FEUILLETON GOUDEN HARTEN wêSê^ÊL DONDERDAG 19 SEPTEMBER 1929 ONZE VLOOT. EIEREXPORT NAAR ENGELAND COMMISSIE MOBILISATIE SLACHTOFFERS. DE RIJKSWERF WILLEMSOORD. ZIEKEN EN GEWONDEN TE VELDE DE NED. EIERPRODUCTIE. DE RIJKSGEBOUWENDIENST HUISVESTING VAN PROCl XE BESTUREN. AFSLUITING EN DROOGMAKING DER ZUIDERZEE. ZORG VOOR DE ONGEHUWDE MOEDER EN HAAR KIND- TEGEN HET MOND- EN KLAUW ZEER. f -*■ n -t -- j -> A U H.. A v A-/*»-- GEESTELIJKE VERZORGING. Reorganisatie van het Instituut. De weoschelijkheid is gebleken om het insti tuut der geestelijke verzorgers bij de vloot te reorganiseeren. Tot nog toe waren gelden toe gestaan voor drie geestelijke verzorgers (thans twee aanwezig) die belast waren met de behar tiging van de geestelijke belangen van het in Nederland dienend personeel der zeemacht. Voor de varende vloot werden daarnevens geestelijken uitgenoodigd om tijdens de rei- 'zen der oorlogsschepen die belangen waar te nemen. Zij ontvingen daarvoor een toelage. Aangezien laatstbedoelde personen meerendeels slechts eenmaal een reis medemaakten, duurde het geruimen tijd, voordat zij zich in de hun jvreemde omgeving aan boord hadden ingeleefd en contact met de bemanning verkregen, ter wijl na afloop van de reis de door hen opge dane ervaring verder voor de marine geen vruchten meer afwierp. Mede om aan deze bezwaren tegemoet te ko men wordt het gewenscht geacht om het me devaren op te dragen aan de geestelijke ver zorgers die als zoodanig zijn aangesteld. Ten einde den arbeid aan den wal tijdens de insche ping voortgang te doen hebben zal het alsdan noodig zijn te beschikken over twee Protes- tantsche en twee R.K. geestelijken. Twee hun ner (een Prot. en een R.IC Geestelijke) zullen dan te Den Helder en de twee anderen te Vlis- slngen werkzaam zijn terwijl zij om beurten zullen inschepen. Bij deze reorganisatie zouden aan den te- genwoordigen vlootpredikant, wat zijn practi- schen denst betreft, andere eischen moeten, worden gesteld, dan waartoe hij zich heeft ver- bonden. Vóór zijn benoeming werd n.1. met hem overeengekomen dat hij niet aan boord der oorlogsscbepen zou medevaren. In verband hiermede ligt het in de bedoeling om bij bet tot stand komen van de nieuwe regeling hem wachtgeld ton te kennen. Oud-minister Aalberse als voorzitter benoemd. Naar wij vernemen is, alhoewel het rap port van de commissie In zake de mobilisat'e- slaehtoffera zoo goed als gereed is en dus vrij spoedig tegemoet kan worden gezien, de heer nr. P. J. M. Aalberse toch nog benoemd tot voorzitter van deze commissie in de vacature die ontstaan was, doordat mr. dr. L. N. Dec kers opgetreden is als Minister van Defensie. Een zoo economisch mogelijke productie. Het wordt door den Minister van Defensie noodig geacht, na te gaan in hoeverre outillage en werkmethodem der Rijkswerf te Willemsoord zijn gericht op een zoo economisch mogelijke productie. In verband hiermede is contact gezocht met iemand, die meermalen belast werd met de inrichting van groote particuliere bedrijven en fabrieken en die bereid is gevon den ook ten aanzien van de organisatie van het bedrijf der werf te Willemsoord van advies te diénen. Het is de bedoeling dezen adviseur daartoe gedurende eenigen tijd (b.v. twee jaar) op arbeidscontract werkzaam te stellen. De wereldoorlog heeft geleerd. Tijdens den wereldoorlog heeft de groote verscheidenheid in het geneeskundig materieel van de verschillende oorlogvoerende landen, zeer tot nadeel van de gewonden en zieken, groote moeilijkheden opgeleverd. Het internationaal Instituut voor de norma- liseering van geneeskundig materieel stelt zich ten doel het brengen van meer eenheid in het geneeskundig materieel voor te bereiden. Op de