FEUILLETON :G0UDEN HARTEN DE ALASTRIM rr- WOENSDAG 18 SEPTEMBER 1Ö29 DE UITVOERING DER ZIEKTEWET HET R. K. WERLIEDENVERBOND BIOSCOOPCGNFLICT IN HET ZUIDEN. DE WETHOUDERSCRISIS TE jj AMSTERDAM. U Het overleg tusschen de werkgevers- en arbeiderscentrale. OPRICHTING VAN BEDRUFS- VEREENIGIN GEN. Op 13 September j.l. vond plaats liet voort gezet overleg tusscben de werkgevers- en ar- beiderscentralen over de uitvoering van de Ziektewet. Zooals bekend, wordt aan dit over leg deelgenomen door: het Verbond van Neder- landsche werkgevers: Centraal Overleg in Ar beidszaken voor werkgeversbonden; de Alge- meene R.-K. werkgeversvereeniging; het R.-K. Verbond van werkgeversvakvereenigingende Christelijke werkgeversvereeniging; het Neder- landsch Verbond van vakvereenigingen; het R.-K. Werkliedenverbond in Nederland; het Christelijk Nationaal Vakverbond in Nederland. Door ieder dezer centrale organisaties kon nrden medegedeeld, dat door de daartoe be- Toegde instantiën de ontworpen model-statuten van bedrijfsvereenigingen en van een federatie van deze bedrijfsvereenigingen waren goedge keurd. Over deze model-statuten werd defini: tieve overeenstemming verkregen. Besloten werd, dat thans de centrale organi saties ieder afzonderlijk den bij haar aange sloten leden en vakbonden, resp. van werkge vers en arbeiders, zullen adviseeren besprekin gen te openen tot het oprichten van een be drijfsvereeniging voor den betrokken tak van nijverheid, op de basis van het ontworpen en goedgekeurde model. Ter vergadering werden voorts opgericht twee algemeene bedrijfsvereenigingen, waarbij zich zullen kunnen aansluiten al die werkge vers, die geen onderkomen vinden bij voren bedoelde bedrijfsvereenigingen voor een be paalden tak van nijverheid. Een dezer bedrijfsvereenigingen is opgericht door de vorenstaande centrale organisaties van werkgevers en arbeiders, met uitzondering van de Algemeene R.-K. Werkgeversvereeniging en het R.-K. Verbond van Werkgevers-Vakveree- nigingen, de andere door heide laatstgenoemde R.-K. Werkgevers-organisaties met de drie ar- beiderscentralen. Besloten werd, dat het bestuur van de eeist- genoemde algemeene bedrijfsvereeniging zal bestaan uit 6 werkgevers-gedelegeerden en 6 arbeiders-gedelegeerden uit de centralen. Vooi- loopig werd tot voorzitter van het Bestuur van deze algemeene bedrijfsvereniging benoemd de heer E. Kupers, voorzitter van het Nederlandsen Verbond van Vakvereenigingen, en tot secre taris Mr. P. W. J. H. Cort van der Linden, al gemeen secretaris van het Verbond van Neder- landsche werkgevers. Aan deze heeren werd machtiging verleend de ln artikel 91, 1ste lid der Ziektewet bedoelde erkenning als uitvoe ringsorgaan der wet bij den Minister van Ar beid, Handel en Nijverheid aan te vragen. Tot directie van deze algemeene bedrijfsvereeniging werd voorts voorloopig benoemd de directie van „Centraal Beheer", welke benoeming door den president-directeur, Dr. F. E. Posthuma, werd aanvaard. Wat de bestuursconstitutie en werkwijze der andere Algemeene Bedrijfsvereeniging betreft, hioromtrent zal binnenkort een beslissing worden genomen Tevens werden door alle samenwerkende werkgevers- en arbeiderscentralen gezamenlijk opgericht de reeds ontworpen Federatie van bedrijfs vereen igin gen. Het be stuur dezer federatie van bedrijfsvereenigingen zal voorloopig worden samengesteld uit ver tegenwoordigers der oprichtende centralen.