WAT ONZE ATHLETEN IN 1929 PRESTEERDEN k SPORT EN SPEL. VI3SCHERIJ. RUNVRACHTEN D M3DAG 24 SEPTEMBER 1929 PAGINA 2 ,ONS LEGER" OP SLOT LOEVESTEIN. ALG. MILITAIRE PENSTOEINBOND. R. K. GEHEELONTHOUDERS ONDER SPOOK- TRAM- EN A. T. O.-PERSONEEL. DE INTERN. ARBEIDS- CONFERENTIE. IN TOTAAL 20 RECORDS VERBETERD. EUROPEESCHE ROEIKAMPIOEN- SCHAPPEN. a Broos'hèeft alleen op de kampioenschappen de 400 jjjt,. geloopen en getoond toog niets van zijn capaciteiten te heboén ingeboet, jijj won den titel in 50.1 sec., voóf dns land gen uit stekende tijd, terwijl Pauien's éérste optre den na zijn verblijf in Canada ook een belofte inhield. Wel moest hij na scherpen strijd met de tweede plaats genoegen nemen, doch de tijd van 50.3 sec. bewijst dat Paulen, ondanks zijn VOETBAL IN BELGIE. RON. NED. ATHLETIEK UNIE. BESLUITEN VAN HET BESTUUR. DUITSCHE VOETBALBOND. Belangstelling vcor den internationalen vrede. Zaterdag j.l. hield de vereeniging ,,Ons Leger" haar jaarvergadering op slot Loevestein. De minister van Defensie had zich doen ver tegenwoordigen door luit. hol. v. d. Oudendijk Pieterse, com. van het korps pontoniers en tor- pedisten. Voorafgegaan door hst muziekkorps van het garnizoen te Gorinchem en gevolgd door de .troepen artilleristen hegaf het gezelschap zich van het slation Gorinchem naar het stadhuis, Iwaar namens het bestuur der gemeente de bur gemeester de dames en heeren welkom heette. Spr. henutte öeze gelegenheid gaarne om oud minister van Dijk dank te zeggen, omdat de stad Gorinchem voornamelijk aan oud-minister 'van Dijk te danken heeft, dat er nog garnizoen ligt. Nadat Z. Exc. een woord van dank voor de feestelijke ontvangst gesproken en de stad .Gorinchem groei en bloei toegewenscht had, iWerden de gasten onthaald op een kleine „Im- biss" Vergezeld door den burgemeester en wet- houder Vonkenberg vertroü het gezelschap naar buiten de Arkelpoort waar twee stoombooten van de torpedisten gereed lagen om hen naar slot Lcevestein te voeren. Op den tocht van Gorinchem naar Loevestein vonden ter esre van de gasten een tweetal demonstraties plaats 'door de torpedóste®, diie zeer goed gelukten. Na aankomst te Loevestein vond de jaarver gadering plaats, die voorafgegaan door een woord van welkom van den heer Noorduyn, voorzitter van de commissie van beheer van Slot Loevestein, die in zijn korts rede zeer juist opmerkte, dat een bezoek aan slot Loeve stein slechts voor diegenen interessant en aantrekkelijk is, die zin hebben voor historie en gevoel voor de sfeer, waarin het Slot gelegen is Daarna had de jaarvergadering onder voor zitterschap van oud-minister van Dijk plaats. Na de gebruiklijke begroetingen stelde Z. Exc. voor een telegram te zenden naar den Helder ter gelegenheid van het 75-jarig jubileum dat daar thans gevierd wordt en aan H. M. de Koningin. De voorzitter memoreerde in het kort het doel en streven van „Ons Leger" De vereeniging volgt met aandacht en niet zonder zorg de honderd en een uitingen van interna tionalisme, waarvan wij op heden getuigen zijn, volgt ook met groote belangstelling en sympa thie de pogingen, om den internationalen vrede te bevestigen, maar zij Is van meening dat voor de.ugdelijk internationalisme noodig is, dat ieder volk eerst doordrongen zij van een diep gevoeld zuiver gesteld nationaliteitsgevoel. En verder, dat op heden de toestanden nog van dien aard zijn dat wij niet kunnen nog mogen afstand doen van een goed gefourneerde en ge- instrueerde legermacht! Daarna de gebruikelijke formaliteiten als: notulen, jaarverslag, enz. met goedkeuring en décharge. De aftredende leden: