ALGEMEEN OVERZICHT. Dinsdag 24 September 1929 Pagina f DE SCHOOLSTRIJD IN ENGELAND PAUS EN KONING. MUSSOLINI ZENUWACHTIG? HET CHINEESCH-RUSSISCH CONFLICT. DE VLOOT-CONFERENTIE. UIT DE DUITSCHE METAAL INDUSTRIE. LUCHTDIENST OVER DEN OCEAAN. NIEUWE OPSTANDEN IN CHINAj HET BANDITISME IN GRIEKENLAND. EEN VUUR WERK VERRASS ING. J WORDT AMANOEL KATHOLIEK? REDDER VAN MUSSOLINI'S LEVEN. EEN MERKWAARDIGE BEKEERLING IN ENGELAND. NOODWEER IN VERSCHILLENDE LANDEN. SPANJE VERSTERKT ZIJN VLOOT. ANTI-ITALIAAMSCHE POLITIEK OP MALTA? UIT HET ROODE PARADIJS. DE KINDERVERLAMMING IN BELGIE. DE VOLKENBONDSVERGADERING WEER EEN VULCAAN IN ACTIE. De Éngeilschen Katholieken hebben zoo pas te Londen op ovs-rweidigende wijze toet feest her dacht dat zij, sinds honderd jaar, weer gods dienstvrijheid voor de wet bezitten. Tot 1829 b.v. was het voor Katholieken ■onmogelijk lid van het parlement te zijn zon der een eed af te leggen, die hen verplichtte afvallig te worden van hun geloof. Sinds de vrijmaking is het Katholicisme, dank zij vooral den arbeid van groote bekeer- linigen alk de kardinalen Newman en Manning, verbazend vooruitgegaan; in 1929 waren er nau- welijks 200.000 Katholieken in Engeland, nu zijn er ruim 2.000.000. Maa,r met het oog op de toekomst is gedurende deze feesten de aandacht sterk gevestigd op de schoolkwestie V/at vragen de Katholieken' Dat men aan de Katholieke ouders scholen toestaat, waarin het onderwijs van de Katho. l'ieke leer zonder eonige belemmering wordt ge geven, en dat de Staat aan de Katholieke scho len denzelfden steun verlé?nt als aan staats scholen. De Katholieke scholen worden nog steeds verongelijkt. Zij genieten niet volledig de wet te ilte positie, welke haar is toegekend bij de w ten van 1922 en 1923, volgens welke de En- g' sahe Staat er in toestemde, jaarlijks subsi di in te-geven aan de vrije scholen van alle Cf fessioneele richtingen, want deze subsidies zij i heden absoluut onvoldoende voor de be hoeften van het onderwijs. Niet alleen omdat de Katholieke bevolking en de Katholieke seho- l'en zich zoozeer hebben uitgebreid, maar ook oi"dat alles duurder is geworden- re. Door een onderzoekingscommissie, in gesteld door den aartsbisschop van Cardiff, is beeijfeaxl, dat elke leerling van een Katholieke school den Staat jaarlijks 18.minder kost dan een leerling van de openbare school; 3e. De Katholieken betalen voor de openbare scho len evenveel a'.-3 de andere burgers. Daar zij door de wet verplicht worden hun kinderen naar de school te sturen, hebben zij zeker het recht te eisclien, dat de Katholieke scholen, waarheen ze volgens hun geweten hun kin deren moeten zenden, ook haar behoorlijk deel ontvangen van de publieke gelden, welke voor bet. onderwijs in het algemeen besteed worden. Zeker, de Katholieke scholen worden door de reg-ering erkend en gesubsidieerd, evengoed als dc gemeentelijke scholen, maar alleen de openbare scholem ontvangen van den Staat de Ho idige gelden voor haar gebouwen en terrei n-en, terwijl de terreinen ein de gebouwen voor de Katholieke scholen uitsluitend betaald en on- d'koudon werden door de Katholieken. dgsïls de bestaande wet op het openbaar on -rwijs moeten vooral drie punten in aan- Bif king genomen worden door den Staat, wan neer de erkenning van een school verlangd wordt ;le. de belangen van het openhaar on- rÜ3 in het algemeen: 2e. het Verlangen der ou vs ten a ,n van de opvoeding hunner kinderen en 3e. de toestand der openbare geld middelen. Het is echter meermalen voorgeko men, dat de Onderwijsraad erkenning van Katholieke scholen afwees zonder een nauwge zet onderzoek in te stellen. Men zal het belang van dit vraagstuk besef fen, wanneer men bedenkt, dat er op het oogen- blik in Engeland 1141 Katholieke lagere scho len