^ De samenwerkende centralen adviseeren den werkgevers in den lande nadrukkelijk zich ter voorkoming van teleurstelling te onthouden van deelneming aan eenigen vorm tot uitvoe ring van de Ziektewet buiten bovenbedoeld overleg. MISSIECOLLEGE SINT WILLIBRORDUS. i Het nieuw tijdvak zijner geschiedenis ingetreden. Bet welbekende WffUbrox dus-C allege te Katwijk a.n den Rijn, dat, zooals men weet door de Patens Franciscanen is overgenomen en ingericht tot opleSdings-instituut voor mis sionarissen, is heden het nieuw tijdvak van zijn geschiedenis ingetreden. Gisteren zijn de studenten, 63 in ?;©tal, aan- i gekomen. VAKGROEP HOOFDARBEIDERS. Congres en vergaderingen in 't zicht. Onder leiding van den heer A. A. van Ha- mersveld vergaderde te Utrecht de vakgroep hoofdarbeiders. Vertegenwoordigers waren aanwezig van het R.-K. Werkliedenverbond, den bond van Verzekeringspersoneel en den Handels-, Kantoor- en Winkelbediendenbond. De heer Messelaar, Eindhoven, secretaris van den Nederlandschen Bond van Technici, werd tot secretaris gekozen. Doordat genoemde organisaties belang heb ben bij. de uitvoering der ziektewet werd hier aan ernstig aandacht geschonken. Met voldoe ning werd er kennis van genomen, dat de heer Van Hamersveld, als dagelijksch bestuurslid zitting hebben gekregen in de Middenstands- bedrijfsvereeniging, welke door de vakcentrales met den Katholieken Middenstandsbond is ge sticht. Met betrekking tot de verdere uitvoering zal nader overleg met het Verbondsbestuur worden gepleegd. Aandacht zal worden geschonken aan de aan de orde gestelde Ziekenfondswet. Besloten werd in overweging te nemen het houden van een congres, waarop behandeld zouden kunnen worden da toestanden en ver houdingen, waaronder de verschillende soor ten arbeiders werkzaam zijn. Eveneens werd besloten voorbereidingen te treffen voor het houden van een reeks verga deringen in den lande, gewijd aan de belangen der hoofdarbeiders. Pogingen, ln het werk gesteld om de Katho lieke vakorganisaties van hoofdarbeiders bul ten het Verbond, tot een Federatie hijeen te brengen, vonden hij de bonden niet den min sten weerklank. Met genoegen werd er kennis van genomen, dat enkele R.-K. organisaties van hoofdarbei ders,, die nog niet hij het Verbond zijn aange- sloten, overwegen centralisatie te zoeken in de gecentraliseerde en invloedrijke Katholieke Vakbeweging. R. K. HANDELS-, KANTOOR- EN WINKELBEDIENDEN. Bondsvergadering van „St. Franciscus van Assibië". Maandag hield bovengenoemde hond een bondsraadvergadering in een der zalen van Hotel „De Roode Leeuw", te Amsterdam, on der -voorzitterschap van den heer A. van Ha mersveld. De voorzitter deed verschillende mededee- lingen, o.a. over de actie hij de firma Vroom Dreesmann de onderhandelingen met deze firma worden de volgende week voortgezet over de propaganda Inzake het handelsonder wijs voor de winkelbedienden; over de verga dering van de hoofdgroep hoofdarbeiders van het R.-K. Werkliedenverbond; over de gehou den vergadering van de Middenstands Onder linge (bedrijfsvereeniging), waarop de bonds voorzitter, de heer A. van Hamersveld, die door het R.-K. Werkliedenverbond als gedele geerde van de vakgroep hoofdarbeiders is aan gewezen, zich de functie van vice-voorzitter zag toegewezen. Van de ingekomen schrijvens van de afdee- lingen Amsterdam,Den Haag en Rotterdam, inzake de aanstaande bestuursverkiezing en het afnemen van een examen van de candida- ten voor gesalarieerd bestuurder, werd de ver gadering mededeellng gedaan. De vergadering besloot unaniem vast te houden aan haar vorig besluit, zoodat zij het standpunt van het bondsbestuur blijft deelen. Bij de bespreking over de financiën, deelde de voorzitter mede, dat de accountant de ad ministratie en het beheer over de maanden Juli en Augustus 1929 heeft gecontroleerd en in orde bevonden, Daarna vterd de begrooting aan de orde ge steld. Met de voorgestelde nieuwe contributie regeling ging de bondsraad met op 1 na alge meene stemmen accoord. Dan werden diverse posten besproken, waarna de begrooting