l Kabouters ziin: FOTOGRAGEEREN VAN KINDEREN GEDULD EEN VOORNAME DEUGD AVONTURIERS IN GROOTEN STIJL. DE ANTWERPSCHE RIJNVAART. IQ -r> WESTLANDSCHE TUINBOUW TENTOONSTELLING. T Een vak op zich zelf De kinderfotografie ia tegenwoordig een vak op zich zelf. Dat komt misschien, omdat we in de Eeuw van het Kind leven. Maar er is nog een andere reden voor. Evenals overal hebben zich cok in de foto grafie nieuwe ideeën en nieuwe opvattingen baan gebroken. Een fotograaf, althans de man die iets voor zijn beroep voelt en het niet alleen om den broode beoefent, vat nu het fotografeeren op als een artistieke en soms zelfs wetenschappelijke psychologische aange- leg-- Natuurlijk zien niet alle fotografen hun vak zoo. Integendeel. Er zijn er nog maar al te veel, die het niet verder hebben gebracht dan kieken maken. En dan kieken in de stereotiepe pose. Wie de uitstalkasten onzer vaderlandsche fotografen eens bekijkt zal in stilte gieren om de zeldzaam komische uitstalling van men- schelijke ijdelheid, maar tevens om de talrijke bewijzen van een formidabel gebrek aan ele mentaire aesthetische begrippen, om van artis- tieken zin niet eens te spreken. We hebben indertijd in deze rubriek eenige indrukken gepubliceerd van onzen Londen- schen correspondent, welke indrukken bij op een tentoonstelling van kinderfotografieën in de hoofdstad van Engeland had opgedaan. Nu troffen we dezer dagen in een Duitsch blad een artikeltje aan, waarin het een en ander over de moeilijkheden werd verteld, die het fotografeeren van kinderen biedt. Men fotografeert tegenwoordig het kind en geen interieur, waarin ergens op een bankje of op een tafeltje een kind te ontdekken valt. Hetzelfde geschiedt natuurlijk met volwasse nen, maar voor kinderen is deze nieuwe rich ting extra modern, omdat men vroeger op een kinde^oto hobbelpaarden, zandemmertjes, schoppen, scheepjes, ballen etc. absoluut on ontbeerlijk vond. Pose is bij een goeden kinderfotograaf uit gesloten. Vroeger gingen de kinderen prachtig opgedirkt naar het foto-atelier, nu gaan ze er heen in hun daagsche plunje en ze worden la hun gewone dóen gefotografeerd. Maar dat is verre van gemakkelijk. Een echte, levende foto te maken valt heel wat moeilijker, dan zoo'n ouderwetsch monster, waarmede onze grootouders zoo in hun schik waren. 'Een fotograa». met een groote ervaring en menschenkenni8 maakt een goede kans, om kinderfoto's te leveren, zooals men die spe ciaal-in het buitenland wenscht. Het is wel eens aardig, het oordeel van zoo'n kinderfotograaf te hooren over de kinderen van verschillende nationaliteit, die hij met veel merite voor zijn lens heeft gehad. Spaanscbo en Italiaansche kinderen zijn het lastigst. De Italiaansche hebben overigens een zekere ijdelheid, die ben nog al ëens beweegt, precies te doen, wat de fotograaf zegt, zoodat hij weinig moeite met hen heeft. In de kleine Spanjaarden zit echter reeds de trotscbe onver schilligheid van de groote Spanjolen en ze be kommeren zich heel weinig om den man, die zich tot het uiterste inspant om voor een veel- eischende mama een foto te maken, die lianr bevredigt. Engelsche kinderen 'zijn gewoonlijk dankbare objecten. De Engelsche geïllustreerde bladen zijn er ook, om dit te bewijzen. Fransoosjes zijn in vergelijking met Span- jooitjes tamelijk kalm. Het eenige bezwaar is, dat de Fransche mama's nog verzot zijn op dé bekende ouderwetsche kiekjes, waarop de kleertjes van bet kind belangrijk worden geacht. Scandinavische kinderen, vooral Zweden, zijn de kalmte in persoon. Kleine ifankees echter bereiden den kinder fotograaf de grootste kwellingen. Zij zijn slecht opgevoed, eigenzinnig en hebben nie't het minste respect voor den man achter bet zwarte doek. En de terechtwijzingen van hun moeders maken nog minder indruk