EENHEID IN HET R.K. JEUGDWERK MEER SOLIDARITEIT DE NIEUWE TELEFOONTARIEVEN VISSCHERIJ. ZATERDAG 21 SEPTEMBER 1929 TWEEDE BLAD PAGINA 2 DE TWEEDE KAMER KRIJGT VOLDOENDE WERK. IDEALISME EN PRAKTIJK. HOPELOOZE VERSNIPPERING GEVREESD. HET ADRES VAN ANTWOORD OP DE TROONREDE. DE STREEKNETTEN. MR. R. H. v. SCHAIK. DE NIEUWE VOORZITTER. Verschillende interpellaties. Gisteren legde de nieuwe Tweede Kamer de laatste hand aan haar toilet. Ze kan nu voor goed aan den slag. Nu H. M. de Koningin de keuze der Kamer bekrachtigde, vond de vergadering als eerste taak de installatie van den nieuwen president. De heer Schaper maakte zich daarbij onge twijfeld tot toük van zeer vellen zijner mede leden, als hij verklaarde, dat mr. van Schaik de aangewezen man was om de zware taak van Kamer-praeses op de schouders te nemen. Aan bekwaamheid en ijver paart hij toch ervaring, waardoor hij de Kamer kent in haar zwakheden en haar kracht. Terecht ook mocht de heer Schaper er op wijzen, dat het vertrouwen, waarmee de be noeming van den heer van Schaik werd be groet, niet mocht worden afgemeten naar het aantal stemmen op hem uitgebracht. Inderdaad had de escapade van de anti revolutionaire en christelijk-historische fracties niet de bedoeling, door een enkelen zwartkijker daaraan gehecht. Voor zoover daaromtrent nog twijfel mogelijk was, heeft de benoeming van de voorzitters en tweede-voorzitters der afdee- lingen duidelijk doen uitkomen, dat het over leg ter rechterzijde, hetwelk Woensdag even haperde, alweer hersteld mag worden geacht. Nog veel minder zou het op eigen avontuur uitgaan der beide Protestantsche fracties bij de voorzitterskeuze mogen beschouwd worden als gericht tegen den persoon van den heer van Schaik. Dat intusschen ook onder de roode broeders de voorzitterskeuze bijzondere instemming vond, blijkt wel uit de extra-complimenteuze manier, waarop de heer Schaper er aan herin nerde, dat de Kamerredevoeringen van den nieuwen praeses altijd in „de uiterste hoeken" weerklank hadden gevonden. Met een romantische ontboezeming als waar toe wij den streng zakelijken jurist niet in float achtten, nam praieses van Schaik afscheid van zijn „eenvoudige groene bank" en der- zelver „landelijke atmosfeer", om met een overigens weer heel serieus speechje zijn ver schijnen op den voorzittersstoel te markeeren. Wij stippen hier uit aan de nuchtere visie van den nieuwen voorzitter op het probleem, dat velen tot ernstige bezorgdheid stemt: den nabijen ondergang van het parlementaire stelsel. De heer van Schaik wil in dit verband eigenlijk van geen ziekteverschijnselen weten, en heeft diensvolgens in genezingspogingen Weinig vertrouwen. Hij schijnt de politiek te volgen: alles komt van zelf op z'n pootjes terecht. Het betreft hier een ontwikkelings periode van ons maatschappelijk en staat kundig leven, die voorloopig nog niet schijnt afgesloten en waarin nieuwe vormen groeien de zijn. Als de Kamer 15 October weer bijeenkomt intusschen moet de begrooting bestudeerd worden, die 1 October in de afdeelingen wordt onderzocht heeft ze alvast werk in over vloed. Behalve eenige kleinere ontwerpen staat op de agenda de in de vorige zitting wegens gebrek aan tijd van de agenda afgevoerde Regeling van den rechtstoestand der ambte naren. Dr. Kortenhorst meende, dat ook de wet op de winkelsluiting nog wel kan behandeld wor den voor de Kamer met de begrootïng aan vangt. De heer Wijnkoop dacht op zijn beurt, de agenda nog wel