te Giessen-Nieuwkerk Eindelijk gerechtigheid, na onschuldig boeten Maastricht. t liberalisme en kinderbeperking. ^rijdag 13 September 1929 Tweede Blad Pagina STAKING TE Waarom ben ik gearresteerd ,DE getuigenverklaringen lijken op een Interessante verhoeren! S\Sn Md«» e«» <"f Rijkheid en saamhoorugheidisgevoel controle wegenbelasting. Z.EM. W. M. KARDINAAL VAN ROSSOM. DE OPENING DER STATEN- GENERAAL. EEN VERGETEN GEMEENTERAAD ALASTRIM. GEKKENHUIS" DE VINDING VAN HET LIJK. vraagt Tennissen. DE DORDTSCHE OFFICIER VAN JUSTITIE GEHOORD. „O MENEER, ZE ZIJN ONSCHULDIG!" VROUW KROON KWAM OP HAAR EERSTE VERKLARING TERUG WAAROM GEEN MAATREGELEN TEGEN VERMEER? In de rede waarmee de heer Kupers als Voorzitter van het N. V. V. de afgevaardig- ^en van de soc.-dem. vakbonden begroette, ?e' hij o-a. inzake de staking aan de Maas- i'ichtsche zinkwitfabriek waarin een 250 Arbeiders zijn betrokken en waarin de so cialisten sterk terroristisch optreden: 4 De aanleLdiing tot diiit stuk feiten strijd in h©t Zuiden is geweest het ontslag, dat aan een aantal ledlen van onzen Falbrtteks- mrbeiderabomid werd gegeven. Ook tn Maas- t-rloht moet het treiurige feit gekonstatoerd j 'Worclen, diat de R. K. Fabrteksakbeiiiders- bond eteh tegenover deze staking heeft ge- steld en die leiders hun uiterste beat doen, ha staking door onderfcruiperij te doen v Mlsfl,ukken. Uit dltt optreden blijkt, diat de K. vakbeweging zidh in het Zuiden 1 hteer te ndoel stelt, onze vakbeweging te bakam.pen, 'dian de belangen der adbeidters Ve dienen. Ik breng van deze plaats een woord van buide voor de vastberadenheid, waarmee de®e stakers, ondanks de geweldige te genwerking, eensgezind in den strijd blij ven ataan. Deze hravourtaal werd mat applaus be groet, maar bravour en applaus samen ma- eh een verkeerde zaak niet goed. Wat is het geval te Maastricht? Ie. Er breekt een „wilde" sitaking uit en Vieze wordt door de socialistische organisa- De erkend en gesteund. 2e- De staking wordt voortgezet hoewel de /aak waarom zij begonnen was intrek- king van verleend ontslag aan een aantal hfbeiders wordt ingetrokken. ^6- Tijdens de staking gaat men dan op- Cehs andere eischen stellen. *e. Men staakt „om loonsverhooging" zon- ^t'r te preciseeren om welke loonisverhoo- Êing. Men breidt de staking uit tot andere 'abrieken zonder dat men eenig goed voor uitzicht heeft. Dit zijn vijf kapitale punten, die strijden Dtet elke gezonde vakvereenigingstactiek- enkel scheidsgerecht zou daarover an- ®ers oordeelen. De heer Kupers kan dat, wil i eerlijk zijn, ook niet. Inplaats het on gelijk van zijn geestverwanten te erkennen, Beeft hij een trap naar de katholieke orga nisatie, die juiist de gezonde vakvereeni- B'ngstactiek heeft hoog gehouden. Wanneer gematigd man als de heer Kupers zóó 0et, wat moet men dan wel nie tvan heet gebakerde „linkschen" verwachten? De liberalen zijn het nog niet eens over kinderbeperking. Mevrouw Wymaemlts I raiicken-Dysermck is een woedende propa- Bandiiste vóór beperking; de heer Belinfante bcht beperking nog onnoodig maar wil, als bood aan den man komt, een staatsver- I°d tegen kinderen; tenslotte komt nu de hoofdredacteur van „De Vrijheid", de hoer 'tan Bolhuis, die ten stelligste ontkent, dat Wetgever het recht of den plicht zou licb- 'J6n .,de edelste uiting der vrouwelijkheid. ®t moederschap die bron van alle ze- Oiistrnatig te belemmeren". Dn deze liberale schrijver vervolgt". i> 4 v. r komt bet ons