begrooting wordt een subsidie van 350 voorgesteld om in navolging van vele andere landen dit instituut financieel en moreel te steunen in zijn streven naar ver betering van het lot van gewonden en zieken te velde. RIJKSSUBSIDIE VOOR DEN CONTROLE-DIENST. Deeleming aan het Intern. Pluimveecongres met tentoonstelling te Londen. In verband met de in Engeland bestaande wettelijke bepalingen ten aanzien van den in voer van eieren in dat land, zullen in ons land maatregelen getroffen moeten worden voor het geven van waarborgen ten aanzien van den uitvoer van Nederlandsche eieren. Daarom zal een contróle-dienst worden inge steld, welke echter, naar het zich laat aan zien, aanvankelijk zonder Rijkssteun wellicht niet zal kunnen plaats hebben. Met het oog op de voor de volkswelvaart zoo groote beteekenls van onzen eier-uitvoer bestaat voor het ver- leenen van dien steun alle aanleiding. Daar voor zal vermoedelijk 20.000 noodig zijn, zijnde dit het bedrag dat eventueel van Rijks wege ten hoogste zal worden bijgedragen tot bestrijding van de kosten van bovenbedoelde controle. Het ligt in de bedoeling zoo noodig te zijner tijd dit bedrag bij suppletoire begrooting aan te vragen. •- In 1930 zal te Londen een Internationaal congres voor pluimveeteelt worden gehouden. Gelet op de groote beteekenls van de Engelsche markt voor onzen eierhandel en daarmede voor onze pluimveeteelt, wordt het door de regeering noodzakelijk geacht, dat ons land op doeltreffende wijze zoowel aan het congres als aan de daarmee gepaard gaande tentoonstel ling deelneemt. In de kosten van deze deel name zal van particuliere zijde voor een be langrijk deel worden bij gedragen. Uitbreiding Rijksinstituut, voor Pluimvee-teelt. Op de begrooting wordt een bedrag van 16.000 6500 meer dan voor 1929 werd toe gestaan) aangevraagd voor dekking van het tekort op de exploitatie van het Rijksinstituut voor pluimveeteelt. En wel op de volgende gronden. m het buitenland en voornamelijk in die landen, waarheen Nederlandsche eieren wor den uitgevoerd gaat men zich steeds meer toeleggen op de pluimveeteelt. Wil ons land zijn plaats, welke het thans op de Internatio nale markt inneemt (in 1926 werd voor een waarde van ongeveer 80 millloen gulden eieren uitgevoerd), behouden, dan zullen ten aanzien van onze pluimveehouderij die maatregelen moeten worden genomen, welke het mogelijk maken aan da dreigende concurrentie het hoofd te bieden. Tot die maatregelen behoort uit den aard der zaak toch bet nemen van proeven In het belang van dB eterproduotie. En ook omdat in ons land de belangstelling in de pluimvee houderij steeds groeiende ls, worden aan het Rijksinstituut voor pluimveeteelt eischen ge steld, waaraan slechts door uitbreiding van het bedrijf van het instituut zal kunnen wor den voldaan. Echter kan alleen dan, tot die noodzakelijke uitbreiding worden overgegaan, indien de tot nu toe verleende Rijkssteun wordt verhoogd. Daarom is 6500 meer aan gevraagd. PROEFNEMINGEN OP LANDBOUW GEBIED. Voor wetenschappelijke proefnemingen is op de llegrooting voor 1930 weer een bedrag van 21.460 aangevraagd ten einde geiden beschikbaar te hebben voor credieten aan con sulenten, die met het oog op de omstandigheid, dat het vraagstuk van de bemesting vcu de weilanden op den voorgrond is getreden, in verband daarmee tot uitgebreide proefnemin gen moeten overgaan. Voorts zijn bedragen aangevraagd tot het toekennen van subsidies voor de oprichting en exploitatie van proeftuinen en tuinbouw-voor- beeldbedrijven te ScboondijkeWestdorpe SmallingerlandSchoteriandVinkeveen Gorinehem, Ooststcllingwerf en Noordbroek VRIJE UNIVERSITEIT. In het gebouw voor den Werkenden Stand heeft gistermiddag prof. G. Oh. Aaldons