1 1 0iSj@S KROL m j|h|HEöl i Tweede 8!ad HiT NIEUWE PARLEMENTAIRE J4AR W^'sdag 18 September 1929 Pagina 1 t BU REGENBOOG Sin 11 111111'J1' BENOEMINGEN. UIT DE STAATSBEGROOTING. HULDEBETUIGINGEN AAN WIE HEENGINGEN BONDSDAG VAN ST. FRANCISCU5 DE RIJWIELBELASTING. DE ALASTRIM, DE LIEBERMANN-AFFAIRE. Z.EM. W. M. KARDINAAL VAN ROSSUM. ipWMH' Er is niets meïkwaardigera tlan de üiiteenlcopende beschouwingen te lezen over net program van de nieuwe regeering. Indien het niet zoo tragisch was en de Verpolitieking van de politiek beteekende. zou men het grappig kunnen noemen, dat 'daden zoo nu en dan vierkant het tegen overgestelde beweren. En het is duidelijk, Cat hier de partij-bril de dingen gekleurd laat zien. Eenerzij da staan de Katholieke bladen: men kan zeggen dat zij tevreden zijn over het Fegeeringsprogram. Het" program is veelzijdig en toont werk lust; het ademt een christelijlcen en democra- tischen geest; het is positief-sociaal en niet reactionair in de koloniale politiek; dat zijn zoo wat de Katholieke meedingen over het Program en men is 't er over eens, dat, als hiet „de slimme politiek" het hoogste woord Voert, maar de wensch werkzaam te zijn in het belang van het land, wij een vrucht bare parlementaire periode tegemoet kunnen gaan. De protestantsche biaden laten ook een Vriendelijk geluid hooren. De troonrede wordt vrijwel onderschre ven door de „Standaard", het blad is bevre digd „als het n.l. het vertrouwen mag koes teren, dat steeds duidelijker moge spreken hoe aan de toegezegde maatregelen van wet geving en bestuur ten grondslag zullen ge legd worden de beginselen, waarvan de Troonrede wel is waar zwijgt, maar die wij niettemin bij een Kabinet van deze samen stelling als drijfkracht, verwachten. Anders toch zou de aanhef van deze Troonrede niet in zoo duidelijken toonaard gezet zijn." De a.r. „Rotterdammer" is zeer tevreden over het program van „een kabinet, dat niet de politiek-neutrale zóne zoekt, en het terrein van de beginselen mijdt", doch dat onbe schroomd zijn program voor de komende Periode ontwikkelt. En ook de c.h. „Nederlander" is tevreden; dit blad noemt de troonrede een belangrijk staatsstuk. Merkwaardig genoeg staat tegenover deze Uitspraken de heele linksche pers met een ongeveer tegenovergesteld oordeel. De liberale „Nieuwe Rotit. Crt." voor wie de tijd van medêzeggingschap in het staats bestuur voorbij is, noemt de troonrede „een hagenoeg geheel leeg stuk". Veel erger kan het al niet. Maar het lib. „Handelsblad" maakt hat vvat minder vreeselijlc en noemt de troonrede oltechts" van toon en bewoordingen. „Extra- Parlementair" van inhoud. Dit blad erkent royaal, dat er op sociaal gebied „een program wordt uitgestippeld" dat werk aan den winkel zal brengen. De sociale plannen, die hier worden aangekon digd, zoo constateert het blad droevig, beant woorden uiteraard meer aan het ideaal, dat de R K. Staatspartij voor oogen zweeft, dan aan liet onze. Ja, de tijd van de liberalen is voorbij. De „Telegraaf" erkent met ons. de inter nationale, koloniale en sociale lijn in da troonrede, waarvan de lezing „een aange namer indruk" maakt dan in de vorige Jaren. En dan krijgen wij onze socialistische vrienden. „Het Volk" noemt do troonrede „een Plager ezeltje"; als dit blad de sociale para graaf had geschreven, zou deze veel en veel lieer hebbentoegezegd. Maar doen is Wat