zijn, bezocht door 365.624 leerlingen en 60 scholen voor meer uitgebreid Katholiek onder wijs, waarvan er 23 door jongens en 57 door meisjes bezocht worden, in totaal door 20040 leerlingen. Toen zij hij de iaat.ste verkiezingen naar c'e stembus gingen, hebten de bisschoppen d;e Engelsche Katholieken vermaand, dat zij, als Katholieke kiezers, alvorens hun stem bij de verkiezingen uit te brengen aan alle gestelde candidaten de volgende vragen zonden voor- leggea: „Stemt gij er lm beginsel mede in, dat de confessioneele scholen het recht hebben pu blieke gelden te ontvangen op dezelfde basis als deze ontvangen worden door de scholen, waar de godsdienst niet onderwezen wordt; wat betreft de Katholieke scholen: zult ge er naar streven, uw partij (er bestaat, zooals men weet, in Engeland geen Katholieke Staatspartij) er van te overtuigen, dat hst noodig is wettelijke maatregelen te nemen, waardoor dat principe ook volledig of ten deel'e practisch wordt ge huldigd? En tenslotte zult gij steun verleenen aan die regeering, welke deze ook zij, die der gelijke maatregelen zal nemen?" Terzelfder tijd deelde ieder pastcor aan zijn parochianen mede op welke wijze deze vragen aan de candi. Hl^en moesten worden voorgelegd en in meer dere parochies vormde men Katholieke comité's die zich groepsgewijze naar het parlement be gaven om de candidaten te ondervragen. Verreweg de mee3te candidaten hebben guns tig geantwoord. Alleen de conservatieve partij beloofde als p a r t ij er naar te wiillcci streven ,zoo spoedig mogelijk ean ontwerp tot schoolhervorming vastgesteld te krijgen, waar bij het verlangen werd uitgedrukt dat een al- gemeene en blijvende regeling van het school, vraagstuk niet te lang meer op zich zou laten wachten. En nu heeft Sir James Melville, Katholiek lid van de huidige Arhsldersregesring, even eens verklaard: „Het ls juist dat de Katholieke vrijmaking nooit voltooid zal zijn zoolang Ka tholieke kinderen niet dezelfde rechten hebben als kinderen van andersdenkenden." Ofschoon het voor een minister niet verstandig is een verklaring af te leggen, toch, zoo zei hij, zal de Katholieke minister in 1929 niet nalaten te doen of trachten te doen wat in 1829 ls ge daan." Daaruit zou men opmaken, dat ook in dé Ar beiderspartij een gunstige stemming heerscht ten opzichte van de Katholieke eischen en dat, als de teekenen zich niet bedriegen, de Engel sche Katholieken, ook op dit hoogst gewichtig punt, voldoening zullen erlangen. XitÜtv Rusland houdt voet bij stuk. Rykoff, de voorzitter van den raad van volkscommissarissen, heeft te Moskou een rede over het Russisch-Chineesche conflict gehou den, waarin hij verklaarde, dat Rusland tot nu tóe krachtige maatregelen heeft vermeden, aan gezien het zich verplicht acht, alles te beproe ven, om tot een vredelievende regeling van het conflict te gerakeD. Rusland zal zich echter niet laten dwingen, om zijn rechten op den Chineeschen Ooster spoorweg op te geven. Het Russische leger aan de grens, dat voor dit doel speciaal is gevormd, zal niet worden teruggetrokken, doch integen deel nog versterkt worden. De Chineezen in actie. Naar uit Moskou gemeld wordt, deelde de oppelbevelhebher van de sovjet-troepen, Blücher, aan de sovjet-regeering mede, dat Zaterdag ochtend Chineesche troepen de Russische grens in de nabijheid van de rivier Fadi hebben over schreden, doch na gevechten die verschillende uren duurden, teruggeslagen konden worden. Een Chineesche vliegenier heeft voor de eerste maal boven Rusland bommen uitgewor pen. Gevangenen worden gedood. Naar uit Moskou gemeld wordt, heeft het opperbevel der sovjet unie in het Verre Oosten medegedeeld, dat het den sovjettroepen gelukt is, na een strijd, die vier uren duurde in de nabijheid van Petropalowsk