v. Pelt, Lin- we®, Kielstra, en v. Dijk werden bij acclamatie herkezen. Na afloop der vergadering werd een rondgang gemaakt door 't slot Loavesiteln. Na deze bezich tiging ging het gezelschap terug naar den oever 'waar in twee motorbooten van de torpedisten op zeer eekvoudige, maar toch wel eenige wijze geluncht werd. Een weggeschoven luik, waar onder een ladder gaf toegang tot de lunchroom. Twee kandelaars met acht kaarsen zorgden voor bet n-oodiige licht. Na afloop van de lunch keerden de gasten in den regen, op de stoombooten van de torpe disten naar Gorinchem terug. Hoewel nat, wa- Ten allen zeer voldaan over dezen dag. Men hoopt op recht. Zaterdag heeft te Arnhem plaats gehad de algemeene jaarvergadering van den algem. Militairen Pensiuenbond. Balans en begrooting werden goedgekeurd. Verschillende sprekers voerden het woord, die allen betoogden, dat niet eerder de strijd voor verbetering van de oude militaire pensioenen zal worden gestaakt dan nadat recht aan de oude militaire landsdienaars zal zijn gedaan. Verontwaardiging werd uitgesproken over de steunverleening welke deze menschen tot bede laars heeft gedegradeerd. Besloten werd tot het voeren van een krach tige actie. De hoop werd gekoesterd door het Hoofdbestuur, dat onder de nieuwe thans fun- geerende regeering recht zou worden gedaan. TECHNISCHE IIOOGESCHOOL. Ingenieursexamoei bouwkundig ingenieur. Ds voorzitter van de afdeeling der Bouw kunde maakt bekend, dat zij, die deel wen- schon te nemen aan het in de maanden Octo ber, November en December 1929 af te nemen ingenieurs-examen voor bouwkundig ingenieur, zich daartoe vóór of op 30 September 1929 schriftelijk moeten aanmelden bij den secre taris dor afdeeling, Oude Delft 89, onder over legging van de vereischte bewijzen van afge legde tentamens en voldoende portefeuilles, be novens hst bewijs van storting van examen- griel. VI P.: .1 NED. ESPERANTO-CONGRES. In „..insis Sacrum", te Arnhem, vond het vierde Esperanto-Congres in Nederland plaats. ,\an dit Congres was een tentoonstelling ver bonden, waar propagandamateriaal voor Espe ranto was geëxposeerd. De propaganda-vergadering ving te vier uur as u. Da voorzitter der afdeelingen Arnhem, de heer A. Moreen, heette in Esperanto de aanwe zigen welkom. Voorts stelde spr. de leden van het hoofdbe stuur op dit congres aan de aanwezigen voor en droeg do leiding der vergadering over aan den Nationalcn Voorzitter, den heer Plokker. De voorzitter der Ned. Esperantistenvereeni- gnrg uitte zijn vreugde over de organisatie van deze congresdagen, die vooral uit propagandis tisch oogpunt een succes zouden worden. Spr. bracht hiervoor dank aan het Arnhemsch Co mité en verleende vervolgens het woord aan .mevrouw I s b r ti c k e r, uit Den Haag, die een propagandarede hield over Esperanto, .welke met een serie lichtbeelden werd geïllus treerd. ■s Avonds te 8 uur vond in „Musis Sacrum" een bijeenkomst plaats, die een feestelijk ka rakter droeg. Jaarlijksche Bondsdag. Zondag hield de Nat. R.K. Vereeniging van Geheelonthouders onder Spoor-, Tram- en A.T.O.