tooi dik Haar FEUILLETON GOUDEN HAÜÏEN ZATERDAG 21 SEPTEMBER 1929 DERDE BLAD SPOOR- EN TRAMWEGPERSONEEL DE MARINE. DE GASKWEST1E BEHANDELING VAN HET RAPPORT. DE DROOGMAKING DER ZUIDERZEE. RADIOCONGRES TE DEN HAAG. PAGiNA 3 NEDERLANDSCHE EIEREN CP DE LONDENSCHE MARKT. MARKTBERICHTEN. DE CHR. INTERN. FEDERATIE. Tweede dag van het vierde Congres. Onze AntwerpBclie correspondent meldt kj d. 18 dezer: Heden wend het Congres der Christelijke in ternationale Federatie van Spoor- en Tram wegpersoneel voortgezet met de behandeling van het verslag van den penningmeester J. Eykelboom (Utrecht). Daaruit blijkt, dat het batig saldo per 31 December 1328 bedroeg: 6403.37 .galden. Het verslag en de rekening werden goedgekeurd. Vervolgens hield de heer J. van Maldeghem, secretaris van het Belgisch Syndicaat, zijn in leiding over: „De periodieke keuringen en de zer gevolgen voor het personeel, belast met den buitendienst." Na gewezen te hebben op de noodzakelijk heid der keuringen met het oog op de veilig heid, bekijkt spreker de keerzijde der medaille, n.l. de afkeuring, definitief of tijdelijk. De bedienden, die als definitief afgekeurd kunnen worden beschouwd, mogen niet een voudig als „versleten materiaal" wonden van kant gezet, noch met een dikwijls mager pen sioentje uit den dienst worden ontslagen. Bij tijdelijke ongeschiktheid moeten de bedienden over de faculteit beschikken aan nieuwe her keuringen te worden onderworpen, teneinde hun toe te laten hun vroegeren toestand te hernemen. Ten slotte dienen waarborgen te bestaan opdat de keuringen geschieden op oen rechtvaardige wijze. De Irameonfereiiti-e. «fe. Terzelfder tijd werd dezen nw» - «ui de eerste internationale tramconferentie gehouden. Zij stond onder voorzitterschap van den Duitschen afgevaardigde Knebel. Na een kort openingswoord hield de heer Jipp (Berlijn) een inleiding over: Het rem- systeem en de bedrijfszekerheid bij de trams. Dezelfde spreker behandelde dan: „Tram- maatschappijen als particulier- of overheids bedrijf; de voor- en nadoelen voor personeel en publiek." Burgemeester van Camvelaert verwelkomde do gasten en sprak zijn overtuiging uit, dat zij een goeden indruk zouden meenemen. Ant werpen, de internationale haven, beseft de gróote waarde uwer Christelijke organisaties, aan dewelke hij hulde bracht. Spreker hoopte, dat het congres zal bijdragen tot vrede en so lidariteit onder de volken. De beer Nivard, voorzitter der Internatio nale Federatie, dankte voor de hartelijke ont vang welke bevorderlijk zal zijn voor bet organ-ir -atii-eAevlen. Des namiddags werd een .boottocht gemaakt op de Schelde en de congressisten sloten den tweeden dag met een democratisch banket. DE WERELDTENTOONSTELLING 1930 TE ANTWERPEN. Eerecomité voor de deelneming van Nederland. Bij Kon. besluit is ingesteld een eere^comité voor de deelneming van Nederland aan de in 1930 te Antwerpen te konden Wereldtentoon stelling voor Koloniën, Zeevaart en Vlaamscke Kunst; en -zijn tot leden van dit eere-comité benoemd de Ministers van Buitenlandscbe Zaken, van Onderwijs, K. en W., van Water staat, van Arbeid, H. en N. en van Koloniën; de buitengewone gezant en gevolmachtigde Minister te Brussel; de buitengewone gezant en gevoinfSchtigde Minister van Z. M. den Koning der Belgen, te 's-Gravenhagede burge meesters van Amsterdam, Rotterdam, Dor drecht en Vlissingen; de voorzitters