te kunnen belasten met de interpellatie van zijn vriend de Visser, zelf niet aanwezig. Of het zuivere vriendschap was, die hem hewoog foor den verdediger der Indische gezag-onder mijners in de bres te sprin gen, durven we niet uitmaken. Mogelijk legde ook eenig gewicht in de schaal het feit, dat hij zelf twee interpellaties tegelijk aankondig de, étn over het optreden tegen de stakers in het Noorden, aan de Zaan en te Maastricht, de andere over de verhouding tusschen Neder land en de sovjet-republiek en het dus hem zelf niet koud laat, al3 Louis wat kan voort maken. Behalve de beide communisten is ook de heer Duys al aanstonds van wal gestoken met het aanvragen eener interpellatie over de moordzaak van Giessen-Nieuwkerk. De Kamer weet dus voorloopig, wat ze te doen heeft. FEESTEN: EEN GELEGENHEID VOOR INBREKEN. Drie mille ontvreemd uit een brandkast. Inbrekers hebben in de feestelijkheden van het driehonderd-jarig bestaan van den polder Heer Hugowaard een gunstige gelegenheid ge zien om hun slag te slaan. Gisterennacht is een brutale inbraak gepleegd bij den heer C. Overtoom, kassier van de Boerenleenbank te Heer Hugowaard Noord. De inbrekers hebben in den muur van de kamer, waarin de brand- k"-t stond, een gat gemaakt, de brandkast heirdoor naar huiten gebracht en deze op de helften van een gebroken bezemsteel naar bet wagenhuis gereld. Daar is een wand van de kast geforceerd en voor ongever 3000 eruit genomen. De heer Overtoom, die reeds ter ruste was gegaan, heeft wel gestommel bij zijn woning ge hoord, maar weet het aan feestrumoer. Een buurvrouw moet de inbrekers aan het werk gezien hebben. Uit angst heeft zij echter niet durven waarschuwen. Van de daders is nog geen spoor ontdekt. „ONZE KRACHT LIGT IN ONZE VERSCHEIDENHEID". 'li ,,De jongeren kunnen niet warm Icopen voor grootheden, die ze niet bevatten". „IM WESTEN NICHTS NEUES". In Italië verboden. De uitgave in ItaJiaanscke vertaling van Ihet bekende boek van Remarque, „lm Westen oichts Neues" is d-oor de Italiaansche regee ring verboden. De uitgave was reeds tegen midden September door den uitgever Mondadori (te Milaan aangekondigd, toen de maatregel bekend werd. Ongetwijfeld zullen velen met belangstelling de rede hebben gevolgd, die de Weleerw. Secre taris van de Interdiocesane Jeugdveveeniging, kapelaan G. J. Suetens Vrijdagavond 13 Sept. voor den microfoon uitsprak. Of echter al die luisteraars volkomen acooord gingen met het gesprokene, komt ons zeer twijfelachtig voor. Het is ons namelijk allerduidelijkst gebleken^ dat verscheidene practisch-werkzame jeugdleiders de meening van kapelaan Suetens al te idealistisch achten en hij doorvoering van zijn plannen zoo niet een echec dan toch een hopelooze versnippe ring der Katholieke jeugdbeweging voorzien. De Idee van den Eerw. Spreker komt in groote lijnen hierop: één nationale Katholieke Jeugdvereeniging, onverdeeld in diocesane af deelingen, weer onderverdeeld in dekenale groepen en ten slotte gesplitst in parochiale clubs. Deze laatste staan onder het presidium van den pastoor of een door hem benoemd priester, bijgestaan door vertegenwoordigers van elk der parochiale jeugdgroepen. De paro chiale vereeniging heeft n.l. allerlei onder- afdeelingen (jeugdgroepen, die bestaan uit de parochiaal gesplitste groote jeugdorgani satie van thans). We komen dan tot de con clusie dat we de thans bestaande jeugdorga nisaties zien gemetamorfoseerd in schakeerin gen van de ééne en