sa mm ■11 m Siög m t liberalisme en kinderbeperking ■B I r- 1 S wmm. WÊmÈm HET BIOSCOOPCONFLICT IN HET ZUIDEN Maandag 23 September 1929 Derde Blad Pagina 1 11 HbEP WKKËÈ mÈmm M hHH - SMSl§ jgHWlE pt|| P ■RB I I - Mi»IS WÊÊïM - BB SHU mm Op dit punt, blijft al wat politiek „links" staat, het besliste antwoord schuldig. Mén is daar, over deze zaak, hopeloos verdeeld. ALASTRIM OF ZWARTE POKKEN. DE MOORD AAN HET BEZUIDENHOUT. R. K. RIJKSKIESKRING „DORDRECHT". EEN MASSA-ONTSLAGAANVRAGE HET STANDPUNT VAN DE ZUIDELIJKE FILMKEURINGS- VEREENIGING. ERNSTIG MOTOR-ONGELUK. 4 Na de belofte, de vorige week door de hoofdredactie varn „De Vrijheid" gedaan, hog eens het hare te zeggen omtrent het be volkingsvraagstuk en de kinderbeperking, hadden wij een principieels uiteenzetting verwacht van het standpunt d«r liberalen. Maar de inlossing van de belofte stelt zeer te leur. Wij krijgen nog eens te hooren, dat de hoofdredactie van 't liberale orgaan 't denk beeld vei'werpt van mevr. Wijnacinidts Francken, die een belastingheffing voorstond °P huwelijk en bevalling. Do volstrekt-on-liberale gedachte van den redacteur Beldnfante, die pleitte voor direc- ten o verheidsdwang hij regeling van het kindertal, wordt ook verworpen. Voor de rest: geen nieuws. Zoodra men de hern van de kwestie nadert, wordt een be ginselloos standpunt gekozen. )iVoor ons liberalen is dit (de praktijk ynn het neonmialthusaanisme) een vrije kwestie", aldus heet het en de „Vrijheid"" hoofdredacteur stelt in deze uitspraak heel de armelijke beginselloosheid van de liberale Bienswijze op dit stuk, ten toom Zij wil de kwestie bezien van den econo- hdschen en politdeken kant; maar zoodra de zedeleer een woordje wil meespreken, Beeft de liberale opvatting: „niet thuis". Hier blijft, ondanks alle moeite welke tich „De Vrijheid" geeft, om de nuchtere Werkelijkheid te verdoezelen de groote Scheidingslijn getrokken tusschen christe lijk') en liberale wereldbeschouwing. Als in de ziel van den liberaal een, door hat gezond verstand ingegeven, weerzin heeft post gevat tegen de verkrachting van de Waluur, dan weerhoudt hem dit niet., ten •P.otto toch te beweren: „aan den anderen kant ga... niet aan, hen, die op ernstige gronden voor zich zelf tegen onbeperkte gezinsver meerdering bezwaar hebben, als halve misdadigers te brandmerken. Dat heeft leder voor zichzelf nit te maken en misschien is in het eene Geval raadzaam, ja hoogste zedelijkheid, Wat in het andere geval afkeuring verdient. Een vaste lijn trekken, wijst 't liberalisme van te voren af. Zoo goed als overal elders Waait ook hier de liberale weerhaan met alle winden mee en zegt: „dit Is een vrije kwestie." Ja, men komt tot de wraakroepende uitspraak, dat tegen-natuurlijke kinder beperking mogelijk ooit als „hoogste zede lijkheid" zou moeten beschouwd worden! Bij zoo erbarmelijk gemis aan eigen be ginsel, zoekt men zijn kracht in het opwer pen van moeilijkheden tegen den Katholiek. Daartoe moet allereerst dienst doen de op- toerking, dat de overheidsdwang, welken Uw. Belinfamte in 't uiterste geval wenscht te zien toegepast en waartegen de katholieke en Protestantsche pers zich thans zoo te weer stellen, in het „prae-liberale tijdperk" vol- sii'ekt niet onbekend was Tot ver na de middeleeuwen had b.v. in Duitschland de landjonker bij de toenmalige mengeling van privaat en publiek recht ten opzichte van