r- Donderdag 19 September 1929 Tweede Blad Pagina 1 Z.EM. W. M. KARDINAAL VAN ROSSUM. HET RIOSCOOPCONFLICT IN HET ZUIDEN. DE P. T. T. BEGROOTING VOOR 1930. ONZE TAAK IN DEZEN TIJD V ONTWIKKELING f V NAAR EEN VERGADERING DE DROOGTE DE WETHOUDERS TE AMSTERDAM. DE ALASTRIM. HET VOORZITTERSCHAP VAN DE TWEEDE KAMER. BURGERWACHTEN EN LANDSTORM. INTERNATIONAAL RADIO CONGRES MAKINGEN EN SCHENKINGEN. ST. MELANIAWERK. .LIEFDEWERK OUD PAPIER.' DE STAKING AAN DE ZINKWIT- FABRIEK. Op het groote congres dat de Engelsche Katholieken dezer dagen te fconden houden, werd Vrijdag het woord gevoerd door Z.Em. Kard. Bourne, aartsbisschop van Westmin ster en Sir Melville, lid van de huidige Engelsche regeering en eerste katholieke Sollicitor General sinds de z-g. hervorrrjiing. Beiden bepleitten allereerst dat kinderen van alle ouders gelegenheid zouden hebben zulle onderwijs te genieten als de ouders wonschen. Het bijzonder onderwijs dient door den Staat even eerlijk gesteund te wor den als het godsdienstloos-openbare. Be Kardinaal sprak ook over de verre gaande zedenverwildering. Wat. is de oor zaak ervan? Slapheid en onkunde. Bij elke discussie over moraal, aldus de Kardinaal, komt een ontstellend gebrek aan klaar inzicht aan den dag. Men kent geen zelfbeheersching meer. Schrijvers, schilders, acteurs, vrouwen met hun kleeding „maken de zelfbeheersching voor de normale volwas sen menschen hoe langer hoe moeilijker Alle praatjes over voorlichting, of „den reinen is alles rein", of de eischen van kunst, aldus de Kardinaal,, veranderen cle menschelijke natuur niet. „Niemand kan loochenen, dat rond ons ongestraft veel dingen zijn, die de kuischheid, voor ongehuw- den en gehuwden, veel moeilijker maken dan deze voor normale volwassenen behoorde te zijn en dat zondig gebrek aan zelfbeheer sching, veel grooter is geworden" Onze taak is dezen tijd is zoo besloot de Kardinaal zijn klare woord het geloof in Jesus' Godheid te belijden en vast te houden aan de overgeleverde Christelijke zedeleer. Be winter staat voor de deur: met zijn lange avonden, „het" seizoen voor vergade ringen, uitvoeringen en bijeenkomsten. Orga nisaties beginnen weer met het organisee- ren van ontwikkelingsavonden. Of men heeft gezien, dat het zachtjesaan gedaan moet zijn met vereenigingen, die niets dan gezelligheid beoogen of de praktijk dwingt met andere clubs te concurreeren En dat kost geld. Maar lang ni^t altijd wordt voor dat geld zooveel publiek bereikt als goed mo gelijk was. Nu zou eigenlijk een ding voor de hand liggen: er moest een gezonde rationalisatie Plaats hebben. Een redelijke opvatting van de taak, die men zich gesteld heeft n.l. ontwikkelen en ontspannen zou. veel beier en prettiger zijn voor clubs, leden c-n ook voor de sprekers als er goede samen werking bestond. Waarom toch zooveel geld weggegooid, terwijl hot gemakkelijk anders kan door samenwerking? Het zou een heele verlichting geven aan de donateurs en aan de adverteerders. Ontwikkeling van onderlinge eenheid en van onze gezonde opvatting inzake onder linge hulp behoort ook bij de algemeene ontwikkeling* -ft. Er zuilen velen zijn, die in het wintersei zoen nooit een vergadering bezoeken. Ze vinden het een saaie boel of een kliek van vriendjes of een stelletje boossprekers, die maar omhoog zien te komen. Ze voelen nergens iets voor, weten het allemaal al lang en rusten veilig, „ze behoeven mij niets meer te vertellen". Bat zit er in bij veel ouderen en dat komt er in bij veel jongeren. Blijven zij dan thuis? Geen