voor, dat in ons land met zijn hooge indirecte belastingen vooral op die groot® gezinnen drukken, Kijn Tijksinkomstenbelasting, dile twee sa- bienwonende zusters of broeders veeil miu- der belast dan een echtpaar met hetzelfde inkomen, enz. enz. ntet over do geheele Dn ie voldoende rekening wordt gehouden i biet de rechtmatige behoeften der gezin- beu, al zouden wij niet gaarne alle room- desiderata te dien aainzien ondier- fcohrijven. Overbevolking moge een gevaar i (al is het pessimisme van ruim een «euw geleden van Maltlius vrijwel door de f6lten gedagenstraft), opzettelijke hevor- d oring van de gemakzucht en het egoïsme Van jong gehuwden, die „geen kindieren gillen hebben", schijnt ons een veel groo- Gr gevaar, mede om redenen van ehischen Gtl ouitureelen aard. Deze heer is 't dus blijkbaar weer niet met den heer Belinfante. Hij zal ons ?,v°lgende week wellicht" „ons eigen stand- Puhf geven. 1 Ala dait da;n „het" liberale standpunt SVürdt, zijn wij zeer benieuwd. Hoe men de ^fistie ook beschouwen wil, los van den Bbdsdienst, komt men er toch niet. Wij wachten nu op de liberale oplossing Bolhuis. De termijn voor weging opnieuw met een maand verlengd ^anwege de K.N.A.C. wordt gemeld: Öer 8 antw°ord op het verzoek van het Bestuur leen Ned. Automobiel Club tot het ver- ivinf11 van uitstel van den termijn voor vrij- ïeiiiif0 Weëing van automobielen onder amb- h*n toezlcht Is het bericht ingekomen van %au minister van Financiën, dat de termijn Jen»! September tot 14 October a.s. is ver- ihtgt Daar tevens vermeld werd, dat langer fhen ''let meer zal worden verleend, wordt Vote ,dus ten sterkste aangeraden zijn auto- pg el vóór den vastgestelden datum vrijwil- Otn 'ulor ambtelijk toezicht te laten wegen, at6r oponthoud en moeite te voorkomen. Bezoek aan Breda Men meldt ons uit Breda: G-isteren genoot Breda de hooge oer kardinaal van Rossum binnen zijn muren te zien. Om goed 4 uur arriveerde de auto van den Kardinaal aan de grens der gemeente; de lei ding van den tocht was van daar af bij de mo torrijders der politie. Langs den heelen weg was zeer veel belang stelling. Voorbij 't Begijnhof werd uiterst langzaam gereden. In de open poort stonden de Begijn tjes. Hare eerbiedige groet werd op minzame wijze door Z. Eminentie beantwoord. Op het plein van het paleis, waarvan de pau selijke vlag uithing, was een „haie" gevormd door weesmeisjes, allen getooid met de Mis- sievlag; bovendien bevond zich daar een depu tatie van leidsters en catechisten van de K J. V. Mgr. van Oers, vergezeld van den secretaris van het bisdom, den zeereerw. heer Jos. Baeten gingen den Hoogietn Gast ontvangen. Z Eminentie zegende de geknielde „eere- wachtjes" en werd dan hartelijk verwelkomd door Z. D. H. Mgr. P. Hopmans, Bisschop van "hrfidti In de vestibule van het paleis stelde Mgr. Hopmans Z.Eniinentie voor aan de aanwezige autoriteiten, die daarop, geknield, den zegen ontvingen en tot den handkus werden toege- latén. Zooals reeds gemeld werd, droeg het bezoek van Kardinaal van Rossum een intiem karak ter Om goed ze3 uur vertrok Zijne Eminentie weder, uitgeleide gedaan door de genoemde autoriteiten en wederom hartelijk toegejuicht door de menigte, die geduldig had staan wach ten. Tevens een jubileum Evenals ten vorigen jare zal H.M. de Konin gin bij de opening van de Staten-Generaal, ver gezeld zijn van Z.K.H. den Prins en H.K.H. Prinses Juliana. Als een bijzonderheid kan worden gemeld, dat het dit