de doodgewone plattelanders bevoegdheden, die thans een storm van ver ontwaardiging zouden ontketenen. In Beie ren en Wurtemberg werd nog in de 18e eeuw het huwen bij lands- en politieveror dening aan allerlei categorieën verboden. Zelfs in 1868 bleef in het toen nog goed- roomsche Beieren nog de mogelijkheid be staan. van huwelijksverbod door de overheid °m redenen van economischen of politionee- 'en aard. Wij antwoorden, dat misbruiken als hier blijkbaar bedoeld worden, met de kinder- boperki ng niets te maken hebben en dat zij Pooit of nimmer door de Kerk goedgekeurd zijn Hetgeen verder omtrent Zuid-Duitschland Wordt meegedeeld, kunnen wij niet contro- leerfen. Dergelijke uitzonderingsmaatregelen ten aanzien van 't sluiten van huwelijken, kent trouwens iedere staat. Ook onze wetgeving is vbn dusdanige bemoeizucht van de Overheid biet vrij. Wij keuren soortgelijke bepalingen ri'"t goed maar moeten er weer op wijzen, 'bd. zij moeilijk op één lijn kunnen gesteld Worden met een algemeen verbod, dat ge- buw;|p,n zou dwingen tot tegennatuurlijke handelingen. De tweede pijl, welke de „Vrïjheid"-hoofd- acteur op zijn hoog heeft, schuilt, in een aanval op het Katholieke celibaat, dat met wt vraagstuk in kwestie heetemnal niets PI'staande heeft. Dp „Vrijheid" schrijft: Aan den anderen fjmt mogen da katholie ke bladen, die, ondanks alles wat de eugene- Dek leert, opgetogen zijn, als de fijnste room- sche koppen zichzelf een levenslang coelibaat 'Weggen, wel eens ter dege kennis nemen Vvii het volgend citaat uit het Amerikaan- sehe boek van Edward A. Ross, dat den 's-atsten tijd zooveel stof opjaagt: ,.De Katholieke kerk stelt eenige strenge eischen aan den „natuurlijken" man en de ..natuurlijke" vrouw. Zij verheerlijkt le venslange maagdschap, bevordert 't kloos terleven, verlangt kuischheid van de pries ters, verbiedt de echtscheiding en verheft -et vasten tot een waardevollen gods dienstplicht; het is dan wat bevreemdend, fat zij voor het „natuurlijke" strijdt. Het ■eeft den schijn, alsof de kerk het eene «Oen en het andere niet laten wil, terwijl, zooals het in haar kraam te pas komt, zij Pb gezag van de openbaring het natuur- 'Jke nu eens prijst, dan weder verdoemt." MMl m&m WM&mÊÊ&M .§zÊË&x M ri-ri" V HM BIJ ZIJN VLUCHT OVER WEST-DU IT HCII LAND KWAM HE „GRAF ZEPPELIN" ook beven Hamburg Men ziet op onze foto het luchtschip boven den Qceaanstoomeir ,,New York", waarmede Dr. Eckorer uit Amerika terugkeerde. Waren wij katholiek, wij zouden daarte gen bitter weinig weten in te brengen. Als de „Vrijheid"-hoofdredacteur Katho liek was, zou hij integendeel heel veel tegen deze Ameri-kaansche wijsheid weten in te brengen. Alleen door jammerlijke begrips verwarring heeft deze een schijn van gelijk voor zich. Men kan immers hoogstens toegeven, dat de ongehuwde in de natuurlijke orde niet de hoog&te volmaaktheid bereikt; dat dit det.s on natuurlijks zou zijn, is daarmede niet bewe zen, zeker niet wanneer de onthouding ge schiedt uit bovennatuurlijk beweegreden. Bij de zgn. „kinderbeperking" intusschen giaat 't om iets dat positief tegennatuurlijk moet heeten. Alleen wie niet voldoende onderscheidt, kan tot de dwaze gevolgtrekking komen, waarop door 't Ameri-kaansche citaat ge zinspeeld wordt. Wij zouden evengoed kunnen zeggen; vreemd, dezelfde lui, die zoo hang zijn voor over.