-personeel te 's-Hertogenbosch haar jaar- lijkschen hondsdag. Afdeelingen uit het geheele land namen eraan deel. Om half 11 droeg de bondsadvisenr Pater Ildefonsus O.M.C. in de Capucijnerkerk een H. Mis op. Tijdens de Con secratie werd met de vele vaandels een groet aan het H. Sacrament gebracht. Pater Ilde fonsus hield een toespraak- Na de H. Mis werd met ontplooide vaandels en opgeluisterd door het Kon. Muziekcorps van Goulmy en Baar een propagandatocht door de stad gemaakt. Een zilveren jubileum. In het Bondsgebouw werd een vergadering gehouden. De voorzitter de heer J. Zegers uit Utrecht memoreerde in zijn openingswoord dat Pater Ildefonsus zich thans reed3 25 jaar aan de drankbestrijding wijdt, naar aanleiding waarvan hij hem huldigde om zijn groot pro pagandistisch werk, waarbij de „bruine gene raal" niet altijd de waardeering ondervindt, welke hij verdient en zelfs wel tegenwerking ondervond. Er is wel eens gezegd, dat hij uit ■den tijd is, maar spr. noemt hem onder applaus de rechts man op de rechte plaats. Nadat de Mannenwacht van St. Antonius eenige liederen had gezongen, dankte Pater Ildefonsus voor de hem toegesproken waardee- rende woorden. Sprekende over de kwestie door den voorzitter aangeroerd, zei spr. dat men zich door de tegenwerking niet moet laten ontmoedigen. Gods molen maalt fijn maar lang zaam. Spr. gaf in overweging van de onaan genaamheden een offer te maken. Pater Arsenius O.M.C. hield daarna een voor-dracht over Rome en Assisië naar Cal- varië. Vooraf merkte hij op, dat er zijn, die te klein zijn om de groote figuur van Pater Ildefonsus te zien. Zij Zien niet zijn denkers- kop en zijn warme hart. We moeten niet klein zijn; we zijn groote menschen, die hun strijd voeren in grooten stijl. Van dien grooten strijd is de drankbestrijding een belangrijk onderdeel. In Rome moet men kracht vinden voor dien strijd. Pius XI heeft de drankbe strijding een dier dringendste sociale acteis genoemd. In Assisië leeren we het offer en op Calvarië het offer enkel uit liefde. Het Mgr. Mutsaersoord getuigt dat St. Raphaël de liefde kent. De vereeniging St. Franciscus toont dat er de offerende liefde heer3f.ht. Nadat de heer v. Asseldonk uit Breda eenige liederen had gezongen, betuigde de heer Kos ter, afgevaardigde van St. Raphaël, de waar deering van het hoofdbestuur voor den arbeid van St. Franciscus. Hij sloot zich aan bij de aan Pater Ildefonsus gebrachte hulde. Pater Ildefonsus besprak vervolgens de alco- hol-bestrijding bij het snelverkeer op den open haren weg. Als er meer nuchterheid is kan de veiligheid daarbij slechts winnen. Er dreigt weer een neutraal gevaar. Van Roomsche zijde kan niet genoeg in de hand gewerkt worden dat de chauffeurs zich aansluiten bij een R.K. organisatie. Spr. ziet aankomen, dat er komt een geheelonthonders-chauffeursvereeniging, de R.K. Drankbestrijding moet daartoe gereed zijn. Er moet een R.K. Chauffeursvereeniglng komen. De Nedcrlandsche vertegenwoordiging. Bij Kon. besluit zijn tot leden in de afvaar diging van Nederland naar de 13de Interna tionale Arbeidsconferentie (Zeeliedenconferen tie), welke op 10 October 1929 a.s. te Genève is bijeengeroepen, benoemd: a. tot afgevaardigde der Nederlandsche Re geering, tevens voorzitter der delegatie, dr. W. H. Nol-ens, Minister van Staat, voorzitter van den Hoogen Raad van Arbeid voorzitter van den Mijnraad. b. tot afgevaardigde van de Nederlandsche Regeering C. J. P. Zaalberg directeur-generaal van den arbeid; c. tot afgevaardigde van de Nederlandsche werkgevers S. M. D. Valstar plaatsvervangend voorzitter van den Bond van Werkgevers in de koopvaardij te Rotterdam; d. tot afgevaardigde der Nederlandsche arbei ders W. Strijbis Pzn„ te Rotterdam, lid van het algemeen bestuur van het Christelijk Nationaal Vakverbond en voorzitter van den Nederland- schen Bond van Christelijke Fabrieks- en Transportarbeiders e. tot technische raadslieden van de Regee- ringsafgevaard i gden le. C. Fock, hoofdinspecteur voor de scheep vaart; 2e. mej. mr. G. J. Stemberg, referendaris bij het Departement van Arbeid, Handel en Nijverheid, tevens secretaris der