êénige parochiale jeugd vereeniging. Dit ideale plan hotst al terstond tegen de praktijk door de onmogelijkheid om groote verbanden als b.v. de Sint Jozefsgezellen, het Sint Franciscus-Llefdewerk, de Adspiranten- vakorganisatie, parochiaal in te deelen. Juist door centralisatie zijn deze in staat hun doel te verwezenlijken en alle kracht en macht zoo juist bij een parochiale decentralisatie gebro ken worden. „Ik verwacht, dat men op 1 September meer de overtuiging heeft gekregen, dat de jeugd niet zweren moet hij het vaandel van haar eigen speciale afdeeling of boni, maar dat zij boven alles zweren moet bij het vaan del van de eene onverdeelde Katholieke jeugd vereeniging van Nederland", zegt kapelaan Suetens. Ieder practisch-werkzaam jeugdleider zal glimlachen bij deze vaststelling van zijn toekomstige taak: de jeugd warm te maken voor een dergelijk imaginair ideaal. De kracht van onze jeugdbeweging ligt nu eenmaal in haar centralisatie in eigen rich ting en niet in parochiale decentralisatie. Juist omdat ieder barer onderdeelen volkomen vrij en zelfstandig gecentraliseerd staat (en geen denkbeeldige „vrijheid" heeft) is voor ieder de gelegenheid zich een eigen milieu te kiezen, waarin hij zich geheel thuis kan ge voelen. Maar dwing In 's hemelsnaam niet ieder, in de ééne onverdeelde ideale parochie- vereeniging, want men moet zijn wereld kennen juist dit zal velen afschrikken van het lidmaatschap. Wie scherp rond zich ziet weet dat bij verwezenlijking van sprekers ideaal men zou verkrijgen: de ééne onverdeel de „officieele" Katholieke jeugdorganisatie en duizend-en-één somi-katholieke vrijgevochten clubjes van hen, die zich niet in die eene officieele vereeniging laten dwingen. Reeds nu bestaan in onze onmiddellijke om geving verscheidene van dergelijke vereeni gingen en clubs, doch sprekers plannen zou den bij verwezenlijking wel in staat zijn, het getal daarvan aanmerkelijk uit te breiden. Vervolgens: zou die ééne president (de pas toor of een door hem aan te wijzen geeste lijke) wel evenveel liefde betoonen voor de eene schakeering als voor de andere We kun nen ons voorstellen dat de pastoor, die zoo stevig ijverde voor zijn Mariacongre-gatie, daarvoor wel meeir hart zal hebben dan voor den Jozefsgezellen-tak zijner vereeniging. Of de geestelijk-adviseur der Katholieke tooneelver- eeniging, die daaraan voorheen al zijn orga nisatorische krachten wijdde, zal- wellicht zijn acteurs meer attentie wijden dan zijn drank- bestrijders-afdeeling, zijn verkennersgroep of zijn patronaatAl heeft ook iedere vereeni- gingstak zijn eigen leider, want deze blijft toch steeds afhankelijk van den voorzitter, die door hem slechts „bijgestaan" en geadvi seerd wordt, 't Zijn allemaal nuchtere, echt- menscbelijke bezwaren die we onder de oogen moeten zien, juist.omdat ze zoo echt-men- sehelijk zijn en eren practisch zijn gesteld als kapelaan Sneten3' rede idealistisch Een nieuw practisch bezwaar Met een voorbeeld toegelicht. 