan het zoeken naar ledige patroon- hulzen, afkomstig van de te Eerbeek gehou den militaire oefeningen. Van de zes gevonden scherpe patronen zijn een drietal ter hand ge steld aan den burgemeester, die van de vondst proces-verbaal opmaakte. De overige zijn door gezonden aan een der officieren, die thans te Zutphen verblijf houden en deze heeft den bur gemeester van Voorst verzocht, terzake een schrijven te richten tot den troepen-comman dant. Een oud en vermoeid man. Aldus werd dezer dagen beschreven Carl Ludwig von Veltheim, die eens en nog niet zoo heel lang geleden gevreesd werd als de „grootste misdadiger ter wereld" Ton Veltheim voor den Londenschen rechter, die hem tot twintig jaar gevangenisstraf veroordeelde. Een bericht uit Pretoria in Zuid-Afrika meldde, dat de man daar was aangehouden, aangezien hij als ongewensclite immigrant werd gesignaleerd. In romans zou hij de man zonder geweten zijn genoemd. Hier volgt een overzicht van zijn veelbewo gen leven. 1872. Wordt zeeman en deserteert van zijn schip. Monstert daarna op een Engelsch vaar tuig aan. 1879. Verblijft te Londen onder den naam Werder. 1880. Neemt dienst op de Duitsche oorlogs vloot, doch deserteert na vijf maanden. 1883—86. Vaart op Engelsehe schepen in ver schillende werelddeelen. Doet zich in Duitsch- land voor als kapitein Oliver Jackson. 1886. In Australië. Beweert de zoon van baron von Veltlieim te zijn. 1887. Trouwt te Perth met een Australische, trekt naar Kaapstad, waar hij een bloedver want van zijn vrouw tracht op te lichten. Accepteert de f 750.die men hem biedt, in dien bij met de Noorderzon wil verdwijnen. 1S88. Werkt te New Orleans als scheeps- handelaar. 1894. Terug in Duitscbland, waar hij door middel van advertenties In het huwelijk tracht te treden. Gaa,t naar Santa Marta, waar hij. tot consul van de Vereenigde Staten is be noemd. 1S95. Gaat naar Engeland, na drie duizend dollar verduisterd te hebben. 1896. Trouwt te Londen met een Duitsche vrouw onder den naam van von Veltheim, Kreeg 1500 van haar. De vrouw keerde naar Duitschland terug. Hij ging naar Amerika, be werend, daar een huis te zullen inrichten, 1896. Trouwt te Londen onder den naam Platen een rijke Griekscke weduwe en weet 300 van haar los te krijgen. Zijn verleden wordt thans echter ontdekt en het huwelijk ongeldig verklaard. Dan gaat hij naar Zuid- Afrika, als agent van de Kaapsche politie Ook hier wordt hij ontdekt. 1898. Beschuldigd van moord. Over de grens gezet. Komt terug en raakt in de gevangenis. 1899. Gedeporteerd naar Delagoabaai. 1900. Door de Engelschen tijdens den Boeren oorlog gevangen genomen. Naar Engeland ge deporteerd. Gaat naar Kitchener, wien hij het voorstel doet, Paul Kruger te ontvoeren. 1901. Pleegt in Italië oplichtingen tot een bedrag van 20.000. 1903. Vertoeft te Genève met een gescheiden vrouw, die hij in Amerika aan haar lot over laat, na getracht te hebben, op haar eigendom geld te leenen. 1905. Ontmoet op weg naar Europa een vrouw, waarmede hij trouwt. Drijft daarna in Duitschland een vrouw, wier fortuin hij heeft verspeeld, tot zelfmoord.... Zoo gaat het door, tot hij in 1908 tot een gevangenisstraf van twintig jaar veroordeeld wordt. Dit gebeurt in Londen en wanneer hij het vonnis hoort, gaat von Veltheim te keer als een bezetene. In 191» ™er<I W ^gens goed gedrag vrijgelaten, maar als onderdaan van Duitschland geïnterneerd. In 1919 toog hij naar zijn vaderland, waar hij wegens oplichting herhaaldelijk veroordeeld werd. Hij had vooral succes met het verhaal van staven goud, die door Paul Krüger in Zuid- Afrika zouden zijn verborgen. Carl Ludwig von Veltheim, die thans wel uit Zuid-Afrika zal worden gezet en van het ëéne