gedachte van! Waar zijn ze dan? Wat kan er ooit terecht kon.. die lutloozen, die er niets voor voelen eens wat- meer te weten van de dingen, die ze rondom zien afspelen? Wat hebben wij ooit te ver- Wachten van sigarettenrookers, straatslen- teraars of vroege meisjesgekken? Juist de laatsten klagen dikwijls over de kosten van vergaderingen, hoewel deze over b'^t algemeen zeer best te dragon zijn; zeker door hen, die toch aan hun genoe- gens en hun ontwikkeling ook geld beste den. Guders hebben soms zelf vreemde opvat tingen en deelen die mee aan hun kinderen. Zij zitten nog zoo vol gemakkelijke hoog achting voor de dagen van vroeger, dat ze n°g niet er aan kunnen denken iets te doen v°°r den dag van vandaag en dien van mor gen en zoo komen zij overal te laat en lebben niet de minste geestdrift voor het geen nu gepresteerd wordt. Zij zoeken hun 'e'! m afbreken, brengen het zelf ook nooit -Ver, geven de schuld aan de tegenwoordige °°standen en verzuren verder. Zij zijn ver- non voor de gemeenschap. Men moet zoo 1,11 en dan naar een vergadering. En men kijke de aankondigingen ervan naar eens na. Bezoek aan Eerw. Zusters Redemptoristinnen. Verslag over 1928. Uit liet jaarverslag over 1928 van da Ver- eeniging „Liefdewerk Oud Papier voor Neder land" brengen we eenige cijfers naar voren. Het totaal aantal kilo's van het verzamelde papier bedroeg in 192S het beduidende cijfer van 6.604.758 kg., dit is 946.351 kilo méér dan in 1927. Zoo goed als alle afdeelingen kunnen wijzen op vooruitgang, waarbij de centrale Utrecht aan de spits staat met een vermeer derde opbrengst van 112.295 kg.; de centrale Rotterdam volgt met 107..496 kg. De financieele resultaten van bet liefdewerk over bet afgeloopen jaar mogen in het alge meen vrij gunstig genoemd worden. Aan arbeidsloon is over 1928 een bedrag van ruim 124.000 uitbetaald. Gebed om regen. Z.D.H. Mgr. L. Schrijnen, Bisschop van Roer mond heeft tot de eerw. geestelijkheid en de geloovigen van het Bisdom het volgende schrij. venn uitgevaardigd: „Bij de droge weersgesteldheid, die zoo lang aanhoudt, meenen Wij U te moeten aansporen den goeden God om regen te verzoeken. Wij bepalen, dat tot nader bericht na de vastgestelde H.H. Missen in de plaats van het „Onze Vader" en het „Wees gegroet" de litanie van O. L. Vrouw gebeden worde en dat in iedere H. Mis de gewone Imperata vervangen worde door de Oratio no. 16 ad petendam plu- viam. Wie benoemd werden. Woensdagavond benoemde de Raad tot wet houders de heeren P. M. Wibaut (S.D.A.P.), S. R. de Miranda (S.D.A.P.), Ed. Polak (S. D. A. P.), J. H. A. L. von Frijtag Drabbe (RK.), J. Douwes Jr. (A.R.) en dr. E. J. Abrahams (Vrijz.-Dem.). NIEUW KLOOSTER. Door de Eerw. Zusters van Dongen zal een nieuw klooster gebouwd worden aan da Hoog straat te Oosterhout. De voorbereidende maat regelen zijn zoover gevorderd, dat de aan besteding reeds de volgende week zal plaats vinden. Een nieuwe conferentie mislukt. VEEWARRING EN OPWINDING. De vergadering moest gesloten worde.n In de vergadering van den Raad werd als laatste punt behandeld het voorstel tot be- kracktiging van den maatregel, waarbij samen scholingen in de gemeente Maastricht verboden zijn. Dit verbod raoet worden uitgevaardigd, daar de veiligheid van da straat in het ge drang was gekomen in verband met het con- fl'ict aan de Maastridhtsehe Zinkwit Maat- schapij. De debatten namen een zeer rumoerig ka rakter aan, zoodat na ongeveer een half uur de publieke tribune ontruimd moest worden. Van de zijde der