op 40 K.M. van de Chineesch-Russische grenzen een troep witte gardisten te verslaan. Elf hunner werden hierbij gedood en 36 gevangen genomen. Zij zijn onmiddellijk naar Blagoweschensk gebracht waar zij voor het militair gerecht werden gedaagd. Over hen allen werd reeds het dood vonnis uitgesproken. Moskou dreigt. LONDEN, 24 September (V.D.) Volgens Japansche berichten uit Moekden is daar een schrijven ontvangen van het Commissariaat van Buitenlandsche Zaken der Sovjet-Unie, waarin wordt medegedeeld, dat het Sovjet-leger den geheelen Ooster-Spoorweg zal bezetten, wan neer China niet binnen drie weken alle wen- schsn van de Russische regeering inwilligt. Frankrijk en Italië onderhandelen hoe zij zoo sterk mogelijk kunnen blijven. Naar d<e Ge-nee-fsehe correspondent van de „Chicago Tribune"- meldt, worden tusschen do Fransdhe en Italiaansche volkenbondisdelega- -ties, in opdracht der beide regieringen, onder- handsHng-e-n ove.r liet vormen van een gemeen schappelijk fr-ont der heide Middellandscke zee mogendheden op de a.s. vlootoonf-e-re-ntie ge voerd. De Fransche re-geering zou bereid zijn haar eisch in zake een sterker contingent dan Italië aan kruisers, torpedobootjagers, d-uikhooten en anderen kleinere vaartuigen prijs te geven om daarvoor op de v ijf m o®en dh-ed-en-c on feren ti e den „at-sarn der Italiaansche reg-eering te ver krijgen bi] bepaalde kwesties, waarbij de boide tand-on een vitaal belang hebben. Beid-e regee ringen stellen zich op het standpunt, dat zij niet voornemens zijn do haar gelaten speel ruimte voor bouwkosten aan slagschepen te ■gebruiken, doch dat zij over een aantal duik boot-en voor verdedigingsdoeleinden en ter af wering van een blokkade willen beschikken. Rome en Parijs wijzen er op, dat de Engelsche eskaders in d-e Mi-ddellandsch-e zee (Gibraltar, Malta en Suez) groot-er en sterker zijn dan de Fransoh-e en Italiaans-ch© marine tezamen. Een arbeidsovereenkomst. Bij de onderhandelingen over do loonen in do Silezische metaalindustrie hebben de werk gevers een bemiddelingsvoorstel gedaan, dat de arbeiders gisteren voor 12 uur moesten aan vaarden. De arbeidersorganisaties hebben het voorstel goedgekeurd. Als gevolg hiervan wordt een loonsverkoo- ging van 4 pet. mot terugwerkende kracht tot 1 Juli j.l. ingevoerd. De nieuwe overeenkomst blijft van kracht tot 31 October 1930. Ministerieele bezwaren in Duitschland. De Duiteche minister van posterijen heeft zicih. tegen het tot ontwikkeling brengen van een trans-atlantisch Zeppelin, verkeer ver klaard: Hij twijfelt, of het rijk met de Zep. pelin-Maatsohappij contracten zal afsluiten betreffende het vervoer va-n post, want hij acht, ook vo-o-r de toekomst, de tijdwinst, d'i-e de Zeppelin bsgeno-ver de trans-atlantisclie s-chee-pver'bind-ing vermag te bieden, te gering om d-e groote kosten te billijken, die de Zep pelin-verbinding zal meebrengen. i Ondersteund door Rusland?; Naar uit Shanghai gemeld wordt, verklaarde Tjang Kai Shek Zondag in een vergadering Van de Volkspartij, dat de regeering te Nan king over voldoende troepen beschikt om de opstandige beweging in de provincie Hu Peh ta. onderdrukken. Hij beweerde verder, dat de tegen Nanking gerichte opstandige beweging door een groots mogendheid wordt ondersteund, welke mogend heid belang heeft bij onlusten in China. Hij ia er ook zeker van, dat communisten de hand iu het spel hebben. Hij zal niet aftreden, voordat de door hem nagestreefde eenheid van China zal zijn tot i stand gebracht. Volgens een bericht uit Shanghai is een troepentransportschip door de opstandelingen beschoten. Het schip werd zwaar beschadigd en gedwongen terug te keeren. PEKING, 23 September. (V.D.) In de pro-' vincie Hu Peh hebben gisteren de eerste scher mutselingen plaats gegrepen