Dames- en Hinderhoeden B sons 'N NIEUWE HOED OPENING WINTERSEIZOEN 1920 TOCH OOK J. H. KREUGER juni Magazijn „Da Sier" boNvoorGE5chenken AATSCtlAPPU VLAARO!RGCÖ& GEEN ZAAK ee.HOED' U BETEtf- VRIJDAG 27 SEPTEMBER 1929 EERSTE BLAD PAGINA 2 «II Broersveld 119 ÉjjSffiiii brengt wederom een grocte col lectie ln de nieuwste modellen tegen sterk concurreerende prijzen ZIE ONZE ETALAGES UIT ROTTERDAM Pc^TZEGELDIEFSTAL UIT EEN INTERNATIONALEN TREIN VOOS TWINTIGDUIZEND GULDEN OUD-EUROPEESCHE ZEGELS GESTOLEN. KUNST-AGENDA. ADVERTEERENDE ZAKEN DUREN HET LANGST ROTTEPvDAMSCHE RECHTS AM EEN BOTERKMOEIER. VtdC 8. Lux is het zeepproduct in fijne vlokjes, dat op het gebied van het reinigen van fijne stoffen hare sporen ruimschoots heeft verdiend. Duizenden huisvrouwen kennen reeds de waarde van Lux. Het spaart hun fijne goed en zij beschouwen het tevens als één van de meest vooraanstaande tijdbesparende arti kelen, die de moderne industrie heeft opgeleverd. En thans bevatten de Lux pakjes ook een geschenkenbon, zoodat ds huisvrouwen de Lux bons kunnen voegen bij de Sunlight, Vim en Rinso bons en zoodoende het door haar 'Jewenschte geschenk veel sneller kunnen ontvangen. Vraag onze ge- jchenkeniijst bij Uwen winkelier. VAN EEN GEVANGENE, DIE GAARNE REISJES MAAKT. GA NAAR BROERSVELD 101 Eecl.5237S 20 Gisteren heeft de postzegelhandelaar Sieg- frid Reich nit Weenen, toen hij ln Rotterdam aankwam met den internationalen trein, die Woensdagavond te negen uur uit Bazel over Luxemburg en België naar Rotterdam was ver trokken, een ontstellende ontdekking gedaan. Deze handelaar reisde n.l. met een uiterst waardevollen postzegelvoorraad, welke hij voor het overgroote deel in een koffer, welke te groot was om ln het bagagenet te leggen, vervoerde. Dezen koffer had hij in Bazel nog gezien en in orde bevonden en toen in den bagagewagen la ten zetten om hem zoodoende als passagiers- goed mee te nemen naar Rotterdam. Hier moeBt de heer Reich eerst eenige zaken afdoen om vervolgens naSir Brussel te gaan. Den koffer had hij aan de verschillende gren zen zelf niet meer gezien. Toen hij het ding in Rotterdam in ontvangst wilde nemen, bleek hem, dat de sloten verbro ken waren en dat voor een waarde van ongeveer twintig duizend gulden aan oud-Europeesche zegels eruit was ontvreemd. Hij kon onmogelijk nagaan waar deze zeer belangrijke diefstal gepleegd is. Alleen stond vast, dat het geschied moet zijn in den bagagewagen tusschen Bazel en Rotter dam. De koffer zag er op het eerste gezicht ge woon gesloten uit. De meest waardevolle zegels zijn die, welke in twee donkerbruine leeren plakboeken (goud op snee) met lederen bandsluiting waren ge borgen. Deze albums zijn verdwenen en bevat ten de oud-Europeesche zegels. Eberhard, de bekende postzegelhandelaar uit Weenen had deze boeken geleverd. De voornaamste zegels hierin zijn: 1 gele MerkUT zegel op dun papier gebruikt, can de rechterzijde breed gerand, keurmerk Friedel. 3 pfennig rood Saksen, ongetand: keurmerk Fvledel. 1 Baseier dnifje gebruikt. 4 of 6 Zurich, 6 rappen; allen gebruikt; 15 rap pen Waadt; gebruikt. 12% rappen Winterthur; gebruikt; keur Dr. Pirl. 1 horizontale strip van 6 stuks 9 kreuzer Wauw Oostenrijk onge tand. 1 Denemarken van 10 óre guert No. 33; ongebruikt. Plm. 10 stuks Rusland Na 1; ge bruikt. 1 stuk Rusland No. 1; ongebruikt, hoek stuk, nagegomd. 