afvaardiging; f. tot technische raadslieden van den afge vaardigde voor de werkgevers: le. W. F. Piek, directeur der HollandAme rika lijn te Rotterdam; 2e. G. L. Heeris, secretaris der Nederlandsche Reedersvereeniging te 's Gravenhage; 3e. J. Stakenburg, secretaris van den Bond van Werkgevers in de koopvaardij te Rotter dam; g. tot technische raadslieden van den afge vaardigde voor de arbeiders: le. J. Brautigam, voorzitter van den Cen- tralen Bond van Transportarbeiders te' Rotter dam 2e. S. J. van Limburg Stirum, secretaris van de Vereeniging van Nederlandsche Gezagvoer ders en Stuurlieden ter koopvaardij; 3e. J. Zwaga, te Amsterdam, secretaris yap den Nederiandschen R. K. Bond van Transport arbeiders „St. Bonifaclus". De Europeesche rooikampioenschappeij zijn voor de eerstvolgends vier Jaren vastgesteld. In 1930 zal België de kampioenschappen Organisee rt® in 1931 Frankrijk, in ÏÖ32 Jóego-Slavië en in 1933 Hongarije. "V\f DE LOOPNUMMERS. I. Nu het athletiekseizoen vrijwel achter den rug is, de velden door de voetballers werden opgeëischt en de athleten zich gereed maken voor de binnenhuis-oefeningen, lijkt ons een terugblik op hetgeen onze athleten in het af- geloopen seizoen hebben gepresteerd, niet van belang ontbloot. Allereerst hieronder vergelijkende cijfers van de records van 1922 en 192S van de meest geldends nummers: 100 M. hardloopen, 1822 10.8 sse„ 1928 10.0 scc. 200 11. hardloopen, 1922 22.5 sec., 1928 222! sec. 400 11. hardloopen, 1922 51.4 sec,, 1S2S 49 sec. 80C M. hardt 192i2 1 m. 53.6 s„ 192S 1 m. 58.6 s. 1500 M. hardl. 1922 4 m. 13 sec., 1928 4 m. 10.6 sec. 5000 M. hardl., 1922 16 m. 10.2 s„ 192S 15 m. 51.7 s. 4 X 11® II. estafette, 1822 44.6 sec.. 1928 42.S sec. 4 X 200 11. estaf. 1922 1 m. 35.4 s., 1928 1 m. 35.4 3. 4 X 400 11. estaf. 1922 3 m. 4G.S s„ 1928 3 m. ?8.4 s. 110 U. horden 1822 16 sec., 1928 15.5 sec. Speerwerpen .1922 58.82 M„ 1928 54.17 M. Discuswerpen 1922 40.78 St, 1928 40.78 M. Kogeistooten 1922 12.215 M„ 1928 13.195 M. -Alottffsprngon 1922 1.80 M„ 1928 1.81 M. Vèrspringen 1922 6.90 M„ 1928 7.30 M. Polsstokhoogspringen 1S22 3.517 M., 1928 3.605 M. Hink-stap-sprong 1922 12.S8 M„ 1928 15.105 M. Van de in 1922 geldends records zijn, ón danks dat de Hollandsche athleten in die 6 jaren door Hertberg en Kreigsman zijn ge traind, drie nog niet, terwijl verscheidene met slechts weinig verschil werden verbeterd. Op vallend is echter de groote vooruitgang op de nummers vèrspringen en hink-stap-sprong, het geen hoofdzakelijk te danken is aan de Boer en Peters. Ook het record 400 M. is een ruk de laagte ingegaan en wel door toedoen van Paulen, die zijn serie tijdens de Olympische Spelen te Parijs in 1924 in 49 sec. aflegde. Over het geheel gekomen heeft dit athle tiekseizoen bewezen, dat de athletiek in Hol land zich zoowel kwalitatief als kwantitatief in stijgende lijn beweegt. Op vrijwel elk num mer, waarop vroeger slechtst een of hoogstens twee Uitblinkers waren, is nu het aantal con currenten tot 3 h 5 gestegen. Op de sprintnummers heeft van den Berge tegenspoed gehad, die voor hem een groote handicap is geworden. Liep hij te Groningen in begin Juni de 100 M. in 10.8 sec. niette genstaande neerplasseaden regen en onaange- namen wind, eenige weken later verstuikte hij te Zwolle zijn enkel zoodanig, dat hij eenige maanden niet kon uitkomen. Zijn eerste optre den in het buitenland op 10 Augustus te Sücht- len viel dan ook niet mee, daar hij nog niet in. staat wa3 een zuiveren start te maken. Hij werd vierde achter Schuller, 10.8 sec., Kremer en den jeugdigen Berger uit Amsterdam. Den volgenden