jaar 25 jaar geleden is sinds de ope ning der Staten-Generaal voor het eerst plaats had In de gerestaureerde Ridderzaal, op September 1904. Vergadering van de Eerste Kamer De leden van de Eerste Kamer der Staten- Generaal zijn in openbare vergadering bijeen geroepen tegen Dinsdag 17 September a.s. des namiddags te half vier ure ter benoeming van twee commissies tot onderzoek der geloofs- brieven. De Eerste Kamer vergadert voorts Woensdag 18 September des voormiddags te elf ure. Vergadering van de Tweede Kamer De leden der Tweede Kamer zijn in vergade ring bijeengeroepen op Dinsdag 17 September a.s. des middags te 3 uur. Aan de orde is dan de benoeming der com missie voor het onderzoek der geloofsbrieven en de aanbieding der Rijksbegrooting voor 1930. de HAARLEMSCHE VROEDSCHAP OPGESLOTEN. Eindelijk verlost Er is een tijd geweest, dat de berichten over vergeten schoolkindertjes niet van de lucht wa ren" Toen kwamen er vergeten veldwachters, vergeten arrestanten enz. Haarlem heeft de primeur gehad van een „vergeten" gemeente- Woensdagmiddag had de Raad nog een uurtje geheim vergaderd. De pers was weg, want de vergadering zou niet meer worden heropend, de surveileerende agenten van politie waren weg gegaan en ook de concierge was heen. Toen de raadsleden langs de Pandpoort het Prinsenhof wilden verlaten, bleek deze gesloten. Ook het kleine poortje aan de Zijlstraat was dicht. Met den waarnemend-burgemeester aan het hoofd zocht de Vroedschap toen een uitweg langs da openbare leeszaal, maar ook hier stuit te men op zwaar gegrendelde deuren. De Haar- lemsche vroedschap zat onbarmhartig tusschen de oude historische muren van het voormalig Predikheerenklooster gevangen. Goede raad was duur. Juist dachten eenige raadsleden er aan uit te breken, toen de bewaarder van den Prinsenhof hen kwam verlossen. R. K. HANDELSHOOGESCHÓOL. Het derde studiejaar Op Maandag 16 September a.s. zal de opening plaats hebben van het derde studiejaar der R. K. Handelshoogeschool. Om half elf zal een plechtige H. Mis worden opgedragen door den Zeereerw. Heer dr. P. J. M. van Gils, curator, in de St. Jozefskerk, Heuvel, te Tilburg, Om 2 uur zal de Rector Magnificus in de Koninklijke Liedertafel, Willem Il-straat 29, aldaar, verslag uitbrengen over het afgeloopeu studiejaar. Te Delft Behalve dr. Tliomé werd Woensdag 'n doch tertje van de 'familie D. aan het Oosteinde te Delft, in het gasthuis aldaar ter verpleging opgenomen, als zijnde aangetast door alastrim. Behalve deze twee zijn Woensdag nog twee ge vallen geconstateerd. In totaal worden nu in de barak van het Gasthuis tien lijders aan de ziekte verpleegd Weer vier gevallen te Delft In het gasthuis te Delft werden gisteren vier kinderen, lijdende aan alastrim, in de barak van het gasthuis aldaar ter verpleging opgenomen. ruchtmakende mo lijk veel geld op zak, veertien dagen voor den moord had hij nog duizend gulden ontvangen, dat hij moest verantwoorden. De afrekeningen geschiedden steeds prompt. Op een vraag van den president, zegt T. dat hij wel eens kostgeld voor K. heeft betaald, omdat hij de arme menschen bij wie IC. inwoonden niet de dupe wilde laten worden. Op een vraag van den verdediger, mr. Roo- bol, ontkent get. dat hij ooit geld zou hebben •jangeboden aan de advocaten om getuigen te bewerken. Get. ontkent dit met klem: hij heeft altoos met de justitie willen medewerken om klaarheid te brengen in de zaak. Scherpe critiek op het