anders dan toezeggen en wij vinden be loften lie niet gehouden kunnen worden. Politieke zwendel. In de „Voorwaarts" legt. de heer Sannes or nog een beetje dikker op. Deze schrijver Het spoken; hij ontwaart „de hand van de Geer en Colijn" en gewaagt van „ontgooche ling in teleurstelling voor de Katholieke arbeiders". Wij weten met zekerheid, dat de beer t-olijn lit Hern aal' niet geraadpleegd is over J'el regeeringsprogram; deze kan dus veilig ''Uiten bespreking blijven. Maar voor den heer Sannes is de troon- 'Wie nu eenmaal een „staatsstuk van con servatisme en niet durvende democrat! Maat de vuist op de borst en zegt: „wan- Poor de S.D.A.R. er toe overgegaan zou zijn Piot de Staatspartij tezamen te regeeron, Pan zou zij niet met vage leuzen in de vlag '•oe hebben gekozen, maar dan zou zij P'' tien hebben gesteld van zoodanige bctac- ■o'iis, dat, ten minste de sociale woorden Vau het katholiek verkiezingsprogram \v<-,r- ■jkhcid zouden moeten worden. Vat. velen katholieken onwelkom zou zijn P' eest en de eenheid dei Staatspartij mis s en i n gevaar zou hebben gebracht." t sociaal program van het Kabinet is zoo kwaad; het. valt aan bijna alle bla- U' op. Maar de socialisten willen blijkbaar p:T| ,en „die de eenheid' mi de Staatspartij" p gevaar brengen. Erne boeren bobben de bedoeling de staat- ^Pfidige macht van de Katholieken te ver ijzelen. Meneer Sannes wordt bedankt voor -P' vriendelijke medcdeeling; zoolang de -,0(Tulisten met dergelijke lieflijke plannen Sons ons bezield zijn, is sa"'•werking ot hen beslist uitgesloten. <5*— fei ('e bisschop van Haarlem, heeft een Darocllie f e LifiPi?. nrurfvrT^Tif' nn /levr- /Ion ito) ot e parochie te Lisas opgericht, onder den van de H.H. Engelbewaarders en benoemd hie den Weleerw. Pastoor dezer nteuwf N. a. Sen ten i- v m i OPENING VAX HET HIECWE PAMHjE .li BXTAlIiti JA AH b.g.ult de Koningin, vergezelt van den Prins en de Pri.ises, zich t traditionecle ceremonieel naar de Grafelijke Zalen op het Binnenhof. DE EINDCIJFERS. Voorloopig geen belastingverlaging. De begrooting voor 1930 wijst voor den ge wonen dienst aan in inkomsten 621 3 22 911 in uitgaven 611.982.091, zoodat "een "batig saldo is geraamd van 9.140.120; voor den kapitaaldieust in uitgaven 96.753.370, in ont vangsten 27.770.638, zoodat het nadeelig saldo bedraagt 6S.982.732. De geheels dierst geeft dus een nadeelig saldo van 59.842.612. Het batig slot van den gewonen dienst vordt gereserveerd als „een spaarzamelijk gevuld stootkussen om den schok van 1931 op te vangen", zooals de Minister van Financiën het uitdrukt. In 1931 n.l. zal de nieuwe wet op de financieele verhouding tusschen het rijk en de gemeenten in werking treden, welke groote offers zal vergen van 's Rijks schatkist. Van belastingverlaging kan in den eersten tijd dan ook bezwaarlijk sprake zijn. DE KAMERS HERVATTEN HAAR TAAK. De ongewone drukte rond het Binnenhof, dat nog zoo pas in zijn vacantierust was gestoord door de Haagsche Conferentie, bleef aanhouden Dok nadat de plechtstatige opening in de Rid derzaal had plaats gevonden. In dichte rijen verdrongen de belangstellenden zich als altijd voor de vergaderzalen, ten einde te trachten een plaatsje te bemachtigen op de publieke tri bunen. Voor zoover dat bij do officieele samenkomst der beide Kamers nog niet geschied is, plegen de dames-en lieeren deze spaarzame minuten