dag was zijn zelfvertrouwen een zeer voorname factor op den korten afstand weer teruggekeerd en hoewel hij zich nu met de derde plaats tevreden moest stellen, ging de 100 M. in rond 11 sec. Op de wedstrijden om het kampioenschap van Nederland won hij de 100 M. in denzelfden tijd, doch de 200 M. ging binnen het record dat door hem van 22.2 sec. op 22 sec. werd gebracht. Dit Ecfe-oen kwam Berger eenmaal onder de 11 sec. en wel te Rotterdam tijdens do wedstrijden van Pro Patria, toen hij de 100 M. in 10.9 sec. aflegde. Op 21 Juli in Haar lem gingen de 100 en 200 M. resp. in 11.1 en 23.1 sec. als tweede achter Broos, doch de mooiste lesultaten behaalde de jeugdige looper op de kampioenschappen, toen hij eerst op de streep door den winnaar van den Berge werd geklopt en diens tijden evenaarde. Bedriegen de voor teekenen niet, dan is voor Berger een prach tige toekomst weggelegd en kan hij binnen kort Nederland's snelste en misschien ook grootste sprinter zijn. Wat Broos betreft, na Haarlem, waar hij 11 en 22.7 sec. op de 100 en 200 M. maakte, zagen wij hem alleen nog op de kampioenschappen op de 100 M. Hij hield toen reeds voor de streep in, teneinde zich voor de beslissing op de 400 M. te sparen. Van zijn voornemens om niet meer op wedstrijden uit te komen, is niet veel terecht gekomen. Broos is nog altijd een looper, waarmede rekening gehouden moet worden. Het aantal athleten op de sprintnummers met iets mindere kwaliteiten is groot. We zullen ze niet allen noemen, doch mogen Both Schoonheim, Benz, Ras, Slikker en Peters wel voor de verschillende goede resultaten, welke zij hebben behaald, vermelden. Op de 400 M. vallen de snelle vorderingen van Hoogewerff op. Op 19 Mei te Rijswijk kon hij zich vijfde op de 400 M. plaatsen, die door Geurts in 53.2 sec. werd gewonnen. Op 28 Juli liep hij te den Haag de 400 M. in 51.4 sec. Veel kwam de Haarlemmer daarna niet meer op de 400 M. uit. Aardige successen heeft van den Burg be haald. Hij begon te Zwolle in het begin van het seizoen met 52.8 sec., op 2 Juli te Rotter dam 52.2 sec., waar hij den Duitscher Kropp sloeg en tijdens HollandW. Duitschland ging de 400 M. in 51.2 sec. Zijn beste prestaties leverde hij op de kampioenschappen, toen hij de 400 M. even binnen de 51 sec. aflegde, doch de meerderheid van Broos en Paulen moest erkennen. Op 11 Augustus liep hij te Crefeld 51.6, waarmede wel wordt bewezen, dat de Nijmegenaar een constant looper is. Geurts is eenigszins tegengevallen. Na Rijs wijk, toen hij 53.2 maakte, is hij niet hijzon der meer opgevallen. Hij heeft echter voor de 400 M. wel aanleg en kan hij serieuze oefening tot een onzer beste loopers gerekend worden. Op de kampioenschappen trof hij het met do indeeling der series niet, daar hij te gen Broos on Paulen lootte en zich als derde 52.2 Sec, niet plaatste, niettegenstaande da helde andere séries zplfs in een slechter tijd werden gewonnen, ijler springt wel duidelijk in 'J oog, dat 4® indeeliiig der voorwedstrij den geeit waarborg is, dat inderdaad de sterk ste loopers tlch in de volgende ronde plaatsen. Ó.l. moe§ |tierfn worden voorzien. ongeveer tien-jarige athletiekloopbaan, nog tot onze snelste mannen op de 400 M. gere kend mag worden. Den vorigen Zondag in Boehem, gaf hij daarvan weer een bewijs, door 50.1 sec. te maken en als tweede achter den Duitschen kampioen Büchner, die 49.7 over den afstand deed, te eindigen. Verder op den voorgrond tredende athleten op de 400 M. zijn o.a. Oostermeijer, van der Doe, Koetser, van Uitert, die tusschen de 53 en 54 sec. blijven. De 800 M. heeft plotseling in Hoogewerff een