werd goedgekeurd. Hierna kwam in bespreking de beschrijvings brief van de a.s. bondsvergadering. NED. IND PORTLAND CEM.ENT. Naar wij vernemen zal de Nederland3ch Indische Portland Cement Maatschappij over het afgeloopen boekjaar een dividend uitkeeren van 6 (5) pet. IN SEPTEMBER 112 ZIEKTEGEVALLEN MET 5 STERFGEVALLEN. Van 8 tot en met 14 September weer zeven gevallen van encephalitis na inenting. In de week van 8 tot en met 14 September 1929 zijn In de gemeente Rotterdam waargeno men 18 gevallen. Er kwamen geen gevallen voor bij het personeel of bij de patiënten der ziekenhuizen. 2 personen zijn aan alastrim ge storven. Vanaf 1 September 1929 kwamen voor 45 ziekte- met 5 sterfgevallen. In de gemeente Delft breidt de ziekte zich uit. Er werden daar -waargenomen 46 gevallen en 6 gevallen in het aan Delft onmiddellijk grenzende gedeelte van Rijswijk, zonder sterf gevallen. Voorts zijn in dezelfde week de volgende ge vallen ln andere gemeenten waargenomen: Amersfoort 1, 's-Gravenhage 1, Overschie 1, Schiplulden 1, Poortvlled 1, Heerdo 1, Tiel 1. Totaal-generaal vóór de maand September 112 ziektegevallen met 5 sterfgevallen. In de week van 8 tot en met 14 September 1929 werden zeven gevallen van encephalitis na inenting ter kennis van het Staatstoezicht op de Volksgezondheid gebracht. In de week van 8 tot en met 14 September 1929 werden afgeleverd door de entstofinrich ting te Amsterdam: koepokstof voor 217.404 personen; te Rotterdam voor 17.044 personen (waarvan 298 vaccinaties en 6.584 revaccinaties in de koepokinrichting) en *-e Groningen voor 3.965 personen. Totaal dus voor 238.413 per sonen. Te Delft weer 16 nieuwe gevallen. Men meldt ons uit Delft: Het venduhuls wordt van heden af geslo ten. De mogelijkheid bestaat dat dit huis wordt ingericht voor kinderen, lijdende aan alastrim. Bezoeken aan patiënten in het Oude en Nieuwe Gasthuis worden alleen toegestaan voor die zieken wier toestand dit noodzakelijk maakt. Hedenmorgen Waren er weer 16 nieuwe ge vallen. DE ONTPLOFFING OP DE „BARENDRECHT". Niet voldoende zorg besteed. HOE DE RAMP VEROORZAAKT KON ZIJN. Men herinnert zich het ernstig ongeluk, dat op 11 Mei van dit jaar het Nederlandsche stoomschip „Barendrecht" trof in de nabijheid van Casablanca. Op ongeveer 6 mijl buiten de kust ontstond een heftige ontploffing op de stookplaats. De ontploffing maakte vier slacht offers, n.l. den tweeden machinist L. Offerman, den derde machinist M. L. Lammers, den stoker W. Hamer en den tremmer P. de Ridder werden gedotad. Gisteren wiard deize zaak onderzocht door dien Raad voor de Scheepvaart. De kapitein van. de „Barendrecht" bevestigde voor dén Raad de feiten zooals deze ln de scheepsverklaring waren opgenomen. Vervolgens werd gehoord de toenmalige eerste machinist van de „Barendrecht". Deze verklaarde o.a., dat de donkeyketel hij vorige gelegenheden, waarbij hij gestookt werd, geen enkele afwijking vertoonde, terwijl de ketel ook niets bijzonders vertoond had. De machinist kon zich dan ook thans nog niet verklaren, hoe de ramp kon zijn veroorzaakt. Tenslotte werd gehoord de heer Weber, technisch ambtenaar hij het Stoomwezen, die den ketel van de .Barendrecht" het laatste had nagezien in Augustus 1928. De donkeyketel toonde toen een gelijkmatige afname van het binnenwerk en de steenen, maar bevond zich overigens ln goeden staat. Hoewel deze getuige zich geen voorstelling van de oorzaak van het ongeval kon maken, achtte hij het mogelijk, dat het ketelwater te laag was afgespuid. Eenige leden achtten het een fout, dat de gouvernementskringen ontbraken, doch deze toestand bestond reeds, toen deze machinist aanboord van de „Barendrecht" kwam. De waarnemend hoofdinspecteur van de Scheepvaart de heer van 't