-bevolking, verzetten zich ook tegen het celibaat, uit liefde tot God en de menschen aanvaard. Er is maar één vraag in het geding: of geboortebeperking in het huwelijk langs tegennatuurlijkem weg mag plaats hebben. Hetgeen duidelijk door d.e -jongste artike len in het liberale weekblad, bevestigd is. Dat het bij de socialisten niet anders is, kan bekend verondersteld worden. Zelfs een rustig man als de heer H. Polak bepleitte daar nog dit jaar, in een van zijn „Volk"- kronieken, belasting op het kindertal. Wijziging in een opgave van doodsoorzaak. Mejuffrouw Groeneweg heeft tot den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid de volgende schriftelijke vragen gericht: 1. Is het waar, dat de hoofdinspectie hij het Staatstoezicht op de Volksgezondheid op een bewijs van overlijden, waarop door een Rot- terdamsch medicus als doodsoorzaak was inge vuld „variola haemorrhaglca" (zwarte pokken), deze aanduiding heeft veranderd in „alastrim?" 2. Is de hoofdinspectie daartoe bevoegd? 3. Is de Minister bereid, indien mocht blij ken van eenig onbevoegd optreden der hoofd inspectie, mede te deelen, welke maatregelen Z. E. getroffen heeft of nog zal treffen om her haling daarvan te voorkomen? Te Tholen. Te Tholen doet zich thans ook een geval van alastrim voor en wel bij een> kind van twee jaar. Besmette treinwagons Vrijdag kwamen aan het Staatsspoorstation te den Haag met den trein uit Gouda aan eeni ge wagons, in een waarvan een patiënt was vervoerd, die lijdende was aan alastrim. De Haagsche politie, in samenwerking met den Gemeentelijken Ontsmettingsdiensit, heeft drie wagons buiten dienst gesteld, totdat deze ont smet zijn geworden. De aangewezen verdediger. Naar wij vernemen is mr. H. Bijleveld op zijn verzoek ontheven van zijn aanwijzing als ver dediger van den verdachte Kr. v. d. M. In de zaak betreffende den moord op mevr. O. aan het Bezuidenhout. Thans heeft de rechtbank als verdediger aan gewezen mr. Tj. Mobacb, die deze taak heeft aanvaard. Wasch de aangedane plaatsen met warm I water en Purolzeepi droog dan voor-I zichtig M en doe er wat Pur.ot pp. Herhaal I dit eiken dag, zoo lang h§( noodlg lej Reel. 27820 VMSDG 11 De jaarvergadering EEN VERZOEK AAN DE KAMERFRACTIE In het gebouw der St. Jozefsgezellenvereeni- ging aan het Stationsplein te Rotterdam, heeft de R.K. Rijkskieskring „Dordrecht" onder pre sidium van den heer G. C. Wubben, zijn alge- meene vergadering gehouden. De voorzitter memoreerde in zijn openings woord het succes der j.l. gehouden Tweede Kamerverkiezing en heette in liet hijzonder welkom de vijf leden der Tweede Kamer de hee- ren Van Plellenberg Hubar, G. W. Kampschöer. C. J. Kuiper, A. J. Loerakker en A. C. A. van Vuuren. Spr. uitte zijn bewondering voor het vastgestelde program, doch betreurde het, dat in de j.l. gehouden troonrede met geen enkel woord werd gerept over het vraagstuk der groote gezinnen. De voorzitter deelde mede, dat het ledental sterk is toegenomen. Dit is vooral te danken aan het werk der plaatselijke besturen. Het ligt in de bedoeling van het bestuur het vol gend jaar een krachtige actie te gaan voeren op de eilanden. De lcas-controleerende kiesvereenigingen voor 1929 zijn VlaardingérAmbacht en Wate ringen. Het jaarverslag van den secretaris en van den penningmeester werd goedgekeurd. De ontvangsten bedroegen 1446.51, de uitgaven 1320.84, derhalve Wordt gesloten met een ba tig saldo van 