het recto, nat overgedragen aan prof. H. J. Pos. Da civiele actie tegen architect van Drecht teruggenomen. NA DE MALVERSATIES TE LEIDEN. EEN VERGOEDING WEGENS PROCESKOSTEN. Zooals men weet was bij de Tweede Kamer een adres aanhangig van G. van Drecht, architect te 's-Gravenhage, tegen wien door den Staat in verband met malversaties bij den ziekenhuisbouw te Leiden een civiele actie was ingesteld. Dat adres hield in een onderzoek te doen instellen in het algemeen naar de wijze, waarop adressant in 's Lands dienst bij den Rijksgebouwendienst werkzaam is geweest en in het bijzonder naar beweerde wederrechte lijke handelingen, waardoor hij in 1919, 1920 en 1921 schade aan den Staat zou hebben be rokkend. Eenige maanden geleden heeft de Regeering inlichtingen op dit adres verstrekt, aan het slot waarvan werd opgemerkt, .dat, nu ten op zichte van den heer Vrijman is aangenomen, dat persoonlijke bevoordeeling uitgesloten moet worden geacht, ook de civiele actie tegen den heer van Drecht kan worden ingetrokken, in dien althans de heer Vrijman verklaart, dat alle- gelden, welke aan den heer van Drecht zijn ter hand gesteld, aan hem zijn afgedragen of ten bate van den Staat zijn aangewend. Het resultaat van een en ander is geweest, dat thans de Staat de civiele procedure tegen den heer van Drecht geheel heeft terugge nomen, alle tegen hem gerichte beslagen heeft opgeheven en tenslotte aan van Drecht een vergoeding heeft gegeven voor diens proces kosten. Zooals men zich herinneren zal, had het Gerechtshof te 's-Gravenhage reeds eenige jaren geleden den heer van Drecht geheel vrij gesproken - van een te dezer zake tegen hem ingestelde strafvervolging. Voor nieuwbouw uitgetrokken bedragen. Het op de begrooting voor den nieuwbouw van huisvesting van de provinciale besturen in totaal aangevraagde bedrag ad 319.575, kan als volgt worden gespecificeerd: 1. Inrichting van een ambtswoning van een van de Commissarissen der Koningin, 20.069. 2. Slöttermijn verbouw paviljoen „Welgeio- gen" te Haarlem, f 10.000. 3. Annuïteit in zake aankoop door 't Rijk van het aan de provincie Gelderland toebo- hoorende pand, bestemd voor ambtswoning van den Commissaris der Koningin 11.757. 4. 3e termijn bouw van een nieuw gouver nementsgebouw met ambtswoning te Maas tricht, 200.000. 5. Ie termijn verbouw gouvernementsgebouw te 's-Hertogenboscb, 25.000. 6. Exploitatie-verbeteringen provinciale gou vernementsgebouwen, 45.000. Da oorspronkelijke raming van 300.000 voor den verbouw van het paviljoen „Welgele gen" te Haarlem, zal, In verband met bijzon dere voorzieningen, waarvan de noodzakelijk heid eerst bij de restauratie aan bet licht is gekomen, met een bedrag van 30.000 wor den overschreden. Er dient op 1930 alsnog een' eindtermijn van 16.000 te worden aangevraagd voor den ver bouw van de provinciale griffie te 's-Graven hage. STICHTING BIJZONDERE SCHOOL TE OOSTVOORNE. God. Staten van Zuid-Holland hebben, met vernietiging van het besluit van den gemeente raad van Oostvoorne, d.d. 12 Januari 1929, be slist, dat de gevraagde medewerking tot stich ting eener bijzondere school, uitgaande van de Vereeniging voor Christelijk Nationaal School onderwijs te Oostvoorne, alsnog door die ge meente moet worden verleend. ROMAN VAN I. EDHOR 55) Dit het Duitseh vertaald door J. M. v. H. XVII. Het was ln dein middag van den volgenden dag, toen Ruth, gevolgd dooir den trouwen Frledel, haastig de steenen trappen van Alden- hofen's hui# afkwam. De verwarring en de treurigheid in de hout vesterij van Doiling hadden haar hoogtepunt bereikt, want het gerecht en de politie uit de hoofdstad vam de provincie waren gekomen om alles op te nemen em zooveel mogelijk in