sociaal-demoeraten werd druk geïnterrumpeerd en de politie met minder vlei ende benamingen betiteld. De verwarring cn opwinding werden zoo groot, dat de voorzitter zich gedwongen zag, de vergadering te sluiten. Voor het gemeentehuis stonden honderden personen te wachten, terwijl even te voren een menigte met een roede vlag door de straten was getrokken. Intusschen blijft )let samenscholingsverbod van kracht. De Raad zal over veertien dagen opnieuw bijeenkomen. V. D.) Te Delft Gisteren zijn te Delft 10 nieuwe gevallen van alastrim geconstateerd. Patiënten uit de ba rakken van het gasthuis zijn naar het kinder huis overgebracht. Tot nader order zal in het St. Jorisgasthuis geen bezoek meer worden toegelaten. Dinsdag hebben zich een 2000 per- sonen laten revaccineeren. Ingaande heden wordt voorloopig geen be zoek toegelaten aan bet ziekenhuis van het Groene Kruis te Delft. Het consultatiebureau van het Groene Kruis is gesloten. De kinderen der le en 2e klasse van de school der Delftsclie Schoolveresniging mogen voor loopig de school niet bezoeken. Te Barneveld. In de buurtschap Zwartebroelc, gemeente Barneveld, heeft zich bij een jongen man een 'geval van alastrim voorgedaan. Te Herveld. Bij den heer Freeling, dokter te Herveld. ts alastrim geconstateerd. Te Hoorn heeft hij eenige patiënten behan deld. De VOORDRACHT. De heer van Schaik als no. 1 gekozen. In de gisteren gehouden zitting van de Tweede Kamer werd de voordracht voor het voorzitter schap opgemaakt. Als no. 1 van de voordracht werd gekozen de heer J. R. A. van Schaik (R.K.) met 53 van de 93 stemmen; de heer Knottenbelt ver kreeg 8 stemmen, de heer Marchant 7 stem men, de heer Heemskerk 24 en de heer Beumer 1 stem. Zeven stemmen waren blanco uitgebracht. Als no. 2 van de voordracht is gekozen de heer Schaper (S.D.A.P.), die 60 van de 94 stem men op zich vereenigde. Verder verkregen de heeren Heemskerk 24 stemmen, Knottenbelt 7, Beumer 2 en de heer Vliegen 1 stem. Als nummer drie van de voordracht werd bij vierde stemming aangewezen mr. dr. E. J. Beumer (A.R.) met 58 stemmen tegen 24 op den heer mr. H. P. Marchant (V.D.). Verhooging van subsidie wordt voorgesteld. Over het jaar 1928 is het subsidie aan de vrijwillig? burgerwachten met 150.000 vermin derd een vermindering die over 1929 gehand haafd is. Het is wenschelijk voor zooveel de financiën dit gedogen, eenigermate op deze verlaging van het subsidie terug te komen. Voor gesteld wordt het subsidie met 30.000 te verhoogan, waartegenover staat een verminde ring met 1100 van het onderdeel „verzending van dienststukken." De bijzondere vrijwillige landstorm kan met liet bestaande subsidie niet uitkomen." De ver hooging met 20.000 is het minimum om deze nuttige instelling tegemoet te komen. Tegen over deze verhooging staat een vermindering van het onderdeel „verzending van dienststuk ken" met 3550. BIJEENKOMST IN DE RIDDERZAAL. Opening door Minister Reymer. Gisteren om 11 uur is in de Ridderzaal de vergadering geopend van het Int. Technisch Raadgevend Comité voor radio-electrische ver bindingen. De Minister van Waterstaat, mr. P. Reymer, hield de openingsrede. Na een woord van welkpm, wees de minister er op, dat niet ontkend kan worden, dat de verbazingwekkende vlucht, die de radio-elee- triciteit genomen heeft van den merkwaardi- gen dag van hare uitvinding af, het niet mo gelijk heeft gemaakt, hare ontwikkeling te leiden langs richtlijnen, die hadden kunnen voeren tot een toestand van homogeniteit, uni formiteit en economie