125.67. Aan de orde was de verkiezing van drie be stuursleden, wegens het aftreden van de hee- ren Tabbers, Pijleman en van der Werf. De heer Tabbers was niet herkiesbaar wegens zijn vertrek uit den Rijkskieskring. Met meerder heid van stemmen werden gekozen de heeren S. D. van der Werf te Rijswijk, Albert van Peer, te Oude Tonge en L. H. M. Pijleman te Dor drecht. Tot voorzitter van den Rijkskieskring „Dor drecht" werd bij acclamatie herkozen de heer G. C. Wubben. De begrooting 1930 lokte nog al eenige dis cussie uit. Tenslotte werd de contributie vast gesteld op 12 ets. Hierdoor werd de mogelijk heid geschapen, dat op de begrooting een re serve-post groot 200.kon worden aange bracht. Hierna werd aan de orde gesteld de Verkie zing van vier leden en vier plaatsvervangende leden voor den Partijraad. Gekozen wer den met meerderheid van stemmen tot leden, de heeren H. Stulemeyer, burgemeester van Schiedam, A. J. van Rest te Poeldijk, L. J. Duivesteyn te Kwintsheul en Max Zomerdijk te Delft. Tot plaatsvervangende leden, respec tievelijk de heeren Jbr. mr. F. van Nispen tot Sevenaer te Delft, A. A. Hegge te Overschie, J. Barendse te Poeldijk en J. Rovers te Dor drecht. Bij de rondvraag hebben de heeren kamer leden, C. J. Kuiper, A. J- Loerakker en G. W. Kampschröer uiting gegeven aan hun dank baarheid voor het vertrouwen dat in hen steeds is gesteld of gesteld zal worden. Bijzonder heb ben zij de vergadering gewezen op het feit, dat het vraagstuk van de groote gezinnen de geheele katholieke fractie na aan het hart ligt. Sprekers legden er verder den nadruk op, dat de fractie haar plicht zonder eenigen twijfel ook op ander gebied zal kennen. Nadat nog eenige vragen van ondergeschikt belang waren beantwoord, werd de vergadering gesloten. In den Raad van Alkmaar. EEN KWESTIE OVER BLOKPOLIT1EK. De heeren J. Westerhof, G. Veen, P. Dekker en N. Schots, leden van de zes man sterke sociaal-democratische Raadsfractie te Alkmaar, hebben bij den raad bun ontslagaanvrage in gediend. Dit massa-ontslag 13 volgens „De Courant" het gevolg van een conflict tusschen dien partij, propagandist "Westerhof met den afdeelings- voorzitter en den heer Bomsema. Laatstgenoemd den blijven aam. als raadslid. Zij konden zich niet vereenigen met de door den heer Wester hof gewilde blokpolitlek. In een vergadering welke door 180 leden werd bijgewoond, en waarop ook namens het partijbestuur de heer Oudegeest aanwezig was, werd in verband hiermede een schrijven van den heer Westeirhof behandeld. Hierin stelde hij zijn lidmaatschap van den raad ter beschikking. In een rede, 41e een uur duurde, zetten de heeren Westerhof én Bonsema hun standpunt uiteen. Naar aanleiding hiervan stelde de heer Oudegeest voor om een commissie vau onder zoek te benoemen. Aldus werd' besloten. Toch handhaafde de heer Westerhof zijn ontslag aanvrage, waarna de drie anderen pijn .voois beeld volgden. DE MISLUKTE ONDERHANDELINGEN. Wij vernemen van officieele zijde nader, dat het voorstel, hetwelk het Hoofdbestuur van den Bioscoopbond heeft gedaan ter oplossing van het zgn. biosooopcomflict op helt volgende neerkomt: „In eerste instantie zal in centraal verhand leunnen worden nagekeurd op de plaatsen door de Zuidelijke Vereemiging aan te wijzen. Afgekeurde films worden, wanneer men ze in een der aangesloten gemeenten wenscht te vertoonen, aangeboden aan een