1 stuk Finland No. 1; onge bruikt, randstnk zonder gom. 4 fi. 5 stuks Fin land No. 1; gebruikt. Voorts 1 stuk 2 shilling bruin (Yv. No. 39) van Engeland; gebruikt 1 horizontale strip van van 3 stuks Luxemburg No. 2; gebruikt. 1 stuk 10 real Spanje -No. 5; gebruikt. 1 stuk real Spanje No. 19; gebruikt, van boven kort- randig. Plm. 25 stuks 1 peseta Don Quichotte Spanje! gebruikt en ongebruikt. 1 stuk Zwe den No. 1; gebruikt, kleine scheur onderzijde. I stuk Zweden 17 ore No. 13; ongebruikt. 1 stuk Zweden 1 r No. 25; ongebruikt. Plm. 50 stuks Zuid-Bulgarije en Ooet-Rouma- nie; gebruikt en ongebruikt; alle waarden; keur Dr. Diena en Friedel. Plm. 20 stuks Si cilië No. 24; gebruikt, de hoeken zijn rond. Plm. 50 stuks Roemenië No. 17 tot en met 35 Yvert; gebruikt en ongebruikt, (onder an dere een linker raudstuk No. 28 10 bani blauw. Plm. 20 stuks Turkije No. 1 tot en met 4 en strafport 14. Plm. 10 stuks Turkije No. 49; plm. 10 stuks No. 64; elk plm 10 stuks 79. 97 en 154. 1 stuk Turkije No. 263; ongebruikt. 5 k'uks Turkije portzegel 2 piaster rood; No. 44. S h 10 stuks Bremen; verschillende waarden. 1 paar van Beijeren No. 14 18 kreuzer; boven rand stuk. 1 Toscane No. 2; gebruikt, keur Dr. Diena. Plm. 20 stuks Toscane; verschillende waarden; gebruikt. 1 stuk Frankrijk No. 6 1 franc; ongebruikt, zonder gom; keur Diena. 1 stuk 70 kreuzer Wurlemberg; gebruikt. 3 stuks 18 kreuzer Wurtemberg No. 35; ge bruikt, 1. stuk gekeurd Dr. Friedel plm. 10 stuks 5 Mark blauw van Wurtemberg No. 56; gebruikt. Plm. 30 stuks Parma; verschillende waarden, o.a. no. 16 ongebruikt, gedeeltelijk gom Als losligend in den koffer wordt daaruit verdol' vermist: 1 hlailt van 20 stuks gestempelde 3 Groschcn Hannover geel ongetand, pas gekocht, op de veiling Bcla Sekula te Luzern. Verder een groot aantal zegels van de eerste uitgaven van alle staten van Europa, uitgezon derd Italië. De lieer Reich is zoo buitengewoon gedu peeid, omdat hij niet verzekerd was tegen trein- diefstallen. Hot onderzool; ln deze zaak is in handen van de Centrale Recherche te Rotterdam, die bij eventueel te ltoop aanbieden van deze zeld zame zegel3 inlichtingen verzocht. Het is natuurlijk waarschijnlijk, dat de dief alihans eenigszins postzogelkenner is, en dat de zegels zoo spoedig mogelijk in andere han- 27 Sept.: Groote Kerk, orgelconcert door J. H. Besselaar Jr., met medewerking van de Kon. Chr. Oratoriumvereeniging „Excelsior", 8 uur. 29 Sept.: Groote Schouwburg, De man in de monnikspij (Rott. Hofstad toon eel) 2 ifur. 30 S e p t.: Groote Schouwburg, Boefje (Rott. Hofst.tooneel) 8.15 uur, DE STRIJD TEGEN DE ALASTRIM. Door den Geneeskundigen Dienst zijn thans weer nieuwe maatregelen genomen tegen het alastrimgevaar. Heden en morgen worden op de straathoeken flinke biljetten aangeplakt, waarin, in roode letters, op het alastrimgevaar wordt gewezen. Daaronder volgt den raad zich in eigen belang en in het belang van de ge meenschap te laten inenten en een lijst van de tien verschillende plaatsen in onze stad, waar dat kosteloos kan geschieden. Zooals men weet, wordt op verschillende plaatsen in de stad des avonds nog steeds in een auto kosteloos ingeënt. Gisterenavond zijn in den Zwaanhals op deze wijze S44 menschen, in de Bióklandsoraat 573 menschen ingeënt. Over het algemeen komen er geen klachten over ziekte na het inenten. De entstof is niet bijzonder krachtig, daar