dan de raarste capriolen van den fotograaf. Duitsche kinderen gedragen zich steeds heel netjes en Russische, Roemeensehe, Poolsche en andere Slavische kinderen maken het atelier van den kinderfotograaf tot een paradijs. Hollandsche kinderen zijn ook vrij gewillig, maar het is heel moeilijk, ze op hun gemak te brengen. Ze zijn vaak verlegen en doen erg gedwongen, zoodat hun pose meestal stijf is. Stijfdeftig officieel, precies als hun ouders, die buitenshuis ook zoo moeilijk uit den plooi raken Een man met zeer bewogen verleden Het resultaat. HAALDE ONGELOOFLIJKE KöPENICKIADES UIT Deze dagen hebben we het een en ander ver teld over den avonturier von Veltheim. Deze man was intusschen meer een gewoon misdadi ger, die misdaad op misdaad stapelde. Een ander avonturier, maar dan in grooten stijl, is Otto de Beney geweest, die onlangs te Brussel ellendig aan zijn einde is gekomen. Hij was een man met een zeer bewogen ver leden. een verleden tevens, dat hem schijnbaar een mooie toekomst voorspelde. Zijn eerste jeugd ging in voorspoedige omstandigheden voorbij. Otto bleek een begaafd kind, dat reeds op zijn achtste jaar verschillende talen kon spreken. Maar dan komt een debacle en de jongen moet gaan verdienen, tot de oorlog komt. Bij den inval der Duitschers trekt bii met het Belgische leger mede. Hij wordt regimentskind en vergezelt zijn kameraden tot in de vuurli nies. Als boy scout bewijst bij groote diensten. Moedig waagt h* zich in de Duitsche linies. Eenmaal wordt hij gevangen genomen, maar weet te ontsnappen en het Belgische leger aan den Yser w%er te bereiken. Daar wordt de kleine „Fanfan" met vreugde begroet. Otto maakte de slagen van October 1914 mede, bij de zeesoldaten van admiraal Ro- narch. Op 23 October wordt hij licht aan de borst gewond en in een hospitaal opgenomen. Vroegrijp en heel intelligent, een kind met een eigenzinnig karakter, verwend door de soldaten, krijgt hij het met eenige nieuw aan het front aangekomen officieren te kwaad. Hij wordt dan naar het concentratiekamp van Ruehard gezonden, om daar zijn „militaire opvoeding" te voltooien en tevens af te wachten, tot hij oud genoeg zou zijn, om bij bet leger te worden ingedeeld. Otto vlucht uit het kamp weg en hij is zóó populair, dat men hem weer aan het front toelaat. Als vijftienjarige jongen meevechtend met het bekend geworden twaalfde linieregi ment, wordt hij in heel België en Frankrijk ge adoreerd. De koningin van België laat hem bij zich komen, de troonopvolger mïakt kenni3 met hem en de koning zelf spelt hem te Furne3 het oorlogskruis op de borst. In 1921 verscheen in de offic.ieele „Moniteur Beige" het volgende over hem: Decoration Militaire et Croix de Guerre. Goed soldaat, braaf en moedig en van een voorbeeldig gedrag. Heeft als boy scout van 13 jaar bet leger gevolgd. Heeft altijd gevaar lijke opdrachten vervuld. Zwaar gewond op 29 September, bij den aanval op Stadenberg. Toen de oorlog voorbij was, begreep Otto de Beney - zooals zoovele andere jonge men- schen, wier leven door den wereldoorlog 13 ver woest, „lm Westen nichts Neues" Is er een der talrijke getuigenissen van allerminst, dat hij met werken in zijn -onderhond zou moeten voorzien. Hij had trouwens nooit werken ge leerd. Kij toog naar Parijs, waar hij furore wist te maken bij de daar vertoevende Amerikaansche officieren, die met geld smeten. Maar toen dit voorbij was, moest hij naar andere middelen van bestaan omzien. Van zijn moeder, die in betere omstandigheden was gekomen, kreeg hij ten slotte een jaargeld. Dit werd hem echter noodlottig. Uit den kleinen soldatenjongen groeide de vermetele avonturier, waarvan in de laatste Jaren heel de wereld gesproken heeft. Otto de Beney heeft een Amerikaanschen generaal voor het front van zijn troepen gede