van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Amsterdam, Rotterdam, Dordrecht en Omstre ken en voor de Zeeuwscke Eilanden en de voorzitter van den Middenstandsraad. Aan den voorzitter van den Middenstands- raad, den heer mr. A. I. M. J. baron van Wijn bergen is in verband met diens aanwijzing als lid van het eere comité,.eervol ontslag verleend als lid der Centrale Commissie voor de deel neming van Nederland aan de in 1930 te Ant werpen te houden Wereldtentoonstelling voor Koloniën, Zeevaart en Vlaamsclie Kunst. '75-JARIG BESTAAN VAN HET KON. INSTITUUT. Groote feesten te Den Helder. Gistermiddag' zijn te Den Helder de feesten begonnen ter herdenking van het 75-jarig be staan der Adelborstenopleiding te Willems oord. Een feestcomité, waarvan de Gep. Vice- Admiraal I. van den Bosch eere-voorzitter, Ka pitein ter Zee, H. J. Hartkamp voorzitter en de officier van Administratie Ie klasse M. J. Klaassen secretaris-penningmeester zijn, had deze feesten uitBtakend voorbereid. Den Helder zélf was ter gelegenheid van deze herdenking, die vele honderden, die vroeger te Willemsoord hun opleiding hebben genoten, naar deze Marine-stad trok, in feestdos. Des morgens te elf uur had een receptie plaats in het gebouw van het Instituut, waar van een druk gebruik werd gemaakt door tal van autoriteiten op maritiem en militair ge bied. Ook Z. Exe. de Minister van Defensie, Dr. L. N. Deckers, de vice-admiraal L. J. Pelletier en admiraal L. Quant, werden opgemerkt. Verschillende burgerlijke autoriteiten gaven eveneens blijk van kun belangstelling. De hu-ldigings-commissie der burgerij van Den Helder bood evenals de gemeente Den Hel der een bedrag in geld aan om te worden aan gewend voor de watersport der marine. Een keur va.n bloemstukken vulde de recep tiezaal en talrijke geschenken werden aangebo den. Verschillende cadeaux werden daarop nog aangeboden. De meeste reünisten, die aan de herdenking deelnamen, arriveerden gistermiddag met een extra-trein. Anderen waren per jacht gearri veerd. Nadat allen het stationsgebouw hadden ver laten werd een stoet samengesteld om naar het Instituut van de Adelborsten-opleiding te trek ken. Onder groote belangstelling van het publiek trok deze stoet door de stad. Voorop gingen c-e tamboers en pijpers direct gevolgd door liet Staf m uziekcorps Allereerst trok de stoet naar het Have-npiein naar het monument ter nagedachtenis aan het ge:: arende de oorlogsjaren 19.141919 omge komen marinepersoneel. Vice-Admiraal van den Bosch 1; - de- een krans bij het monument, waar na het Stafmuziekkorps onder groote stilte van de vele honderden belangstellenden koraalniu- ziek ten gehoore bracht. Vervolgens ging de optocht naar het gebouw van het Instituut. De reünisten stelden zich hier op rond den van Speyksmast. De Commandant van het Koninklijk Insti tuut voor da Marine, kap.-luit. ter zee F. J. Heeris hield vervolgens een korte rede, waar in hij alle Teunisten welkom heette in Den Helder. Gep. vice-admiraal van den Bosch dankte voor de ontvangst en bood het Instituut na mens alle reünisten een klok voor de amuse ments zaal aan. Vervolgens werd door een deputatie, bestaan de uit -den onlangs uit Indië teruggekeerden kap. ter zee J. F. Osten, den luit. ter zee le kl H. Jolles en den oud-luit. ter zee G. W. Bakker namens alle reünisten in Nederlandsch-Indië een schilderij voor het Instituut aangeboden. Terwijl intusschen het feestcomité in de groot© zaal