men dit uit een me disch oogpunt momenteel gewenscht acht. Pas indien de ziekte het karakter van een epidemie zou aannemen zou hei inenten met sterker werkende koepokstof reden krijgen. Alleen degenen, die met de alastrimpaiiënten in aanraking kernen, dus het personeel in de ziekenhuizen, van den Geneeskundigen Dienst, de doktoren enz. hebben een sterkere inenting gehad. De inenting, zooals die thans in het algemeen "wordt toegepast, wordt beschouwd als een af doend verweermiddel tegen de ziekte, zooals deze zich momenteel openbaart. Wat het oordeel: aiasirim of pokken be treft, deelde ons een medicus mede, dat alastrim in den beginne vooral d.i. dus in het begin van het min of meer epidemisch optreden van de ziekte, bij een klein deei patiënten als gewone pokken tot uiting komen. Daardoor komen dan ëenige sterfgevallen voor. Na verloop van den tijd meestal in enkele maanden neemt de ernst der infectie af en daarmede verminderen de sterfgevallen. Het ziektebeeld wordt dan ook minder gelijkend op gewone pokkeu en wordt bij alle of nage noeg alle patiënten zoodanig, dat men het met den naam alastrim betitelt. Alastrim en pokken zijn echter broertje en zusje, alleen is het broertje in dat geval ge lukkig minder krachtig en gevaarlijk dan het zusje. S- S. „STATENDAM" Het s.s. „Statendam" van de Holland Ame rika Lijn is gisteravond van hier vertrokken via Boulogne sur Mer naar New York en ver voert 472 passagiers le klasse, 304 passagiers 2e klasse, 308 toeristen 3e klasse en 105 passa giers 3e klasse. Pressie op zijn knecht uitgeoefend De 56-jarig koopman W. J. T., was in verzet gekomen van een vonnis van de rechtbank alhier, waarbij hij wegens boterknoeïerij was veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf. Verdachte zou deze feiten van botervervai- sching hebben gepleegd of hebben doen ple gen; le door een vat boter met rijkscontrole- merk van af de onderzijde leeg te scheppen, tot op het gedeelte, waarop het botermerk was aangebracht en het vat daarna met min derwaardige boter op te vullen; 2e. door van een vat boter met controlemerk een laagje botei met dat merk af te snijden en dat te leggeu op een vat dat reeds ten deele met minder waardige boter was gevuld en 3e. door op gelijke wijze een laagje boter met het merk aan te brengen op een vat, waarin zich ook margarine bevond. Verdachte gaf de feiten toé, maar ontkende, dat fh een der vaten zich ook margarine zou hebben bevonden. De merken waren aange bracht op vaten met restanten natuurboter. Getuige A. Arendse had bij verdachte boter gekocht, die door hen doorgeleverd zou wor den aan de coöperatieve zuivelfabriek te Weaep. Getuige had de boter gekocht als afwijkende boter, maar ze moest toch voorzien zijn van het Rijksbotermerk, want de melkpoederfabrie- ken willen alleen boter met controle-merk ont vangen. Of de fabriek deze afwijkende boter, die zij tegen gereduceerden prijs koopt, ge bruikt om er eerste soort melkpoeder van te fabrlceeren, welke vraag hem door den ver dediger, mr. J. J. Fokma wordt gesteld, weet getuige niet. Getuige A. Bos heeft aan verdachte 2 vaten volle boter met rijksmerk geleverd. Op de vei ling, waarvan getuige directeur is wordt ook wel afwijkende boter, zonder rijksmerk ver kocht. Getuige J. Wessels, die knecht is bij ver dachte komt in zooverre op zijn vroeger onder eede afgelegde verklaring