land naar het andere wordt opgejaagd, heet eigenlijk Kurtze. Hij werd in 1857 te Hahausen in Brunswijk geboren. Hij begon zijn misdadigersleven op twaalf jarigen leeftijd, toen hij züns vaders horloge stal en van huis weglieP- Na den dood van zijn vader deed zijn voogd hem op een kost school. Daar schoot Kartze zich zelf met een revolver, die hij van een onderwijzer gestolen had, in het gezicht, zich voor zijn leven ver minkend. Men zegt, dat in de zooeven vermelde lijst nog lang niet alles staat, wat deze avonturier bedreven heeft IN DEN STIJL. De bekende bokser Tunney hield zich eens op in een kleine badplaats. Daar was ook een amateurboksclub en Tun ney werd natuurlijk tot eerelid benoemd. Op een goeden dag kwam de voorzitter naar Tunney en zeide hem, dat hem door 't bestuur was opgedragen om Tunney's raad In te win nen. „Wij zouden graag een vaandel voor onze vereeniging willen", zei man, en nu zouden wij u willen vragen, welke kleuren moeten wij daarvoor kiezen?" „O", antwoordde Tunney, „dat is doodeen voudig, natuurlijk.bont en blauw". DE WEDLOOP DER IJDELHEID Eén van de wenschen, die men heel diep in zijn hart verbergt en altijd verloochent, wan neer de buurman, die daarom nog heelemaal niet buitengewoon scherpziende behoeft te zijn, er op zinspeelt, is de hang naar publiciteit. Dat deze neiging alleen aan onzen tijd eigen is, kan moeilijk beweerd worden, maar dat we bijzondere gelegenheid vinden om in onze samenleving zoo'n hartewensch verwerkelijkt te zien, is een feit. En voor een heeleboel, misschien wel voor alle menschen is bet bereiken van dit ideaal het eenige, dat poëzie aan het leven geeft. Wanneer de schooljongen zijn levensloop baan begint, ontdekt hij dien wensch al. Als hij een jongen van een andere school afrost, ter wijl geen van z'n kameraadjes het ziet, krijgt die heldendaad pas waarde wanneer hij met gerechtigden trots verteltIK.Al gauw ontdekt hij dan, dat dikwijls de publiciteit zonder het feit al voldoende is, om zijn ver langens te bevredigen en hij moet al heel sterk in zijn schoenen staan of bijzonder onnoozel zijn, wanneer hij geen gebruik maakt van het uitbazuinen van niet gepleegde heldenfeiten, om zijn vriendjes te imponeeren. Als hij wat ouder wordt, verandert er niets behalve dan, dat hij om zoo te zeggen wat geraffineerder wordt in het bedotten van zijn medemenschen en geslepener in de wijze, waar op hij al dan niet verrichte heldendaden wereld kundig maakt. In de oude wereld zijn we zoo gelukkig, dat vadertje staat een zeer beschaafde, weinig op dringerige en toch effectvolle uitingswijze ge vonden heeft, zij het niet heelemaal belange loos. Men weet het natuurlijk al; het lintje. Kan men zich gedistingeerder wijze van publi citeit wenschen Zoo'n lintje is stom. Er s'nat niet op geschreven, wat.de gelukkige eigenaar gepresteerd heeft, en dat kan dus buitenge woon veel zijn. Maar juist dat beschaafde zwijgen, de ge heimzinnigheid van den man, die het niet noodig heeft, zijn heldendaden rond te vertel len, omdat een heel klein brokje lint hoe kleiner hoe beschaafder hem plaatst in de klasse van hen, die zich verdienstelijk maken. Onze huren echter, mijlenver over het groote water, staan er niet zoo gunstig voor. Evengoed als hier worden daar heldenfeiten beloond, maar onze traditioneele lintjesregen is in de nieuwe wereld onbekend. De practische zin van de Yankees heeft dan ook liever wat stevigers, iets, waar men aan kluiven kan, des noods het heele leven lang. Vooral een goed bezoldigd baantje valt in den smaak, wat bij iedere presidentsverkiezing te merken is. En kolonel Lindbergh is er om te bewijzen, dat, wie er in slaagde, een in de oogen van het Amerikaansche