van het commandementsgebouw werd ontvangen door den Commandant der Maria© den vice-admiraal L. J. Quant, hadden de reünisten gelegenheid het Koninklijk Insti tuut voor de Marine te bezichtigen en in d© ■receptiezaal ververschingen te gebruiken. Gisteravond werd in de Marineclub een feestmaaltijd gehouden waaraan ook Z. IC. H. Prins Hendrikaanmat. Bezoek van H. M. de Koningin. PI. M. de Koningin is des middags vertrok ken naar Den Helder. MUTATIE IN DEN RADIORAAD. i)e opvolger van Mr. Verschuur benoemd. Bij Kon. besl. is met ingang van 18 Septem ber 1929, aan mr. T. J. Verschuur op zijn verzoek, eervol entslag verleend als lid van den Radioraad, met- dankbetuiging voor de door hem als zoodanig bewezen diensten, en is, voor het tijdvak van 18 September 1929 tot en met 31 December 1933, benoemd tot lid van den Radioraad mr. B. M. Berger, burge meester van Venlo. TE DOETINCHEM. Een aaneenschakeling van interrupties. Gisteren heeft de raad van Doetinchem een begin gemaakt met de behandeling van het rap port der commissie van onderzoek, naar eventueele corruptie in de gemeentebedrijven met betrekking tot het gasbedrijf. Nadat met 11 tegen 4 stemmen besloten was het rapport punt voor punt in details te be handelen, werden de algemeene beschouwingen geopend door den heer Velsink, wethouders voor de bedrijven. De heer VelsiSt hield een rede van circa 3 uur, waarin hij een historisch overzicht gaf van deze geruchtmakende zaak en de com missie verweet, het bedrijf in den grond te boren. Aan de hand der cijfers, die doen zien, clat het gasverbruik van 1S2S rond 130.000 kub. T.l. is teruggeloopen, becijferde spr„ dat het werk der commissie de gemeente reeds een direct verlies heeft bezorgd van meer dan 25.000 gulden. Spr. constateerde tenslotte, dat deze commissie van onderzoek ten spoedigste van haar taak moet worden ontheven, dat zij rekening en verantwoording moet afleggen, omtrent de besteding van het haar verleend crediet en dat zoowel directeur Pieterson als opzichter Postina volledig in bun eer moeten worden hersteld. Een felle rede hield daarna de heer Spijk- man. Spr. gispte het optreden der heeren Mul ler Massink en Colien, om daaraan de conclusie te verbinden, dat deze heeren, als leden der consumptiecommissie de ergste schuldigen in de gasafi'aire zijn, omdat zij schuldig staan aan eerroof. De heer Rietberg kwam tot de conclusie, dat de directeur er niet in geslaagd is op alle pun ten ten volle te ontzenuwen, hetgeen de com missie inzake minder goede ambtelijke han delingen hem heeft ten laste gelegd. Het is echter onbillijk alle gebreken op den persoon van den gasdirecteur te stellen. Spr. vond het voorstel van ontslag een te zware straf en wensehte te volstaan met een flinke' berisping. Van de leden der commissie voerden de heer Massink en Muller het woord, om eenige pun ten nader te accentueeren en te weerleggen. Overigens was het debat een aaneenschake ling van interrupties van vaak allesbehalve vriendelijken aard. De algemeene beschouwingen liepen van negen tot vijf uur. Maandag wordt met de verdere behandeling van het rapport voortgegaan. Geestelijke verzorging der toekomstige bewoners. Z.D.H. d© Bisschop van Haarlem heeft be noemd tot lid van de commissie voor de behar tiging der geestelijke belangen van de toe komstige bewoners der drooggemaakte Zuider zee-polders Rector J. Kok. (St. Bavo) Soiree aangeboden- Gisteravond