BIJ Z. EM. W. M. KARDINAAL VAN ROSSUM OP AUDIËNTIE. INï RUKKEN VAN ZiJN TRIOMFTOCHT Zaterdag 21 September 1929 Tweede Blad Pagina 1 DANKWOORD VAN Z.EM. W.'M. KARDINAAL VAN ROSSUM. te- mêmmmÊml mmm f MAASTRÏCHTSCHE FEITFN t MISLEIDER OF MISLEIDE DE VOORUITGANG VAN ONS KATHOLIEK VOLKSDEEL EN V/AT DAARAAN NOG ONTBREEKT WINDHOOS TE TILBURG. DE ALASTR1M. BESMETVERKLARING INGETROKKEN. Wij hebben al een paai' keer geschreven over de staking aan de Maastfichtsche zinic- witfabriek, die een socialistisch-communas- tiech karakter heeft gekregen en ontaard in een terreur tegen de Katholieken, zóó, dr-s de burgemeester den kleinen staat van aeiog heeft afgekondigd. Het krankzinnige feit doet zich voor, dat in een katholiek gewest, waar de socialisten bij de laatste verkiezingen nog zware klap pen opliepen, honderden werkwillige katho lieke arbeiders zich, wegens de roode ter reur, binnen de fabrieksmuren verscholen houden. Dit feit alleen is voldoende om alle socia listische praatjes over zwarte terreur in Limburg te weerleggen; in werkelijkheid toch blijken de terroristen rood en mei- zwart te zijn. De roode pers probeert uu deze socialis tische terreur te loochenen: zij» maakt aan haar lezers wijs, dat de katholieke werkwil ligen onderkruipers" zijn. Zoo heeft ook de lieer Kupers, voorzitter van het socialis tische N.V.V. de katholieke arbeiders te Maastricht genoemd. Laten wij nog eens de juiste feiten vast leggen Werklieden staken wegens het ongemo tiveerd ontslaan van mede-arbeiders. Dez staking wordt algemeen rechtvaardig geacht. Mt-. Aalberse, rijksbemiddelaar, trad be middelend op en hot resultaat was, dat do directie de rechtmatige eischen inwilligde. Dus de staking was ten einde? Ja, voor iedereen, behalve voor den socialistische!! vakbond die nieuwe eischen begon te stel len. Deze houding was in. strijd met de ge zonde vakvereenigingstaktiek. De nieuwe eischen werden niet ingewiligd: toen zetten de-socialisten de staking door die dus een wilde staking was. Voor den rijksbemiddelaar bestaat er geen staking meer: dat is door mr. Aalberse uit drukkelijk verklaard. De slachtoffers die gemaakt worden, val len dus in dienst der socialistische agitatie. De beslist-on verdedigbare houding dor socialistische vakbondleiders te Maastricht is door den heer E. Kupers, voorzitter van het N.V.V. niet slechts niet afgekeurd maar huldigend verdedigd! De heer Kupers poogt die huidetaai te ver dedigen met de bewering: „van een wilde staking kan in dit geval niet gesproken wor den" Dit is in strijd met de feiten. Iedereen te Maastricht weet, zoöals de heer Kupers erkent, dat zestien arbeiders het werk hebben gestaakt omdat een zevental collega's ontslagen werden. Onder deze zes tien stakers waren er, die de arBeiders van de middagploeg aanspoorden, niet in de fabriek te gaan. Dit ging buiten iedere arbei ders-organisatie om; het was dus een wilde staking. En deze wilde staking is tegen de goede vakvereenigingstaktiek in, nadien door de socialisten erkend. „Op Woensdag 24 Juli, dat is dus drie dagen nadat het ontslag had plaats gehad, ging de staking in", vertelt de heer Kupers in „T-Tet Volk". Dit is onjuist, want: reeds Maandag 22 Juli staakte een groot aantal arbeiders; een dag later het meerendeel; den dag daarop Woensdag 24 Juli werd, mede door bemid deling van da katholieke organisatip, de strijd beëindigd. Nu verwijt de heer Kupers aan de Katho lieken, dat zij niet met de socialisten