'De Jeugddag op 1 September j.l. is ontegen zeggelijk qua betooging en manifestatie prach tig geslaagd. En toch werden aan zeker 60 pet. der deelnemers te hooge eischen gesteld wat betreft uithoudingsvermogen en onvermoei baarheid. In die mate zelfs dat verscheidene jeugdleiders wel bewust van hun verant woordelijkheid ook voor het lichamelijk welzijn der jongens ons verzekerden: is er wéér zoo'n dag énze jongens zijn niet van de partij Stel nu het geval, dat het bestuur der ééne Katholieke Jeugdvereeniging zich gedrongen gevoelt, weer zulk een jeugddecmonstratie te organiseeren. Er zijn nu verscheidene vereeniglngen ge weest die van deelname afzagen om practische redenen (we noemen slechts de vele turnver- eenigingen, die geen kans zagen het program mer voor „Houtrust" voldoende te preparee ren). Welnu, zijn alle vereenigingen parochiaal gesplitst en in één organisatie ondergebracht, dan ontstaat de verplichting het consigne van het bestuur dier vereeniging op te volgen en men krijgt in het gunstigste geval een deel name zonder animo of in het minder gunstige, doch meer waarschijnlijke geval een algemeene desertie uit de gelederen der Katholieke Jeugd vereeniging. Het bestuur der Katholieke Jeugd vereeniging zal dan tot zijn schade moeten ondervinden dat „qui trop embrasse, mfH étreint" En dit komt ons zeer slecht van pas in de Katholieke jeugdbeweging. Want ons streven is per saldo toch maar om de jeugd te hébben, vast te houden, omdat wij de juist heid van het wel zeer afgezaagde woord: wie de jeugd heeft, heeft de toekomst, maar al te goed begrijpen. Wij moeten niet aankomen met het voorstel: wil je in onze parochiale jeugdvereeniging. Ja, word dan maar lid, of: Neen Dan hebben we niets anders voor je en blijf je er maar buiten.Neen, onze kracht ligt in onze ver scheidenheid, in den volkomen vrijen uitgroei onzer prachtige vereenigingen. Daarvoor wer ken wij. Wij zoeken ons ideaal, al naar onze persoonlijke gesteltenis, in een gespecialiseer de volkomen vrije jeugdorganisatie. Maar poog de jeugd niet het ideaal te laten zien in de Katholieke Jeugdvereeniging en „boven alles" te laten zweren bij het vaandel van die eene vereeniging. Dan geeft ge blijk de jeugd niet aan te voelen. De jongeren kunnen niet warm loopen voor geweldige grootheden die ze niet terstond overzien en bevatten. Men besluite uit dit alles niet, dat wij ons richten tegen parochiaal verband. Zoo ligt het in den aard der patronaten, parochiaal in gedeeld te zijn evenals iedere congregatie haar eigen parochie heeft. Doch wij wenschen den nadruk te leggen op de bezwaren tegen onder brenging van alle vereenigingen in de paro chie, hoewel wij met kapelaan Suetens meenen, dat „de meest officieele vereeniging ook voor onze jeugd is en blijft: de R.K. Parochie". Tevens spreekt het vanzelf, dat ook wij ten sterkste aandringen op meerdere solidariteit, die zslfs plicht is. We zijn immers op elkaar aangewezen al3 inwoners eener stad. Maar die stedelingen voelen toch maar het meest voor hun eigen huisje, dat ze zelf naar eigen keuze wenschen te meubileeren. De door kapelaan Suetens voorgestelde ver plichte kazernewoningen hebben voor hen weinig aanlokkelijks. DE SENAAT. Afschaffing aanstaande. EEN NIEUW TE VOLGEN GEDRAGSLIJN? Sinds in 1906 de Tweede Kamer besloot, voortaan de formaliteit van het Adres van Ant woord op de Troonrede achterwege te laten, gingen er ook aan de overzijde van het Bin nenhof gaandeweg meer Btemmen op, welke aandrongen op afschaffing van deze beleefd heids-geste, welke verder eigenlijk zonder eenigen zin was, daar zij louter met de betui ging van meer of minder instemming herhaal de, wat H'. M. de Koningin door de Troonrede had laten weten aan de Staten-Generaal. Op den nuchteren toeschouwer maakt dit nabouwen van het koninklijk woord onwille keurig een ietwat komischen indruk en het is niet geheel onbegrijpelijk, dat amti-monarchale elementen er geregeld een