lichtingen in te wtanen en verhooren af te nemen. Verschaidtme nieuwsgierigen uit Be- bach hadden zich gevoegd bij de vel# bekenden vam. de familie Dolling; ieder wilde wat ver tellen, maar nog veel meer te weten komen. Baromee Goeroe en Irma Schmidtsdorf hadden ook in de houtvesterij moeten verschijnen, waar de kleine Ewald nog precies eender op den Sofa lag. Een medelijdend gemompel ging door de aanwezigen: baar eenig kind. Haar eigen broer do moordenaar! Ruth had die woorden gehoord en daarop moeten vernemen, dat Anna precies het ver loop van Eet gebeurde moest vertellen. Ondertusscheu was het middag geworden em mevrouw Blum had Ruth aangeraden, met ^aar miee naar huls te gaam. Ik blijf hier, was alles wat het meisje geantwoord had. Ik mag je niei alleen laten. Maar ik blijf; ik wil weten, of men het waigan durft Hellda aan te klagen, riep Rutih met een treurige uitdrukking in haar stem. Maar beste kind, ik moot naar huis. Je wilt me toch niet in moeilijkheden brengen? Laat Friedol dan hier blijven, smeekte bet meisje, terwijl zij haar arm op den schou der van die oude dame legdie. Als bet niet anders kan, goed dan. Ik kom, zoo gauw als ik de uitkomst van bet veoir-onderzoek weet, verzekerde het rneiSj v ernstig. En dié uitkomst kwam al heel spoedig. Het onderzoek leverde zooveel bezwarende aam- wijzingen voor den assessor op en alles kwam zoo onverwacht, dat Ruth doodsbleek werd. HetUda moest onmiddel'ijk gevang»"'" "genomen worden en nog denzelfaon dag zot. J ln de gevangenis worden opgesloten. De aanwezigen vertrokken; men haastte zich naar huls om het nieuws aan bekenden en vrienden te vertellen. Ruth echter vloog door het bosch, geen se conde gunde zij zich om uit te rusten. Hoofd schuddende volgde Frledel haar, denkend aan de waarschuwing steeds bij haar te blijven. In de marmeren gang van het huis kwam het dienstmeisje haar tegemoet. Zoo juist is mejuffrouw uw znster met den postwagen gekomen, dealde zij mede, blij een goede tijding te kunnen brengen. Verstrooid koek Ruth om zich heen. Hier in dien 3»lon, als 't u blieft. Het meisje hield reedis de deur open en als door een nevel zag Ruth haar stiefzuster, die met uitgespreide armen naar haar toekwam. Mevrouw Blum stond lachend naa-st haar en was ongetwijfeld begemmon te vertellen van dat eigenaardige voorval, waar Iedereen vol van was, maar pftotseling had zij opgehouden. Ruth! riep Anna; ben je niet blij, dat ik hier ben? Zwaar legde Ruth baar arm om-den hals van haar stiefzuster. Straks.... later..... ik kom direct weer terug, zei ze dof. Eü reeds stond zij weer op den drempel. Waar ga je naar toe? Ik ga naar Aider, li of c-nut moet hem direct spreken. Wacht even, ik ga met je mee. Nu niet, Anna..-- Ik bid je, \v* mij mot hem alleen.... geheel alleen.1 Ruth ijlde de kamer uit en liet de twee anderen in grenzelooss verbazing achter. Zij snelde de trap op. Onstuimig rukte zij de deur vau den groenen salon, open en nu zij op den drempel er van stond schrikte zij terug. Alle bescheidenheid en verlegenheid aan jonge meisjes eigen, was bij de haar bestormende gedachten geweken, ja zij had zelfs over het feit dat zij zoo ongevraagd deze kamer binnen trad nog niet eens nagedacht, maar nu was zij, itn plotselingen schrik blijven staan, want Aldenhofen stond, de armen over de borst ge kruist midden in de kamer: hij had haar dus hier verwacht. Weet je, Lotihar.... weet je het? Hij knikte met zijn hoofd. Hij was erg bleek en zijn oogen hadden een vochtig en glans. En weet je, wat ik nu doen moet? Hij wierp een ombsacbrijfelijken blik op het meisje, daarna hoog hij diep zijn mooiem, don keren kop, alsof hij zijn eigen doodvonnis onderteekende. Ilt dank je.... ja, ik