tusschen de op- standelingen en de Hanking-troepen. Chinee- sche oorlogsschepen hebben twee uur lang de stad Itsjang beschoten. Het i3 den opstande lingen gelukt een Chineesche torpedoboot in beslag te nemen. De jacht door de politic begonnen. Eenigen tijd geleden hebben wij melding gemaakt van hst optreden van den bandiet Tzaza in de omgeving van de stad Trikkela, in Griekenland. Op een goeden dag wist hij een honderdtal reizigers te overvallen en te beroo- ven. Daarna zond hij zijn slachtoffers naar do stad met de boodschap, dat hij vier millioen drachmen moest hebben, daar anders zes gij zelaars, die hij in in zijn macht had gehouden, gedood zouden worden. De gijzelaars zijn, na een week gevangsn- schap, inderdaad te Trikkela teruggekeerd. Uit Athene wordt nog het volgende gemeld: Zondagnacht zijn de gijzelaars in vrijheid ge steld. Zij zijn gevangen gehouden op een plaats ongeveer een uur verwijderd van de plek, waar het reisgezelschap werd overvallen. Bij hun vrijlating kregen zij bevel in 't bosch te blijven en pas des mongens te vertrekken, opdat do roove-rs tijd zouden hebben zich uit d-e voeten te maken. Tot de gijzelaars behoorde o.a. senator Hadjikaili, die vrijwel uitgeput is door de ge leden ontberingen. Het reisgezelschap is feitelijk ouder den rook van Trikala overvallen. Het gezelschap bestond uit 100 personen, mannen, vrouwen en kinderen, die zich ver deeld hadden in drie groepen, welke met een tusschenruimte van een kwariier hun tocht per ezel aanvaardden. Toen de eerste groep door een hollen weg trok, verscheen plotseling vam achter een rotsblok een man, die een zwa- ren baard droeg. Hij legde zijn geweer op het gezelschap aan en beval allen af, te stijgen, waarna bij zijn gevangenen in het nabijgelegen bosch bracht; wie zou trachten te ontsnappen, zou worden neergeschoten. De twee volgende groepen werden op dezelf de wijze ingerekend door den bandiet, die slechts over drie helpers beschikte. Mannen, vrouwen en kinderen werden daar op gescheiden. De eersten moesten alles afge ven wat zij bij zich hadden; de vrouwen en kinderen zou geen leed geschieden. Na de namen van zijn mannelijke gevange nen te hebben opgeschreven, koos hij er zes uit, die hem de voornaamste schenen en verklaarde dat hij een losprijs van vior millioen drachmen moest hebben, daarna stelde hij 94 gevangenen in vrijheid. Bij hun aankomst in de stad drongen dezen er bij d© politie op aan. vóórdat het los- bandiet eerst te arresteeren, vóórdat het los geld was betaald, daa-r de gijzelaars zeker dood geschoten zouden worden. Zondag ls de bode met losgeld naar de ber gen vertrokken en 's nachts volgde de vrijla ting van de gevangenen. Maandag ls d-e vervolging van de bandieten begnonen door ean groote macht militairen en gendarmen. Men hoopt hun den weg af te snij den naar Macedonië, maar de kans daartoe wordt gering geacht tengevolge van de dicht heid der bos3chen in d-ez© streken. Groote schade en 25 gewonden. NORFOLK (Virginia), 23 September. (N.T. A.) Negen spoorwagenladingen vuurwerk, welke vernietigd zouden worden omdat de daarvoor vere-isohfce douanerechten niet #aren betaald, werden hier gisteren o-p een hoop ge worpen e-n aangestoken. De ontploffing van het vuurwerk had met ©en dergelijke onvoorziene hevigheid plaats, -dat zij in een omtrek van dertig K.M. een aanzienlijke schade aanrichtte, waarbij 25 personen gewond werden. Victor Emanuel einde October naar het Yaticaan? Men schrijft ons uit Rome: Algemeen werd, gelijk bekend, aangenomen, Jat Z. H. de Paus in het lieete zomerseizoen het Vaticaan zou verlaten, om zich naar het Pauselijk zomorslot, in Castelgandolfo, te be- Teven. Deze kleine reis lieeft echter niet plaats gehad en men kan dus zeggen, dat de H. Vader n:t Vaticaansche