coreerd en Amerikaanschen officieren medail les van een Belgische vereeniging voor onder linge hulp op de borst gespeld. Hij gaf zich uit voor den Belgischen troonopvolger en haalde de ongeloofelijkste Köpenickiades uit, zich vaak met de grootste handigheid uit moeilijke en gevaarlijke situaties reddend. Hij kwam in de gevangenis en mocht toen zijn ridderorden niet meer dragen. Herhaalde lijk werd hij daarna geverbaliseerd, omdat hij zich met de eereteekenen in bet openbaar bleef vertoonen. Achtereenvolgens pleegde bij oplichterijen ln Bulgarije, Italië, Duitschland en zelfs in Rus land. Slachtoffer van de cocaïne, verviel hij van kwaad tot erger. En eenige maanden ge leden $tierf hy 0p 29-jarigen leeftijd. Hij liet een boek na, waarin hij zijn herinne ringen had beschreven. Daarin zegt hij, dat hij het kwaad, hetwelk hij bedreven heeft, bedreef op kosten van de oorlogswinstmakers en an deren, die van den oorlog hadden geprofiteerd, terwijl bij er door ten gronde werd gericht De politie-agmt en cle slanke lijn. Dg hoofdcommissaris van politie van Chicago waakt over zijn agenten als een moeder over haar kinderen. En bij het nauwkeurig gade slaan van zijn dienaren is hij tot de ontdekking gekomen, dat velen van hen te dik zijn. Nu is hij van oordeel, dat dikke agenten minder pres- teeren dan magere. Daarom heeft hij een be paling gemaakt, waarbij het maximumgewicht wordt vastgesteld, dat een agent mag hebben. Intusschen is hij niet zoo hard geweest, 0111 alle agenten, die te dik waren, in eens op straat te zetten. Hij heeft hun den tijd, voor een vermageringskuur gegund, maar tevens al3 eisch gesteld, dat ze minstens een kilo per maand moesten afnemen. Alle agenten van Chicago stellen zich nu in op de slanke lijn en hun hoofdcommissaris uitte onlangs in een interview als zijn mee ning, dat slanke agenten ijveriger zijn, vlug ger en doortastender. Bovendien hebben ze bet voordeel, dat ze den schietlustigen bandieten, waardoor Chicago in heel de wereld berucht is, een heel wat onzekerder doelwit bieden. Een kinderfotograaf die goed werk wil leve ren, moet meer zijn dan een fotograaf. Een zijner voornaamste deugden is geduld. Soms dieut hy wel tien kieken te maken, alvorens lüj een naar zyn oordeel goed stuk werk kan afleveren. Hij moet een mensclienkenner zijn en doet in de uitoefening van zijn beroep telkens meer menschenkennis op. Want kinderen zijn kleine menschen en groote menschen zyn vaak kin deren... De kwestie der compensatie-premies. DE TEKST VAN HET REGLEMENT. Onze Brusselscbe correspondent meldt: Er is in den laatsten tijd in Nederlandsche bladen nogal veel geschreven over de kwestie der compensatiepremies, die door België wer den ingevoerd om het scheepvaartverkeer tus- schen Antwerpen en den Rijn te bevorderen. Uit de verschillende artikelen, die ons onder oogen kwamen, blijkt, dat men deze aangelegen heid niet met volledige kennis van zaken heeft behandeld. Zoo hegrijpen wij o.m. niet het plotselinge van de campagne, die een paar weken geleden is ontstaan, tegen een maatregel die zich eigen lijk reeds in het begin van dit jaar op 14 Ja nuari officieel en openbaar in bet parlement heeft afgoteekend en die 17 Mei 1.1. reeds in zijn huidige gedaante pertinent was afgekon digd. Immers, reeds op 14 Januari 1929 heeft do Senaat, bij de bespreking van de begrooting van openbare werken, bet crediet goedgekeurd van 5 millioen francs, dat het fonds is waarmede thans de compensatie-premies worden betaald. Dit crediet werd in het budget opgenomen aan de hand van een amendement van de re geering zelf, dat als volgt werd gemotiveerd: „Toelage aan den dienst dor scheepvaart (office de navigation) 5 millioen francs". Verder luidde dat amendement: „Volgens art. 7 van de wet van 13 ^Augustus 