Haaff, begon met zijn deelneming uit te spreken met de nage laten betrekkingen der slachtoffers. Hij meende, dat de verantwoordelijke persoon niet voldoende zorg had besteed, aan den toe stand der veiligheidskleppen, de oorzaak van het ongeval kan zoowel zijn het stoken van een te hooge spanning ais te lage waterstand van den donkeyketel, mede veroorzaakt door het niet voldoende afsluiten van de spuikraan. De 'Raad zal nader uitspraak doen. Geen overeenstemming. DE STRIJD BLIJFT VOORTDUREN. Zaterdag heeft de Verseniging van Noord- Brabantsche en Limburgsche gemeenten voor gemeenschappelijke filmkeuring een ledenver gadering gehouden, ter bespreking van de voor stellen welke in de laatste conferentie tusschen het bestuur dezer vereeniging met het hoofd bestuur van den Nederl. Bioscoopbond, onder voorzitterschap van den heer D. van Staveren, voorzitter der Centr. commissie voor de film keuring, zijn gedaan. Naar wij vernemen is in deze vergadering het door het hoofdbestuur van den Nederl. Bioscoopbond gedane voorstel van de baud gewezen. Dit voorstel komt hierop neer, dat de na- keuring der films voor de zuidelijke gemeenten in eerst instantie in centraal verband kan ge schieden, en dat de afgekeurde en niet door de Centr. nakeurimgscommissie geziene films, voor zoover door belanghebbenden gewenscht, plaatselijk kunnen worden nagekeurd. Door de afwijzing van dit voorstel duurt het bioscoopconflict in het Zuiden voort. STAKING VAN BASALTSCHIPPERS. Een kwestie om de schippersbeurs te Lemmer. Onder de basaltschippsrs te Lemmer, die voor de firma Schotanus te Harlingen van Lemmer uit basalt vervoeren, is gisteren een staking uitgebroken. Zij eischeu bevrachting over de schippersbeurs die thans ter plaatse in het leven is geroepen. Bij de staking zijn twintig binnenschippers betrokken. STAKING AAN EEN WATERLEIDING- WERK. Aan de werken van de Zuid-Limburgsche Wa terleidingmaatschappij, ter hoogte van de ge meente NIeuwstadt (L.) hebben de arbeiders, ia dienst van fr. Wilson uit Dan Haag, gestaakt. Heit geschil loopt over de uitbetaling der in het landelijk contract vastgestelde loonen. DE STAKING TE GORCU.M. POSTERIJEN, TELEGRAFIE EN TELEFONIE. „ZEEMANSVROUWEN HET EINDE. Er wordt nog steeds onderhandeld. Men meldt ons van werknemerszijde: De staking op den Rijksweg te Gorcum duurt onveranderd voort. Maandag J.l. is een aantal werkwilligen op deze rijkswerken begonnen. Nadat door het bestuur van den Bond de werk willigen met het conflict en andere omstandig heden ln kennis waren gesteld, hadden die arbeiders hot werk beëindigd en zijn op den- zelfden dag naar hun woonplaats teruggekeerd. Het werk ligt nog volkomen stil. Tusschen de aannemers, de Gebr. Hoynek, te Arnhem en den straatmakersbond worden onderhandelin gen gevoerd om tot een oplossing te geraken. Opbrengst in de maand Augustus. De diensten der Posterijen, Telegrafie en Telefonie hebben over de maand Augustus 1929 opgebracht respectievelijk 3:837-776, 677.894 en 1.502.481, tegen 3.852.427, 659.682 en 1.316.122 over dezelfde maand van het vorige jaar. In totaal bedroeg de opbrengst over de eerste S maanden van 1929 respectievelijk 31.900.075, 5.161.287 en 19.006.259 tegen 31.868.995, 4.995.186 en 17.798.559 in 1928, terwijl de raming over de eerste 8 maanden van 1929 be liep resp. 31.596.729, 4.797.667 en 15.723.600 Bij eene gelijkmatige ver deeling over de maanden van het jaar van ongelijk vloeiende inkomsten, zou de opbrengst over Augustus be dragen hebben resp. 3.983.469, 690.834 en 2.057.952 en over de eerste acht maanden 31.655.S53, 5.108.043 en 16.300.012. Een Nederlandsche film. Naar man ons mededeelt zal binnenkort een aanvang wenden gemaakt mot liet ver filmen van Bouber's „Zeemansvrouwen" onder