plaatselijke keuringscommissie, die ze nakeurt. Hetzelfde zal geschieden met films, welke in eersite instantie nog niet centraal nagekeurd zijn". Nadat het bestuur van de Zuidelijke Film- keurdngsvereeniglng evengemeld Voorstel on aanvaardbaar had verklaard, heeft de op Za terdag, 14 September j.l. gehouden algemeene ledenvergadering der Zuidelijke Filmkeurings- vereeniging het door het bestuur ten opzichte van het voorstel van den Bioscoopbond inge nomen standpunt volkomen onderschreven. Unaniem was ook deze vergadering de mee ning toegedaan, dat op het voorstel van den Bioscoopbond niet kon worden ingegaan. Van de zijde van den Bioscoopbond wordt beweerd, dat er in hun voorstel een groote con cessie ligt: n.l. de aanvaarding der centrale nakeuring. Dit is echter onjuist: lo. is het geen conces sie, als de eene partij aanvaardt, wat aan de andere partij als een wettelijk recht in hotjgste instantie toegewezen is; 2o. wat de Bioscoop bond als 'n concessie (in den zin van toegift met beteekenis) qualificeert is een voordeel enkel en alleen voor de leden van den Bio scoopbond. Volgens het voorstel van den Bioscoopbond krijgt men twee soorten van nakeuring, t.w.: lo. de centrale nakeuring. Deze geldt even wel practisch alleen voor de daarbij goedge keurde films. Dit beteekemt voor den Bioscoop bond niets dan voordeden. Immers deze films worden door deze êêne keuring toelaatbaar verklaard voor alle 24 aangesloten gemeenten. De erkenning dezer gecentraliseerde nakeuring door den Bioscoopbond is dan ook eer het te gendeel van een concessie hunnerzijds. 2o. plaatselijke herkeuring voor de in cen traal verband afgekeurde films en plaatselijke nakeuring voor de in centraal verband rog niet nagekeurde films. Men mag niet vergeten, dat de keuring in centraal verband op deze wijze voor een groot deel der C-films vervalt. In elk geval heeft het filmbedrijf het op deze wijze in de hand, te bepalen hoeveel films er centraal zullen worden nagekeurd. Deze rege ling is voor de Zuidelijke Vereenlging niet ac ceptabel. Ze zon haar doodvonnis onderteeke nen, wanneer ze een dergelijke regeling aan vaardde. Bovendien zo.u deze regeling in strijd zijn met het wezen en den opzet der Zuidelijke Filmkeuringsvereeniging, die is opgericht om: a. de keuring van films met de minste moei ten' en koeten practisch voor alle gemeenten mogelijk te maken; b. in gemeenten, waar met betrekking tot hetgeen op het gebied van bioscoopvoorstellin gen toelaatbaar is te achten, gelijke of ongeveer gelijke opvattingen bestaan, ook gelijke normen te doen gelden; en c. de bezwaren te ondervangen, welke uit keuring in elke gemeente afzonderlijk voort vloeien, voor bioscoop-exploitanten zoowel als voor de filmverhuurkantoren. Is het door den Bioscoopbond gedane voorstel voor de Zuidelijke Vereenlging niet acceptabel, de Zuidelijke Vereenlging heeft gemeend niet te kunnen volstaan met dit voorstel zonder meer van de hand te wijzen, maar heeft een tegenvoorstel ingediend, dat, naar de Zuido- lijke Vereenlging meent, ook voor den Bios coopbond alleszins aanvaardbaar is, wanneer men althans ook van die zijde een behoorlijke regeling der nakeuring wenscht te aanvaarden. Het laatste voorstel van d^ Zuidelijke Film- keuringsveneeniging luidt als volgt: I. Alle C-films woonden nagekeurd: a. wanneer de openbare vertooning voor het publiek In Amsterdam, Rotterdam