gebied nog in 't geheel niet verlaten heeft. Want de Sacramens-processie, op den avond van 25 Juli, waarbij de H. Vader Voor het eerst het apostolisch paleis verliet, be- w 'ig zich slechts binnen de Vaticaansche gren- z<- I. Je diepere oorzaak hiervan is wel hierin ge- légen, dat het officieele en plechtige bezoek van liet Italiaansche koningspaar aan het Vati caan nog niet heeft plaats gehad. Men weet dat algemeen wordt beweerd, dat de Italiaansche koning niet bijzonder er op gesteld is, dit bezoek te brengen. Zoo is het reeds in Juni aangekondigde bezoek achterwege geble ven en op 't oogenblik weet niemand nog zeker, ■Wanneer het koninklijk bezoek ten Vaticane Zal plaats hebben. Eenigo bladen weten te vertellen, dat de pleohtige entrée der koninklijke familie bij den Pa-is tegen einde October is vastgesteld en dat bij die plechtigheid alle historische pracht en praal zal worden ten toon gespreid. ALPINISTEN BIJ DEN PAUS. Mer, schrijft ons uit Rome d.d. 19 dezer: De H. Vader ontving gisterenavond een aan tal leien der Alpinistische jeugdvereeniging van de diocesane groep voor sport e-n Alpi nisme uit Turijn. Deze kwamen den Paus als iiuUligingsgeschenk een kunstvol album met fotografieën der „Punta Guifetti" aanbieden. Welke Zijne Heiligheid, toen hij nog mgr. Ratti Was, eens had bestegen. Deze afdeeling van de Italiaansche Alpen- Club heeft korten tijd geleden den gedenksteen met-opschrift op de 4119 meter liooge „Punta Guifétte" aangebracht, welke voor altoos aan ide gedc iliwaardige bestijging door den tegen- Wo n-digjn Paus moet herinneren. De H. Vader betuigde den pelgrims zijn groote ingenomenheid met het geschenk en .vertelde hun van zijn rijke ervaringen ais Alpinist. De Londensche „Referee" van 15 Sc/>t. meldde dat Amanoela, gewezen koning van Afghani stan en zijn echtgenoote Souriya, die momen teel in Italië verblijven, er ernstig over den. ken Katholiek te worden. Te Rome zou de ex- koning lange gesprekken hebben gevoerd met Pater A. Pirelli, S. J. Vanwege het aartsbisschoppelijk huis te -Westminster werd, op navraag, bevestigd, dat vernomen was dat samenkomsten hadden Plaats gehad tusschen Pirelli en Amanoelia. De Paus spreekt nog niet- ROME, 23 September (H.N.). De Paus heeft gisteren een toespraak gehouden tot de Katho lieke mannen, die hem kwamen gelukwensclien met het tot stand komen van de Lateraan-ver- dragen. Deze toespraak was met groote span ning tegemoet gezien, doch de Paus onthield zich daarin van alle politieke toespelingen. Hij dankte de Katholieke mannen voor hun geluk- wensehen en verklaarde, dat zij ook in de toekomst de Kerk hun steun en hun medewer king moeten blijven verleenen, opdat de Late- raanverdragen ten volle tot uitwerking zullen komen. Voordat de Paus zijn toespraak hield, had hij een langdurig onderhoud met den Italiaan- schen gezant bij den Heiligen Stoel gelmd, terwijl ook de pauselijke nuntius bij het Quiri naal zoowel met Mussolini als met den minister van buitenlandsche zaken Grandi een langdu rige conferentie had. Excellentie, zeg het niemand!" Eenige weken geleden rende Mussolini met zijn gewoon buitengewoon vaartje per auto van Rome naar Milaan, waar vrouw en kind© ren wonen. Vlak bij Rome, nabij een gehucht, verloor Mussolini het beheer over het stuur van zijn auto en kwam in een sloot terecht. Een oude boer die vlakbij op het veld werkte, kwam toegeioopen en trok den dictator uit de mod dersloot. Mussolini dankte den man hartelijk en zei: „Ik ben Mussolini; u ihebt mij het leven gered, zeg mij waarmee ik u een plezier kan doen en ik wil probeer-en u van dienst te zijn. Mijn woord er op." De boer zette onthutst zijn hoed af en zei: „Excellentie, excellentie, ais u mij 'n reuzen- plezier wilt doen, mag ik u dan vragen