samen gingen. Maar, hij vergeet, dat de socialisten ai twee dagen voor de Katholieken, ook op eigen houtje, het conflict wilden oplossen. Natuurlijk was dat om dan met branie te kunnen zeggen: dat hebben wij geleverd; de Katholieken loopen na. De heer Kupers schrijft nog, dat de socia listische vakbond, reeds vóór het uit breken van het conflict, besloten had „een aktie voor de verbetering der arbeidsvoor waarden" te voeren Ei, ei, hoe moest die „bond" dat doen, terwijl hij, vóór het uitbreken van het con flict in de Zinkwitfabrieken een 40 leden had onder hét ruim 400 man tellende fa- briekspersoneel? En waarom repte deze bond, in den, op 26 Juli aan de directie van de Zinkwitfabriek geschreven brief, dan met geen woord over de loonen? De heer Kupers is blijkbaar misleid door een van zijn Maastrichtsche broeders, wier leider, de heer Paris, in dén Gemeenteraad betoogde: „Wanneer er strijd uitbreekt, zijn alle arbeiders verplicht, desnoods met ter zijdestelling hunner principes, mede te strij den". Waar zulke onzin in ernst wordt gede biteerd door „leiders", wat moet men daar van de misleiden verwachten? De „leiders" te Maastricht hebben fout op fout gemaakt. Zij hebben de nederlaag ge loden en willen zich wreken door schunnige verhaaltjes als dat over den pastoor van IL. rgharon, die met het heilig crucifix voorop e-h gevolgd door 6 mindere geestelijken, de v' rkwilligen naar de fabriok brengt! Als men nu weet, dat Borgharen bijna een t loopen van Maast richt ligt en dat er 0 *eer> één pastoor woont, begrijpt men wel, ^op er „f. "nimzuigd" wordt. EEN BELANGWEKKEND INTERVIEW Van onzen redacteur.) W i 11 e m, 19 September 1929. Op den laatsten dag van het verblijf in Wit teute klooster, welke evenals de vorige heel weinig had van de rust, welke Zijne Eminentie hier zou nemen, verleende de Kar dinaal ons nog het voorrecht van een parti culier interview, waarin wij in de gelegenheid werden gesteld Zijne Eminentie eenige vragen te stellen over de indrukken van zijn triomf tocht door Nederland. Nu wij hier voor eenige oogeublikken naast den Kardinaal waren gezeten in de voor hem gereserveerde kamer van het klooster, viel het ons op, hoe de Kardinaal nog zoo hijzon der opgewekt en krachtig is, hoe in de i'U door'grijze wenkbrauwen overschaduwde oogen nog altijd hetzelfde jeugdige vuur straalt, het vuur van den man met groote idealen en da den. Toen wij den Kardinaal opmerkten, dat van de rust in Wittem niet veel was gekomen, zei- de Zijne Eminentie: „Ja, eigenlijk waren deze dagen in Witlcm bestemd geweest om wat op verhaal te komen van de vermoeiende rondreis door Nederland, maar voor die rust heb ik nog geen oogenblik tijd gehad. Die zal ik echter wel vinden in het klooster Ingenbohl, waar ik dan werke lijk eenige dagen ware rust hoop te vinden, alvorens naar Rome terug te keeren." „Om daar opnieuw gehuldigd te wordeir, Eminentie?", zoo lieten wij er op volgen. „Ik weet daaromtrent niets. Maar ik ver moed, dat er daar in het college van de Pro paganda wel iets zal geschieden. Kent u dat college? Daar zijn honderd studenten van alle volkeren bijeen, vertegenwoordigend niet min der dan 19 nationaliteiten. Er wordt momen teel gebouwd aan de groote uitbreiding van het college. Volgend jaar, hoop ik, dat deze nieuwbouw onder dak zal komen en dan zal ik er plaats hebben voor 250 studenten. Dan zullen daar bijeen zijn alle stammen, talen en rassen van de geheels wereld. Weet u wat