192S bestaan de ontvangsten van den Dienst der scheepvaart uit: 1. de scheepsrechten, alsmede de taxes, de cijnsgelden en verdere diverse inkomsten; 2e. de subsidies van de openbare lichamen, van de collectiviteit of van particulieren. „Da subsidie van 5 millioen francs moet den dienst der, scheepvaart in de gelegenheid stellen de door hem beheerde waterwegen te onderhou den. Uit dezen hoofde wordt de begrooting van openbare werken (art. 16) verminderd met een bedrag van frs. 3.380.000; art. 21 en 25 worden om dezelfde reden verminderd met frs. 146.000.00 (of totaal frs. 3.526.000.00). Het verschil, zijnde frs. 1.474.000.00, vertegen woordigt de som, welke de Dienst der scheep vaart noodig heeft, om zijn zending te vervul len, zooals deze is omschreven in art. 4 van hooger bedoelde wet van 13 Augustus 1928. Het is hoodig, dat de Dienst, vanaf het oogen- blik, dat hij in werking treedt, beschikte over een zeker fonds de roulement en zonder uit stel de werken kan doen uitvoeren die zich opdringen". Tot zoover de motiveering van het regee- ringsamendement. Het is niet pertinent ten opzichte van het doel, waarvoor het crediet van 5 millioen francs momenteel wordt ge bruikt. De Dienst der scheepvaart, eens in het be zit van het crediet van 5 millioen francs, richtte het „Bizonder komiteit der scheep-, vaartwegen van België naar den RUn" op, dat gevestigd werd op de Aeroplaanlaan 1, te Gent. Het office ontwierp een reglement voor de actie van bedoeld comité, dat in zijn officieels termen luidt ais volgt:: Art. 1. De bijzondere vergoeding wordt tóe- gekend aan de eigenaars Of bevrachters op ter mijn van schepen die ladingen vervoeren langs de Zeeschelde of het kanaal van Terneu/.en met herkomst uit Belgische havens en met be stemming voor losplaatsen op den Rijn stroom opwaarts van Emmerich, op zijn zijrivieren en aangesloten kanalen. Art. 2. In elk geval moeten de rechthebben den voor het vertrek op een der toeziehts- bureelen te Antwerpen of te Gent een verkla ring in duplo afleveren overeenkomstig bierbij- gaand model. Een exemplaar berust op het bureel. Het tweede wordt er gewaarmerkt en aan den schipper ter hand gesteld, die liet voor het visa te Hansweert en Ruhrort moet voorleggen. Art. 3. Tot bewijs van den eigendom van bet schip, van het totale inhoudsvermogen, van de bevrachting op termijn, en van het ingeladen kwantum met bestemming voor den Rijn, moe ten te Antwerpen en te Gent de meetbrief, do bevraclitingsovereenkomst en een geteekend afschrift van.konosseniént of manifest worden voorgelegd, terzelfder tijd ais de verklaring waarvan sprake in voorgaand artikel. Het af schrift van bet konossement of manifest zal gevoegd worden bij bet exemplaar der ver klaring die te Antwerpen of te Gent blijft be rusten. Art. 4. De rechthebbenden op do vergoeding verbinden zich ten alle tijde aan de toezickters van het Bijzonder Komiteit, toegang aan boord van hun vaartuig te verleenen en bun in voor komend geval den gewenschten uitleg te geven. Art. 5. De betaling der vergoeding zal ge schieden door tusscbenkomst van het Post- cheekambt waarbij alle rechthebbenden moeten ingeschreven zijn. De rechthebbenden kunuen evenwel de overschrijvingen laten geschieden op naam van een bevolmachtigde ingeschre /en bij het Postcheckambt. In dat geval moet een degelijke volmacht op bet bureel te Antwerpen worden neergelegd en daar berusten. Art. 6. Bureel- en visa-kosten zullen on middellijk en rechtstreeks door de belangheb benden worden betaald. Plet tarief wordt vastgesteld als volgt: Antwerpen en Gent, schepen met minder dan 750 ton inhoudsvermogen 10 frs, schepen met 750 tot 1300 ton inhoudsvermogen 20 frs., schepen met 1300 ton inhoudsvermogen en meer 30 frs.; Hansweert resp. 50 PIoll. centen, 75 