heeft hst gemeentebestuur van Den Haag aan de gedelegeerden van het Radio- technische Congres in hotel „De Witte Brug" een muzikale solree aangeboden. DE LANDBOUWHOOGESCHOOL. In verband met een reis van prof. dr. G. Grijns, de nieuwe rector-magnifieus, had eerst gistermiddag de ree tor aatsov erd raob t. plaats. De aftredende Rector-Magriiftcus, prof. ar. N. L. Söhngen, gaf daarbij een verslag van de lotgevallen der Landbouwhoogeschool in het afge-loopen studiejaar' DE HULDIGING VAN PROF. WOLTJER. De voorgenomen huldiging van prof. dr. R. H. Woltjer ter gelegenheid van zijn 25-jarig hoogleeraarschap op Maandag 23 September a,s. is wegens ernstige ongesteldheid van den hoog leeraar tot naderen datum uitgesteld. Het rapport van den rijksland- bomvconsulen 1 De heeren J. "Breakers te Roermond en W. J. Krudde te Deventer schrijven ons: Het rapport van dén rijkslandbouw-consu- lent te Londen ir. Gerritsen, in Handelsberich ten van 29 Augustus j.l. verschenen, heeft heel wat onstemmlng verwekt bij vakmenschen, door den onjuisten indruk, die van den Hol- landschen Eierhandel te Londen gegeven werd bij buitenstaanders, die het betreurden, dat op deze wijze een bloeiend exportbedrijf verwaar loosd scheen te worden. Verschillende artikeltjes verschenen reeds in de pers en zelfs werden door dr. Korten- horst eukele vragen te dezen opzichte gericht aan den minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw. En aangezien dit rapport naar onze meening niet van.eenzijdigheid en onjuist heid is vrij te pleiten, komt het ons niet onge- wenscht voor hierop eenig nader licht te laten vallen. Van oudsher hebben onze Holiandsche eieren op de Londensche markt in handelskringen een zeer goeden naam. Verschillende merken wor den daar reeds meer dan 20 jaar regelmatig elke week ingevoerd en hebben zich van liever lede een vasten kring van afnemers verwor ven. Meerdere dezer merken komen soms wekenlang, vooral in tijden va schaarschte, niet aan de open markt, omdat „e beschikbare hoeveelheid onvoldoende is om de oude afne mers te bedienen. Daarnevens worden vele groote en kleine partijen in consignatie gezon den, deels onder een vast merk steeds aan den zelfden makelaar, doch ook, en dit zijn meestal niet de beste, onder steeds wisselende merken, dan eens aan den eene en dan weer aan een anderen makelaar. Het is een bekend feit, dat onze Holiandsche eieren in Engeland vrijwel niet als zoodanig verkocht werden, doch door den winkelier wer den gebruikt als aanvulling zijner Engelsche. In het gunstigste geval werden ze dan verkocht als Newlaid zonder aanduiding van herkomst, doch een zeer groot deel verwisselde van uatto naliteit alvorens te worden geconsumeerd. Dit in tegenstelling met de Deensehe eieren welke reeds jarenlang als zoodanig aan het publiek werden geleverd. Uiteraard was bet tijdstip van in werking treden der Engelsche wet, namelijk de voor jaarsmaanden met haar steeds grocter worden de productie, niet in het voordeel van den Hol- landschen handel, doch van den anderen kant was het ook buiten eenigen twijfel, dat de Engelsche productie in het najaar verre van voldoende zou zijn en dat het Engelsche publiek dan wel gedwongen zou worden, de kennis te hernieuwen met onze Holiandsche eieren, maar dan onder hun eigen naam. Het was dus zaak te zorgen, dat deze ken nismaking voor ons en onze eieren onder zoo voordeelig mogelijke omstandigheden