onderzoek. Donderdagmorgen werd voor het Amster- damsche Gerechtshof een aanvang gemaakt met de behandeling der revisie van het proces tegen J. Teunissen en J. C. Klunder, beschul digd van moord op den spoorwegwachter Jacob de Jong te Giessen-Nieuwkerk in den nacht van 3 op 4 Augustus 1923. Het Hof is als volgt samengesteld: president mr. Joh. M. Jolles; raadsheeren mr. J. Wiarda en W. Boekhoudt; bijzittend raadsheer mr. J. G. Meilink; advocaat-generaal mr. P. M. F. Bauduin; griffier mr. H. E. Vlaanderen. Ver dedigers: mr. D. den Hollander en H. II. Roobol. De zitting begint te kwart over tienen met de gebruikelijke formaliteiten en de voorlezing der acte van beschuldiging. Op de vraag van den president, bevestigt verd. Klundert, dat hij absoluut onschuldig is. Verd. begint aanstonds, op bewogen toon, uit een te zetten, dat hij met den moord niets heeft te malcen. De getuigenverklaringen lijken „op een gekkenhuis", het Is" „onzin". Hij is niet zoo krankzinnig ais werkman, die goed verdient, om zulk een misdaad te plegen. Tijdens de misdaad was hij in dienst van den aannemer Strug. Hij verdiende minstens 40 per week, soms wel eens vijftig of zestig. „Ik ben een man die werken kan, en zal Ik dan een werkman vermoorden". De presideftt tras.Ut telkens rustig terug te keeren tot de vragen. Verd. K. Is nooit te Giessen-Nieuwkerk geweest. Verd. Teunissen was in Augustus 1923 uit voerder bij Strug; hij verdiende een goed loon, ongeveer 50 per week. Ook hij noemt de be zwarende verklaringen, waarop hij veroordeeld is, „krankzinnig". He echtelieden Kroon, Mijntje en Mijnster hebben gelogen, misschien hebben de anderen zich vergist. T. meent, dat zij allen hebben gelogen. Op den avond van 3 Augustus had hij geld *n zalc- Pres.: Een dikke vijfhonderd gulden. Verd.: Ik weet het niet precies meer. Pres.: We moeten het toch onderzoeken. Toch een paar hondeid gulden. Verd.: Dat zal wel zoo geweest zijn. Pres.: Dat geld behoorde u niet toe? Verd.: Ja, Ik had het van Strug voor het uitgevoerde werk. Verd T is nooit te Giessen-Nieuwkerk ge weest, de 'versiagene de Jong heeft hij nooit gekend. Ook verd. K. heeft hem hij zijn weten nooit gezien. Wel heeft hij gezegd, dat hij naar de begrafenis wilde gaan, doch hij meende toen, dat het de haltechef van Giessendam was, die werd vermoord. Den avond van 3 Augustus hebben zij „in gepaste vroomheid" bij de familie Kroon doorgebracht. Aan verd T die in een kost huis te Dordrecht verbleef, werd aangeboden bij de vrouw van Kroon te overnachten. Dit beviel beid. K. niet, hij vreesde voor ver dachte bedoelingen, en daarom gaf hu T. teekens om even met hem mede te gaan. Ztf ziin heiden toen een kwartiertje weggeweest. der lantarens Na een kwartier zijn zij weer der lantarens, in yerd K weet nlet teruggekeerd bij de K precies meer hoe laai U1J kosthuis bij de Bouwmeester s), ze hebben hem verteld dat het half drie was. Verd T- bevestigt deze verklaringen. Mis schien'is het onzin,,dat hij zich heeft laten bang makeir voor de Kroon s, zij zijn misschien even eerlijk als verd. zelf. Omstreeks half een zijn zij naar het kosthuis van K. gegaan waar zij het geld hebben nageteld om te zien, hoeveel er precies was. Met Vermeer is T. naar de Kroon's terug gegaan. Het getuigenverhoor Als eerste getuige wordt gehoord mr M. van Aken, rechter te Dordrecht. Deze heeft in nieuwe instantio de voornaamste getuigen ge hoord, en zal nu de zittingen bijwonen om het Hof voor te