object in vonden voor hun critiek en bijtenden spot ten opzichte van het koningschap. Van den andaren kant leidde de graagte, waarmee men in de kringen der anti-dynastie-gezinden afgaf op dit door de omstandigheden geheel verouderd instituut, er van zelf toe, dat volbloed Oranje-getrouwen des te hardnekkiger aan het Adres van Ant woord meenden te moeten vasthouden. Toch komt langzamerhand ook hier kente ring. Reeds een en andermaal heeft de Senaat zich onder den aandrang der uiterst-linksche grdtepen expresselijk met de vraag van al of niet handhaving moeten bemoeien; en in de zitting van gisteren is thans, zoo mag men wel zeggen, een geduchte bres geschoten in deze oude „costume". Niet alleen, dat de thans vastgestelde redac tie van dit mogelijke laatste Adres van Ant woord tegenover de uitvoerige passus der Troonrede den indruk maakt flink te zijn be snoeid wat volgens verklaring van mr. Men- dels inderdaad het geval i3 Eeweest; de socia listische senator gewaagde van een „compro mis" maar de Kamer schijnt bovendien tot de overtuiging te zijn gekomen, dat zij beter doet, de kwestie eens en voor goed te regelen. Vandaar dat nu reeds, ook van niet-socialis- tisehe zijde, proefballonnetjes opgelaten wor den voor het volgen eener nieuwe gedragslijn. Terwijl natuurlijk de socialist Men dels nog eens kwam betoogen voor algeheels afschaffing ontbrak het ook aan <3en anderen kant niet aan stemmen (van katholieke, christelijk-his torische en anti-revolutionaire zijde), die op het vasthouden aan de traditie prijs stelden. Beluisterden wij de stemming in de Kamer echter goed, dan zien we de oplossing van baron van Voorst tot Voorst in het nu begonnen zit tingsjaar verwezenlijkt en zal vóór de volgen de Troonrede in het zicht komt, een ;xpresse behandeling van het geval door den Senaat aan de strubbeling rondom dit ietwat delicate punt een einde maken. IN WERKING MET INGANG VAN 1 JANUARI A.S. DE KRAKATAU. Nieuwe uitbarstingen. BATAVIA, 20 September (ANETA) De Kra- katau is gisternamiddag opnieuw begonnen te werken. Geconstateerd werden uitbarstingen tot 150 Meter hoogte, door schokken voorafge gaan. Voor de locale telefonie het zuivere gesprekkentarief als tariefsvorm aanvaard. Vanwege het hoofdbestuur der P. T. en T. ontvingen we het volgend communiqué De eindvoorstellen van het hoofdbestuur der P. T. en T., betreffende wijziging van de locale en interlocals telefoontarieven zijn Koninklijk goedgekeurd. Ds nieuwe tarieven zullen met ingang van 1 Januari 1930 in werking treden. Voor de locale telefonie is het zuivere ge sprekkentarief als tariefsvorm aanvaard met grendbedragen van 24 tot 48 en een prijs van 2% cent voor elk uitgaand gesprek. In gevoerd is een reductie van 25 pot. resp. 50 pot. boven een bepaald aantal gesprekken per jaar. De reduetiegrenzen liggen dusdanig, dat de voordeelen daarvan in het algemeen reeds op treden vóórdat het bedrag, dat volgens het be staande tarief verschuldigd zou zijn, wordt be reikt. De interlocals tarieven vermelden uitbrei ding van het 10 cents tarief tot .afstanden van 10 K.M., terwijl voor afstanden van 10 tot 15 K.M. een tarief van 0.15 is vastgesteld. Van 15 tot 35 K.M. zal een tarief van 0.35 gelden en voor afstanden boven 35 K.M. is 0.50 ver schuldigd. Wat het districtstarief betreft zal niet star worden vastgehouden aan vastgestelde afstan den indien innig economisch verhand tusschen bepaalde plaatsen bestaat en zal worden nage gaan of voor