looper van nagenoeg internationale beteekenis gekregen, Op 2 Juli te Rotterdam boekte de Haarlemmer het eerste succes, wel niet door dezen afstand te winnen, doch d.oor het feit, dat dr. Peltzer hem ternauwernood kon klop pen. Zijn tijd van 2 min. 2.1 sec. deed het beste verwachten. Op 14 Juli te Amsterdam ging de 800 M. in 1 min. 59 sec., een week later te Haarlem in 1 min. 59.2 sec. Wel werd Hoogewerff op 28 Juli in den Haag nog eens geklopt, doch dit was meer aan onbedacht zaamheid te wijten, want toen schonk hij alle aandacht aan zijn recordpoging op de 1000 M. Het -mooiste resultaat behaalde Hoo-gewerff op de kampioenschappen, toen hij het record van Paulen van 1 min. 58.6 sec. op 1 -min. 56.6 sec. bracht. Hoogewerff heeft een uitstekenden stijl. Een lange rustige pas, het subliem dragen der truien, de rustige houding van het boven lichaam, al deze factoren bevredigen den ath- letiekkenner. In Duitschland maakte hij op 8 September 1 min. 5S.5 sec. als tweede achter Muller. Overigens heeft de 800 M. geen andere ster ren naar voren gebracht. Paulen schijnt sjkn ambitie voor dezen afstand te hebben en Mer- op niet meer uit te komen. Blijven nog: van den Burg, Lijflander, Nieuwland, die tegen de 2 min. 5 sec. loopen. Zeegers heeft zich dit seizoen onbetwistbaar de snelste man op de 1500 M. getoond. Hij heeft eenige keeren zijn record op dezen af stand vrij dicht benaderd. Zijn mooiste tijden waren: 14 Juli te Amsterdam 4 min. 12.4 sec., 24 Augustus Amsterdam 4 min. 11.7 sec. De andere loopers op de 1500 M. zijn tegen gevallen, vooral van'Effern hadden wij meer verwacht. Klaasse heeft op de kampioenschap pen aardig werk geleverd door achter Zeegers tweede te worden in 4 min. 16.6 see. Hooge werff heeft op 3 September de 1500 M. te Groningen geloopen en bracht het tot 4 min. 14 sec. Klaasse zouden wij aanraden het eens op dezen afstand te probeeren, doch Hooge werff dient zich voor overdrijving te sparen. Een enkelen keer kan een 1500 M. geen kwaad, doch anders zal hij hier de schadelijke gevol gen van ondervinden op de 800 M. Hij dient een keus te maken: 400 en/of 800 M. of 1500 M. De overige loopers op de 800 M„ zoover het dan de cracks betreft, zijn weinig vooruitge gaan. Wink kan bij een seriense oefening wel beter worden, maar anders is er weinig mate rieel op dezen afstand. V/anneer we een terugblik op het., nummer 5000 M. werpen, komt ons direct de naam Baars op de lippen, de man, die met wonderen begon, een schitterende ster aan den athletiekhemel, die echter even gauw verflauwde. Het is wel interessant even na te gaan, hoe Baars dit seizoen zijn eerste en misschien ook het laatste geloopen heeft. Het begon 19 Mei te Rijswijk waar hij een ieder verraste door in 16 min. 33.4 sec. de 5000 M. te winnen. Geen mooie tijd doch het werd spoedig beter! Op 7 Juli liep hij met Klaasse binnen het Neder- landsch record: Klaasse 15 min. 47.2 sec., Baars 15 ruin. 49.2 sec. Toen kwam zijn hoog tepunt een week later. Tijdens HollandWest Duitschland liep hij achter Kilp de 5000 M. in den record-tijd van 15 min. 29 see., voor ons land een praehtigen tijd. Hierna ging het met Baars weer in afdalende richting. Wel w-on hij in Duitschland en België en ook in ons land, doch hij kwam niet meer onder de 16 min. Op de kampioenschappen kreeg hij een overtuigende nederlaag van Zeegers te no-teeren, terwijl hij eenige dagen later te Haarlem geheel uit den strijd was. O.i. heeft Baars te veel van zijn krachten gevergd en het is te bezien of hij op zijn leeftijd nog wel in staat zal zijn in het volgend seizoen op wedstrijden een redelijk