op het gebied van het internationaal radioverkeer, welke aan hoogere eischen zou voldoen dan die waarin wij thans verkeeren. Spr. is dan ook van meening dat het op het juiste oogenblik is, dat zich te Washington liet streven geopenbaard heeft tot het organiseeren van een internationale samenwerking met het doel voortaan in de internationale radiover bindingen orde en eenheid van inzicht te doen lieerschen en daaraan het grootste rendement te ontleenen ioor het bevorderen van de verbete ring van hunne technische grondslagen. Het programma dat u voor deze conferentie is voorgelegd getuigt van den rijkdom der stof die nog wacht om ontgonnen te worden en die niet zal nalaten u voor vele moeilijkheden te plaatsen. Gezien evenwel de hooge competen tie van hen die zich hier hebben vereenigd uit nagenoeg alle deelen der wereld, is spr. vervuld van het volste vertrouwen dat de eer ste werkzaamheden met schoons resultaten be kroond zullen worden. Spr. eindigt met de hernieuwing van zijne beste wenschen voor de resultaten van de be langrijke werkzaamheden der congressisten. De leider der Fransclip delegatie, generaal Ferrié beantwoordde de rede van den Minister. De openingsvergadering was hiermee afge loopen. De verdere vergaderingen van het raad gevend comité zijn niet openbaar. De ontvangst door de regeering. Bij de ontvangst was behalve Minister Rey mer ook aanwezig de Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid, de heer Verschuur. Een groot deel van den avond was de Prins aanwezig, vergezeld van zijn adjudant den heer Termijtelen. Nadat minister Reymer de gasten had ver welkomd gaven de heeren Paul Frenkel, Sam Swaap, Ad. Poth, Jean Devert en Ch. van Is- terdaal een concert op oude instrumenten van werken uit de 17e en lSe eeuw. Na het concert werd van de rijk voorziene buffetten gebruik gemaakt en werd er gedanst. BESCHERMING VAN DIEREN. Blijvende samenwerking van autoriteiten en organisaties. Op initiatief van enkele leden van het hoofd bestuur van de Ned. Vereeniging Tot bescher ming van dieren, richtte een voorloopig comité, samengesteld door dit bestuur, alsmede door de besturen van de Ned. Vereeniging tot be scherming van vogels en de vereeniging tot behoud van Natuurmonumenten in Nederland, een uitnoodiging tot een vijftiental autoritei ten en organisaties, teneinde te komen tot blijvende samenwerking om te bestudeeren het vraagstuk van de verzorging van de dieren in de natuur bij strenge vorst en andere nood toestanden. De groote belangstelling voor dit onderwerp, welke in den afgeloopen winter alom in den lande bleek te bestaan, weerspiegelt zich in de sympathie, waarmede deze plannen bij de vóórbesprekingen werden begroet. Bedoelde bijeenkomst zal plaats hebben op Zaterdag 21 dezer te Utrecht. Gunstige ontwikkeling van het bedrijf. BELANGRIJKE PLANNEN, VOORAL TEN AANZIEN VAN HET TELEFOON VERKEER. In de Memorie van Toelichting op de P.T.T.- begrooting voor 1930 merkt de Minister o.ni. op, dat de werkzaamheid van den Poslraad tot nu toe ook ten aanzien van de toekomst goede verwachtingen wettigt. Posterijen. De reorganisatie van den post-, telegraaf- en telefoondienst, waaronder hier wordt verstaan het geheel van overwegingen en maatregelen, strekkende om de organisatie van het bedrijf als zoodanig een voorwerp van onderzoek, en waar noodig, van hervorming te maken, is thans beëindigd. Men is thans bezig de vast gestelde reorganisatie-maatregelen uit te wer ken en toe te passen. Wat den exiiloitatievorm der