zoodanige aanwijsbare gevallen een voor de betrokkenen gunstige regeling kan worden getroffen. Tenslotte is het tarief voor de huur- en mar lijnen verminderd en, van 18.000 per jaar, voor afstanden boven 35 K.M. (de bestaande huurlijnen overschrijden bijna alle dezen af stand) teruggebracht tot 16.000 per jaar. Vergelijking van de aanvankelijke voorstellen met de definitieve regeling toont aan, dat aan de meest op den voorgrond gestolde bezwaren der belanghebbenden in ruime mate aandacht is geschonken en getracht is met behoud van den ook door velen hunner „principieel" niet aangevochten tariefsvorm daaraan zoo veel mogelijk tegemoet te komen. Hot overleg met belanghebbenden kon uiteraard niet be- teekenen, dat hun op dit gebied zeer uiteen- loopende inzichten volledig zouden worden ver- v/iezenlijkt; het nut daarvan lag hierin, dat het bedrijf een indruk verkreeg van een reeks belemmeringen, welke het groote zaken- en be drijfsleven en ook de middenstandskringen als ernstige nadeelen voor handel en Industrie vreesden en welke op bepaalde onderdeelen van de' voorstellen sterk algemeen tot uiting kwa men. Op deze punten heeft het bedrijf de voor stellen in beteekenende mate herzien, waar door met reden mag worden verwacht, dat de gevreesde nadeelen aanmerkelijk zullen worden getemperd. De prijs van de gesprekseenheid. Velen zijn de meening toegedaan dat de ver deeling van de totale Kosten door het P.T.T. bedrijf over het vaste recht (grondbedrag) en de opbrengst van het gesprekkentarief een vol komen willekeurige zou zijn. Zulks is geenszins het geval. Het bedrijf toch schept in elk lokaal centrum (net) een telefonische spreekmogelijkheid door het inrichten en het onderhouden van een be dieningscentrale, het aanleggen van telefoon geleidingen, het beschikbaar stellen van per soneel, enz. Ieder ingezetene die in deze ge meenschap wil worden opgenomen, behoeft daartoe een telefoontoestel, dat binnenshuis en ook voor een deel daarbuiten aangesloten moet worden op het telefoonnet en waarvoor tevens een geleiding moet worden binnenge bracht in de centrale. Deze werkzaamheden en het be-schikbaarstellen van toestellen en gelei dingen veroorzaken zekere kosten, waarvoor de belanghebbende zich dus alleen de mogelijk heid verzekert om van de gelegenheid tot spre ken gebruik te kunnen maken. Dit is het vaste recht (grondbedrag). Door toepassing van-het beginsel, dat de ver schuldigde vergoedingen zooveel mogelijk even redig behooren te zijn aan de diensten welke men van het telefoonbedrijf verlangt, wordt toe neming van het aantal aansluitingen ver wacht, een uitbreiding van spreekmogelijkheid dus welke een belangrijk voordeel zal op leveren voor alle aangeslotenen. Het bedrag van de proportioneele kosten nu is verkregen door van de totale opbrengst van de locale telefonie welke bekend is, af te trek ken de becijferde totaal opbrengst der groudbe- dragen. Dezr- uitkomst gedeeld door het aantal locale gesprekken, zooals dit bij de tariefstudie uit de verkregen gegevens oVer het geheele land met een zekere mate van nauwkeurigheid kon worden vastgesteld, geeft de vergoeding van 2 y2 ct. per gesprek. Be meervoudige telling. Ten onrechte wordt nog wel beweerd, dat de Administratie op technische grondeii aan een gesprekkentarief van 2% cent gebonden zou zijn, wijl men meent dat de tellers niet meer dan viervoudig tellen. Zonder te beweren dat elke willekeurige telling practisch uitvoer baar is, staat het vast, dat hij invoering van een gesprekkentarief van bij 7. 