te gebruiken om elkander hartelijk te verwel komen en met de nieuwelingen onder hen ken nis te maken. In de Tweede Kamer biedt de minister van financiën de Rijksbegrooting aan met het uit spreken der daarvoor geijkte formule. Voor het overige beperkt men zich bij deze eerste ver gadering der nieuwe Kamers (voor de Eerste ICamer geldt dit uiteraard slechts de helft der leden) aan beide zijden van het Binnenhof tot het benoemen van commissies, die de geloofs brieven der pas-gekozenen hebben te ónder- zoeken. Voor een overzicht geeft een en ander nau welijks stel'. Als de ad interim-overzichter, in deze regelen aan het woord, bij zoo'n kamerzitting van twintig minuten nog de kans krijgt voor eenige overpeinzing, dan is het om zich lichtelijk on veilig te vo-clen op het tribuneplekjo, vanwaar twee zijner voorgangers nu tegelijk den sprong naar beneden gewaagd hebben; de een om plaats te nemen achter de Rcgesringstafel, de ander om in de rij te treden der honderd uitverko renen, vertegenwoordigend het NcdsriandSche volk. Hot eenig uitzonderlijke va-n het geval in de Tw.e-edie Kamer was thans wel -die knusse rede. waarmee voon-ziitter Schaper (officieel ais tijde lijk praeses in zijn traditioneel en rok, gunstig afstekend bij minister de Geer, die zijn bood schap namens Hare Majesteit kwam brengen in een lichtgrijs colbertje) o.m. in hartelijke woorden herdacht de niet teruggekeerde loden, die eigener beweging, dan wel slechts „min of meer vrijwillig" hun mandaat ter beschikking stelden. In het bijzonder den katholieken nestor der kamer jhr. mr. A. O. F. van Sasse van Ysselt, dien hij prees als een juridisch zeer bekwaam afgevaardigde, welke echter zich nooit met ju risterij ophield en den christelijk-historischen voorman dr. J. Th. de Visser, die veertig jaar lang een „sieraad van het parlement" was èn als minister èn als kamerlid. Bij het nadrukkelijk applaus, dat uit de Ka mer deze hmde-wo orden onderstreepte, zal on getwijfeld de héele perstribune zich van harte aansluiten. Ook in den senaat vormde soortgelijke her denking het eenig memorabele. Daar. aan vaardde baron de Vos van Steenwijk den voor zittershamer over 't college, dat „in kli ode mate «jjir t.Tèekeneiide plaats is go.., in nemen" in ons volksbes-taan. Aan de waardeerende herdenking van de genen' die niet meer in het seniorenconvent terugkeerden, de heeren Colijn, pas naar hst Lagerhuis gedeserteerd, Croles, Franssen, de Wit, de Muralt, Reymer en Lindeijer ging een huldigend afscheidswoord vooraf aan den pas afgetreden voorzitter, barozi van Voorst tot Zoorst, die drie lustra als zoodanig Voltooide en wiens onverpoosde werkzaamheid evenveel lof toekomt als zijn onpartijdige, strakke en toch gemoedelijke leiding. Een staaltje van die gemoedelijkheid onder vonden wij persmcusehen, toen na afloop der zitting een klein gezelschap tribunisten zijn opwachting,maakte bij den oud-praeses, die ook ,.de pers" wen sell tö dank te zeggen voor de van haar ondervonden medewerking en syrnpa thie. Het bleek n.l., flat den heer van Voorst tot Voorst nog altijd „dwars" zat een uitbran der, dien hij nu vijftien jaar geleden tot de perstribune had moeten richten en met m'litaire rondborstigheid excuseerde hij zich, destijds niet anders te hebben kunnen handelen Omdat zijn medeleden hem er toe presten. De eerlijkheid vordert de tegen-verklaring, dat „de pers" (.althans een harer vertegenwoor digers) allerminst vrij uitging! Met een warmen handdruk namen wij af scheid van den krassen veteraan, die ondanks zijn S3 ja-rea jiiibt Maandag voltoohl in zijn nog kaarsrechte gestalte de belofte met zich schijnt te dragen van een nog veel-jarige vruchtbare werkzaamheid als lid van onzen Senaat. De Eerste Kamer ward verdaagd tot heden morgen 11 uur; de Tweede Kanoer zo-u vermoe delijk morgenmiddag \weor bijeengeroepen worden. „Over Rome en Assisie naar Calvaric". „St. Franciscns" is de korte naam der Veree- niging van R. K. Spoor Tram-, Van Gend Loos- en A.T.O.-matinon-geheelonthouders i.n ons land. Zij houdt evenals „St. Raphael", ieder jaar iiaar Bondsdag. Dezen kieer te 's-Bosch op Zondag 22 September. Naar Rocmsch gebruik begint de dag met een H. Mis, r..i. in dn Capu- cjjnenkerk om half elf. De „Schola Cantorum" der Paters zal deze plechtigheid met liturgische gezangen opluis teren, en onder de H. Mis, door den Bondsad- viseur Pater Ildefonsus, op te dragen, zal een toespraak gehouden worden. Na de H. Mis heeft er een rondwandeling plaats door de stad, met vaandels en muziek. Het Koninklijk muziekkorps van „Goulmy en Baer" zal den stoet vergezellen. Om half twee heeft de groote vergadering in de R. K. Werkliedenvereeniging plaats. Daar treedt als spreker op Pater Arsenius, Minder broeder-kapucijn, met het ond-erworp; „Over Rome en Assisië naar Calvarië". De vergadering wordt door zang eil muziek opgeluisterd. Opbrengst in de maard Augustus. De rijwiclbclasuiing heeft in Augustus blij kens opgave in De Staatscourant 2.952.287.59 opgebracht. Hieruit blijkt dat voor 1.180.915 rijwielen de verschuldigde belastingpenningeoi zijn voldaan, die naar men weet per 1 Augustus moesten worden betaald. Oolf te Maassluis. In de gemeente Maassluis dost zich een geval van alastrim voor bij een werkman, die te Delft werkzaam was. Daz persoon is ziek uit Delft naar Maassluis gekomen en heeft zich onder behandeling van zijn huisdokter gesteld. Naar wij vernemen doet de overheid alles, om in te grijpen. In hooger beroep voor bet Gerechtshof te Amsterdam Do zaak Lieberman zal op 12 November en volgende dagen voor het gerechthof te Amster- dam in hooger beroep worden behandeld. Verdedigers zijn mr. T. A. Kokosky en.... Duys. EEN TREFFENDE PLECHTIGIIEH TE WITTEM. De Kardinaal dient de H. Priesterwijding loe. \V i 11 e m 17 September. In de oude kloosterkerk van Wittem, dat kleine, fijne harokkerkje, dat in zijn zwierig lijnenspel en weelderige ornamentiek nog zoo zuiver de sfeer van ons kerkelijk leven van vóór twee eeuwen heeft bewaard, en dat door Kardinaal Van Rossum bij den bouw van het nieuwe klooster zorgvuldig .als een juweel in liet.complex .der nieuwe gebouwen werd gevat, heeft zich' heden een histörisché gebeurtenis voltrokken. Immers, dit was v.pqr de eerste -maal, dat- een Kardinaal in Nederland de priesterwijding heeft toegediend' en de jonge priesters' zullen aan dezen voof hen onvergetelijken dag later nog deze kostbare herinnering bewaren, dat zij de eenige vijf priesters zijn, die door Nederlands Kardinaal werden gewijd. Maar ook voor din Kardinaal zelf is het een dag van zoete herinnering. Immers, aan dat zelfde altaar, in diezelfde kerk, al die jaren on veranderd gebleven, lag hij zelf voor vijftig jaren aan de voeten van den bisschop neerge