plaats had. Dit heeft er toe geleid, om na uitvoerige besprekingen met belanghebbenden, een vrij willig Eiercontróle-Bureau op te richten, dat zijn eisehen vrijhoog zal stellen en op 1 October a.s. in werking treedt. Een twintigtal der meest bèkeude en oudste Holiandsche merken is hiervoor reeds inge schreven, en krijgt daardoor het recht om na 1 October naast het oude beleende merk het contróle-merk te voeren. Wat nu betreft het rapport van den heer Gerritsen dit geeft zeer sterk den indruk, zich voornamelijk te baseeren op de kleinere groep consignatie-zendingen, en geen of niet voldoen de rekening te houden met de reeds lang te Londen bekend staande merken. Het staat als een paal boven water, dat een Holiandsche exporteur heeft te zorgen, dat zijn merk voldoet aan de verkoopsvoorwaarden op straffe van het. verlies van den goeden naam van zijn merk en dus van zijn winstmogelijk heid. Alleen bij kleinere partijen met telkens wisselende merken, komt zulks helaas nog voor, doch dit mag geensdeels worden voorge steld als voorbeeld van de wijze, waarop de I-Iollandsche eierexport gedreven wordt. Het is gelukkig de uitzondering en niet de regel! Ook dit geeft een onjuist beeld. De groote winkelcombinaties voeren dat, wat het publiek vraagt. En bet publiek kent wel Deensehe doch geen Holiandsche eieren. De heer G. zegt'verder: „De vraag naar onze eieren is zeer verminderd en de slappe markt houdt de prijzen liaag". Onze export naar Engeland bedroeg: in de maanden Januari—Juli 1929 203.043.000 stuks; dezelfde maanden in 1928 162.474.480 stuks dezelfde maanden in 1927 162.002.040 stuks. Uitgezonderd de laatste drie weken werden de hier te lande betaalde prijzen regelmatig hooger dan het vorige jaar. De heer G. concludeert uit de prijsnotcerin- gen in de „G'rocer" dat de prijs van Engelsche en Nooml-Iersche eieren in verhouding meer zijn gestegen, dan die van vreerode -landen. Dit is juist. Doch het overzicht der wekelijksohe eierprijzen te Londen door den heer G. aan zijn rapport toegevoegd en ontleend aan de Gro eer" geven geen juist beeld. Tot aan het invoeren van het „National- Scheme" in Engeland, werden op de Londen sche beurs Engelsche eieren slechts af en toe verhandeld en de prijsnoteering .was dienover eenkomstig. Na invoering van het „Scheme" publiceert men echter den prijs der gecontro leerde eieren en het spreekt van zelf, dat die heel wat hooger zal zijn. Een goede vergelijking tusselieu de prijzen, die Holiandsche, Deensehe en Engelsche eieren opbrengen, zou slechts te verkrijgen zijn door een opgave van de netto-prijzen aan de produ centen per kilo van week tot week uitbetaald, door resp. een vooraanstaand Hollandseli, Deensch en Engelech verzamelstatlon. In Holland had men ten tijde der distributie- maatregelen in 1917 reeds meer dan 300 inge schreven en consent-gerechtigde ■eier-expor- teurs. Eu hoeveel er op het oogenMik zijn, is ook niet bij benadering te zeggen. Hen verwij zing naar Denemarken beeft -derhalve geen zin. Indien het noodig zon zijn maatregelen te nemen, kan beter bet voorbeeld van Ierland dienstig voor ons zijn, waar de Regeering zich reeds jarenlang veel moeite en niet geringe kosten heeft getroost, om de veel kleinere ex porteurs op te voeden en hunne methodes te standardiseeren. Eerst na eenige jaren van voorlichting van Regeeringswege was het mo gelijk, een goed werkend controle-bureau te doen functionneeren. DELFT. 