dank je. Toen was het weer stil in de met pronk stukken overladen kamer, slechts het wilde jagen van eien onrustig kloppend hart was zacht waarneembaar door het vertrek. En nu zonk Het overschrijden der kostenramingen. PLANNEN VOOR 1930. In de Memorie van Toelichting tot het wets ontwerp tot vaststelling van de begrooting van Inkomsten en uitgaven van het Zuiderzeefonds voor het dienstjaar 1930 geeft de Minister van Waterstaat een uitvoerig overzicht van de be rekeningen der Zuiderzeewerken, die telkens echter werden overschreden en steeds hoo- ger werden. De Minister kan zich niet ont trekken aan den indruk, dat, niettegenstaande de uitvoerige gegevens, die ten vorigen iara door de Regeering zijn verstrekt, een gevoel van onvoldaanheid is achtergebleven over de gebleken overschrijding der ramingen en dat, hoezeer men van meening is gebleven, dat het werk moet worden voortgezet, het vertrouwen, dat men ln de voorbereiding van deze werken meende te mogen stellen, dreigt in gevaar te komen. De Minister betoogt, dat in den loop van een 15-tal jaren telkenmale wisselende cijfers voor den. dag kwamen, gevolg van de omstandigheid, dat de voorbanden zijnde gegevens ook telkens wisselden en men nochtans niet een zoodanig verband daarin kon aantreffen, dat stijgingen of dalingen van de onderscheidene begrootin gen met een behoorlijke mate van betrouwbaar heid konden worden voorzien; ook de oorlog heeft hier zijn invloed doen gelden. Mocht men dan nu de verzuchting willen slaken, dat ook de thans laatstelijk verstrekte gegevens wel weer in enkel opzicht niet geheel juist zouden kunnen blijken, dan kan daarin een grond van waarheid liggen, maar daar nevens worde bedacht, dat de periode, die thans valt te overzien, veel korter zal zijn dan die, welke tusschen voorbereiding en uit voering is gelagen, zoodat de mate van be trouwbaarheid der verstrekte cijfers belangrijk verschilt van de vroegere. Is dus mogelijk, dat zloh nog eenige verhooging der kosten daar gelaten verzwaring van de aan de werken te stellen eischen zal voordoen, voorshands valt niet te verwachten, dat de ramingen zul len worden overschreden. Voor de sluizen beoosten Wieringen, waar van de bouw vermoedelijk ln 1930 gereed zal komen, wordt een bedrag van 6.800.000 noo dig geacht. Voor de sluizen op het Kornwer- derzand, waarvan de voltooiing in 1931 kan worden tegemoet gezien, wordt 5.400.000 aan gevraagd. Het eiland op het Breezand zal in dit begrootingsjaar vermoedelijk gereed komen. In aansluiting daarvan zal in 1930 op het Bree zand een tweetal vakken van de afsluitdijk ge maakt kunnen worden, waarvoor 6.400.000 noodig wordt geacht. In 1930 zal dan ook voortgegaan moeten worden met den aanleg van een dijkwal tusschen het Gaatje en de Vlleter, waarmee reeds in 1929 werd begonnen. De beteugeling van de geul, genaamd de Urid- delgronden zal waarschijnlijk ln dit jaar gereed komen; in 1930 zal dan moeten worden voort gegaan met de beteugeling van geulen in de lijn der afsluiting, waarna dan in de eerste plaats het Gaatje en de geul bewesten de Ürid- diellgronden in aanmerking komen. -De dijk "WieringenMedemblik zal vermoe- delijk in 1929 gereed komen. Voor afwerking van den dijk langs het boeaemmeer wordt nog op een uitgaaf van 120.000 in 1930 gerekend. Ook voor de voltooiing der overige, in verband met de indijking in uitvoering zijnde wer ken, zoomede voor het baggeren van hoofd kanalen en tochten zullen in 1930 nog uitgaven zijn te doen. HET 75-JARIG BESTAAN VAN HET MARINE-INSTITUUT. Bezoek van den minister van Defensie aan den Helder. De minister van Defensie, mr. dr. Deckers, zal, vergezeld van zijn adjudant voor de zee macht luit. ter zee le klasse