volk beloonenswaardig feit te verrichten, „binnen" is. Geen wonder, dat vele menschen er dus hun uiterste best doen, om zich zelf en anderen te laten gelooven, dat ze iets bijzonders ge presteerd hebben. Eén van de meest voor de hand liggende manieren is het verbeteren van het een of ander record. Ongelukkig heeft niet ieder de capaciteiten om dat te doen, en dan vindt men maar één of ander record uit. Over wissewasjes als de kweeker van de grootste tomaten, e.d. praten we niet. Die zijn zelfs bij de op de geringste sensatie beluste Yankees al te tam. Honderden uren achter elkaar in de lucht blijven is beter werk; ook de bezitster van de mooiste teenen kan op waardeering hopen. Hoewel een beetje extravagant, erg zot is het nog niet. Iets anders wordt het, wanneer we een wedstrijd krijgen om het record-watermeloen-eten, zooals die voor een paar weken in New York plaats vond, of een wedstrijd voor paren om het record hand-vasthouden te breken. Mary Grasty en Bill Hawkins zijn-er juist in geslaagd ge durende 56 uur elkaar's hand vast te houden, en ze hebben goede hoop, het 72 uur uit te houden in deze hand-greep-Marathon, zooals het geval grootseh betiteld wordt. Want om de prestaties nog „grooter" te laten schijnen, gaat men erg verheven en plechtstatig te werk. Een doodgewone wed strijd voor Amerikaansche begrippen althans om den titel „Most Perfect Girl" wordt met veel poespas van doktoren, metingen, wegingen enz. „gespeeld". Wanneer men er nu nog in slaagt, in de jury mannen met klinkende namen te krijgen, is de winnaar, zoo niet voor eeuwig, dan toch voor een paar weken be roemd, en dat is net genoeg om binnen te zijn. Dan regent het aanbiedingen van biosco pen, varietë's, filmmaatscbappijen etc. en het dubbele doel is bereikt. In den aard van deze record-wedstrijden komt het innerlijk wezen der Amerikanen naar voren; Ausdauer tot in het dwaze, zooals lang- zwemmen, het ongewone, zooals de dominee, die er in slaagde een partijtje te geven met de meeste echtparen boven de zeventig ais gast, het sentimenteele, als in den wedstrijd, waarbij de mooiste Amerikaansche moeder met het mooiste kind gekozen werd, en last not least, échte sportiviteit. Alles met elkaar echter voor een Europeaan niet zoo direct te waardeeren, al zijn we in de laatste jaren al veel gewend. Wie weet, hoe veel Amerikanisme we nog kunnen slikken, voor we er onpasselijk van worden. We worden in dit opzicht al aardig aan den tand gevoeld. (L.) TOT HERSTEL VAN GEZONDHEID Vragen van den heer Albarda Door den heer Albarda zijn aan de ministers van Justitie en van Buitenlandsche Zaken de volgende vragen gesteld: I. Zijn de ministers bereid mede te deelen, of ook aan de Nederlandsche Regeering recht streeks of middellijk, de vraag gesteld is, welke beslissing zij zou nemen op een eventueel verzoek van den voormaligen Russischen volks commissaris Trotzky, om hier te lande ta worden toegelaten, voor een verblijf tot herstel van gezondheid? II. Indien een vraag, zooals sub I is bedoeld aan de Regeering is gesteld, willen de ministers dan mededeeleu, welk antwoord daarop is ge geven? III. Als het antwoord op de vraag, sub J bedoeld, niet toestemmend heeft geluid, willen de ministers dan de overwegingen mededeelen, die tot dat antwoord hebben geleid? Een dame gewond Dinsdagmiddag, tijdens de opvoering van openluchtspel „Ceres", dat met het oog op di jaarvergadering van de Hollandsche Maat schappij van Landbouw te Bodegraven werd ga geven, is een deel van de tribune, waarop onge veer 200 personen gezeten waren, ingestort. Allen zijn er met den schrik afgekomen, me( uitzondering van een dame, die met een voel tusschen planken bekneld raakte, waardoor