regie van den heer H. Kleimaan, waarbij het Ensemble Bouber medewerking zal verleeuen. ROMAN VAN L EDHOR üit -het Duitsch vertaald door J. M. v. I-I. 54) Waarom heb je die afschuwelijke verant woording op je go'ad .'tl mengde zich nu Irma Schrniitsdoi'f in het gesprek, terwijl zij haar tremen niet kon bedwingen. Carmen zou graag hit haar eigen vermogen hebban willen terug- ibetalan, wat die kleine te veel van zijn groot- Vader zou gekregen hebben. Dus daarom noemde je hom eien erfenisroover! Ik wil niets hebben; Ewald kan alles hou- iden, bracht Hellda met slepende sitem uit.. Met 'moeite scheen hij zijn gedachten te verzamelen, jen nu keek hij op, eigenaardig groote oogon, jvroemd en als ia. een andere wereld starend. IDaarbjj viel zijn blik op Aldemhofem en hij tromp daarbij in een. Waarom ibent n hier? vroeg hij haperend «n trachtte tevergeefs aan zijn stem eenige vast heid te geven. Zijn blik dwaalde verder, alsof ?>ij nog iemand in de kamer zoebt en met een ferae t van schrik sprong hij op uit zijn stoel. -Ewald! wat is er met hem gebeurd? Hij jts dood dood! Het was of zijn stem nog niet flood haar op het stefrbed had gekust, feondeir klemboon was zij koud en hard. Hij handelde naar dn sofa toe en boog zich over gst levenloos», koude lichaam; hij streek miet ^Üu hand over het kille voorhoofd van den tnaap en zei op dezelfde manier: Wat hebben ze jou, kleinen engel, gedaan, dat je nu bier ligt! Koe is dat toch gebeurd? Met deze vraag wendde hij zich tot den opper- houvester, die diep-bewegen den jongen man on afgebroken. bad gadegeslagen, wiens geest ver lamd scheen dooir een bekentenis, die hem in zijn diepste innerlijke liacl getroffen. Wear vloog barones Carmen op. Jij bent zijn moordenaar! Waarom vraag je naar den bekenden weg? Hellda keek haar aan, giroot, niet hegrijpend en blijkbaar drong de waive beteekenis van die woorden niet tot hem door. Waai- is 'hij aan gestorven? vroeg hij weer aan dien opperhoutvester. Hij is vergiftigd, heeft man mij gezegd. Vergiftigd!? Lichte ongeioovigheid teek en-de zich af op Hellda's gelaat. Wie had dat vergift en wie haatte dien kleinen jongen? vroeg hij, alsof hij zijn ongeioo vigheid wilde verdedigen. Jij en jij alleen! schreeuwde de barones met schelle stem. Jij bent de moordenaar ik zal het bewijzen! De assessor haalde de schouders op, onver schillig; de bedreiging scheen geen invloed op hem te hebben. Of begreep hij de aanklacht niet? Een vaste hand legde -zich op Aldenhofen'a arm en de stem van den dokter fluisterde hem in het .oor: Ean stervende verlangt naar u. Wilt u even in de kamer hiernaast komen? Dieip aangedaan gaf de opperhoutvester gehoor aan het verzoek en weldra stond hij voor een tweede stervenssponde, waarop Eva Dolling haar laatste oogenblikken doorbracht. De oude houtvester zat hevig snikkend ineen gebogen op een stoei naast het bed van zijn stervend kind. Zijn grijze hoofd was gebogen op de borst en de diepe smart was leesbaar op zijn door weer en wind geharde trekken. Anna lag over haar zuster heein-gebogen en bedekte haar gezichit met kussen; haar smart was grenzenloos. Eva's brekende oogon openden zich nog een maal wijd, toen zij den opperhoutvester ont waarde, wiens komst zij met de laatste haar restende krachten had verlangd Ik moet u nog spreken, fluisterde zij met zwakke stem. Blijft u, tot.alles is afge loopen? Het is mijn laatste verzoek? Wilt u? Aldenhofen knikte toestemmendzij'n oogen schemerden vochtig, toen hij neerkeek op het meisje, dat blijkbaar hevige pijnen leed, doch met bo v en menschel i j k e zelfbeheerschimg haar lijdien verzweeg om den aeilit erbl ij ven d sn een door geen jammeren gestoorde herinnering na te laten. En is er niets van bekend, die