dienst-inrich- tingen betreft, hier i3 eenerzijds nog ruimte voor versobering zoo zullen in 1930 ver moedelijk nog een 7-tal hoofdkantoren door hulpkantoren en een 25-tal hulpkantoren door stations kunnen worden vervangen ander zijds zullen met het oog op nieuw ontstane be hoeften wellicht enkele hoofdkantoren en bij kantoren moeten worden gevestigd. Ook vestiging van postagentschappen en poststations blijft voortgang vinden. Zooals uit de raming kan blijken, blijft ook het Postbedrijf zich normaal ontwikkelen. In overweging is verlaging van het peil van enkele tarieven, in het bijzonder die van drukwerken en monsters in het binnenlandsch verkeer. Verder is in onderzoek de mogelijk heid van een locaal tarief, belangrijk lager dan het thans algemeen geldende, voor post pakketten. Het ligt in de bedoeling de gewichtsgrens van postpakketten in het binnenlandsch ver keer, ruimer te stellen, indien dit zonder be zwaren mogelijk zal blijken. Gestreefd wordt naar uitbreiding van het aantal rechtstreeksche pakketpostzendingen door middel van schepen van Ned. Stoomvaart maatschappijen, tengevolge waarvan, behalve z.g. „rustig" verkeer, lagere tarieven mogelijk worden en het transito-verkeer over Nederland wordt bevorderd. In onderzoek is de mogelijk heid door uitvoering van nacht-autodiensten, het verkeer zoo te leiden, dat de correspon dentie, welke In de groote steden van Noord en Zuid-Holland, In den vooravond ten post kantore wordt bezorgd en bestemd is voor de belangrijke plaatsen in andere provinciën, den volgenden dag ter plaatse van bestemming in de eerste bestelling kan worden opgenomen. Waar mogelijk zal zoowel het binnenlandsche als het internationale postale geldverkeer wor den verbeterd en uitgebreid. In overweging is centralisatie van den postkwitantiedienst. Mogelijke invoering daarvan zal geleidelijk ge schieden. In voorbereiding is een regeling, op grond waarvan onbestelbare brieven onmiddellijk nadat de onbestelbaarheid Is gebleken, wor den geopend en zoo mogelijk aan den afzender worden teruggegeven. Daartoe is wijziging van de Postwet noodig. Telegrafie. Ten aanzien van da draadtelegrafie wordt opgemerkt, dat voor zooveel een goede dienst uitvoering dit toelaat, zal worden voortgegaan met maatregelen ter bezuiniging, welke voor namelijk bestaan in: a. completeering van het doorverbindings stelsel b. voortzetting van het ondergronds bren gen van de bovengrondsche telegraaflijnen; c. beperking van de kosten wegens overige technische voorzieningen en personeelsvermin dering, voor zooveel het vei'keer dit toelaat. Daarnaast zal getracht worden meerdere baten te verkrijgen door uitbreiding van den dienst der Kerst- en Nieuwjaars-telegrammen, Het radioverkeer met Europeesche landen ontwikkelt zich op bevredigende wijze. Met de bestaande, technische middelen zal het moge lijk zijn een rechtstreeksche radioverbinding met Zweden te vestigen, terwijl voorts, na ge reedkoming van een derden zender voor inter- Europeesch radioverkeer, de opening van rechtstreeksche radio-verbindingen met Italië, Portugal en Spanje kan worden verwacht. Telefonie. Ten aanzien van de draadtelefonie wordt medegedeeld, dat als resultaat van gedane overwegingen thans de wenschelijkheid kan worden vastgesteld, dat het interlocale tarief meer dan tot dusver worde gedifferentieerd naar de afstanden, waarover de gesprekken worden afgewikkeld, terwijl het locale tarief zoodanig worde ingericht, dat de ingevolge daarvan verschuldigde betalingen, afhankelijk zijn van