nie mand te vertellen dat ik uw leven heb gered?" Mussolini zelf heeft de geschiedenis aan vrienden verteld. Mr. "Vernon Cecil. Johnson, gegradueerde van Oxford en onder de Anglo-Katholieken bekend als prediker en redenaar, is door pater Vincent' Mc. Nabb, O. P. op Vrijdag 12 September IX in het Dominicanenklooster te Have:stock-Hill in de Kerk opgenomen. KINDERVERLAMMING IN BARMSTADT. Onder de schoolkinderen van Barmstadt en naaste omgeving is een epidemische verlam ming uitgebroken. Tot nu toe zijn reeds drie gevallen met doodelijken afloop geconstateerd. Op bevel van de politie zijn de scholen voor 14 dagen gesloten. Storm boven Duitschland. Boven Rijn en omgeving heeft gisteren een hevige etoirm gewoed. Dakgoten, stellages, re clameborden we-rden af- en omgerukt. De brandweer werd 20 maal gealarmeerd. Ooik het tramverkeer .onderwond vertraging. Voorgeno men vllegdemonstraties gingen niet door. De vliegenier Udet steeg echter toch op; hij had zeer met den storm te kampen. In het geheels Elbegebied hebben storm en slagregens groote schade aangericht. Het wa ter staat buitengew-oon hoog, zoodat in de Hamburgsche haven verscheidene waarschu wingsschoten moesten worden gelost. De kus-t- -vissch-erij moest worden stopgezet. De schepen hebben echter gelukkig nog tijd-lg de havens kunnen bereiken. Het kleine Parsefal-Naatz luchtschip P N. 28. dat sedert 2 weken op de vlieghaven van Hamburg was gestationeerd, is Zaterdagnacht door den storm beschadigd. Hoewel tijdig be- Boven Engeland. Zware Z.-We-sterstormen hebben het scheepa- verkeer in de havens van Liverpool stopge zet. Eerst Zondag konden de groote Amerika an Oanada-st-oomers, die reeds Vrijdag zee hadden moe-ten kiezen, de haven verlaten. Eenige der schepen hebben meer dan 1000 pas sagiers aan boord. Boven Italië. Uit de provincie Bosiiicata (thans Potenza), komen berichten over zware stormen. De spoorlijn Batti-gliaPotenza is door aardver schuivingen op meerdere plaatsen onderbroken. H-eit station Siclnano Is overgestroomd. De rivier Tanag.ro is buiten haar oevers getreden en heeft verscheidene bruggen, o.a. ook de ijzeren brug van Cóntursi, meegesleurd. Het spoorwegverkeer moest worden stopgezet. Overstroomingen op Sylt. WESTERLAND OP SYLT, 23 September (V.D.) Door den hevlgen Noord-Westerstorm, die Zaterdag en Zondag hoven Sylt woedde, en die, volgens de gegevens van het meteorolo gisch instituut, een snelheid van 10 tot 11 meter per seocinde bereikte. Volgens mededeelingen van den marine-in lichtingendienst te List was de watei'stand 1.50 meter boven normaal. Het geheele Waddenge bied was één -huimende watermassa. Geduren de den uacbi - astten de boeren zich hun vee in veiligheid ta brengen. De geheele fruitoogst werd vernield. Straatlantaarns zijn afgeknapt. Daar de telefoonverbindingen verbroken zijn, kon tot nu toe niet worden vastgesteld of en waar er nog anders schade is aangericht. t door een overstrooming tegengehouden. Uit Potenz-a wordt gemeld, dat een motor- ■iorry aldaar ee-n d-eel dor passagiers heeft op genomen van d-e-n trein, /die Zaterdag jl. dicht bij Bal vam op de spoorlijn Bat-ti-paglia-Patenga in een -tunnel is opgehouden door het buiten den oever treden van e-en rivier. D-e passagiers verhaalden, dat de trein ge heel onder water zou zijn gekomen, als hij nog een klein eindje ve-rder do tunne-l was in gereden, daar de tunnel verderop h-eel-emaai is volg-eiloopen. Do overige passagiers zijn later ook te Potenza aangebracht, vijftien hunner, (lie de tunnel verder zijn in geweest, zeggen, dat -daar zeer veel schade is aangericht. Men vrees de Zaterdag, dat al-l-e passagiers ver-dronken waren, daar men aan h-e-t begin ran d-e tunnel een lijk had zien drijven. Sneeuw in Schwaben. BERLIJN, 23 September. (W.B.) Naar