knield. om de priester waardigheid te ontvan gen. Met grooten nadruk heeft de Kardinaal de wijdingspleehtigheden verricht en. hoewel die meerdere uren in beslag .namen, was er van vermoeienis bij' den Kardinaal geen spoor te zien. - in verband met het feest der congregatie, die alle rectoren en vele paters naar V/ittem had doen komen, namen aan de plechtigheid der handoplegging tijdens de priesterwijding een veertigtal priesters deel. Na het ontbijt, dat de neomisten naar ge woonte met hun familie in het klooster nuttig den, werden de wijdelingen door den Kardinaal op zijn kamer ontvangen. HET BEZOEK AAN ROLDUC. Witte m, 17 September 1929. Hedenmiddag heeft de Kardinaal zijn rust oord Wittem alweer verlaten om het mooie college van Rolduc bij Kérk rade op de grens van Nederland, dat daar zich verheft als een burcht van Katholieke beschaving, eer bezoek te brengen. Op het lommerrijk voorplein van het Col lege, waar de vele-eeu wen-oude, verweerde toren der Abdijkerk epn stemming geeft van romantiek, had de ontvangst van den Kardi naal door het leerarencorps en de leerlingen van Rolduc plaats. Bij aankomst op het terrein werd de Kar dinaal, die vergezeld was van zijn secretaris en bovendien van den Provinciaal der Re detnptoristen den hoogeerw. pater L. Wouters, bij wijze van verrassing door een militaire eerewacht van de studenten ontvangen. Terwijl de hooge gast op zijn zetel plaats nam, onder de tonen der harmonie, meer dan overstemd door het gejuich der leerlingen, trad allereerst uit den kring der studenten de jongeheer R. Wubbe naar voren om den Kardinaal een ruiker bloemen uit dsn Rol- ducschen bloementuin aan te bieden en om daarbij een fraaien en in gebonden stijl ge houden zegenvvensch uit te v.p eken. De directeur van Rolduc, de Hoogeerw heer Ant. van de Venne nam hierop het woord Eminentie, zoo sprak hij, ik behoef U zeker niet te zeggen, dat heel Rolduc, het leeraren corps en dez- de schare van Katholieke jongelingen, i. .uvvezigheid binnen de Rul- ducsche muren up hoogen prijs stellen In derdaad wij beschouwen den dag van Uw be zoek als een dag, die met gouden letters ge schreven sitaat in Roldue's annalen. Pas kort zijn de studenten van hun vacautie teruggekeerd en daarom moest deze ontvangst eenvoudig zijn, doch zij is daarom niet minder hartelijk gemeend. Oprechte vreugde maakt zich van ons mees ter, U te begroeten als hoogen Kerkvorst, doch niet minder als den rusteloos zwoegenden lei der van het Katholieke Missiewerk. Gode zij dank, is bij onze leerlingen de missiegeest vaardig geworden en daarom hoop ik, dat uw bezoek voor onze jongens een spoor slag zal zijn om dien ijver nog te versterken. De directeur sprak daarna zijn voldoening uit, dat dit ICardinaalsbezoek geschiedt in tegenwoordiglieid van den Hoogeerw. pater Wouters, als lid van de Congregatie van den AUerheiligsten Verlosser, welke sinds onheug lijke tijden mot innige handen verbonden was met Rolduc. Met een „Lang leve de Kardinaal" besloot de directeur. Enthousiast klonk dan driewerf, ondersteund door de studentenharmonie: „Lang zal Hij leven" ter eere van den Kardinaal. Toespraak van den Kardinaal. I Dan nam de Kardinaal het woord Ik dank u. zoo zeide hij, zich richtend tot de studenten, voor de hulde, welke gij mij hebt willen brengen. Het is mij een waar genoegen, in uw midden te zijn, in het alombekende, alom- geroemde