die af schuwelijke misdaad begaan heeft? vroeg hij. Dat weet God alleen, snikte Anna. De melk stond ln bet prieel, toen Ik met den kiemen baron binnen kwam. Alleen de assessor stond er bij, toen ik met den jongen bezig was. De assessor ia onschuldig, fluisterde Eva nauwelijks verstaanbaar. Zij maakte een bewe ging, die den opperhoutvester dichter hij riep. En Ruth? vroeg ze met moeite. Ruth wordt mtfn vrouw. Ik houd ontzet tend veel van haar en ik zal haar in eere houden. Een liühtende straal scheen uit de blauwe sterre-oogen te lichten en toen parelden twee tranen op de blauwachtig gekleurde wangen. God spare haar en haar geluk! kwani hleit als een zucht van haar lippen. Mijn reke ning met God heb ik zoo juist in orde ge maakt. de pastoor is net weg.zeg Ruth goeden dag Een lange blik nam afscheid ram Alden hofen, bij wfen nu pas een vaag gevoel op kwam, dat hij misschien voor dit meisje meer geweest was, dan (hij ooit gedacht had. Vader en zuster kwamen nu weer dichter bij het sterfbed en bescheiden hield Aldenhofen zich meer op den achtergrond. Maar toen liet groote, heilige oogen bi i kwam, dat eenmaal komen zal voor ieder msnsch, toen: trokken de brekende ™es- oogen hem weer. naar het sterfbed en zijn hand was het, die zij nog omklemd hield, toen de dood haar op het sterfbed had gekust. Da jonge morgen goot een overvloed van gouden licht over het vredige gelaat van Eva Dolling en speelde met de schaduwen van re klimopbladeren, die een ongrijpbare guirlande van schaduwen hingen om het wittejioodsbed. Aldenhofen liep naast den dokter van Be- back door het bosck -naar de stad terug. ZwiJ gend en ernstig, zooals zijn gewoonte geworden was, ging hij recht voor zich uit ziende i ei der. De dokter was buitengewoon spraakzaam: Geen redding mogelijk arsenicum! De werking was snel en verschrikkelijk! Een in gewikkeld geval overigens wat denkt van den assossor? Nooit' Die is tot zoo iets laags niet in staat, antwoordde Aldenhofen, sneller spre- kend dan zijn gewoonte was. Mljnhear de opperhoutvester, u bont wel erg vlug met uw getuigenis. Nlelt in staat ja ziet u maar hier spreken de hartstochten em woordje moe. U hebt zelf zijn elgenaardi- gem toestand gezien; dat zonderlinge van zijn manier van doen on zijn oagemblikkelijke be kentenis. Dat hij later zoo verwonderd was bateekent niets. Hij had tijd gewonnen om zich met dien toestand vertrouwd te maken en daarom veranderde hij vaat tactiek. Dat zijn eigen zuster hem aanklaagt, maakt hem nog meer verdacht Dat hij zoovaei belang heeft bij den dood van dat kind denkt u niet, dat dat een woordje meespreekt? O. waarde heer, er zijn wel geva^egi De overeenkomst op een program bereikt. Na de gistermiddag gehouden etndbespre- king is het overleg tusschen S.D.A.P., de R.K., A.-R. en V. D.-fracties over de vorming van het nieuwe college van B. en W. tot stand gekomen op een gezamenlijk program. Dit program bevat de volgende punten: A. Bouw van 1000 woningen, als gedeelte lijke uitvoering van een algemeen plan van woningbouw; stelselmatige opruiming van krotten, waarvan vermoedelijk afbraak van 10.000 woningen noodig zal zijn. Verhuring van deze woningen aan gezinnen wier inkomsten onvoldosnde zijn om een dekkende huur te be talen tegen een gemiddelde huur van ongeveer 4 gulden per week. Zulks met aanvrage van rijksvoorschotten en bijdragen volgens de Wo ningwet. B. Voortgezette bevordering van woningbouw door verocnigingon op den voet der Woningwet of, indien noodig, met garantie van de gemeen te; zulks mede ter voorziening in de woningba- i hoeften der groote gezinnen. C. Vervanging van het armenhuis door een naar de eischen des tijds ingericht gebouwen complex voor ouden van dagen. D. Uitbreiding van het