of den Haag plaats vindt, voordat de film naar een der bij de Zuidelijke filmkeuringsvereeniging aangesloten gemeenten wordt gedirigeerd, in hef betrokken theater in die steden; b. In andere gevallen op een door het be stuur der Zuidelijke filmkeuringsvereeniging, den Bioscoopbond gehoord, te bepalen v.ijze. II. Belanghebbende verhuurders of huuiv ders van films hebben het recht een film, dia bij de keuring sub I niet is toegelaten, aan herkeuring te onderwerpen. Deze herkeuring heeft plaats: a. binnen 14 dagen na daartoe gedane aan vraag; b. in een bioscooptheater ter keuze van den aanvrager; c. door een commissie, bestaande uit de; vertegenwoordigers van drie bij de Zuidelijke Filmkeurinigsvereeniging aangesloten gemeen ten. De belanghebbende verhuurders of huur ders van films kunnen deegewenscht bij dei aanvraag om herkeuring een dezer gemeenten aanwijzen. De kosten der herkeuring, in overleg me<j den Bioscoopbond vast te stellen, worden te gelijk met de aanvraag ingezonden. Wordt de film bij herkeuring alsnog toege laten, dan worden deze kosten gerestitueerd, III. De toelating of nlet-toelating van eea film geldt voor alle, bij de Zuidelijke film keurinigsvereeniging aangesloten gemeenten. Gehield voorstel van de Zuidelijke Vereenl ging maakte op 18 dezer, ten kantore van de Rijkscentrale filmkeuringscommissie te 's-Gra- venhage, (waar de redactie sub lib nader ifl geformuleerd zooals ze nu luidt) een onder werp van bespreking uit, onder leiding van den' heer Van Staveren. Evenwel de vertegenwoordigers van den Bioscoopbond achtten dit voorstel onaanvaard baar, zoodat de onderhandelingen als zijnde volkomen mislukt, werden afgebroken. Als men het voorstel van de Zuidelijke film- keuringsvereeimgmg beziet, zal men moeten toegeven, dat dit voorstel: le. principieel juist is; 2e. practisch uit voerbaar; en 3e. het minst omslachtig is, ook voor den Bioscoopbond zelf. Voorts za'l men moeten beamen, dat inder daad door de Zuidelijke Vereenlging talrijke en belangrijke concessies zijn gedaan, waar tegenover de houding door den Bioscoopbond aangenomen, zeer ongunstig afsteekt. Deze concessies betreffen: le. naast een centraal keuringsorgaan tei Amsterdam zooals op heden bestand zal eenzelfde gelegenheid geopend worden te Rot terdam en te 's-Gravenhage; 2e. daarnaast zullen de C-films, voor wat „andere gevallen" betreft, (zie onder letter a en b van I van het voorstel der Zuidelijke Vereenlging) op een nader te bepalen wijze, waaromtrent de Bioscoopbond zou worden ge hoord, aan nakeuring worden onderworpen- Naar wij vernemen is de Zuidelijke Vereenlging bereid dit desgewemscht te doen geschieden in het Zuiden des lands op een tweetal plaatsen en wel één In Brabant en één in Limburg; 3e. aangeboden is het instellen van een; „h©r"-keuringsorgaan 4e. de mogelijkheid zal worden geopend om' de herkeuring te doen plaats hebben in elk door de belanghebbende verhuurders of huur ders van films gewenecht bioscooptheater; 5e. de bevoegdheid aan den Bioscoopbond gegeven, om bij elke herkeuring een gemeente aan te wijzen, waarvan de vertegenwoordig'5r in de herkeuringscommissie zal zitting nemen: 6e. de zgn. „her' '-keuringskosten (voor de nakeuring in eerste instantie wordt géén ver goeding gevorderd) zullen in overleg met den Bioscoopbond worden vastgesteld. De Zuidelijke vertegenwoordigers hebbeni verklaard er