lichten. Get J H Tienstra, Inspecteur van politie te Sliedrecht, heeft sclieteteekenhigen gemaakt op de plaats van het misdrijf enz. Ook deze zal de zittingen bijwonen. Get. H. Geudeker, redacteur van „Het Volk 1, met de Kroon's gaan praten. Eerst wist hij geen verklaringen los te krijgen eerst later kreeg hij een briefje omweerbij de K. e.terug te komen. Vrijdag bracht hij zijn eerste bezoek, daarna werd hem verzocht Maandag terug te komen. Maandagavond heeft vrouw Kroon toen het schrift voorgelezen, waarin zij reeds twee jaar geleden haar bekentenis te boek stol (Tg Get C P Stuy, aannemer te Baaru, is een zwager van'bekl. Tennissen, met wiens zuster hij gehuwd is. Get. heeft zich in deze zaak veel moeite gegeven, hij beschouwde 't als zijn levenstaak, deze menschen te rehabiliteeren. Tennissen was in zijn dienst, verdiende min stens vijftig gulden per week. T. had gewoon- DE HAMER STOND RECHT OP TUSSCHEN DEN MUUR EN HET LICHAAM Get. Hendrik Muis, fabrieksarbeider te Har- dinxveld, volhardt bij vroeger afgelegde ver klaringen omtrent het vinden van het lijk. Het lijk lag rustig met de handen op den buik. De hamer stond rechtop tusschen den muur en het lichaam. Get. L. den Toom, spoorwegarbeider te Har- dinxveld, was een van hen, die het lijk von den. Hij heeft niets to& te voegen aan zijne vroegere verklaringen. Hera is niet opgevallen, dat de steel van den hamer los zat. Get. her innert zich niet, dat hij op de kleeren van de Jong naar bloedsporen heeft gezocht. Get. J. P. van Weeden, arbeider te Hardlnx- veld, volhardt eveneens bij vroegere verklarin gen omtrent het vinden van het lijk. Het lijk is op een ladder van get. vervoerd. Get. E. van Hove te Hardinxveld, kan ook niet3 aan vroegere verklaringen omtrent het vinden van het lijk toevoegen. Ook get. J. Dos- terom, wegopzlchter bij de spoorwegen, volhardt bij vroegere verklaringen. Hij legt verklaringen af omtrent den gang van zaken bij de halte Giessen-Nieuwkerk. Het geld werd steeds met den laatsten trein naar Gorinchem gezonden. Het moordwerktuig, de hamer, is van oen ma kelij, die bij de spoorwegen niet in gebruik is. Mr. Roobol vraagt, wie get. verwittigde van den moord. Verd. acht 't merkwaardig dat, waar-Giessen-Nieuwkerk in telefonische verbin ding stond met Gorinchem, Gorinchem niet aan stonds na de ontdekking van het lijk door Kras of wed. De Jong is opgebeld. Men zond een bood schap naar Gorinchem, en telefoneerde eerst na het vertrek van den eersten trein, terwijl het lijk reeds om vijf uur werd gevonden. Get. W. J. A. van Ginkel bevestigt mede, dat de versiagene De Jong aan de halte slechts vijf gulden wisselgeld behield, al het andere werd met den laatsten trein naar Gorinchem gezon den. Op een vraag van den pres., zegt bekl. Teunis sen, dat hij wel eens hij haltes heeft gewoond, en wel bij Hoeven en Liesboseh in Brabant. Dat waren haltes als Giessen-Nieuwkerk. Er werd nooit meer dan enkele guldens per dag ont vangen. Getuige P. van der Gracht volhardt bij vroe gere verklaringen. Een soort hamer als het moordwerktuig kent hij niet, 't is ook geen treinhamer. Get. H. P. te Noo, commies bij de spoorwegen, toentertijd te Gorinchem, bevestigt, dat het geld der halte Giessen-Nieuwkerk steeds naar Gorinchem werd gezonden. De ontvangsten waren te Giessen-Nieuwkerk het grootst van de halten, zelden meer echter dan twintig gulden, Maandag soms iets meer. PRESSIE, STRIKVRAGEN, SUGGESTIEVE VRAGEN Daarna wordt als get. gehoord mr. A. J. Kra- nenberg, subst.