figuur te maken. We meenen, dat Baars in dit seizoen den eersten doch tevens ook den laatsten triomf geboekt heeft. Het was jammer, dat Zeegers, toen Baars de 5000 M. in 15.29 min. liep, niet van de partij was, daar hij onze kleuren op de 1500 M. moest verdedigen. Toch heeft de Amsterdammer ge toond ook op de 5000 M. onze beste en snelste man te zijn, niettegenstaande hij weinig op ticzen afstand is uitgekomen. Als beste tijd hebben wij op 25 Augustus voor hem 15 min. 41.2 genoteerd. Een uitstekend resultaat, waar hij een dag te voren de 1500 M. won en het record een Eng. mijl verbeterde. Zeegers schijnt dit seizoen iets sneller geweest te zijn, dan in de vorige, getuige zijn 5 record-verbeteringen. Klaasse bereikte zijn hoogtepunt te Rot terdam op 7 Juli, waar hij 15 min. 47.2 sec. maakte. De verdere prestaties van den Haar lemmer zijn zeer wisselvallig. Hoewel hij zijn uiterste best doet, is hij geen constant looper en valt op hem geen staat te maken. Ook voor Gerbrands geldt hetzelfde. De minste tegen slag brengt hem uit het humeur en ook dik wijls uit den strijd. Versteeg is een looper die nog veel moet leeren en misschien wat kan worden. Zijn stijl is echter veel te peuterig en hierin dient hij in eerste instantie te voor zien. Op de 10.000 M. zijn Gerbrands en Versteeg onze menschen, die het echter tegen buiten- landsche cracks met stukken zullen moeten af leggen. De vorderingen op dezen afstand zijn wel heel onvoldoende en we mogen van geluk spreken, dat dit nummer niet op het pro gramma van de landenontmoetingen staat. Het zou weer het maximum aantal verliespunten opleveren. De uitslagen van de eere-afdeeling luiden: Standard L.F. C. Brugeois 13 S. BrugeoisAnderlecht 20 Racing C. Br.Union SL Gilloise 21 Daring C. Br.Liersche S. K. 2--0 Antwerp F. C.Racing Gent 4—3 BeerschotF. C. Mechelen 51 R. C. MechelenBerchem 31 Touring-clubs. De Leiilsche kwestie. Deelneming aan de dameskampioen schappen te Praag. Onder leiding van den heer de Vries yergn- derde Zaterdag te Amersfoort het voltallige be stuur der K.N.A.U. Ook majoor Scharroo, eerelid van de K.N.A.fr, woonde een gedeelte van deze vergadering bij. Allereerst vond een bespreking plaats mot af gevaardigden van de Touring Clubs „de Snelvoe- ters" en de ,,Endait". Na het vertrek van de afgevaardigden van beide Touring-CLubs kwam de „Leidsche" kwestie aan de orde. Na uitvoerige discussie nani het bestuur met '".Igemeene stemmen de navolgende motie aan: „Het bestuur van de K.N.A.U., in vergadering bijeen op Zaterdag 21 September te Amersfoort, gehoord de besprekingen inzake de houding van het dagelijksch bestuur tegen de Technische Commissie inzake de kampioenschappen voor dames te Leiden, gehoord de daarbij tijdens de prijsuitreiking geuitte openlijke verklaring van het dagelijksch bestuur, betreurt het feit, dat deze verklaring, vjglke op onjuiste inlichtingen van derden werd gegeven, den indruk heeft ge maakt, dat de daden van de T. C. of den secreta ris van de T. C„ werden afgekeurd, verklaart dat noch door de T. C. noch door den secretaris van de T. C. een fo.ut werd gemaakt en dat noch door het dagelijksch bestuur noch door de T. C. eeni- gerlei opdracht aan de vereeniging „Brunhilde" werd verstrekt, doch persoonlijk aan mevrouw DietenKoning, besluit deze motie ter algemeene kennis -te brengen, -en gaat over tot de o-rde van den dag." Het bestuur besloot verder tot daadwerkelijke deelname aan de dameskampioenschappen te Praag, de benood-igde gelden zullen in innige samenwerking met de „Endat" bijeen worden gebracht. In antwoord op een circulaire van