de „Berl. Ztg." uit Kempten iu Algaur meldt, heeft -het in de Algau-er bergen ten gevolge van het plotselinge omslaan van het weer vrij zwaar -gesneeuwd. ■De bergen zijn boven 1500 meter hoogte in een sneeuwkleed gehuld. Volgens liet Spaansche blad El Debate" heeft de Spaansche regeering een vlootbouwprogram voor de eerstvolgende 10 jaar uitgewerkt, vol gens hetwelk twee kruisers van 10.000 ton, 12 duikbooten, 3 torpedojagers elk van 1650 ton en verschillende andere kleine schepen gebouwd zullen worden. De kosten zullen op 800 millioen peseta's geraamd worden. De schepen zullen op Spaansche werven ge bouwd worden. Kleinzielige bepalingen. Men schrijft ons uit Rome: Het „Giornale d'Italia" wijdt een lang arti kel aan de auti-Italiaansche politiek van lord Strickland op het eiland Malta, aan welke poli tiek ook de nieuwe Engelsche regeering niets veranderd heeft. Juist in deze dagen, zegt het blad, is er een decreet gepubliceerd, waarbij de Italiaansche namen van 20 hoofdstraten in verschillende dee- Ien van het eiland afgeschaft worden en daar voor straatnamen in de Engelsch taal worden ingevoerd. De opwinding óer bevoiging op het heele eiland neemt voortdurend toe. daar het duide lijk is, dat een nieuwe anti-Italiaansche politiek zal worden ingeleid. Chef van politie en rooverhoofdman. Naar uit Moskou wordt gemeld, heeft de G.P.U. in de stad Jakschinsk (Noord-Kaukasus) den chef van de justitieele politie aldaar, Djahonow genaamd, benevens diens adjunct en 4 commissarissen gearresteerd. Zij worden beschuldigd, twee maanden gele den een rooverhende te hebben georganiseerd met het doei Russische staatsondernemingen te overvallen. Later hebben zij die bende zelf weer weten te vernietigen en kregen daarvoor een beioo- ning van de sovjet-regeering. Zij worden nu in Rostow aan den Don voor de rechtbank gebracht. De toestand heeft geen ernstig karakter. BRUSSEL, 21 September. (B.T.A.) In ver band met de gevallen van kinderverlamming, wordt van medische zijde te Brussel, Antwer pen en Gent, medegedeeld, dat de toestand absoluut geen ernstig karakter draagt. Het ia overdreven, van een epidemie te spreken. Geen overhaasting bij het werk. De Zwitseirsche bondsraad M-otta heeft er op gewezen, dat de vertaling van de redevoerin gen, in de andere dan de bei-die officieele talen, onvoorwaardelijk vereenvoudigd moet worden om tijd te winnen. Verder sprak hij den drin genden wensch uit, dat de volkenbondsverga deringen niet als tot nu toe gedurende de laatste dagen in groote haast de werkzaamhe den ten einde brhngen. Ook de groote redevoe ringen aan het begin van de volkenbondsver ga doringen moeten zonder overijling en zon der moeite in een week gehouden kunnen wor den. Mysterieus onderaardsch gerommel. NEW YORK, 23 September. (R.O.) Uit King stown op het eiland St. Vincent van de Kleine Antillen, da zoogenaamde eilanden boven den wind, wordt gemeld, dat de vulkaan Soufrière, een uitgedoofde vulkaan op het eiland St. Vincent, teeken-en geeft van activiteit, evenals het geval was in 1902, t-oen de Mont Pelée op Martinique is uitgebarsten, waardoor de stad St. Pierre met 40.000 inwoners wer-d verwoest. Mysterieus onderaardsch gerommel deed zich eergisteren h-ooren en de inlanders begonnen reeds een schuilplaats te zoeken op veilige plaatsen. Gisteren was de vulkaan schijnbaar kalm bij mooien zonneschijn, doch het water dn de krater steeg. Da hevigste uitbarsting van d-e Soufrière had plaats i-n 1812 toen 1565 personen zijn om gekomen. DE ONTWERPER VAN DE „DIKKE BERTHA'S" OVERLEDEN. Op 78-jarigen leeftijd is het gewezen lid van de Krupp-directie, oud-majoor Max Dreger, over leden. Hij was de constructeur van de 42 c.M. mortieren.'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 9