terug, dat hij thans bewfert, dat hij ook wel het tweede vat zal hebben gevuld. Vroeger had hij verklaard, dat hij wel het laagje boter met het merk had afgesneden, doch die daarna had laten liggen. Den volgenden morgen was het verdwenen waaruit getuige geconcludeerd had, dat zijn patroon het gelegd had op een ander vat boter. Hoe komt bet dat je nu anders verklaart, vroeg de president, mr. Canes. Fk ben 17 dagen onder dienst geweest en toen heib ik er nog eens goed over nagedacht. De patroon zegt, dat hij het niet gedu„.. heeft, dus dan moet ik het gedaan hebben. Voor je patroon heeft die verklaring geen belang, maar de rechtbank is er van overtuigd, dat je onwaarheid spreekt. Denk er aan, dat je onder eede staat, en dat die verklaring ern stige gevolgen voor je kan hebben. Getuige blijft dan bij zijn vroeger afgelegde verklaring. Is het al niet erg genoeg, dat u met boter knoeit. Knoeit u nu ook nog met de getuigen, vraagt de president aan verdachte. Verdachte: Ik heb hem alleen gezegd dat hij de waarheid moest spreken. De president: Dat is voldoende in de positie die U tegenover getuige Inneemt. Het O.M., waargenomen door mr. J. P. Loke, wijst er op, dat getuige reeds meineed heeft ge pleegd. Het behoudt zich alle rechten voor om ve» v -Cr 1. H GDTrtXhMIDT u No. 211 Damesbeursje 40 coupors No. 220 Wekkerklokje 120 coupons No, 62 Zakspiegel 11 coupons No. 167 Vleeschvorkjes 35 coupons No. 163 Notenkraker 26 coupons No. 156 No 162 Jamlepel Compótelepel 18 coupons 27 coupons No. 110 Mensch erger je niet: 15 coupons No. 126 Roldier 23 coupons No. 117 Tafelvoetbal 20 coupons No. 80 Vingerdoekjes '2 coupons Ho. 37 Theeblad 55 coupons No. 82 Tafelkleedje 50 coupons No. 132 Schoolétui 30 coupons No. 87 Ontbijtloken 75 coupons No. 85 Dameskousen 60 coupons No. 70 Buffetlooper 23 coupons Nö. 51 Theeservies 210 coupons pe-ao teg-en getuige -op te treden. Nadat nog eenige getuigen zijn gehoord, die verklaringen afleggen omtrent het vervoer en de leverantie van de boter met het door ver dachte gebruikte botermerk neemt het O. M. requisitoir. De drie ten laste gelegde feiten acht het bewezen. Niet alleen, dat verdachte met zijn bedrog onfatsoenlijk gehandeld heeft, hij heeft ook onzen handelsnaam in gevaar gebracht, want de mogelijkheid bestond, dat de door hem geleverde boter naar het buitenland zou zijn verzonden. Bij de eerste behandeling heeft het O. M. een geldboete geëischt, doch gezien de houding, die verdachte ter terechtzitting heeft aangenomen eischt het nu bekrachtiging van het vonnis. De verdediger, mr. J. J. Kokma, gaf een uit eenzetting van het ontstaan van den handel in afwijkende boter. Op juridische gronden pleit mr. Fokma ont slag van rechtsvervolging. Verdachte ontkent, dat zich ln één vat margarine heeft bevonden. Wat hij afgeleverd heeft waren kliekjes afwij kende boter. Verdachte is reeds 26 jaar In den boterhandel en is nog nooit om één feit be keurd. Hij is ook niet de man, die gevaar op levert voor onzen handelsnaam in het buiten land, omdat hij in dezen handel in afwijkende boter slechts een schakel Is. Gehoord wordt daarna nog de rijkszuivelin- specteur D. Beckerman, die verklaart dat het rijksbotermerk een waarborg wil zijn voor zui verheid en normaal vocht gehalte. Getuige geeft toe. dat het in de praktijk ook een waar borg is geworden voor kwaliteit. Niemand die gerechtigd is