20 September. (Delftsche Groenten- veiling) Bloemkool le srt 3.1011:90, 2e. Srt 13,80, Eng. komkommers le srt 69.00, 2a srt fl4.4Ö, witte komkommers le srt ƒ4.10 7.20, 2e srt 1:90—2.80, salade le srt 1.50— ƒ6.10, peen 6—8.90, andijvie 0.702:40 per 190, selderij 819 ct per doztin, stamprinsesseboonen 827, snijboonen 1226 per 100 kg., kroten ƒ2.102.70 per 100 bos, tomaten f l4.90 per 100 pond, Duitsche prinseaseboonen S28, pronkboonen 3.207.40 per 100 kg. ROTTERDAM, 20 September. De pr(jzen be steed aan de Coüp. Tuinbouwveiling „De Zuid- Hollandsche Eilanden" G.A. aan den Persoons- öam waren lieden als volgt: Dudd. stamprin- cesaoboonen ƒ11.7016. stokprineesseboonen 818, st Iksnijboonen ƒ1627, uien 2.703.80, kroten 1.605.90, eigenheimers 2.102.70, po ters 1.601.80, Giese Wildemans le soort 7 12, 2e soort 46, William Duchesee le soort 12—20, 2e soort 7—10, Bo-n Cretien William le soort 9316, 2e soort 4—9, Clap's Favorite le soort 28—31, 2e soort 18—22, Triumph de Vi-eune le soort 2440, 2e soort 11—19, maag deperen l-o soort 1116, 2e soort 611, vij geperen le soort 12—17, 2e soort 6—10, Beurré Hardy le soort f 2127, 2e soort 1017, Beurré de Merode le soort ƒ13—17, 2e soort ƒ1011, Soldat Laboureur le soort 914, 2e soort 5 —9, Seigneur d'Espem le soort 12—13, 2e soort ƒ5S, Beurré d 'Amaïm le soort fl14, 2e soort 47, Hertogin Elaa le soort 1522, 2e soort 5—11, Bon Louis d'Avranche le soort 22 29, 2e soort 1322, jutteperen le Boort 11— 21, 2e soort 611, Late Fransche le soort 7 9, 2e soort f)ë8, Transparant de Cronsels le soort 1426, 2e soort 49, Soevender de Con gres le soort 913, 2e soort 5—7, Signe Till- slh lo soort ƒ1116, 2 e soort fl10, The Queen le soort ƒ1217, 2e soort 611, Bismarck le soort 1426, 2e soort 4'9, Soovenir de Con- 28, 2e soort 20, Diamant le soort 10—14, 2e soort 5—7, Godlin Keswick le soort ƒ1116, 2e soort 67. Manks Codlin le soort 24—31, 2e soort 17—21, alles per 100 kg., bloemkool le soort 6.40—12.50, 2e soort 1.30—3.50, komkom mers le soort 3.705.70, 2e soort 1.70—2,80, andijvie le scort 3—3.80, 2e soort 1.50—2.20, groene kool ƒ58.60, roode kool 2.908.40, savoy© kool ƒ6.4010.7b, meloenen ƒ1134, alles per 100 stuks, peen 2,5010,10, kroten ƒ,302.50, selderij 1,602.50, prei ƒ3.106.20, pieterselie 1.90—2.20 per 100 bos, Black Alicante 2233, Frankenthalers 1628, Reine Vic toria ƒ1521 per 100 pond. De aap voer was heden 16.500 pond druiven. w lis Rn ^'S rnen zo° nu en dan des morgens I Bjf SS slechts een weinig Purol even tusschen fe' W de handen wrijft, dan wordt dit bij hé' J uitstrijken door het haaronmiddellijkdaarin op- genomen en het gevolg hiervan is dat Uw haar j I mooier en dikker wordt en bovendien na het kam- |men den geheelen dag keurig blijft zitten. ROMAN VAN I. EDHOR Git het Duitsch vertaalddoor J. M. v. H. 57) Alle pijnen der hel kwellen mij, kermde de barones, toen zij in haar rijtuig zat, dat haar naar ltaar woning terugbracht. Hot ge,, zeischap van Irma Sehmddtsdorf had zij ge weigerd, om ongestoord haar .gedachten den vrijen loop te kunnen laten. Naar den hemel opziende, sprak ze tan denknarsend Uw werk! Hoort het! Ik wil de rest van mijn leven in zak en as-eb doorbrengen, een kap over mijn hoofd trekken, zoodat niemand hot ooit weer zien -kan, verhoor slechte mijn bede: ik wil Alderihofen slechts eenmaal in smart gedompeld zien om bet ver lies van dat meisje! Gij hergel, hoort