de mate, waarin men aan het locale telefoonverkeer deelneemt en zulks met ingang van 1 Januari 1930. Dienovereenkomstig zijn de volgende tarie ven ontworpen. In het interlocale verkeer zal, in plaats van de thans verschuldigde bedragen van 0,20 voor een gesprek over afstanden tot 15 K.M. en 0.50 voor een gesprek over afstanden daarboven, betaald moeten worden: 0.10 bij afstanden tot 10 K.M., 0.15 bij af standen tusschen 10 en 15 K.M., 0.35 bij afstanden tusschen 15 en 35 K.M. en 0.50 bij afstanden daarboven. Verder zullen de bezitters van locale aan sluitingen deswege per jaar een naar den kostprijs van de aansluitingen berekenden jaarlijkschen huurprijs moeten betalen en daarnevens voor elk door hen aangevraagd en gevoerd locaal gesprek 2% cent verschuldigd zijn. Het ligt in de bedoeling om, wanneer het aantal der door een aangeslotene aangevraagde en gevoerde gesprekken een zekere grens te boven gaat wegens de gesprekken verschul digde bedragen als maatregel van overgang gedurende eenige jaren een reductieregeling toe te passen. In enkele netten, zal de inwer kingstelling later dan 1 Januari 1930 moeten plaats vinden in verband met nog te treffen technische voorzieningen. Tot de wijziging van het locale tarief behoort voorts nog een aan merkelijke vermindering van de vergoedingen voor-eens voor de aanlegkosten van een aan- sluiting (de z.g. entree-gelden). Biet internationale telefoonverkeer blijft licü irïswSigend ontwikkelen, Gistermorgen heeft Z.Em. Kardinaal van Rossum een bezoek gebracht aan het onder Wittem gelegen klooster der Eerw. Zusters Redemptoristinnen te Parthij. Z.Em. las daar de H. Mis en na afloop bracht hij eenigen tijd in de communiteit der zusters door. Behalve van zijn secretaris Dr. Drehmanns, was Zijn Eminentie vergezeld van den rector van Wit tem, den ZeerEerw. Pater J. van do Kar, geestelijk leidsman van dit klooster. Aan kerken en kerkelijke instellingen (van weldadigheid). In een bijlage tot de Justitie-begrooting is opgenomen een staat van de machtigingen tot aanvaarding van makingen en schenkingen, ge durende het jaar 1928 verleend aan kerken, kerkelijke inrichtingen en kerkelijke instellin gen van weldadigheid. We geven hier de cijfers betreffende de R. K. Kerk. Het eerste geeft het bedrag der geauto riseerde schenkingen en makingen aan kerken en kerkelijke instellingen aan, het tweede die aan kerkelijke instellingen van weldadigheid. Noord brabant Gelderland Zuid-Holland Noord-Holland Zeeland Utrecht Friesland Overijssel Groningen Limburg 207.510.22 47.498.— 194.050.— 205.278.50 6.100.— 5.100.— 37.100.— 64.327.25 175.— 57.602.98 Ms en ft ft 56.110.— 11.300.— 215.929.67 88.300.— 1.300.— 7.354.53 3.600.— 6.100.— 2.000.— 6.130.— Totaal S24.739.95y2 en 398.124.20 Generaal totaal 1.222.864.15%. Zevende jaarvergadering. In „Royal" te Arnhem werd de zevende alge meene jaarvergadering gehouden van het St. Melania-werk, onder presidium van Mevr. Steins BisschopHerckenrath. In haar openingswoord richtte de voorzitster een bijzonder woord van welkom tot de vele gasten o.w. Prof. Dr. Titus Brandsma O.Carm., Zr. Ficher, de pionierster van het St. Melania- werk in Indië en den ZeerEerw Pater v. Spanje. Hierna volgde de voorlezing van het jaarver slag, dat werd goedgekeurd, evenals het ver slag van het Centraal Bureau. Bij de hierna volgende bestuursverkiezing werden de periodiek aftredende bestuursled 5?i Mevrouw v. ArcenCouvreur en Mej. van Woerden bij acclamatie herkózen en in een be staande vacature voorzien