-off. van justitie te Dordrecht. Get. is niet van den aanvang in de zaak be trokken geweest, hij was tijdens den inoord op vacantie. Op 22 óf 23 Aug. teruggekeerd was het onderzoek tegen Boxmeer reeds afgeslagen, er is huiszoeking gedaan hij Kras en bij de Kroon's. Op verklaringen van Nigister en anderen, dat de hamer door hen bij K.'s was gezien. Later, in November 1924, heeft get. be vorderd, dat rechercheur Be Jong een onder zoek instelde. Er liepen allerlei geruchten en kwamen bezwarende inlichtingen b.v. tegen Kras, en daarom wilde get. de zaak aan een flink rechercheur opdragen. De Jong bracht, naarmate het onderzoek vorderde, rapport uit. Op grond dier rapporten werd rechtsingang ver leend tegen de Kroon's, Teunissen, Klunder, later ook Vermeer. De eerste vier werden ge arresteerd. Rechercheur De Jong kreeg verlof om de ge vangenen te hooren. Pres.: Acht u dit juist? Get.: 't Was in het belang van het onderzoek. Pres.: Is niet gebruikelijk, wel? Get.: 't Wa3 de eerste keer, dat wij 't zoo deden. Pres.: Welke waarborg bestond er, dat de rechercheur de voorschriften van den rechter commissaris opvolgde? Eigenlijk was dit ver hoor aan de Rechtbank onttrokken. De rech- ter-commissaris kreeg de resultaten van het verhoor, doch hij wist niet, hoe ze waren ver kregen. De mogelijkheid bestond, dat dit resul taten zijn verkregen door pressie, strikvragen, suggestieve vragen Get.: Dat bestaat bij ieder politie-onderzoek. Pres.: Van te voren, doch niet meer bij het juridisch onderzoek. Get.: 't Is geschied in het belang van verdere recherches. Pres.: Herinnert u niet, dat Kroon zijne ver klaringen omtrent den hamer vlak voor de zit ting heeft gewijzigd. Get. weet 't niet zeker meer. doch vermoedt 't wel. Get. herkent den hamer, die toen ook reeds los zat. Pres.: Acht u 't aannemelijk, dat de steel ergens van een werkplaats is weggenomen? Kop en steel passen precies in elkaar. Aohtte u do latera verklaringen van Kroon op dit punt waarschijnlijk, nl., dat hij den steel in de klauw heeft gezet? Get. heeft dit toen niet zóó gerealiseerd. Do hamer is niet aan Kroon teruggegeven, doch door de Rechtbank behouden en niet ver nietigd. Op de vraag waarom dit niet is ge schied, antwoordt get., dat gemeend werd, dat de zaak nog wel eens aan de orde zou kunnen komen. (Hilariteit). De rapporten van De Jong zijn niet aan het dossier toegevoegd, zij werden beschouwd al3 voorlichting van het parket. De verdediging droeg geen kennis van de rapporten. De pres. blijft dan te meer het verhoor door den rechercheur onjuist achten. Voorts legt get. verklaringen af omtrent het eerste terugtrekken harer verklaringen door vrouw Kroon. Zij kwam zeer bewogen bij get., sloeg zich op de borst en riep: „O, meneer, ze zijn onschuldig". Haar optreden maakte op get. den indruk van waarachtigheid. Pres.: Dacht u toen aan de wijze, waarop de verklaring tot stand was gekomen? Get.: Dat weet ik mij niet meer te herinneren. Toen get. dien dag of den dag daarop in de Instructiekamer kwam, hoorde hij, dat vrouw K. weer volhardde bij haar verklaringen. Get. weet niet, of zij in dien tusschentijd den recher cheur De Jong heeft gesproken, doch uit het dossier blijkt, dat dit wel het geval is geweeBt. Get. heeft haar nader ondervraagd, en toen zei- de zij hare verklaringen alleen te hebben inge trokken uit vrees voor Teunissen. Het eerste terugtrekken maakte op get. den indruk