2 cent voor het districts-verkeer van 0.10 met dezelfde tellers 5 maal kan worden geteld. Zoowel deze mee ning als de veronderstelling dat de adminis tratie reeds door de tellers gebonden zou zijn, is onjuist. Streeknetten. Men veronderstelt, dat het handhaven van streeknetten in den zin zooals deze thans wordt verstaan, door den opzet van de tariefsher ziening niet mogelijk zal zijn. Opgemerkt moet worden, dat de gekozen tariefsv o r m en de bestaande automatisee- ringsplannen hiervoor echter geen beletsel vor men; de zaak is deze, dat nu het vaste abonne mentstarief dat voor de streeknetteó we gens bijzondere faciliteiten veelal met een ze ker bedrag werd verhoogd in de nieuwe tariefsregeling is vervallen, nog nader moet worden onder oogen gezien op welke wijze het gesprekkentarief in de streeknetten zal worden toegepast. De tariefsvorm laat zoowel enkelvoudige- als meei'voudige telling toe. BE NIEUWE TWEEDE KAMER VOORZITTER. Na op voordracht van de Kamer door H. M. do Koningin .te zijn benoemd tot voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal heeft ma'. J. R. H. van Schaik gisteren tl020 eervolle, maar tevens hoogst verantwooi delijke functie aanvaard. Geboren te Breda op 31 Januari 1SS2 is de nieuwe voorzitter dus thans 47 jaar oud en daardoor op een na de jongste president In de rij zijner illustere voorgangers op dezen stoei. Tot heden is nog steeds jhï. mr, O. van Nispen tot Sevenaer, die op 45-jarigen leeftijd die functie vervulde, de jongste president geweest. Na het gymnasium te 's-Hertogenhosch te heb ben bezocht, studeerde de heer van Schaik aan de universiteit te Utrecht, waar hij in 1905 promoveerde, waarna hij zich als advocaat te Arnhem vestigde. Reeds dadelijk bekleedde hij aldaar een voor aanstaande plaats in het Katholieke vereenl- gingsleven op allerlei gebied. Zijn drukke advocatenpraktijk te Arnhem, die hij deelde met twee compagnons, bïoek op den duur o«vereenigbaar met het lidmaatschap van de Kamer, zoodat hij zich te 's-Graven- hage vestigde en daar de praktijk voortzette in een nieuw door hem gesticht kantoor, flat zich nu ook in een uitgebreide rr alt tijk mftS verheugen. In de Kamer trok het nieuwe reeds spoedig de aandacht door ziju gror-4# juridische kennis en zijn helderen betoogtrant» zoodat hij daar reeds geruimen tijd behoort tet de meest gezaghebbende leden, naar wiens woorden de heele Kamer luistert. Een groöt redenaar of juister woordkunstenaar is hij niatf. Kort en zakelijk en zonder galmend gerucht zet hij zijn gedachten uiteen, maar wat zegt is steeds het aanhooren waard, want zijn niet overvloedige woorden zijn niet alleen gned overwogen, maar ook inhoudvol. Een veelvuldig spreker is de heer van Schaik nooit geweest. In de laatste jaren nam hij zelfs niet meer deel aan de bcgrootings- debatten, maar gaf zich geheel aan wat wij zouden willen noemen het opbouwende werk, als er bepaalde, bijzonder juridische of sociale wetsontwerpen aan de orde waren. In dit ver band mogen we in 't bijzonder wijzen op de door hem voorgestelde redactie van het artikel voer de bedrijfsvereenigingen in de onlangs aange nomen Ziektewet en zijn werkzaam aandeel aan de tot standkoming van de Psyehopathen- wet. De heer van Schaik had reeds lang minister kunnen zijn. In de formatie Limburg in Febr. 1926 was hem een portefeuille aangeboden, maar deze formatie mislukte juist doordat er niet