dil lichaamsdeel vrij ernstig werd gewond. Mei het oog op mogelijk gevaar heeft de politie nof een deel der overige tribune ontruimd. DIENSTWEIGERAARS GESTRAFT Zes maanden gevangenisstraf Ter zake van principieele dienstweigering werd Dinsdag de dienstpl. soldaat F. S. uif Rotterdam, in de treinafd. der lie Art. bri'gadf en de vaandrig J. G. M. v. I. uit Rotterdan, van de le schoolcompagnie van het Se reg, Inf. door den Krijgsraad te 's Hertogenbosch •veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf mei ontslag uit den dienst. MOTOR TEGEN EEN BOOM GEREDEN Toestand van den bestuurder hopeloos Gisteravond is de handelaar in landbouw werktuigen P. T. H. onder de gemeente Roden in snelle vaart met zijn motorrijwiel tegen een boom gebotst. Mot een ernstige hoofdwonde (zijn kin was geheel gespleten) is de man naar het Academisch Ziekenhuis te Groningen vervoerd. Zijn toestand is hopeloos. DE „GRAF ZEPPELIN" Route der hedenavond te beginnen reis FRIEDRICHSHAFEN, 11 September (H. N.). De „Graf Zeppelin" zal, gelijk aangekondigd, vanavond tusschen 11 en 12 uur voor de reis over West-Duitschland opstijgen. Indien da weersomstandigheden gunstig zijn, gaat de reis naar Stuttgart, Hanau, en Siegen naar het Wcstfaalsche industriegebied, waar het lucht schip over verschillende steden zal vliegen, die tot nu toe den „Zeppelin" niet hebben ga, zien. O.a. zal het luchtschip over Remscheidt, Solingen, Elberfeldt, Barman, Hagen, Dordt-, mund, Gelsenkirchen en Recklinghausen vliegenj om vervolgens in Noordelijke richting verdel1 te gaan naar Manster en verder over Bielefeld, Minden en Hannover naar Brunswijk. Indien de beschikbare tijd dit toelaat, zal het luchtschip over Stendal naar Berlijn de reis voortzetten, doch bij gebrek aan tijd wordt bij Brunswijk de terugreis naar Friedrichshafea aanvaard en wel over Maagdenburg, Weimar, Eisenach, Cooburg, Rothenburg en Ulm. TWEE TREINEN OP ELKAAR GELOOPEN Twintig gewonden SOLOTHURN, 10 September (V.D.) Op de lijn SolothumLyss liep een personentrein op een ^gen militairen trein. De locomotief van den personentrein werd uit de rails geworpen. Twintig personen werden gewond; zij moesten zich onder medische behandeling stellen, doch hun toestand geeft geen reden tot ongerust heid. SAN JUAN DE GNADELOUPE OVERVALLEN. Uit Mexico wordt gemld, dat een bende van ongeveer 100 roovers de stad San Juan d-3 Guadeloupe heeft aangevallen. Zij doodden zes inwoners, terwijl een groot aantal inwoners ge wond werd. Na zich van geld en levensmiddelen te heb ben meester gemaakt, trokken de roovers weef terug. Troepen zijn uitgezonden, om hen te achtervolgen. De rechter werd krankzinnig In het Z.-Oosten der Ver. Staten is bet giste- tcn tot ernstige botsingen tusschen cummunis- ten en hun politieke tegenstanders gekomen. Er zouden 16 communisten terecht staan, doch het proces moest worden geschorst, aan gezien zich bij een der rechters teekenen van krankzinnigheid openbaarden. Daarop drongen de tegenstanders der commu. nisten een arbeiderswijk binnen, waar zij de voorbijgangers afranselden en cummunistische litteratuur verbrandden. Voor het huis van een der verdedigers van de cummunisten werd een betooging gehouden, zoodat de hulp der politie moest worden ingeroepen. Drie communisten zijn ernstig gewond. MUITERIJ OP EEN GRIEKSCH SCHIP De kapitein gevangen genomen Te Le Havre is gisteren muiterij uitgebroken onder de bemanning van een Grieksch stoom schip. De matrozen zetten den kapitein go vangen en wilden hem slechts tegen betaling van een belangrijk bedrag loslaten. Hij werd later door de -havenpolitie, die de orde her stelde, bevrijd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 7