genoegen mede te nemen, dat, bij overigens volledige medewerking van den Bioscoopbond In dezen, als herkeuringskosten alleen zullen warden in rekening gebracht de reis- en verblijfkosten der leden, b.v. op den voet van het Rijksreisbeslult. Dat voor de herkeuring vergoeding van kosten gevraagd wordt, is redelijk, omdat anders dit orgaan al te gemakkelijk en drna zonder redelijk doel. zon worden gehanteerd, en omdat van dé herkeuring in tegenstelling In zooverre met| de (le) nakeuring geen gebruik behoeft te worden gemaakt. De (le) nakeuring is er vooï die Vereenlging, de her (na) keurling voor de verhuurders en huurders van films; en 7e. de restitueering dezer kosten zal zonder1 eenige korting plaats vinden, wanneer bij dei herkeuring inderdaad blijkt, dat een film In eerste Instantie ten onrechte is afgekeurd bij de nakeuring. DE POSTVLUCHTEN NAAR INDIE. De P. H.-A. E. Z. te Medan aangekomen. Bij de K. L. M.is bericht ingekomen, dat het eerste postvliegtuig op weg naar Ned.-Indië, Zaterdagochtend te 7.50 uur van Bangkok is vertrokken en te 15 uur 30 te Medan aange komen. Het tweede te Bagdad. Aneta-Vaz Dias meldt: Het tweede postvliegtuig op weg naar Ne. derlandsch-Indië ls heden om 2.25 plaatselijke tijd in Bagdad aangekomen. Alles is wel aan boord. EEN NACHT OP ZEE IN EEN ROEIBOOT. Vergeefsche tocht van een reddingsboot. Schipper E. die met zijn schip Ambulant op de VUiethorst bij Texel voor anker ligt om schelpen fe laden, wilde Zaterdagavond om streeks 8 uur water uit zijn roeiboot scheppen. De vally, door welke deze aan de Ambulant ver bonden was, brak echter, zooidat de roeiboot naar de Zuiderzee afdreef.. De reddingsmaatschappij te Hariingen, zond een boot uit om schipper S. op te sporen, doch de reddingsboot keerde na drie uur zoeken te- Vug. Inmiddels had evenwel het motorschip Femina den onfortulnlijken schipper tn het Nieu- wadiep opgepikt en hem naar Haxlingem ge bracht Zooals te begrijpen valt heeft schipper Sohoilten een minder aangenamen nacht or eej doorgebracht. Meisje van duo-zitting geslingerd en gedood- Gisterenavond heeft in de Rechtestraat td Eindhoven een doodelijk motorongeluk plaatq gehad. He motorrijder M. N., wonende te Eindhoven, met op de duo-zitting mej. M. F. eveneens td Eindhoven woonachtig, kwam van de Demea; en moest in de Rechtestraat een auto passee- ren. Plotseling kwamen achter dezen auto; eenige jongemannen te voorschijn, om den weg over te steken. Een der jongens werd aan gereden en bekwam lichte verwondingen aan; hoofd en beenen. Tengevolge van den val werd mej. F. van dd duo geslingerd en zij bekwam een schedel breuk. In ernstigen toestand werd het meisje een café binnengedragen, waar haar de H.H, Sacramenten werden toegediend; kort daarna is zij overleden- De motorrijder had niet veel letsel bekomen| de motor was lichtelijk gehavend. Een drietal doktoren waren onmiddellijk teas plaatse en konden slechts den door van het| meisje constateeren. ERNSTIG AUTO-ONGELUK. De getroffene aan de geyolgcn overleden. In het ziekenhuis t eEergen op Zoom is inf flen nacht van Vrijdag op Zaterdag overleden de 28-jarige v. N. uit Rilland-Bath, die aldaaf met zijn rijwiel tegen het achterwiel van eeif hem itegemoetkomenden auto reed en kwam U vallen. De auto, die bestuurd werd door de B uit postdijk, ia ln beslag genomen,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 9