Heydt, Vrijdag ochtend ter gelegenheid van het 75-jarig be staan van bet Marine-Instituut te Den Helder de adelborsten van bet instituut inspecteeren en vervolgens op de receptie van den comman dant van dat Instituut aanwezig zijn. F. L. BROEKVELDTf Op 57-jarigen leeftijd is gi3teren tè 's Graven- hage overleden de heer F. L. Broekveldt, oud directeur yan het Binnenlandsch Bestuur in Nederïandsch-Indië. Plannen tot stichting van een „nationale um® van vereenigingen voor ongehuwde moeders" Dezer dagen is te Utrecht, onder voorzit* terschap van den heer E. René van Ouwenallef' een vergadering gehouden van bestuursleden van alle vereenigingen ln den lande, welk® zich bezig houden met de zorg voor de ongo- huwde moeder en haar 'kind, ter bespreking van de vraag, of het wenschelijk en mogelijk ls te komen tot de oprichting van. een natio nale unie van instelingen, welke zich prak tische huipverleenlng aan de ongehuwde mco der ten doel stellen, in den geest als te Amster dam reeds bestaat in de (plaatselijke) U. O. M. In zijn inleidende rede zette de voorzit ter uiteen, (jat het doel van zulk een federatie zou zijn, den' arbeid der instellingen ten be hoeve van de ongehuwde moeder in ons land zooveel mogelijk te bevorderen, te verdiepen en uit te breiden. Getracht zou moeten wor den een samenwerking tot stand te brengen tusschen bedoelde instellingen, zulks met vol komen eerbiediging van de beginselen, reli gieuze en sociale van iedere vereeniging °P zich zelf. De te stichten federatie zou een al gemeen adres vormen, tot hetwelk hulpzoeken den uit het geheele land zich ter voorlichting kunnen wenden, vooral ook in die plaatsen des lands, waar geen instellingen bestaan, zd zou voorts het initiatief kunnen nemen om 'a geraken tot oprichting van nieuwe tehuizen en andere instellingen daar waar daaraan be hoefte bestaat. Naar men ons mededeelde, vond het denk beeld tot stichting eener „nationale Unie vau Vereenigingen voor ongehuwde moeders" °1' deze vergadering veel sympathie, al konden ('a aanwezigen hunne vereenigingen uit den aard der zaak niet binden. Besloten werd, da' een Commissie zich zal belasten met de samen stelling van statuten en verdere voorbereiden de stappen zal doen om te komen tot een cen traal landelijk orgaan. Oprichting van een onderzoekingsinstituut. Herhaaldelijk is reeds de noodzakelijkheid betoogd van de stichting van een mond- eU klauwzeer onderzoekiugs-in3tituut. Het rap port van de Staatscommissie in zake mond en klauwzeer moest evenwel worden afgewacht ter beoordeeling of een zoodanig instituut eventueel met de R. S. I. kon worden vereenigd' Nu die commissie tot de conclusie is gekom00 dat zoodanige vereeniging niet wenscheHi'1 is, dient een aanvang gemaakt te worden m0t de verwezenlijking van de oprichting van eeö instituut als bovenbedoeld. Op de begrooting 'a nu een post aangevraagd van 15000, die zo" moéten dienen ter bestrijding der kosten voor het ontwerpen van bouwplannen. COOP. ROERMONDSCHE EIERMIJN. Een gedenkboek. De coöp. Roermondsche Eiermijn heeft bij gelegenheid van haar 25-jarig bestaan een keu rig verzorgd gedenkboek uitgegeven. De eerste helft is gewijd aan het zuiver commercieele e® aan de historische ontwikkeling van de C.R-®' Het kleine aantal pioniers van 1904 ls uitge groeid tot een combinatie van 284 aangesloteU vereenigingen met 28.000 leden; die alle11 tezamen de productie hebben opgevoerd tot het fabelachtige getal van 164.149.199 eieren. 