aantal waschhuizen, badhuizen en zweminrichtingen. E. Zorg voor en bevordering van openlucht- onderwijs; zorg voor en bevordering van aan vullend onderwijs (handel- en en nijverheid- onderwijs). Zorg voor en bevordering van voor bereidend onderwijs. Ten aanzien van de subsi- dieering van het bijzonder voorbereidend onder wijs zullen de bestaande onbillijkheden worden weggenomen. F. Krachtige uitvoering van het raadsbesluit betreffende de markt en de markthal voor den groothandel; uitvoering van het raadsbesluit tot stichting van een ma Rhal voor den klein handel. G. Voortdurende b_ betreffende de voorziening in de voor :te levensbehoeften in overleg en in samenmng met de organi saties der betrokkenen of zoo noodig, door zelf standig ingrijper van de gemeente. H. Nauwlettende waakzaamheid voor het behoud van het stodssclioon. Stelselmatige be hartiging der stadsontwikkeling. In geval van een en ander bevordering van de spoedige tot standkoming van een gemeentelijk en gewes telijk uitbreidingsplan. Krachtige uitvoering van het boschplan. Omhoog brengen van de spoor verbindingen om Amsterdam. I. Bevordering van de medezeggenschap van gemeentepersoneel. J. Voortgezette zorg voor de bestrijding der werkloosheid. Op dit program hebben zich zooals gemeld de aan het overleg deelnemende partijen ver- eenigd. Wat het standpunt der R.K. fractie betreft, kan worden medegedeeld, dat deze van oordeel was, dat wanneer het program haar zou kun nen bevredigen, op de basis van dit program een college zou moeten worden gevormd, dat mogelijk zou blijken. Van deze fractie is voorts de gedaahte uitgegaan, om het nieuwe college te doen bestaan uit 5 in plaats van 6 wethou ders. Het nieuwe college zou bestaan uit drie so ciaal-democraten, een R.K. een A.-R. en een Vrijz. Democraat. Over de personen die door de fracties onder ling zullen aangewezen worden, stond gister morgen nog niets met zekerheid vast. Ook de R.K. fractie had te dien aanzien nog geen be slissing genomen. Wel ochter kan met zekerheid worden ge zegd, dat in geen geval mr Romme, die positief daarvoor bedankt heeft, in aanmerking komt. COMMISSIE VAN BEROEP VOOR ONDERWIJS. Door de Vereeniging van R. K. i" lere f-ryUr wijzers in het Bisdom Haarlem .;nge- wezsn tot lid van de Commissie van voor de dekenaten Leiden, Noordwijk en Zoetenvou- da de zeereerw. pater mr. E. van der Helm O.F.M., directeur van het Missiecollege Sint Willibrord te Katwijk aan den Rijn. zelfs kinderen hun eigen ouders vermoord hebben En de ouders hun kinderen! vulde Alden hofen aan met een eigenaardige uitdrukking in zijn stem. Zeer zeker! Wat bedoelt u daarmee? Aldenhofen drukte zijn hand tegen zija voor hoofd. God vergeve het mij, maar «r komen zonderlinge gedachten In mijn hoofd op. En denkt u, dat men Hellda in ernst iets ten laste kan leggen? Waarachtig wel! haastte de dokter te ant woorden. De omstandigheden zijn erg bezwa rend voor hem. Hij was enkele oogenblikken ongezien bij dat glas melk hij alleen had voordeel van den dood van dat kind! Hij is al zoo goed als veroordeeld, als hij zijn on schuld niet klaar en duidelijk bewijzen kan. Maar dat glas.melk was voor Ruth be stemd voor juffrouw Walden bedoel ik, voegde hij er voor de duidelijkheid bij en weer kwam die gedachte in hem op van den vorige a avond hij den sofa met het lijkje van den jongen er op. Zou dat vergift voor haar be stemd zijn gerwieest? U bent geen scherpzinnige rechter, baste vriend; weet u dan niet, dat Hellda wat drin ken voor zijn neefje vroeg? Ja, hij voegde er zelfs bij: hij schijnt dorst te hebben. Wait lag er dan meer voor de band, dan hem de melk te geven, die daar klaar stond? (Wordt vervolgd), j

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 3