het schoonste daar is? De jongelui komen daar zonder elkaar ooit gezien te hebben en toch, na een paar dagen maar, zijn ze als broeders onder elkaar. Dat doet het bezit van dezelfde idealen. Toen Zijne Eminentie sprak over zijn ge liefd college van de Propaganda, was zijn blik ver, als zag zijn oog weer de Eeuwige Stad en het verwonderde ons dus niet, dat de Kar dinaal ons ook ging vertellen van het a.s. Priesterfeest van den H. Vader, dat iets later valt dan het zijne. „In het begin van het jaar, zoo verhaalde Zijne Eminentie, heb ik den H. Vader gevraagd om de feestelijkheden te doen eindigen met een Academie van de Propaganda. Met dit plan was de H. Vader zeer ingenomen. Op de Piazza San Dainaso wordt dan een troon cp- geslagen en daar zal de H. Vader waarlijk door alle nationaliteiten en in alle talen van de wereld worden gehuldigd als de algemeene Vader des Christendoms." Een oogenblik zweeg de Kardinaal. „Maar Eminentie", zoo vervolgden wij, „U spreekt over het feest van den Paus, maar zwijgt over Uzelf." De Kardinaal lachte eens en herinnerde ens aan den schoonen brief, welken hij van den H. Vader hij gelegenheid van zijn priester feest heeft ontvangen. „Dat men in Nederland mijn feest zou vie ren, had ik verwacht, maar, zoo heb ik den H. Vader geantwoord, in Rome moet nu alles plechtmatig gericht zijn op het gouden feest van den H. Vader zelf. Maar? „Eminentie", zoo" vervolgden wij, ,„hebt U als U Uw indrukken van voor 16 jaar en van nu vergelijkt, veel vooruitgang mogen con- stateeren bij óns Nedsrlandsche volk en bij ons Katholiek leven?" De cultuur sterk omhoog, „O", zoo was het antwoord als een explana- tie, „wat is er in die jaren veel veranderd op allerlei gebied. De cultuur van ons Nederland- sche volk is sterk omhoog gegaan en het ver wonderde mij dan ook niet, dat bij het bezoek aan den Internuntius, meerdere leden van het diplomatieke corps mij hetzelfde verzekerden en met groote waardeering spraken over het beschavingspeil van ons Nederlandsehe volk. Katholieke Universiteit en pers. En vooral ons Katholiek volksdeel heeft dien vooruitgang gekend, nu krachtig gesteund door onze Katholieke Universiteit, welke de kroon zette op het streven naar hoogere ont- Men vertelt ook, dat een oude vrouw door de politie tegen den grond is geslagen. Dat is treurig maar waar. Men vertelt er echter niet bij, dat deze zich tussclien de politie wierp en een man van 26 jaar, die de politie wilde arresteeren. De soc. pers moest wat minder brallen en wat eerlijker de feiten weergeven. Dan kwam men heel wat verder. 1 wikkeling. Dat danken wij ook voor een zeer •groot deel aan de Katholieke pers van Neder land. Standbeeld voor dr. Poels. Wat ook mij zoo bijzonder heeft getroffen en mij zoo bijzondere voldoening heeft ge schonken is, dat het Zuiden van ons land, het schoone Limburg, behouden is vopr Christus. Grooten lof komt daarvoor toe aan Mgr. Schrij nen, den bisschop van Roermond. Hij heeft doorschouwd dat het groote middel was ae oprichting van parochies en overal heeft hij religieuse ordes te hulp geroepen en haar de leiding toevertrouwd. Dat was een blik in de toekomst. Prachtig hebben de Limburgsche priesters gewerkt en ik denk daarbij in het bijzonder aan een man als Dr. Poels. Zoo'n man moest hier een standbeeld hebben! Want dat hier het volk in Zuid-Limburg godsdienstig is gebleven en daardoor gehoorzaam aan het gezag van Kerk en Staat, dat is een succes, buitengewoon