1° 1928 werd om nog een machtig getal neer te schrijven, de som van 9.978.801.08 uitbetaald- En om een paar cijfers over de korte ruimt0 van één week weer te geven, vermelden wij da' van 1320 April 1929 werden aangevoerd 6.564.780 eieren, waarvan na aftrek van all0 kosten netto aan de eierleveranciers werd uit betaald 333.863. Het volgende hoofdstuk beschrijft de inrich ting der mijn zelf en de plaats die zij than3 onder de groot-bedrijven van ons land inneem'» Dan handelt een bijdrage over bet Centraal folistation voor pluimveeteelt van de C.RE- ta Horst. Beide hoofdstukken zijn royaal vaU foto's voorzien. Na verder nog eens hulde ge bracht te hebben aan de pioniers, sluit dl' lezenswaardige werk .net een beschouwing over het ei in het volksleven van Noord- Brabant en Limburg, een folkloristisch opstel dat in dit eierenboek zeker niet misplaatst is- liij ine-etn, die sterke, trotsohe man.... met een zware zucht liet hij zich in een stool vallen en bedekte zijn gezicht met zijn handen. Deze twee hoogstaande karakters, met hun duidelijke inzichten, waar leidden die heen, waar was het einddoel geplaatst dat beiden het zonder ©en woord gesproken te hebben, klaar em duidelijk voor zich zagen en het ook herkenden? Met haar.oogen vol tranen knielde Ruth naaist don man neer. Vaarwel.... Lof.har! zei ze met nauwe lijks verstaanbare stem. Is er dan geen andere uitweg moet hst dan zoo zijn? Er is geen andere uitweg.... ik moet naar hem toe. Mijn plaats is aan zijn zijde. Do wore'd heeft gesproken, nu is het mijn beurt. Maar hij hoeft je zelf de vrijheid terug gegeven. Dat was gialeron, Lothar. Ja, gisteren; vandaag zou ik diefstal tegenover hem plegen, als ik de hand op je legde, sprak Aldenhofen bitter. Lothar! En later? Ruth wankelde, alsof zij steun noodig had. Daar heb ik nog niet over gedacht. Wordt hij vrijgesproken, zooals ik hoop dan.... Zij maakte dien zin niet af, maar een paar oogen, waarin een doodelijke weemoed lag uitgedrukt, richtte zich op dan opperhoutvester. En als hij veroordeeld wordt wat dan? De verschrikkelijke zielestrijd, dien hij voer de, maakte zijn stem ruw en toomloos. Ook dan blijf ik de zijne, dan zal ik pas good zijn ©enige houvast, zijn eenige troost worden. Heb je wel gedacht aan dat lange leven aan die ontelbaar vele dagen, die zich als de schakels van een ketting aan elkander rljgsaT Waarom toon je me den kruisweg van mijn tookomst? Je weet zoo goed als ik, da' niets in staat is mij van mijn pïicht af I*' houd sm. Je bent sterk, meisje sterker dan Welaan dan, ik wil een voorbeeld aan je u0' men, opdat ik de kracht moge krijgen voor het eenzame leven, waarvoor God mij basten1*! schijnt te hebben. J zult het hooren, Rut'1» dat alleen zóó em niet anders de vrouw hande len moest, aan wie Lothar Aldenhofen dj11 betore ik geschonken bad. En al verbergt dat afstand doen, dat opofferen van het lief9*10 op aarde oolr duizend doornen het maak' toch trotsch en dat wil ik op je zijn al 113 dagen van mijn leven. In mijn jeugd heeft e«® behaagzieke vrouw mijn leven verbitterd. mÜu ernstige opvatting van bet leven liet g00® andere oplossing toe. Maar over het tweed0 deel van mijn leven tot aan het graf schija' de schoonste ster, die ooit een man voorlicht'0. Ik dank je, Ruth voor alles, wat je 1310 gegeven hebt; ook voor de smart, die mij f"1, den dood toe folteren zal; maar het ls tod1 zoet te gedenken, dat Ik die smart draag 0111 jou, want waarlijk je bent het waard. De opperhoutvester had zich hoog ostrich1» zijn hoofd boog trotsch in den nek, maar 'n zajn oogen schitterde oen druppel, die als 0011 diamant fonkelde. Ga nu! voegde hij er langzaam en sad1 aan toe. En zij ging. Aan den drempel struik0'0, de kleine voet, alsof het hem moeilijk viel dienst te bewijzen om haar uit de kamer dragen. Maar zij ging veTder. Beneden de huisdeur in het slot Ruth was wegS0, gaan. (Wordt vervolg#)»

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 2