Holl. centen, 1 gulden; Ruhrort resp. 1 R.M., 1.50 R.M., 2 R.M. Geen enkele andere vergoeding mag geëisjht worden. In geen geval worden de ontvangen taksen terugbetaald. Art. 7. Bij afwijking van hetgeen voorzien is in het laatste lid van art. 2, zullen de reederijen die vertegenwoordigd worden te Ruhrort door een vaste agencie, op het einde van elke maand de gewaarmerkte verklaringen betreffende de door hen uitgevoerde transpor ten bijeen verzamelen en deze rechtstreeks nair het bureel te Antwerpen terugzenden, alsook een algemeenen staat der vergoedingen die aan deze transporten toekomen. Art. 8. Geen vergoeding zal worden uitbe taald, zoo de hierboven omschreven formali teiten niet stipt worden vervuld. Art. 9. In geval van bedrog o£ van poging tot het plegen van bedrog zullen de schuldigen van de betaling der vergoeding worden uitge sloten voor een termijn dat door het Bijzonder Komiteit zal worden vastgesteld. Bij hernieuwing, zal tot de definitieve uit sluiting worden overgegaan. Paganini's viool. Als een reliekschrijn wordt in de raadszaal van het stadhuis te Genua de kist geopend, waarin de viool bewaard wordt van Paganini, den violist, wiens naam onsterfelijk is gewor den. De bezoekers, die er stil omheen staan, be zien Kst kostbare stuk met een herinnering aan het wonder lijke verleden van den man, die door zijn tooverkunst eens de massa ge vangen hield in een soort hypno tische bekoring. De suppoost be handelt het instru ment met de groot ste angstvalligheid. Het is het kost baarste stuk, dat de stad Genua van haar genialen zoon bezit. Paganini was een Genuees. Zijn vader, een eenvou dig man, voedde den begaafden knaap uiterst streng op, met het gevolg, dat de jon gen op vijftien ja rigen leeftijd van huis wegliep. Reecis toén wist hij de menschen door zijn vioolspel w *i!) .-ad in alle steden van Lombardije op eu verdiende veel geld. Maar dit geld verkwistte hij in brasserijen en met spelen. Soms was hij zelfs gedwongen, zijn viool te verkoopen. En toen hij eens te Livoruo een concert moest geven, bezat bij geen in strument, waarop bij den menschen zijn melo dieën zou kunnen voorspelen. Ten einde raad toog Paganini naar den Franschen koopman Livron, wien hij diens be roemde Guarneri ter leen vroeg. Hij kreeg haar en Livron was zóó verrukt over het spel van den jeugdigen kunstenaar, dat hij dezen dè kostbare viool cadeau deed. Door het spel kreeg Paganini de Guarneri in handen en door het spel behield hij haar ook, toen hij in heel penibele omstandigheden ver keerde. Dat was in St. Petersburg. Paganini had al zijn geld aan de speeltafel verloren en beschikte nog slechts over dertig francs. Een Russisch vorst wilde hem helpen, indien hij de viool kreeg. Maar Paganini weigerde het in strument, dat hem meer dan iets anders dier baar was geworden, af te staan. En hij deed de gelofte, nooit meer te zullen spelen, indien hij met zijn dertig francs genoeg won, om naar zijn vaderland, terug te keeren. Het geluk was met hem en hield zij 11 belofte. In een bewaard gebleven brief vertelt hij deze episode en beklaagt hij er zich tevens over, dat liet grootste gedeelte van zijn leven door het toegeven aan zijn hartstochten bedor ven te hebben Deze bijzonderheden vertelt de suppoost aan de aandachtig toeluisterende bezoekers. En die zien heel het Zonderlinge bestaan'van den zoo begenadigden kunstenaar, wiens naam thans nog de gedachte aan een geheimzinnig wezen opwekt, in den geest voorbij zweven. Als laatste en meest ontroerende bijzonder heid vertelt de suppoost, hoe Paganini stiert, ziju geliefde viool in de armen klemmend. En wanneer cle suppoost zijn verhaal ge ëindigd heeft, sluit hij vol eerbied de glazen kist, die in den muur gemetseld is. Het lijkt dan, alsof hij zuclit, zucht om het