voldaan werd aan door hem gestelde eischen ten opzichte van het gezantschap btl den H. Stoel. Ook in het tegenwoordige kabinet is, zooals bekend, hem een portefeuille aange boden. De gronden waarop hij- gemeend heert deze te moeten weigeren pleiten ongetwijfeld voor de inzichten, die hij over deze functie* heeft en toonen aan, dat hij de hooge waardi' heden niet begeert om deze alleen. Thans is de heer mr. van Schaik voorzitter van de Tweede Kamer. Voor de Katholieke fractie en het practisch Kamerwerk is dit on getwijfeld een verlies, want daar de voorzitu" als regel nooit aan de debatten deelneemt to len we voortaan zijn deskundige vooriichtin bij de voorbereiding en behandeling van ve schillende wetsontwerpen missen. De heer van Schaik heeft zich tot heden i ieder debat steeds kunnen beheersehen en b schikt over een benijdenswaardige rust e kalmte, een gave of is het een zich doe strenge zelftucht eigen gemaakte kunst - die hem in zijn nieuwe functie zeer van pr, zal komen. Bovendien verstaat de heer van Schaik, zoi als reeds in tal van gevallen in en buiten d Kamer gebleken is, op uitnemende wijze d kunst om door overleg partijen tot elkando te brengen. Hij zal ongetwijfeld een voorzitter zijn, di van a 1'werken houdt, dat heeft Hij in de jare: van zijn Kamerlidmaatschap wal bewezen, «x dat hij ook de goeds gewoonte van zijn vooi gangers om de begrootingen voor Kerstmis a te werken wel zal handhaven. KON. NED. HOOGOVENS EN STAAL FABRIEKEN. Uit de winst- en verliesrekening, van de Kot Ned. Hoogovens en Staalfabrieken blg-kt. da over het boekjaar 1928'29 na afschrijvingen eel netto-winst blijft van f 452.605 (v j. f 210.568) h samen met het onverdeelde winstsaido vorig j» 3 f 484.617. Van deze winst kan 4 pet. (onv.' dividend ove-" het preferente aar.deeienkapitaa worden uitgekeerd, terwijl aan de statutaire rs serve f 42.760 (3556) kan worP'TÏ toegevoegd De balans per 31 Maart vermeldt als Activa: fabriek, terreinen en installaW' f 14.495.940 (15.303.825), grondbezit en woningt' f 1.133.422 (1.444.265), deelnemingen in aanver wante ondernemingen f 11.122.691 (1 1.508.927) voorraden f 2.747.574 (2.305.5161, debiteur." f 2.810.401 (3.119.592), kas en ka-siers f 542 66 ,43.893), en als Passiva: aandeelenkapitaa f 30.125 OC (onv.), statutaire reserve f 14.004 '10 448). op?-" nomen gelden f 200.000 (2.2S9.157). -rediteu f 1.610.393 (1.5.30.548) herstellingsfonds f417.171- (160-701), onafgehaalde dividenden f 1400, sale win-st f 484.617 (210.568). HET BIOSCOOPCONFLICT IN HET TUIDEN. Te Venlo had Donderdagavond in het Theatre een protestvergadering plaats, uhs0 schreven door den Nederlandschen biose bond naar aanleiding van de sluiting der h:. copen in het Zuiden. De heer Peters, hoofdbestuurslid van bond, te Venlo, leidde de vergadering. Als sprekers traden op de heeren A. de Hooi administrateur van -den Ncderla*:dscht:i bie3' coopbond, Amsterdam; M. C. de Hut, hoofd bestuurslid van den hond, Dord echt; D. Ham burger Jr., voorzitter van den hond, Utrecht- Als attractie werdc ;i eenige verkeersfikns S0" draaid. VLAARDINGEN, 20 September Binnen var. haringvis-scherp VL 180 met 34, VL 194 met VL 114 met 20 en VL 29 met 20 last. Heden werd betaald voor: volle haring No" 23.49—24.60, dito Zuid 18.30—22.90, maatje3" haring Noord 18.2018.60, dito Zuid 18.1»^| 19.20, tJte haring Noord 13.10—13.90, mak**5" f 10.1012, alles per kantje.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 6