gij mij? Het is een vermetele vraag, een misdadig ver- zoeSc; straf mij in het liefste wat Ik nog be- Zlt door mijn leven te nemen, maar laat mij hem slechts zien in rouw ovefl- Rutfa. De straf voofr mijn misdaad is o-p mij neergeko men: mijn kind en mijn broeder heb ik moe ten afstaan, wel nV dan, neem mijn leven voor de vervulling van mijn bede! Ztanelooze, glooiend© hartstocht sidderde door de heftig uitgesproken woonden. Toen do avond gevallen was, zat de jonge vrouw in sombere gedachten verzonken en staarde met brandende oogen over het ledige I marktplein naar heft huls van Aldenlaofen aan I den overkant, dat in diepe duisternis gehuld was.Waar was het overmoedige zelf vertrouwen gebleven, waarmee zij enkele weken geleden liier haar intrek genomen had? Weggevlogen als kaf voor den wind! Tegen het standvastige karakter daar binnen die hooge muren schamp ten alle verleidingskunsten af van haar eens zoo o v e r w in ningsz-skere schoonheid. Al lieten ook de gesloten vensterluiken niet het kleinste lichtstraaltje door, toch wist ze zeker, dat daarachter een groot geluk verborgen was, dat straalde als in een zee van licht. Ook haar had het levensgeluk eens toegelachen, maar zij had het niet begrepen en bet achteloos weggeworpen Om een titel van barones te ven-krijgenEn toen. had zij het zien komen, dat sprookjesachtig© geluk voorRuth en op den bruitoftsdag van Alice had zij het met koortsachtig jagende polsen moeten aanzien. Niet uit liefde voor haar broer, neen, om haar eigenliefde had zij den boschwachter Scholz het vergift in handen gespeeld, om degene, dio haar in den weg trad, te verwijderen. Met verhit voorhoofd liep zij de kamer op en neer. Ik moet er naar toeIk wil het zelf zieneen Buiten adem, bijna niet in staat een woord te spreken, béid© zij oven later aan het huis van den opperhoutvester aan. De saliel klonk helder dooi- de gang en Friedel slofte naar voren om d© dear open te doen, Juffrouw Walden, stiet zij haastig uit en verslond bijna den bediende, die onbeholpen en verlegen voor haar stond, met haar oogen. Juffrouw Ruth woont sedert dien uood- lottigen dag in de houtvesterij van Dolling, stamelde Friedel. En mevrouw Blum? Is van morgen vroeg naar haar zoon in Berlijn vertrokken. Zal ik misschien juffrouw Leuchtner roepen? Neen, ik wil den opperhoutvester spreken. Mijnheer gevoelt zich sedert eenig© dagen niet wel en ontvangt niemand, waagde da 'bediende te zegge'1 Zog hem, dat ik Barones Goerno hier op hem wacht. Zeker, mevrouw de Barones! De bediende opende buigend de deur van de ontvangkamer. Enkele minuten gingen voorbij. Slechts door één enkele lamp verlicht, wachtte Carmen op de komst van Aldenhofen. Een licht geruiack deed haar opkijken. De opperhoutvester stond tusschen de afsluiigor- dijnem, die de toegang tot het naastgelegen vertrek afsloten. Hij schoof een gemakkelijken stoel naar do jonge vrouw toe en verzocht haar plaats te nemen. Het verwondert mij u vandaag hier te zien, begon hij niet rustige hoffelijkheid een buiging makend; u veroorlooft mij wel bij deze gelegenheid u nogmaals mijn welgemeen de deelneming uit te spreken. De barones boog dankend het hoofd. Het verlies is zwaar en treft u dubbel. Aldenhofen steunde zwaar op den rand van de tafel. Carmen zuchtte. Zender ophouden 'bekeek zij dien trotschan man en bestudeerde élk van zijn trekken. Toen kromp zij getroffen in een. Wat was dat? Uit