trieste leven van zijn beroemden stadgenoot. Maar het is het deksel van den schrijn, dat een schreiend ge luid maakt. Het zou ook te veel gevergd zijn van den suppoost van het Genueesche stadhuis, om eiken keer oprecht te zuchten, als hy de kist weer sluit. Yv'aut honderden vereerders van den meester, van wien men zeide, dat hij zijn ziel aan den duivel verkocht, had zóó mooi speelde hy gaan de Guarneri zien. Tenslotte wordt het eerbiedig toonen van bet wonder instrument van een geweldig kunstenaar óók een gewoonte onoverlrofien speurders onversaagde onderzoekers handige bemiddelaars Rehuren verkoopers harde werkers trouwe vrienden bijdehands ondernemers pientpre veilingmeesters knappe koppen goedkoops krachten machtige strijders kwieke reizigers onuitputtelijke raadgevers uitnemende toezichthouders vurige aanhangers kundige publicisten moedige handlangers duidelijke omroepers snelle sucres-hebalors Bedenk! in al uwe moeilijkheden, dat er nog KABOUTERS zijn 1 K— Tot zoover het reglement, dat in extenso is overgedrukt op de „verklaring" die in duplo moet worden overgelegd en door hooger ge noemd byzonder comité aan geïnteresseerden wordt uitgereikt. Dit is de geschiedenis - van de zaak der compensatie-premies. Men is er hier wél eenigszins over verwon derd, dat zy in Nederland aanleiding heeft ge geven tot nogal vinnige eritiek. De betrokken diensten hier beweren, dat België met aldus te handelen niets weder- reehteiyks heeft gedaan. EEN INTERESSANTE TOCHT. Wat durf en doorzettingsvermogen der M estlanders vermogen. Jan 24 tot en met 27 September zal er in kelj BteuZl niSBSeb0UW Poeld«k een tentoon- nrodmir 611 gehouden van WestlandscM: w. w aaraatt aIleen door leden van den geen i,™ f ,mag w°rden deelgenomen. In geen jaren is dat geschied. Het Westland heeft k a aan daar 96 Pct- van de pro ducten bestemd zyn voor den uitvoer Wel streken J 7eSUand ev'enals andere tuinbon*' seerrie t T ln Ilet buitenland georgani seerde tuin- en landbouwtentoonstellingen onder leiding van het Centraal Bureau van de veilin- loo Jergr°otiaS van het afzetgebied aldaar, schaal rip°f 6 J'aar nog op zeei' uitgebreid® Frnnkf^f Sen?mfn aan de tentoonstelling in Frankfort en trekken de tuinders in October van dit jaar weder naar Keulen. „Het Westland met zijn kassen vol fruit ea groenten is een permanente tentoonstelling. aar thans gaan de tuinders zich in eigen w!n S ™eten' De aanleiding daartoe vormt et 40-jarig bestaan van den Bond Westland een federatieve organisatie, waarin de 12 zich 13 het Westland bevindende veilingsvereenigiugen eb georganmeerd hebben. De Bond Westland. pnl van dit jaar 40 jaar bestond en in rilt fef,0m!et had van 20 mihoen gulden zat wii 1U dagen van de?e tentoonstelling erdenken. Een andere reden voor de tentoon stelling was de opening van het nieuwe veilb'.gs- gebouw, dat door den architect D. Oosthoek «i{ s-Gravenhage te Poeldyk is gebouwd Dezer dagen zijn we dit veilingsgebouv een* gaan bezichtigen, benevens tal van tuinderijen teneinde met eigen oogen eens te aanschouwen hoeveel zorg er besteed wordt aan de teelt van verschillende vruchten en groenten die ten toongesteld worden. Het is een zeer interes sante en leerrijke tocht geworden. Bij een dergelijk bezoek staat men steeds weer 111 bewondering voor den durf en bet doorzettingsvermogen van de Westlanders, die dat alles zonder eenige subsidie van rijk. pro vincie of gemeente tot stand "hebben weten te brengen. Subsidieaanrragers zü'n ze niet. doen liet liefst allemaal zelf. De ïiaam West- land-Holland ziet men thans in alle groote ste den van West-Europa. Het is een prachtige reclame voor hun producten, als men tenminste zoig draagt dat ze aan de hoogste eischen vol- doen. Opvallend is het echter dat juist in bet V. estland daartoe