bewonderemswaard. De mijnstreek, welke ik in de laatste dagen eenige malen heb doorkruist, is een rijk land, maar wat zou dit alles zijn, als deze streek ten prooi was gevallen aan het socialisme. En dat dit niet is geschied, ik her haal het, het is te danken aan den bisschop, aan da geestelijkheid, seeulieren en regulieren, aan het zegenrijke werk der honderden paro- chie-retraiten en niet op de laatste plaats aan Dr. Po-els. Wat onze taak moet zijn. Maar, zoo vervolgde Zijne Eminentie, er is hier in Nederland nog heel wat te verrichten In het bijzonder op intellectueel gebied. Celijk ik in Nijmegen heb gezegd, er zijn in de maat schappij nog veel plaatsen te vervullen, waarop wij naar onze sterkte recht hebben, maar die wij niet kunnen vervullen, omdat wij niet de geschikte mannen daarvoor hebben. Dit geldt op alle gebied, op stoffelijk, op medisch ter rein en ook in de financieele wereld. Op al die gebieden staan wij katholieken nog niet op de hoogte, welko ons eigenlijk in het maatschap pelijk laven toekomt: En daarbij nog .dit .—„zoo;, vervolgde Zijne Eminantio met grooten nadruk, terwijl hij als het ware elk woord nog met een handbeweging wildé versterken die groote plicht1 van ons katholieke volk tegenover1 do koloniën. Tot nu toe gold het nog t& veel al3 gewoonte, dat voor Indië een gebroken carrière nog goed genoeg was. Mat die opvatting moet radicaal worden gebroken. Wij hebben voor onze kolo niën noodig eorsteklas-mann.en van talent en energie, heldere geesten, stoere werkers, om daar op alle gebied werkzaam te zijn. Daar zijn nog veel plaatsan te veroveren, waar velen van ons, ook in stoffelijk opzicht, een schoone car rière kunnen maken. Moge de goede God dat alles aan Nederland geven. En djan weer terugkeerend op -het eigenlijk •onderwerp van ons interview, den cultureelen vooruitgang van Nederland in de laatste de cennia, wees Z.Em. er op, dat ons land daarbij veel te danken heeft aan het wijze beleid vau H. M. de Komnigim Groot toonde Nederland zich ook door het asylrecht staande te houden in de kwestie van den Duitschen keizer, niet omdat hij zulks ver diende, doch omdat het recht en de fierheid van het Nederlandsehe volk zulks vorderde. Het kleine Nederland heeft zich onder het wijs bestier van H. M. de Koningin getoond een groot volk ta zijn- Zoo eindigde Zijne Eminentie en terwijl wij dan afscheid nkmen en, neergeknield aan de voeten van Zijne Eminente, namens onze cou rant hem toewensohten goodie gezondheid, om straks in de Eeuwige Stad zijn hooge taak weer op te nemen, dan liield Zijne Eminentie onze hand omklemd, dieze schuddend met de hem eigen hairteilijkibedid, onderwijl een lieel bijzon,tleren zegen uitsprekend over de Direc tie, Redactie en alle medewerkers van ónze courant. En toen wij de kamer van Zijne Eminentie hadden verlaten, bemerkten wij, dat wij weer op onze beurt veel te lang beslag op den tijd van den Kardinaal hadden gelegd. Alles stond weer gereed voor de audiëntie. VERDUISTERING. Zes maanden geëischt Het O. M. bij de rechtbank te Assen eischte •gisteren tegen P. A. F- te Utrecht, ontslagen dl. recteur van de arbeidsbemiddeling te Emmen, wegens verduistering 6 maanden gevangenis straf. MISHANDELING EN BEROOVING. Tot 9 maanden veroordeeld. De rechtbank te Middelburg heeft den 23- jarigen werkman J. A. J. M„ uit Goes, die den aannemer Wolse mishandelde en beroofde, ver oordeeld tot 9 maanden gevangenisstraf. AANGEHOUDEN. Door