Rolduc. Ik bedank u voor uw goede wonscken en kan daar niets beters aan toe voegen dan dat uit u, Jongelingen, mannen mogen gevormd worden naar Gods Hart, van diep geloof, maar ook van actie, mannen, die de gaven, welke God hun schonk, weten te gebruiken tot grootmaking van Zijn heiligen Naam hier op aarde. En als ik hier tusschen u zit, denk ik aan het woord van Joannes Chrysostomus, dat er niets schooners hier op aarde is. dan het jongelingshart te beelden naar Gods idealein. Ik bid God, dat Hij mannen onder u moge opwekken, om vele zielen voor God te winnen. Daarna deelde de Kardinaal onder groot ge juich den studenten mede, dat ter gelegen heid van Zijn bezoek het verdere deel van den dag aan recreatie zou zijn gewijd en dat zij bovendien nog een halven vrijen dag zouden krijgen. Tot slot, zóó eindigde de Kardinaal zijn toe spraak tot de studenten, heb ik voor u nog een kleinen raad: hebt veel godsvrucht tot de H. Maagd, neemt tot Haar uw toevlucht bij uw studie en bij gevaren voor uw deugd. Alle leeraren van het Collegp werden hier na aan Z.Em. voorgesteld. Ook was aanwezig de deken van Kerkrade, de Zeereerw. heer J. IV. van Ormelingen. In de Abdijkerk werd dan een irört oogen- blik gewijd aan stille overdenking, waarvoor dit Indrukwekkend bouwwerk zich zoo bijzon der laent. Terwijl de Kardinaal op het priesterkoor had plaats genomen, zong het zangkoor onder dood- sche stilte het prachtige Ecce Saeerdos van dr. A. Meyer, waarna de muziekleeraar, de organist van het College Pierre Zeyen, de „Marche Pontificale" van Lemmens liet hooren. Zegenen-d verliet de Kardinaal hierna de kerk, terwijl de organist de „Marche Solem- nelle" van Maily speelde. Z.Em. verbleef hierna eenigen tijd in de bis- schopskanier van het College. HET BEZOEK AAN KERKRADE. Vanaf het College begaf de Kardinaal zich naar het moderne Ziekenhuis van Kerkrade, het Sint Jozef's hospitaal, stichting van de Eerw. Zusters van het Goddelijk Woord van Steyl. Het bezoek aan Kerkrade .was waar schijnlijk niet zoo bekend geworden. Toch stond bij den ingang van het gasthuis nog een aan tal belangstellenden den auto van den Kardi naal op te wachten. Hier verwelkomde de directeur-geneCs-fieer dr. A. Willemse het hooge gezelschap, waarna in de hal de ontvangst plaats had door het bestuur, door ongeveer 80 Zusters en een aan tal patiënten. Uit naam van regenten. Zusters en patiën ten richtte professor van der Mühlen zich tot den Kardinaal om Hem te verzekeren, dal hij de vele duizenden, die overal door Nederland den Kardinaal op Zijn triomftocht, welke ko ningen Hem kunnen benijden, ook zij ziin geweest, die hier, in den dienst der Charitas werkzaam, dagelijks hun offer brengen aan de lijdende menschheid. De Kardinaal dankte niet eenige hartelijke woorden en riep Gods zegen af voor het werk, dat hier verricht wordt. Zijn groote vermoeidheid liet den Kardinaal met toe. de inrichting te bezichtigen. Maar bij het veriaten van het Hospitaal informeerde Z.Em. zeer belangstellend naar het werk, dat hier verricht wordt door de Eerw. Zusters van Steyl. s3 Er is geen deugdelijker middel voor hetverkrijgen en behouden =5. van een fraaie Huid van Handen en Gelaat, dan V ooo» V vOO* j£t. - ML\elKE Kgjj Doereen 10-60 en 90 ct Tube 80 ct. ridiiucn en ueiaai, aan 27771 VMSDG 11

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 5