van waarachtigheid. De man Kroon krabbelde ook wel terug, doch ntet zoo nadrukkelijk, hij was minder spontaan. De man maakte den indruk, de vrouw na te praten; hij keek altoos vragend naar zijne vrouw. Pres.: Nu beschuldigt de vrouw ziehzelve van meineed. Zij is met u geconfronteerd. Welken in druk maakte zij nu op u? Get.: Ik heb een confrontatie bijgewoond tus schen de Kroon's, Teunissen, Klunder, ook bij gewoond door rechercheur De Jong. Die con frontatie heeft op mij een zeer diepen indruk ge maakt, 't ging er niet erg parlementair toe, vooral tusschen Teunissen en vrouw Kroon. Pres.: Waarom wa? De Jong daar nu weer bij? Get.: Later hebben zij, ook buiten De Jong om, hunne verklaringen gehandhaafd. Voor de confrontatie heb ik vrouw Kroon onder handen genomen. Pres.: Het eerste intrekken maakt op u een grooten indruk. De confrontatie maakte op u ook grooten indruk. Maakte nu de derde faze, waarin de Kroon's zeiden: wij hebben gelogen, zij zijn onschuldig, op u ook grooten indruk Het antwoord van den get. is niet te ver staan. Hij herhaalt alleen, dat de Kroon's ook zonder eenige pressie hunne verklaringen te genover hem hebben afgelegd. Zij beweerden steeds, te hebben gehandeld uit angst voor T. en K. Pres.: Geloofde u aan dien angst? Get.: Die angst is mij steeds ais reden opge geven. Daarna wordt gepauzeerd. GETUIC-E VOND GEEN AANLEIDING TOT VERVOLGING WEGENS MIJNEED Na de pauze wordt de heer mr. A. C. Kronen berg, substituut-officier van justitie te Dor drecht, door de verdedigers ondervraagd. Mr. don Hollander vraagt waarom get. nooit maat regelen genomen heeft tegen ermeer. Get.: Het heeft een punt van overweging uit gemaakt om Vermeer wegens meineed te ver- volgen, ik heb dat echter nog aangezien. Mr. den Hollander: Maar U weet dat Vermeer u herhaalde malen voorgehouden heeft, hoe mis u was met uw vermoedens; o.m. heeft hij u dit in een brief uiteengezet. Vermeer heeft er ia den brief, geschreven toen hij in voorarrest zat, nadrukkelijk op gewezen, dat de Kroons met hun bezwarende verklaringen logen. Een en ander had u toch later aanleiding moeten geven om Vermeer wegens meineed te vervolgen. Waarom deed u dit niet? Get.: Ik vond daar geen termen voor. Mr. den Hollander: U heeft uit de rsprortcn van de Jong kunnen opmaken dat hij daarin wel tien maal gelogen heeft, is u dat niet opge vallen. Zoo beweert de Jong in een geheim rap port, dat Klunder den moord in Culemborg ge pleegd heeft omdat hij toen zonder overjas is thuisgekomen en Presen omdat hij tot alles in staat is (gelach). Mr. den Hollander: Later beweert de Jong weer, dat Klunder dien moord in Culemhorg niet kan hebben gepleegd! In een ander rap port beticht de Jong Klunder weer voor drie kwart van een moord te Apeldoorn en te Drachten Compagnfealleen omdat hij ia de buurt geweest was! Op verdere vragen verklaart get. dat hij on danks alles aan de bezwarende verklaringen van de Kroons is blijven gelooven. Pres.: Hebt u tot de Jong nooit gezegd, dat hij geen kunstgrepen mocht aanwenden? Get.: Ik heb wel gezegd dat hij geen vexa- toire maatregelen mocht nemen. Denk er om, heb ik gezegd, dat ge geen enkelen kunstgreep of zooiets gebruikt. Dan krijgt verdachte Teunissen gelegenheid mr. Kronenberg vragen te stellen. Waarom ben Ik gearresteerd, vraagt hij? Mr. Kronenberg: Op den Inhoud van het dossier. Verd. Teunissen: Noem daar eens lets van! j! -1

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 5