het N. O. C. zal wordea geantwoord, dat de Unie zoo mogelijk een ploeg naar de Olympische Spelen te Los Angeles zal afvaardigen, terwijl aan het N. O. C. finantieele steun zal worden gevraagd. Aan het slot van de vergadering deelde de heer de Vries mede, dat de heeren Deenen, Hardeman en hijzelf zich op de a.g. jaarvergadering niet meer herkiesbaar zullen stellen. ZUID-NEDERLAND—LUXEMBURG. Samenstelling van het Zuidelijk elftaL De Zuidelijke Elftalcommissie vergaderde Zon i ig te Eindhoven voor de samenstelling van het Zuidelijk elftal, dat op 13 October te Luxemburg speelt tegen het elftal van het Groot-Hertogdom. Het elftal ziet er uit als volgt, meldt öe „M. M." Wijnperle (Roermond) Van Run Leenhouwers (P. S. V.) (P. S. V.) De leeuw Schreurs Van Opstal (Willem II) (Roermond) (N. A C.) Lommen Kools v. d. Broek v.Loon De Ka.: ter (P.S.V.) (N.A.C (P.S.V.) (Will. II) (Will. IJ) Reserves van der Aa (Willem II), van Tuol (Eindhoven), van der Wouw (Willem II). De balans der intenationale wedstrijden. Het bestuur van den Duitschen Voetbalbond heeft dezer dagen het jaarverslag gepubliceerd. De balans der internationale wedstrijden wijst uit, dat van de vier in 1929 gespeelde wedstrijden er drie gewonnen werden en één eindigde onbe slist. Van de 73 in totaal gespeelde wedstrijden werden er 25 gewonnen, 14 gelijk gespeeld, 34 verloren, terwijl de doelpunten zich verhouden als 158170. In totaal werden tegen Nederland 11 wedstrijden gespeeld, waarvan 3 gewonnen werden, 4 gelijk en 4 verloren werden. Doel punten 25 voor, 26 tegen. Tegen België werden 3 wedstrijden gespeeld, die alle drie verloren gingen. De balans ziet er als volgt nit: doel Landen gesp. gew. gel. verl. punten België 3 0 0 3 3—11 Denemarken 4 1 0 3 5—11 Engeland 4 0 1 3 3—19 Finland 3 1 1 1 9—8 Nederland 11 3 4 4 25—23 Italië 3 1 0 2 3—5 Noorwegen 4 4 0 0 11—2 Oostenrijk 7 2 1 4 15—19 Rusland 1 1 0 0 16—0 Zweden 8 2 1 5 13—17 Zwitserland 15 9 2 4 42—26 Hongarije 8 1 3 4 11—21 Uruguay 1 0 0 1 14 Schotland 1 0 1 0 1—1 Totaal 73 25 14 34 158-170 VLAARDINGEN, 23 September. Binnen vin de haringvisscherijVL 203 met 30, VL 142 met 33, VL 216 met 43, KW 2 met 32 en KW 70 met 23 last. Binnenkomend VL 3 en VL 207. Heden werd betaald voor: volle haring Noord 23.7024.80, dito Zuid 19.8.022.80, maatjes haring Noord f 18.7019.40, dito Zuid 17.7. ƒ19.60, steurharing maatjes 13.30—14, ijleharing Noord 13.50—14.20, id. Zuid 16.40—16.60, ma kreel 1111.10 per kantje. VLAARDINGEN, 23 September. Bi uen .n de haringvisscherij VL. 3 met 30 last en vV< schare, VL. 207 met 33 last. Weekbericht van 15 t/m. 21 September. De aanvoeren van zeezijde bleven or~e- wflzigd. Seheepsruimte bleef, bij tamelijke vraag, - perkt beschikbaar. Ten gevolge van het st: '.s vallende water bleef de stemming vast. Voor erts betaalde men gemiddeld ƒ1.30-0 en 1.401.50 per last met resp. 4 en 8 s- dagen. Naar den Boven-Rijn werd uitsluitend in c. huur bevracht op basis van 4 ets. voor groote en 4% ad 4yt ets. per ton voor kleinere en vlot tere schepen. Buiten de schepen die hier geehaterd toerden om in de Ruhr havens kolen te Jaden, sleep Ion nog vrscheid'ne schippers op eigen risico le dig op. Het sleeploon bedroeg gemiddeld 33 ets. tarief. De waterstand bleef vallend. Naar den Boven- Rijn werd op 1.70 M. en naar den Bfenedén-Uiin op ca, 2 M. ad 2.10 M. afgeladen. In do Ruhrhavens bleef bij veel vraag na.ir seheepsruimte, die schaarsch was, de stemming zeer vast. De vracht voor exportkolen naar Rotterdam liep op tot Mk, 2.40 per ton inclusief sleepen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 10