de Nijmeegsche recherche is. te Arnhem aangehouden een zekere G„ verdacht van ver duistering in dienstbetrekking van 600 gulden. G. Is woonachtig te Nijmegen. Bij liet verlaten van den vaderlandsclien bodem voel ik mij gedrongen nogmaals mijn inuigen en hartelijksten dank uit te spreken voor "alles wat de Katholieken van Nederland mij in deze gedenkwaardige weken met zoo veel verblijdende liefde en oprechte aanhankelijkheid geboden hebben. Het heeft mij diep getroffen, dat alle standen der katholieke samenleving hnnne sympathie en hun medeleven met deze feestelijkheid op zoo ondub belzinnige wijze hebben willen toonen. Dat is voor mij een waarborg, dat het katholieke leven steeds in bloei zal toenemen, omdat allen zich zoo één gevoelen in de gemeenschap van eenzelfde denken en voelen en bemin nen. Dat is dan ook de groote en troostvolle gedachte welke ik als een geurigen bloemruiker medeneem uit mijn vaderland, dat er een groote. immer groeiende liefde bloeit voor ons Geloof en voor de H. Kerk, voor het kerkelijk gezag en deszelfs Dragers en dat deze liefde machtig is om alles tot stand te brengen, wat de tijdsomstandigheden en de maatschap pelijke behoeften vorderen, om de katholieke beginselen tot alle onder deden van het openbare en huiselijke leven door te doen dringen. Mijn hijzonderen dank aan de leden van het Uitvoerend Comité en aan de Katholieke Pers, die zich zoozeer hebben ingespannen om aan deze onvergetelijke dagen allen mogelijken luister bij te zetten. Wittem, 26 September 1929. W. M. KARD. VAN ROSSUM. H.H. WIJDINGEN. In het Bisdom Haarlem. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft Vrijdagavond in de kapel van het Groot-Semi narie te Warmond de Tonsuur toegediend aan de volgende Eerw. Heeren: J. Abbo, Th. v. d. Beek, J. v. d. Boogerd, L. Brabander, M. Burg- houwt, N. Buurman, G. Corsten, D. Dekleer- maker, H. Diederich, A. Diepenbrock, J. Franse, J. v. d. Gaag, J. Groenen, J. Groot, Th. Hil- horst, A. Hollenberg, F. Holthuyzen, Th. Klaas- sen, C. Klaver, J. Kluijn, C. Kroon, J. Lange- meyer, A. Oeverhaus, E. Paap, L. Pennock, G. Regeer, A. Ruhe, N. van Ruiven, L. Schinkel, H. Schouten, L. Sluijs, C. v. d. Sman, J. Sij:n, L. van Teijlingen, L. van Vugt, C. Watervis en C. Willemse. Heden en morgen ontvangen dezelfle E.E. Heeren de vier kleine H.H. Wijdingen. Heden ontvingen de H. Wijding van het Diaconaat de E.E. Heeren: J. Blankers, J. Buljsman, C. Campfens, Th. Dekker, E. Determeijer, B. Drost, R. van Ginkel, J. Greitemann, J. Groot, H. v. d. Ham, B. Henning, N. Hoek, B. Keijer, H. Koopman, W. van Lammeren, A. Leenders, J. Metzelaar, W. Minnebo, W. Mulder, H. Rem mer, J. Simon, M. van Steijn, Th. Strouss. J. Tesselaar, A. v. d. Togt, J. van Tol, F Tonino, alsmede E. Langenhorst. ST. JüSEPHGESTICHT TE ALPHEN AAN DEN RIJN. Het 40-jarig bestaan. Ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van hét St. Josephgesticht te Alphen aan den Rijn zal op Woensdag a.s. door den Zeereerw. heer j. M. Hellegers, deken van Alphen aan den Rijn des morgens te 10 uur in de parochiekerk een plechtige Hoogmis worden opgedragen. Van 121 uur zal er voor de jubileerende Eerw. zusters in het gesticht een receptie wor den gehouden, terwijl haar te 3 uur een zang- hulde zal worden gebracht. De gevel van het gesticht zal des avonds geïllumineerd zijn en de R. K. Harmonie „Leo XIII" zal des avonds in den verlichten tuin een concert geven. STOOMSCHIP GESTRAND. OP DE ZUIDEPIER TE HOEK VAN HOLLAND GELOOPEN. In den Noordwesterstorm, die, gisteren avond woedde, is het uitgaande voor Napel» bestemde Italiaansche stoomschip „Disciplina' even buiten den Nieuwen Waterweg te Hoek van Holland ter hoogte van rood 1 en 2 bij d« Zuiderpier aan den grond geloopen. Daar het schip eenige malen S.O.S.