zoo weinig gebruik gemaakt wordt van de eigen stichting het Uitvoercon- trole Bureau, want het merk dat kwaliteit en gewicht waarborgt zagen we maar sporadisch. Het terrein van de veiling te Poeldijk »3 3 H.A. groot. Aan de voorzijde is thans een groot en imposant veilingsgebouw opgericht, waar omheen een drietal havens. De kosten var. het gebouw en het daarom heen gelegen Isa stelsel bedroegen ruim 200.000, door de tuin ders zelf opgebracht. Aan de havens ziju 7nC' meter betohnen schoeiing aangebracht. De voorzyde" van het veilingsgebohw is ê8 legen aan den weg Poeldyk—Monster en daar bevinden zich de koffiekamer, de kantoorloka len, het archief, de bestuurskamers, de telefoon cellen en de 100 zitplaatsen voor de koopers De achterzijde van het gebouw wordt gevormö door de veilingshal, waarin zooals men bet daar noemt de fruit- en exportveiling verf6' nigd zyn. Deze hal is 53 M. lang en 22 breed. Hierin zullen in de komende dagen bet iijne fruit, groenten en bloemen worden ten toon gesteld, terwijl op het omliggende te'' rein al wat met den tuinbouw en den exp°r' in verband staat een plaats krijgt. Druiven ca tomaten ziju dau wei hoofdproducten van het Westland. Bij ons be zoek aan verschillende tuinen zagen we prachtige druiven soms in trossen van roeel' dan twee K.G. in de kassen hangen. Een not male opbrengst in de kassen is 25 K.G. Per strekkenden meter, zoodat een kas van 4" n>e' ter, 1000 K.G. moet opbrengen. De teelt van Frankenthaiers is hoofdzakelijk voor binnenlandsch gebruik. In de laatst8 jaren worden de steden en vooral Amsterda111 steeds grooter afnemers van deze druiven u't het Westland. In enkele kassen zagen we ook witte c3 blauwe druiven door elkander hangen. De Gros Colmar en de Gros Maroc zijn allee'1 voor den export. Op de buüfenlandsche mark ten is vooral België onze concurrent. Doordo men daar de besproeiing beter in de hand neeft kan er meer gewerkt worden op kleur, wat bü ons bh' slechte nazomers nog wel eens wal te wenschen overlaat. Dit jaar zal men daar ech ter geen last van hebben. De tomatenkassen hebben in dezen tijd, nu de prys van de u"°a ten zoo zeer gedaald is niet meer de groote be langstelling van den tuinder als in bet voor jaar. De teelt daarvan eischt des al niette:11'3 wil men goede en mooie vruchten krijgen no-> heel wat zorg. Men kan in die kassen »aaf niet steeds tomaten blijven telen, want llaD wordt de grond moe eu brengt hij niets lliee'_ op. Een middel om daarin verandering te bre® gen is het uitstoomen of steriliseeren van de" grond op een temperatuur van 80 tot 90 grad<l3 en tot een diepte van een meter. De ko®te3 daarvan bedragen 5000 per H.A. Een aiu!t middel is het verplaatsen van de kassen, m»3' daarvoor moet men grond hebben en da'- maar zelden het geval, want van de 50.000 Hj tuinbouwland is in bet Westland reeds ;,9l/ H.A. met glas bedekt. Wat niet algemeen bekend is, is zeker, de' in de laatste jaren in het Westland ook hoeveelheden bloemen gekweekt worden. W druivenkassen worden zoodra de vruchten S plukt zijn chrysanten geplaatst, maar da* naast vindt men ook tal van andere bloem® De bloemenveiling te Honselersdyk bad vorige jaar een omzet van 418.000, b°' dien bedroeg de bollenproductie ruim 1.5 31 lioen K.G. Op deze bloemenveiling komen niet de •Bic' die we in de tomatenkassen zagen. Dat is 3 zeer kostbare cultuur en deze bloemen keurig verpakt in vloeipapier en doozen de veiling te Aalsmeer. Op deze veiling k op het oogenblik deze anjers nog per blo ,16 cent en in den winter meermalen 50 lL Deze gaan alleen naar het buitenland die De Westlandsche stoomtram maatscliaPPO ook de autobussen exploiteert in deze sl heeft toegezegd voor een uitgebreid verve*'1 zullen zorg dragen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 2