Aldenhofen's oogen sprak een zoo bange vraag, dat zij zich ais het ware voelde wegzinken en tevergeefs naar de oor zaak er van zocht. Wat ik verloren heb, hebt u in dezelfde mate gewonnen; met die woorden gaf zij aan de haar kwellende bitterheid uitdrukking. Ik!? Hij hief vragend zijn hoofd op en ging een paar passen achteruit in het halfdonker tus schen de gordijnen. Ja, u! Ik ken nog wel in uw gelaats trekken lezen en spoedig had ik het groote geheim van uw ziel ontdekt. Zijn terugtreden uit den lichtkring van de lamp was Carmen niet ontgaan en zij kon die hoomen.de opmerking niet onderdrukken. De opperhoutvester zweeg. Mijn arme broer had er waarschijnlijk geen vermoeden van, dat u zijn medeminnaar was en tevergeefs stiaP.de hij alle pogingen in het werk om de liefde van zijn meisje te win net. Waarom antwoordt u niet. mijnheer Al denhofen? Omdat ik vandaag niets zegge;: mag, wat u pijn doet. Ik verzoek u alleen, mij lm Hen uw bemoeiingen te laten. Ha ha? De trotsche aard komt weer bo ven; u meeat mij geen rekenschap schuldig te zijn. Maar zoo ondankbaar zult u toch niet zijn, Aldenhofen, want Ik was het, die Kurts booien verbrak en zoodoende u dichter bij uw doel bracht. U wilt toch niet ontkennen, dat u Ruth bemint dat zou een grap wezen, als u zich over haar schaamde. U daagt mij werkelijk uit, mevrouw de barones, wil dat als 't u belieft niet vergeten. Ofschoon u niet het recht heeft, daar een onderzoek naar in te stellen, wil ik u toch wel vrijwillig verklaren, dat ik juffrouw Wal den bemin. Do zijd-en rouwsluier werd door de zenuw achtig© vingers van de jonge vrouw samen geknepen. Allerliefst! siste ze met een hellen lach; nu ja, het laatste beis-teen is weggeruimd; Kurt zit achter slc-t en grendel en hij heeft zelf zijn verloving verbroken. Die omstandigheden kwamen u goed van pas niet waar? De omstandigheden zjjn mij niet goed van pas gekomen eu zij zijn mij niet gunstig ge weest, mevrouw; u vergist zich: Ruth is de verloofd© van uw broer. U wild© haar niet? vroeg zij bijna adem loos. Ruth maakt geheed mijn geluk hiel op aard© uit. Er zijn andere oorzaken, die onze vereefffiiging onmogelijk makenkunt u dat niet begrijpen, mevrouw? En wat zou dat kunnen zijn? Uw broer is geen moordenaar, verstaat u dat? Carmen knikte. Rutli heeft dat voor haar plicht gehouden aan zijn zijde te blijven tot zijn schuld be wezen is. De opperhoutvester richtte een strengen blik op Carmen's onbewogen gelaat; een rim pel groef zich tusschen zijn wenkbrauwen. En als zijn schuld bewezen wordt? Is hij de moordenaar, nu, dan za1 Rutli van iederen plicht ontheven zijn. Eu als hij onschuldig is? Eau onmiskenbaar© nieuwsgierigheid lag in den toen en in den blik van de barones. Dan zal niets Ruth kunnen bewegen hem te verlaten. Er schitterde lets in de vlammende blauwe oogen van Carmen ec om haar weelce lippen speelde oen glimlach. Gelooft u niet aan Kurt's schuld? Neen, en Ruth ook niet. Zij is krankzinnig, kwam het onwille keurig over haar lippen. En u, vroeg zij ha perend, wat zal u doen? Ik heb mij bij het besluit van Rufch neergelegd. Hoe eenvoudig klonkeu die woorden. Er was een bijzondere grootmoedigheid in de geweldige zelfbeheerschlug van dezen man, die zelfs de barones een weinig ontroerde, want de twij felende uitdrukking van zoo juist, verdween eu maakte plaats voor hevige bewogenheid. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 11