-seinen uit zond, zijn de slee.pbooten „Witte Zee" en „Blan kenburg" ter assistentie uitgevaren. Tenge, volge van het slechte weer konden zij eehtet geen verbinding met het schip tot stand bren gen. Omstreeks 12 uur hedennacht seinde de „Dis ciplina", dat men op dat oogenblik nog geer onmiddellijke hulp behoefde. Door de h°°Se zeeën was de positie van het schip intusschen aanzienlijk slechter geworden. Het zat met het voorschip vast op de steenen van de pier. In verband daarmede was de reddingboot te Hoek van Holland dan ook in gereedheid ge bracht om als het noodig mocht worden op het eerste sein uit te varen. Hedenmorgen om vijf uur zou men hij hoog water pogen het schip vlot te brengen. Indien het weer voordien zou bedaren, verwachtte men dat dit zou gelukken. De bemanning van het Italiaansche schip wil van boord. Alvorens het Italiaansche stoomschip „Dis- cipllina" vlot gebracht kan worden moet eeu gedeelte van de lading, bestaande uit kolen, gelost worden. De bemanning van de Disciplina wil het schip verlaten. De motorreddingsboot vertrekt Geen vaccinatie wegens gevaar voor encephalitis. Naar de burgemeester vau Zwollerkerspel mededeelde, hebben de gemeenteartsen van Zwollerkerspel bezwaar gemaakt de verant woordelijkheid te dragen voor inenting van kin deren, die nog niet eerder gevaccineerd zijn, in verband met het gevaar voor encephalitis. Te Delft. Hedenmorgen waren te Delft 14 nieuwe ge vallen van alastrim. In totaal zijn thans 131 gevallen vastgesteld, waarvan 12 genezen. Ook te Zutphen. Te Zutphen heeft zich gisteren het eerste geval van alastrim voorgedaan. Het betreft hier een kind, dat nog niet was ingeënt. De minister van Arbeid, Handel en Nijver heid heeft naar aanleiding van een ingekomen ambtsbericht ingetrokken de beschikking van zijn ambtsvoorganger van 11 Juli j.l. waarbij de haven van Aden besmet werd verklaard we gens pokken. Kerk gedeeltelijk ingestort. GEEN PERSOONLIJKE ONGELUKKEN. Vrijdagmiddag omstreeks half twee heeft een windhoos de in aanbouw zijnde R. K. Kerk van de H.H. Antonius en Barbara aan het Groeseind te Tilburg gedeeltelijk vernield. Alle dakpannen en het overige houtwerk stortten naar beneden. Dikke balken braken als lucifers stokjes af. Alleen de muren hieven overeind. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor, omdat de werklieden even te voren wegens den hevigen regen waren gaan schuilen. De mate- rieele schade is vrij aanzienlijk. FRATER FLORENTIANUS. t Donderdag overleed in het Fratershuis te Til burg, na een langdurige ziekte, de Eerw. frater Florentianus (in de wereld P. Janssens). PASTOOR J. J. JACOBS f. Gisternadht is te Puiflijk plotseling overleden de zeereerw. heer J. J. Jacobs, pastoor aldaar. ZEPPELIN BEZOEK AAN ONS LAND. Uit Hamburg wordt gemeldt, dat op 20 Octo ber a.s. de „Graf Zeppelin" een vlucht van 14 uur over Nederland zal ondernemen. De route is nog niet vastgesteld. I *- -j.: -.T a JOHN UODGDON, DE AMERIKAANSCHE V ITVINDER, presenteert hiér een combinatie van Zeppelin en vliegtuig, \va arvan hij veel' succes verwacht. j

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 5