door de verkiezing tot bestuurslid van Mevr. De Rooyv. Zuile wijn. Bij de bespreking van de werkzaamheden in Nederland wêes de presidente er op, dat po gingen in het werk worden gesteld'om ieder jaar in alle kerken en kapellen van Nederland eon Lof té houden tot intentie van de bekeering van Nederlandsch-Indië en .van het welzijn der inlandsche vrouw. Reeds worden door enkele afdeelingen de op richtingskosten bestreden van St. Melania- scholen in Indië, welke kosten 3000 bedragen. Na rondvraag werd de vergadering gesleten. DE ONDERHANDELINGEN AFGEBROKEN. Nog steeds strijd. Gisterenmiddag werd ten kantore van de Cen trale Commissie voor de Filmkeuring te Den Haag een conferentie, onder leiding van den voorzitter dier commissie, den heer D. van Staveren, gehouden tusschen vertegenwoordigers van het bestuur der „Vereeniging van Noord Brabantsclie en Limburgscbe gemeenten voor gemeenschappelijke filmkeuring" en het hoofd bestuur van den Nederlandsche Bioscoophond ter verdere bespreking van eene mogelijke op lossing van het bioscoopconflict in bet Zuiden. Zooals reeds gemeld, had de Zuidelijke Keu- ringsvereeniging in hare laatste vergadering besloten, niet in te gaan op het voorstel van den Nederlandschen Bioscoopbond, om de film- nakeuring in eerste instantie centraal te doen geschieden, mits de afgekeurde en niet-gezienc- films plaatselijk zouden worden nagekeurd. De heeren mr. van OpP®n en Verdijk, burge meesters resp. van Maastricht en Eindhoven, die de Zuidelijke keuringsvereeniging ter con ferentie vertegenwoordigden, brachten nu oen tegen-voorstel ter tafel, hierop neerkomende, dat de films in eerste instantie bij de openbare vertooningen te Amsterdam, Rotterdam of Den Haag in centraal verhand nagekeurd worden en ook de herkeuring van de afgekeurde films, op aanvrage der belanghebbenden, centraal, even eens door een door de Zuidelijke keuringsver eeniging, samengestelde commissie centraal zal geschieden, mits de kosten verbonden aan de herkeuring door belanghebberri i worden be taald. De Nederlandsche Bioscoopbond, die ter con ferentie vertegenwoordigd was door de heeren D. Hamburger Jr., te Utrecht en A. de Hoop te Amsterdam, resp. voorzitter en administra teur van dien hond, achtte dit voorstel, hetwelk naar het inzicht dier vertegenwoordigers do centrale nakeuring in de perfectie zon regelen, terwijl bovendien nog betaling van de nakeu- ringslcosten verlangd werd, waarop de bond nimmer wenschte in te gaan, onaanvaardbaar. Nadat beide partijen te kennen hadden ge- goven, dat zij ieder voor zioh niet verder wil den gaan, dan hetgeen in hun resp. voorstellen belichaamd was, werden de onderhandelingen als zijnde volkomen mislukt, afgebroken. Het bioseoopconflict in het Zuiden blijft dus voortduren. Relletjes te Maastricht IIOE DE S. D. A P. NAAR DEN RAAD GAAT Voordat de raadsvergadering Dinsdagavond begon, zag het op het Marktpk n te Maas tricht zwart van de menschen. De sociaal-de mocratische raadsfractie werd door partijge- nooten naar de vergadering gebracht. In de Stokstraat moest politie en marechaus see een samenscholing uiteendrijven. In deze omgeving hielden de relletjes aan tot half drie in den nacht. Dinsdagavond om elf uur werd de hoofdagent Maris, die in burger en gewa pend was, op de Maasbrug aangevallen en -zoo ernstig mistfandeld, dat hij voorloopig geen dienst kan -doaa. Gistermorgen bereikten do ar beiders van de zinkwitfa'oriek hun werk op de gewone wijze.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 5