het Rijksbotermerk te voeren, zal zijn naam eraan wagen om dit merk op restan ten boter, die tezamen in één vat zijn gebracht, aan te brengen. Getuige Bos verklaart nog, dat geregeld op zijn veiling afwijkende boter wordt verkocht, die dan bestaat uit restanten van groote win kelzaken. Op die boter komt geen Rijksmerk voor. Ook zou getuige niet durven beweren, dat het niet kan voorkomen dat er een kleine hoe veelheid margarine tusschen door loopt. Getuige Arendse verklaart, dat hij de boter zeker zou terug gegeven hebben als hij geweten had hoe het rijksmerk er op gekomen was. Uitspraak 10 October- Nu is zijn „vacantie" om De 44-jarige varensgezel M. de H„ die gede tineerd was in de strafgevangenis te Assen, had in de eerste dagen, dat het zomerzonnetje zijn cel binnenscheen, de lust in zich voelen opko men er eens nit te trekken. Hij herinnerde zich het verhaal, dat een kennis in Rotterdam hem gedaan had, toen hij nog op vrije voeten was, en waarin hij hem allerlei bijzonderheden had verteld van een inbraak bij de familie Hertzberger op den Westersingel, van welke misdaad de dader nog steeds niet gevonden was. Van die wetenschap zou hij handig gebruik maken. Hij deed het verzoek den rechter-com- missai'is te mogen spreken en tegenover deze bekende hij de dader van de inbraak te zijn. Omstandig vertelde hij hoe hij hierbij te werk was gegaan. Het gevolg was, dat tegen hem een strafzaak aanhangig werd gemaakt, en hij dus voor de rechtbank te Rotterdam moest terecht staan. Hij trof het bijzonder met het weer. Het was een uitgelezen dag geweest, toen .hij van Assen naar Rotterdam werd overge bracht. Voor de rechters hier slikte hij zijn geheele bekentenis weer in en hij kwam er rond voor uit, dat het reisje naar Rotterdam hem wel aangetrokken had. Zoo spoedig waren de heeren echter van zijn onschuld niet overtuigd. Een nader onderzoek werd gelast, en zoo diende gisteren de zaak opnieuw. Weer vergezelde het vriendelijke zonnetje den reislustige, toen hij vau Haarlem, waar hij sedertdien in de gevan genis vertoeft, naar Rotterdam op reis toog, en de president, die het komische van deze zaak wel inzag, kon dan ook niet nalaten op te merken, dat verdachte het weer buitenge woon met het weer had getroffen. Maar, man, wat is er met je gebeurd? Waar is je mooie baard gebleven, die je vol gens de couranten zoo'n echt Russisch uiter lijk gaf, vroeg de" president. O, die heb ik afgeschoren, antwoordde verdachte, die zich van het groote verlies voor zijn uiterlijk schijnbaar niet bewust was. Het nadere onderzoek had geen aanwijzing®11 meer opgeleverd, zoodat het O. M., waargeno* men door mr. J. S. Loke, niets aaders overble®1 dan vrijspraak te vragen wegens gebrek &al1 bewijs. Je hebt nu „genoeg gereisd zei de presi' dent, en daarom zal de rechtbank maar dad^" lijk uitspraak doen. Je bent vrijgesproken. Tevreden en met een vriendelijk: Dank u we heeren, verdween verdachte, om straks welg®^ moed de terugreis naar Haarlem weer te an0, vaarden. UITSPRAKEN De rechtbank heeft vrijgesproken H. G. P-' 41 jaar, chauffeur, wien ten laste was gelee dat het aan zijn schuld te wijten zou zijn S®* weest, dat de 65-jarige juffrouw Muider— va Schoonhoven in de Aert van Nesstraat do" zijn auto werd aangereden, tengevolge waarva zij zwaar lichamelijk letsel had bekomen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 2